Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8055407 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2013. u 22:54 - pre 139 meseci
Moukoko...ima zavrsena dva faxa devojka...biohemiju na farmaciji plus hemiju.Zato kazem dublja je problematika.Idu na vise frontova i zato salju za bioingeniør plus reseptfarmasøyt...da vide sta mogu da izvuku.Vrati se par strana nazad pa ces videti sta je covek pitao...Dakle nije rec da se izvlaci samo iz faxa hemije...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2013. u 22:57 - pre 139 meseci
Citat:
nb-campari:
hvala ti puno,
prednost zdravstvu svakako, no gledamo svaku mogucnost za dolazak. padaju nam na pamet i doktorski projekti iz farmacije, klinicke farmacije,prekvalifikacija gimnazije u srednju medicinsku, pa sta bude najbrze...trazimo sve i svasta, sve pada na pamet, te stoga i dosadjujemo. izvini i hvala jos jednom. cini mi se da je bas u tromsu bio jedan doktorski projekat na engleskom


Saljite na procenu ono sto ste poceli...jeste finansijski momenat ali cete imati pregled sta i kako dalje.Ipak je to zvanicni odgovor od SAK-a crno na belo.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

nb-campari
novi sad

Član broj: 128272
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2013. u 23:04 - pre 139 meseci
Citat:
moukoko:
Citat:
A ta diploma hemije moze samo da doprinese proceni priznanja u okviru bioingeniør i reseprfarmasøyt.Isto tako ne zaboravite da su tu u pitanju dve ustanove.SAK za bioingeniør i reseptfarmasøyt a NOKUT za hemiju.Ako uspete da dobijete licencu za reseptfarmasøyt na konju je,isto je dobro i sa bioingeniør.Trazeno je

Ovde bih se ipak na momenat i ja ubacio - nema ni teoretske šanse da neko sa hemijskim fakultetom dobije licencu/autorizaciju za reseptarfarmasoyt. Ok je reći da se može dobiti procena šta je to što manjka od ispita - to možda ima neke šanse da se dobije, mada tanko i to stoji. Reč je o potpuno dva različita fakulteta i razlika je pa možda veća i od 50% u strukturi ispita. Naravno, nije zabranjeno pokušati - iznosim svoje viđenje. Mislim, po analogiji bi sad ljudi sa srednjom hemijskom školom sad mogli da šalju papire za autorizaciju za helsefagarbeider-a (ili već tome slično).. Nema tu neke realne priče.

Ono što je ovde realno je da se pošalju papiri u NOKUT, oni će svakako priznati Bachelor i nešto malo preko (jer nije 5-godišnji nastavni program pa ne verujem da će priznati kao master) i sa tim priznanjem krenuti na slanje CV na oglase koji se mogu naći za hemičare u okviru laboratorija ili industrije - a pretragom po www.finn.no će već naći stalno po par oglasa na tu temu. Ne kažem da je to toliko deficitarno kao zdravstvo (jer i nije) - ali to je realno neki put.


znam, licencu za reseptfarmasy bi smo trazili sa farmaceutskim fakultetom, no i to je rizicno zbog smera. diploma glasi master farmacije-medicinski biohemicar.
svakako cemo aplicirat i za farmaciju i za bioinzinjer, a sa hemijom sa pmf-a, i smo vidjeli neku ulaznicu u norvesku, s toga sam pitao ima li u toj bransi posla.
hvala svakako
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2013. u 23:17 - pre 139 meseci
Reklama,propagandni plakat vise,upozorenje na skoro svim bus stajalistima u Tromsu je sledeca ljubicasta slicica:



U PREVODU: Izbegnite doplatu poreza-promenite poresku karticu !!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.opera-mini.net.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2013. u 23:29 - pre 139 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Moukoko...ima zavrsena dva faxa devojka...biohemiju na farmaciji plus hemiju.Zato kazem dublja je problematika.Idu na vise frontova i zato salju za bioingeniør plus reseptfarmasøyt...da vide sta mogu da izvuku.Vrati se par strana nazad pa ces videti sta je covek pitao...Dakle nije rec da se izvlaci samo iz faxa hemije...


