Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7866958 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 19:43 - pre 135 meseci
Za one kojima to treba ili će im pak trebati, evo primera mog dokumenta "Søknad om tidlig arbeidsstart".
Možete ga i sami unapred spremiti, ako vaš poslodavac npr. nije siguran kako to treba da izgleda.

P.S. Zbog zaštite privatnosti , neka polja sam obojio, ali sam napisao pored objašnjenje šta je tu zapravo stajalo)


[Ovu poruku je menjao sttefan dana 27.03.2013. u 21:18 GMT+1]
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 19:48 - pre 135 meseci
Stefane,ovo je verovatno visa faza...crtanje...neka,sacekacu jos malo pre nego sto se prijavim na obuku...Znas da od kada sam dosla u Norge,nikako sa skolom da stanem
Zoki...kad dodjem kuci ako dodjem jer ne znam kako idu busevi majke mi po ovolikom snegu.Danas popodne je bio haos,stavicu slicicu savet iz novina za gradjane povodom mecave...ha ha.
Ccekaj,druze iz Japana...otvaranje racuna i poreska kartica nemaju veze jedno sa drugim.Tidlig arb.start i racun imaju veze.Za otvaranje racuna ti NE treba poreska kartica.Banku ne zanima koliki ti porez placas,i ti banci ne dostavljas poresku karticu vec poslodavcu.Dakle,otvaras racun i bez poreske kartice bez problema.Ali moras imati tidlig arb.start da bi otvorio...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.125.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 20:04 - pre 135 meseci
Citat:
sttefan:
Za one kojima to treba ili će im pak trebati, evo primera mog dokumenta "Søknad om tidlig arbeidsstart".
Možete ga i sami unapred spremiti, ako vaš poslodavac npr. nije siguran kako to treba da izgleda.

P.S. Zbog zaštite privatnosti ;), neka polja sam obojio, ali sam napisao pored objašnjenje šta je tu zapravo stajalo)


Izvini mozda sam ja glup da vidim i skinem ovaj tvoj dokument ili nesto nije ok!
Ne mogu da vidim a ni skinem fajl!

Povlacim sve sad radi!

[Ovu poruku je menjao mada77 dana 27.03.2013. u 21:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
195.18.181.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 22:08 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Stefane,ovo je verovatno visa faza...crtanje...neka,sacekacu jos malo pre nego sto se prijavim na obuku...Znas da od kada sam dosla u Norge,nikako sa skolom da stanem :)
Zoki...kad dodjem kuci ako dodjem:) jer ne znam kako idu busevi majke mi po ovolikom snegu.Danas popodne je bio haos,stavicu slicicu savet iz novina za gradjane povodom mecave...ha ha.
Ccekaj,druze iz Japana...otvaranje racuna i poreska kartica nemaju veze jedno sa drugim.Tidlig arb.start i racun imaju veze.Za otvaranje racuna ti NE treba poreska kartica.Banku ne zanima koliki ti porez placas,i ti banci ne dostavljas poresku karticu vec poslodavcu.Dakle,otvaras racun i bez poreske kartice bez problema.Ali moras imati tidlig arb.start da bi otvorio...



majku mu :

2. Remember to bring
Your passport or proof of ID with photo - read about accepted ID documents
Contract of employment and/or residence permit
Work permit (optional)
Tax card

sa sajta dnb.no, lepo pise tax card, i lepo mi rekli u banci treba tax card

https://www.dnb.no/en/personal...-customer-location-norway.html

stao sneg, vidimo se ujutro miro, stizes bez problema kuci


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

MARTIN.CO
nezaposljen
NIS

Član broj: 312876
Poruke: 36
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2013. u 09:19 - pre 135 meseci
Za KREZU danas sam tek dobio fakturu za autorizaciju ,ali gresku nisam jos uspeo da ispravim . U fakturi mi pise za sikipl. a potrebno je za helsefagarb. da bi autorizacija prosla . Obrati paznju na to pre nego li uplatis .
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2013. u 09:34 - pre 135 meseci
I meni su u banci trazili i ugovor i poreski list (kopirali je samo doduse) i krvnu grupu*

