Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7857703 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.01.2013. u 00:13 - pre 137 meseci
Mi balkanci smo cudo...zloupotrebili bi sve sto nam se nadje na putu.Nas ne zanima da li neko od toga moze imati stete...
Dakle,u pitanju je jedan sajt,citam ga i odjednom naidjem na sopstvene reci,tekstove moje licne,a neko prisvojio,bez obavestenja...
Nije to problem,nisam ja taj tip osobe da sada ja mislim da uvek mora da stoji moje ime i prezime,nego je nestrucno hronoloski preuzeto i kada pogledas nema celinu i stvara zabunu,a na sajtu je kombinacija video linka,novina raznih,zastarelih informacija,novih informacija,razlicitih cena dozvola,bez onih pravih linkova i konkretnog puta jer je preuzeo neko ko je imao zelju da napravi sajt popularan pa je odabrao temu Norveska i onda laicki pobrao sta je stigao.To sto je ukrao tekstove nema veze,problem je sto nema hronologije i celine na tom sajtu a za emigraciju ne mozes "prvo da obujes cipele pa onda carape",imas faze i bitna je celina...
Ali mi smo takav narod...veseli Balkanci kojima je bitno da ukradu nesto,a kako ce to da izgleda nema veze...
Hm...nasa posla.Drzite se pravih informacija jer vas nazalost,sada to vidim,na svakom cosku ceka po neki flenter da vas zloupotrebi...
Norveska je postala zanimljiva za emigraciju,plasiramo informacije na internetu,ali treba ih znati koristiti pa cak i ako hoces da ih ukrades za svoj sopstveni sajt i stavis svoj sopstveni potpis,moras ih lepo hronoloski plasirati i na kraju krajeva kako ocekujes da imas clanove na takvom sajtu???Ko ce ti biti ciljna grupacija...ovi isti kukavci od kojih si ukrao tekstove...
Majko mila...sto nas ima glupih...al provedu zivot u veselju...i bas njih briga sto to moze nekome da skodi...bitno je imati sajt.
Mi smo prilicno lud narod...

Ovo mora da ide uz smajlija...
Evo ga...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.01.2013. u 00:54 - pre 137 meseci
Citat:
jedy023:
Zanimljivo. Pretpostavljam da radi kao Skajp, tj. na slicnom principu. U sustini nije 100% besplatno koliko kontam jer moras da budes nakacen na net preko telefona, GPRS ipak kosta. jedina varijanta da je 100% besplatno je preko WI-FI ako imas pristup. To se moze naci u kaficima, nekim parkovima itd. Verovatno u NO ima vise Hot Spot mesta za besplatan WIFI. U svakom slucaju hvala za info!
Pa normalno je da se kacis na WI-FI ,jer kontam da ke to u Norveskoj mnogo vise pokrivenije nego kod nas,a i kod kuce ko ima WI-FI moye ga koristiti,ovo sam naveo kao varijantu koja je sigurna i radi,jer se ja tako cujem sa svojim prijateljima kada nisam kuci,da tacno je i da onaj koji prima poyiv mora da bude na WI-FI u tom trenutku.


Gledajte sto se tice besplatnog WI-FI u norveskoj to je jako tesko. Gotovo sve mreze su zakljucane.
Nije to ko kod nas pa da ljudi ostave otkljucanu mrezu u komsiluku....

Na aerodromu imate pravo na besplatnih sat vremena za WI-FI... prvo trebate poslati SMS porukicu i onda dobijete kod za pristup.
U avionu Norwegian takode ima besplatan internet na domacim letovima.
U gradskom prevozu u vozu na primer u Bergenu u Bybanen...imate takodje besplatan internet.
U gradskoj biblioteci takdje je besplatan internet i tamo sam u pocetku isao kada nisam imao internet kod kuce... ali to je problem sto ima ograniceno radno vreme.
Hoteli imaju besplatan internet ali obicno cesto menjaju sifre i to zavisi sve od hotela do hotela.
U kaficima imate besplatan pristup internetu ali opet morate ici i traziti sifru od konobara da vam generise sifru.
Burger king ima besplatan pristup internetu isto treba traziti sifru.

Ali realno jako pomaze imati telefon naprednije generacije jer kada mi je bilo najpotrebnije maltne sam zvao i razgovaro sa svojima za dzabe i vredi se potruditi i isprobati sve to pre nego sto krenete.


