Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7954288 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
84.205.57.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.12.2012. u 13:33 - pre 138 meseci
Iako palim za Bozic kuci,sledeci put cu se odluciti za neke tople krajeve jer se nedostatak sunca i hladnoca i te kako odrazavaju na zdravlje u dalekoj Norveskoj..da ne govorim o depresiji...uuhh.znaci sledeci put pravac Maldivi ihhh:)))
 
Odgovor na temu

pikaso23

Član broj: 293040
Poruke: 31
*.dhcp.as2116.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.12.2012. u 13:40 - pre 138 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Picaso...evo ti novi link sa Univerziteta u Oslu.Prethodni je bio sa Univerziteta u Tromsu.
Link:
http://www.uio.no/studier/program/medisin/prosjektoppgaven/

Pise da njihov 11.semestar dakle poslednja godina ima projekat zadatak.

To je ovo kod njih na faxu u Oslu:

Prosjektoppgaven i medisinstudiet

Alle medisinstudenter skal levere en obligatorisk prosjektoppgave i løpet av studietiden.


Prosjektoppgavens formål
Arbeidet med prosjektoppgaven skal gi

fordypningsmuligheter innen et medisinsk fagfelt av interesse,
erfaring med innsamling og kritisk vurdering av vitenskaplig data,
innsikt i de vitenskaplige metodene på et spesifikt, medisinsk fagfelt, og
kyndighet i fremstilling av fagstoff.
Det anbefales at du gjør deg kjent med informasjon knyttet til prosjektoppgaven. Du har selv ansvaret for at alle tidsfrister for innsending av de ulike skjemaer og selve oppgaveinnleveringen blir overholdt.

Valg og godkjenning av problemstilling
Prosjektoppgavens (foreløpige) problemstilling kan velges fra de medisinske fagområdene. Valg av problemstilling gjør du i samråd med veileder, og problemstillingen må godkjennes av fakultetets undervisningsleder for det aktuelle fagområdet. Prosjektoppgaven tilsvarer 18 studiepoeng, og studieplanen tilrettelegges slik at du sammenlagt får 12 uker til oppgavearbeidet. De 12 ukene fordeles på 7., 8. og 11. semester.

Viktige tidsfrister
Første orientering om prosjektoppgaven gis i 2.semester, med ytterligere informasjon i 6. og 7. semester.
Siste frist for valg av problemstilling er innen utløpet av semesteruke 12 i 7.semester. Merk: For å kunne starte på 8. semester må denne fristen overholdes.
Oppgaven må være innlevert i slutten av semesteruke 6 i 11. semester.
Oppgaven skal være godkjent innen utløpet av semesteruke 10 i 11. semester
Godkjent oppgave med engelsk abstrakt og innlevert egenerklæringsskjema er en forutsetning for å kunne begynne på 12. semester.

Publisert 13. jun. 2012 15:47 - Sist endret 31. jul. 2012 08:34

Dakle,to je obavezan projekat koji ti zapocinjes vec dosta rano orijentacija je vec krajem prve godine...u Tromsu je to u petoj godini master zadatak...u Oslu je projekat u 11.semestru,dakle sesta godina.
Nije to diplomski.To je jednostavno projekat.Kod nas je sistem drugaciji.


Eh, mozda nisi vidovita al si CAR:). Znam ja da nam se programi razlikuju i da cu morati sve da polazem, ali sam gledala onaj njihov spisak pa kaze 1. pass 2.diploma osv.
i onda kaze da pod tackom 5. dostavimo taj projekat jednostavno kao obavezan deo dokumentacije, pa sam se uplasila (posto ja to naravno nemam), da cu jednostavno da dobijem odbijenicu bez mogucnosti da izadjem na testove i sve ostalo sto me ceka u procesu.
Ali se sad opet nadam dato jednostavno spada u tu razliku, tj. neslaganje izmedju nasih sistema skolstva....
Valjda je bilo i drugih lekara iz BGa koji nisu imali taj projekat pa isli polako ...
Pozdravljam vas sve
 