*dramatizacija
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2013. u 09:55 - pre 135 meseci
Pa ako to sada stvarno tako ide da moras i poresku kartu da sredis za racun u banci,onda ovo potvrdjuje moje pisanje da oni samo dodaju spisak dokumenata kroz vreme...poreska karta???I nije ovo sada sever pa kao ne treba,znam mnogo ljudi sa juga otvorili racune bez poreske karte...ali dobro,znaci i to u nekim filijalama traze...Bubrege cemo da delimo,i valjda cemo proci barem na dva mesta.Dva bubrega na dva saltera...Dobro je sto su ljudi postali vise svesni ovde na forumu koji se spremaju da dodju kakva je birokratija Norveske.Gora je od nase.Verujte,gora je.
Nije strasno,ali se gubi dodatno vreme cekajuci karticu,jer se ona mora naruciti...hm!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2013. u 10:09 - pre 135 meseci
Citat:
dakipro:
I meni su u banci trazili i ugovor i poreski list (kopirali je samo doduse) i krvnu grupu*

*dramatizacija

I meni su trazili identicno prosle godine u DNB banci stim da mi rekose da ne mogu da otvorim racun ako radim do tri meseca, sto je bio slucaj, pa su se odjednom predomislili i otvorili racun.
 
Odgovor na temu

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
109.72.50.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2013. u 13:25 - pre 135 meseci
Citat:
MARTIN.CO:
Za KREZU danas sam tek dobio fakturu za autorizaciju ,ali gresku nisam jos uspeo da ispravim . U fakturi mi pise za sikipl. a potrebno je za helsefagarb. da bi autorizacija prosla . Obrati paznju na to pre nego li uplatis .




Meni je stigla juce, i pise mi za HELSEFAGARBEIDER... Sta ces sada da radis?!
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.bb.online.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2013. u 13:59 - pre 135 meseci
Citat:
Jelena G.:
Imam nekoliko pitanja i molim za sto brzi odgovor:
Da li je u No. petak (Veliki petak) radni dan? Pretpostavljam da im je neradni i prvi dan Uskrsa tj. ponedeljak? Neko je ranije na forumu pominjao da pocetkom aprila imaju i neki drzavni praznik pa spajaju dane sa Uskrsom??? Jel moze neko da napise koji su sigurno neradni dani.

Ne da je neradni, nego avioni ne lete ;-)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
195.18.181.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2013. u 18:05 - pre 135 meseci
jel moguce preko e-bankinga ( ) npr. dnb banke uplati pare na racun neke banke u srbiji (devizni racun) ili se mora preko one instrukcije licno uplacivati na salteru ?


p.s. miro kada budes dolazila kod mene u goste poneli samo plazme, moze i mlevena

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 28.03.2013. u 19:38 GMT+1]
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2013. u 19:30 - pre 135 meseci
Cenim da ne moze i da moras licno da im dostavis IBAN i BIC i da im das nalog da ti prebace pare.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2013. u 20:35 - pre 135 meseci
Citat:
zokiruma:
jel moguce preko e-bankinga ( :) ) npr. dnb banke uplati pare na racun neke banke u srbiji (devizni racun) ili se mora preko one instrukcije licno uplacivati na salteru ?


p.s. miro kada budes dolazila kod mene u goste poneli samo plazme, moze i mlevena :D

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 28.03.2013. u 19:38 GMT+1]


E sad...ja se ovde ogranicavam.Ja sam preko net bankinga slala ali za privatno lice.Dakle,npr.moja majka otvori racun u nekoj nasoj banci i od banke dobije papir sa instrukcijama IBAN SWIFT i prosledi to meni.Ja odavde preko net bankinga uplatim iznos koji hocu i to ide bez problema i to se moze.E sada ako je tvoje pitanje to,onda imas odgovor...Dakle,to je uplata na devizni racun nekog privatnog lica.Da preciziramo.
To je to.
Malo ti je nejasno pitanje...jer sticem utisak da me pitas moze li bez ovoga iban swift...Moras imati to.Bez toga ne moze.Kada popunjavas semu za slanje preko net banke imas ta polja kao obavezna za popunjavanje.
Osoba kojoj saljes pare ti mora dati iban i swift,broj racuna i koja je banka u pitanju i tada druze ide...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2013. u 20:39 - pre 135 meseci
Vredelo se dopisivati sa tobom dok si bio Levo od Japana...stigao Zlatiborac danas,medenjaci,kafa...ma kao da sam bila u Srbiji...Znala sam ja da ce te vremenske zone da se usklade pre ili kasnije...ha ha ha ha.
Ljudi,sneg je ovde napadao neverovatno...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
195.18.181.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2013. u 20:55 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Vredelo se dopisivati sa tobom dok si bio Levo od Japana...stigao Zlatiborac danas,medenjaci,kafa...ma kao da sam bila u Srbiji...Znala sam ja da ce te vremenske zone da se usklade pre ili kasnije...ha ha ha ha.
Ljudi,sneg je ovde napadao neverovatno...
Citat:
Mirjana Savicic: E sad...ja se ovde ogranicavam.Ja sam preko net bankinga slala ali za privatno lice.Dakle,npr.moja majka otvori racun u nekoj nasoj banci i od banke dobije papir sa instrukcijama IBAN SWIFT i prosledi to meni.Ja odavde preko net bankinga uplatim iznos koji hocu i to ide bez problema i to se moze.E sada ako je tvoje pitanje to,onda imas odgovor...Dakle,to je uplata na devizni racun nekog privatnog lica.Da preciziramo.
To je to.
Malo ti je nejasno pitanje...jer sticem utisak da me pitas moze li bez ovoga iban swift...Moras imati to.Bez toga ne moze.Kada popunjavas semu za slanje preko net banke imas ta polja kao obavezna za popunjavanje.
Osoba kojoj saljes pare ti mora dati iban i swift,broj racuna i koja je banka u pitanju i tada druze ide...


