Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7839016 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2013. u 21:07 - pre 137 meseci
Citat:
isabeau917: Čime?

"Ogoljavanjem" istine o svemu sto je pomenuo. To je uvek najteze iako deluje lako.
Jedino je problem sto su takvi komentari nepopularni. Sto ljudi vole da cuju ono sto su zamislili da je tako.
"Skole" jesu ovde preskupe, a zauzvrat je pitanje sta dobijas.
Stavanger jeste preskup (znam jer je pola Prokuplja tamo)
Oslo jeste magnet za balkance, jer je zaboga glavni grad.
Suma sumarum, zivot po "selendrama" je daleko kvalitetniji (i jeftiniji), a to je sustina valjda kad emigriras zbog sveukupno loseg zivota. Barem u vecini slucajeva. Izuzeci sam potvrdjuju pravilo.

 
Odgovor na temu

69th

Član broj: 276746
Poruke: 24
*.192.251.212.customer.cdi.no.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2013. u 21:22 - pre 137 meseci
evo nekih cena za kureve norveskog

http://www.folkeuniversitetet....nnerniva-bergen/kurs-id-85972/ A1
http://www.folkeuniversitetet....settelse-bergen/kurs-id-85981/ A2
http://www.folkeuniversitetet....va-del-a-bergen/kurs-id-85988/ B1a
http://www.folkeuniversitetet....va-del-b-bergen/kurs-id-86136/ B1b
http://www.folkeuniversitetet....ormiddag-bergen/kurs-id-86187/ B2-1
http://www.folkeuniversitetet....nering-2-bergen/kurs-id-86034/ B2-2
http://www.folkeuniversitetet....eredende-bergen/kurs-id-86138/ B2-t
http://www.folkeuniversitetet....nering-4-bergen/kurs-id-87022/ C1
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.34.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2013. u 21:53 - pre 137 meseci
Ajde da se ubacim sa jednim pitanjem koje mozda ima vec odgovor na forumu,ali ja sam aktivan od neke 100 strane a ne secam se da sam naleteo na bas to pitanje:
Da li je potrebno imati povratnu kartu,ne zbog nas vec zbog zakona?Da li to trazi policija ili neko drugi?
I hvala unapred!
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.65.144.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2013. u 22:26 - pre 137 meseci
Ne trazi niko.
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.34.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2013. u 22:34 - pre 137 meseci
Ok i hvala!
 
Odgovor na temu

erviNHL
Ervin Nedecki
Zrenjanin

Član broj: 310887
Poruke: 32
*.dynamic.sbb.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2013. u 23:12 - pre 137 meseci
@ mihaleks
Ja sam od najranijeg detinjstva ucio 2 jezika: madjarski i srpski. Engleski sam poceo da ucim u 2. razredu osnovne skole, svojom voljom jer me je jako interesovalo.
Mislim da svi ljudi koji od malih nogu budu bilingualni, imaju vece sanse da nauce novi jezik.
A sto se tice mog norska mogu reci samo ovo: Det blir ber ver dag. :)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 06:22 - pre 137 meseci
Citat:
Nesh-co:
Citat:
isabeau917: Čime?

"Ogoljavanjem" istine o svemu sto je pomenuo. To je uvek najteze iako deluje lako.
Jedino je problem sto su takvi komentari nepopularni. Sto ljudi vole da cuju ono sto su zamislili da je tako.
"Skole" jesu ovde preskupe, a zauzvrat je pitanje sta dobijas.
Stavanger jeste preskup (znam jer je pola Prokuplja tamo)
Oslo jeste magnet za balkance, jer je zaboga glavni grad.
Suma sumarum, zivot po "selendrama" je daleko kvalitetniji (i jeftiniji), a to je sustina valjda kad emigriras zbog sveukupno loseg zivota. Barem u vecini slucajeva. Izuzeci sam potvrdjuju pravilo.



Hmmm, možda je došlo do nesporazuma, meni se, kad me netko tapša po ramenu il nedaj bože po glavi odmah prikaže magareća faca i na čelu ' jackass '

Meni je post od @suhimilek za 10,
malo mi bedasto davati lovu da me netko uči jeg spiser , du spiser...., ono, nisam retardirana da ne mogu uzeti knjigu , zagrijati stolac i to utuvit u glavu.
nažalost, sumnje su mi se potvrdile, iz muslimanskog grada bježim, naravno da zagreb i oslo nisu za usporedbu, ali meni je bula i ružnih turskih faca dosta za ostatak života. ogavno.
možda u metropoli i jest najveća ponuda poslova ali su i troškovi života najveći, kvaliteta istog najniža i navuče se najviše svakojake bagre.
manja mjesta su mi uvijek bila daleko privlačnija a i mislim da nam neće biti problem uklopiti se međ lokalno stanovništvo obzirom da smo 2/3 plavokosi

@suhimilek, gdje si konkretno i kakvi su ti dojmovi što se tiče lokalnog stanovništva? može i na pp, hvala puno
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 13:13 - pre 137 meseci
Citat:
isabeau917:
... meni je bula i ružnih turskih faca dosta za ostatak života. ogavno....


