Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7860566 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2012. u 16:20 - pre 138 meseci
Citat:
mihaleks:
Al si me pretekla a ja bas teo da te pitam dal mogu da te i javno reklamiram jer dosad je bilo u stilu 007 :)


Hoce zemljak svi reklamu i zaradu zato sam i rekla ono sto sam rekla tj.da krijete zenu kao zmija noge...ha ha ha.
Srecan rad sa jezikom!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

profesor988
Zorica Radivojevic
Beograd, PK Srbije
Beograd

Član broj: 307209
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2012. u 16:40 - pre 138 meseci
hahahaaa... da, da... to sam ja... tajni profesor 007!
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2012. u 17:00 - pre 138 meseci
Mogli bi i da se kaze Profesor Morijati aka 007, najveci Serlokov neprijatelj. Mega mastermind koji iz zapecka i iz senke plete casove o norveskom jeziku i zlim trolovima norveske.... :)
Konacno je odlucio da izadje iz senke i da nam se predstavi jer je i sam uvideo da nema kraja svetu i da je sve sto je radio uceci druge zlim verzijama Båkmala i Nynorska ipak (ne) uzaludno i da ce iz toga proisteci brojni zli sledbenici koji ce nastaviti da sire njegove reci po celoj Norveskoj! :))
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2012. u 17:49 - pre 138 meseci
Kad već pričate o profesorkama da uletim i ja sa mailom moje profesorke Jovane:

[email protected]

Ona je diplomirala u BG-u norveški jezik, a sada studira u Norveškoj. Inače predavala je norveški već tri godine u jednoj školi stranih jezika (školu neću da reklamiram).
Ona već ima dosta đaka ovde u NO...doduše i neke iz SRB.
Ko voli nek izvoli
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2012. u 18:51 - pre 138 meseci
Dakle,ovako...

Smrzao mi se telefon danas po drugi put u svom veku tj.od kada sam ga kupila.Imam Nokiu N9 finu,plavu...i krenem na posao,a normalno nema busa zbog Bozica i hodala tako sat vremena do posla kad ono da bacim pogled na prolazno vreme koje imam pesaceci kako ne bi zakasnila...kad imam sta da vidim...na ekranu sve neke silne sarene boje,ukocio se sav...i nista ne pomaze,ja gasila palila ma jok,niks...onda se setim da je juce isto tako poceo da pokazuje prve simptome bolesti ali nije bio toliko smrznut...Stignem na posao,nakon pola sata,ugrejao se i radi kao da mu nista nije bilo...Pa,majku ti...platila sam ga prilicno i to ovde ga kupila a on proizveden samo za unutra...idi bre...najbolje su bile one nase cigle Nokia 3310 od pre Hrista...Gde da ga nosim,i jos treba i telefon da pocnem da oblacim...majko mila...Radi na toplotu,i to ti je to a ja u severnoj Norveskoj...eee,svasta!!!
Mada imam jednu carapu jos iz vremena Karasjoka,tu bih mogla da ga utrpam...kada sam napolju dok ne otopli tamo maja meseca...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2012. u 19:26 - pre 138 meseci
Zdravko12:"Kolike su realne sanse da se nadje da se radi tamo bilo sta na crno jer ja za par nedelja idem u Oslo da trazim posao kao varioc pa dok ne nadjem dobro bi mi doslo bilo sta sa strane "

Sanse su ti male,jer za to moras da nadjes takvog poslodavca...sto ne znaci da njih nema...ja znam nekoliko ljudi koji tako rade,ali to su neke kratke seme,nije to nesto sto ti se preporucuje ali treba da znas da je kazna za poslodavca 4 miliona kruna ako ga uhvate s tim sto i radnik ima kaznu manju ali ima.Ali i bez obzira na to...tesko prolazi rad na crno.Ima ga ali nema puno...plus ides u Oslo...hm!!!Misija koja nece biti laka ali sa srecom.U svakom slucaju javi se da ispricas neka iskustva ako ih bude...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2012. u 19:33 - pre 138 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Dakle,ovako...

