Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7856194 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
109.72.50.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2013. u 20:57 - pre 137 meseci
Nema Mirke... :( Nedostaju njeni postovi!!!!
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
193.214.121.*



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2013. u 14:44 - pre 137 meseci
Tu sam ljudi. Preselila sam se u stan gde nemam net. Sad sam na aerodromu pa samo da se javim. Javljam se brzo sa objasnjenjem. Imala sam haos od zivota, ali sam tu. Jedno pitanje- tidligarbeidstillatelse izdaje policija? Posto niko ne zna sta je to a ja jos nisam predala papire za dozvolu. :-( :-( :-( Cujemo se narode uskoro! Mislim na vas!
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
193.214.121.*



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2013. u 15:03 - pre 137 meseci
Citat:
mada77:
Citat:
srdjanm3: Ja poslednji put kad sam dolazio direktno "Beograd-Oslo"....puno ljudi koji nisu imali povratnu kartu su na pasoskoj kontroli izdvojeni sa strane...sta je posle bilo sa njima, ne znam..

Secam se bas jedne zene, koja nije znala da bekne ni engleski ni norveski, cuo sam kad je carinik nekoliko puta pitao "gde vam je povratna karta"...pa je neki decko iza nje prisao da joj pomogne da se sporazume... posle su je sklonili sa strane al ne znam iskreno sta je bilo do kraja

Ranije sam cuo da su neki ljudi bili vraceni ..al to ne znam 100%... znam samo da su i mene dobrano proveravali iako sam im pokazao radnu dozvolu..itd..

Od tada sa sobom nosim odstampan papir sa UDI-a..koji govori da radna dozvola mi daje pravo da zivim/radim u NO..itd..

Tako da ne znam da li ima neki zakon oko toga, sumnjam...ali 99% je da ce traziti na carini u Oslu. Sad koliko se isplati rizikovati proceni sam.

Pozz



E jbg sad,ajde jos neko iskustvo,nije na odmet,!!!!!
Neko kaze ne treba neko kaze treba!!! :-)

I ponovo glavno pitanje : DALI JE POTREBNO IMATI POVRATNU KARTU<ZBOG POLICIJE CARINIKA ILI BILO CEGA VEC????

U svakom slucaju hvala!

Ja sam putovala iz Budimpeste i nisam imala nikakav problem. Za Bg prave problem.
 
Odgovor na temu

vesmil75
Dom Zdravlja

Član broj: 306876
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2013. u 15:12 - pre 137 meseci
Citat:
tijanam:
Tu sam ljudi. Preselila sam se u stan gde nemam net. Sad sam na aerodromu pa samo da se javim. Javljam se brzo sa objasnjenjem. Imala sam haos od zivota, ali sam tu. Jedno pitanje- tidligarbeidstillatelse izdaje policija? Posto niko ne zna sta je to a ja jos nisam predala papire za dozvolu. :-( :-( :-( Cujemo se narode uskoro! Mislim na vas!

Ovo sam nasla na sajtu UDI-a, toliko mogu da ti pomognem!Ordningen med tidlig arbeidsstartOrdningen med tidlig arbeidsstart innebærer at arbeidsgivere som oppfyller visse kriterier, kan rekruttere arbeidskraft direkte og la arbeidstakerne begynne å arbeide før søknaden er behandlet. Ordningen gjelder for faglærte, som defineres etter kompetanse. Det er arbeidsgiverens ansvar at arbeidstakeren fyller vilkårene for tillatelse som faglært. Ordningen gjelder også for utsendte arbeidstakere som er ansatt i et internasjonalt selskap og praktikanter som er ansatt i et internasjonalt selskap.For å kunne benytte seg av denne ordningen, må arbeidsgiveren din kunne legge frem en skatteattest for merverdiavgift og skatt og en egenerklæring om å overholde lovbestemte krav til helse, miljø og sikkerhet (HMS). Egenerklæringen om HMS må være i samsvar med vedlegg 2 til forskrift om offentlige anskaffelser. Nadam se da ce ti koristiti! Pozzzz
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2013. u 15:14 - pre 137 meseci
Evo ako nekome znaci informacija, skola norveskog jezika koja radi u Beogradu, Prokuplju i Krusevcu, zove se Bjerka.