Ups.. Moj previd i gruba greska.. U tom slucaju vredi probati, ko zna - mozda i daju licencu za reseptara.. Ionako je to za reseptara Bachelor nivo, svakako nize od nase diplome. To ima neku (doduse ne veliku) sansu da dobije.
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2013. u 23:44 - pre 139 meseci
Citat:
nb-campari:
Citat:
moukoko:
Citat:
A ta diploma hemije moze samo da doprinese proceni priznanja u okviru bioingeniør i reseprfarmasøyt.Isto tako ne zaboravite da su tu u pitanju dve ustanove.SAK za bioingeniør i reseptfarmasøyt a NOKUT za hemiju.Ako uspete da dobijete licencu za reseptfarmasøyt na konju je,isto je dobro i sa bioingeniør.Trazeno je

Ovde bih se ipak na momenat i ja ubacio - nema ni teoretske šanse da neko sa hemijskim fakultetom dobije licencu/autorizaciju za reseptarfarmasoyt. Ok je reći da se može dobiti procena šta je to što manjka od ispita - to možda ima neke šanse da se dobije, mada tanko i to stoji. Reč je o potpuno dva različita fakulteta i razlika je pa možda veća i od 50% u strukturi ispita. Naravno, nije zabranjeno pokušati - iznosim svoje viđenje. Mislim, po analogiji bi sad ljudi sa srednjom hemijskom školom sad mogli da šalju papire za autorizaciju za helsefagarbeider-a (ili već tome slično).. Nema tu neke realne priče.

Ono što je ovde realno je da se pošalju papiri u NOKUT, oni će svakako priznati Bachelor i nešto malo preko (jer nije 5-godišnji nastavni program pa ne verujem da će priznati kao master) i sa tim priznanjem krenuti na slanje CV na oglase koji se mogu naći za hemičare u okviru laboratorija ili industrije - a pretragom po www.finn.no će već naći stalno po par oglasa na tu temu. Ne kažem da je to toliko deficitarno kao zdravstvo (jer i nije) - ali to je realno neki put.


znam, licencu za reseptfarmasy bi smo trazili sa farmaceutskim fakultetom, no i to je rizicno zbog smera. diploma glasi master farmacije-medicinski biohemicar.
svakako cemo aplicirat i za farmaciju i za bioinzinjer, a sa hemijom sa pmf-a, i smo vidjeli neku ulaznicu u norvesku, s toga sam pitao ima li u toj bransi posla.
hvala svakako



pre par meseci me je jedna devojka kontaktirala na mail radi istog pitanja i molbe za pomoc... naime ima isti taj smer zavrsen kao i ti na farmaciji i trazila je licencu za receptara i bioinzinjera i dobila je odbijenicu na obadva.... bioinzinjer je ovde visoka skola i ima drugaciji raspored nego ta beogradska,a za receptora nije mogla jer taj njen smer u norveskoj nije baziran na to... za bioinzinjera je morala da polaze nekih 5 ispita cini mi se... a za receptara nije imala sanse uopste.... ako nadjem taj mail iskopiracu ovde.....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2013. u 23:45 - pre 139 meseci
Ja malo pratim neke statistike vezano za zaposlenost u Norge preko twittera...
Ovo je najsvezija statistika iz decembra 2012.-te.
Link:
http://ledernett.no/Nyheter/Si...20122/OEkt-ledighet-i-desember