Smrzao mi se telefon danas po drugi put u svom veku tj.od kada sam ga kupila.Imam Nokiu N9 finu,plavu...i krenem na posao,a normalno nema busa zbog Bozica i hodala tako sat vremena do posla kad ono da bacim pogled na prolazno vreme koje imam pesaceci kako ne bi zakasnila...kad imam sta da vidim...na ekranu sve neke silne sarene boje,ukocio se sav...i nista ne pomaze,ja gasila palila ma jok,niks...onda se setim da je juce isto tako poceo da pokazuje prve simptome bolesti ali nije bio toliko smrznut...Stignem na posao,nakon pola sata,ugrejao se i radi kao da mu nista nije bilo...Pa,majku ti...platila sam ga prilicno i to ovde ga kupila a on proizveden samo za unutra...idi bre...najbolje su bile one nase cigle Nokia 3310 od pre Hrista...Gde da ga nosim,i jos treba i telefon da pocnem da oblacim...majko mila...Radi na toplotu,i to ti je to a ja u severnoj Norveskoj...eee,svasta!!!
Mada imam jednu carapu jos iz vremena Karasjoka,tu bih mogla da ga utrpam...kada sam napolju dok ne otopli tamo maja meseca...

Displej ti je "zabagovao" od hladnoce, samoj elektronici manje vise smeta, sem ako naglo ne grejes i hladis, pa kondenzuje vodu na vodovima. Vrlo je verovatno da je sam telefon bio funkcinalan, samo se to naravno nije videlo na displeju.
Resenje je da ga drzis negde uz telo, dzep od pantalona blizu tela, unutrasnji dzep jakne prema grudima... Spoljni dzep jakne ne igra iako ti je to najprakticnije.
Uglavnom svi displeji imaju problem sa hladnocom ako ti je za utehu.
Dakle stavi ga na neko vruce mesto ;)

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2012. u 19:33 - pre 138 meseci
Vezano za poresku kartu...

Oni radnici u Norveskoj koji imaju radno-boravisnu dozvolu do 31.decembra ove godine...imaju obavezu da predaju za produzenje mesec dana pre...kako sve ovde traje a narocito obrada dokumenata...ceka se na produzetak negde duze negde krace...sta je vazno naglasiti???Za njih ne vazi ono pravilo da ce dobiti na kucnu adresu skattekort za 2013.-tu godinu jer njih poreska ne racuna za sledecu godinu posto nemaju dozvolu za rad koja je produzena.E,sta ciniti tada???
Nije problem za januarsku platu jer se ona i dalje skida po staroj kartici od 2012.-te ali za februar jeste problem.Treba probati zvati poresku ili otici licno i objasniti slucaj da se ceka na produzenje dozvole pokazati da se ima ugovor za sledecu godinu i da oni naruce poresku karticu za 2013.-tu (ceka se oko 2-3 nedelje) za vecinu mesta,tako da imate negde do kraja januara mogucnost da poslodavcu predate poresku karticu za 2013.-tu pre obracuna februarske plate jer je tada pravilo zvanicno da se skida 50% od plate ako se ne preda kartica...Kod vrlo ljubaznih ljudi iz platnog odeljenja se dobije na upit skidanje poreza i za februar po staroj kartici ali nije svuda tako...Zato,idite u poresku da licno narucite ako iz ovog razloga niste dobili na kucnu adresu poresku kartu za 2013.-tu godinu...jer medju nasim ljudima koji rade ovde imamo i takav tip problematike...pa mozda bude korisno...Pozdrav!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2012. u 19:39 - pre 138 meseci
Citat:
Nesh-co:
Citat:
Mirjana Savicic:
Dakle,ovako...

Smrzao mi se telefon danas po drugi put u svom veku tj.od kada sam ga kupila.Imam Nokiu N9 finu,plavu...i krenem na posao,a normalno nema busa zbog Bozica i hodala tako sat vremena do posla kad ono da bacim pogled na prolazno vreme koje imam pesaceci kako ne bi zakasnila...kad imam sta da vidim...na ekranu sve neke silne sarene boje,ukocio se sav...i nista ne pomaze,ja gasila palila ma jok,niks...onda se setim da je juce isto tako poceo da pokazuje prve simptome bolesti ali nije bio toliko smrznut...Stignem na posao,nakon pola sata,ugrejao se i radi kao da mu nista nije bilo...Pa,majku ti...platila sam ga prilicno i to ovde ga kupila a on proizveden samo za unutra...idi bre...najbolje su bile one nase cigle Nokia 3310 od pre Hrista...Gde da ga nosim,i jos treba i telefon da pocnem da oblacim...majko mila...Radi na toplotu,i to ti je to a ja u severnoj Norveskoj...eee,svasta!!!
Mada imam jednu carapu jos iz vremena Karasjoka,tu bih mogla da ga utrpam...kada sam napolju dok ne otopli tamo maja meseca...