- Časovi u malim grupama
- Program kursa po udžbenicima po kojima se radi u Norveskoj
- Predavači- Kristina Stamenković, diplomirani filolog lingvistike i norveškog, sa iskustvom u držanju časova, prevodilac
- Aleksandra Filipović, asistent, diplomirani filolog lingvistike i norveškog, sa iskustvom u držanju časova
-Na kraju kursa konverzacija sa Norvežanima
- Škola nudi usluge pripreme za intervju za posao i pisanje CV-a
-Povoljniji od svih


Telefon: 064 480 75 34
Email: [email protected]


 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2013. u 16:55 - pre 137 meseci
Citat:
tijanam:
Tu sam ljudi. Preselila sam se u stan gde nemam net. Sad sam na aerodromu pa samo da se javim. Javljam se brzo sa objasnjenjem. Imala sam haos od zivota, ali sam tu. Jedno pitanje- tidligarbeidstillatelse izdaje policija? Posto niko ne zna sta je to a ja jos nisam predala papire za dozvolu. :-( :-( :-( Cujemo se narode uskoro! Mislim na vas!


Nisam bas puno pratio, ali koliko sam shvatio ti si u Tønsbergu? Ja sam tamo isto prvo dosaso i proveo 6 meseci... Nemoguce da niko ne zna za tidligarbeidstillatelse jer sam je ja tamo dobio u policiji.

Jeste, tacno izdaje je policija... Mora da se trazi.. Imaju ona neka dva formulara koja moras da predas da bi je mogla dobiti..jedan HSE i ona kopija sa sajta nekog registra..ima tacno na sajtu UDI-a

Znaci izdaje je policija i u Tønsbergu u policiji kad je spomenes sigurno ce znati sta je.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
193.75.85.*



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2013. u 18:53 - pre 137 meseci
Teta u policiji rece to ti daje poslodavac. Toliko o tome. I ja se jos mucim. Dala ovima na poslu istampano sta pise na udiju, oni nemaju pojma..ja isto nisam znala tacno ko je duzan to da mi da i eto.. Sutra idem u poliiti odlucna!
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2013. u 19:14 - pre 137 meseci
Ja kad sam bio u policiji nisam cak ni trazio..mislim jesam..ali pre nego sto sam izustio da kazem pitala me "hoces brzi start"... :D tako ga zvali... kazem ja da i evo papiri

http://www.udi.no/Norwegian-Di...-permit/Skilled-workers/#early

Ovde ti pod naslovom "early employment scheme" pise da treba da predas dva obrasca

In order to take advantage of this scheme, your employer must be able to submit a tax certificate for value added tax and tax, and a self-declaration of compliance with statutory Norwegian health, safety and the environment (HSE) requirements. The self-declaration on HSE must be in compliance with enclosure 2 to the Public Procurement Regulations.

Znaci poslodavac mora da ti da ovu izjavu o porezu...to sam ja cekao recimo 3-4 dana u toj firmi...mada sam tada bio u srbiji...a ovaj HSE samo skines sa linka poslodavac popuni i to predas...

Negde to ni ne traze ta dva obrasca

Za svaki slucaj..odstampaj ovu stranicu sa UDI-a...i ako te budu zezali pokazi im. jbte mene zena u policiji pitala "hcoes da pocnes sutra" i ovo bitno "gde hoces da ti posaljemo early start"....na kucnu adresu il u firmu

Toliko o tome... Doduse, kada sam odlazio iz Tonsberga isao sam u policiju da prijavim promenu i bila je neka nova, koja je bila prilicno pogub..moguce da te je ta primila :D

Pozz
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
77.243.22.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2013. u 21:19 - pre 137 meseci
Jedno pitanje,znam da se pisalo dosta o tome al mene nije interesovalo tada pa nisam obracao paznju,ne interesuje me ni sada jos uvek no pokusavam saznati za prijatelja.Dakle kako funkcionise vrtic u Norveskoj i koliko se placa,njemu je neko rekao da je papreno skupo a ja iskreno ne mogu da se setim kojim se ciframa baratalo kad ste ovde o tome pricali pa ako moze neki odgovor bio bih zahvalan:)
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2013. u 21:21 - pre 137 meseci
Jeste skupo,ca 2400-3000 nk ja mislim :-),izvini,nije moglo brze ;-)