Odgovor na temu

Dondalyno
Barcelonian
Decko za primer
Jeg vet ikke hvor jeg jobber

Član broj: 306428
Poruke: 13



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.12.2012. u 15:03 - pre 138 meseci
Cao ljudi :-)
Sad bas gledam finn.no , gledam cene rentiranja stanova. Da li je moguce da su cene toliko velike? Mala garsonjera za 7000 nok :-O ? Znaci npr od moje plate od 16000 nok bih bio knap. Hmmm . Ispade da je Svedska bolja po odnosu cena i plata.Imam pitanje za Mirjanu, ako je voljna da odg , i vas ostale ako znate :-) Kolika je prosecna zarada za asistente u obdanistima. Vidim traze i muskarce nekad :-D Meni bi to bilo malo crazy , pa mozda bih probao. Negde traze extra norsk , a negde moze min A2. Cisto savet, ako ste upuceni.
Vidim da za EU papire ne daju ogranicenja, pa zasto ne probati.
Hilsener til alle

Los errores y fracasos son las lecciones
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.12.2012. u 16:50 - pre 138 meseci
Sa kursom za negovatelje iz Bozidara Adzije ne moze se dobiti autorizacija za bolnicara , provereno .
 
Odgovor na temu

lunelune
Beograd

Član broj: 310416
Poruke: 4
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.12.2012. u 19:36 - pre 138 meseci
Ja bih voleo da znam nesto vise o tome,posto je opste poznato da je mnogima diploma sa Bozidar Adzije prosla npr u Nemackoj,Austriji...
Ocekujem da ce proci i u Norveskoj,dali se zna tacan njihov odgovor usled aplikacije?
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.12.2012. u 21:20 - pre 138 meseci
Zasto bi prosla u Norveskoj? Norveska nije Nemacka i Norveska nije u EU+ima svoj sistem pravila. Ako te nesto zanima napisi im mejl i kontaktiraj ih pa ces videti zasto ne moze to da prodje za negovatelja. Zar ti stvarno mislis da desetine medicinara koji su otisli u Norveskoj a koji su zavrsili prekvalifikaciju su toliko blesavi da idu duzim putem?
Da bi ti to bilo priznato tamo mora da se poklope ispiti sto se nece desiti i ne mogu ti oni priznati kurs kao srednju skolu sto je problem broj jedan.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.12.2012. u 23:13 - pre 138 meseci
Citat:
lunelune:
Ja bih voleo da znam nesto vise o tome,posto je opste poznato da je mnogima diploma sa Bozidar Adzije prosla npr u Nemackoj,Austriji...
Ocekujem da ce proci i u Norveskoj,dali se zna tacan njihov odgovor usled aplikacije?


Tebi je vec objasnjeno i to kroz link SAK-a,skinut sa njihovog zvanicnog sajta i podebljano crvenim deo oko nastavnog plana i programa sa brojem casova teorije i prakse.Licno sam ti ja to pisala.Iz namere da ti sa zvanicnom informacijom potvrdim dublje i opsirnije to sto te zanima jer ovo je ipak forum i znam koja je pocetna misao nekoga ko tek svrati ovde.
Ono cega ti nisi svestan jeste da u ovoj drzavi se najvise ceni priznavanje diplome i oni i te kako vode racuna o tom planu i programu rada bilo koje skole.Sama diploma je manje vise bitna,kljucna okosnica je taj plan.
Da li si svestan da je med.fax nepriznat,lekari rade kao bolnicari,farmaceutima sa faxom skidaju za jedan nivo i daju licencu pa kroz nasjonalfag idu na autorizaciju,srednja medicinska se priznaje kao bolnicarka,a da bi se radilo kao med.sestra se mora polagati nasjonalfag i dobija se praksa.Ako se uz srednju med.ima i Visoka,onda se dobija licenca a da bi se dobila autorizacija mora se proci kroz nasjonalfag i poloziti dva ispita.Pazi,sve pobrojane skole su zvanicno priznate u Srbiji,drzavne institucije sa najkracim rokom trajanja od 4 godine.I ti sada ne verujes da tvoj kurs od 3 meseca nece biti priznat?
Ima samo jedno resenje.Posalji dokumenta u SAK.Plati taksu i cekaj da dobijes priznanje.Dakle,ti ne vidis zasto ne bi bilo priznato.Pitao si nas na forumu,dali smo ti odgovor,ti mislis da te lazemo.Jedino resenje je slanje dokumenata.To kosta,naravno.Zato se ti i jesi obratio ovde na forum jer je ovde informacija besplatna.Medjutim,ocekujes da te ljudi lazu.Sta oces?da ti kazem da je priznata da bi ti bilo lakse.Pa,ne mogu to da uradim.Neces imati nikakve koristi od toga.