Da je moj najbolji drug ili kum ovo rekao, mislim da bi ga savetovao da ili promeni nacin razmisljanja ili da ne dolazi u norvesku jer ce takav stav da ga ometa na duge staze.
Ne kazem da ovde nema rasizma i da nema ljudi koji imaju "misljenje" prema "drugacijima", vec ocu da kazem da se ovde zakoni postuju malo vise i da je kultura malo drugacija, barem u mestu gde ja zivim i medj ljudima kojima se ja krecem.

Sto kaze moj kolega, ako imas neki jak stav, recimo prema gay populaciji, tvoja deca ce neminovno videti tvoje jako misljenje i pokupiti to, i onda ce popricati sa nekim u obdanistu ili skoli o tome, i onda ce socijalni radnici cuti da ti vaspitavas decu "neprikladno", ucis ih da razlikuju ljude prema tome sta nose na glavi ili koje su boje, i onda institucije mogu da reaguju na to.

Da ne bude da preuvelicavam ili parafraziram da ce biti ovo ili ono, samo mi je zapalo za oko razmisljanje.. i opet kazem, ovo bi posavetovao mog najboljeg prijatelja, nije mi namera da nekom namecem misljenje niti da se sa nekim objasnjavam, samo primecujem usput :)


[Ovu poruku je menjao dakipro dana 18.01.2013. u 16:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 15:45 - pre 137 meseci
Zahvaljujem na brizi
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 17:11 - pre 137 meseci
Zorica lepe savete daje ljudima ovde, stvarno super..Steta sto to radi radi promocie skole..ali i to je lepo..za vas koji trazite posao.Zorici zelim puno zdravlja i para..

Volela bih da mi pojasnite ovo Vase misljenje.
 
Odgovor na temu

appelsin
Arendal

Član broj: 306856
Poruke: 5
*.80-202-157.nextgentel.com.



+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 17:41 - pre 137 meseci
Pojedincima definitivno savetujem da, ako dodju jednog dana u Norvesku, rade od kuce (tipa on-line) ako imaju mogucnost a i da tako narucuju i namirnice za zivot, ili zive kao neki na selu u izolaciji za vrlo povoljnih 4000NOK (ukljucujuci struju), jer je ovde prosto nemoguce izaci na ulicu i ne sresti coveka druge rase a moje licno misljenje je da rasistima zaista ne preporucujem dolazak ovde, pa to je danas i na Balkanu passe retorika.
Sto se tice ucenja norveskog iz Srbije, nijedan dinar nije bacen i svaki se cas, ma kakav on ponekad bio, isplati ovde a posebno zbog toga jer u Sagi napr. predaju profesori sa zavrsenom skandinavistikom koji ce pokusati da vas nauce pravilno da govorite i da koristite vremena a ne da pricate samo u prezentu i da budete u najmanju ruku smesni kad se pojavite na poslu.
E sad sve ostalo je do pojednica, zalaganja i vremena na raspolaganju, talenta za jezike ili sklonosti ka germanskoj grupi jezika.
A oni koji misle da ce ih Norvezani prihvatiti jer imaju izblajhanu kosu su se malo prevarili, mozda ce vas manje primecivati od napr. nekog iz Afrike ali ne verujem da cete se tako lako provuci i asimilizovati kao sto ste zamislili. Mozda ipak da pokusate malo jugo-istocnije?
Sve najbolje svima!
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 17:58 - pre 137 meseci
Zabavnog li foruma
Pretpostavka je majka svih zajeba a vaše su sve pogrešne gosn Narančić
Nomen est omen??
 
Odgovor na temu

appelsin
Arendal

Član broj: 306856
Poruke: 5
*.80-202-157.nextgentel.com.