Displej ti je "zabagovao" od hladnoce, samoj elektronici manje vise smeta, sem ako naglo ne grejes i hladis, pa kondenzuje vodu na vodovima. Vrlo je verovatno da je sam telefon bio funkcinalan, samo se to naravno nije videlo na displeju.
Resenje je da ga drzis negde uz telo, dzep od pantalona blizu tela, unutrasnji dzep jakne prema grudima... Spoljni dzep jakne ne igra iako ti je to najprakticnije.
Uglavnom svi displeji imaju problem sa hladnocom ako ti je za utehu.
Dakle stavi ga na neko vruce mesto ;)



E eeee...a ja dobila na poklon one fine rukavice sto odgovaraju tim ekranima "touch" da mi se ruke ne smrzavaju kada sam napolju a koristim telefon...pa se ja jos prikacim na skajp sa telefona...kad oces djavola,to moze samo leti...umro danas,ali sada sam unutra tako da ziv je!!!Idi bre...kako je to sve osetljivo...pa izgleda cu ja biti kao ona scena iz Kamiondzija kada su Paja i Jare dobili pare od turi voznje sto su odradili pa posto je bilo puno para,Jare turio sve u gace...sto je sigurno sigurno je!!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2012. u 00:14 - pre 138 meseci
Nastavak odgovora na pitanje koje sam dobio preko PP a smatram da je mnogo korisnije da i ostali vide.

Ja realno stvarno ne znam kakve su mogucnosti zaposljvanja za masinske inzenjere drugih usmerenja.
Problem je sto je moje usmerenje dosta specijalizovano i nema bas dodira sa ostalima.

Sto se tice proizvodnje i konstruisanja.. nevezano za toplotnu i procesnu tehniku imate dosta firmi koji se bave SUBSEA produktima, brodogradnjom i slicno.
Subsea je trenutno apsolutni hit i tu svi pokusavaju da se uguraju jer zarada po projektima je velika.
Ulazu ogromne pare i otvaraju posebna subsea odeljenja... normalno mnoge propadaju posto nemaju dovoljno iskusva i poslovnih konekcija... ali bar dobijete ulaznu kartu za norvesku jer 6 meseci vam je zagarantovan posao.

Na primer rolls-royce trenutno ima 23 ostvorena radna mesta za razne pozicije... kliknite sa desne strane na "Show all"

http://www.rolls-royce.com/car..._in_the_world/norway/index.jsp

oceaneering - SUBSEA fima ... kolega je upravo presao da radi tamo... a pre toga je radio i u rolls-royce

http://www.oceaneering.no/career.aspx

FMC - firma u kojoj radi Irac koji ide sa mnom na norveski kurs:

http://www.fmctechnologies.com...ns/Norway/VacantPositions.aspx

firma iz koje je kolega otisao:

http://www.nli.no/jobs

ali i dalje vam je najbolje FINN.no

http://www.finn.no/finn/job/fu...kanisk+&areaId=&sort=0
http://www.finn.no/finn/job/fu...ult?keyword=autocad&sort=0
http://www.finn.no/finn/job/fu...?keyword=solidworks&sort=0



 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2012. u 10:12 - pre 138 meseci
Srbija uvek u meraku bez obzira na pare...
Link:
http://www.novosti.rs/vesti/be...-Za-docek-Severina-i-tamburasi