Tvoja recenica:"Ocekujem da ce proci u Norveskoj"-e,druze,posalji pa ces dobiti procenu svojih ocekivanja.
Srecno ti bilo.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.12.2012. u 23:26 - pre 138 meseci
Citat:
Dondalyno:
Cao ljudi :-)
Sad bas gledam finn.no , gledam cene rentiranja stanova. Da li je moguce da su cene toliko velike? Mala garsonjera za 7000 nok :-O ? Znaci npr od moje plate od 16000 nok bih bio knap. Hmmm . Ispade da je Svedska bolja po odnosu cena i plata.Imam pitanje za Mirjanu, ako je voljna da odg , i vas ostale ako znate :-) Kolika je prosecna zarada za asistente u obdanistima. Vidim traze i muskarce nekad :-D Meni bi to bilo malo crazy , pa mozda bih probao. Negde traze extra norsk , a negde moze min A2. Cisto savet, ako ste upuceni.
Vidim da za EU papire ne daju ogranicenja, pa zasto ne probati.
Hilsener til alle


Svedska je svakako dobro mesto za emigraciju ali sa nizim standardom od norveskog.Mnogi Svedjani rade ovde.Asisenti u obdanistima tj.ljudi koji nemaju nikakvu diplomu mogu da uzmu nekih 18000 nok ako rade 100% bez ikakvog ansiniteta s tim sto naravno se ima i feriepenger u junu i pola poreza u decembru kao i svi zaposleni u Norge.Ali ne znam ako vec imas EU pasos zasto bi radio/radila u obdanistu jer to je sektor koji je losije placen i od rada u starackim domovima,plus nemas nikakve dodatke za popodne i vikend,a nemas ni turnus Bozic/Uskrs/Pinse sa dodatnim parama kao sto je to slucaj u zdravstvu.Pritom ti treba potvrda iz policije koju moras predati jer to je po zakonu za rad u skolama/obdanistima a nivo jezika mora da ti bude jako dobar jer ti treba da razumes decu.Dakle,to nivo A2 ili slicno ne pije vodu...treba ti vrlo solidno vladanje jezikom tj.B1 nivo sigurno.
Ali ogromna prednost jeste u tome sto imas EU pasos i lako je za zaposljavanje jer nema onog zahteva oko procenta...
Stanovi su skupi...narocito ako gledas jug.Tu je najveca koncentracija ljudi i naravno cene su oblakoderske.Stan i jeste najveca stavka ovde,kao i svuda.Ova zemlja je koncipirana da za porodicu treba da se imaju dve plate...a ako si samac jedna je ok...Pocetak ti bude svaki tezak ali ja ne bih tako zakljucila kao ti po toj racunici 16 000 nok od toga platim 7000 nok sta mi ostane???Treba uci u sistem i videti kako mozes da plivas,pogotovo sto ti sa EU pasosem mozes da radis razne poslove.Posto nemas neku diplomu Visokog obrazovanja,koja bi ti mozda provukla da mozes jezik malo manje da znas tipa inzenjeri itd...uci jezik,otvorice ti i mnoga zatvorena vrata.Ali znaj drzavni sektor zdravstvo/obdanista itd...jezicki nivo je visok.Tu nema dileme.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.12.2012. u 23:51 - pre 138 meseci
Citat:
frode:
Pozdrav svima

u februaru idemo u Tromsø da lovimo Auroru, da li neko ima iskustva sa lokalnim agencijama za organizovane ture? Ostajemo 3 noci, koji bi ste nacin (brod, autobus itd.) predlozili za tako nesto, ne bih bas vozio sam.

