Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7961112 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2013. u 09:28 - pre 135 meseci
Dunja,draga osvesti se...
Pa jel citas sta pisem.Gde sam ja napisala da mi nemamo etiku?Nemamo nicega dovoljno i to po normalnoj redovnoj cetvorogodisnjoj skoli (dakle po onom starom programu ranijih generacija gde je ta medicinska bila 2 godine a 2 godine nesto drugo,ne znam sta nisam ja ta generacija,tu fali jos vise od te 2250 sati).Sto se tice Vise skole,dakle ovako Visoka,po Bolonji,6 semestara,3 godine pa na procenu sati.Sve mi Dunja imamo,ali nemamo dovoljno.Zato se i ne hvataju za nazive predmeta vec za broj casova.
Procena plana i programa bilo koje skole ne radi na osnovu toga koje si predmete imao u smislu naziva predmeta pa akzu norveski program ima anatomiju,srpski isto ok to je to.Ne,vec imaju taj predmet ajde da poredimo sate teorije i prakse.U sitna zrnca.
I ja sam imala etiku u Zemunu kod Marica,ali jednu godinu...oni imaju vitenskapelig teori 3 godine.Dunja njihov posao med.sestre je casna sestra.Kada ce se to vise ukapirati.Njima je moral,etika i zakoni u skolovanju pre strucnosti.
Dakle,govorimo o broju sati a ne o posedovanju predmeta.
Broj sati necega,Dunja!!!!

Sto se tice radnog iskustva,to se ne uzima u obzir kada se procenjuje plan i program.Plan i program je ono sto pokazuje sta si ti naucio tokom skolovanja i na tome sve zasnivaju.
Radno iskustvo i to relevantno ovo o kome ti govoris,se uzima u obzir prilikom slanja na opptak dokumenata za upis na neke studije.I to se zove realfag kompetanse.Tu se to racuna i trazi se minimum 5 godina relevantnog iskustva ako ne mozes da zadovoljis kriterijume generell studiekompetanse.Radno iskustvo ce ti priznati pri zaposljavanju i dobices 10-års ansinitet i to je veca startna plata ali ovo sto je nasa trenutna problematika je skolski program i racuna se SAMO plan i program onaj koji si imao u skoli.
To je realnost,e sada zasto je to tako mozemo do sutra filozofirati.Ali nema efekta.To je tako.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2013. u 09:42 - pre 135 meseci
Znaju nasi ljudi cesto da mi kazu...:"Ma ja bih smeo da stanem sa svakim norveskim sykepleierom i bio bi bolji od njega milion puta".
I uhvatim se ja za to...
I pitam ok,imas akutnu situaciju,pacijent 60 godina,umire sta ti radis.Kaze kao iz topa taj moj kolega inace,nase gore list.Startujem pa krenuo sve u akutnim situacijma sto se medikamenata tice,dakle bavi se spasavanjem zivota reaguje brzo i efikasno.I akze meni eto to je to.E ja mu kazem,e nikada ne bi prosao i bio bi procenjen kao faglig uforsvarlig i nepodoban jer prvo sto treba da uradis jeste sledece:
1)Reagujes kao konj kojeg su probudli i upregli-dakle sporo
2)Ostavis pacijenta u sobi i odes da proveris u dokumentaciji da li je stavljen na HLR-
3)Obavestis porodicu da je pacijent lose
4)Vratis se u sobu,konstatujes da je pacijent umro(tu isto ima malo tamo-vamo jest ili nije)
5)Otvoris prozor,upalis svecu,pozoves popa i okacis etiketu na vrata sobe kako se ne bi ulazilo.