Seve,tamburasi,skupa Skadarlija rasprodata,kuvano vino,pevaci na trgu,cene od 30 do 100 eura po osobi...normalno vatromet...jelte...ima se moze se...mozemo da budemo gladni cele godine ali za Novu Godinu ima da damo sta imamo...
A ovde se na forumu pola Srbije seli...
Ovi pak u Norveskoj,para imaju kao blata ali nista od ovoga nemaju...morace na kurs kod nas.
E,a taj nas merak kosta...a opet s druge strane to je i zadovoljstvo i jedan od uzorka zasto nemamo...
Filozofija jos nerazjasnjena...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-203-136.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2012. u 14:19 - pre 138 meseci
Jel ima neko jasniju sliku oko promene skatteklase? BAs na poslu smo pricali kako ima pravo da se promeni skatteklasa 1 u skatteklasu 2 ako taj zaposleni je jedini hranilac (ima prihode) u porodici, tj taj koji izdrzava porodicu. Pokusao sam preko neta to da promenim i vidim nesto konkretnije ali nisam uspeo. Otisao sam i do skattetatten da bih promenio skatteklasu i tu su mi rekli i da nije moguce to uraditi preko neta, nego mora licno da se dodje. Ali i da treba da sacekam da mi stigne nova poreska kartica (za 2013) pa ako na njoj vec nije u startu to tako, onda da dodjem opet.
Jel to stvarno tako? Koliko u procentima iznosi ta usteda? Ili konkretno u krunama?
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2012. u 16:03 - pre 138 meseci
Citat:
profesor988:
Hei,

Ja držim časove norveškog jezika preko Skype-a. Diplomirani sam filolog skandinavistike- norveški jezik. Cena je povoljna. Vidim da su me već neki moji učenici nahvalili ovde! Hvala im za to! :-D Kontaktirajte me u pp ili preko skype-a (skype ime zorica.radivojevic988).


Ej, tu si :) Ja sam u gužvi ovih dana, pa ne stigoh staviti adresu. Ništa za pohvalu, zaslužila si :) pozzz

I da, hvala svima na čestitkama za Božić !!!
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.218.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2012. u 20:44 - pre 138 meseci
zdravo ljudi, iscitah 10ak zadnjih strana vidim da nista nisam posebno propustio...elem da updatujem svoju pricu kako bi nekome posluzila ili ako neko ima nesto da sugerise samo izvolite...
zavrsio sam master studije u oslu i prvi kurs norveskog (A2), viza mi istice 28. februara, tako da cu se prijaviti za vizu za Norwegian language for skilled workers...

dakle uslovi su da moras biti skilled worker, samim tim priloziti svoju diplomu: ja cu priloziti i svoju bachelor kao nastavnik engleskog kao i ovu master

moras upisati kurs norveskog jezika i to dokumentovati: nasao sam privatnu skolu u oslu koja izradjuje ta pisma, vec su ispraksovani, svaki nivo im je podeljen u 3 kursa, ja upisujem samo jedan zarad vize u martu, koji kosta 550 eura... u skoli prijavljujem B2 nivo a B1 planiram da predjem pre toga u jan.feb.i polovini marta

moras imati smestaj za period koji se prijavljujes: cekam da vidim da li ce mi odobriti dom za dalje ako ne bice veselo

moras pokazati novac na kontu: 92 500 NOK, to je za ovu studentsku godinu, zvao sam UDI, ne traze izvestaj od 6 meseci vec trenutno stanje, to banka izda istog dana

naravno aplikacija u UDI koju placas 350 eu, slicice formulari i ostalo, ovo su bitne stavke...

ova viza se moze obnavljati do godinu dana, cesto je i daju na toliko u samom startu... to bi mi bilo dovoljno da usavrsim jezik i pronadjem posao u struci ja se iskreno nadam...

ako neko ima neki komentar il pitanje shoot it... poseban pozdrav za Mirkanu naravno :D
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.sbb.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2012. u 08:54 - pre 138 meseci
Citam ovde iskustva iz UDI-a i drugih norveskih ustanova i avantura koje ljudi imaju gore sa administracijom ali koliko god bili neobavesteni kad im odnesete odstampano pravilo oni bar procitaju pa urade sta treba jer su bar pismeni da procitaju,ovi nasi nisu ni to....