Hvala unapred!


Dakle,evo malo vise o tome...
Link:
http://www.visittromso.no/no/Nordlys/

Ovde imas mnoge organizovane ture,razlicite su i cene su im 1200 kr.
Link:
http://www.visittromso.no/no/Aktiviteter/Nordlysturer/
Ali traju 4 sata,ukljucuju toplu odecu,hranu,prevoz do lokacije,slike(plus workshop),vodic itd...

Ovde imas savete vodica oko Aurore...procenat da je ulovite lezi na 50-70%.
Link:
http://www.visittromso.no/no/A...kler/Vare-7-beste-nordlystips/

Ja sam stavila linkove na norveskom,ali mozes da promenis na engleski.
God tur.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Dondalyno
Barcelonian
Decko za primer
Jeg vet ikke hvor jeg jobber

Član broj: 306428
Poruke: 13



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.12.2012. u 23:52 - pre 138 meseci
Svedska je svakako dobro mesto za emigraciju ali sa nizim standardom od norveskog.Mnogi Svedjani rade ovde.Asisenti u obdanistima tj.ljudi koji nemaju nikakvu diplomu mogu da uzmu nekih 18000 nok ako rade 100% bez ikakvog ansiniteta s tim sto naravno se ima i feriepenger u junu i pola poreza u decembru kao i svi zaposleni u Norge.Ali ne znam ako vec imas EU pasos zasto bi radio/radila u obdanistu jer to je sektor koji je losije placen i od rada u starackim domovima,plus nemas nikakve dodatke za popodne i vikend,a nemas ni turnus Bozic/Uskrs/Pinse sa dodatnim parama kao sto je to slucaj u zdravstvu.Pritom ti treba potvrda iz policije koju moras predati jer to je po zakonu za rad u skolama/obdanistima a nivo jezika mora da ti bude jako dobar jer ti treba da razumes decu.Dakle,to nivo A2 ili slicno ne pije vodu...treba ti vrlo solidno vladanje jezikom tj.B1 nivo sigurno.
Ali ogromna prednost jeste u tome sto imas EU pasos i lako je za zaposljavanje jer nema onog zahteva oko procenta...
Stanovi su skupi...narocito ako gledas jug.Tu je najveca koncentracija ljudi i naravno cene su oblakoderske.Stan i jeste najveca stavka ovde,kao i svuda.Ova zemlja je koncipirana da za porodicu treba da se imaju dve plate...a ako si samac jedna je ok...Pocetak ti bude svaki tezak ali ja ne bih tako zakljucila kao ti po toj racunici 16 000 nok od toga platim 7000 nok sta mi ostane???Treba uci u sistem i videti kako mozes da plivas,pogotovo sto ti sa EU pasosem mozes da radis razne poslove.Posto nemas neku diplomu Visokog obrazovanja,koja bi ti mozda provukla da mozes jezik malo manje da znas tipa inzenjeri itd...uci jezik,otvorice ti i mnoga zatvorena vrata.Ali znaj drzavni sektor zdravstvo/obdanista itd...jezicki nivo je visok.Tu nema dileme.[/quote]

Hvala ti na odgovoru.
Pretpostavljao sam da je tako, nego ipak bolje da pitam. To sto kazes za Svedsku , verujem da imaju nizi standard ali im je stambena politika izgleda najbolja na svetu ,sto se tice stanarina naravno.U Norge je stvarno ludilo.
A imas li neku preporuku, tj savet nekih zanimljivih poslica koji mogu da dodju u obzir. Ja imam diplomu, informaticke struke, u rangu sa bachelorom njijovim,ali mislio sam ono tipa kurir, raznosac pice i tako to, jer nemam nesto puno iskustva u struci. Ne znam Kako stoje stvari na tom polju.Radio bih u struci naravno, pevajuci ali sam full pecen. Tako da...

