Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7834181 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2013. u 11:21 - pre 137 meseci
FAJAAAAAA!!!!
nisam stigla sve linkove pregledati, malo sam kratka s vremenom
 
Odgovor na temu

Petraa
Zvoncica Mia
Beograd

Član broj: 307421
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2013. u 15:34 - pre 137 meseci
Da ii zbog ovih promena treba da brinemo mi koji nemamo radnog staza u radnoj knjizici jer smo nakon srednje isli na faks, kod mene je to medicina? Mozda u tom slucaju treba da prilozimo i tu fakultetsku diplomu da to potvrdi?
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2013. u 15:42 - pre 137 meseci
Citat:
zosy:
Citat:
Mirjana Savicic:
Dakle,ovako!!!!

Kada prevodite dokumenta(svedocanstva,diploma) da bi trazili autorizaciju od SAK-a,kazite sudskom tumacu da vam sve to uradi u DVA primerka.Obavezno.Jedan predajte SAK-u,a drugi primerak svih tih dokumenata imajte kod sebe kada krecete put Norge da trazite posao.Bez obzira sto nosite sa sobom autorizaciju kao glavni dokument.Zasto?
Zato sto vam to mogu traziti u policiji.To nije bio slucaj sa mnom,ali ljudi imaju takva iskustva(bice zivih primera koji ce napisati nesto o tome vise).Dakle,nista vas ne kosta da imate to kod sebe jer ako vam budu trazili a vi nemate to,onda morate da trazite da vam vasa porodica salje dokumenta iz Srbije i dodatno gubite vreme.
Ovako kaze ta sjekkelista sa sajta UDI:

Første gang du søker må du legge ved dette:
 CV
 Dokumentasjon på utdanning som inneholder opplysninger om utdanningens
varighet, innholdet i utdanningen, og utdanningsinstitusjonens nivå. Eventuelt
dokumentasjon på fagbrev som må inneholde tilsvarende opplysninger
 Dokumentasjon på relevant yrkeserfaring med detaljerte opplysninger fra
tidligere arbeidsgivere om varighet, arbeidsoppgaver og virksomhetens art.
 For regulerte yrker (yrker hvor det er et kvalifikasjonskrav) må du ha godkjenning
eller autorisasjon fra relevant fagmyndighet

Dakle,ja sam bila ubedjena da ako imas autorizaciju,ne treba ti nista drugo.Medjutim,produbljuju temu i kod prvog podnosenja za dozvolu traze i svedocanstva kao i diplomu a pise i dokumentacija o radnom iskustvu.Sve zavisi na koga se naleti i to smo rekli hiljadu puta ali IMAJTE ta dokumenta kod sebe,kako bi se osigurali za svaki slucaj da vam traze.

Ne kosta vas puno ali ako ga nemate,gubite dragoceno vreme,a to je vas period kratkih zivaca tada kada trazite posao ovde.
Dakle,bolje spreciti nego leciti.

Prilikom prevodjenja dokumenata ja nisam znala da trebam da uzmem prevedena dokumenta u dva primerka.To mi tada niko nije rekao.Sada moram ponovo.Samo mi reci da li je bolje ,zbog policije prevesti na norveski ,ili je svejedno.Kad sam procitala ovaj tvoj post,bas sam se zabrinula.


Zaklina dodji da uzmes prevod , kao i za sve prevodi se uvek rade u 2 primerka , tako i ti imas, samo je trebalo da uzmes.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2013. u 16:20 - pre 137 meseci
Citat:
Petraa:
Da ii zbog ovih promena treba da brinemo mi koji nemamo radnog staza u radnoj knjizici jer smo nakon srednje isli na faks, kod mene je to medicina? Mozda u tom slucaju treba da prilozimo i tu fakultetsku diplomu da to potvrdi?

Dok i ako ti ne traze neces znati da li treba ili ne.
 