I ti si strucnjak ako uradis ovo u ovoj zemlji.U nasoj bi izgubio dozvolu za rad.Ali mi nismo u nasoj zemlji.
Dakle,sve principe koje si naucio tokom ispiranja mozga sa vitenskapelig teorijom tokom 3 godine si ispunio.Zakon odradjen jer si odradio informasjonsplikt prema porodici.Strucno si proverio da li je pacijent stavljen na HLR-,bez obzira da li jeste ili nije,ucinio si sta si mogao,a ovo sto si pozvao popa pokriva sva tvoja moralno-eticka znanja.
I onda samo nabacis lep srdacan osmeh i krenes sa izjavom saucesca.
Kakav adrenalin,kakva cuda...ko ce otvoriti iv.tilgang...jedino pop kada dodje da se konektuje sa kanilom.Sve je to komplikovano iv.im.sc....oho...

I ljudi,ovo je realnost komunalnog sektora norveskog zdravstva.Bolnicki sektor je nesto bolji,tamo imamo iv.tilgang pripremljen...ali isto bez popa nista.
Taj moj kolega umro od smeha ali ljudi to je cinjenica.To je druga svest izmedju nas i njih a ista je struka u pitanju.Ista.
I zato se oni uhvate kao pijan plota da nam toliko u programu fali vitenskapelig teorien.
Tako nam je kako nam je...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2013. u 09:52 - pre 135 meseci
cao,ima li neko danas u Stavangeru da popijemo kafu oko 4,5 da malo ubijemo dosadu,fin dan PP
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2013. u 10:38 - pre 135 meseci
Citat:
sinisa3007: cao,ima li neko danas u Stavangeru da popijemo kafu oko 4,5 da malo ubijemo dosadu,fin dan PP


oce li neko doci u hammerfest do kraja 2013, cisto da malo i pricam srpski
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

minjavasic
Beograd

Član broj: 310955
Poruke: 35



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2013. u 10:42 - pre 135 meseci
Koliko su zahtevne njigove više škole da bi se čovek nadogradio? Da li zahtevaju svakodnevno prisustvo? I gde može da se vidi njihov plan i program za helsef.?
Koliko sam razumela, za dobijanje autorizacije za hesef. SAK nije imao problema i žalbi pa nisu prosleđivane višim telima i za sada ne moraju da se plaše oni koji su kao na primer dosta ljudi koje poznajem krenuli da se prekvalifikuju za naš opšti med.smer?
 
Odgovor na temu

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2013. u 10:45 - pre 135 meseci
he he,u pravu si druze ,ponekad treba i naci nekog svog,pozdrav
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2013. u 11:31 - pre 135 meseci
Citat:
minjavasic:
Koliko su zahtevne njigove više škole da bi se čovek nadogradio? Da li zahtevaju svakodnevno prisustvo? I gde može da se vidi njihov plan i program za helsef.?
Koliko sam razumela, za dobijanje autorizacije za hesef. SAK nije imao problema i žalbi pa nisu prosleđivane višim telima i za sada ne moraju da se plaše oni koji su kao na primer dosta ljudi koje poznajem krenuli da se prekvalifikuju za naš opšti med.smer?


Høyskole u Norge traje 3 godine,za ulaz ti treba generell studiekompetanse (to mi imamo iz nasih cetvorogodisnjih skola) i polozen Bergen test.Rok za predaju dokumenata za sve strance je 1.mart svake godine.
Program je zasnovan na teoriji,praksi i ako ces ga kombinovati sa poslom moguce je jedino ako radis neki nattstilling.Drugacije ne moze.
Oni imaju prakse koje traju u cugu po 10 nedelja od ponedeljka do petka.
Za helsefaga se niko nije zalio jer svi dobijaju autorizaciju za sada.Onda se ne treba ni zaliti.
Program za helsefaga je srednja skola,2 godine skole,a 2 godine praksa.Dakle,to nije Høyskole pa da ti sada stavim link sa nekog od univerziteta u Norveskoj.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2013. u 11:52 - pre 135 meseci
Citat:
nikolamancic:

