Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7941146 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2013. u 18:03 - pre 138 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Pored zdravlja koje je svakako preduslov za sve ostalo i najvaznije u zivotu,zelim vam puno ljubavi.Zelim vam puno srece i strpljenja sa UDI-om,SAK-om,NOKUT-om,sa generalno vasim dolaskom ovde.Onima koji cekaju poreske karte zelim da ih dobiju sto pre,ko ceka pripoj porodice da se spoje brzo,svima nama ovde zelim da se sto bolje integrisemo a svima vama koji se spremate put Norge zelim da imate zivaca za citanje foruma,za toleranciju i puno medjusobnog razumevanja.
Pozdravljam sve i aktivne i pasivne clanove ovog foruma bez izuzetka.Zelim nam svima zajedno jednu bolju 2013...a ceka nas puno obaveza,puno ispita,puno testova,puno izazova,ali o svemu tome mozemo da mislimo sutra.
Sada,ziveli uz casu dobrog vina i oni koji rade sada i oni koji uzivaju u svojim domovima...







Bravo Mirka! Glasam za ljubav uvek...A i crno vino nikad ne odbijam Ziveli
 
Odgovor na temu

sofi1976
sofija mitrović
visa medicinska sestra
brčko,BiH

Član broj: 236289
Poruke: 48
*.teol.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2013. u 18:29 - pre 138 meseci
Citat:
DUNJA1965:
Citat:
sofi1976:
Dunja ja sam papir slala preko Sage,oni to salju godinama i nadam se da znaju i ja sam sa Vise poslala samo ispite a ne kompletan plan i program,jer mi sada trazimo autorizaciju za bolnicara a ne za sestru,nadam se da ce biti uredu,puno srece za obje,pozz...




Jooj nadam se,ali ja sam posala za sestru po nagovoru drugarice koja zivi tamo,pisala sam o tome......Kad bih nekim cudom dobila licencu za sestru bila bih presrecna...Planiram da posaljem i za bolnicara ali trenutno to sebi finansijski ne mogu priustiti...Kad si ti poslala dokumenta,tj kad si uplatila?MOja koleginica je konacno dobila autorizaciju za bolnicara cekala je od aprila...Autorizacija joj stigla na Sv.Nikolu...skoro osam meseci,u novembru joj trazili jos neku dopunu...

Ma meni skoro stigla uplatnica i uplatila sam,ma bice valda do septembra,tada sam planirala ici,pozz...
Sofija Mitrović
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2013. u 20:34 - pre 138 meseci
Ja uplatila pocetkom novembra,videcemo koliko cu cekati...Pozdrav Sofija...
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.90-149-216.nextgentel.com.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2013. u 21:28 - pre 138 meseci
Dosao je i taj dan, to jutro i taj sat... Ustala sam, popila kafu, gledala kroz prozor i okrenula broj koji sam juce dobila. Za informacije o jednom poslu u jednom domu.. I predlozim zeni da dodjem da je pozdravim. I krenem tako u taj dom. Ni ne sluteci sta me ceka na kraju dana.

Izvidim situaciju, koji bus, gde silazim i sl. Posle pola sata voznje, bus se okrene na stanici i svi putnici izadju. Ocekivala sam da ce bus ici dalje. Medjutim, pridje mi vozac i upita me gde ja to idem. :) Ja mu kazem. On kaze da se bus vraca nazad. Nrma nijednog doma na ovoj trasi. Jedino ima tu gore neki dom. Ja se smorim, rekoh, opet sam pogresila stanicu i izadjem napolje. Ukljucim GPS, kad ono, hoces vraga, pokvari mi se telefon (danima me zeza) i sta sad. Doslo mi da vristim. Niti znam gde sam, niti koje je ono bila adresa doma, niti ista. Pogledam levo, pogledam desno, vidim samo jedan put ispred sebe. Ajde rekoh da se prosetam. Mozda naletim na taj neki dom u blizini (koji nije onaj koji sam ja trazila). I idem ja tako, kad na kraju puta DOM! I to bas taj dom koji sam ustvari trazila. Odusevim se. Udjem unutra, potrazim zenu sa kojom sam razgovarala telefonom. Ona me odvede u neku prostoriju i kaze pricaj o sebi. Ja krenem da frfljam i trtljam, sve sto znam i ne znam.. :) Po babu i stricevima! :) Na kraju mi kaze ok, prvi utisak je odlucan, hajde da napravimo ugovor. Ja stala i gledam. Kakav ugovor?! Odemo kod druge zene i ova mi trazi broj racuna, bankovni. Ja kazem nemam. Ona se smeje i kaze a gde cemo vam uplatiti platu. Koja plata? Ej, ljudi, ja ih gledam kao tele. O cemu oni pricaju? Da mi nece mozda dati posao? I dadose na kraju. Negde oko 11h sam drzala arbeidsavtale u rukama! U ponedeljak pocinjem sa poslom. Ja sam bila van sebe, jos uvek sam. Ugovor mi je malo cudan, nisi naveli procente, ali su naveli godisnju platu koja odgovara procentu od 80%. Problem je sto imaju dva posla za helsefaga, ali manjih procenata pa bi oni sad da iskombinuju to. Elem, rekose da odem u policiju i probam sa time. Izmedju redova, dodji nazad ako ne bude dobro. I da obavezno dodjem u ponedeljak, bez obzira sta bilo u policiji.