 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.01.2013. u 09:38 - pre 137 meseci
Citat:
mihaleks:
Dunja bas mi zao sto neces imati makar jednu pogodnost kad budes odlazila iz ove Bogom zaboravljene zemlje.
Za vas u Norveskoj jedno pitanje, bilo samo spomeunto jednom.
Kako resavate pitanje vitamina D?
Nije valjda da pijete ulje jesetre i slicno?
Vidim dosta se potencira u lekcijama za ucenje jezika pa je verovatno i ozbiljan problem s obzirom na manjak sunca.
Generalno kako se manifestuje nedostatak vitamina D, koji su simptomi, pitam iz vaseg iskustva, ne iz teorije?
http://www.lekar-savetnik.com/...a-D-povezan-sa-depresijom.aspx
Ovde u ovom tekstu pise da navodno povecanje vitamina D smanjuje depresiju (neko istrazivanje).


Mislim da kao neko ko bas zivi na samom severu jer Karasjok je bio udaljen 3 sata voznje autom od poslednje kopnene tacke a nije ni Tromsø puno dalji jer lezi na istoj geografskoj sirini,i imam 3 meseca godisnje samo noc,dakle bez Sunca...mogu da dam taj odgovor o nedostatku vitamnina D na prakticnom primeru.
To su u skoli u lekcijama forsirali i kada sam ja ucila.Tu se preteruje.Definitivno.Svakako postoji nedostatak vitamina D.To niko ne spori ali to nije tako veliki problem kao sto se opisuje na siroko i plase se ljudi bez potrebe.Veca potreba za snom je dosta izrazena kada su 3 meseca samo noci,a neko reaguje na to i kada je samo dan tj.24 sata dan.Osetis umor koji nekada nije klasican umor od posla.Ta dva simptoma su kod mene tu i tamo i s vremena na vreme izrazena.Inace,ja sam u pocetku pila ulje Tran kao i nesto kasnije Omega tablete.To je ok,ali moram reci da vec 2 godine ne pijem nista od toga.Uticaj vitamina D na depresiju iskljucujem sta god o tome knjige pisale ili istrazivanja govorila.Depresija???Sve je to,burazeru u glavi.Onako kako sebi "namestis" u glavi tako ti je.Ako si mrzovoljan i nezadovoljan i muci te svaka sitnica,uz to jos i razmazen uvek ces se zaliti da ti je sve to od nedostatka vitamina D,a u stavri si vrlo razmazen ili ne podnosis samocu.Podnosenje samoce je test licnost,jaka ili slaba licnost.Drugacije se zivi,drugaciji je ovo zivot i ne treba nedostatku vitamina D pripisivati krivicu za depresiju.Klima je nesto na sta cete se neminovno navici.Jer ovo govorim na prakticnom primeru i to u razlici od 90 stepeni.Otisla sam sa beogradskih +45C na -46C u Karasjok.Veci sok za organizam ne postoji.I tvrdim i potpisujem da je sve u glavi a ne u vitaminu D.Ne sporim da moze da utice ali ne sa nekim krupnim simptomima.Ako tvrdite suprotno,mozda treba i da se zapitate kako stojite sa glavom,generalno uzev.A lekcije o tome procitajte svakako,i lepo ih prevedite samo ne uzimajte ih zdravo za gotovo.
Ovde je mnogo bitna ta "situacija u glavi"..Sa vitaminom D cete lako,al na glavu vi pazite i nju hranite da bolje radi kada dodjete.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
*.med.bg.ac.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.01.2013. u 12:59 - pre 137 meseci
Veliki pozdrav svima.Nov sam na forumu,ali sam veiliki procenat procitao.Mirjana,zelim ovim putem da ti se zahvalim na svemu do sada.HVALA!Mnogo pomazes.Naravno tu su i medicman,Kely,pisac(salim se),ali sam se smejao kad je krenula rasprava,nebitno :)U svakom slucaju,sto se mene tice,situacija je sledeca:Zavrsio sam srednju medicinsku u zemunu.Nemam ni jedan radni dan jer sam upisao medicinski faklutet koji zavrsavam ove godine.Posto treba par hiljada eura realno za prvi mesec dana zivota tamo i placanja svega i svacega(ukoliko se naravno lepo nauci jezik i dobije posao,a ka tome svi tezimo(onaj ko je uporan mora da uspe),ja odlazem moj pocetak ucenja jezika za oktobar ove godine jer cu probati da idem u ameriku na onaj work and trawel(poslednja sansa jer sam jos ovu godinu student)kako bih dosao do para koje su neophodne tamo za pocetak.Kapiram da cu jezik uciti minimum godinu dana,dakle Norveska je u planu za 2 godine.Pitanje glasi:Da li ja sada da preuzimam bilo sta vezano za autorizacija diplome srednje skole ili kada krenem da ucim jezik tj.da li je pametnije sad?Diploma lekara opste prakse ce doci na red kada budem mnogo dobro naucio jezik,pa bergen itd,daleko je to za sad... ;)Hvala unapred i jos jednom da se zahvalim svim dobrim ljudima koji iako su uspeli daju nesebicnu pomoc da i drugi uspeju!Veliki pozdra od mene!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.01.2013. u 14:19 - pre 137 meseci
Sama autorizacija ti nije ogranicena vremenski rokom trajanja.Vreme obrade dokumentacije ti je pola godine dakle 6 meseci.Priprema dokumenata za to sigurno nekih mesec dana sa prevodima.Uzme oko 7 meseci ukupno taj papiroloski proces.To je sto se tice vremena.A sto se tvojih licnih planova tice,to ti znas najbolje.Sta se sve kod tebe u glavi moze promeniti za dve godine znas samo ti,ali ako sa procesom pocinjes u oktobru,pa salji na jesen,kada vidis kako ce ti sve ici i planovi teci.To ipak ti najbolje znas kada slati,ja sam poslala nakon zavrsena dva nivoa jezika dokumenta ali to se sada tako ne treba raditi jer tada je trajanje bilo daleko krace dobijale su se autorizacije od 3 nedelje do 2 meseca,sada je to sve produzeno i znatno se duze ceka odgovor.Na pocetku posta si cuo koliko to traje otprilike i to je ujedno i zvanicna informacija sa sajta SAK-a!
Link o trajanju obrade dokumenata sa zvanicnog sajta:
http://www.sak.no/sites/SAK/english/Sider/default.aspx (na engleskom) !

