Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7858010 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2013. u 22:04 - pre 137 meseci
Nema na cemu, zato smo tu! :)
 
Odgovor na temu

zekapekaaa
aleksandar zecevic
svilajnac

Član broj: 63341
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2013. u 22:35 - pre 137 meseci
Tijana cetitamo ti od srca Alekandar i Tanja

zekapekaaa
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2013. u 22:57 - pre 137 meseci
Dakle,ovako!!!!

Kada prevodite dokumenta(svedocanstva,diploma) da bi trazili autorizaciju od SAK-a,kazite sudskom tumacu da vam sve to uradi u DVA primerka.Obavezno.Jedan predajte SAK-u,a drugi primerak svih tih dokumenata imajte kod sebe kada krecete put Norge da trazite posao.Bez obzira sto nosite sa sobom autorizaciju kao glavni dokument.Zasto?
Zato sto vam to mogu traziti u policiji.To nije bio slucaj sa mnom,ali ljudi imaju takva iskustva(bice zivih primera koji ce napisati nesto o tome vise).Dakle,nista vas ne kosta da imate to kod sebe jer ako vam budu trazili a vi nemate to,onda morate da trazite da vam vasa porodica salje dokumenta iz Srbije i dodatno gubite vreme.
Ovako kaze ta sjekkelista sa sajta UDI:

Første gang du søker må du legge ved dette:
 CV
 Dokumentasjon på utdanning som inneholder opplysninger om utdanningens
varighet, innholdet i utdanningen, og utdanningsinstitusjonens nivå. Eventuelt
dokumentasjon på fagbrev som må inneholde tilsvarende opplysninger
 Dokumentasjon på relevant yrkeserfaring med detaljerte opplysninger fra
tidligere arbeidsgivere om varighet, arbeidsoppgaver og virksomhetens art.
 For regulerte yrker (yrker hvor det er et kvalifikasjonskrav) må du ha godkjenning
eller autorisasjon fra relevant fagmyndighet

Dakle,ja sam bila ubedjena da ako imas autorizaciju,ne treba ti nista drugo.Medjutim,produbljuju temu i kod prvog podnosenja za dozvolu traze i svedocanstva kao i diplomu a pise i dokumentacija o radnom iskustvu.Sve zavisi na koga se naleti i to smo rekli hiljadu puta ali IMAJTE ta dokumenta kod sebe,kako bi se osigurali za svaki slucaj da vam traze.

Ne kosta vas puno ali ako ga nemate,gubite dragoceno vreme,a to je vas period kratkih zivaca tada kada trazite posao ovde.
Dakle,bolje spreciti nego leciti.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2013. u 23:22 - pre 137 meseci
Ja sam od mog sudskog tumaca dobila sve prevode u dva primerka.Dakle dva original prevoda za istu cenu.
Nije to slucaj sa svima,ali trebali bi i oni da budu malo korektni,jer nije samo za slanje SAK-u,potrebno je i za policiju ako vam traze...
Znam da se vecina sudskih tumaca vodi onim da se zaradi sto vise,ali ne bi im nista falilo da se izdaje u dva primerka...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2013. u 23:30 - pre 137 meseci
Citat:
mihaleks:
Nema na cemu, zato smo tu!



Bokte,koliko naprednih smajlija.I to odjednom niknuli u poslednje vreme.
Neka,ne mogu sada sve da ucim...mnogo je!
Dosta je ovaj:

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2013. u 23:43 - pre 137 meseci
Cveyoni i Filipv :

Zakon sam kopirala sa interneta.Ovo je helsepersonelloven.Izvoli link:
http://www.lovdata.no/all/hl-19990702-064.html
Dalje je pasientrettighetsloven.Izvoli link:
http://www.lovdata.no/all/nl-19990702-063.html
I treci deo zakona je ny helse og omsorgstjenestelovgivningen.Izvoli link: (ovaj zakon je pisan 2011.-te)
http://www.lovdata.no/all/nl-20110624-030.html

To ima na netu sve.Kopiraj mada cemo dobiti na predavanjima nesto ali daj da mi osiguramo slucaj.
A sto se drugog ispita tice medikamentregning,i to je reseno,nabavila sam knjigu.
Drugovi,preostalo je samo da to turimo u glavu nekako.Da su birali bolje nisu mogli izabrati...zakon i matematika





MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2013. u 02:59 - pre 137 meseci
Clanak iz Aftenposten-a.
Link:
http://www.aftenposten.no/kult...orhold-til-landet-7085204.html

Zanimljivi delovi:

Nordmenn har nærmest et erotisk patriotisk forhold til landet - Norvezani imaju najblizi erotisko patriotski odnos prema zemlji.
-Hvis du spør en franskmann eller en italiener om hva de synes om landet sitt, får du ikke høre så mye positivt. -Ako ti pitas jednog Francuza ili Italijana sta on misli o svojoj zemlji,neces cuti tako puno pozitivnog.
-Og derfor går det an å si at det er typisk norsk å være god, og nordmenn er mer kristne enn vi tror - Tipicno norveski je biti dobar i Norvezani su hriscani vise nego sto mi mislimo. (ovo je da padnes i da se ne dignes, od smeha,suza...cega god).

Ovo je lepo receno i napisano:
"Det frihetselskende folket? Nordmenn liker seg best når de ser havet, og når sjefen er langt unna. En nasjon på ski? – Vi er jo født med ski på beina! Et folk med sparekonto og god kontakt med Gud? – arven fra Martin Luther og pietismen har har formet oss til et nøysomt folk. Verdensmestre i likestilling? I Norge går alle menn med barnevogn - og liker det! En bortskjemt gjeng? Oljen har gjort oss til et av verdens rikeste folk."
Prevod:
-Slobodan narod?Norvezani se osecaju najbolje kada gledaju more i kada je sef daleko.Nacija skijanja?Mi smo rodjeni sa skijama na nogama.Narod sa stednim racunom i dobrim kontaktom sa Bogom-nasledstvo Martina Lutera je formiralo nas kao skroman narod.Najbolji na svetu u jednakosti?U Norveskoj svi muskarci guraju decja kolica i vole to.Razmazena nacija?Nafta nas je ucinila jednim od najbogatijih ljudi na svetu.

NB!- Cesto ovih dana listajuci i citajuci norvesku stampu,nalazim tekstove o tome sta je to zaista tipicno norveski i sta je to sto je tipicna norveska kultura.A sve to je pocelo malo pre Bozica kada je onaj (u jednom od mojih postova ranije pomenut) novinar napao ministarku kulture muslimanskog porekla kako ne zna definisati pravu norvesku kulturu.

Zapravo je sve to politika a ova 2013-ta godina je izborna godina i Jens Stoltenberg (Ap) postavljajuci muslimanku za ministra kulture zeli pridobiti glasove stranaca u Norveskoj koji imaju norvesko drzavljanstvo a statistika kaze da je oko 30% od ukupnog broja stranaca u Norge norveski drzavljani.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2013. u 03:15 - pre 137 meseci
Aftenposten novine su upravo novine kroz koje se dobije malo siri uvid u zbivanja i desavanja sa tog aspekta "Stranci u Norveskoj,prednosti i mane",i zato ja ubacim s vremena na vreme neke clanke o tome kako bi se dobila malo sira i vise slika u celini o Norveskoj.Sa jedne strane su sva prava,vrednosti,demokratija,bolja buducnost,muskarci koji guraju decja kolica,a sa druge strane je rasizam,stranci kao pretnja,pare zbog kojih si platio visoku cenu i muskarci papucari.Dakle,obe strane postoje.Dok si u Srbiji/Balkanu vidis samo jednu stranu.Onu prvu.Druga se vidi kada dodjes.
Zato ubacim malo ove novinske clanke,da se iz ugla dok se uci jezik u Srbiji,proskilji i na ovu drugu stranu,mada sam svesna da se ona konacno shvati tek kada se dodje ovde.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2013. u 03:28 - pre 137 meseci
Evo jednog takvog clanka:
http://www.aftenposten.no/meni...r-statsbudsjettet-7082320.html

Jedan deo iz teksta:
At vår kulturarv risikerer å forvitre er ikke et ansvar vi skal skyve over på innvandrerne som kommer til Norge.Ansvaret ligger ene og alene hos norske politiske myndigheter, og i særlig grad hos Arbeiderpartiet. Arbeiderpartiet har gjennom flere tiår tillatt en innvandring som i løpet av få generasjoner vil gjøre nordmenn til en minoritet i eget land. Den høye innvandringen umuliggjør reell kulturell integrering.
Prevod:
To da norvesko kulturno nasledstvo rizikuje da nestane nije odgovornost stranaca koji dolaze u Norvesku.Odgovornost lezi jedino i samo kod norveskih politicara tj.u velikim delom kod Radne partije (partija koja je na vlasti trenutno).Radna partija je tokom 10 godina dozvolila emigraciju koja ce za nekoliko generacija uciniti Norvezane manjinom u sopstvenoj zemlji.Visoka emigracija cini nemogucim realno kulturno integrisanje.