nisi ga osetila u vazduhu zato sto oni to zlo bukvalno izvoze obezbedjujuci delom najobicnijom pljackom makar deo blagostanja sopstvenom narodu (Avganistan, Irak, Libija, Sirija og så videre..).. a Nemacka opet proizvodi najprodavaniji tenk na svetu (da im ne citiram kancelarku zasto to rade..)
istina je da smo dosta naucili od vladavine turaka (dakle BiH i Srbija do etnickih granica Hrvatske), ali mi se cini das izostavila Austrougarsku koja u rukavicama bila "neznija" prema nedobrovoljnim podanicima i da izgleda mislis da Hrvatska ne pripada Balkanu? moze biti da norvezani daju pare KP Krusevac da im ne bi uspuzali ka gore? mooozda i to donekle.. a evo upravo na NRK P2 prodje imperijalna Vagnerova Valkyra, no srecom sad ide umilni Sopen sa svojim preludijima.. istina je mac sa dve ostrice, i u pravu si ovoj prici nema mesta ovde, pa se ja iskljucujem iako sam "prvi poceo", te ne zameri, tj. nek' ne izgleda bezobrazno sto cu odcutati tvoj eventualni odgovor



Jeg trenger ikke svaret . Vil bare si dette
Pa Koliko znam turci nisu bili samo do etničkih granica Hrvatske, bili su oni i u Hrvatskoj, moja pokojna prabaka koja je rođena 189ineke ih se još sjećala kad ju je kao malenu djevojčicu majka skrivala da je turci ne odvedu, a to je bila okolica Klc, što bi rekla da je poprilično u rvackoj, a što se tiče balkana men'se čini da smo mi negdje fifti-fifti, nije li Kupa granica balkana??
Vladavina austrougarske je ipak ponešto docivilizirala ove lokalne divljake mada ne ljubim nešto ni austrijance ni mađare.
Mislim naravno u usporedbi s gore spomenutim turcima za vrijeme kojih smo degradirali civilizacijski i tehnološki.
Evo samo to, ispričavam se ostatku forumskog čitateljstva na digresiji.
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2013. u 12:48 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Ako ovo pitas onda ne kontas materiju.Helsefag je srednja skola,bez ijednog strucnog ispita samo nega i popovska posla (moral,etika,pravci ka Bogu itd...),i imamo zdravstvenu negu sve cetiri godine i teoriju i praksu i zato prolazi.To je okosnica i to prolazi.Sve cetiri godine zd.negu u opstoj medicini ima samo opsti smer i zato se i trazi samo taj smer.
A za spl.su strucni predmeti i jos vise o Bogu,moralu,etici itd...i to je Høyskole nivo.I oni kazu,imamo mi sve sto treba ali nema dovoljno.To sto nam fali je pola od svega,dakle oni imaju 4500 sati teorije i prakse a nama prema najnovijoj proceni fazli minimum 2250 sati.Prosto neverovatno.
Oni imaju vitenskapelig teori sve tri godine i tu se hvataju toga moral,etika na koji nacin pacijenti dobijaju pomoc a kazu potpuno je nepotrebno sto mi imamo ginekologiju,pedijatriju ird...dakle,ta strucnost nije potrebna.Tako oni kazu.
Nema zime za helsefagove za sada jer cetiri godine zd.nege je dovoljan broj sati za tu skolu.



