Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7841146 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.06.2012. u 12:07 - pre 144 meseci
Mislim da Jens Stoltenberg svima ulepsao dan o divljim zivotinjama iz dvorista , meni jeste i hvala ti.Mada to je stvarno nista u poredjenju sa zmijama.
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.06.2012. u 13:09 - pre 144 meseci
Jovane da tacno je moras sve to poslati... i to bas tako kako su ti napisali :)


a zmija u norveskoj ima 3 vrste... 2 su bezopasne a treca je cini mi se poskok i ona je opasna... a zivotinje... pa to je bas lepo... imas prilike da vidis one koje verovatno nikad nisi ni zamislio da ces da vidis, plus sto one nece napasti ako ih ne izazoves... vecina njih je navikla da su u ljudskoj okolini.... pa kod mene u oslu ima jelena,u prolece dodju ispred doma i pobrste vrhove tuplipana.... hehehe sad prestali da ih sade... nema efekta,cim procvetaju evo ovih i pobrste samo cvet...
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.151.44.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.06.2012. u 18:00 - pre 144 meseci
Kako stoje stvari sa izvozom polovnih auta iz Norveske

Vidim da su cijene ovdje "zanimljive" kao sto je to obicaj u Norveskoj, ali da nema neki krupni povrat "poreza" pri izvozu iz zemlje,
bez toga zaista nema smisla!
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.06.2012. u 19:17 - pre 144 meseci
ja nisam cula da ima.... mozda neko jeste
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.06.2012. u 00:26 - pre 144 meseci
Cao svima.Imam pitanjce za medicinare , hvala Bogu pa vas ima koliko hocete :D Da li se bolnicari zaposljavaju samo po starackim domovima , ili radite po nekim abulantama i sl ?
Hils
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.06.2012. u 15:20 - pre 144 meseci
rsasanis,
kol'ko me secanje sluzi,raspitivao si se o slanju dokumenata sa Visom med.skolom u potrazivanju autorizacije za sykepleiera,zar ne?E sad,jel si dobio odgovor i ako jesi bi li podelio sa nama sta su ti odgovorili...

Citat:
Svejeok: Cao svima.Imam pitanjce za medicinare , hvala Bogu pa vas ima koliko hocete :D Da li se bolnicari zaposljavaju samo po starackim domovima , ili radite po nekim abulantama i sl ?
Hils



Svejeok,
Posao kao hjelpepleier mozes raditi u bolnici,starackom domu,patronazi itd......ambulante????nemaju ih valjda,imaju helsestasjon,legevakt a tu nisam video hjp...bem li ga,mozda ih i ima..
 
Odgovor na temu

Danka V
Beograd

Član broj: 304248
Poruke: 48
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.06.2012. u 18:47 - pre 144 meseci
Pozdrav svima
Zanima me da li moram uciti jezik u skoli ili mogu ici na privatne casove?
Cula sam da nije potrebno staziranje ,s obzirom da Norvezani to nemaju,navodno mi bi bilo potrebno fond casova iz skole kako i volenterski rad u nekom starackom domu.
Hvala Vam unapred
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.06.2012. u 21:58 - pre 144 meseci
Lepo bilo gledati veceras Portugalce protiv Holandjana,dobra utakmica.
Jel gledate EUR02012?

Sta kazes Danka?Treba da staziras,ako je rec o srednjoj medicinskoj,jer nakon toga ces da polazes drzavni ispit.Neki su predavali bez (i ja medju njima) ali sam imala drzavni sa Visom skolom.Mozes da ucis norveski gde hoces,i s kim hoces.Sve sto se polaze u Srbiji od ispita jezika kao i skole u kojima se ide,apsolutno nista nije priznato u Norveskoj i vazi se samo tvoje znanje a kako si do znanja dosla stvar je tvog licnog izbora.

Hj.pl mogu da rade i po vrticima,izmedju ostalog pobrojanog ranije vec.

A,volim ove Portugalce...i uvek sam volela njihov nacin igre.A Bilic za sutra najavljuje mec generacije protiv Spanaca(kako god bilo,sutra navijamo za komsije,zar ne)...
Jest da nema puno veze sa Norveskom ovaj deo o fudbalu,ali eto ubacih malo.Nema covek s kim da prodiskutuje.Pozdrav svima.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Danka V
Beograd

Član broj: 304248
Poruke: 48
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2012. u 09:38 - pre 144 meseci
Hvala na odgovoru
Znaci staziranje mi je obavezno ,a za jezik mogu privatno da uzimam casove
Ja inace sam pri kraju radim prekvalifikacije,posle fizioterapeutskog tehnicara...
 