Dakle,to je njihov osvrt na odnos 4 mil i 300 hiljada Norvezana i 700 hiljada stranaca tj. "sarenih".
Zato se na narednim izborima daju velike sanse stranci Erne Solberg.Mada deli ona dosta tu politiku sa Ap.

[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 10.01.2013. u 04:38 GMT+1]
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2013. u 04:08 - pre 137 meseci
Citajuci tako novine isto kao kod nas,ljudi ispod tekstova mogu da daju komentare svoje na aktuelni clanak.Ubedljivo najvise komentara izazivaju ti tekstovi na temu "Stranci u Norveskoj".Uglavnom je to napad na politicare sto su dozvolili taj visok stepen emigracije narocito kada je rec o "ne zapadnim zemljama".Zapanje me ti komentari i to nasiroko objasnjavaju kako stranci nisu dovoljno integrisani u norvesko drustvo a posebno oni koji imaju skolsku decu iz razloga sto ne znaju jezik.
Jedan takav komentar glasi ovako:
"Jeg er skeptisk til innvandringspolitikken. Det er katastrofalt for fremmedkulturelle barn å vokse opp i et informasjonssamfunn som Norge uten å lære seg norsk fra første stund. Det er blodig urettferdig mot barna, også. Det er nemlig krisen oppi det hele. Barn som begynner på skolen uten å beherske det norske språket, ofte med ressurssvake foreldre som ikke klarer å orientere seg i det norske samfunnet, og som derfor lever i subkulturer med egne lover og regler, helt isolert fra samfunnet. Hva det fører til, ser vi i dag: En fremvekst av unge, mistilpassede og misfornøyde ekstreme islamister. Ut fra hva jeg har forstått er det også vesentlig mer vold i innvandrermiljøer enn blant etniske nordmenn."
Skraceni prevod:
"Skeptican u politiku emigracije.To je katastrofalno da jedno dete stranac raste u jednom informacijskom drustvu kao sto je Norveska bez da uci jezik od prvog dana.To je nekorektno prema detetu.Deca koja polaze u skolu bez da vladaju norveskim jezikom i sa cesto slabim roditeljima kao resursima koji nisu u stanju da se orijetisu u norveskom drustvu,i zbog toga zive u subkulturi sa sopstvenim zakonima i pravilima,potpuno izolovani od drustva.Do cega to vodi?Do nezadovoljnih ekstremnih islamista.I koliko ja razumem,je puno vise nasilja u krugovima medju strancima nego medju etnickim Norvezanima.".
Jedan drugi pak komentar kaze sledece
" Integrering betyr mer enn å lære seg skikkelig norsk og å spise pinnekjøtt nemlig (de kan jo prøve med ribbe!). De som ville finne på det, kan risikere å bli drept av sine egne."
Prevod:
Integracija znaci vise od toga nauciti zaista norveski i jesti pinnekjøtt (njihovo tradicionalno jelo posebno za Bozic se jede).Oni koji hoce da otkriju sta je to integracija zaista rizikuju da budu ubijeni od svog miljea (stranackog se misli okruzenja).
Neki sledeci komentar kaze ovako:
De fleste norske innvandrere er arbeidsinnvandrere fra EØS-området. Disse er vi nødt til å ta imot som følge av EØS-avtalen - og vi har også bruk for dem.Når det gjelder innvandrere utenfor EØS, er den norske politikken - i likhet med politikken i andre europeiske land - å STENGE UTE så mange vi kan uten å bryte med internasjonal lov og rett og menneskelig anstendighet. (Og av og til ved å bryte den.)
Prevod:
-Vecina norveskih stranaca je iz EU.Njih mi moramo prihvatiti prema EU ugovoru i mi imamo potrebu za njima.Sto se tice stranaca van EU,norveska politika je ista kao politika u drugim evropskim zemljama-Drzati ih van Norveske sto vise bez da krsimo internacionalni zakon i ljudska prava (a ponekad da i to prekrsimo)...