Oko 2,4-3% je trenutna nezaposlenost u Norge.Malo poraslo u poslednje vreme.
Neki zanimljivi detalji kazu:
I gjennomsnitt har 65 700 personer vært registrert som helt ledige i 2012.
-I løpet av desember ble det lyst ut 11 000 ledige stillinger, 4 prosent flere enn i desember i fjor.- Dakle 11 000 novih oglasa je bilo objavljeno u decembru sto je vise za 4% nego u decembru 2011.
- Innen bygge- og anleggsyrker ble det lyst ut 30 prosent færre stillinger enn for ett år siden. -30% manje oglasa u gradjevini u odnosu na prethodnu godinu.
- Det var også en sterk økning innen industriyrker og helse, pleie og omsorg -Povecan procenat industrijskih poslova i zdravstva.
Poredjenje po lokaciji kaze:
"Arbeidsledigheten er lavest i de fire vestlandsfylkene. I Rogaland og Sogn og Fjordane er arbeidsledigheten på 1,7 prosent, mens Hordaland og Møre og Romsdal har en ledighet på 1,9 prosent. Telemark og Østfold har den høyeste arbeidsledigheten, med henholdsvis 3,3 og 3,2 prosent."
-Rogaland najniza nezaposlenost.Telemark najvisa nezaposlenost.
Izvor informacija je NAV.
Stabilno je to,prilicno!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2013. u 23:59 - pre 139 meseci
A pred Bozic procveta kupovina...da covek ne poveruje,kupujes i sto ti treba i sto ti ne treba...svi vuku kese!!!
U Tromsu jedan soping centar je za period od 1.-23.decembra zaradio 203 miliona kruna.

Slicica iz novina:


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.01.2013. u 00:01 - pre 139 meseci
Ali si zato mogao da naidjes na neverovatna snizenja...
Hleb koji normalno ima cenu 24 krune je bio 2,90 kruna...Doduse ograniceno 5 komada po kupcu...ali to je ipak neverovatno jeftino...

Slicica:



Dakle...ovo stavljam da vidite da ima snizenja kakvih ne znam da li igde ima...jer mi ovde uvek naglasavamo da se dolazi u najskuplju zemlju sveta...ali ima i neverovatnih snizenja...cak zapanjujucih!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.01.2013. u 00:21 - pre 139 meseci
U vise navrata sam ovde na forumu kudila Norvezane kako nemaju smisla za humor pa malo tu provlacila moje kolege,ali znaju nekada prijatno da iznenade sa tim "nemanjem" humora...
Na onaj dan Santa Lucie ili kako se to vec zove,dve koleginice pogasile sva svetla,uzele carsave,svece okitile se i zamesile neki hlebac i tako dosle nas da pocaste...ali slika govori vise od reci...stvarno znaju da umese hleb...i da potrefe oblik.

Slicica:



A na vrh hleba stavili jedan suvi grozd...to se ne vidi dobro na slici...!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.01.2013. u 02:51 - pre 139 meseci
Norveska ministarka kulture Hadia Tajik je muslimanka.U jednoj od debata pre Bozica pitali su je sta je to zapravo norveska kultura...ali pritom niko nece da prizna da joj je pitanje postavljeno jer se uzima u obzir njeno muslimansko poreklo u odnosu na funkciju koju obavlja,cak tvrde na kraju teksta u Aftenpostenu i da pojma nemaju da je ona muslimanka...a dovoljno je samo procitati ime i shvatis,ali to je tipicno tako...
Ona daje odgovor:"Norveska kultura se stalno menja"...
Silno isprovociran novinar tvrdi da ona nije njegova ministarka kulture iako to po funkciji zvanicno jeste.
U debatu je ukljucen i norveski profesor socijalne antropologije koji kaze da emigracija,posebno iz muslimanskih zemalja preti da bezbedna Norveska nestane...
A onda zakljucak:"Blir så den norske kulturen truet av innvandring? Selvsagt blir den det. Det kommer nå flere innvandrere til Norge hvert år enn det blir født her til lands»
PREVOD:Preti li emigracija norveskoj kulturi?Naravno.Svake godine dodje vise stranaca u Norvesku nego sto se rodi norveske dece.
Link iz aftenposten-a:
http://www.aftenposten.no/kult...ge-skal-forsvinne-7081813.html

I ovo je Norge...jedan aspekt takodje i ugao sagledavanja ove zemlje!


