Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7831221 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 19:23 - pre 144 meseci
Nova rasprava na temu da li udajom treba menjati prezime , naravno salim se i buducim mladencima zelim sve najbolje , papiri su ipak mnogo manje vazni od zajednickog zivota , sve ce to doci na svoje mesto pa cak i u malo vise komplikovanoj norveskoj administraciji.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 19:28 - pre 144 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Ali moras i dalje da uskladjujes podatke u svim onim navedenim institucijama.
To je vise prakticno resenje,ne moras da nosis pasos.Jel ima neki sajt o tome?


To obavestenje stoji u UDI-ju u Stavangeru, licno procitao. A verovatno ima nesto i na sajtu
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 19:30 - pre 144 meseci
Zorice,stara balkanska tema,ha ha ha.
Moja sefica i njena dva sina imaju njeno prezime a njen muz svoje.He he...da je na Balkanu bio bi papucar...ha ha ha.Tako kazu nasa pravila.
Ja je pitam pa sto to ne promeni...kaze,da ide po institucijama...a ne.ne pada joj na pamet.Srecni svi i ovako.

Ej,medicman nadjoh na sajtu UDI-a od 22.maja.Pa,prakticno.Ista pravila ali prakticno.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 19:30 - pre 144 meseci
Pobedi Djokovic , na redu je stari znanac Federer .
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 19:36 - pre 144 meseci
Nema sansi da se to desi ni za jednog sina , a kamoli za dva , ali i za njih to nije uobicajeno , ipak je to malo vise drugaciji ili savremeniji nole , ili je pitanje cime ga je to tvoja sefica zaduzila kada je toliko velikodusan.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 19:53 - pre 144 meseci
Pa da, prakticno sve ostaje isto, jedino je malo lakse sto ne vezuju dozvolu za pasos, pa je lakse zameniti pasos, a dozvola ce biti kao VISA kartica, pa je laksa za nosenje.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 20:11 - pre 144 meseci
Pa poruka svim zenama (nasim) koje dolaze ovde jeste da Norvezani slusaju daleko vise nego nasi.Delovace kao fraza ali jeste tako.Daleko od toga da kudim nase,ali ne dave te oko prezimena,a pazi ne moras ni da rodis musko dete,nisi obavezna da se vencas sa varjacom i serpom,smes i da zakasnis i da izadjes sa svojim drustvom pa i da popijes,cuvace decu kuci,doci ce po tebe na posao (a nece ti pridikovati zbog toga,i tokom svadje napomenuti kako se on zrtvuje),doduse pozicija Velike Velikomucenice Jedinstvene i Nezamenljive Gospodje Majke je u principu svuda ista u svetu,majka njihova je samo jedna,tako da tu drage moje dame,nema prednosti.Ali dodajmo i ovo,nije mala stvar,nece te daviti u voznji kako su zene losi vozaci,a vala mozes i da se skines ko covek,pardon,da se skockas a da to ne bude previse veliki udar za njegov mozak "jer ce drugi da te gledaju".
Mada,kada se svadjas...obicno to radis sam sa sobom,jer njega (Norvezanina) boli uvo za tu raspravu.Nasem tu dajem prednost jer izlazi sa argumentima,deranjem retko i lampom /oni ekstremni/,da ne gresim dusu.Verovatno i Norvezanin to ume,ali mu zao lampe.
Imas pravo na rad.Ej,radis,zaradjujes.Imas platu.Nas je jako srecan ako si kuci pre njega jedno sat dva da ga docekas sa ruckom.Nije potrebno napominjati rad po smenama i one turnuse u zdravstvu.Norvezanin usisa,skuva,masina se ukljuci.Nas oce poneki i to ali da ga komsija ne vidi jer proglasice ga titulom papucara.

Volimo i nase,ali cinjenice su cinjenice.Neka muski deo populacije zaobidje post,kao i jako zaljubljene nase zene,jer tu je suzena adekvatna procena.Prvi su subjektivni,a druge obicno zaslepljene.Mada za one koje hoce produzeno radno vreme/zavrsis u preduzecu pa produzis kuci/ nasi su idealan izbor.
Mala prednost nekim nasima(da malo udenem i to):Malo su vise "musko" na oko,autoritet itd.Ali proslo je i Osmanlijsko carstvo.
Napomena:Stojim iza svega napisanog,licno iskustvo.
Balkan je Balkan,bio bice i ostace.Ja ga obozavam ali ucim da nekako budem pametna.Tesko je kada si toliko bio pod "Osmanlijskim carstvom".
Pozdrav,dame!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 20:28 - pre 144 meseci
Kombinacija hemije sa Balkana i dobrog posla / plate / u Norveskoj je idealan spoj.
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 21:27 - pre 144 meseci
nema intervjua , nema..danas me zvali na dva.hehe drz te palceve.
jessheim i stavanger su u pitanju
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 22:24 - pre 144 meseci
Miro, mozda je vama bolje, ali nama nikako nije. Ne znam, ali se meni norvezanke nikako ne svidjaju za neki zajednicki zivot. Previse je razlika tu za mene... Ali ko voli, nek` izvoli. :-)