Odgovor na temu

vozdratebra
Diplomirani inženjer organizacionih
nauka
Beograd, Srbija

Član broj: 225640
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2012. u 10:02 - pre 144 meseci
Jedno veliko hvala svima koji su do sada pisali u ovoj temi i olakšali posao svima koji žele put Norveške! Ja sam odavde pokupio niz informacija, a nisam ulazio na temu od prošle godine tako da sam sinoć morao da iščitam preko 100 strana da vidim šta ima novo i da bi se uključio u pisanje.

Probaću ukratko da iznesem naš slučaj:
Ja - Diplomirani inženjer organizacionih nauka-odsek upravljanje kvalitetom (FON)
Žena - srednja medicinska opšti smer, viša medicinska (Zemun) opšti smer (6 semestra, ali ne potpuna Bolonja), trenutno radi u šok sobi već tri godine, a ima radno iskustvo od blizu pet godina.
Jezik učimo privatno od marta 2011, imali smo samo pauzu oko svadbe septembar i oktobar prošle godine.
Dokumenta smo poslali krajem februara, slali smo običnom poštom izašlo je manje od 2000 dinara (preporučeno, avionom, sa povratnicom). Slali smo za dve autorizacije za helsefagarbeider i sykepleier. Sredinom marta stigla faktura za dve autorizacije. Krajem aprila stiglo da moramo dopuniti dokumenta za sykepleier. NAPOMENA: Svojom glupošću poslali smo jedna dokumenta, a dve autorizacije! Moralo je sve duplo i da me danas pitate zašto to nismo tako uradili ne bih znao da kažem. 30 maja je dobijena autorizacija za helsefagarbeider, to smo saznali na SAFH, a u roku od sedam dana nam je stigao i papir! Sada moram da pošaljem opet papire za sykepleier. Inače jedna NAPOMENA za sve sa višom iz Zemuna, njoj je plan i program imao preko 200 strana!!! Rekli su da nema ništa kraće i da njih ne zanima šta će njoj to! Mi smo sve to preveli i koštalo nas je sve zajedno sa ostalim papirima 1100 eura! Sada bar imamo sve prevedeno.

Izneću sada malo naš plan:
Danas kupujem kartu za nju preko Lufthanse sa polaskom 19. oktobra i povratkom 4. novembar. Ona će u periodu 25-31 oktobar ići na polaganje NP3. Ovo smo odlučili jer smo imali info da je NP3 postao obavezan! U međuvremenu smo saznali da to i nije tako sem za Oslo i užu okolinu. Ona je već krenula da se zasebno od mene priprema za NP3 pa će to i nastaviti. Odavde ćemo probati da zakažemo sastanke negde pred put kako bi mogla da ode na neki intervju kada dođe gore. Nakon polaganja NP3 nastaviće da traži posao i ostaće gore najverovatnije bez obzira na povratnu kartu.
Ja ovih dana nosim svoje papire na prevod pa pravac NOKUT. Naravno trenutno je najizglednija situacija da idemo na pripajanje porodice kada se ona gore zaposli i prođe potreban period, ali pošto imam i ja visoko obrazovanje pokušaću da nađem posao.

Imam naravno i po neko pitanje:
- Da li treba opet da popunjavam formular za autorizaciju kada budemo slali dokumenta za sykepleier koja su tražili? Sve je plaćeno samo treba to dostaviti, da li tu treba nešto posebno da se popunjava ili isto kao i prošli put?
-Mi smo mislili da uplatimo odavde NP3 i da stavimo adresu za te papire što šalju na Srbiju, ali pročitao sam da to i nije baš pametno. Ako ipak ne pronađem nikoga gore čiju bi adresu mogao da stavim da li da ipak rizikujem sa našom ovde?

Ovih pitanja sam se sada setio onako na brzinu što me prvo interesuje pa ko god može da pruži informaciju biće super. Ako neko ima mene nešto da pita nek slobodno izvoli, nemam previše informacija, ali ono što znam svakako ću podeliti!