[Ovu poruku je menjao cveyoni dana 21.01.2013. u 22:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
77.243.22.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2013. u 22:06 - pre 137 meseci
Koji express odgovor,hvala cveyoni:)

Pa pazi to i ne zvuci toliko puno jer je njima neko ufurao pricu da se daje tipa pola plate za vrtic sto je meni zvucalo nemoguce ali kao sto rekoh ne setih se kojim se ciframa ovde baratalo,daklem da zaokruzimo mi na 3000kr kao relevantnu informaciju za preneti :D
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2013. u 23:41 - pre 137 meseci
Ma gde pola plate,bog te..evo ti primer iz Fredrikstad opstine,2330 mesec + 300 za hranu,ukupno 2630 nk ..
https://www.fredrikstad.kommun...er/Barn-og-familie/Barnehager/
 
Odgovor na temu

vujkeeeee
leder

Član broj: 305154
Poruke: 38
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2013. u 00:53 - pre 137 meseci
www.udi.no Od 15 jan. ne daju boravišne dozvole. Dali se to odnosi i na medicinare ?
Vise o tome: http://www.udi.no/Nyheter/2012...pesialisttillatelser-avvikles/
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2013. u 01:18 - pre 137 meseci
Citat:
vujkeeeeewww.udi.no Od 15 jan. ne daju boravišne dozvole. Dali se to odnosi i na medicinare ?
Vise o tome: http://www.udi.no/Nyheter/2012...pesialisttillatelser-avvikles/



Razlika izmedju arbeidssøkere i arbeidstakere je????
Ovo je vec objasnjeno. Nista nije u praxi izmenjeno. Samo opusteno.
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2013. u 07:46 - pre 137 meseci
Da li bi neko mogao da napise nesto o tome sta i kako neko koje otiso na kontu spajanje porodice moze i koja prava ima:
Pa ne znam npr:
-sta moze da radi ( da li ima neki primer da se neko zaposlio )
-da li moze da ocekuje neku pomoc preko nekih organizacija u No tipa pomoc u trazenju posla ili mekih kurseva
-kada ta osoba dobije posao ,primer na godinu dana, a u medjuvremenu osobi preko koje je dobio vizu istekne njena dozvola (viza) za rad da li i on gubi vizu ili mora da podnosi papire za svoju sopstvenu dozvolu (vizu) za ra
Za sad to a kasnije ako se setim jos necega zanimljivog!
Hvala svima unapred!
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2013. u 09:30 - pre 137 meseci
@ cveyoni

Ma to ti je vec ono nase dobro poznato sirenje dezinformacija i kojekakvo lupetanje,ja kad sam cuo rekao sam da nema sanse da neko pola plate daje za vrtic,nije to Srbija,al opet rekoh bolje da pitam nego da i ja lupam o necemu sto ne znam
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2013. u 12:36 - pre 137 meseci
Mozete da napisete meil u SAK i trazite da Vam posalju fakturu meilom .
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.tonsberg.kommune.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2013. u 14:28 - pre 137 meseci
Citat:
srdjanm3:
Ja kad sam bio u policiji nisam cak ni trazio..mislim jesam..ali pre nego sto sam izustio da kazem pitala me "hoces brzi start"... :D tako ga zvali... kazem ja da i evo papiri

http://www.udi.no/Norwegian-Di...-permit/Skilled-workers/#early

Ovde ti pod naslovom "early employment scheme" pise da treba da predas dva obrasca

In order to take advantage of this scheme, your employer must be able to submit a tax certificate for value added tax and tax, and a self-declaration of compliance with statutory Norwegian health, safety and the environment (HSE) requirements. The self-declaration on HSE must be in compliance with enclosure 2 to the Public Procurement Regulations.

Znaci poslodavac mora da ti da ovu izjavu o porezu...to sam ja cekao recimo 3-4 dana u toj firmi...mada sam tada bio u srbiji...a ovaj HSE samo skines sa linka poslodavac popuni i to predas...

