Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7857359 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 17:48 - pre 137 meseci
Citat:
tijanam:
Citat:
DUNJA1965:
Tijanam kako ti je na poslu,pisi utiskeeee ...:)


Joj, ja sam ti tako zauzeta oko trazenja stana da ne stizem. Sacekacemo ponedeljak pa cu napisati svasta. Bice vaznih vesti koje moram podeliti sa vama. Pa makar bile i lose. Treba sve da se zna. Dakle, ponedeljak vece.


Tijana, jel ovaj ponedeljak sto nam ide u susret ili...? :)

 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.84-49-104.nextgentel.com.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 17:58 - pre 137 meseci
Draga minjavasic!

Jesam,rekla sam da dolazim iz Srbije ali imam EU drzavljanstvo.Njih to malo zbuni pa pomisle da imam norvesko.:-)
Bilo bi dobro..:-) I dodam da mogu poceti odmah jer mi ne treba dozvola za rad.
Saznacu vise u sredu u policiji i porezkoj.Pa cu napisati dalje sta gde i kako...

A jedan smesan detalj...Kada sam stigla u Norge otisla u policiju da se raspitam dali se treba prijaviti i sta ako nadjem posao.Gospodja na salteru je rekla da posao mora biti minimum od 70%.U utorak ista ta zena pogledala potpisan ugovor od 50% i rekla je ok...registracija na UDIju...bla bla...TOLIKO O INFORMISANOSTI SALTERSKIH RADNIKA...
Nije årestavljao nikakav problem madj pasos i srpska autorizacija.Ja svugde samo madj pasos pokazujem ali kazem da sam iz Srb.
 
Odgovor na temu

minjavasic
Beograd

Član broj: 310955
Poruke: 35



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 18:09 - pre 137 meseci
Hvala ti puno, Blondy. Imam samo jos jedno pitanje da li u mad.pasosu imas suboticku adresu ili neku iz Madjarske, ako si tamo prijavljena?
Kazes da nema veze to odakle si sa madj.drzavljanstvom, onda mislim da nije vazna ni ta adresa, ali, reko, da pitam.
I da, koliko je procenta, na kraju, potrebno za Eu drzavljane? 50% ?
Hvala i sretno!
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.84-49-104.nextgentel.com.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 18:58 - pre 137 meseci
U madj. pasosu nemas adresu.
Mozes prihvatiti posao od bilo koliko posto,samo ne znam dali moraju biti oba posla u istoj bransi.Jel zna to neko?
Pozz ;-)
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 19:11 - pre 137 meseci
Ako se mogu nadovezati u vezi pasosa EU u pasosu postoji adresa samo sto nije napisana da mi vidimo ali kad unese br pasosa u kompjuter pojavi se adresa bracno stanje i ostalo ovo je provjereno ja imam Portugalski pasos.
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.84-49-104.nextgentel.com.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 20:04 - pre 137 meseci
Moguce je! Nisam obavestena o tim detaljima. Samo sam pitala kada sam pravila dali ce biti objavljena pa su rekli da nece. :)
 
Odgovor na temu

minjavasic
Beograd

Član broj: 310955
Poruke: 35



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 20:19 - pre 137 meseci
Kao sto kaze IveD, moraju oni imati u kompu na osnovu broja pasosa i adresu jer kako bi je inace znali, jedino da pokazes i srpski pasos. BlondySu, javi, ako se setis, kada zavrsis u policiji. Puno pozdrava.
 