Mala ispravka za smerove , pored opsteg priznaje se i akuserski i vaspitaski
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2013. u 12:50 - pre 135 meseci
Ok dobro,kad je situacija vec kakva jeste hoce li bar gospoda predstaviti sta nam je potrebno da bi bili sykepleieri po novom? jel to 3god skole,3 meseca predavanja,3 meseca prakse,3 ispita? Nije svejedno dal se radi o totalnom skolovanju nanovo ili nekoj nadogradnji na ovo sto imamo,ili ce im da to definisu trebati 20god kao sto im je trebalo da izvale da nam daju ove autorizacije i licence a zaboga nisu trebali,verovatno nece reci nista a ubuduce ce opet vezano za tu njihovu visu i jurnjavu za sykepleiera biti svaki slucaj za sebe i kaubojstina. Nisam protiv bilo kog pravila,svako ima prava da radi onako kako misli da je najbolje za njegovu drzavu a na ostalima je da to ispostuju ili ne ali bar nek definisu i napisu lepo sta i kako a ne stalno neka jurnjava i izivljavanje,menjanje,subjektivne ocene i slicno.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2013. u 13:25 - pre 135 meseci
Delija,preskocio si ranije postove sa ranijih strana.To je vec definisano.Dobija se totalni avslag/odbijenica i ides sve tri godine ispocetka.Dakle sve je to odluceno.Kada se prilaze srednja med.skola na procenu.Sto se Visoke med.skole tice 3 godine,opsti smer ne znam jos uvek to nije razjasnjeno.A sto se srednje med.tice SVE ISPOCETKA 3 GODINE.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

vesmil75
Dom Zdravlja

Član broj: 306876
Poruke: 41
*.minlos.no.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2013. u 13:44 - pre 135 meseci
Evo neku rec i od mene! U Norge sam vec nikih 18 dana, jos uvek nista od posla! Nadam se naravno, ali mnogo je tesko! Pripremala sam se psihicki godinu dana za sve ovo, ali dzabe! Bas me uhvatila kriza. Isla na razgovor u jedan dom, gde je izasao konkurs, zena uzela fotokopiju autorizacije, zadovoljna kako pricam ali konkurs jos uvek traje, tako da nista ne znam! Toliko za sada, pozdrav
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
77.237.98.*



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2013. u 14:00 - pre 135 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
sinisa3007: cao,ima li neko danas u Stavangeru da popijemo kafu oko 4,5 da malo ubijemo dosadu,fin dan PP


oce li neko doci u hammerfest do kraja 2013, cisto da malo i pricam srpski :)



Zapamtit ću vas dvojicu i vaše pozive i kada se uglavim u NO bili to gore ili dolje zovem jednoga od vas na pivo,kavu i čašicu razgovora.
 
Odgovor na temu

minjavasic
Beograd

Član broj: 310955
Poruke: 35



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2013. u 14:31 - pre 135 meseci
Ovo sto ja ispitujem je samo zbog nekih ljudi koji se kao i mnogi koje ne znam toliko muce da od malih para placaju jezik, prekvalifikuju diplomu i sad se plase da u opste nece moci ni za helsef.dobiti autorizaciju jer jos npr godinu nece imati papire.. Znam, sve je rizik..nego niko nije ni za ovo sanjao.. Mislim da ce im helsef.uvek trebati iz ovih zemalja
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2013. u 15:31 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Delija,preskocio si ranije postove sa ranijih strana.To je vec definisano.Dobija se totalni avslag/odbijenica i ides sve tri godine ispocetka.Dakle sve je to odluceno.Kada se prilaze srednja med.skola na procenu.Sto se Visoke med.skole tice 3 godine,opsti smer ne znam jos uvek to nije razjasnjeno.A sto se srednje med.tice SVE ISPOCETKA 3 GODINE.



Pa nisam preskocio citao sam ali sam skapirao da nam se bar nesto priznaje bar je tako u ostalim zemljama,odradjujes samo ono sto ti fali, a oni ce staviti celu skolu????O_O

Znaci sa srednjom bolnicar a sa visom radioloski mozemo da se ubrisemo jer i tu ce verovatno biti samo opsti da se racuna, i od tih sedam godina skole mozemo samo da budemo bolnicari plus skolovanje nanovo za sve ostalo? auuuuu sine.....lose.....
 