Tako sam ja ljudi dosla do svog prvog posla, kad sam se najmanje nadala. Ranije sam vec pokusala otici do tog doma, ali nisam stigla. Vratila sam se i eto sta me je sacekalo. Znaci, ne odustajati od plana! Izvideti sve! Svuda! OBAVEZNO! A ono sto je mozda najteze, to je da verujete u sebe... I da ne gubite nadu. Tesko slusati mesec i po dana kako vas svuda odbijaju iz raznoraznih razloga. Umori se covek... Em je daleko od svega sto zove svojim. Ali, eto, po stoti put, NE ODUSTAJATI! Tamo, u nekom selu, u nekom domu, u nekoj kommuni je neko ko ce vas cuti i dati vam sansu. Ako ne mozete da verujete u sebe, slusajte sve ono oko vas koji veruju. Ja sam imala celu gardu i hvala im. I, pokusajte da nadjete nekoga ko je prosao celu pricu zvanu emigracija pa je malo dlucniji od vas, mozda sa vise snage i ko ce umeti i da vas iskritikuje kad treba. Drzite se te osobe, znacice vam vise od najblize. Znam da meni jeste i da ce se prepoznati! :)

I na kraju za sve vas... Mozda prvi januar donosi spas... :)
http://www.youtube.com/watch?v=NBZG5MTHLZY
 
Odgovor na temu

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
212.178.238.*



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2013. u 21:34 - pre 138 meseci
ekstra,neka ti je se srecom...........
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2013. u 21:53 - pre 138 meseci
E to je prava vest. Svaka čast i srećno nadalje.



 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2013. u 21:56 - pre 138 meseci
Vidi,Tico...iako smo ceo dan prakticno na telefonu...i iako sam ti cestitala licno, hocu sada to i javno da kazem:

CESTITAM,TIJANA !!!!!!!

Pored tebe kojoj ovo najvise znaci,jako je veliki podstrek i rt dobre nade za sve one koji ce put Norveske u buducim mesecima...
Veliki trud,veliki rad,ogromno strpljenje moraju dati rezultate...

A ovako si pisala pred polazak:

Tijana-citat:
"Ej, vi sto ste tamo, a bili ste nekad u Serbistanu, jel normalno imati kosmare pred odlazak? Ono, stigao si u Norge, svi vicu na tebe (na srpskom), ljudi dozivljavaju epi napade pred tobom, ti places, i places i places, hoces kuci... A? Ili to samo ja? "


6 nedelja je super "prolazno vreme" atleticarskim zargonom receno,bez obzira sto se coveku cini kao dugo...u trazenju posla!!!

RT DOBRE NADE ZA ONE KOJE CEKA ISTI PROCES!!!






MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2013. u 21:56 - pre 138 meseci
Citat:
tijanam:
Dosao je i taj dan, to jutro i taj sat... Ustala sam, popila kafu, gledala kroz prozor i okrenula broj koji sam juce dobila. Za informacije o jednom poslu u jednom domu.. I predlozim zeni da dodjem da je pozdravim. I krenem tako u taj dom. Ni ne sluteci sta me ceka na kraju dana.