Utdanning fra Verden for øvrig
•Psykologer: 6 måneder
•Sykepleiere: 6 måneder
•Provisor- og reseptarfarmasøyt: 6 måneder
Helsefagarbeidere: 6 måneder
•Leger: 6 måneder
•Tannleger: Det er for tiden lang ventetid for tannleger med utdanning utenfor EU/EØS-området som søker autorisasjon. SAK beklager ventetiden men vi har et stort fokus på disse sakene. SAK arbeider for å innhente nødvendig dokumentasjon fra søkere, slik at sakene kan ferdigbehandles i løpet av første halvår 2013

Koristeci ova vremena obrade dokumenata sa sajta njihovog i svoj licni planer dobijas odgovor kada slati dokumenta.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
*.med.bg.ac.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.01.2013. u 14:31 - pre 137 meseci
Hvala Mirjana!Ma ni za 20 godina se moje misljenje oko toga ne moze promeniti,vec 4 godine ja samo o tome pricam,nisam kretao na jezik zbog obimnih ispita na medicini pa ne znam koliko bi to bilo efekta,mozda sam pogresio,ne znam,ali ne znam kako bih ucio jezik uporedo sa patologijom npr :)))Pitao sam to ne zbog toga sto mislim da ce im trebati vise od 2 godine za obradu nego zbog moguce mozda promene u zakonu i price o sve vecem broju stranaca itd...da ne bude-zakasnio si.Opet sa druge strane ne verujem da moze za 2 godine da se popuni zdravstveni deficit...Samo hocu da preveniram neki baksuzluk :)Inace ja koliko sam citao ovo imam utisak kao se znamo koliko sam puta citao sta si pisala:)Nisam ni sumnjao ciji cu post videti ispod mog :))
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.01.2013. u 14:44 - pre 137 meseci
Pomislio bi covek,druze... "i besposlen pop macke krsti" a ja jos rintam...

Imamo svi poslovni mejl,naravno,na poslu.I otvorim ja tako da vidim sta ima interno,kad ono prodaja mesa,tj.dimljeni irvas itd...kaze stize sledece nedelje iz Kautokena.
O majko mila,ovo me podsetilo na polutke i tovne pilice preko nasih sindikata...
Mejl:
" Hei!