Odgovor na temu

nikolamancic
Sykepleier
Skarbøvik sykehjem
Ålesund

Član broj: 312967
Poruke: 43
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2013. u 15:44 - pre 135 meseci
Citat:
isabeau917:
Citat:
nikolamancic:

nisi ga osetila u vazduhu zato sto oni to zlo bukvalno izvoze obezbedjujuci delom najobicnijom pljackom makar deo blagostanja sopstvenom narodu (Avganistan, Irak, Libija, Sirija og så videre..).. a Nemacka opet proizvodi najprodavaniji tenk na svetu (da im ne citiram kancelarku zasto to rade..)
istina je da smo dosta naucili od vladavine turaka (dakle BiH i Srbija do etnickih granica Hrvatske), ali mi se cini das izostavila Austrougarsku koja u rukavicama bila "neznija" prema nedobrovoljnim podanicima i da izgleda mislis da Hrvatska ne pripada Balkanu? moze biti da norvezani daju pare KP Krusevac da im ne bi uspuzali ka gore? mooozda i to donekle.. a evo upravo na NRK P2 prodje imperijalna Vagnerova Valkyra, no srecom sad ide umilni Sopen sa svojim preludijima.. istina je mac sa dve ostrice, i u pravu si ovoj prici nema mesta ovde, pa se ja iskljucujem iako sam "prvi poceo", te ne zameri, tj. nek' ne izgleda bezobrazno sto cu odcutati tvoj eventualni odgovor



Jeg trenger ikke svaret . Vil bare si dette
Pa Koliko znam turci nisu bili samo do etničkih granica Hrvatske, bili su oni i u Hrvatskoj, moja pokojna prabaka koja je rođena 189ineke ih se još sjećala kad ju je kao malenu djevojčicu majka skrivala da je turci ne odvedu, a to je bila okolica Klc, što bi rekla da je poprilično u rvackoj, a što se tiče balkana men'se čini da smo mi negdje fifti-fifti, nije li Kupa granica balkana??
Vladavina austrougarske je ipak ponešto docivilizirala ove lokalne divljake mada ne ljubim nešto ni austrijance ni mađare.
Mislim naravno u usporedbi s gore spomenutim turcima za vrijeme kojih smo degradirali civilizacijski i tehnološki.
Evo samo to, ispričavam se ostatku forumskog čitateljstva na digresiji.


rett og slett, du har rett.. jeg var ikke presis i hva mente jeg om tyrkerne, bare glem det
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2013. u 16:05 - pre 135 meseci
Citat:
batinić: Zapamtit ću vas dvojicu i vaše pozive i kada se uglavim u NO bili to gore ili dolje zovem jednoga od vas na pivo,kavu i čašicu razgovora.


slobodno navrati, samo jedna napomena, od hammerfesta dalje ne ide ni avion sledeca tacka ti je severni pol, mada koliko sam video mnogo turista ovde dolazi. samo se nesto setaju sa fotoaparatima, na kraju ce i od mene misliti da sam domorodac.

majku mu miro. i sada kada sam sat vremena leta od tromsa opet nikako da popijemo tu kafu

ima li neko od nasih u trondhajmu ?

mozemo da organizujemo i poselo Poselo samo nam treba neka denserka , ove pijanice cemo lako naci a od ovoga i ja mogu bolje da pevam

stiglo mene ovo i u norge , samo da na vreme javite kada dolaze zvezde granda da ne bi propustili umetnost

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 23.03.2013. u 18:55 GMT+1]
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg2.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2013. u 16:26 - pre 135 meseci
Citat:
nikolamancic:
Citat:
isabeau917:
Citat:
nikolamancic:

nisi ga osetila u vazduhu zato sto oni to zlo bukvalno izvoze obezbedjujuci delom najobicnijom pljackom makar deo blagostanja sopstvenom narodu (Avganistan, Irak, Libija, Sirija og så videre..).. a Nemacka opet proizvodi najprodavaniji tenk na svetu (da im ne citiram kancelarku zasto to rade..)
istina je da smo dosta naucili od vladavine turaka (dakle BiH i Srbija do etnickih granica Hrvatske), ali mi se cini das izostavila Austrougarsku koja u rukavicama bila "neznija" prema nedobrovoljnim podanicima i da izgleda mislis da Hrvatska ne pripada Balkanu? moze biti da norvezani daju pare KP Krusevac da im ne bi uspuzali ka gore? mooozda i to donekle.. a evo upravo na NRK P2 prodje imperijalna Vagnerova Valkyra, no srecom sad ide umilni Sopen sa svojim preludijima.. istina je mac sa dve ostrice, i u pravu si ovoj prici nema mesta ovde, pa se ja iskljucujem iako sam "prvi poceo", te ne zameri, tj. nek' ne izgleda bezobrazno sto cu odcutati tvoj eventualni odgovor