Izvidim situaciju, koji bus, gde silazim i sl. Posle pola sata voznje, bus se okrene na stanici i svi putnici izadju. Ocekivala sam da ce bus ici dalje. Medjutim, pridje mi vozac i upita me gde ja to idem. :) Ja mu kazem. On kaze da se bus vraca nazad. Nrma nijednog doma na ovoj trasi. Jedino ima tu gore neki dom. Ja se smorim, rekoh, opet sam pogresila stanicu i izadjem napolje. Ukljucim GPS, kad ono, hoces vraga, pokvari mi se telefon (danima me zeza) i sta sad. Doslo mi da vristim. Niti znam gde sam, niti koje je ono bila adresa doma, niti ista. Pogledam levo, pogledam desno, vidim samo jedan put ispred sebe. Ajde rekoh da se prosetam. Mozda naletim na taj neki dom u blizini (koji nije onaj koji sam ja trazila). I idem ja tako, kad na kraju puta DOM! I to bas taj dom koji sam ustvari trazila. Odusevim se. Udjem unutra, potrazim zenu sa kojom sam razgovarala telefonom. Ona me odvede u neku prostoriju i kaze pricaj o sebi. Ja krenem da frfljam i trtljam, sve sto znam i ne znam.. :) Po babu i stricevima! :) Na kraju mi kaze ok, prvi utisak je odlucan, hajde da napravimo ugovor. Ja stala i gledam. Kakav ugovor?! Odemo kod druge zene i ova mi trazi broj racuna, bankovni. Ja kazem nemam. Ona se smeje i kaze a gde cemo vam uplatiti platu. Koja plata? Ej, ljudi, ja ih gledam kao tele. O cemu oni pricaju? Da mi nece mozda dati posao? I dadose na kraju. Negde oko 11h sam drzala arbeidsavtale u rukama! U ponedeljak pocinjem sa poslom. Ja sam bila van sebe, jos uvek sam. Ugovor mi je malo cudan, nisi naveli procente, ali su naveli godisnju platu koja odgovara procentu od 80%. Problem je sto imaju dva posla za helsefaga, ali manjih procenata pa bi oni sad da iskombinuju to. Elem, rekose da odem u policiju i probam sa time. Izmedju redova, dodji nazad ako ne bude dobro. I da obavezno dodjem u ponedeljak, bez obzira sta bilo u policiji.

Tako sam ja ljudi dosla do svog prvog posla, kad sam se najmanje nadala. Ranije sam vec pokusala otici do tog doma, ali nisam stigla. Vratila sam se i eto sta me je sacekalo. Znaci, ne odustajati od plana! Izvideti sve! Svuda! OBAVEZNO! A ono sto je mozda najteze, to je da verujete u sebe... I da ne gubite nadu. Tesko slusati mesec i po dana kako vas svuda odbijaju iz raznoraznih razloga. Umori se covek... Em je daleko od svega sto zove svojim. Ali, eto, po stoti put, NE ODUSTAJATI! Tamo, u nekom selu, u nekom domu, u nekoj kommuni je neko ko ce vas cuti i dati vam sansu. Ako ne mozete da verujete u sebe, slusajte sve ono oko vas koji veruju. Ja sam imala celu gardu i hvala im. I, pokusajte da nadjete nekoga ko je prosao celu pricu zvanu emigracija pa je malo dlucniji od vas, mozda sa vise snage i ko ce umeti i da vas iskritikuje kad treba. Drzite se te osobe, znacice vam vise od najblize. Znam da meni jeste i da ce se prepoznati! :)

I na kraju za sve vas... Mozda prvi januar donosi spas... :)
http://www.youtube.com/watch?v=NBZG5MTHLZY



O tome ja pricam,pre neki dan te pomenuh ovde i kako cekam da se javis sa dobrim vestima kad ono vidi,javi se stvarno.Nek je sa srecom drago mi je kao da su mene zaposlili!
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.90-149-216.nextgentel.com.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2013. u 22:15 - pre 138 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Vidi,Tico...iako smo ceo dan prakticno na telefonu...i iako sam ti cestitala licno, hocu sada to i javno da kazem:

CESTITAM,TIJANA !!!!!!!

Pored tebe kojoj ovo najvise znaci,jako je veliki podstrek i rt dobre nade za sve one koji ce put Norveske u buducim mesecima...
Veliki trud,veliki rad,ogromno strpljenje moraju dati rezultate...

A ovako si pisala pred polazak:

Tijana-citat:
"Ej, vi sto ste tamo, a bili ste nekad u Serbistanu, jel normalno imati kosmare pred odlazak? Ono, stigao si u Norge, svi vicu na tebe (na srpskom), ljudi dozivljavaju epi napade pred tobom, ti places, i places i places, hoces kuci... A? Ili to samo ja? :)"


6 nedelja je super "prolazno vreme" atleticarskim zargonom receno,bez obzira sto se coveku cini kao dugo...u trazenju posla!!!