Hvala ti opet :-)
Los errores y fracasos son las lecciones
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2012. u 00:08 - pre 138 meseci
Informaticka struka je deficitarna i trazena puno ali opet tu ogromnu ulogu igra CV,tj.znas li da radis to sto se trazi - tako kazu nasi informaticari ovde sa foruma.
Vidi,ne mogu ti dati predlog sta da radis...ali sto se zdravstva tice.tu bi ti umesto vrtica rekla da pre ides u neki staracki dom.Ima dosta tih poslova u trgovini,po restoranima itd...ali to je polje gde ti traze jezik.To imaj u vidu.
Zanati dosta prolaze jer ti imas pasos EU,ona problematika sa fagbrev-om bi tu bila izbegnuta...Koristi sajtove zvanicne oglasivace oko poslova tipa:
http://www.jobbnorge.no/

Klikni na neku od kategorija za odabir poslova pa probaj da napravis neku procenu trzista kroz prizmu onoga u sta se ti uklapas.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2012. u 00:15 - pre 138 meseci
Nastavlja se predstavljanje Tromsa ili ti u prevodu "Pariza severa".To ne kazem ja,to kaze tekst preuzet sa zvanicnog sajta Univerziteta u Tromsu.

Nordens Paris

Tromsø kalles ofte "Nordens Paris" og "Porten til ishavet". Navnene har sitt utspring i byens internasjonale historie som handelsby, og sier noe om hvilken betydning Tromsø har hatt for fiske, fangst, forskning og ekspedisjoner i arktiske strøk. Kontakten med andre land har alltid vært utstrakt, ikke minst med Finland og Russland. Dette kan man se i distriktets kulturarv, som har både samisk, finsk og norsk opphav.

Slicica (profesionalna slika,takodje preuzeta sa gore pomenutog univerzitetskog sajta):



MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2012. u 00:54 - pre 138 meseci
Evo sta je napisao bivsi vaterposlista Sapic na temu ljudi koji zive u dijaspori:

Twitter:

Aleksandar Sapic ‏@AcaSapic
Nasi ljudi u dijaspori su iznad proseka,u svim oblastima kojima se bave.Nisu problem znaci ljudi,nego nas sistem koji ne podrzava kvalitet
Expand Reply Retweeted Favorited

Hm...ili nekako bolje funkcionisemo kada se maknemo jedni od drugih i tako rastrkani po belom svetu damo svoj maksimum i uklopimo se...Steta sto je tako ali jeste.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zoki123
Zoran Milutinovic
Doktor

Član broj: 303713
Poruke: 30
*.dynamic.kdsinter.net.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2012. u 17:01 - pre 138 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Dakle 25.9.2012.-te godine je UDI konacno i na svom sajtu objasnio sve vezano za ucenje jezika,koliki fond casova je potreban kao i koji testovi su neophodni da bi se taj fond casova mogao zameniti tj.da biras ili test ili skola jezika sa punim fondom casova.
Pa ovako:

Er du utenfra EØS/EFTA-området?Dersom du er mellom 18 og 55 år fra et land utenfor EØS gjelder disse reglene:

Hvis du fikk innvilget din første oppholdstillatelse som danner grunnlag for permanent oppholdstillatelse før 1. januar 2012, har du rett og plikt til å gjennomføre 250 timer med norsk/samisk-opplæring og 50 timer med opplæring i samfunnskunnskap.

Hvis du fikk innvilget første oppholdstillatelse som danner grunnlag for permanent oppholdstillatelse etter 1. januar 2012, har du rett og plikt til å gjennomføre 550 timer norsk/samisk-opplæring og 50 timer med opplæring i samfunnskunnskap.