Negde to ni ne traze ta dva obrasca

Za svaki slucaj..odstampaj ovu stranicu sa UDI-a...i ako te budu zezali pokazi im. jbte mene zena u policiji pitala "hcoes da pocnes sutra" i ovo bitno "gde hoces da ti posaljemo early start"....na kucnu adresu il u firmu

Toliko o tome... Doduse, kada sam odlazio iz Tonsberga isao sam u policiju da prijavim promenu i bila je neka nova, koja je bila prilicno pogub..moguce da te je ta primila :D

Pozz


Srdjane, ako ti kazem da si srce muz ce mi se naljutiti. A jesi! :) Koliko su oni retardirani! Inace, preselisu su se u Stokke, pa se sad tamo ide predavati papirologija. Bila sma danas i predala dokumenta za dozvolu, HVALA BOGU! I sad, ja ocekujem svakog momenta da ce primetiti na ugovoru datum, da ja radim vec dve nedelje, medjutim nista. Kad se sve svrsilo pitam ja nju za tidligarbeidsstart i ona kao, a treba ti to? Hoces to? Pa rekoh naravno, ja sam vec pocela da radim. Curka! Pojma nema! I ja joj objasnjavam da u firmi ne znaju sta je to i da ja ne znam sta je to... Katastrofa. Sada znam sta je i sutra u firmi pravim reda! :)

Inace, da napisem po koju.. Dakle, prosli ponedeljak je bio dan kad se sve odlucivalo u mom zivotu. Ja sam bila izbacena iz kuce u kojoj sam zivela. Nije me sramota to da kazem, i o tome cemo posebno kad Mirka dodje sa godisnjeg odmora. To je jedna tema o kojoj treba pricati, jer je jako bitno gde odlazite kad dolazite u Norvesku. Meni je pogresan odabir prijatelja doneo mnogo nesrece. Mnogo. Zavrsilo se kako se zavrsilo. U odlucujucem momentu sam imala jako mnogo srece, da mi je gazda ozenjen Ruskinjom i da mi je dao stan bez personnummera. Stan je bio kompletno prazan. Dobila sam jedan madrac od gazde, sapun, wc papir i posteljinu i tako sam spavala te veceri.. Na madracu u toplom stanu. Sa svekrvom, posto smo obe bile u toj kuci.. I tako.. dani su prolazili. Do kraja ove nedelje uspela sam naci krevet, sporet, televizor, stolice, i neke stolice koje sam nasla na finnu. Sve sam dobila besplatno. Krevet mi je dala koleginica sa posla, i to je nesto sto joj nikada necu zaboraviti.
U ponedeljak ujutro isla sam na posao da vidim mogu li ja da radim onako kako pise u ugovoru, jer sam realno radila manje. I to sam skontala. Znaci, ugovor je dobar i sve je u redu sa procentima, ali sam ja radila manje. Objasnila sam sve sefici i ona je rekla, dobro. I tu sam ja ostala bez teksta jer sam bila ubedjena da ce reci da ne mogu i da moram kuci. E, u tom momentu sam ja pocela da placem pred njom. KOji show! :) Ne mogu da se zaustavim, ronim suze krokodilske, a ona me gleda... Rekoh Tijana prestani, ali ne mogu.. Boze, sad mi je smesno, a onda mi je bio potreban ventil. Tacno tog momenta sam pukla... I tako, sad mi svi nude hranu na poslu, pomoc... prezadovoljna sam. Idem peske 2 km na posao, i to nije problem, samo me zeza jedna uzbrdica.. Svako jutro joj znate vec sta.. :)

Sto se samog posla tice, odusevljena sam. Kolege su vise nego od pomoci, pacijenti su ok, radi se, nekad ne stignem ni da sednem, a nekad je opusteno. Nije to neki ne znam koliko odgovoran posao. I ta nega, to nije nista strasno. Vecina su pokretni, sve rade sami, ti im samo pomazes.

To je to za sad. Cujemo se za koji dan, kad opet dodjem u biblioteku da hvatam internet. Drzite se ljudi, i verujte u svoje snove. :)
 
Odgovor na temu

vesmil75
Dom Zdravlja

Član broj: 306876
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2013. u 14:42 - pre 137 meseci
E, Tijana i mene si rasplakala, nemam komentara!
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2013. u 14:43 - pre 137 meseci
Srecno Tijana! Uvek tako da resavas probleme ;)

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7856194 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.