Odgovor na temu

erviNHL
Ervin Nedecki
Zrenjanin

Član broj: 310887
Poruke: 32
*.dynamic.sbb.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 20:44 - pre 137 meseci
Tako je ima adresa u madjarskom pasosu, samo sto ona sigurno nije ni skontala jer joj pise Szabatka:D
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 20:52 - pre 137 meseci
Njih ne zanima gde i u kojoj vi drzavi imate prijavljeno prebivaliste jer je to regulisano lokalnim zakonima i u jednom trenutku neko moze biti prijavljen u vise drzava. Zanima ih samo cije drzavljansto imate. Time sto ste prijavljeni u Srbiji a imate HU pasos nista vam ne menja. Ne mogu vam uskratiti prava koja imate po osnovu drzavljanstva na osnovu toga gde ste prijavljeni. Na kraju krajeva posle tri meseca se prijavljujete i u Norveskoj a dalje ste prijavljeni i u Srbiji stim da ste duzni da obavestite DKP da cete ostati duze od 90 dana na nekoj adresi u inostranstvu.
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 20:53 - pre 137 meseci
Ja sam pitala sinoc ,ali mozda je neko danas bolje raspolozen koja je razlika u poslu izmedju vernepleier i asistent.Zahvaljujem unaprijed na odgovoru
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2013. u 20:54 - pre 137 meseci
Citat:
BlondySu:
Draga minjavasic!

Jesam,rekla sam da dolazim iz Srbije ali imam EU drzavljanstvo.Njih to malo zbuni pa pomisle da imam norvesko.:-)
Bilo bi dobro..:-) I dodam da mogu poceti odmah jer mi ne treba dozvola za rad.
Saznacu vise u sredu u policiji i porezkoj.Pa cu napisati dalje sta gde i kako...

A jedan smesan detalj...Kada sam stigla u Norge otisla u policiju da se raspitam dali se treba prijaviti i sta ako nadjem posao.Gospodja na salteru je rekla da posao mora biti minimum od 70%.U utorak ista ta zena pogledala potpisan ugovor od 50% i rekla je ok...registracija na UDIju...bla bla...TOLIKO O INFORMISANOSTI SALTERSKIH RADNIKA...
Nije årestavljao nikakav problem madj pasos i srpska autorizacija.Ja svugde samo madj pasos pokazujem ali kazem da sam iz Srb.

Otkud ti kod Narvika? Inace Narvik i Kikinda su pobratimi gradovi. Oni dolaze za Kikindu, nasi idu tamo. Ta razmena traje vec preko 25 godina.
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2013. u 08:54 - pre 137 meseci
Citat:
BlondySu:
Pozdrav svima!

Ja licno nisam imala povratnu kartu.Ja sam isla iz Budimpeste sa madj.pasosem.Prolazila sam kao da i nije carina u pitanju.

Eto malo opsirnije da napisem kako sam dosla do posla...
Nisam bila zaposlena nego sam volontirala u jednom domu...nego me nije bilo duze vreme ali citala sam sve vase postove.

U Narviku je bilo objavljeno slobodno mesto u jednom domu za Helsefagarb.Pozvali su me na intervju prosle nedelje.Spremala sam se danima za to.
Kada sam otisla 4 osobe su sedeli za stolom i cekali da udjem.JAAAOOOJJJ pa gde sam Ja dosla?Zapitala se...kao na sudjenju...
Nakon mozda 20 minuta razgovora su se zahvalili i rekli da ce se javiti putem tel. ili mejla.
Nervozna sam bila nevidjeno i mislim da se i stolica tresla na kojoj sam sedela...

U medjuvremenu su se javili iz taxi firme da im je potreban Helsefagarb.jer imaju Helseautobus na liniji Narvik-Tromsø-Narvik.
Ponudili su mi da bih mogla ici sa njima u Tromsø do kancelarije.Pa sam tako i Ja bila ponedeljak jedan od putnika.Prijatno iznenadjenje je bilo da je direktor bio na autobusu.Taman sam se smestila i eto njega da mi objasni malo sta bi bio moj posao i sta se gde nalazi.
Imala sam osecaj kao da idem na neko putovanje oko sveta...hahahaha Sve nepoznato ali prijatno okruzenje.Bila sam odusevljena koliko je sredjen autobus za bolesnike koji putuju do bolnice.
Autobus sa 5 zvezdica! Toalet,mini kuhinja i ugradjene fotelje za poleganje tezih pacijenata.
Kako smo stigli u kancelariju,seli i oni vec imali pripremljene dokumente koje sam im poslala sa prijavom za posao.Objasnili su mi sta bi bio moj posao,radno vreme i plata.Pristajes???Odgovara???
Prihvatila sam posao i odmah potpisali ugovor.Nakon su me odveli u garazu i objsanili mi sve detaljno i pokazali sta se gde nalazi u autobusu.
Radno vreme je odlicno.Jedne ned 3x,a sledece 2x.Ove nedelje vec radila 3 x. ))