RT DOBRE NADE ZA ONE KOJE CEKA ISTI PROCES!!!






A stvarno sam imala kosmare! :) Sad jos samo i ja da naucim da koristim boje i smajlije!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2013. u 22:16 - pre 138 meseci
Moram da izvedem zakljucak iz ovih napredaka i zaposljavanja...

Vojvodina je cudo.Opasno napredujemo u Skandinaviji.Rusko Selo,Subotica,Kikinda(Mihaleks sa zenom) se sprema...
Banat i Backu smo pokrili...Srem malo slajfuje ali ce krenu i oni...
I Zvonko Bogdan da zna kako se zaposljavamo,zapevao bi nam sa sve tamburicom

VOJVODINAAAAAAAA !!!!!!!!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.90-149-216.nextgentel.com.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2013. u 22:17 - pre 138 meseci
Citat:
delija_sever031:
Citat:
tijanam:
Dosao je i taj dan, to jutro i taj sat... Ustala sam, popila kafu, gledala kroz prozor i okrenula broj koji sam juce dobila. Za informacije o jednom poslu u jednom domu.. I predlozim zeni da dodjem da je pozdravim. I krenem tako u taj dom. Ni ne sluteci sta me ceka na kraju dana.

Izvidim situaciju, koji bus, gde silazim i sl. Posle pola sata voznje, bus se okrene na stanici i svi putnici izadju. Ocekivala sam da ce bus ici dalje. Medjutim, pridje mi vozac i upita me gde ja to idem. :) Ja mu kazem. On kaze da se bus vraca nazad. Nrma nijednog doma na ovoj trasi. Jedino ima tu gore neki dom. Ja se smorim, rekoh, opet sam pogresila stanicu i izadjem napolje. Ukljucim GPS, kad ono, hoces vraga, pokvari mi se telefon (danima me zeza) i sta sad. Doslo mi da vristim. Niti znam gde sam, niti koje je ono bila adresa doma, niti ista. Pogledam levo, pogledam desno, vidim samo jedan put ispred sebe. Ajde rekoh da se prosetam. Mozda naletim na taj neki dom u blizini (koji nije onaj koji sam ja trazila). I idem ja tako, kad na kraju puta DOM! I to bas taj dom koji sam ustvari trazila. Odusevim se. Udjem unutra, potrazim zenu sa kojom sam razgovarala telefonom. Ona me odvede u neku prostoriju i kaze pricaj o sebi. Ja krenem da frfljam i trtljam, sve sto znam i ne znam.. :) Po babu i stricevima! :) Na kraju mi kaze ok, prvi utisak je odlucan, hajde da napravimo ugovor. Ja stala i gledam. Kakav ugovor?! Odemo kod druge zene i ova mi trazi broj racuna, bankovni. Ja kazem nemam. Ona se smeje i kaze a gde cemo vam uplatiti platu. Koja plata? Ej, ljudi, ja ih gledam kao tele. O cemu oni pricaju? Da mi nece mozda dati posao? I dadose na kraju. Negde oko 11h sam drzala arbeidsavtale u rukama! U ponedeljak pocinjem sa poslom. Ja sam bila van sebe, jos uvek sam. Ugovor mi je malo cudan, nisi naveli procente, ali su naveli godisnju platu koja odgovara procentu od 80%. Problem je sto imaju dva posla za helsefaga, ali manjih procenata pa bi oni sad da iskombinuju to. Elem, rekose da odem u policiju i probam sa time. Izmedju redova, dodji nazad ako ne bude dobro. I da obavezno dodjem u ponedeljak, bez obzira sta bilo u policiji.