Ipak...iste novine su objavile isto tako jedan zanimljiv clanak.Gde se najbolje roditi trenutno???
Prvo mesto je zauzela Svajcarska,drugo Australija,a trece Norveska.
Link:
http://www.aftenposten.no/nyhe...ndet-a-bli-fodt-i-7081446.html
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.01.2013. u 03:06 - pre 139 meseci
Evo jednog super zanimljivog testa (po meni) koji je napravio profesor na Univerzitetu u Oslu na temu:Govoris li Oslo-dijalektom norveski jezik?
Mozete da odgovorite na par pitanja i dobijete odgovor.
Link testa:
http://www.osloby.no/nyheter/S...kikkelig-oslomal--7076322.html


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

nb-campari
novi sad

Član broj: 128272
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.01.2013. u 09:32 - pre 139 meseci
Citat:
kelly_oslo:
Citat:
nb-campari:
Citat:
moukoko:
Citat:
A ta diploma hemije moze samo da doprinese proceni priznanja u okviru bioingeniør i reseprfarmasøyt.Isto tako ne zaboravite da su tu u pitanju dve ustanove.SAK za bioingeniør i reseptfarmasøyt a NOKUT za hemiju.Ako uspete da dobijete licencu za reseptfarmasøyt na konju je,isto je dobro i sa bioingeniør.Trazeno je

Ovde bih se ipak na momenat i ja ubacio - nema ni teoretske šanse da neko sa hemijskim fakultetom dobije licencu/autorizaciju za reseptarfarmasoyt. Ok je reći da se može dobiti procena šta je to što manjka od ispita - to možda ima neke šanse da se dobije, mada tanko i to stoji. Reč je o potpuno dva različita fakulteta i razlika je pa možda veća i od 50% u strukturi ispita. Naravno, nije zabranjeno pokušati - iznosim svoje viđenje. Mislim, po analogiji bi sad ljudi sa srednjom hemijskom školom sad mogli da šalju papire za autorizaciju za helsefagarbeider-a (ili već tome slično).. Nema tu neke realne priče.

Ono što je ovde realno je da se pošalju papiri u NOKUT, oni će svakako priznati Bachelor i nešto malo preko (jer nije 5-godišnji nastavni program pa ne verujem da će priznati kao master) i sa tim priznanjem krenuti na slanje CV na oglase koji se mogu naći za hemičare u okviru laboratorija ili industrije - a pretragom po www.finn.no će već naći stalno po par oglasa na tu temu. Ne kažem da je to toliko deficitarno kao zdravstvo (jer i nije) - ali to je realno neki put.


znam, licencu za reseptfarmasy bi smo trazili sa farmaceutskim fakultetom, no i to je rizicno zbog smera. diploma glasi master farmacije-medicinski biohemicar.
svakako cemo aplicirat i za farmaciju i za bioinzinjer, a sa hemijom sa pmf-a, i smo vidjeli neku ulaznicu u norvesku, s toga sam pitao ima li u toj bransi posla.
hvala svakako



pre par meseci me je jedna devojka kontaktirala na mail radi istog pitanja i molbe za pomoc... naime ima isti taj smer zavrsen kao i ti na farmaciji i trazila je licencu za receptara i bioinzinjera i dobila je odbijenicu na obadva.... bioinzinjer je ovde visoka skola i ima drugaciji raspored nego ta beogradska,a za receptora nije mogla jer taj njen smer u norveskoj nije baziran na to... za bioinzinjera je morala da polaze nekih 5 ispita cini mi se... a za receptara nije imala sanse uopste.... ako nadjem taj mail iskopiracu ovde.....


molim te za taj mail, ako ga pronadjes, da je pitamo kakavu je tacno dokumentaciju slala, to bi nam znacilo. jedna gospodja, sto je takodje odbijena za bioinzinjer, nece da nam kaze koliko je dokumenata slala, je li prevodila sve od a do s, je li imala kakvih preporuka...naprosto nece da odgovori nista...razumijemo
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.01.2013. u 11:08 - pre 139 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Ali si zato mogao da naidjes na neverovatna snizenja...
Hleb koji normalno ima cenu 24 krune je bio 2,90 kruna...Doduse ograniceno 5 komada po kupcu...ali to je ipak neverovatno jeftino...