+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 18:30 - pre 137 meseci
Drago mi je da se tobom Izabela mimoilazim sa stavovima, a molio bih te da svoju nekompetenciju ne ispoljavas govorom mrznje i krajnje povrsnim komentarima.
Bitno je da si ti jelte prirodno blajhana.
Jedino sto iz mog nicka proizilazi, meni bar, je druga rec jednog odlicnog filma iz sedamdeset i neke koji ti savetujem da pogledas, moze ti koristiti.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 18:33 - pre 137 meseci
Forumasi...
Svako ima svoja ocekivanja i svoje zelje, ali kao i mogucnosti...
Citam da je neko napisao da je Oslo magnet za nase ljude, a da je Stavanger preskup... Mani licno je Stavanger sasvim ok. Da je skup, jeste, ali da ja vas sad pitam nesto: kolika je prosecna plata u Oslu, a kolika u Stavangeru???
Naravno da je osnovna plata svugde ista, ali neka se javi neko ko radi u Oslu i ima placen overtid, pa da me demantuje. Stavanger i te kako ima mesta koja daju mnogo extra smena, i naravno sve to placaju. A time imate sansu da ukoliko vam je potrebno i zaradite recimo. TO je jedna od stvari na koju ja obracam paznju, ne znam koliko vi ostali sa foruma.
Dalje, nikome ne bih savetova zivot u nekom zabacenom, malom mestu u No, bez obzira gde. Sve te prednosti o kojima vi pisete sad mozda i jesu tacne. Ali neka se javi neko ko zivi u takvom zabacenom, malom mestu godinu dana... Psihicki mi jednostavno nismo spremni za takve uslove zivota. Cast izuzetcima, kojih ima, i koji to uspevaju. Jednostaavno shvatite da nismo svi za sve, pa ne mozemo ni svi mi da podnesemo zivot u nekoj takvoj maloj, zabacenoj sredini. Razmislite malo i o tome...

Dalje, mislim da je prilicno skupo uciti jezik u No, ali se ne slazem sa prethodnim postom kako neko napisa da vas uce komponovanju prezenta... To ne rade sigurno, to radite samo kuci. A na kursevima slusate, pricate... Ali slusate norveski jezik koji se primenjuje svuda oko vas, ne audio zapise. Velika vecina audio zapisa koje sam ja cuo do sada nisu ni za sta. Sve je to lepo, sve se to nauci, ali onda kad izadjete medju narod pitate se jesam li ja u Norveskoj, ili gde sam vec... Treba cuti dijalekt, akcenat...

No, otom potom... Sve to vremenom dodje na svoje, videcete i sami.

Pozdrav dobri ljudi, uzivajte...
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.212.212.177.getinternet.no.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 18:39 - pre 137 meseci
Pitate li se uopste ko sve posecuje ovaj forum i ima li medju nama muslimana ? Kako to da moderatori ne reaguju sada - a kad se pise o popijenoj kafi i druzenju u Oslu, brise se sve jer nema veze sa temom !!!! Meni je licno dosta ruznih Hrvata, ogavno pih, pa ne kazem to na forumu javno A dosta mi je i ovih malih Srba sto tapsu po ramenu
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 18:41 - pre 137 meseci
Citat:
vikibjorg: Pitate li se uopste ko sve posecuje ovaj forum i ima li medju nama muslimana ? Kako to da moderatori ne reaguju sada - a kad se pise o popijenoj kafi i druzenju u Oslu, brise se sve jer nema veze sa temom !!!! Meni je licno dosta ruznih Hrvata, ogavno pih, pa ne kazem to na forumu javno :gv: A dosta mi je i ovih malih Srba sto tapsu po ramenu :tapsh:


Svaka cast...
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 18:49 - pre 137 meseci
Ja sam blizu Stavangere..malo severnije i ne mrdam odavde.Mogu samo da se ozenim mozda u buducnosti i kupim auto i kucu.
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 18:52 - pre 137 meseci
Citat:
medicman:
Citat:
vikibjorg: Pitate li se uopste ko sve posecuje ovaj forum i ima li medju nama muslimana ? Kako to da moderatori ne reaguju sada - a kad se pise o popijenoj kafi i druzenju u Oslu, brise se sve jer nema veze sa temom !!!! Meni je licno dosta ruznih Hrvata, ogavno pih, pa ne kazem to na forumu javno :gv: A dosta mi je i ovih malih Srba sto tapsu po ramenu :tapsh:


Svaka cast...



Ja nisam mislio da uvredim clanove muslimanske vere.Ali mislim da su i njima pripadnici te vere u Oslu gadni..
Dakle nije rec o veri.
 
Odgovor na temu

Nela2
Anela Isak
Sarajevo,BiH

Član broj: 295960
Poruke: 14
*.dynamic.telemach.ba.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 19:01 - pre 137 meseci
nije mi jasno ako neko nema strpljenja da "trpi" ljude druge vjere u svojoj domovini :) pa kako ce onda u tudjoj da trpi razne kulture,vjere,nacine zivota i ponasanja . Ako cemo u bijeli svijet ljudi , onda trebamo biti otvoreni za sve i nikog umalozavati zbog vjere :)
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2013. u 19:01 - pre 137 meseci
Citat:
zorica nikolic markovic:
Zorica lepe savete daje ljudima ovde, stvarno super..Steta sto to radi radi promocie skole..ali i to je lepo..za vas koji trazite posao.Zorici zelim puno zdravlja i para..

Volela bih da mi pojasnite ovo Vase misljenje.





Cao Zorice..Pa mislim da ste na forumu rasdi promocije skole jezika i sbe same.Radi finansijske dobiti.Pomazu saveti dosta, ljudima koji su na forumu.Svaka cast


 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7839016 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.