Tako sam ja ljudi dosla do svog prvog posla, kad sam se najmanje nadala. Ranije sam vec pokusala otici do tog doma, ali nisam stigla. Vratila sam se i eto sta me je sacekalo. Znaci, ne odustajati od plana! Izvideti sve! Svuda! OBAVEZNO! A ono sto je mozda najteze, to je da verujete u sebe... I da ne gubite nadu. Tesko slusati mesec i po dana kako vas svuda odbijaju iz raznoraznih razloga. Umori se covek... Em je daleko od svega sto zove svojim. Ali, eto, po stoti put, NE ODUSTAJATI! Tamo, u nekom selu, u nekom domu, u nekoj kommuni je neko ko ce vas cuti i dati vam sansu. Ako ne mozete da verujete u sebe, slusajte sve ono oko vas koji veruju. Ja sam imala celu gardu i hvala im. I, pokusajte da nadjete nekoga ko je prosao celu pricu zvanu emigracija pa je malo dlucniji od vas, mozda sa vise snage i ko ce umeti i da vas iskritikuje kad treba. Drzite se te osobe, znacice vam vise od najblize. Znam da meni jeste i da ce se prepoznati! :)

I na kraju za sve vas... Mozda prvi januar donosi spas... :)
http://www.youtube.com/watch?v=NBZG5MTHLZY



O tome ja pricam,pre neki dan te pomenuh ovde i kako cekam da se javis sa dobrim vestima kad ono vidi,javi se stvarno.Nek je sa srecom drago mi je kao da su mene zaposlili!


Mozda si mi bas ti doneo srecu! :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2013. u 22:28 - pre 138 meseci
Citat:
sttefan:
E Miro, a zamisli još kad ovladaš sa ovim smajlijima...ima da se ceo forum zašareni:




A evo i linka da malo ubrzamo to:
Smajlići


Tijana...evo ja ti prenosim lekciju od lektora iz Bergena...ali ti smajliji,to ti je duga lekcija...kad zavrsis sa policijom predji na to!
Mada tebi mozda bude lakse islo...jer ti si cista Vojvodjanka...ja sam malo pridodata sa bosanskim korenima pa je bilo malo zastajkivanja,Boga ti ljubim !
Kako god...lekcija je direktno sa predavanja iz Bergena !
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2013. u 22:35 - pre 138 meseci
Ugovor je momenat 1,ovo je sada momenat dva: POLICIJA!!!!!!

Sjekkliste for søknader om oppholdstillatelse som faglært
 Passfoto - 2 eksemplar av nyere dato
 Pass, kopi av alle sider, og de som ikke er brukt
 Dokumentasjon på at du har betalt søknadsgebyret, for eksempel en kvittering
 Skjemaet "Arbeidstilbud", undertegnet av deg og arbeidsgiveren din
 Utskrift om arbeidsgiveren din fra Enhetsregisterets nettside: www.brreg.no
 For idrettsutøver eller trener: uttalelse fra særforbundet underlagt Norges
idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF)
 Opplysninger om hvor du skal bo i Norge
 Fullmaktsskjema dersom arbeidsgiveren fremmer søknaden på dine vegne. Fullmakt
er ikke nødvendig dersom arbeidsgiveren omfattes av ordningen med tidlig
arbeidsstart
Første gang du søker må du legge ved dette:
 CV
 Dokumentasjon på utdanning som inneholder opplysninger om utdanningens
varighet, innholdet i utdanningen, og utdanningsinstitusjonens nivå. Eventuelt
dokumentasjon på fagbrev som må inneholde tilsvarende opplysninger
 Dokumentasjon på relevant yrkeserfaring med detaljerte opplysninger fra
tidligere arbeidsgivere om varighet, arbeidsoppgaver og virksomhetens art.
 For regulerte yrker (yrker hvor det er et kvalifikasjonskrav) må du ha godkjenning
eller autorisasjon fra relevant fagmyndighet
Når du søker om fornyelse må du legge ved dette:
 Dine tre siste lønnsslipper

Inace...sredjivali su sajt UDI-a takodje...promenili boje,malo se orijentisali...prema necemu,jos doduse nije utvrdjeno prema cemu ali idu negde!!!

NB! Danas smo Tijana i ja to spominjale,sitnica ali zna da zeza...ponesite dva slicice formata za pasos stoji u zvanicnom spisku za predaju dokumenata kod predaje prvi put...Zavrsite brzo...Mada hoce da vas slikaju i u policiji,setih se sada.E sad,njihova policija kako gde...hoce i sta hoce.Stavi dve slicice i mirna Backa kada polazis,nista te ne kosta a trebace ti za predaju !

