Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7839557 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.tonsberg.kommune.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.04.2013. u 14:43 - pre 134 meseci
Pozdrav!

Posto, nazalost, ne uspevam redovno da pratim forum a procitala sam prosle nedelje (hahahaha) o otvaranju racuna ovde, evo direktnih info. Upravo dolazim iz banke. Dakle, mora i skattekort da se ima. Iako nemaju veze sa vezom. Skattekort, tidlig i pasos. Pitam ja tetu jel pre moglo bez skattekorta, kaze ona jeste, ali je to bilo BAS davno. :) :)
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.tonsberg.kommune.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.04.2013. u 14:44 - pre 134 meseci
I torte su im dobre samo u slucaju naglog pada secera. :)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.04.2013. u 16:30 - pre 134 meseci
Citat:
sttefan:
Za one kojima to treba ili će im pak trebati, evo primera mog dokumenta "Søknad om tidlig arbeidsstart".
Možete ga i sami unapred spremiti, ako vaš poslodavac npr. nije siguran kako to treba da izgleda.

P.S. Zbog zaštite privatnosti ;), neka polja sam obojio, ali sam napisao pored objašnjenje šta je tu zapravo stajalo)


[Ovu poruku je menjao sttefan dana 27.03.2013. u 21:18 GMT+1]

Ova saga sa dokumentima je kao nocna mora. Resis jedan problem, otvore se jos tri. Ludilo kompletno i ludilo u najavi.

Pisao sam skateetatenu i odgovorili su mi da ce papire (cuveni skatteattest for merverdiavgift og skatt) poslati poslodavcu i to je ok valjda, nadam se da postar nece odlutati na severni pol.

Stefane, ovaj zahtev je opet novitet koji trazim od poslodavca, dakle ludilo se nastavlja. Posto svakako moram da ih obavestim da im stizu dokumenta koja su namenjena nama, umetnucu i ovaj zahtev "na gotovo", samo da ga potpisu i da mi ga uruce kad i ova dva iz poreskog, to bi trebalo da bude u redu.

Pitanje:
Zna li iko kome sada ja predajem taj zahtev, obzirom da sam zakazao predaju papira za dozvolu u Oslu 12.04. a u pitanju je poslodavac iz Kongsberga, ako znamo iz do sada recenog da o tidlig arbeidstartu odlucuje policija a ne UDI?

Dakle, za dozvolu predajemo u Oslu, da li i papire za tidlig arbeidstart predajemo takodje u policijskoj stanici u Oslu?

 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.tonsberg.kommune.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.04.2013. u 16:41 - pre 134 meseci
Policiji! :)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.04.2013. u 16:52 - pre 134 meseci
Citat:
tijanam: Policiji! :)

Mozda ja nisam lepo formulisao pitanje, policiji u Oslu (gde inace predajemo papire za dozvolu) ili policiji u Kongsbergu gde je poslodavac?

 
Odgovor na temu

Sale 011
Bergen, Norveška

Član broj: 248947
Poruke: 35
*.85-200-37.bkkb.no.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.04.2013. u 16:55 - pre 134 meseci
Hajmo svi iz Srbije koji čekate papire za Norge i vi koji ne čekate ali čitate forum kao i mi koji smo već gore, da se pridružimo akciji !!!

POMOĆ ZA TIJANU

podatke za uplatu imate na sajtu :

http://www.tijanaognjanovic.com/


Hvala i pozdrav za sve forumaše.
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.banetele-cust.com.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.04.2013. u 19:10 - pre 134 meseci
Pretpostavljam da ce o ovome biti reci u narednim danima. Radi se o pismu iz skatta koje cemo svi dobiti uskoro.
Da li mogu ovi sto su u Norge malo da nas nove upute u tajne tog papira. Sta i kako upisati, sta sta znaci na tom papiru i kako traziti famoznih 10 posto?
 
