Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7884159 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
86.62.175.*



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 13:30 - pre 135 meseci
Za sezonsku dozvolu treba . Ugovor, ponuda za posao, izvod iz maticne knjige ili licna karta, ja sam slao i diplomu ali mislim da ne treba. Ako imas neko da garantuje iz Norveske , za stan i da potvrdi identitet.

Nekada su spori a nekada su bas brzi, mislim ovi u Uduju. Dobio sam spajanje porodice za 3 dana i to u Oslu. Nisam mogao da verujem. Mada znam jos ljudi koji su preko Ambasade dobili za 5 , 6 dana.
Zna li neko kako se stice pravo za besplatne kurseve na Navu i imamo li mi to pravo, bez stalnoh boravka.?
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.bb.online.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 15:51 - pre 135 meseci
Citat:
milos golubovic:
pozdrav svim forumasima!

ja sam rtg tehnicar vec 10 god u domu zdravlja cukarica, beograd. zavrsio sam kurs norveskog u fosdalenu u beogradu jos pre dve god ali nisam otisao preko njih.

sada sam dosao do autorizacije za helsefagarbeider-a i odlucio da se okusam samostalno u potrazi za poslom.

dosta informacija sam nasao na sajtu i zahvaljujem svima na tome (posebno koleginici Mirjani), ali sledecu informaciju ne mogu da nadjem nikako na forumu:

dali ponti papire na engleskom ili prevesti sve na norveski?

kako eaguju na razgovoru za posao kad im se pokazu dokumenta na engleskom i kako reaguju u drzavnim institucijama kad se predaje za boravisnu i ostale dozvole, tj dali uopste priznaju engleski?

ja imam duplikate papira na engleskom prevedene od sudskog tumaca koji su predavani safh-u za autorizaciju i interesuje me da li je to dovoljno?



Dokumenta na engleskom ali CV i søknad na norveskom.
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.bb.online.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 15:59 - pre 135 meseci
xc,zmvnzx,c.mvnzxc,mv n,x.zcmnv<.,dnvzx,.cnv.,<dnv<.,sdnv<,s.dnvs.

[Ovu poruku je menjao stavasbriga dana 27.03.2013. u 17:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.bb.online.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 16:13 - pre 135 meseci
4.Skatteattest for merverdiavgift og skatt (daje poslodavac)

Mozda si trazio na engleskom pa nisu znali. U mojoj firmi su to bez problema nasli.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 16:23 - pre 135 meseci
Citat:
stavasbriga: 4.Skatteattest for merverdiavgift og skatt (daje poslodavac)

Mozda si trazio na engleskom pa nisu znali. U mojoj firmi su to bez problema nasli.

Poslodavac, odnosno teamleder koji se bavi nama je na odmoru do 3. aprila. Vec sam pisao o tome, delovala je kao da ne zna o tome, a i verovatno ne zna.
Izbegavao sam da nju cimam i hteo da ja probam da to pribavim bez nje, ali verovatno da to nece ici, jer to mogu da daju poslodavcu svakako, sto je i logicno donekle.
Probacu da ja to potrazim od njih da posalju poslodavcu, pa onda ona meni, kao sto je i Tijana recimo uradila, jer kad se ova cura bude vratila sa odmora bice jos samo nedelju dana do predaje, a to je tesno. Pogotovo sto ce zena biti smestena na jednom mestu, dokumenta predaje u drugom (Oslu), a poslodavac je u trecem mestu, pa ako ne bude imala sve papire sa sobom, ta zurka ima da kosta super, da ne pominjem cekanje i (mozda) kasnjenje.
I u pitanju su dva papira.
Hvala ti na odgovoru.

 
Odgovor na temu

pikaso23

Član broj: 293040
Poruke: 31
*.dhcp.as2116.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 17:26 - pre 135 meseci
Vidim da se svasta nesto iskomplikovalo od kada sam ja prosle godine predavala za rani pocetak, ali proste ne mogu da verujem da je toliko dokumentacije potrebno. Ja sam rekla lederu da mi otkuca na papiru da sam im potrebna odmah i mislim da je ona to srocila u jednoj recenici, kada sa predavala za dozvolu pokazala sam zeni u policiji taj papir i ona je rekla ok doci sledece nedelje po privremenu dozvolu, ja sam rekla da ne mogu toliko da cekam pa smo se dogovorile da me ona pozove za dva dana kad to bude gotovo. Tako je i bilo, opet sam dobila papir na kome je bilo naglaseno da je to privremene dozvola, ali bilo dovoljno da pocnem da radim, za skatt itd.
Srecno ljudi
A citam Miro i tvoje probleme i drzim ti palceve da uspes!!!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 18:29 - pre 135 meseci
Citat:
vesmil75:
Jedno pitanje!? Da li da se aplicira na oglase hjemmetjeneste sa nasim dozvolama, van EU?