Jeg trenger ikke svaret . Vil bare si dette
Pa Koliko znam turci nisu bili samo do etničkih granica Hrvatske, bili su oni i u Hrvatskoj, moja pokojna prabaka koja je rođena 189ineke ih se još sjećala kad ju je kao malenu djevojčicu majka skrivala da je turci ne odvedu, a to je bila okolica Klc, što bi rekla da je poprilično u rvackoj, a što se tiče balkana men'se čini da smo mi negdje fifti-fifti, nije li Kupa granica balkana??
Vladavina austrougarske je ipak ponešto docivilizirala ove lokalne divljake mada ne ljubim nešto ni austrijance ni mađare.
Mislim naravno u usporedbi s gore spomenutim turcima za vrijeme kojih smo degradirali civilizacijski i tehnološki.
Evo samo to, ispričavam se ostatku forumskog čitateljstva na digresiji.


rett og slett, du har rett.. jeg var ikke presis i hva mente jeg om tyrkerne, bare glem det



ingen årsak..
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2013. u 16:36 - pre 135 meseci
Citat:
delija_sever031:
Citat:
Mirjana Savicic:
Delija,preskocio si ranije postove sa ranijih strana.To je vec definisano.Dobija se totalni avslag/odbijenica i ides sve tri godine ispocetka.Dakle sve je to odluceno.Kada se prilaze srednja med.skola na procenu.Sto se Visoke med.skole tice 3 godine,opsti smer ne znam jos uvek to nije razjasnjeno.A sto se srednje med.tice SVE ISPOCETKA 3 GODINE.



Pa nisam preskocio citao sam ali sam skapirao da nam se bar nesto priznaje bar je tako u ostalim zemljama,odradjujes samo ono sto ti fali, a oni ce staviti celu skolu????O_O

Znaci sa srednjom bolnicar a sa visom radioloski mozemo da se ubrisemo jer i tu ce verovatno biti samo opsti da se racuna, i od tih sedam godina skole mozemo samo da budemo bolnicari plus skolovanje nanovo za sve ostalo? auuuuu sine.....lose.....


Uzmes stalnu dozvolu i onda stanes na loptu i smislis sta ces dalje.Studije su po semestru 500 kruna,imas opcije za studirati i generalno mozes i izaci iz zdravstva...nakon toga mozes svasta nesto.
Videcemo...kuda plove ladje a kuda cemo mi... Dobro,podvlacim ja na to tako gledam jer imam 29 godina.Naravno da opcije studija za porodicne ljude manje odgovaraju...ali ici ponovo u njihovu skolu za sykepleiera je glupo.Krajnje.Tako da pustimo da se kolo kotrlja...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Biljana 82
Niš

Član broj: 312038
Poruke: 9
5.57.76.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2013. u 18:21 - pre 135 meseci
Hei!


Imam jedno pitanje ako ima nekog voljnog da mi odgovori mnogo bi mi znacilo.
Ucila sam Norveski par meseci i presla knjigu NY i Norge ali nisam zadovoljna svojim znanjem pa bih volela jos malo da naucim i zanima me da li je kasno doci u Norvesku nakon odmora negde u septembru i potraziti posao? Ja sam bila spremna sad da krenem ali nisam sigurna koliko je to pametno.
Inace imam autorizaciju za helsefagarbeidera.

Unapred hvala na odgovoru.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7961112 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.