Er det noen som er interessert i reinkjøtt, så ta kontakt med meg snarest  Leveres neste uke fra Kautokeino.

Røyka kjøtt kr 200,- pr kg.
Buljong kjøtt kr 90,- pr kg
Og steik kr 130,- pr kg

____________________
Med vennlig hilsen
Jorunn Amundsen
Pa ako vam se jede irvas...evo vam kontakt,nasa konsulentinja vrsi prodaju na poslu i to sve preko "pare na ruke,crna ekonomija"... A sve posteno i javno,sto bi ona rekla.Sveze,iz Kautokena !Divota.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.ptt.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2013. u 11:56 - pre 137 meseci
Sta je sad ovo, gde ste svi nestali...zar nijedan post od sinoc???...c...c...c...
 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
*.med.bg.ac.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2013. u 12:29 - pre 137 meseci
Svi su se preselili u Norvesku i vise ih ne zanima ova tema :)
 
Odgovor na temu

raspunzela
nemam
nemam
srbija

Član broj: 310762
Poruke: 3
*.adsl.eunet.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2013. u 14:16 - pre 137 meseci
Pozdrav,

zanima me kako u Norveskoj prolaze ekonomisti? Imam zavrsen Ekonomski fakultet, a nakon toga i Master studije na istom. Planiram sa momkom (koji je elektronac) da idem za Norvesku. Zanima me da li neko ima informacije u vezi sa priznavanjem diploma? I da li ima posla za ekonomiste generalno?
Hvala unapred puno na odgovorima.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2013. u 14:37 - pre 137 meseci
Citat:
raspunzela: Pozdrav,

zanima me kako u Norveskoj prolaze ekonomisti? Imam zavrsen Ekonomski fakultet, a nakon toga i Master studije na istom. Planiram sa momkom (koji je elektronac) da idem za Norvesku. Zanima me da li neko ima informacije u vezi sa priznavanjem diploma? I da li ima posla za ekonomiste generalno?
Hvala unapred puno na odgovorima.



NOKUT priznaje nas ekonomski fakultet u rangu bechelora, (180 poena) bez problema, ali je problem naci posao. Daleko od toga da je nemoguce, ali treba malo guzvanja sa njima. Moja supruga je ekonomista, pa smo upuceni u temu. Samo, za vas ce problem biti to sto ekonomija nije deficitarna, i na osnovu tog posla se tesko dobija radna i boravisna dozvola. Pokusajte preko obrazovanja tvog momka.
 
Odgovor na temu

raspunzela
nemam
nemam
srbija

Član broj: 310762
Poruke: 3
*.adsl.eunet.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2013. u 14:46 - pre 137 meseci
Prvobitna ideja za odlazak u Norvesku se upravo i javila zbog njega jer je diplomirani inzenjer telekomunikacija -master, a koliko smo upuceni elektronci su im deficitarni.
Da li bi mi se mozda priznao master, buduce da sam studirala 4+1, dakle master sam ekonomije? Verujem da im ekonomisti nisu deficitarni, ekonomisti su nazalost svuda suficitarni :( ali sta da radim. Da li se vasa supruga snasla povodom posla, i kako je zadovoljna? Ja bih radila i neki posao koji nije u stuci, a da je solidno placen.

Hvala vam puno na strpljenju i odgovorima.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2013. u 15:46 - pre 137 meseci
Raspunzela,
Njegovo zanimanje je deficitarno i traze se elektroinzenjeri bas tog smera jako puno.Jedan savet.Neka vodi racuna kod ponuda za posao ako ih dobije u Srbiji,servirane na mejl.
Evo malo ovo da procitas.
Link:
http://www.aftenposten.no/okon...n-gikk-til-aksjon-7067109.html (ovo su norveske novine pisale )
http://www.novosti.rs/vesti/na...rveska-Ostavili-Srbe-bez-plate (nase novine ali isti je povod)
To valja procitati i biti obazriv.
A valja i ovo da procitas:
http://www.onorveskoj.com/584/...e-agencije-koja-bila-posrednik
Ovo sam ja napisala na aktuelnu gore spomenutu temu i sadrzi dosta informacija od opste koristi.
Zakljucak: Njegovo zanimanje je stvarno deficitarno,i treba da trazi posao samo naravno da se vodi time da nadje iskljucivo direktan kontakt sa norveskom firmom u Norveskoj koja radi bez posrednika.