Znaci,dozvole dobijene pre 1.januara 2012 - 250 plus 50 fond
Dozvole nakon 1.januara 2012 - 550 plus 50 fond

Sto se testova tice:

Du har bestått språkprøve (Norskprøve 2 eller Norskprøve 3, som tilbys i kommunene og administreres av Norsk språktest i samarbeid med Folkeuniversitetet);

Dakle,odgovara i NP2 i NP3.


za one koji su dosli na rad u no i van su eu/eøs sto vazi za nas i dalje vazi 250+50 bez obzira kada su dosli u no !!!!!!! UDI uvek daje nepotpune informacije kao da to namerno rade.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2012. u 18:15 - pre 138 meseci
Hm...na stranici im stoje dve info i stara od ranije ta za generalnih 250 plus 50 a krajem septembra su dodali novu info o toj odvojenosti pre prvog januara 2012 i posle...Dakle stavili su novu info bez da su obrisali staru.I stoje obe informacije.U svakom slucaju jos ti ljudi nisu dosli na red za predavanje za stalnu dozvolu tako da ce tada na prakticnom primeru videti...mada zakon je poloziti neki od ispita i ne placati kao ludak ionako vrlo upitne casove sto se efikasnosti i onog stvarno naucenog tice...to su ipak velike grupe narocito u Oslu...i jako spor ritam.Efikasnije je uzeti na skajp nasu profesorku raditi neko vreme sa njom/njim i izaci na dvojku ili trojku prihvata se sve...
Pa dvojku su polozili i oni sa fondom od 100 reci...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2012. u 18:23 - pre 138 meseci
Moram da se ispravim kod jednog ranije napisanog posta.
Rekla sam da kada se radi kod dva razlicita poslodavca tipa opstinski sektor i drzavni sektor tj.kombinacija staracki dom + bolnica,da se na taj nacin izbegava overtid.
Tacno je to ali...
Kada se predaje poreska kartica onda se ispostavi isto kao da je na tom drugom mestu u pitanju overtid.
Evo primera:
Glavni posao od 100% imas u starackom domu i tu predas onu poresku karticu gde ti pise cetvorocifreni broj tabele kao i procenat za eventualni overtid i na toj karti pise hovedarbeidsgiver...dakle glavni poslodavac i tu generalno placas nizi porez.
Na tom drugom radnom mestu u recimo bolnici,radis 30% i tu predajes onu drugu poresku karticu koju si dobio/la u onom pismu (dva primerka) ali na toj kartici vise nemas broj tabele vec samo procenat.Dakle na taj deo plate ti se skida porez po procentu sto je generalno pravilo isto kao za overtid i tada ti prakticno dodje da ti na tom drugom mestu radis overtid jer ti se veci porez skida.
Ali dobro...tako je kako je.He he...
Nikada kraja ucenju i saznavanju informacija kroz prakticne primere na sopstvenoj kozi...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2012. u 18:26 - pre 138 meseci
Sutra posle 12 casova krece placanje satnice po pravilu dodatka od 133% na svaki sat.,a oporezivanje regularno po tabeli.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zosy
sykepleier
Beograd, Srbija

Član broj: 306924
Poruke: 30
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2012. u 20:05 - pre 138 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
zosy:
Miro,posle koliko godina se moze dobiti drzavljanstvo posle udaje za norveskog drzavljanina?Ja sam negde citala posle sedam godina boravka, obavezno cetiri godine braka al ukupan borovak mora biti sedam godina.Da li znas nesto o tome?Poz!


Sedam godina boravka (dakle stalna boravisna posle 3 godine) kao i pravilo da nisi izvan zemlje vise od 2 meseca godisnje je za nas koji smo dosli sami preko sebe.
Sto se udaje tice...za norveskog drzavljanina...kada se tacno dobija drzavljanstvo...evo sada sam na sajtu UDI-a proverila i ja.Dakle,ja sam drzala da treba manje ali evo pravog i tacnog odgovora:
Citat sa oficijelnog sajta:
hvis du er gift, registrert partner eller samboer med norsk statsborger, må tiden du har bodd i Norge og tiden dere har vært gift, registrerte partnere eller samboere totalt være minst syv år. Du må ha bodd i Norge til sammen minst tre år i løpet av de siste ti årene. Dere må fremdeles være gift, registrerte partnere eller samboere og bo sammen på vedtakstidspunktet. Les mer om beregning av oppholdstid ved ekte-/partner-/samboerskap.

