Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7796940 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sasha1982XY
profesor fizickog vaspitanja
Osnovna Skola

Član broj: 310873
Poruke: 1
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2013. u 03:17 - pre 137 meseci
Posle 2 dana citanja cele teme, meni vise nista nije jasno (zapravo jasno mi je da imam sanse da dodjem u obecanu zemlju, ali opet imam nekih dilema i nekih pitanja)! Pa bih zamolio nekoga da mi pomogne odakle da krenem i sta mi je najbolje prvo ciniti.
Jasan plan imam (otici u NORGE do kraja ove 2013.), ali pitanje je kako. Ucim jezik vec nekih 5 meseci i sto se njega tice mislim da nece biti nikakvih problema. Zavrsio sam DIF i radim u jednoj OS kao profesor fizickog sa naravno nepunim radnim vremenom vec 5 godina i muka mi je vise od toga,a o nekom drugom poslu vezanom za moju struku (rad u teretani, pomocni trener itd. kao bilo kakav trener uopst u Srbiji je nemoguce, jer nama strucnjaci ne trebaju, kad taj posao odlicno rade i mesari i elektricari... koji su nekad nesto trenirali ili isli i napucavali se u teretanama itd.).
Uglavnom da ne davim puno, ne kukam i ne kudim (jer mislim da je svima jasno sve, a posebno onima koji su vec i otisli odavde).

Prvo bih zamolio nekoga da mi objasni proceduru oko priznavanja diploma koji papiri trebaju? koliko njih? ko to vrsi priznavanje?,Svasta sam nesto procitao pa mi nista vise nije jasno. Jedino sto me je obradovalo citajuci sve napisano ovde jeste to da su ljudi sa nasim faksom i mojom strukom uspeli otici u NOR i dobili posao u raznoraznim fitnes centrima itd. (sto bi ujedno bila i moja zelja ukoliko uopste uspem otici odavde).
Dalje, da li neko mozda zna kakve su sanse sa hrvatskim pasosem (jer HR od jula ulazi u EU), pa ne znam hoce li vaziti pravila kao za sve ostale zemlje EU (sto mislim da olaksava proceduru ako si drzavljanin EU za jedno 80% bar oko trazenja posla) ili ce mozda i prema njima imati neka posebna pravila. Pitam ovo jer imam i HR pasos. Svasta bih jos nesto pitao, ali se bojim da cu previse napisati, pa da ce vas mrzeti da citate. Za prvi put ipak dosta.
Unapred HVALA
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2013. u 05:23 - pre 137 meseci
Sad...necu ulaziti u to da li si procitao celu temu,vise mislim da si na preskoke prelistao,jer je ponovljeno sta je NOKUT a sta SAK,i koja je razlika izmedju te dve institucije.U svakom slucaju,konkretno:
Adresa gde treba da saljes svoja dokumenta o priznavanju diplome je NOKUT.
Link:
http://nokut.no/
Veiledning:Idi na "utenlandsk utdanning" pa plovi tu i naci ces sve sta ti je potrebno za slanje od dokumenata.
U samim skolama nije tako lako naci posao ali fitnes centri su nesto drugo.Uglavnom sa nasim pasosem moras spajati obrazovanje i diplomu,ali sa HR pasosem ce svakako biti nekih olaksanja nakon ulaska u EU.Norveska se jos nije izjasnila da li ce staviti Hrvatsku u onu prelaznu grupu u kojoj su bile Rumunija i Bugarska.Medjutim,svakako ce biti olaksica bez obzira u tom tretiranju ako i kada Hr udje u Uniju,a sve su sanse da to bude u julu ove godine.
Ako ne bude bilo nikakvih uslova posebnih,moci ces da izbegnes spajanje diplome i posla...mada tebi je ipak cilj da radis svoj posao.
Na forumu nisam primetila da ima tako puno aktivnih clanova difovaca.Ali mozda ima pasivnih,svakako.
Mnogo ljudi ipak samo prati bez aktivnosti i pisanja na forumu.
Za sada ti je najvazniji taj sajt NOKUT-a.A kasnije kada zavrsis sa tim i bude se znao status Hr,vazno je i listati sajt UDI-a.
Oglasivaci za poslove:
http://www.jobbnorge.no/
http://www.finn.no/finn/job/fulltime/result
Ima naravno jos dosta...
Srecno.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2013. u 05:29 - pre 137 meseci
ZANIMLJIV OGLAS:

Ovo je jedan oglas za letnje zamene dakle posao na dva meseca za bolnicare,kuvare,asistente (tj.bez ikakvog obrazovanja),kao i sykepleiere ali ono na sta se direktno iz Srbije moze konkurisati to su ova prva tri navedena zanimanja.Vec sada traze zamene za leto a to je sezonski posao i nije bitan procenat.Kod ovog tipa oglasa su olaksane papiroloske zavrzlame cak i za nas...
Period: jun-avgust.
Lenvik kommune (blizu Tromsa)...