Citat:
suhimilek: nema intervjua , nema..danas me zvali na dva.hehe drz te palceve.
jessheim i stavanger su u pitanju



Hajde druze, neka je sa srecom. Udri, pa da budemo komsije. :-)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 22:29 - pre 144 meseci
mada77 moj najiskreniji savet je da i ako se vencate ona ne menja prezime.... promenom prezima ce se napraviti tolika frka da je to prosto naprosto smesno.... dakle cula sam price koliko je to tesko no medjutim dok se moji prijatelji nisu vencali nisam verovala.... na kraju nakon 8 meseci zajebancije s oprostenjem devojka je morala da povuce sve papire i da zadrzi svoje prezime... a pri tom su se cak ovde vencali.... e sad posto je trudna tek kad dobije bebu ce da zameni prezime, kako joj nebi pravili probleme na granici pri izlazu s detetom,jer i to je peripetija svoje vrste tek.... tako da ili cekajte s vencanjem ili nek ne menja prezime,pa nek ga nakon 3 godine zameni kad sredi sve papire ovde, jer veruj to ce joj biti tolika frka da mogu cuda da naprave oko toga ovde....


a za moju mirku... sto se tice vozackog sreco zaboravila si glatkjøring koji je 4000 i langkjøring koji je isto 4000 i to je pored onog gore navedenog tvog u davorinovog obavezno u oslu...... i veruj najisplatljivije je kupiti paket jer sve to kad saberes u oslu kosta 42 000 a kad uzmes paket kosta 32 000... .tako da ja sma odlucila uzeti paket....

a i ovo za tri meseca sto ste pricali da ima pravo da se vozi.... jeste, ima pravo da se vozi dok se ne dobije prva radna dozvola... ali samim dobijanjem dozvole mora se u norveskoj sve ponovo polagati i testovi i voznja i sve sve... nekad je mogla sam ovoznja i to je bila velika usteda, pa je onda bilo 3 meseca od dana dobijanja dozvole, no medjutim sad ne moze uopste.... lik koji je skoro dosao pre 10 dana je dobio odbijenicu,jer ima radnu dozvolu....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2012. u 23:13 - pre 144 meseci
Dobila sam na papiru za sve kategorije koliko kosta,ali tek na kraju cemo da vidimo koliko ce biti.Izvestavam kada sve bude gotovo.To je skupa zabava.U jednoj drugoj skoli se ne placa iznajmljivanje auta,pise da je uracunato u cenu,a tamo je 45 min 590 kr.Ima malih razlika,videcemo,sada obilazim sve da vidim sta pase najvise.

Medicman,pa naravno da vam se ne svidjaju Norvezanke.Jeste razlika,ona je sef u kuci a ti papucar sa pravom na prenociste i izvrsavanje radnih zadataka kako u kuci tako i u postelji.Na ovu temu na pocetku foruma je Davorno dao definiciju kada su se raspitivali o tome da se zene za dozvolu da olaksaju sebi.
Zene su im zasticene kao beli medvedi.A mi malo na kurs kod njih.Ne bi bilo lose.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2012. u 10:48 - pre 144 meseci
Strajk je zavrsen.Zvanicno od jutros od 6 sati ujutru je normalan radni dan.Sada bi trebalo sve skole,obdanista i neke zd.ustanove normalno da rade,kao i aerodromi a i nas dragi SAFH,NOKUT itd.Mada od SAFH sam ja dobila pismo u sred strajka(izgleda se tamo neko ipak dovlacio na posao).

Dogovorili su ukupno povecanje od 2,7% ili ti 12 000 kruna na osnovnu platu godisnju,i lokalne pregovore tj.povecanja na 1,2%.
U odnosu na proslu godinu,kada smo 1.maja dobili povecanje od 1,72% ili ti 7000 kruna na godisnju platu,ovo je bolje.
Civilizovano prodje,trajalo nekih 10-15 dana.
Sad ce valjda i vremenska prognoza da se pojavi u dnevniku.
Gledam dnevnik,kad na kraju saopstenje:"Veceras nemamo vremensku prognozu jer su svi drzavni meterolozi u strajku".
E mi se toga nismo setili a onoliko smo strajkovali(doduse jedino kada upadnemo u studio,tada nema vise ni programa,a ne vremenske prognoze).