Slicica:



Dakle...ovo stavljam da vidite da ima snizenja kakvih ne znam da li igde ima...jer mi ovde uvek naglasavamo da se dolazi u najskuplju zemlju sveta...ali ima i neverovatnih snizenja...cak zapanjujucih!!!

Ma ima,moze da se nadje sto-sta...posebno ako se uzme u obzir to da je norge trziste ipak relativno zatvoreno za mnoge vrste roba,sto ne mora nuzno da znaci da ih nema,ima toga,ali ipak ne dovlace na trziste sve i svasta..
I jos nesto,postoji i razlika u kvalitetu u to sam se uverio definitivno..npr. pringles chips,na prvi pogled sve isto sto se tice pakovanja,pa i cene,mozda cak u norge i jeftinije..ali kvalitet i ukus dosta drugaciji..ovaj kod nas je dosta slabijeg kvaliteta,sto dosta govori i o robi koja se kod nas prodaje kao "brend" a cesto je i sama ispod standarda same kompanije,ili klasa ispod...Tako je i za mnoge druge proizvode,od tehnike do kozmetike,a cene su ohoho...
I kad su snizenja,onda to stvarno i jeste tako...kod nas je to najcesce neka trgovacka "navlaka"...
 
Odgovor na temu

sweety78

Član broj: 310551
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.01.2013. u 11:40 - pre 139 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
NP3 prijavljuju ljudi iz Srbije bez problema,bitno je imati znanje.Moras da ga polazes u Norveskoj.Bergen test mislim da je pismeni deo moguce polagati u norveskoj ambasadi a usmeni deo u Norveskoj (ili obrnuto) uglavnom podeljeno je medjutim tesko ga je poloziti iz Srbije a da nisi prethodno neko vreme zaista provela u Norveskoj,jer imas takve delove na testu koji traze to.No,ipak treba pokusati.Ceo ekonomski fakultet je priznat i cak se dobiju i neki bodovi za master ali nije deficitarno uopste i tesko je naci posao.Pogledaj na oficijelnim sajtovima za oglase za posao...vrlo je malo ekonomske struke.
Dakle,ne moras da ides u skolu u Norveskoj prethodno da bi prijavila neki od testova,mozes to da uradis i mnogi ljudi to i rade...izlaze sada sve vise i vise na NP3 i to je nivo koji je apsolutno moguce i pismeno i usmeno poloziti sa tim da se uci jezik u Srbiji.Za Bergen treba neko vreme provedeno ovde.Ekonomija nije nazalost deficitarna ali uvek treba sve pokusati.
Pozz!!!