Odgovor na temu

sofi1976
sofija mitrović
visa medicinska sestra
brčko,BiH

Član broj: 236289
Poruke: 48
31.223.144.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.04.2013. u 19:35 - pre 134 meseci
Imam jedno pitanje molim vas pa kome nije tesko da mi odgovori,imam autorizaciju za helsefagarbeidera,sada bi da saljem papire u SAK za sestru pa me interesuje sta ste vi sve prevodili iz velikog nastavnog plana i programa,sve bi doista bilo puno,imam visu medicinsku skolu opsti smjer pa da pokusam pa sta bude,dobicu neki odgovor..Izvinjavam se ako na forumu ima vec negdje odgovor,pratim forum u nazad par mjeseci konstantno,ali nisam to procitala,pozz za sve...
Sofija Mitrović
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
212.178.231.2



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.04.2013. u 19:41 - pre 134 meseci
Jedno lagano za vas ali za mene i suprugu jako skupo pitanje.
Elem treba da posaljemo u NOKUT dokumenta za autorizaciju...
Na zalost zavrsili smo fakultete u Zrenjaninu gde je Haos,pa smo dobili iz 5 razlicitih nastavnih planova i programa fotokopirali i ima po 80 strana nastavnog plana i programa,da li mi moramo ovo sve da prevedemo....
jer ako je tako bice to jako puno novaca pa Norveska ko zna kada ce nas videti dok sve poplacamo ovoj birokratiji.....
Ako je neko slao za autorizaciju bilo bi dobro da nam bar malo po,ogne na informacijama.
takodje jedno prakticno pitanje da li vredi i slati na autorizaciju jer ce supruga uskoro dobiti HU drzavljanstvo pa onda moze da radi bilo gde...
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.04.2013. u 20:10 - pre 134 meseci
Moze li da se uplati polaganje Norsk prove 3 ispita online?
Dobili smo instrukcije za Norveski platni sistem, ima li nacina da se to uplati odavde.
Rok je 8. april, mimoilazimo se za 2 dana sa datumom odlaska.

 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.125.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.04.2013. u 20:59 - pre 134 meseci
Citat:
jedy023:
Jedno lagano za vas ali za mene i suprugu jako skupo pitanje.
Elem treba da posaljemo u NOKUT dokumenta za autorizaciju...
Na zalost zavrsili smo fakultete u Zrenjaninu gde je Haos,pa smo dobili iz 5 razlicitih nastavnih planova i programa fotokopirali i ima po 80 strana nastavnog plana i programa,da li mi moramo ovo sve da prevedemo....
jer ako je tako bice to jako puno novaca pa Norveska ko zna kada ce nas videti dok sve poplacamo ovoj birokratiji.....
Ako je neko slao za autorizaciju bilo bi dobro da nam bar malo po,ogne na informacijama.
takodje jedno prakticno pitanje da li vredi i slati na autorizaciju jer ce supruga uskoro dobiti HU drzavljanstvo pa onda moze da radi bilo gde...



Uvezi nastavnog plana dovoljan ti je jedan papir ne taj ogroman nastavni plan!
Ja sam poslao samo taj jedan papir, a i to ti pise na forumu kada su drugi slali papire!
To je dovoljno!
Znaci trazi sa faksa samo skraceni nastavni plan!
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
212.178.231.2



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.04.2013. u 21:12 - pre 134 meseci
Vidi ovako,znam ja za taj jedan papir ali koji.
Meni su iz 5 nastavnih planova fotokopirali 70 strana.
E sada imam naslovnu stranu gde pise odstampano Nastavni plan i program za 95 i 96 godinu,a onda unutra ja sticajem okolnosti imam nastavni plan na jednom papiru i pise po godina a sev std,je svojerucno napisala da potvrdjuje da sa ja taj i taj studirao i zavrsio po ovom nastavnom planu i programu,ali kod supruge he druga prica ima naslovnu stranicu gde pise isto,ali posle toga prva sledeca je dajem primer Sociologija pa pise sve sta se izucava i tako na 3 strane,pa drugi predmet itd do 70 strane.
Ja sam ih pitao da li imaju neku skracenu verziju i ne maju.
Meni bi super bilo kada bi bio jedan papir i da pise Nastavni plan i program za taj i taj smer i da pise Sociologija 0+2 60 casova,pa onda sledeci predmet to bi po meni na osnovu izdatog uverenja o polozenim ispitima bilo sasvim dovoljno,ali Faks to nema i tu nastaje problem.
Cak sam hteo da idem do dekana i zamisli rekli su mi da bi dosao do dekana treba da uplatim 900 rsd pa tek onda da zakazem sastanak.
Pa vidi gde mi to onda zivimo...
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.125.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.04.2013. u 22:01 - pre 134 meseci
[quote]jedy023: Vidi ovako,znam ja za taj jedan papir ali koji.
Meni su iz 5 nastavnih planova fotokopirali 70 strana.
E sada imam naslovnu stranu gde pise odstampano Nastavni plan i program za 95 i 96 godinu,a onda unutra ja sticajem okolnosti imam nastavni plan na jednom papiru i pise po godina a sev std,je svojerucno napisala da potvrdjuje da sa ja taj i taj studirao i zavrsio po ovom nastavnom planu i programu,ali kod supruge he druga prica ima naslovnu stranicu gde pise isto,ali posle toga prva sledeca je dajem primer Sociologija pa pise sve sta se izucava i tako na 3 strane,pa drugi predmet itd do 70 strane.
Ja sam ih pitao da li imaju neku skracenu verziju i ne maju.
Meni bi super bilo kada bi bio jedan papir i da pise Nastavni plan i program za taj i taj smer i da pise Sociologija 0+2 60 casova,pa onda sledeci predmet to bi po meni na osnovu izdatog uverenja o polozenim ispitima bilo sasvim dovoljno,ali Faks to nema i tu nastaje problem.
Cak sam hteo da idem do dekana i zamisli rekli su mi da bi dosao do dekana treba da uplatim 900 rsd pa tek onda da zakazem sastanak.
Pa vidi gde mi to onda zivimo...[/q


