Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7911025 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.06.2012. u 23:35 - pre 145 meseci
U petak u kasnim popodnevnim satima su se dogovorili i prekinuli strajk,tako da aerodromi i policija sada rade normalno.
Muzika,ovde...NE.Ranije,negde prosle godine se jedna Ruskinja koja je tada sa mnom polagala NP3 zaposlila u jednom crkvenom orkestru u Karasjoku.Imala je zavrsenu muzicku akademiju ali i sve pogodnosti oko dokumenata koje je tada zavrsavala u Kirkenesu,gde je zastupljena dvojezicnost (ruski i norveski) zbog same lokacije grada,tik uz rusku granicu.I priznatu naravno tu akademiju.Dobila je stalan posao i dozvolu na tri godine a bio je raspisan konkurs za dva mesta.Eto taj slucaj znam,za ostalo nista ne znam.Jako slabo,rekla bih.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

nisnis
Dejan Orlović
dipl. inž. građ.
Nis,Srbija

Član broj: 294461
Poruke: 27
195.178.53.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2012. u 09:14 - pre 145 meseci
Kakvo je stanje sa studiranjem u Norveškoj? Da li osim novčane garancije treba još nešto? Kakvi su prijemni za strane studente? Da li je obavezna diploma o poznavanju engleskog? Ko je imao iskustva sa tim neka napiše nešto
 
Odgovor na temu

elena 66
beograd
norge

Član broj: 292890
Poruke: 8
*.160.189.109.customer.cdi.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2012. u 10:10 - pre 145 meseci
Poznajem jednog momka koji je isao samnom na kurs norveskog jezika pre dve godine. On je zavrsio klavir u Beogradu i dobio je stipendiju za postdiplomske u Kristiansandu. Tada mi je rekao da mu je najlakse bilo srediti sve papire za Norvesku. I nakon dolaska u Norvesku imao je besplatan kurs norveskog jezika, a nastavu je pratio na engleskom...Mislim da je dobijao i neku stipendiju sto je moglo da pokrije troskove stanovanja u domu. Tako da vredi probati. Pa mozda sa zavrsenim postdiplomskim studijama ovde mozes posle naci i posao. Nikad se ne zna....
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2012. u 10:23 - pre 145 meseci
sto se tice muzike,ukoliko mislis s nekom grupom da sviras ili tako nesto,znam da bi se to moglo naci,ali ne znam kako je dobijanje radne dozvole za to.... jer tu niko ne moze da ti napise konkretno toliko i toliko sati.... a postdiplomski u muzickom smeru je jedan od najlaksi za upisati ovde... ni sama ne znam zasto... a i nije tako tesko osnovati balkansku grupu.... jedna od takvih ovde je RAKIJa balkansko norveska ekipa i muzika, i ljudi su bas poseceni na koncertima i popularni su ovde,a vidim da su i u srbiji napravili ludilo.....

Citat:
nisnis: Kakvo je stanje sa studiranjem u Norveškoj? Da li osim novčane garancije treba još nešto? Kakvi su prijemni za strane studente? Da li je obavezna diploma o poznavanju engleskog? Ko je imao iskustva sa tim neka napiše nešto


prijemni ispit kao prijemni ispit ne postoji... posaljes svu dokumentaciju koju imas i cekas... na neke fakultete svim strancima hvali poena,pa moraju ici dodatno u skolu da bi skupili poene, a na neke te prime direktno.... npr. ekonomija ide direktno,medicina hvale bodovi itd..... potrebna je kembridz diploma, ili dokaz da si ucio engleski e sad se ne secam slagacu ali ili 6 ili 8 godina.... mislim da je 8.... ukoliko se biraju studije na engleskom.... onda je to obavezno,a ukoliko se biraju studije na norveskom onda zavisi od studija.... svagde traze,samo je pitanje koliko je presudno.... cisto zbog literature samog fakulteta... npr na medicini je obavezno jer imaju jako malo knjiga prevedenih na norveski,pa ti treba engleski.... inace za strance je pre bilo jednu godinu studija s uucili samo jezik pa tek onda kretali na fax, sad su to ukinuli sad sam moras da se snadjes za jezik... vecina ljudi ide u sommer skole i polaze Bergen na kraju.... opet zavisi od fakulteta ali negde je Bergen obavezan negde Trin 3....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2012. u 10:44 - pre 145 meseci
uio.no , uit.no , uib.no sajtovi za univerzitete u Oslu , Trondhajmu i Bergenu.Sve informacije u vezi studiranja imate i na engleskom jeziku.
 
Odgovor na temu

nisnis
Dejan Orlović
dipl. inž. građ.
Nis,Srbija

Član broj: 294461
Poruke: 27
195.178.53.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2012. u 11:11 - pre 145 meseci
Hvala svima na obaveštenjima
 