Plus naravno popunjene seme,na ovom linku su te dve seme:
http://www.udi.no/Oversiktside...avtaler-for-arbeid-og-opphold/


[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 04.01.2013. u 23:46 GMT+1]
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-203-136.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2013. u 22:39 - pre 138 meseci
I ja bih da se pridruzim cestitkama Sjajne vesti.. Jos pre neki dan sam citao tvoj odgovor drugom lekaru u smislu - zasto bi jedan lekar dosao iz Srbije u Norvesku da radi kao bolnicar (u pocetku) - i moram ti reci da kao da sam procitao svoja neka razmisljanja Jos jednom sve cestitke i samo napred, sve ce to doci na svoje..
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2013. u 23:04 - pre 138 meseci
Citat:
DUNJA1965:

Draga duso ovog foruma ja ti zelim da se udas i osnujes svoju porodicu...E sad ti biraj ko ti vise odgovara:neki nas ili Norvezanin,ili mozda neko treci...A mozda uopste i ne mislis o udaji,jos? U tom slucaju nek ti se ostvare neke druge zelje o kojima mastas...Voli te ''mama''


Hvala.Srecna i vama Nova Godina i sve najbolje...od zdravlja,preko ves masine ( ) do odlaska u Norge.Gore pomenute zelje nisu sada na listi prioriteta,zavrsnica raznih meceva sa policijom,nasjonalfagom itd...prvo.A posle cemo se bavimo tim teskim temama...

E sad ti biraj ko ti vise odgovara:neki nas ili Norvezanin,ili mozda neko treci... Na ovo Jovan Ducic ima odgovor:
Citat:
Žena može da se zanese za bogatašem ili artistom, za vojnikom ili sportistom, za lepim ili umnim, ali se najzad dadne, često za ceo život, sasvim drukčijem čoveku nego kakvog je zamišljala ili želela.
Ha ha ha!!!

[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 05.01.2013. u 02:26 GMT+1]
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Marko Maljkovic

Član broj: 310150
Poruke: 20



+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2013. u 23:47 - pre 138 meseci
Za Norvešku ne znam, ali sam veći deo života proveo u inostranstvu, konkretno u Kanadi. Otišao sam kao dete sa četiri godine, i to je bilo pre mnogo godina. Bilo je mnogo lakše otići tamo tada, nego danas, ali vidim da mnogi ljudi ipak idu. Mora se imati neki rezervni novac za osnovne životne potrebe, tj. za početak života u potpuno novoj sredini. Kirije su dosta skupe, čak i za male stanove u zabačenim delovima velikih gradova. Posla ima, ali kako za koga. Na severu zemlje (gde je zaista izuzetno hladno) ima najviše posla, ali čovek mora da bude jako zdrav da bi sve to izdržao. Ima posla i za školovane kadrove, a ne samo za fizičku radnu snagu po nalazištima nafte na severu pokrajine Alberte, ali odlično poznavanje engleskog jezika je neophodno, a za posao u federalnim organima vlasti često traže i dobro poznavanje francuskog. Život tamo je potpuno drugačiji nego ovde kod nas. Ko nije živeo tamo ne zna kako to izgleda. Ponekad ljudi odu kod nekog svog u posetu, ali to nije isto. Zavisi šta čovek traži od života. Kanada je ogromna država, a relativno slabo nastanjena, tako da ima mesta za sve, pa i za našeg čoveka željnog posla i normalnijeg života. Nije uopšte idealna zemlja, ali takva i ne postoji. Jedino ne volim da ljudi ovde od tih zapadnih zemalja prave neke "rajske bašte", jer to nisu. Život ume da bude težak, a i vrlo lep. Kako kada, i kako za koga. Ne žalim što sam proveo tamo veći deo života. U pitanju je bogata i prelepa zemlja. Ali, ta zemlja stvarno nema veze sa životom u Srbiji (ni u kom smislu). Ako čovek želi da ide tamo, neka se lepo pripremi u svakom smislu te reči. Nije to ono što ljudi misle da jeste, ni u pozitivnom, a ni u negativnom smislu. Ovo pišem za Kanadu, a ne za Norvešku, ali to ne znači da nema sličnosti izmedju tih zemalja (ali i mnogo različitosti).
 
Odgovor na temu

Marko Maljkovic

Član broj: 310150
Poruke: 20



+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2013. u 23:58 - pre 138 meseci
Citat:
moukoko:
I ja bih da se pridruzim cestitkama :) Sjajne vesti.. Jos pre neki dan sam citao tvoj odgovor drugom lekaru u smislu - zasto bi jedan lekar dosao iz Srbije u Norvesku da radi kao bolnicar (u pocetku) - i moram ti reci da kao da sam procitao svoja neka razmisljanja :) Jos jednom sve cestitke i samo napred, sve ce to doci na svoje..