Evo sta sam ja dobio sa mog fakulteta koji je najkaubojskiji fakultet na svetu to tvrdim zivotom, ali sta cu zeznuo se i upisao, probao da ispravim kasnije vojnom akademijom, posto tako dobijas posao sto posto, i to zavrsio ali zeznuo se ponovo...
ali to nema veze evo primera ako uspem da ubacim sliku...

[Ovu poruku je menjao mada77 dana 02.04.2013. u 23:13 GMT+1]


[Ovu poruku je menjao mada77 dana 02.04.2013. u 23:15 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.insignal.net.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.04.2013. u 22:23 - pre 134 meseci
@Nesh-co
Mislim da ne možeš predati odvojeno za tidlig arbeid start i za klasičnu dozvolu. UDI bi trebao proslijediti tvoj zahtjev za tidligarbeidstart policiji, pa kad oni riješe oni vrate njima. Tako ni tidligarbeidstart nećeš dobiti odmah već u roku od "nekoliko" dana. Nekoliko se bliže definiše kao 2-3 ali niko neće da garantuje. Pročitaj ponovo, pisao sam o tome nedavno. Baci pogled na privatne poruke.
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-59.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.04.2013. u 23:12 - pre 134 meseci
Citat:
jedy023:
Jedno lagano za vas ali za mene i suprugu jako skupo pitanje.
Elem treba da posaljemo u NOKUT dokumenta za autorizaciju...
Na zalost zavrsili smo fakultete u Zrenjaninu gde je Haos,pa smo dobili iz 5 razlicitih nastavnih planova i programa fotokopirali i ima po 80 strana nastavnog plana i programa,da li mi moramo ovo sve da prevedemo....
jer ako je tako bice to jako puno novaca pa Norveska ko zna kada ce nas videti dok sve poplacamo ovoj birokratiji.....
Ako je neko slao za autorizaciju bilo bi dobro da nam bar malo po,ogne na informacijama.
takodje jedno prakticno pitanje da li vredi i slati na autorizaciju jer ce supruga uskoro dobiti HU drzavljanstvo pa onda moze da radi bilo gde...



Pogledom na sajt NOKUT-a pronalazi se aplikaciona forma, verujem da ste to vec odradili, ali evo i link. Pod stavkom br 4 se nalazi spisak potrebnih dokumenata, stavka D je kopija indexa. I to je to, uopste nije neophodan nastavni plan i program. Ukoliko je moguce (If available) moze im se dostaviti i suplement diplome, tj taj skraceni nastavni plan na par strana, ali nije neophodno. Zaista ne vidim cemu komplikovanje na tu temu, sasvim jasno pise sta je potrebno/neophodno, i sta jos moze da se dostavi ako se ima..
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
212.178.231.2