LINK:

http://www.jobbnorge.no/job.aspx?jobid=89323

I ne treba puno cekati,vec poslati zahtev do 20.1.13.
Zasto da ne?Za pocetak,nije lose.
Dve plate,neko iskustvo...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2013. u 10:52 - pre 137 meseci
Tijanam kako ti je na poslu,pisi utiskeeee ...
 
Odgovor na temu

shane
Nebojsha
Moelv

Član broj: 13248
Poruke: 81
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2013. u 16:18 - pre 137 meseci
Čitam i čudim se. Kakvi su vam to prevodioci i koliko vam naplaćuju kada vam daju samo po jedan primerak prevoda.
Supruzi i meni je prevodioc dao po 4 (da četiri primerka) od svakog prevoda i uz to smo imali izuzetno povoljnu cenu za prevode.
 
Odgovor na temu

erviNHL
Ervin Nedecki
Zrenjanin

Član broj: 310887
Poruke: 32
*.dynamic.sbb.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2013. u 16:54 - pre 137 meseci
Evo citam ovaj sajt vec mesecima, pa reko da se oglasim i ja.
Naime, zovem se Ervin dolazim iz Zrenjanina i resen sa da odem u Norvesku. Uspro sam da sredim madjarski pasos, da se tako izrazim, to mi je adut.
Moj plan je da za nekih mesec dana odletim za Oslo i da se odmah prijavim u policiju :D Norveski ucim preko interneta, filmova serija ( pogledao sam ceo lilyhamer, odlican je) a engleski mi je na odlicnom nivou. Imam plan da nadjem neku gajbu, da se ne vucaram po hostelima i da idem od vrata do vrata trazeci posao. Koliko znam mogu svasta da radim, a to sam isto radio i ovde :)
Nazalost nemam nikakvu vezu ni poznanstvo u Norveskoj, pa bi mi svaka pomoc bila vise nego dobrodosla.
Bolje vas nasao!
 
Odgovor na temu

erviNHL
Ervin Nedecki
Zrenjanin

Član broj: 310887
Poruke: 32
*.dynamic.sbb.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2013. u 17:06 - pre 137 meseci
Zaborovao sam da kazem da sam po struci profesor istorije, a nosilac sam i diplome elektrotehnicara racunara 4. stepena.
A ovo NHL... mnogo volim hokej, zato mi se i ide tamo :D
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2013. u 17:42 - pre 137 meseci
Evo danas u Tromsu hokej po celom gradu

To sto imas pasos EU ti jeste adut.Tu nema dileme.Ali takodje treba da budes svestan da za sve poslove ti treba norveski jezik.Ovo sve cu preformulisati u 95%.Nisi inzenjer,vec profesor istorije.Da bi tu bio konkurentan,jezik na jakooo dobrom nivou,priznanje od Nokuta,ali onda ostaje ono...cija istorija,ne mozes ovde predavati nasu istoriju.I tebi je to jasno sto se posla u prosveti tice.
Ali sa EU pasosem se naravno mogu raditi razliciti poslovi.Samo,za te poslove ti treba jezik.
I nemoj zaboraviti jednu bitnu cinjenicu:
Oslo je grad sa najvise stranaca,sa najvise radne snage iz inostranstva.Cetvrtina grada su stranci dakle 25%.Vecina njih ima ili pasos EU ili je dosla na pripoj porodice pa je u tom istom statusu.I oni su jako konkurentni na tom trzistu.Zato i nije lako naci posao u Oslu.
To treba uzeti u obzir i isplanirati lepo dolazak sa norveskim jezikom na mestu,pre svega i mozda izabrati drugu lokaciju za pocetak.

To je moje vidjenje slucaja,a sada svako po volji.

PS.- A sto se hokeja tice,definitivno dajem prednost Tromsu.I zbog kvaliteta leda,njegove vremenske trajnosti,kao i cinjenice da je teren zapravo ceo grad i okolina.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2013. u 17:50 - pre 137 meseci
Ranije sam pitala ovde na forumu za smestaj u Bergenu.
Sada kada smo se sve troje zbrinuli,zelim da se zahvalim ljudima u Bergenu koji su nam pomogli.Mnogo hvala i zaista ste nam se nasli pri ruci.Bas se tu i u davanju informacija i ogleda ta svrha ovog foruma.