ma bas sam mislio ovo sto si objasnila hvala

zaboravila si najlepse zelje :P

ja ustvari ocu da uplatim na moj devizni racun u intesi, pa onda da placam ovo ono po srbiji, kontam bolje da pustim na jedan racun u srbiji nego da unosim ponovo sve racune ovde, a ima ih podosta

nadam se da nisam ja doneo sneg iz hammerfesta u bratski mi tromso
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.03.2013. u 06:25 - pre 135 meseci
Citat:
zokiruma

ja ustvari ocu da uplatim na moj devizni racun u intesi, pa onda da placam ovo ono po srbiji, kontam bolje da pustim na jedan racun u srbiji nego da unosim ponovo sve racune ovde, a ima ih podosta :)

nadam se da nisam ja doneo sneg iz hammerfesta u bratski mi tromso :)


Pozz,

moja zena je imala redovan dinarski racun u Intesi i onda smo otvorili devizni. Ja uplatim preko DNB-a njoj na devizni i onda moze il da podigne, ili preko intesinog netbankinga da prebaci sama sebi na dinarski... Jednom sam samo to uradio jer nemamo jos uvek neke potrebe za tim, posto je ona tamo, pa podigne i placa sve...


Pozz

[Ovu poruku je menjao srdjanm3 dana 29.03.2013. u 07:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.03.2013. u 09:09 - pre 135 meseci
Langfredag (Veliki petak) u Norveskoj.Sve stalo.Autobusi idu po nedeljnoj ruti ovde kod mene u Tromsu.Grtalica usporila,ali ne i padavine.Sve kasni.Ali ima se vremena.Nigde ne zurimo.Kad stignes,stigao si.Sefovi po hitama (vikendicama),porodicno uz alkoholisanje.Vinnmonopol se zatvorio u sredu u 15 sati ovde kod mene.Do tada su se svi snabdeli zalihama alkohola.
Ako ne radis u zdravstvu ili policiji,onda si na odmoru.Mi nismo na odmoru,naravno.Ali jutros sedimo kolege i ja u vaktrom-u i komentarisemo tj.sabiramo koliko zapravo se ima odmora van onig standardnih 5 nedelja regiularnog odmora.
Pa,finu smo racunicu nasli.2 nedelje Jul,1 nedelja Nova Godina,2 nedelje Påske,1 nedelja Pinse ili barem produzeni vikend tada u maju.Dakle,na regularnih 5 nedelja se mora dodati jos 5 minimum zbog slavlja raznih dogadjaja...sto mu dodje 10 nedelja.
Sve ako nisi u zdravstvu...a ako jesi,vise para u tim turnusima,ali si jedini na ulici i na stanici autobuskoj koji ide na posao...
Tiho i mirno...stvarno kada su praznici u pitanju sve staje.I ovde se u ovoj zemlji uzima u obzir da nista tada nece biti i nije hitno.Sve moze da saceka da prodje slavlje...
I kazu moje kolege jutros,to je samo kod nas tako,i nigde vise,sigurno...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.03.2013. u 10:03 - pre 135 meseci
Lepo si opisala ovu vezu oko odmora i rada u zdravstvu...Jos da dodam, po meni, jedan od bitnih razloga zašto u NO nedostaje toliko helsefagarbeidera i sykepleiera je upravo ovo što si navela...većina ne želi da radi taj posao jer dok oooogroman broj zaposlenih u vreme praznika odmara, putuje, gluvari..., ova navedena zanimanja rade punom parom...čak i više nego običnim danima jer se naprasno tada u zdravstvu broj onih koj rade svede na minimum minimuma...a i inače ih ima manje nego što stvarno treba...i onda ko radi odlepi skroz na skroz...jer bolesnih i bakica i dekica ima koliko hoćeš...oni ne idu na odmor...uvek su tu...
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.03.2013. u 10:27 - pre 135 meseci