Odgovor na temu

baba00
iohb
beograd

Član broj: 283559
Poruke: 3
193.91.226.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2012. u 11:34 - pre 145 meseci
Pozdrav svima na forumu.I hvala na svim informacijama...Imam jedno pitanje ako moze neko da mi pomogne trenutno sam u norveskoj i ponudili su mi ferievikar mesto posto nisam ranije radio ovde ne znam jel sa tim mogu dobiti dozvolu za rad ovde..?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2012. u 13:41 - pre 145 meseci
Uit.no je i za Univerzitet u Tromsu...uvek se zaboravi da i mi imamo Univerzitet,ha ha ha.
Salim se naravno.Nas covek je bio student ovde u Tromsu dve godine.Isao je normalno na studentsku vizu koja ti NE DAJE pravo trazenja stalne dozvole nakon tri godine,i ostala pravila koja vaze za obicnu dozvolu.Studiras,pa ako se zaposlis u struci ne racuna ti se taj boravak koji si proveo ovde za vreme studiranja vec kreces od nule sto se toga tice.On se covek ozenio pa na taj nacin resio boravak.
Baba00 naravno da mozes to se sommerjobb.Bilo ranije reci,citaj one delove koji su napisani za sezonsku dozvolu jer to je taj tip dozvole.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2012. u 15:07 - pre 145 meseci
Mislim da je cak i bolje otici u recimo Tromse , takodje za pocetnike predlazem umb.no , to je u Ås - u , znam nekoliko njih koji su tamo nastavili fakultet , master i doktorske studije . Sve informacije o bilo kojem segmentu zivota u Norveskoj mozes naci na internetu .
 
Odgovor na temu

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2012. u 18:05 - pre 145 meseci
pozdrav svima,da li neko moze da mi odgovori,zenim se sa norveskom drzavljankom iduci mjesec ,vjencanje je u norveskoj,da li mogu ostati nakon vjencanja u norveskoj dok ne dobijem papire,da li mogu sebi da nadjem posao dok cekam dozvolu,koliko se ceka na dozvolu,hvala,da li imam pravo na besplatni kurs norveskog
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2012. u 23:54 - pre 145 meseci
Citat:
sinisa3007: pozdrav svima,da li neko moze da mi odgovori,zenim se sa norveskom drzavljankom iduci mjesec ,vjencanje je u norveskoj,da li mogu ostati nakon vjencanja u norveskoj dok ne dobijem papire,da li mogu sebi da nadjem posao dok cekam dozvolu,koliko se ceka na dozvolu,hvala,da li imam pravo na besplatni kurs norveskog



mozes, samo ne mozes izaci pa opet uci u zemlju, do kne dobijes papire.... posao ne mozes da trazis dok ne dobijes papire.... dozvolu... imas pravo na besplatan kurs al zavisi od tvog nivoa znanja sadasnjeg na koji kurs ces upasti i na koliko casova ces imati pravo... sto bvise znas jezika od ranije to adekvatnije i konkretnije kurseve dobijes... max je 3 odslusana kursa po novom pravilu
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

baba00
iohb
beograd

Član broj: 283559
Poruke: 3
193.91.226.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2012. u 12:52 - pre 144 meseci
Hvala mirjana nasao...pozdrav..
 
Odgovor na temu

nemanja321
nemanja mladjenovic
ucenik
nova varos,srbija

Član broj: 304126
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2012. u 13:17 - pre 144 meseci
Norveska je tako divana zemlja!
 
Odgovor na temu

nemanja321
nemanja mladjenovic
ucenik
nova varos,srbija

Član broj: 304126
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2012. u 13:45 - pre 144 meseci
Norveska je lepa zemlja, ali je skupo posetiti tu lepotu.
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2012. u 22:16 - pre 144 meseci
Nije skupo.Ja sam stopirao do Poljske, tamo potrosio na pivo 10e, leteo iz poljske za 15 e i popio pivo u norveskoj 8e.Pivo ovde ako ne racunas..to ti jedna gajba piva i rostiljanje sa drugarima.


za onog decka ferievikar..odlican pocetak, dobijas dozvolu.

Pozz
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.06.2012. u 21:36 - pre 144 meseci
Pozdrav svima :)

Nisam ulazio na forum jedno mesec ipo dana ( otprilike sam toliko bio bez interneta,TV-a i jos nekih stvarcica :)))))
Za sada mogu da kazem da stvari idu na bolje radim u sykehjem-u i ODLICNO mi ide.
Najteze mi je bilo naci stan i putovati pesaka 4 km svakog dana u jednom pravcu ....dok nisam nabavio bajs :)
Ali dobra stvar je da sam izgubio na tezini :))
Jeste da sam u jednom delu sume otprilike 1 ili 2 kuce na svaki kilometar ,( pre neki dan zamalo udario jelena i pao sa bajsa ali ... prosto receno USRO sam se od straha kad je izleteo :)))
Elem...
Potrebne su i meni neke informacije za sykepleiera platio sam fakturu za licencu posto (koliko sam cuo) ne mogu dobiti autorizaciju.Poslao sam papire samo sa visoke skole ali su mi poslali odgovor da moram sve sto sam slao za autorizaciju za helsefagarbeider-a ponovo da posaljem sa rett kopi iz NAV-a ili policije..tako da ako neko ima nesto da kaze ... pretvorio sam se u uvo :)

 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.06.2012. u 21:55 - pre 144 meseci
I meni je frka od divljih zivotinja posto zivim u vukojebini. Kad sam pitao gazdaricu da li ima divljih zivotinja pa kad je krenula da nabraja cega sve ima po ovim sumama nije mi bilo dobro. vukovi, medvedi, dabrovi,lisice, lososi, zmije itd.
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.06.2012. u 22:04 - pre 144 meseci
ajde javi se na skype

joca_toxico
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.06.2012. u 22:49 - pre 144 meseci
Zmije nemas sigurno.Ne odgovara im klima.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
188.151.252.*



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.06.2012. u 00:51 - pre 144 meseci
http://www.pustolovina.com/ind...n=com_content&view=article
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7911025 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.