Hvala puno na odgovoru!Imam drugaricu koja je zavrsila u Sagi dva nivoa.Ja nisam isla ,al sam uz nju savladala oba nivoa,i ucim sama uz pomoc nekih knjiga i sajtova.Jel ne moram da imam nikakav sertifikat da bih izasla na neki test u Norveskoj?Isto tako me interesuje dal bi bilo dobro da se zavrsi neki kurs za programere ovde u Srbiji i koje programe posto tamo nema posla za nas ekonomiste ?
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.01.2013. u 11:49 - pre 139 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Norveska ministarka kulture Hadia Tajik je muslimanka.U jednoj od debata pre Bozica pitali su je sta je to zapravo norveska kultura...ali pritom niko nece da prizna da joj je pitanje postavljeno jer se uzima u obzir njeno muslimansko poreklo u odnosu na funkciju koju obavlja,cak tvrde na kraju teksta u Aftenpostenu i da pojma nemaju da je ona muslimanka...a dovoljno je samo procitati ime i shvatis,ali to je tipicno tako...
Ona daje odgovor:"Norveska kultura se stalno menja"...
Silno isprovociran novinar tvrdi da ona nije njegova ministarka kulture iako to po funkciji zvanicno jeste.
U debatu je ukljucen i norveski profesor socijalne antropologije koji kaze da emigracija,posebno iz muslimanskih zemalja preti da bezbedna Norveska nestane...
A onda zakljucak:"Blir så den norske kulturen truet av innvandring? Selvsagt blir den det. Det kommer nå flere innvandrere til Norge hvert år enn det blir født her til lands»
PREVOD:Preti li emigracija norveskoj kulturi?Naravno.Svake godine dodje vise stranaca u Norvesku nego sto se rodi norveske dece.
Link iz aftenposten-a:
http://www.aftenposten.no/kult...ge-skal-forsvinne-7081813.html

I ovo je Norge...jedan aspekt takodje i ugao sagledavanja ove zemlje!


Ipak...iste novine su objavile isto tako jedan zanimljiv clanak.Gde se najbolje roditi trenutno???
Prvo mesto je zauzela Svajcarska,drugo Australija,a trece Norveska.
Link:
http://www.aftenposten.no/nyhe...ndet-a-bli-fodt-i-7081446.html


pa za kog vraga su si ju natrčili onda za ministricu kulture (?!?!?) pa se sad čude ko picek glisti, nije se sama tu postavila
svašta..
a inače se slažem da emigracija iz muslimanskih zemalja definitivno prijeti svim civiliziranim i (relativno) kulturnim zemljama, ajd barem još netko to vidi, utješno
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.01.2013. u 13:11 - pre 139 meseci
sweety78 Pitanje ti je jasno oko programiranja ali nije dobro koncipirano a iz njega se moze zakljuciti da nisi profi ni u jednoj oblasti inace ne bi postavila pitanje na taj nacin. To sto ces negde zavrsiti neki kurs pa nesto bolje znati npr. Office ili neki slican paket nece ti pomoci. Da zavrsis neke druge kurseve opet ne znam koliko ce ti pomoci, sto ne znaci da ne moze. Jedino sto ti kanda iole vredi su Microsoft sertifikati i to polja admnistracija servera, PHP i MYSQL, ali nije fora u tome zavrisiti neki kurs nego da znas da radis i da imas iskustva u tome. Ako mislis da se prekvalifikujes u programere racunaj da moras jedno dve godine JAKO dobro da giljas i teoriju i praksu da bi se reklo da znas dovoljno na osnovu cega ce ti Norvezani dati posao. Procitaj recimo ovaj sajt
http://dekibre.on.w802.net/resume.html
to ti je razvojni put jednog masinca koji je presao u programere.
A ovo mu je ceo zivotni put i sta kako oko Norveske:
http://dekibre.blogspot.com/
E sad po meni bih ti preporucio da zavrsisi neki od zanata koji prolaze u Norveskoj a cemu si vicna. Nije jako skupo, ne treba jako puno vremena a ako jos naucis da radis eto tebi sanse iako papir koji ces imati nije iz EU ali u Norveskoj se prvo papiri traze pa sve ostalo.
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
83.249.106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.01.2013. u 14:24 - pre 139 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Norveska ministarka kulture Hadia Tajik je muslimanka.U jednoj od debata pre Bozica pitali su je sta je to zapravo norveska kultura...ali pritom niko nece da prizna da joj je pitanje postavljeno jer se uzima u obzir njeno muslimansko poreklo u odnosu na funkciju koju obavlja,cak tvrde na kraju teksta u Aftenpostenu i da pojma nemaju da je ona muslimanka...a dovoljno je samo procitati ime i shvatis,ali to je tipicno tako...
Ona daje odgovor:"Norveska kultura se stalno menja"...
Silno isprovociran novinar tvrdi da ona nije njegova ministarka kulture iako to po funkciji zvanicno jeste.
U debatu je ukljucen i norveski profesor socijalne antropologije koji kaze da emigracija,posebno iz muslimanskih zemalja preti da bezbedna Norveska nestane...
A onda zakljucak:"Blir så den norske kulturen truet av innvandring? Selvsagt blir den det. Det kommer nå flere innvandrere til Norge hvert år enn det blir født her til lands»
PREVOD:Preti li emigracija norveskoj kulturi?Naravno.Svake godine dodje vise stranaca u Norvesku nego sto se rodi norveske dece.
Link iz aftenposten-a:
http://www.aftenposten.no/kult...ge-skal-forsvinne-7081813.html