Moja majka je lekarka. Ona je diplomirala na Medicinskom fakultetu u Beogradu, stažirala u Gradskoj bolnici, radila u Beogradu i Banji Igalo, pa onda u Libiji, i na kraju je otišla u Kanadu. Ona je bila samohrana majka, i nije nam bilo lako u početku. Nije imala dece osim mene, ali je i pored toga bilo teško dok stvari nisu došle na svoje mesto. Tamo je na kraju završila kao vaskularni neurohirurg i magistar hirurgije, ali trebalo je proći dugačak put do tog cilja. Važno da postoji sloga i podrška medju članovima porodice. To je ona imala od mene, iako sam bio dete. Bez toga nema teorije da će iko uspeti, posebno ne ako mu je profesija jako zahtevna (kao što je lekarska, na primer). Tako je barem bilo u Kanadi, a za Norvešku ne znam, mada verujem da je isto ili veoma slično.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.01.2013. u 00:55 - pre 138 meseci
Emigrirati bilo gde,u bilo koju zemlju sveta je najteza odluka u zivotu jednog coveka.Bilo da ides u Rumuniju,koja nam je susedna drzava,ili u Norvesku,Kanadu ili Juznu Afriku...bilo gde...Kada se odlucis na tako nesto,mislis da si svestan toga i da ces se dobro pripremiti.Ali to je najveca zabluda.Nisi svestan tezine te odluke i nikada nisi dovoljno pripremljen.To je pocetak,sve novo i sve sto do sada nisi sreo.U oscilacijama si.Srecan si,tuzan si,zadovoljan si,nezadovoljan si i sve se to smenjuje dok vreme tece.
To nije samo novi posao,to je novi zivot.Mozda kada bi bili svesni te svoje odluke da negde odemo i njene realne tezine,ne bismo nigde nikada ni otisli.Zato je nekada spas u neznanju i ne shvatanju.
Sistem koji imamo u Srbiji kaze:"Ako hoces da budes skolovan,moras da imas para da bi se skolovao,a onda kasnije ogromno je pitanje da li ces uopste moci da radis to sto si zavrsio"...i mladi ljudi mahom odlaze.
U Srbiji ljude iz inostranstva kada dodju na godisnje odmore gledaju kao "male Bogove" kojima je tako lepo u zivotu...Bila sam na toj strani ranije pa sam ih nekada i ja tako gledala,i to otvoreno priznajem...Sada sa ove strane,druge...kazem i znam da su platili visoku cenu za to...ali ja kao sto sam podrzala sebe tako podrzavam i sve one koji su na tom putu emigracije.
Danas mi je Tijana rekla kada smo pricale telefonom:"Za ovo bez obzira koliko citao forum,informisao se,ucio jezik,pripremao...u stvari pojma nemas sta te ceka"...i tako je.
Ja sam uvek za ideju da kada krenes,koracaj...ne okreci se ni levo ni desno a posebno ne nazad.Napred je sve.Pripreme idealne nema.Nema ni dovoljne.Mislis da znas ali zapravo neznas.

Ja sam jutros na poslu svima rekla da je moja drugarica Tijana dobila posao.Sa velikom radoscu odmah nakon sto sam procitala mejl izletela sam kao furija iz dezurne sobe za nas osoblje i svima rekla...veceras kazem to mojoj mami.A ona me pita:"Ko je Tijana?"...tada i ja skontam da ni ja ne znam Tijanu,u stvari.Ali Tijana je jedna mlada zena,moja vrsnjakinja sa ovog portala zvani forum i neko od nas je danas dobio posao.Ej,neko od nas.Za mene je to bilo nesto iako se uopste nije ticalo mene.
A vasi najblizi (u ovom slucaju su na skajpu) vas cesto cudno gledaju i ne razumeju.Vidim,ne razumeju...ne znaju za ovaj put i taj osecaj drzanja ugovora o radu u rukama nakon toliko mucenja i neizvesnosti.Ta reakcija i tebe samog iznenadi iako je tvoja sopstvena reakcija.Pokaze ti da nisi zaboravio kako si se i ti mucio do svog ugovora.
Lepo spavajte,narode i sto bi rekli nasi domacini u ovoj zemlji,Norvezani..."God helg" !!!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.01.2013. u 07:22 - pre 138 meseci
"Dosao je i taj dan, to jutro i taj sat..."

Divno Tijanam, čestitam od srca!!!
 