Koji ti je vic u tome?Dakle,dozvola vazi 3 meseca.Nasa.Ti dok sredis papire proslo je...i sta ces onda.To nije voznja privatna na ilegalu...vec radis.javno drzavni sektor...Ne vredi to slati.Ako mene pitas,e sada ce ti se mozda neko i naci pa reci vozim ja vec 3 godine i nisu me uhvatili.Vidi to moras da das poslodavcu svom na uvid.Nazalost tako je i mala je vajda od toga skoro nikakva.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Markodd

Član broj: 313488
Poruke: 1
*.mediaworksit.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 18:30 - pre 135 meseci
Je l' moze neko da mi kaze da li se u Stavangeru govori Nynorsk ili Bokmal?
Ako je Nynorsk, da li ce biti neki problema prilikom trazenja posla, jer sam ucio samo Bokmal?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 18:32 - pre 135 meseci
E kako stezu i dodaju papire svakim danom vise...
Dakle,meni tada kada sam dosla u Kirkenesu u policiji dadose tu tidlig arb.start a da ja nisam ni znala sta je to.Sefica nasa bila sa nama na licu mesta i pita a sta je to,kazu to je da odmah pocne da radi dok ceka dozvolu.BEZ ICEGA STO SADA TRAZE.
Ali vremena se menjaju...
Stefane...sever je jos uvek administrativna olaksica i to velika.Ja sam realna i stavljam ja severu i neke mane,ali administracija je zakon.Kratko sve traje i ne traze creva.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.bb.online.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 18:38 - pre 135 meseci
Ako si naucio, pa da je i Sami, ne beri brige :-)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 18:39 - pre 135 meseci
Citat:
Danijel Zdravkovic:
CAO MIRJANA,ja sam ovde novi clan, isto sam kao i ti radiolog, trebaju mi neke veoma bitne informacije u vezi norveske, jel mogu da dobijem tvoj fb, ili email? hvala


Pitaj na forumu sto te zanima,nije problem odgovoricu ako znam.Tako je puno lakse i korisnije za siru masu.Nauci covek nesto i iz tudjeg pitanja
Ne koristim fejs...ali stvarno.Ja sam radiograf,ne radiolog.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 18:44 - pre 135 meseci
Citat:
tamtam:
Molim za malu pomoc.
Zanima me da li ste u CV stavljali nesto o sebi, osobine, interesovanja i hobije, i ako jeste koliko ste opsirno pisali?
Ja sam vec napisala CV, ali su mi u Sagi izbacili sve gore navedeno i ostavili samo obrazovanje, radno iskustvo, reference i slicne stvari, rekavsi mi da ostalo treba da stoji u søknadu.
Pri tom sam procitala mnogo stranica, foruma i saveta o tome kako treba pisati CV i svuda preporucuju da to treba da stoji, da bi poslodavac stekao utisak o tome kakva ste osoba.
Molim vas za pomoc i eventualno neki savet, sta u CV, a sta u søknad.
Unapred hvala :)


Kratko jasno i precizno.Ne memoare i treninge iz umetnickog klizanja.Ovo su Norvezani,nece ni procitati ako oduzis.Dakle,spomenuti hobi pri kraju u par reci a sebe kao osobu opises sa 5 reci tj.nabojis pet osobina koje smatras najbitnijim.
Obrazovanje,iskustvo,testovi jezika ako imas,koju autorizaciju imas,vozacku imas njihovu ili nemas,a nemas...i to je to...bez dugackog CV-a.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
82.208.219.*



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 18:48 - pre 135 meseci
Imam nekoliko pitanja i molim za sto brzi odgovor:
Da li je u No. petak (Veliki petak) radni dan? Pretpostavljam da im je neradni i prvi dan Uskrsa tj. ponedeljak? Neko je ranije na forumu pominjao da pocetkom aprila imaju i neki drzavni praznik pa spajaju dane sa Uskrsom??? Jel moze neko da napise koji su sigurno neradni dani.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 18:51 - pre 135 meseci
Citat:
Jelena G.: Imam nekoliko pitanja i molim za sto brzi odgovor:
Da li je u No. petak (Veliki petak) radni dan? Pretpostavljam da im je neradni i prvi dan Uskrsa tj. ponedeljak? Neko je ranije na forumu pominjao da pocetkom aprila imaju i neki drzavni praznik pa spajaju dane sa Uskrsom??? Jel moze neko da napise koji su sigurno neradni dani.


Evo ovde imas kalendar sa crvenim slovima u kalendaru...

http://www.timeanddate.com/calendar/?country=18
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 18:52 - pre 135 meseci
Petak je Langfredag,neradan dan,ponedeljak je 2.Påskedag i takodje neradan.U ovo naravno neracunam zdravstvo,mi radimo non-stop.Ali zvanicne institucije i Vinnmonopol (kao najvaznija institucija ) ne rade.U utorak je prvi radni dan...Sledeci neradan je 1.maj,pa 9.maj,pa 17.maj i 20.maj...Ako juris sefove tamo gde je praznik cetvrtak racunaj da ni u petak nece doci na posao,a ako juris zvanicne institucije onda se drzi tih datuma...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 18:56 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
E kako stezu i dodaju papire svakim danom vise...
Dakle,meni tada kada sam dosla u Kirkenesu u policiji dadose tu tidlig arb.start a da ja nisam ni znala sta je to.Sefica nasa bila sa nama na licu mesta i pita a sta je to,kazu to je da odmah pocne da radi dok ceka dozvolu.BEZ ICEGA STO SADA TRAZE.
Ali vremena se menjaju...
Stefane...sever je jos uvek administrativna olaksica i to velika.Ja sam realna i stavljam ja severu i neke mane,ali administracija je zakon.Kratko sve traje i ne traze creva.