I ovo je Norge...jedan aspekt takodje i ugao sagledavanja ove zemlje!


Ipak...iste novine su objavile isto tako jedan zanimljiv clanak.Gde se najbolje roditi trenutno???
Prvo mesto je zauzela Svajcarska,drugo Australija,a trece Norveska.
Link:
http://www.aftenposten.no/nyhe...ndet-a-bli-fodt-i-7081446.html

Ono sto mene ovde najvise nervira jeste ta prica koje je nacionalnosti njihova ministarka ili bilo ko,
Bas me zanima da li mi tom Novinarcicu ili bilo kome drugom smetalo kada bi ne daj boze doslo stani pani,pa da ga recimo treba operisati neki musliman doktor,da li bi mu i onda smetalo ili bi izabrao RAJ...
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.01.2013. u 14:53 - pre 139 meseci
Post na temu ministarke kulture muslimanskog porekla sam stavila zato sto je bas sa tom info jedna moja dobra poznanica iz Srbije rekla meni da zivim u zemlji raja,gde zaista nije bitno poreklo,jer i ministarka kulture je muslimanka.Kada to covek tako pogleda,stvarno to tako deluje,i plus medijska slika kaze Norveska je zemlja prava,demokratije,nije bitno poreklo,nema rasizma...pa tako se vodi ta politika u tom smeru.Ministarka je muslimanka,azilanata koliko hoces itd...
A sa druge strane tu istu muslimanku napadaju,rasizam nije kada novinar najuglednijih novina napise da ona nije njegova ministarka,prime azilante sa Kosova i onda medju prvima priznaju nezavisnost Kosova i vrate ih nazad.To je ta druga strana price.
I na kraju na ime Hadia Tajik se novinar pita:"A jel?Ona muslimanka?Nisam znao."...

To naravno ne znaci da treba dramatizovati.To je bio samo primer koji valja znati kada se sagledava celokupna slika,jer cesto sagledavamo samo parcijalnu sliku.
Gosti smo ovde...tako je...ali sta covek da radi...sedi kuci i cita vecernje novosti...a tamo napisu ovako:
Citat: Zahvaljujući bespovratnim sredstvima dobijenim od EU, uspeli smo da sprovedemo reforme u mnogim oblastima. Kada se na to pridodaju i povoljni investicioni krediti od evropskih banaka, jasno je da bez Brisela naša zemlja ne bi mogla ovoliko da napreduje.
Pazi ovo je da nekoga tuces...o kakvom napretku oni pisu...a na ovom forumu se odigrava migracija Balkana...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
83.249.106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.01.2013. u 15:15 - pre 139 meseci
Mirjana Savicic
Nije moj odgovor bio upucen tebi licno
Znam ja da tog nacionalnog ima svuta,komentar je bio upucen svima koji na taj nacin razmislajaju,a slozices se samnom da to nema i ne treba da ima nikakve posledice za nastavak borbe pod ovim jednim suncem,ma ciji bio.
Inace sam ja veliki anti nacionalista,i to me uzasava kad neko pita sta si po verskom opredelenj(ovde po partijskoj pripadnosti),za mene je to uopste glupo.....
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8055407 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.