Odgovor na temu

Petraa
Zvoncica Mia
Beograd

Član broj: 307421
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2013. u 16:31 - pre 137 meseci
mihaleksis, hvala na odgovoru. Pitala sam da li je neko imao iskustva sa time. Ja cu svoja podeliti kada ih budem imala. : )
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2013. u 16:36 - pre 137 meseci
Upravo su objavili na sajtu UDI update: http://www.udi.no/Norwegian-Di...list-residence-permits--closed

 
Odgovor na temu

mina2202
Keca maja
sestra
bolnica
Dubica BIH

Član broj: 311021
Poruke: 3
*.teol.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2013. u 17:16 - pre 137 meseci
Imam jedno pitanje vezano za ovaj oglas za sezonski posao koji je postavila Mirjana,kako poslati prijavu za oglas, nigdje nije navedena email adresa.Ako ko zna molila bih da napise jer za dva dana istice oglas.
(http://www.jobbnorge.no/job.aspx?jobid=89323: http://www.jobbnorge.no/job.aspx?jobid=89323 )
Ovo je taj link
Mina
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2013. u 17:59 - pre 137 meseci
Citat:
Nesh-co:
Upravo su objavili na sajtu UDI update: http://www.udi.no/Norwegian-Di...list-residence-permits--closed
I sta sada ovo znaci? Da li i dalje ostaje da sa ugovorom za posao mozes dobiti radnu dozvolu, a potom i boravisnu nakon nekog vremena? Zorice da li mozete Vi ovo pojasniti?
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2013. u 18:39 - pre 137 meseci
Sama pitala i sama odgovorila..sve je u redu za nas jos uvek...mislim za one koji imaju autorizaciju i ponudu za posao. Jos uvek se moze traziti posao, a ovim postupkom ce mozda nama biti malo lakse..mozda malo prociste. Zalosno je sto ljudi sa laznim diplomama i bednim pokusajima prave probleme ljudima koji zaista imaju skole i zele posteno da zarade.
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2013. u 18:44 - pre 137 meseci
Ok Nasla sam odgovor. Dobro je jos uvek. Autorizacija, traziti posao, ugovor, dozvola. To je to.
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.34.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2013. u 18:48 - pre 137 meseci
Iz tvojih usta u Bozije usi!!!
Nadam se da je tako posto sam se sledio kad sam ugledao tekst!!!
 
Odgovor na temu

erviNHL
Ervin Nedecki
Zrenjanin

Član broj: 310887
Poruke: 32
*.dynamic.sbb.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2013. u 18:58 - pre 137 meseci
Imam jedno pitanje.
Bio sam u sudu i tamo su mi rekli da jedino sto mogu da urade sa mojim diplomama, je da udare neki medjunarodni pecat, a da prevode vrsi neko trece lice ciji bi mi broj mobilnog dali. Ja im kazem da mi treba pecat grada da se ozvanici, a ona "sluzbenica" mi rece da jedino sto moze da uradi je taj medjunarodnio pecat koji kosta 2100 dinara.
Moje pitanje je da li da im dam te pare za taj medjunarodni ili hoce da me preveslaju?
Ako je to sve legit, dacu 2 crvene, ali necu da dajem pare ako mi to ne bude vredelo nista.
 
Odgovor na temu

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
109.72.50.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2013. u 18:59 - pre 137 meseci
Sledio? Mislim da je to mala rec, kakav zviz u mozak.... :) Uh...
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.34.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2013. u 19:04 - pre 137 meseci
Za sta ti je potreban overen prevod diplome?
Ali nikakav sud vec fotokopija koja se moze da se overi u svakoj opstini i tako overena kod sudskog tumaca a ne u sud!
I sudski tumac svojim pecatom petatira(overava) i prevodi!
To je sve!
Citat:
erviNHL: Imam jedno pitanje.
Bio sam u sudu i tamo su mi rekli da jedino sto mogu da urade sa mojim diplomama, je da udare neki medjunarodni pecat, a da prevode vrsi neko trece lice ciji bi mi broj mobilnog dali. Ja im kazem da mi treba pecat grada da se ozvanici, a ona "sluzbenica" mi rece da jedino sto moze da uradi je taj medjunarodnio pecat koji kosta 2100 dinara.
Moje pitanje je da li da im dam te pare za taj medjunarodni ili hoce da me preveslaju?
Ako je to sve legit, dacu 2 crvene, ali necu da dajem pare ako mi to ne bude vredelo nista.
 