A ti tada na pripoj porodice preko njega mozes doci i raditi bilo sta drugo.Sin moje sefice je takodje tvoj kolega,Norvezanin je naravno i imao je silne muke da se zaposli u ekonomskoj bransi.Oni rade na tome da smanjuju broj ljudi a ne da ga povecavaju.
Ali na pripoj porodice,vrata su otvorena.Eto tako,procitaj gore navedeno cisto iz opreznosti i radi informisanosti.
Veliki pozdrav i puno srece!!!

Odgovor koji sam ja imala u rukama iz NOKUT-a a vezan za tvoju struku je da je priznat Bacelor plus bodovi za master.Zavisi koji je program u pitanju skolovanja ali to je sada u ovom trenutku za tebe manje bitno,jer za posao nije lako,pogotovo da ti budes nosilac.Guraj muza,pa za njim.To je put.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2013. u 16:15 - pre 137 meseci
Citat:
kreza26:
Ne znam da li je za hvalu, ali na danasnji dan, dobili smo odgovor od DSB-a, da su prihvacena dokumenta od supruga i da ce u roku od 4 meseca dobiti odgovor... Znam da je to jako mali pomak, ali srecna sam sto su bar odgovorili... Nego, jel se javljao nekome Norvezanin, jer je on to isto ucinio samo pre mozda 2 meseca... Ne znam da li je dobio neki odgovor... Uh... Kako se za Bozic ipak dese neke lepe stvari, to cu pozeleti i svima Vama, ali stvarno od srca!!!!


Na ovo pitanje je vazno dati malo dublji odgovor.Ranije smo pricali o tome,ali konkretno niko nije imao prakticnu situaciju a da je dobio neki odgovor.Medjutim,Kreza26 ima...Obicno su usmeravali ljude na neka druga mesta a ne naglasavajuci koja su to mesta.Krezo...malo vise o ovome ako moze,ja licno nsiam medju zainteresovanima za odgovor ali dosta ljudi jeste.Sta ste slali i kome?
Vazno je.
Malo smo je cimnuli na mejl,pa mozda se ukljuci...he he

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

raspunzela
nemam
nemam
srbija

Član broj: 310762
Poruke: 3
*.adsl.eunet.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2013. u 16:44 - pre 137 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Raspunzela,
Njegovo zanimanje je deficitarno i traze se elektroinzenjeri bas tog smera jako puno.Jedan savet.Neka vodi racuna kod ponuda za posao ako ih dobije u Srbiji,servirane na mejl.
Evo malo ovo da procitas.
Link:
http://www.aftenposten.no/okon...n-gikk-til-aksjon-7067109.html (ovo su norveske novine pisale )
http://www.novosti.rs/vesti/na...rveska-Ostavili-Srbe-bez-plate (nase novine ali isti je povod)
To valja procitati i biti obazriv.
A valja i ovo da procitas:
http://www.onorveskoj.com/584/...e-agencije-koja-bila-posrednik
Ovo sam ja napisala na aktuelnu gore spomenutu temu i sadrzi dosta informacija od opste koristi.
Zakljucak: Njegovo zanimanje je stvarno deficitarno,i treba da trazi posao samo naravno da se vodi time da nadje iskljucivo direktan kontakt sa norveskom firmom u Norveskoj koja radi bez posrednika.

A ti tada na pripoj porodice preko njega mozes doci i raditi bilo sta drugo.Sin moje sefice je takodje tvoj kolega,Norvezanin je naravno i imao je silne muke da se zaposli u ekonomskoj bransi.Oni rade na tome da smanjuju broj ljudi a ne da ga povecavaju.
Ali na pripoj porodice,vrata su otvorena.Eto tako,procitaj gore navedeno cisto iz opreznosti i radi informisanosti.
Veliki pozdrav i puno srece!!!

Odgovor koji sam ja imala u rukama iz NOKUT-a a vezan za tvoju struku je da je priznat Bacelor plus bodovi za master.Zavisi koji je program u pitanju skolovanja ali to je sada u ovom trenutku za tebe manje bitno,jer za posao nije lako,pogotovo da ti budes nosilac.Guraj muza,pa za njim.To je put.