Eto...tako deo njih komentarise politiku integracije.Oni koji ne komentarisu,misle dosta slicno.Samo zaboravljaju da ih nema dovoljno,i da su lenji.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
*.med.bg.ac.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2013. u 07:32 - pre 137 meseci
Pa na neki nacin ih moramo i razumeti,realno nismo ni mi najsrecniji sto kineza ima koliko hoces u Srbiji oni se plase da ce biti vise stranaca nego njih samih za par generacija,vole svoju kulturu,istoriju,ali zaboravljaju da ih sto kazes ima malo i sa dolaskom radne snage drzava moze samo da napreduje i da se ravija.I kad se dobije drzavljanstvo ti kada kazes kako se zoves ti si stranac za njih iako imas taj papir.Imam druga u Oslu,tamo je 6 godina,kaze da u njegovom okruzenju gledaju pozitivno na strance ali samo ako znas jezik kao oni,ne prave razliku neku.Ima raznih misljenja,meni npr ne bi smetalo da stranci dolaze u Srbiju u velikom broju,nekom drugom bi...
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2013. u 08:10 - pre 137 meseci
Poruka za Mirjanu Savicic :
pokušao sam preko PVT da te kontaktiram tj postavio sam tamo jedno meni vrlo bitno pitanje. pošto ne znam da li si poruku primila (nemam nikakvu potvrdu o tome ) molio bih te da mi odgovoriš ukoliko si u mogućnosti.
Hvala unapred Boban
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2013. u 09:34 - pre 137 meseci
Nisam dobila nikakvu poruku.Trudim se ja da odgovorim na ono sto znam i stignem.Ne mogu jedino da napisem odgovor kada neko pita ovako:Ja sam med.sestra.Rado bih otisla u Norvesku.Mozete li me uputiti kako?E to je malo previse jer ima za to 400 strana pa nakon toga ako ima nejasnoca pitaj.
Posalji na pp pitanje i proveris u outbox da li imas tu poruku ako imas onda mi je poslato.Zna nekada da zeza.A ako nije previse licno stavi pitanje na forum pa ces na taj nacin cuti vise misljenja.To moze biti korisno.
Pozdrav!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2013. u 09:46 - pre 137 meseci
nije previše privatno ali bih ovaj deo zadržao za pvt. kasnije ako se budem javljao sigurno će biti na forumu. pokušaću da pošaljem i na mail i na pp pa ako prođe prođe https://static.elitesecurity.org/square.gif
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2013. u 10:28 - pre 137 meseci
Nešto meni sa tim pp ne ide baš kako treba pa da to preformulišem ovako: moja supruga je specijalista jedne grane medicine koja se baš i ne traži tako mnogo u Norveškoj. Ono što smo mi videli gledajući ponude za posao lekara je da traže određenu količinu lekara opšte prakse. Dakle pitanje glasi da li može dobiti posao lekara opšte prakse ako nije specijalista opšte prakse. Rado bi prihvatili i posao na krajnjem severu ako su tu šanse za tako nešto veće.
hvala
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2013. u 11:14 - pre 137 meseci
Mora da prodje 7-14 dana od registracije da bi mogao da saljes pp na forumu.To je pravilo.Zato imas problem da mi posaljes poruku.