Posle potpisanog ugovora sledeci dan pravac u policiju da vidim sta trebam resiti oko papira.
Zamolili su me da se registrujem na UDIjevom sajtu i formular koji su mi dali da popunim i sa time da se vratim,pa nakon toga mogu ici u porezku..
Smorila se(jer sam mislila da cu odmah sve resiti) i krenula kuci da se sto pre registrujem na sajtu...
Zazvoni telefon...nepoznat broj...i kada se javila eto cuda drugog...))
Zvali iz doma gde sam bila na prvom intervjuu i kazu ajde pa oni bi meni dali mogucnosti za rad pa da vidimo kako bi se snasla...Sledece nedelje vas zovemo da se dogovorimo kada da dodjete.
A Ja sam bila ubedjena da sam ostavila los utisak sa svojom nervozom!!!!!


Na intervjuu u domu su bili jako zvanicni a u Tromsø nije bilo nervoze. ))

Eto tako sam Ja dosla do mog prvog posla!!!A mozda i do drugog... ))






Cestitam BLondy,kakav zanimljiv posao ces imati,super ! Mnogo nam znacu svaka prica vas koji ste otisli,jer to su razlicita iskustva...

Ne bio bilo lose da napisete sta su vas sve pitali ,naravno ne morate od reci do reci,cisto par recenica...I da li ste sve razumeli i lepo odgovoprili ili ste gresili,itd...
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2013. u 08:55 - pre 137 meseci
Citat:
Nesh-co:
Citat:
tijanam:
Citat:
DUNJA1965:
Tijanam kako ti je na poslu,pisi utiskeeee ...


Joj, ja sam ti tako zauzeta oko trazenja stana da ne stizem. Sacekacemo ponedeljak pa cu napisati svasta. Bice vaznih vesti koje moram podeliti sa vama. Pa makar bile i lose. Treba sve da se zna. Dakle, ponedeljak vece.


Tijana, jel ovaj ponedeljak sto nam ide u susret ili...?



Cekamo mi TIjana,cekamo

Verovatno je u guzvi velikoj,ali se nadam da nas nije zaboravila...
 
Odgovor na temu

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
84.205.57.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2013. u 10:33 - pre 137 meseci
Pozdrav!!
Jel moze neko da mi kaze ko je dobio stalnu radnu dozvolu,jel mora da se ima onaj samfunnskap ako se ima polozen Bergenstesten?
hvala på forhånd
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2013. u 11:40 - pre 137 meseci
Citat:
IveD:
:) Ja sam pitala sinoc ,ali mozda je neko danas bolje raspolozen koja je razlika u poslu izmedju vernepleier i asistent.Zahvaljujem unaprijed na odgovoru :)


Ovako...ja nisam 100% sigurna, zamolila bih one koji su dugo ovde da se nadovezu na moj odgovor i pomognu u odgovoru na tvoje pitanje. Gazdarica gde zivim ovde u NO studira, zavrsava socijalnu pedagogiju i nakon toga ce raditi kao vernepleier. Asistent je isto sto i hjelpepleier, pomaze u hranjenju pacijenata, stanovnika starackog doma, u kupanju i sve ostalo. Upravo sam pitala i gazdu, postavila mu tvoje pitanje i on mi je ovako odgovorio. Toliko ja mogu pomoci.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.84-49-104.nextgentel.com.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2013. u 12:36 - pre 137 meseci
Citat:
mihaleks:
Citat:
BlondySu:
Draga minjavasic!