Hvala vam puno Mirjana, zaista ste od velike pomoci. Bicu slobodna da vas kontaktiram ukoliko mi jos nesto ne bude bilo jasno. Veliki podrav i svako dobro.
 
Odgovor na temu

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
109.72.50.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2013. u 16:45 - pre 137 meseci
Ovako, kada je Norvezanin poveo pricu... http://www.elitesecurity.org/t282324-322#3195042
Mi smo tako i uradili, preveli svedocanstva, diplomu i ostalu dokumentaciju kojom potvrdjujemo radni staz... Skenirali i poslali mail-om na [email protected], i posle 2 dana dobili odgovor da je prihvaceno, zavedeno pod tim i tim br, i da odgovor sledi kroz 4 meseca... Ali, ima jedna zackoljica... DSB se nalazi u Tonsbergu, i moj zet je licno isao tamo pre par meseci da se raspita za dokumenta, jer je moj muz elektroinstalater, i zanimala nas je procedura nostrifikacije, oni su mu rekli da rade dokumenta samo ljudima koji dolaze iz EU, i da nisu nadlezni za nas... Mi smo ipak poslali, i dobili odgovor da je uzeto u razmatranje i sada cekamo... To je cela prica, ja nisam bas u toku... Jel se Norvezanin nesto naljutio, pa se ne javlja na forum, jer meni ne odgovara na poruke, zanima me sta su njemu rekli.
 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
*.med.bg.ac.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2013. u 18:28 - pre 137 meseci
Koliko je bitno znanje Norveskog za programere?Kum mi je programer pa ga zanima da li moze da se zaposli sa znanjem engleskog,naravno naucio bi on jezik vremenom ali ako moze sa engleskim za pocetak sto da ne.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2013. u 21:05 - pre 137 meseci
Citat:
kreza26:
Ovako, kada je Norvezanin poveo pricu... http://www.elitesecurity.org/t282324-322#3195042
Mi smo tako i uradili, preveli svedocanstva, diplomu i ostalu dokumentaciju kojom potvrdjujemo radni staz... Skenirali i poslali mail-om na [email protected], i posle 2 dana dobili odgovor da je prihvaceno, zavedeno pod tim i tim br, i da odgovor sledi kroz 4 meseca... Ali, ima jedna zackoljica... DSB se nalazi u Tonsbergu, i moj zet je licno isao tamo pre par meseci da se raspita za dokumenta, jer je moj muz elektroinstalater, i zanimala nas je procedura nostrifikacije, oni su mu rekli da rade dokumenta samo ljudima koji dolaze iz EU, i da nisu nadlezni za nas... Mi smo ipak poslali, i dobili odgovor da je uzeto u razmatranje i sada cekamo... To je cela prica, ja nisam bas u toku... Jel se Norvezanin nesto naljutio, pa se ne javlja na forum, jer meni ne odgovara na poruke, zanima me sta su njemu rekli.


Sto ce,Krezo26,u prevodu reci da je to proslo slucajno iz dva razloga:greskom tog nekog jer je pomislio da je Srbija u EU ili bas si naletela na nekoga ko je to prihvatio znajuci za EU ali prihvatio.Jer mnogo ljudi je dobilo drugaciji odgovor.Njih su slali svuda samo nisu objasnili gde
Vidis kako te mi nadjemo...cimamo ljude i na mejl
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2013. u 21:32 - pre 137 meseci
Citat:
Goxy pfc:
Koliko je bitno znanje Norveskog za programere?Kum mi je programer pa ga zanima da li moze da se zaposli sa znanjem engleskog,naravno naucio bi on jezik vremenom ali ako moze sa engleskim za pocetak sto da ne.

Nije presudno kao za vecinu ostalih profesija moze samo da pomogne a pocetno odsustvo norveskog ne mora da bude presudno za dobijanje posla vec je na prvom mestu iskustvo i skola koja se ima na papiru tj. sertifikati ali u kasnijem delu posla moze da se pokaze kao neophodno tako da je velika verovatnoca da ce morati da uci jezik kasnije.
Evo mu domaci zadatak, neka procita sve i vecinu odgovora ce naci sam ovde:
http://dekibre.blogspot.com/

 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
93.87.49.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.01.2013. u 21:57 - pre 137 meseci
Hvala druze ;)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7857703 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.