Cesto sam mogla cuti,kako nisam bas normalna jer gledam da dam neki odgovor svima,a ljudi to pitaju onda po hiljadu puta,i cemu sve to...ali ja se vodim onim ako ja nekome pomognem na bilo koji nacin,pomoci ce i taj neko meni.Uvek se tu napravi neka ravnoteza.

HVALA,Berganci jos jednom !

Od Cveyonija,Filipv-a i mene,licno!!!Javljacemo se iz nase "vecernje dokvalifikacije Høyskolen i Bergen Jaric T.Zivadin".


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

erviNHL
Ervin Nedecki
Zrenjanin

Član broj: 310887
Poruke: 32
*.dynamic.sbb.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2013. u 17:51 - pre 137 meseci
Da li mislis da bih bio konkurentniji za posao u Tromsu recimo?
A ako je stvarno tako za hokej kao sto pricas dolazim 100 posto!
 
Odgovor na temu

erviNHL
Ervin Nedecki
Zrenjanin

Član broj: 310887
Poruke: 32
*.dynamic.sbb.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2013. u 18:01 - pre 137 meseci
Sto se tice norska, znam osnovne stvari za snalazenje po gradu, znam da se predstavim i ispricam nesto o sebi, pojedine fraze. Cinjenica sto znam engleski i nesto malo nemackog mi dosta pomaze pri ucenju norveskog jezika koji je mix prethodna dva.
 
Odgovor na temu

erviNHL
Ervin Nedecki
Zrenjanin

Član broj: 310887
Poruke: 32
*.dynamic.sbb.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2013. u 18:25 - pre 137 meseci
Znam da istoriju ne mogu tamo da predajem, ali sam mislio da barem sa srednjom skolom nesto nadjem.
Posla nema za one koje nece u neku stranku, tako da sam svesta nesto radio, od pcelara do TV montazera. Nazalost svi znamo kakva je situacija i jednostavno sam resio da vidim kako je na severu Evrope?!

Necu vise da spamujem
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2013. u 19:13 - pre 137 meseci
Optuzice me ljudi da opet navlacim sve na Tromsø
Sever je naravno naseljen sa nekih 10% dok je na jugu koncentracija ljudi oko 90%.Normalno iz ovoga proizilazi da je trziste rada vece i sire na jugu nego na severu.Naravno.To niko ne dovodi u pitanje.ja sam ranije pisala da se na sever ide na neku konkretnu ponudu,tako sam i ja dosla,na konkretan posao jer tesko je putovati po severu i traziti nesto,zbog velikog prostranstva a povezanost je avionima,to kosta.Na jugu imas i mnogo drugih gradova kao i sela oko svakog grada.
Mnogi dozviljavaju jug Norveske kao Oslo.Jug Norveske je veliki i nije samo Oslo.
Pretrazi oglase na velikim pretrazivacima,tipa finn.no i jobbnorge.no na finnu je trenutno oko 15.000 raznih stilling-a.
Precesljaj to...
Ali moras se pripremiti,grlom u jagode se vise ne ide ni u bastu sa jagodama,razmisljas jesu li prskane,cime,treba li prvo oprati itd...
Moj akcenat je na tome da se situacija treba pripremiti i bez obzira na EU pasos jer Norge je postala jako zanimljiva pogotovo sto je Skandinavija jedini deo Evrope koji ne drma kriza...
Ulozi u jezik vise od predstavljanja...i bice dobro.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.90-149-216.nextgentel.com.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2013. u 19:38 - pre 137 meseci
Citat:
DUNJA1965:
Tijanam kako ti je na poslu,pisi utiskeeee ...:)


Joj, ja sam ti tako zauzeta oko trazenja stana da ne stizem. Sacekacemo ponedeljak pa cu napisati svasta. Bice vaznih vesti koje moram podeliti sa vama. Pa makar bile i lose. Treba sve da se zna. Dakle, ponedeljak vece.
 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
93.87.49.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2013. u 19:57 - pre 137 meseci
Mirjana jesi isla u Tromso da gledas Partizan kad je gostovao?:)))
 