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.04.2013. u 23:32 - pre 134 meseci
Hvala na odgovoru,sad imam drugi problem,kako sam se vise puta selio izgubio sam Index,ali ni to nije veliki problem imam drugi problem.
Da imam Index onda bi se desilo a to je slucaj i sa mojom suprugom,zavrsili smo Ona 97 profesor Informatike i gle cuda polagala je predmet EKONOMIJA,ali fakultet nema nastavni plan i program za to nego ima predmet Politicka Ekonomija,onda imala je predmet Metode programiranja ni za to ne maju plan nego pise programski jezici i metodika programiranja,
Kod mene jos veca ludost pa su mi izdali uverenje gde sam navodno polagao neki predmet REOLOGIA,a ja to nisam nikada ni imao,dok Ekonomija isto kao sa suprugom a nem mi recimo Tehnologija odrzavanja.
Pa ljudi da sam ja na mestu ovih iz Norveske ne bi nikada priznao ovakve Diplome,i zato je mene veliki strah jos ce ispasti da ni supruga a ni ja nismo zavrsili fakultete.
U tome je problem.
Zahvaljujem svima koji mi pomazu tj.nama pomazu.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

baustel
dipl.inz.gradj.
institut

Član broj: 308552
Poruke: 16
*.nuzrs.com.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 07:21 - pre 134 meseci
Citat:
jedy023:
Jedno lagano za vas ali za mene i suprugu jako skupo pitanje.
Elem treba da posaljemo u NOKUT dokumenta za autorizaciju...
Na zalost zavrsili smo fakultete u Zrenjaninu gde je Haos,pa smo dobili iz 5 razlicitih nastavnih planova i programa fotokopirali i ima po 80 strana nastavnog plana i programa,da li mi moramo ovo sve da prevedemo....
jer ako je tako bice to jako puno novaca pa Norveska ko zna kada ce nas videti dok sve poplacamo ovoj birokratiji.....
Ako je neko slao za autorizaciju bilo bi dobro da nam bar malo po,ogne na informacijama.
takodje jedno prakticno pitanje da li vredi i slati na autorizaciju jer ce supruga uskoro dobiti HU drzavljanstvo pa onda moze da radi bilo gde...


Zdravo, ja i suprug smo skoro poslali na autorizaciju u NOKUT,i isto smo imali dileme kao ti i supruga oko prevoda tih silnih strana i knjiga od faksa, sto MOZDA predstavlja plan i program. I pitajuci u studentskoj sluzbi da li imaju tako nesto, oni blijedo gledali, i odlucimo samo napraviti plan i program po podacima iz indeksa, sa sve logom faksa i njihovom adresom broj telef itd, odemo tamo i oni nam ovjere. To je plam i program faksa( samo spisak predmeta, broj casova - predavanja vjezbe, i to je to. Jos na sajtu NOKUTA,pise spisak ocjena, e to daju oni sa faksa, moras samo platiti 15 evra ( kod nas), a na engleskom nemaju, vec ti prevodis sam-pa njima doneses da pecatiraju, protokolisu, ili tumacu nosis( zavisno sta je jeftinije, nama ova prva varijanta). I to sve smo poslali sa ostalim trazenim dokumentima. Eto nadam se da sam malo pomogla.
Pozdrav za sve
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
31.45.174.*



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 08:55 - pre 134 meseci
Imali netko od vas koji je došao nedavno u NO iskustva sa upisom djece u školu sve me zanima vezano za taj problemčić
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.ptt.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 09:34 - pre 134 meseci
Kao plan i program moze da posluzi dodatak uz diplomu (onaj dokument na kome su nabrojani predmeti i broj casova).
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 09:58 - pre 134 meseci
Citat:
photoplazma:
Pretpostavljam da ce o ovome biti reci u narednim danima. Radi se o pismu iz skatta koje cemo svi dobiti uskoro.
Da li mogu ovi sto su u Norge malo da nas nove upute u tajne tog papira. Sta i kako upisati, sta sta znaci na tom papiru i kako traziti famoznih 10 posto?


Photoplazma,ukucaj u pretrazivacu foruma selvangivelse ili standarad fradrag,Mirka je *doktorirala* na tim stvarima i detaljno opisala,ako se ne varam prosle godine u ovo vreme..Tih famoznih 10 % ti je standard fradrag,samo im trazi to da ti upisu u papir koji si trebao dobiti juce,ili ako si bio registr.elektronski to sivec dobio ako se nevaram sredinom marta...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7839557 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.