Veliki pozdrav svima!!!
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2012. u 14:45 - pre 144 meseci
Ja sam pre par meseci poslao mejl folkeuniversitetet-u sa istim pitanjem i odgovorili su mi da je moguce navesti adresu iz Srbije, ali tada rizikujes da ti pismo ne stigne na vreme. Dakle ti si taj koji odgovornost preuzima na sebe. Mada ako se ne varam oni to pismo salju 10 dana ili cak 2 nedelje pre polaganja sto bi trebalo da bude dovoljno. Meni je recimo arbeidstilbud stigao (kao pismo) za tacno nedelju dana. Mada da je rizicno, rizicno je.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2012. u 17:28 - pre 144 meseci
Za Vozdratebra...

Secam se kada sam ja otisla na Visu istu tu Zemunsku dobila sam plan i program od 150 strana...ali sam ga na licnu odgovornost skratila.Dobro zavrsili ste i preveli sve to,nije to nikakav minus samo plus ali cena je stravicna za srpske plate.Sve se salje duplo,sve sto si trazio za hj.pl trazis i za spl samo sto u formularu u kojem popunjavas svoje licne podatke stavljas da trazis autorizaciju za spl a ne autorizaciju za hj.pl.I sva dokumenta nanovo samo dodati i sve cetiri godine srednje sa svedocanstvima,itd.Sve nanovo.To je odvojen zahtev i obradjuje se kao sam za sebe.Kao i dve takse placas od po 1430 kr za svaku.
Jeste malo rizicno staviti adresu iz Srbije sto se tice polaganja NP3 samo iz razloga da li ce da stigne u to vreme,ali to mozes da resis i da neko od nas izadje u susret i stavi svoju adresu,tada stize u roku od 2-3 dana sigurno,ovo je provereno jer je tako bilo i kada sam isla na NP3 a za Bergen je bilo da se logujem na sajt sa pasvordom koji su mi dali kada sam uplatila polaganje.Mozda je tih 10 dana dovoljno da stigne papir u Srbiju a mozda nije.To sam preuzimas rizik.Kazem nije bog zna kakva usluga pa smatram da se moze racunati i na nas ovde da neko pomogne sto se toga tice.Javi sta si odlucio/odlucili.
Secam se kada su meni slali selvangivelsen trebalo im je 16 dana,rece mi mama da je toliko proslo od datuma koji stoji na pismu do momenta kada je pristiglo,ali nema pravila.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

vozdratebra
Diplomirani inženjer organizacionih
nauka
Beograd, Srbija

Član broj: 225640
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2012. u 23:19 - pre 144 meseci
Potražićemo svakako nekoga gore da na njegovu adresu stignu ti papiri naročito što će ona biti gore već od 19og, a ispit je u periodu 25-31 oktobar. Ako se ne snađemo javiću obavezno!

Citat:
Sve se salje duplo,sve sto si trazio za hj.pl trazis i za spl samo sto u formularu u kojem popunjavas svoje licne podatke stavljas da trazis autorizaciju za spl a ne autorizaciju za hj.pl.I sva dokumenta nanovo samo dodati i sve cetiri godine srednje sa svedocanstvima,itd.Sve nanovo.To je odvojen zahtev i obradjuje se kao sam za sebe.Kao i dve takse placas od po 1430 kr za svaku.


Mi smo već poslali i za autorizaciju za sykepleier, platili i dobili odgovor da treba da dodamo određena dokumenta (u našem slučaju sva). Dokumenta će biti spremna, ali ne znam kako sada nanovo da ih pošaljem jer je procedura već započeta. Da li ih samo pošaljem bez propratnog nekog papira ili postoji papir koji treba popuniti kako bi oni znali da je u pitanju dopuna dokumenata...

Hvala vam na brzim odgovorima! :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2012. u 23:40 - pre 144 meseci
Vidi druze,

Ti od njih dobijes napismeno sta je to sto treba da dodas.Taj papir uzmes i sa svim dokumentima koja se traze posaljes zajedno.Bilo koja osoba koja je slala u SAFH dokumenta i dobila ili avslag,ili licencu ili autorizaciju je registrovana tako da znaju o kome se radi ali posalji taj papir koji su poslali i dokumenta.Nema dileme.

PS.Ja se obracam ljudima kao Milorad Dodik u javnim emisijama,na ti i druze,ali to ja iz navike ne iz nepostovanja.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2012. u 23:52 - pre 144 meseci
Nego...

Cujem veceras na RTS-satelit da je psihijatrijska klinika "Laza Lazarevic" u Beogradu otvorila novo odeljenje pod nazivom "Za starije adolescente"...Bogami,bice guzva...i uz cinjenicu da mnogi emigriraju za Norvesku.