Odgovor na temu

13Ratnik
slobodan

Član broj: 310896
Poruke: 2



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2013. u 22:57 - pre 137 meseci
Citat:
Norvezanin:
Citat:
Mirjana Savicic:
Ovo je dakle neverovatno,ako ja dobro vidim.
Svi postovi od "Norvezanin"-a kao i od "Shanti_m" su izbrisani a to su ljudi koji su pisali o svojim iskustvima o radu agencije Go Europe Go.
Zasto ste ih gospodo pisali ako nemate petlju da iste i sacuvate na forumu?
Ili je naredjeno od strane nekog drugog da se ti postovi izbrisu...
Ako moze administrator da prokomentarise ovo,bila bih mu zahvalna???????
Jer to je vazna stvar.Ako nemate petlju da stanete iza necega onda i treba da vas varaju svi redom.
Prosto ne mogu da verujem da su ti postovi obrisani.Iz kog razloga?
Ako su clanovi koji su ih pisali to trazili,ok to je njihov kukavicluk,i to moramo prihvatiti ali me zanima da li su oni trazili da se ti postovi obrisu????
Zahvaljujem na odgovoru ako ga je moguce dobiti.
Strana 354 "mita66" postavlja pitanje i skracuje se prepiska i to dobro...skracena!!!


Pitaj administratore zasto su postovi obrisani, verovatno pod pritiskom onih na koje su se postovi odnosili. Postove nisam obrisao ja vec administracija. Verovatno su slozili neku pricu admnistratorima da mogu da odogovaraju i da mogu da tuze forum itd. Nepismenost...ne moze niko da te tuzi za javno dostupne informacije. Sve sto je izneseno je istina i sve je dostupno svima na internetu.

Licno se necu javljati vise na ovom forumu jer nema svrhe...nije slobodan forum, jedino sto sam ja pokusao je da upozorim ljude da ne naprave veliku gresku i nista vise...



Pozdrav svima na forumu a najveci pozdrav za one koji prate postove o fantomskokj firmi GEG,

Naime cekao sam da se ova 'bajka' a moze se nazvati i krvava zavrsi pa da se oglasim.Ja sam jedan od onih koji je direktno radi oza ovu tzv Norvesku kompaniju.Zasto tzv?
Pa prosto to i jeste bila Norveska kompanija al u pocetku,dok smo radili kao iznajmljena radna snaga Resource Telecomu,sve je placano i sve na vreme(tu je GEG bio klasicna omladinska zadruga).
Onda je gospodin Ove Johanson video koliko se para okrece i kako SRBI rade pa je odlucio da otvori svoju firmu i da mi direktno radimo za RT kao podizvodjaci.Tu pocinje ona ista prica koju je uradio i ljudima iz KONSINGA.
Sta se desava:

Pocinje da kasni plata i istovremeno se ljudima zakida na satima(sta je odobreno a sta nije).Plata za septembar je isplacena bez prekovremenih sati onako cista a obecano je da ce svi prekovremeni sati biti racunati kao slobodni dani.

Plata za Oktobar je isplacena sa zakasnjenjem od 20 dana i to onoga trenutka kada smo se dobar deo nas uclanili u sindikat koji je tu platu izboksovao i svi smo cvrsto uvereni da je ne bi ni bilo da nije bilo pritiska sindikata na GEG.

U medjuvremenu dobar deo ljudi uz obecanja tipa avioni kamioni je prebacen u Poljsku na rad pod izgovorom da nema posla za sve u Norveskoj do Nove Godine i da je nadjen projekat u Poljskoj do povratka u Norvesku.

Mali broj ljudi je ostao na severu i u Oslu koji su ostali da zavrse projekte Huawey i Ericsson.Ja sam licno ostao jer sam platio radnu dozvolu za Norvesku a ne za Poljsku a i vecina ljudi se tom cinjenicom i vodila.

Usput vracam se na pricu o tome da su Gospoda placala nama karte,radne dozvole i ostale troskove.Tacno je to to ne osporavam ali nisu se izjasnili i nisu rekli da nam je od zarade odbijeno sledece:
1. 335e radna dozvola
2. 100 do 350e kurs penjanja u ALPu
3. avionske karte u jednom pravcu od 170e do 450e
4. kurs norveskog u Beogradu koji drzi supruga jednog od gospodina koji tamo radi

Znaci ona njihova prica MI PLACAMO(firma) pada u vodu.

Kako je vreme odmicalo firma je nekoliko puta promenila nazive od RTa do GEG AS i pri tome niko nije obavesten i niko nije potpisao novi ugovor.Onog trenutka kada smo se obratili sindikatou na nasu srecu(samo nas je BOG pogledao sto smo se uclanili) mnogo stvari isplivava na povrsinu:

od toga da su na svakom satu svakom radniku ukrali po 43 NOKa
do toga da se postavlja pitanje placenog poreza za celu prethodnu godinu tj. za period od kada je ko poceo da radi a cifra nije uopste zanemarljiva.