Vidi za lekare koji su obrazovani van EU,kao i za nase stomatologe vaze neka druga pravila.Nije im automatski priznat fakultet.Trazi se da prodju kroz turnus staz od 1 godinu ali da bi dosli do njega moraju poloziti najvisi nivo jezika kao i imati regulisanu radnu i boravisnu dozvolu sa licnim brojem a do istog se dolazi tako sto se ulazi preko srednje medicinske skole opsteg smera.Dakle,ako ti supruga ima zavrsenu srednju medicinsku skolu opsti smer moze da dobije na osnovu toga autorizaciju za bolnicarku.Uci jezik jedno godinu dana i ima pravo na osnovu te diplome da konkurise 6 meseci po raznim mestima kao bolnicarka.taj posao radi 3 godine,uzme stalnu dozvolu,polozi test jezika,konkurise na mesto za turnus staziranje od godinu dana(placen staz) i tada nakon toga postaje lekar opste prakse autorizovan u Norveskoj.
Na forumu je nekoliko nasih lekara koji rade kao bolnicari i idu tim duzim putem ali jedinim.
Ukoliko ima zavrsenu gimnaziju premed.faxa onda ima jos duzi put jer mora na prekvalifikaciju koja traje 2 godine u tom slucaju (a najmanje godinu),pa onda da salje papire na autorizaciju.
Dakle,to je put.
Naravno celokupno zdravstvo je vrlo deficitarno i mnogo je oglasa za lekare aliz a nas van EU je problem priznavanje diplome.
Nekoliko nasih lekara znam koji rade kao lekari.Specijalizacija radiologija i psihijatrija.Ali isto su prosli staz,medjutim dobili su mogucnost da pocnu kao lekari.Znam dvoje takvih ali samo zbog visegodisnjeg iskustva u te dve specijalizacije i to je bas cista sreca.Dakle,to je odgovor.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2013. u 11:42 - pre 137 meseci
Čini mi se da je laborant :-( to verovatno nije to. Za mene i decu je lakše ( bar se nadam ) mi smo dobili HU državljanstvo i koliko sam pročitao u postovima to značajno olakšava stvar. Gledam kako decu da spasem odavde a nisam siguran da bih sa jednom platom (verovatno bi bila neka SSS kako se to kod nas krsti) uspevao da izdržavam porodicu. Opet po principu nekog spajanja porodice mislim (nadam se ) da bi ona mogla doći i rešiti boravište lakše nego da oboje imamo RS pasoš. No hvala tebi svakako na svoj pomoći i trudu koji ulažeš na ovom forumu. U pitanju je specijalista nuklearne medicine, nađu se povremeno oglasi za njih pa nam preostaje da se nadamo :-)
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
*.med.bg.ac.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2013. u 12:21 - pre 137 meseci
Ja mislim da se i pored tog staza(koji je placen)polaze i jedan veliki test u kom je obuhvacena(hirurgija,ginekologija,interna,psihijatrija,pedijatrija),nakon toga anamneza i ceo pregled nekog pacijenta,sta je po tebi dg, a sta ddg i koju bi terapiju prepisao.Mozda se nesto promenilo u medjuvremenu.Ja idem upravo tim putem koji je Mirjana navela,to je jedini moguci.I verujem da svaka grana medicini ima praznih mesta,nije to tako mala zemlja.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2013. u 13:45 - pre 137 meseci
Citat:
boban 13:
Čini mi se da je laborant :-( to verovatno nije to. Za mene i decu je lakše ( bar se nadam ) mi smo dobili HU državljanstvo i koliko sam pročitao u postovima to značajno olakšava stvar. Gledam kako decu da spasem odavde a nisam siguran da bih sa jednom platom (verovatno bi bila neka SSS kako se to kod nas krsti) uspevao da izdržavam porodicu. Opet po principu nekog spajanja porodice mislim (nadam se ) da bi ona mogla doći i rešiti boravište lakše nego da oboje imamo RS pasoš. No hvala tebi svakako na svoj pomoći i trudu koji ulažeš na ovom forumu. U pitanju je specijalista nuklearne medicine, nađu se povremeno oglasi za njih pa nam preostaje da se nadamo


Da ti sa EU pasosem imas veliku i ogromnu prednost a ona kada dodje na pripoj porodice ima pravila ista kao i ti,da radi bil koji posao.I na taj nacin uci jezik,polaze testove i konkurise za to staz mesto.Jer tada moze da preda sredjenu dozvolu,licni broj i konto racun tako da ima sredjeno tada.Ti si dakle vodja puta.Njen smer laborantski srednja skola se ne priznaje.Priznaje se jedino opsti,vaspitacki i akuserski(babice).Znam,njena specijalizacija pripada delu radioologija sa nuklearnom medicinom...scintigrafije,gama kamera itd...skoro sam videla jedan oglas za tu vrstu specijalizacije.U Norveskoj nije kao kod nas tesko dobiti specijalizaciju.Ovde to ide normalnim putem.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2013. u 15:16 - pre 137 meseci
hvala još jednom na svemu. Sad mi ostaje da proverim kako mogu našu dozvolu prebaciti na HU i polako da krenem ka vama :-) pozz možda se jednom sretnemo tamo negde sa druge strane grane.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7858010 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.