Odem na Visu medicinsku u Zemunu 30.novembra da podnesem zahtev da mi se izda plan i program rada i javim se u studentsku sluzbu,kazu nema problema,napisi na papiru molbu i sta tacno treba i donesi uplatnicu na 3000din i index.Uradim ja sve to i lepo napisem sa sve podacima molbu i velikim slovima:

PLAN I PROGRAM RADA SA OPISOM SVIH PREDMETA I UVERENJEM O FONDU CASOVA TEORIJE I PRAKSE (BEZ OCENA)

Znajuci kako umeju da otaljaju ja detaljno napisem da bi bilo jasno sta hocu.Predam sve to i kazu dodjite za 2 nedelje bice gotovo,super....
Odem jutros nakon 4!! nedelje opet iz iskustva koliko su brzi ostavim im duplo vise vremena. Prvo su poceli da vicu na mene zasto sam dosao pre 11 jer oni rade od 8 ali ne sme niko da priviri kod njih pre 11,ja se izvinim i kazem da kasnim na posao samo bih da podignem dokument i kazem o cemu se radi. Zenska mi iznervirana vadi iz neke fioke pored index i jedan papir na kome je napisano ime ustanove,prekucan spisak ispita koje sam polozio i pored napisane OCENE. I kaze "potpisi da si preuzeo"

Ja sad kontam onaj budzak od 100-200 strana ce potom doneti mada sam odmah pitao "sta je ovo?" jer sam lepo napisao da mi ocene ne trebaju. "Samo ti potpisi", kaze ona meni.

Pitam ih "a gde je ostatak? treba mi opis predmeta",a zenska ni pet ni sest nego mi kaze "jao znas ti koliko je to,kao knjiga,tu ima stotinu strana to treba da se iskopira sve i tako..." :D

Ja joj vec iznerviran kazem "pa znam ja dobro,to sam i trazio,napisao i platio 3000din a ovaj papir sto mi dajete meni ne treba"

A ona i dalje drsko i bezobrazno iako sam krajnje normalno dosao kaze "ne moze to sad,dodji posle praznika". Okrenem se i uz "svasta..." izadjem jer em kasnim na posao em koliko god da se svadjam idu praznici pa necu dobiti ono sto sam trazio jer nema vremena.

Prve nedelje nakon praznika cu opet ljubazno traziti da mi se izda ono sto sam platio,onda cu se obratiti direktorki da li moze da mi se izda taj dokument ili da mi se vrate pare a ja da trazim pomoc od ministarstva prosvete.Sa kaubojstinom drugacije ne moze,oni ocito na normalno ne reaguju pa treba da se ponasas kao budala da bi nesto izjurio sto si em platio em imas pravo na to,naopako da je dzabe,tu ne bih smeo ni da trazim.....EEEEEE Srbijo medj' slljivama......
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2012. u 09:21 - pre 138 meseci
Ja da sam na tvom mestu bi ih oterao u tri lepe, jer lepa rec ovde ne vredi kao i u brojnim institucijama. Kod nas jedino galama prolazi a ako si fin, kulturan i posten svi ce te skinuti sa dnevnog reda i ispasces budala. Zovi odmah danas direktora i digni dzevu, kao hitno ti je, kasnis sa tim itd. Mozemo mi da se cudimo do prekosutra kako je u Srbiji sve otislo do djavola, posebno ljudi i institucije ali to nam nece pomoci da uradimo ono sto zelimo. Ne jednom, MILION puta sam video da samo galama i veze prolaze i to je opste pravilo kojeg se treba drzati, NAZALOST!
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2012. u 09:32 - pre 138 meseci
Ma znam ja to dobro nazalost al ja sam ok sve dok me neko zaista ne iznervira,jednostavno nisam galamdzija,ali mi se cini ako ne dignem frku necu nista ni uraditi,ali zena mi mrtva 'ladna kaze "to je kao knjiga znas ti koliko toga ima da se kopira" to mi je vrh:-) pa nisam ti dao 3000 i cekao mesec dana zato sto si mi simpaticna jbt....