Islo se do te mere da je odbijano ljudima od plate za saobracajne prekrsaje od strane firme a firma kazne nije platila pa su kazne od 1600 NOKa za prekoracenje brzine narasle na 2000 NOKa, a da nepricam o tome koliko su puta ljudi na severu bili izbacivani iz smestaja koji poslodavac nije platio a opet se tim istim ljudima odbijalo od plate po 3000 NOKa mesecno za smestaj pod izgovorom da nisu dovoljno kvalifikovani za taj posao.
Postavlja se logicno pitanje zasto su ti ljudi dovodjeni ako nisu kvalifikovani a istovremeno se namece i logican odgovor DA JE SVE OD SAMOG POCETKA PLANIRANO DA SE NA BRZINU DIGNE LOVA I LJUDI PREVARE.


Ima mnogo da se prica i pise(sada nemam mnogo vremena posveticu se uskoro mnogo vise) poenta price je da GOEUROPEGO VISE NE POSTOJI,NE POSTOJI VISE NI 2BNET, VEC POSTOJI FIRMA TELEQUBE sa istom adresom u Beogradu.

Vec su poceli da zrtvuju nove ljude za radove u Poljskoj i obecavaju im poslove u Norveskoj,Svedskoj pa cak i u Burmi.Ovo je samo poruka :

LJUDI KLONITE SE OVE FIRME I LJUDI KOJI U NJOJ RADE OD GAZDE DO POLTRONA I ULIZICA.

Verovatno cete tamo(Poljska) morati da prodajete bakar da bi dosli do nekog dinara kao sto su ovi ljudi radili pre vas(objavicu jedan od mejlova koji je prosledio direktor firme u kome se jasno vidi da ce ljudi zaradjivati od prodaje bakra).

Elem srz ovog posta je da

Ljudi koji su radili za GEG u Norveskoj se sad nalaze na neplacenom do 17 januara a posle toga ce dobiti otkaze sa objasnjenjnem da posla vise nema a da ce zaradjeni novac isplatiti Norveska vlada.

Usput bih hteo da postavim pitanje gospodinu administratoru:

Zasto je obrisan post korisnika HOGAR (sve sto je on objavio dobio je informacije od mene) ili post NORVEZANINA?

da li je ovo slobodan forum za razmenu iskustava i informacija,da li je ovo forum namenjen ljudima da bi dosli do informacija korisnih za njih ili je ovo forum na koji mogu da uticu ljudi i osobe kojima smeta iznosenje istine.


Da li cemo se sluziti stvarima kojima se gospoda iz GEGa ili TELEQUBA sluze sada:

PRETITI POLICIJOM I SUDOM

jel ljudi samo traze ono sto su zaradili NOVAC.


Toliko od mene za sada.
Vasa Pelagic
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2013. u 02:49 - pre 137 meseci
Vidi,tada je meni poslata privatna poruka u sred noci,isto to su uradili i administratoru,pretili sudom i slicno,optuzivali ljude da ispoljavaju svoje licne frustracije a to su bila zapravo iskustva ljudi...
Naravno,to treba sagledati i sa tacke da administrator ne zeli da se povlaci po sudovima.Koliko god je meni licno bilo krivo sto su te poruke obrisane,shvatila sam da ljudi ne zele probleme.

Ipak,administrator je rekao da sve ono sto je javno objavljeno dakle u novinama,imamo pravo da stavimo na forum i da to nece biti obrisano.Postoje dva teksta,jedan u "Vecernjim novostima",drugi u "Aftenposten"-u na tu temu i zaista dovoljno govore.To imamo pravo da stavimo bez bojazni da ce se obrisati.I tu se ne moze nista.
Svakako da je necije licno iskustvo najbolje ali nazalost zemlja Srbija se uvek sluzila pretnjama i ucenama.
Podsecanja radi:

http://www.novosti.rs/vesti/na...rveska-Ostavili-Srbe-bez-plate

http://www.aftenposten.no/okon...n-gikk-til-aksjon-7067109.html

To su ti novinski clanci na koje treba podsecati svakih 20-30 strana foruma!
Neko ce pomisliti,dokle vise o njima?Ali to je tako bitna tema,zbog svih onih koji u buducnosti mogu napraviti tako veliku gresku.Zasto kazem tako veliku gresku?Pa zato sto medju tim ljudima koji su dosli na rad u Norvesku,ima ljudi koji su dali otkaz u svojim firmama u Srbiji i dosli u Norvesku na neko bolje sutra,a sada su u Norveskoj na neplacenom sa buducim otkazom u rukama.
To je ozbiljna zivotna situacija.Jer i to je deo emigracije o kome treba pricati.