Odgovor na temu

erviNHL
Ervin Nedecki
Zrenjanin

Član broj: 310887
Poruke: 32
*.dynamic.sbb.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2013. u 19:11 - pre 137 meseci
@ Mada77
Pa trebaju mi za Norvesku, letim za mesec dana.
Ma ja sam bio u opstini grada Zrenjanina, oni me uputili kod sudskog tumaca, ja otisao tamo i sa vrata su mi rekli:" Mi nista ne prevodimo". Ja se zbunio, naravno da veze nemaju sa norveskim jezikom, ali bi mogli da mi daju broj telefona jedne devojke koja prevodi. To je meni postalo sumnjivo, i rece mi da postoji samo medjunarodni precat koji oni mogu da udare i nista vise. A ja sam procitao ovde ono o cemu ti pricas.
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.34.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2013. u 19:17 - pre 137 meseci
Nije moje da znam za sta ti treba ali kazi konkretno da li je to za priznavanje neke diplome ili autorizaciju...
A to je proces koji ide tako:overena fotokopija u opstini se nisi kod sudskog tumaca za Engleski ili Norveski i to je to!
On spaja papir overene fot sa papirom na kom je prevod lupa tri njegova pecata i to je sve!
 
Odgovor na temu

erviNHL
Ervin Nedecki
Zrenjanin

Član broj: 310887
Poruke: 32
*.dynamic.sbb.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2013. u 19:20 - pre 137 meseci
Da li je neko mozda upoznat sa poslovanjem kompanije Norwegian Air? Ima ponuda Beograd-Bergen za 180 eura u jednom pravcu. Deluje mi jako jeftino, s' obzirom da je autobusom do Osla 250 e. Letovi su pretezno sredom.
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
250.249.106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2013. u 21:08 - pre 137 meseci
Aleksandra Milovanovic
Ako si ti dali broj ove zene,onda tu nema nikakve lazi,ona je sudski tumac ovlasteni za norveski jezik.
Inace ne znam da li te moze uopste primiti jer koliko sam ja snvatio trebalo je da se porodi/
Ne znam sta si cekao tako dugo kad si znao da ides za Norvesku.
A ako ti treba prevod samo Diplome javi se imam jos neke koji prevodse,stm da ti toplo preporucujem Aleksandru.Srecno
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2013. u 21:19 - pre 137 meseci
Citat:
erviNHL:
Da li je neko mozda upoznat sa poslovanjem kompanije Norwegian Air? Ima ponuda Beograd-Bergen za 180 eura u jednom pravcu. Deluje mi jako jeftino, s' obzirom da je autobusom do Osla 250 e. Letovi su pretezno sredom.

Upoznati su svi ili barem 85-90% ljudi na forumu. Mogu da ti kazem da vrede u svakom pogledu i da je malo veci prtljag koji mozes da nosis preko njih u poredjenu sa recimo Ryanair.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2013. u 21:24 - pre 137 meseci
Citat:
erviNHL:
@ Mada77
Pa trebaju mi za Norvesku, letim za mesec dana.
Ma ja sam bio u opstini grada Zrenjanina, oni me uputili kod sudskog tumaca, ja otisao tamo i sa vrata su mi rekli:" Mi nista ne prevodimo". Ja se zbunio, naravno da veze nemaju sa norveskim jezikom, ali bi mogli da mi daju broj telefona jedne devojke koja prevodi. To je meni postalo sumnjivo, i rece mi da postoji samo medjunarodni precat koji oni mogu da udare i nista vise. A ja sam procitao ovde ono o cemu ti pricas.

Za norveski ces platiti vise, kad je u pitanju prevodjenje, tako da lepo otidji do tumaca za engleski i neka ti prevede i overi to sto ti treba. Pre toga bi trebao da sve fotokopiras i overis u opstini. Tamo im kazi da ti treba za zaposlenje jer ako kazes da je za nostrifikaciju u inostranstvu uputice te na sud i nece ti overiti jer ne mogu po sili zakona. +overa u opstini je jefitnija od sudskog apostila o kome si pricao. Overa u sudu je overa apostilom tj. pecatom suda i to je medjunarodna overa.
Ovo ti je registar tumaca:
http://www.puma.vojvodina.gov.rs/tumaci.php
Ako imas vec neki problem, napisi konkretno sta te muci i sta hoces da uradis. Ovako trazis odgovor a nisi pojasnio sta ti treba.

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7834181 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.