Dakle,u pravu si ukupan boravak mora biti 7 godina.Nije naglaseno koliko godina morate biti u braku vec je uzet zbir da mora boravak u Norge biti 7 godina.Olaksica kod udaje za norveskog drzavljanina dakle lezi u tome sto ne moras preko posla da juris boravisnu dozvolu vec je on garant za tebe ali sto se ukupnog vremena tice...isto je.
Vidis,ja sam bila ubedjena da je u tom slucaju krace ali nije...


Ja sam te bas zato pitala jer sam u tvom postu procitala da posle tri godine braka moze da se dobije drzavljanstvo udajom za norveskog drzavljanina.Pa mi je to bilo malo nelogicno.Al dobro je sto smo ovo razjasnili...Poz!
 
Odgovor na temu

zoki123
Zoran Milutinovic
Doktor

Član broj: 303713
Poruke: 30
*.dynamic.kdsinter.net.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2012. u 20:26 - pre 138 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Hm...na stranici im stoje dve info i stara od ranije ta za generalnih 250 plus 50 a krajem septembra su dodali novu info o toj odvojenosti pre prvog januara 2012 i posle...Dakle stavili su novu info bez da su obrisali staru.I stoje obe informacije.U svakom slucaju jos ti ljudi nisu dosli na red za predavanje za stalnu dozvolu tako da ce tada na prakticnom primeru videti...mada zakon je poloziti neki od ispita i ne placati kao ludak ionako vrlo upitne casove sto se efikasnosti i onog stvarno naucenog tice...to su ipak velike grupe narocito u Oslu...i jako spor ritam.Efikasnije je uzeti na skajp nasu profesorku raditi neko vreme sa njom/njim i izaci na dvojku ili trojku prihvata se sve...
Pa dvojku su polozili i oni sa fondom od 100 reci...



HVEM OMFATTES AV TIMEUTVIDELSEN?
Endringen (timeutvidelsen fra 300 til 600 timer) i introduksjonsloven § 17 første ledd trer i kraft 1. januar 2012. Endringen gjelder personer som kommer inn i personkretsen for rett og plikt eller rett uten plikt til opplæring i norsk og samfunnskunnskap etter § 17 etter 1. januar 2012, se punkt 9 i dette rundskrivet. Personkretsen for rett og/eller plikt til opplæring i norsk og samfunnskunnskap etter introduksjonsloven § 17 endres ikke, det er kun timeantallet som endres. Utvidet timeramme til 600 timer opplæring betyr 550 timer norskopplæring og 50 timer samfunnskunnskap på et språk vedkommende forstår.

Arbeidsinnvandrere fra land utenfor EØS-/EFTA-området og deres familiemedlemmer, som har plikt til å delta i 300 timer norskopplæring uten krav på å få opplæringen gratis, er unntatt fra pliktutvidelsen til 600 timer. Denne gruppen vil fortsatt ha en plikt til å delta i 300 timer opplæring i norsk og samfunnskunnskap.

Personer som kom inn i personkretsen etter introduksjonsloven § 17 første og annet ledd før 1. januar 2012, vil ikke være omfattet av timeutvidelsen.

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2012. u 20:27 - pre 138 meseci
Gotovo da sam ubedjena bila da je nakon 3 godine ako se udas...kao ono nije...nakon sto sam to proverila na sajtu (ranije nisu bili tako precizno napisali ili su menjali nesto) i vidim da je 7 godina...
Znas sta mislim da je korektno...pa zasto da budu u prednosti ljudi koji se udaju za norveskog drzavljanina u odnosu na radnu emigraciju...Pravedno je ovako...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7954288 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.