Jesam,rekla sam da dolazim iz Srbije ali imam EU drzavljanstvo.Njih to malo zbuni pa pomisle da imam norvesko.:-)
Bilo bi dobro..:-) I dodam da mogu poceti odmah jer mi ne treba dozvola za rad.
Saznacu vise u sredu u policiji i porezkoj.Pa cu napisati dalje sta gde i kako...

A jedan smesan detalj...Kada sam stigla u Norge otisla u policiju da se raspitam dali se treba prijaviti i sta ako nadjem posao.Gospodja na salteru je rekla da posao mora biti minimum od 70%.U utorak ista ta zena pogledala potpisan ugovor od 50% i rekla je ok...registracija na UDIju...bla bla...TOLIKO O INFORMISANOSTI SALTERSKIH RADNIKA...
Nije årestavljao nikakav problem madj pasos i srpska autorizacija.Ja svugde samo madj pasos pokazujem ali kazem da sam iz Srb.

Otkud ti kod Narvika? Inace Narvik i Kikinda su pobratimi gradovi. Oni dolaze za Kikindu, nasi idu tamo. Ta razmena traje vec preko 25 godina.




Istim putem do Kikinde je dosao jedan norvezanin na volontiranje pa je i u Subotici upoznao neke ljude koji su mene povezali sa njim.I eto mene sad u Narviku! :))
Svaka njima cast sto se ispomazu!Imala sam prilike da upoznam nekoliko Kikindjana za ovo vreme. :)
 
Odgovor na temu

AlenBergen
Alen Dokuzović
nezaposlen
Bergen,Norge

Član broj: 301492
Poruke: 21
*.bb.online.no.



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2013. u 13:11 - pre 137 meseci
Citat:
vera78:
Citat:
IveD:
:) Ja sam pitala sinoc ,ali mozda je neko danas bolje raspolozen koja je razlika u poslu izmedju vernepleier i asistent.Zahvaljujem unaprijed na odgovoru :)


Ovako...ja nisam 100% sigurna, zamolila bih one koji su dugo ovde da se nadovezu na moj odgovor i pomognu u odgovoru na tvoje pitanje. Gazdarica gde zivim ovde u NO studira, zavrsava socijalnu pedagogiju i nakon toga ce raditi kao vernepleier. Asistent je isto sto i hjelpepleier, pomaze u hranjenju pacijenata, stanovnika starackog doma, u kupanju i sve ostalo. Upravo sam pitala i gazdu, postavila mu tvoje pitanje i on mi je ovako odgovorio. Toliko ja mogu pomoci.
Pozdrav!


Za vernepleier se ide u høgskole 3 god,helsefagarb. samo videregående 2 ili 3 godine.
Vernepleie je recimo nivo izmedu helsefagarb. i sykepleier.
Vernepleie moze raditi isto na mjestu helsefagarb.,ali je uglavnom vise usmjerena na socijalni dio.
helsefagarbeider-http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/helsefagarbeider
vernepleir - http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/vernepleier

Za aistenta nisam 100% siguran,ali kod mene na poslu ljudi koji rade na radnom mjestu miljøarbeider(na kojem i ja radim kao hjelpeleier) a nemaju fagskøle,ili obrazovanje im nije povezano sa zdravstvom rade kao asistenti.
Kao takvi ne mogu dobiti stalni posao vec rade kao vikari.
Naravno oni vec imaju od prije rijesen status stalnog boravka(ne na osnovi zaposlenja).

Nadam se da sam pomogao.
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2013. u 13:19 - pre 137 meseci
Tako sam i ja shvatila celu tu pricu AlenBergen..Hvala ti! :)
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2013. u 16:46 - pre 137 meseci
@ Vera78 @Alen Bergen hvala puno na odgovoru ,razjasnjeno ja sam zavrsila kurs za asistente i radim kao asistent.A zavrsila sam medijaciju -socijalnu i kulturnu pa sad radim oko prevoda iste diplome na norveski jezik .Pozdrav
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2013. u 19:19 - pre 137 meseci
Evo jos jedan sajt za trazenje posla mozda je neko vec postavio ako je evo jos jednom Jobbsafari.no
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7857359 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.