A ovo sto pricas o prekoracenju brzine i kaznama?Prvo najveca kazna je sto se vozi na srpske dozvole koje nakon 3 meseca prestaju da vaze u Norveskoj ali se i dalje vozi.Onda dolazi bahatost nasih vozaca i nas dobro poznati nacin voznje.To je nesto sto je iskljucivo greska nas samih.Ali to je sada druga prica.
Vazno je da se dobro zna ko ti nudi ugovor,sta pise u njemu,moras razmisljati koliko god da si u teskoj situaciji u Srbiji jer biti bez plate u Norveskoj je jos teze.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Olivera80
sykepleier
kcs
kbc
Bgd,Serbia

Član broj: 310909
Poruke: 8
*.amres.ac.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2013. u 07:14 - pre 137 meseci
Da li neko od vas zna gde najvise traze helsefagarbeidere i da li jos uvek mora da se skupi 80 posto za radnu dozvolu??
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2013. u 07:46 - pre 137 meseci
Citat:
mihaleks:
Citat:
Mirjana Savicic:
I uvek su svi obruci samo za ljude van EU.
A mi u Srbiji i dalje vodimo politiku da nam ne treba EU.Ok,niko ne kaze da ces ulaskom u EU doziveti procvat,i da ce zemlji biti bolje jer i sama EU je u totalnoj fiskalnoj krizi,ali za one ljude koji hoce u inostranstvo je to SPAS.Zivi spas je imati taj pasos.
I zivi problem je nemanje istog...a ovaj forum je primer koji potvrdjuje to.

Pa dobro majku mu njegovu, nauci malo madjarskog, kad odes na godisnji za Srbiju predaj zahtev za drzavljanstvo i eto ti pasos EU. Nista tesko. Ako moze da se nauci norveski napredno moze i madjarski osnovno za 15-20 pitanja, vise od toga ne treba.
Evo kako i sta.
http://www.elitesecurity.org/t419067-53#3231085


Na ovu temu mogu nešto iz ličnog iskustva.
Dakle ako ti je prezime mađarsko onda taj razgovor od 20 min pije vode. U suprotnom se spremi na podužu priču od jedno sat vremena manje više. Kada sam ja došao sa zahtevom za HU državljanstvo prosedeo sa toliko vremena pričajući sa nekim ko nije bio šalterski službenik (dokumenta se predaju njima i kratak razgovor sa njima ukoliko ispunjavaš uslov PREZIMENA ). Čini mi se da su i oni to pooštrili u međuvremenu.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2013. u 10:45 - pre 137 meseci
DUNJA1965,

odem ja opet u petak do Vise a povodom one price od pre praznika kad tamo opet one 2 iste ali i neka starija zena sa njima koja im dodje neki sef sudeci prema ophodjenju ove 2 i ja pravo do nje i fino ispricam kad sam bio,sta sam trazio,koliko platio i pokazem sta sam dobio. Zena iznenadjujuce ljubazno ustade i poce da se cudi sta su mi ove dale i kao "sad cu ti ja to zavrsiti to nije dobro", uze neke papire i kaze treba da se plati kopiranje,ja joj kazem da sam vec dao 3000din kaze "kopiranje se placa dodatno" aj sad,daj da dobijem sta mi treba pa makar i platio 3 puta kopiranje jos.....kaze sacekaj 15min,sacekam ja kad posle 15min stize zena sa 75str plana i programa,sve ispecatirano slozeno itd i kaze "izvoli i izvini,to je sada sve". Iskreno iznenadih se ali izgleda se kod ovih administrativaca zabode i poneki normalan. Toliko od 2 nedelje cekanja koje oni stave za 15min posla al hvala Bogu bar raskrstih sa tim delom price. Dakle jasno im i usmeno recite bez obzira sto oni kazu da napisete,sta vam treba i sta hocete jer to je njima 15-20min cimanja a meni se oteglo na mesec i po cekanja.....pogotovo da vas ne vracaju pet puta kad vec niste u Bg i verujem ako ih zamolite da mogu to da vam urade isti dan kad dodjete....
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7796940 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.