Nego malo sad o parama.Dakle dobijeno je povecanje od 12 000 na godisnju platu,svi pod opstinskim sektorom,plus sto dodatak za aftenvakt,noc i vikendi nije vise 35 kr na obicnu satnicu vec 50 kr na osnovnu cenu sata.To je poboljsanje.A na polozaje koji zahtevaju Høyskole (spl itd.) je dodatak na godisnju platu 22 000 kr.I sada nije samo 10 år ansinitet rada vec uveli i 20 år ansinitet.A za nekvalifikovane radnike u zdravstvu tj.asistenti skocili su isto u osnovnoj plati za 22 000 kr.
A dobice se retroaktivno na jesen najverovatnije,umesto sad u julu odmah.
Pa,puno je bolje u odnosu na proslogodinje povecanje 1.maja.Ali secam se tada su isplacivali odmah,nije se cekala jesen pa retroaktivno.

Odose nam komsije Hrvati kuci,a srecni Lipi ih vec bio javno prozvao kao i Spance da ce da se dogovore oko rezultata kako bi Italijane izbacili.
Pozdravcic svima.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2012. u 02:21 - pre 144 meseci
Evo najsvezija info za sve one koji imaju BUG i RO pasos. Od juce su ukinute restrikcije i vise vam ne treba 80 % radnog vremena za dozvolu , tj nije vam potrebna dozvola uopste.
Pratim redovno forum i video sam da ima ljudi sa ovim papirima.
Evo linka :
http://www.regjeringen.no/nb/d...og-rumenske-arb.html?id=685902

Hils
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

Danka V
Beograd

Član broj: 304248
Poruke: 48
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2012. u 09:32 - pre 144 meseci
Citajuci prethodne postove,ako sam dobro razumela a najverovatnije nisam hehe
imam pitanje a to je da li da posaljem za autorizaciju (licencu) papire iz osnovne skole za fizioterapeuta zbog fonda casova,pitam se zato sto imam srednju medicinsku iz prekvalifikacija tj. uskoro zavrsavam.Jer sam shvatila da to zna da bude nedovoljno...Isto imam par ispita iz farmaceutskog tehnicara jer sam prvo htela da se prekvalifikujem za farmaceuta pa sam odustala... Moram se jos jednom zahvaliti svima vama koji ste na forumu,zaista pomaze sama pomisao da se nekom mozes obratiti..
Veliki pozz
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2012. u 09:41 - pre 144 meseci
[quote]Danka V: Citajuci prethodne postove,ako sam dobro razumela a najverovatnije nisam hehe
imam pitanje a to je da li da posaljem za autorizaciju (licencu) papire iz osnovne skole za fizioterapeuta zbog fonda casova,pitam se zato sto imam srednju medicinsku iz prekvalifikacija tj. uskoro zavrsavam.Jer sam shvatila da to zna da bude nedovoljno...Isto imam par ispita iz farmaceutskog tehnicara jer sam prvo htela da se prekvalifikujem za farmaceuta pa sam odustala... Moram se jos jednom zahvaliti svima vama koji ste na forumu,zaista pomaze sama pomisao da se nekom mozes obratiti..

Danka,kolko skola Vi imate???Od osnovne krenuli da masirate,a :-)

Miro,aj u 1000 nk da Grcka osvaja prvenstvo,samo im jos 3 gola trebaju :-)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2012. u 09:44 - pre 144 meseci
Citajuci post "Svejeok" to znaci da imamo odgovor i na pitanje davno postavljeno na forumu,sta se desava ako neka zemlja udje u Uniju da li podleze nekim posebnim pravilima ili ima sve privilegije u startu.
Po ovome,ulazi se u jedan period od 5 godina za koji se kaze da je overgangsregler i henhold til EØS-avtalen,a to znaci trazi se dozvola i dalje i slicno pa onda nakon tih 5 godina dobijaju se sve privilegije,papiroloske.Ujedno je 5 god i maksimalan period za ta pravila.Pa eto,to je bilo pitanje ako se ne varam za Hrvatsku,znaci takav scenario mogu imati i Hrvati,da imaju period od 5 godina gde zapravo nemaju pune papiroloske privilegije.
Naravno da se ovo ne odnosi na generalnu tacku gledista,ipak je to politika.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2012. u 10:02 - pre 144 meseci
Sad mi nije jasno:

Sta ja trazim Licencu ili Autorizaciju za spl.???
I sa jednim i drugim mogu da radim kao Spl.al koja je razlika?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7841146 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.