Odgovor na temu

vesmil75
Dom Zdravlja

Član broj: 306876
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.01.2013. u 07:49 - pre 138 meseci
Citat:
tijanam:
Dosao je i taj dan, to jutro i taj sat... Ustala sam, popila kafu, gledala kroz prozor i okrenula broj koji sam juce dobila. Za informacije o jednom poslu u jednom domu.. I predlozim zeni da dodjem da je pozdravim. I krenem tako u taj dom. Ni ne sluteci sta me ceka na kraju dana.

Izvidim situaciju, koji bus, gde silazim i sl. Posle pola sata voznje, bus se okrene na stanici i svi putnici izadju. Ocekivala sam da ce bus ici dalje. Medjutim, pridje mi vozac i upita me gde ja to idem. :) Ja mu kazem. On kaze da se bus vraca nazad. Nrma nijednog doma na ovoj trasi. Jedino ima tu gore neki dom. Ja se smorim, rekoh, opet sam pogresila stanicu i izadjem napolje. Ukljucim GPS, kad ono, hoces vraga, pokvari mi se telefon (danima me zeza) i sta sad. Doslo mi da vristim. Niti znam gde sam, niti koje je ono bila adresa doma, niti ista. Pogledam levo, pogledam desno, vidim samo jedan put ispred sebe. Ajde rekoh da se prosetam. Mozda naletim na taj neki dom u blizini (koji nije onaj koji sam ja trazila). I idem ja tako, kad na kraju puta DOM! I to bas taj dom koji sam ustvari trazila. Odusevim se. Udjem unutra, potrazim zenu sa kojom sam razgovarala telefonom. Ona me odvede u neku prostoriju i kaze pricaj o sebi. Ja krenem da frfljam i trtljam, sve sto znam i ne znam.. :) Po babu i stricevima! :) Na kraju mi kaze ok, prvi utisak je odlucan, hajde da napravimo ugovor. Ja stala i gledam. Kakav ugovor?! Odemo kod druge zene i ova mi trazi broj racuna, bankovni. Ja kazem nemam. Ona se smeje i kaze a gde cemo vam uplatiti platu. Koja plata? Ej, ljudi, ja ih gledam kao tele. O cemu oni pricaju? Da mi nece mozda dati posao? I dadose na kraju. Negde oko 11h sam drzala arbeidsavtale u rukama! U ponedeljak pocinjem sa poslom. Ja sam bila van sebe, jos uvek sam. Ugovor mi je malo cudan, nisi naveli procente, ali su naveli godisnju platu koja odgovara procentu od 80%. Problem je sto imaju dva posla za helsefaga, ali manjih procenata pa bi oni sad da iskombinuju to. Elem, rekose da odem u policiju i probam sa time. Izmedju redova, dodji nazad ako ne bude dobro. I da obavezno dodjem u ponedeljak, bez obzira sta bilo u policiji.

Tako sam ja ljudi dosla do svog prvog posla, kad sam se najmanje nadala. Ranije sam vec pokusala otici do tog doma, ali nisam stigla. Vratila sam se i eto sta me je sacekalo. Znaci, ne odustajati od plana! Izvideti sve! Svuda! OBAVEZNO! A ono sto je mozda najteze, to je da verujete u sebe... I da ne gubite nadu. Tesko slusati mesec i po dana kako vas svuda odbijaju iz raznoraznih razloga. Umori se covek... Em je daleko od svega sto zove svojim. Ali, eto, po stoti put, NE ODUSTAJATI! Tamo, u nekom selu, u nekom domu, u nekoj kommuni je neko ko ce vas cuti i dati vam sansu. Ako ne mozete da verujete u sebe, slusajte sve ono oko vas koji veruju. Ja sam imala celu gardu i hvala im. I, pokusajte da nadjete nekoga ko je prosao celu pricu zvanu emigracija pa je malo dlucniji od vas, mozda sa vise snage i ko ce umeti i da vas iskritikuje kad treba. Drzite se te osobe, znacice vam vise od najblize. Znam da meni jeste i da ce se prepoznati! :)

I na kraju za sve vas... Mozda prvi januar donosi spas... :)
http://www.youtube.com/watch?v=NBZG5MTHLZY

E super Tijana, bas mi je drago! Mislim da svi prezivljavamo ove postove! Mirjanine, tvoje....i zaista mislim da je svima drago kada neki clan foruma uspe! Od srca sve najlepse!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7941146 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.