Sada u 11 sati je pocela Gudtjeneste pa svi sede u dnevnoj i slusaju sta ce Bog da javi za ovu godinu.U domu generalno mozes uz pomoc Gudtjeneste da izvuces se daleko vise nego u bolnici.Ja radim danas ceo dan i sada sam u domu,a popodne je bolnica.I tada nema stajanja.Na kreft avd. oni koji imaju svoj plan za citostatika kur moraju to dobiti sa svim pratecim simptomima i ti ne stajes.Nemas ti u zdravstvu taj osecaj Bozic/Nova Godina/Uskrs...
Takodje,meni bi odgovarao odmor godisnji negde bas kada je njima Bozic i sezona u jeku sto bi se reklo...dakle oko 20.-og decembra da odem u Srbiju,proslavim Novu Godinu/Bozic sa meni dragim ljudima,pricam svoj jezik...Jok,nema sanse to da dobijem...
Dobila sam januar odmor ali i to je vrlo specificno,jer nisam 2,5 godine bila na odmoru pre toga...
Dakle,to su neke stvari koje covek sebe u zdravstvu osudi unapred i to sam,bez suda i presude...
Praznika nemas,godisnji odmor leti i to od pocetka juna do kraja avgusta.Moze da se ubaci jedna nedelja na jesen...Vikend je ili svaki drugi ili svaki treci radan,zavisi kako je pravljen turnus.Takodje smene su takve da ti iz popodnevne smene koja se zavrsi u 22h,stignes kuci u 23h,i ides ujutru na posao od 7-8 sati...
Jeste tacno da se ta generalna plata koju ti dobijas na papiru prebaci sa prekovremenim radom,drzavni je sektor,itd...ali si se ti u startu odrekao mnogih stvari.I to poprilicno vaznih.
Nije ovo kukanje ili zaljenje vec samo konstatacija.Sumiranje utisaka
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.03.2013. u 11:19 - pre 135 meseci
Jedan tekst iz Aftenposten-a:

http://www.aftenposten.no/boli...et-for-a-bo-i-bat-7160885.html

Dakle,porodica sa dva deteta je za 15 minuta donela odluku da proda kucu i preseli se u katamaran.Tek tako.
Zivot na vodi,slobodan,drugaciji,menjanje stila zivota bez obzira na to sto nisu sami,i sto imaju decu.Jer zivot je na kraju krajeva samo jedan.JEDAN.
Zapao mi je za oko ovaj tekst i covece kolika je to razlika medju nama i njima.I neki od nas bi to zeleli,nekada da sve promene i krenu u nove pustolovine ali ne ide,mi uvek mislimo sta ce deca,kako ce,stesno je to za njih i tako prodje zivot...
Na stranu stavljam to sto ovaj par moze da proda/kupi kucu kada hoce...vec sam uhvatila ovaj tekst kao primer da se od zivota treba uzeti sve i ako se upadne u kolotecinu,menjaj sta mozes menjati.Deca se uklope brze nego sto mi to mislimo.
Sada osecaju slobodu na moru i promena urodila plodom...Zanimljiv tekst.U nasoj stampi nemoguc,nasem mentalitetu neshvatljiv...
Mi bi razmisljali kako ce se deca navici na promenu,jeli to sebicno sa nase strane,sta ce reci rodjaci,komsije...imamo toga puno iako mnogi nece da priznaju...a ovi se lepo spakovali i otisli na brod i zive sada tako...otplove vrate se,idu na posao,deca u skolu...sve funkcionise.

NB!Tekst nije napisan kako bi trazili brodove,selili se,vec poredjenja radi da se shvati da je zivot samo jedan,i da drugi nemas,vec da koristis ovaj sto imas,i pogledas da sve se moze uklopiti i svi se na sve mogu navici a posebno je namenjen onima koji su poslali na pp dileme oko toga kako se deca prilagodjavaju/porodica itd i kako je tesko napraviti promene u zivotu...Deca se naviknu na sve lakse i to daleko lakse nego mi,samo treba pustiti krila...
God Påske!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7866958 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.