Jednostavno si imala srece pa ti je poslodavac u kombinaciji sa policajcem sve spremio, bas kao i meni, sva ova dokumenta koja sam naveo mi je dao poslodavac, bez bilo kakvog cimanja i trazenja sa moje strane. Jednostavno savrseno su znali sta je sve potrebno dati od dokumenata u policiji. Nema to nikakve veze sa severom i jugom.


[Ovu poruku je menjao sttefan dana 27.03.2013. u 20:12 GMT+1]
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
82.208.219.*



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 19:08 - pre 135 meseci
Drugari hvala na odgovorima, bas ste brzi. Pitanje sam postavila iz razloga sto planiramo da okrenemo par telefona u vezi oglasa pa da ne bude "los tajming". Da li da telefoniramo sutra (kad je euforija pred mali odmor) ili tek kad prodje Uskrs?


Ufff...sad tek vidim u kalendaru da im je i 28 neradni... Odgovor mi se sam nametnuo
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 19:13 - pre 135 meseci
Stefane,konkretno ta info o tidlig arb.startu i taj dodatak od dva papira je ubacen na sajt UDI-a juna prosle godine...tek
Nisu davili za to ranije tako puno.
Za sever nisam konkretno samo govorila o tidlig arb.startu...jednostavno ovde su administrativne prednosti vece sto je i logicno kada se uzme u obzir broj stanovnika i broj generalno stranaca.Nemas puno ljudi,sve ide brze,imas puno ljudi sve ide sporije.
Oces vecu civilizaciju,cekas duze dokumenta,oces vecu divljinu,cekas krace dokumenta.
Jooj...setih se sada...na nasj.fagu u Bergenu,pita me koleginica jel idu autobusi normalno u Tromsu?
Ali eto stigao Zokiruma levo od Japana,kao pojacanje za ekipu severa...
Mada Stefane tebi vecna slava za obuku u smajlicima ...Druze!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

tamtam
Oslo

Član broj: 313421
Poruke: 15
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 19:19 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
tamtam:
Molim za malu pomoc.
Zanima me da li ste u CV stavljali nesto o sebi, osobine, interesovanja i hobije, i ako jeste koliko ste opsirno pisali?
Ja sam vec napisala CV, ali su mi u Sagi izbacili sve gore navedeno i ostavili samo obrazovanje, radno iskustvo, reference i slicne stvari, rekavsi mi da ostalo treba da stoji u søknadu.
Pri tom sam procitala mnogo stranica, foruma i saveta o tome kako treba pisati CV i svuda preporucuju da to treba da stoji, da bi poslodavac stekao utisak o tome kakva ste osoba.
Molim vas za pomoc i eventualno neki savet, sta u CV, a sta u søknad.
Unapred hvala :)


Kratko jasno i precizno.Ne memoare i treninge iz umetnickog klizanja.Ovo su Norvezani,nece ni procitati ako oduzis.Dakle,spomenuti hobi pri kraju u par reci a sebe kao osobu opises sa 5 reci tj.nabojis pet osobina koje smatras najbitnijim.
Obrazovanje,iskustvo,testovi jezika ako imas,koju autorizaciju imas,vozacku imas njihovu ili nemas,a nemas...i to je to...bez dugackog CV-a.

Hvala puno, Mirjana.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
195.18.181.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 19:38 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Stefane,konkretno ta info o tidlig arb.startu i taj dodatak od dva papira je ubacen na sajt UDI-a juna prosle godine...tek :)
Nisu davili za to ranije tako puno.
Za sever nisam konkretno samo govorila o tidlig arb.startu...jednostavno ovde su administrativne prednosti vece sto je i logicno kada se uzme u obzir broj stanovnika i broj generalno stranaca.Nemas puno ljudi,sve ide brze,imas puno ljudi sve ide sporije.
Oces vecu civilizaciju,cekas duze dokumenta,oces vecu divljinu,cekas krace dokumenta.
Jooj...setih se sada...na nasj.fagu u Bergenu,pita me koleginica jel idu autobusi normalno u Tromsu? :D
Ali eto stigao Zokiruma levo od Japana,kao pojacanje za ekipu severa...
Mada Stefane tebi vecna slava za obuku u smajlicima :)...Druze!!!


pa ne moze se otvoriti racun u banci bez poreske kartice (ima na sajtu dnb a i licno sam ih pitao), danas sam podigao papir za tidlig, znaci za 2 dana su zavrsili.

miro da sam znao da je ovakav sneg u tromsu ostao bi u hammerfestu :D , ja mamlaz kontao kada se sputim juznije garant ce biti toplije kad ono snezna mecava.

vidimo se sutra


pozzz


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7884159 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.