Eto tako.Zavrsilo se i to.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2012. u 11:27 - pre 144 meseci
Zena iz odeljenja za vize pri norveskoj ambasadi u Beogradu sa kojom sam razgovarao danas mi je rekla da postoji teorijska mogucnost (sta gos to znacilo) da apliciram za posao u Norveskoj u njihovoj policiji, i da bi to moglo da ubrza stvari. Meni je direktorka doma u kojem bih trebao da radim rekla da u ugovoru koji su mi poslali treba da pocnem da radim od 11og ovog meseca, a papiri mi jos nisu stigli na kucnu adresu. Kada sam to objasnio gospodji iz ambasade rekla mi je da u tom slucaju nema sanse da preko njih zavrsim sve sto mi treba u tom roku. Iz tog razloga se pitam da li ima smisla da se pokupim i odem za No(kada mi stigne pismo), pa da apliciram preko policije u No?
U zescem sam cajtnotu i stvarno ne znam sta da radim. Ima li neko neki savet?
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2012. u 12:44 - pre 144 meseci
jel i u Oslu prestao strajk? nemam kablovske,a nisam jos citala novine.... a nisam ni poruku dobila da mi je normalno radno vreme....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2012. u 12:49 - pre 144 meseci
Kakva ambasada,kakva cuda...trajace,druze kao poslednjih "10 minuta" na utakmici Zvezda-Bajern 1991,u Beogradu.Sve ima samo kraja nema.
Hvataj avion,leti za Norvesku,te papire predaj u policiji u No,seti se da trazis za tidlig arb.start da ti odmah mozes da pocnes da radis da ne cekas da stigne odobrenje.Pa,citas li covece forum...preko ambasade,nikada jer traje dugooo.
E,sad ti imas problem jer su ti oni poslali papire pa ih cekas...jao,Stoltenberg.Trebao si da im kazes:"Ljudi,skupite mi te porebne papire,ja dolazim i predajem to u vasoj policiji u No,i gotovo".
Ali ajde sad je gotovo...avion hvataj cim stignu papiri,ali realno da 11.pocnes malo je tesko sada kada si ga zakomplikovao.
Strajkovi sto su bili,posta avioni sve je radilo smanjenim kapacitetom...valjda ce uskoro da stigne.
Pa serije si pisao ovde na norveskom a tako vaznu stvar si zaobisao,i zajebavas se sa ambasadom.
Slusaj,cim papiri stignu leti ovamo.Zavrsavaj sve ovde.
Nas covek koji sada radi u Karasjoku je isao preko ambasade...muke Isusove jer je sve sporo.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2012. u 12:51 - pre 144 meseci
Jeste Kelly,zavrsen je strajk.

Nisam ni ja dobila poruku,ali VG izvestava.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.17.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2012. u 14:50 - pre 144 meseci
Ok!Hvala svima na savetima!
Ali ipak neka ostane na forumu pa ako neko zna li sazna u medjuvremenu neka javi,a i ja cu kontaktirati SAFH da vidim da li je moguce promeniti prezime na autorizaciji!
Znaci zanima me da li je moguce zameniti na,vec dobijenoj autorizaciji,prezime nakon vencanja?
Ponovo hvala svima!
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2012. u 14:59 - pre 144 meseci
Nemoj pogresno da me shvatis, ali da sad pozoves SAFH 4 puta, garant bi dobio 2 ili 3 razlicita odgovora, zavisi na koga naletis i ne bi ni sam znao sta je tacan odgovor. Ja licno bi informacije sa foruma uzeo samo kao vodilju, mogucnost da je nesto stvarno tako ili necije iskustvo, defitivno se nikad ne bi oslonio na to sto sam procitao na forumu, jer sve to moze da bude, a ne mora da znaci. A ovako laicki gledano, to sto ti pitas moze da ti/vam pokvari sve planove, u najmanju ruku da vam odlozi sve sto ste isplanirali za neodredjen vremenski period dok se to ne resi. A ako ima ponudu za posao, to vreme za resavanje prezimena i nedaj boze nekih drugih problema ne sme biti neograniceno.
Jel si probao da zoves SAFH, sta su ti oni rekli, da li i kako moze?
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2012. u 15:04 - pre 144 meseci
Evo, bukvalno pre 5 minuta sam usao u dvoriste i zatekao sam kovertu na zemlji. Mislim uzas zivi. Izem ti nasu postu. Poslali su mi ono sto bi se moglo nazvati izvod iz registra firmi u norveskoj i popunjenu semu o radnoj ponudi koja se skida sa sajta UDI-ja. E sad da li je to dovoljno, ne znam. Valjda su se dobro raspitali.
Ovde u ugovoru mi stoji da bih trebao da radim 2 meseca i 10 dana. Da li mi nece praviti problem zbog toga u policiji u Norveskoj? Inace sam resio da odem i sve predam tamo. Odavde nema sanse da sve zavrsim na vreme. Mada je pitanje da li cu i tamo moci da odradim sve na vreme!?
@ Mirjana - ona metafora sa utakmicom ti je dobra. Samo se bojim da je ne izgubim zbog birokratskih peripetija.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7831221 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.