Pitacu jos jednom fino pa ako ne ide onda cemo kod direktorke pa ako nece ni kod nje onda cemo fino traziti pare nazad i da vidimo sta ministarstvo prosvete ima da kaze,nisam skandal majstor ali u zadnje vreme gubim zivce za ovakve stvari jer u zemlji Srbiji stvari se zavrsavaju samo ako si veca budala od budale sa kojom imas posla.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2012. u 09:59 - pre 138 meseci
Ovom zadnjom recenicom si sve rekao, svaka cast!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2012. u 14:54 - pre 138 meseci
ZA MOUKOKA
Jel ima neko jasniju sliku oko promene skatteklase? BAs na poslu smo pricali kako ima pravo da se promeni skatteklasa 1 u skatteklasu 2 ako taj zaposleni je jedini hranilac (ima prihode) u porodici, tj taj koji izdrzava porodicu. Pokusao sam preko neta to da promenim i vidim nesto konkretnije ali nisam uspeo. Otisao sam i do skattetatten da bih promenio skatteklasu i tu su mi rekli i da nije moguce to uraditi preko neta, nego mora licno da se dodje. Ali i da treba da sacekam da mi stigne nova poreska kartica (za 2013) pa ako na njoj vec nije u startu to tako, onda da dodjem opet.
Jel to stvarno tako? Koliko u procentima iznosi ta usteda? Ili konkretno u krunama?

Moukoko...na netu mozes da promenis samo skattekort.To sam napisala u proslim postovima o porezu kada smo pricali o karticama poreskim.Za klasu moras licno i najbolje je licno...ja za sve idem licno i menjam po dva sluzbenika (ko ce ih znati da li jedan zna sta prica)...
Imas pravo na promenu klase ako si ti jedini hranilac ili ti supruga/suprug zaradjuju minimalnu sumu tipa 39950 kruna i ona na to ima frkort (dakle ne placa porez)...znaci ako si ti jedini koji zaradjuje imas...ali ta usteda iz skatteklasse 1 u 2 nije bog zna sta...To je ono sto ljudi misle da je to nesto puno ali nije...mada sve dobro dodje!!!
Evo ti prvo link o ovome:
http://skattebetaleren.no/skatt/nyheter_arkiv/blank4/

A ovo je kljucna recenica i direktan odgovor na tvoje pitanje:

Havner du i klasse 2, kommer du opptil 9.912 kroner bedre ut.


Znaci druze porez je manji za 10.000 kruna (da zaokruzimo)...!

Moje pitanje:Da li si dobio poresku karticu?Jer vodi racuna...ako imas dozvolu do 31.decembra...ili saljes na produzenje sada...moras licno da ides i trazis...ako nisi taj slucaj,do 31.og decembra treba da stigne na kucnu adresu...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2012. u 15:45 - pre 138 meseci
Imam jedno pitanje i savet za moukokua...

Prvo savet. Najbolje pozovi 80080000 (ili vidi na sajtu ne znam jel ovo vazi za celu no)....i kazi "dobar dan, ja jos nisam dobio skattekort za 2013 pa me zanima da li ima mozda neki problem"...i reci ce ti odma..

Zasto ovako...zato sto ja isto nisam dobio..i danas pozovem i kazem tu recenicu od gore..i cika me pita "koji ti je norveski broj"...ja izdiktiram, a on odgovori "da, nismo vam poslali skattekort jer nemamo nista od vasih podataka u sistemu"... Ja kazem "..pa kako nema kad vec imam jednu skattekort".... kaze on... "ne znam, ali nema vas ovde, tako da je najbolje ili da dodjete ili da uradite preko neta".... ja naravno volim sve licno..i lepo se pokupim i odem tamo i nadam se da je onaj dileja od sluzbenika uradio sto treba....

To je bio savet...to te kosta par minuta vremena samo, a resices se muke i znaces na cemu si...jer oni tamo imaju evidenciju kome su poslali a kome ne,...

E sad, moje pitanje ako neko zna... ovo oko poreza... bas se tice ovog oko supruge... Ja kad sam popunjavao za prvu skattekort sam stavio da mi zena ima income 0...i upao sam u class 1...nisam puno tada obracao paznju na to jer sam tek bio stigao itd... medjutim sad bih obratio..

Pa me zanima...taj zenin prihod... Jel se gleda iako ona ne zivi ovde? Znaci ako je moja zena na porodiljskom u srbiji i prima bedu od 18000din da li ja to ovde prijavljujem ili ne? Jer ako ne, onda bih ja morao upasti u class 2. Jel neko o ovome mozda mozgao ko ima zenu i decu?

Hvala unapred,

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7860566 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.