Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Verovatnoca - zadatak sa kuglicama?

[es] :: Matematika :: Verovatnoca - zadatak sa kuglicama?

[ Pregleda: 2595 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Elojd

Član broj: 17235
Poruke: 22
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Verovatnoca - zadatak sa kuglicama?19.01.2006. u 14:08 - pre 222 meseci
Zadatak glasi:
Citat:
U kutiji ima a belih i b crnih kuglica (a>=2, b>=3).Odjedanput se izvlači pet kuglica. Naći verovatnoću da su izvučene dve bele i tri crne kuglice


Mene zanima, pošto je verovatnoća P=m/n (m-broj povoljnih rez., n-ukupan broj rezultata), kako to da je u rešenju dato da je n=
(a+b)
( 5 )
^^ ovo je binomni obrazac
tj. kombinacije 5 klase od a+b elemenata BEZ ponavljanja. Mene buni kako to da nisu u pitanju kombinacije sa ponavljanjem, jer ipak se ponavljaju boje .Npr mozemo dobiti bbccc ili bbbcc. Izgleda da se izvucene kulice posmatraju kao posebni elementi, odnosno da prva bela nije isto sto i druga bela. To mi nije jasno? Znači da se slučaj bbbbb ne sastoji od istih elemenata iako su u pitanju identične boje. Da li neko može ovo da mi pojasni.

[Ovu poruku je menjao Elojd dana 19.01.2006. u 15:09 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Elojd dana 19.01.2006. u 15:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Farenhajt
Goran Kapetanović
Beograd

Član broj: 78132
Poruke: 449
*.tehnicom.net.



+6 Profil

icon Re: Verovatnoca - zadatak sa kuglicama?19.01.2006. u 15:54 - pre 222 meseci
Zamisli da su ti bele numerisane brojevima od do , a crne brojevima od do . Sad ti se zadatak svodi na traženje verovatnoće da su izvučena tačno dva broja iz prvog intervala i tačno tri broja iz drugog intervala, a to će očigledno biti
 
Odgovor na temu

Elojd

Član broj: 17235
Poruke: 22
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Verovatnoca - zadatak sa kuglicama?19.01.2006. u 18:03 - pre 222 meseci
Hvala na odgovoru, znači ipak se kuglice posmatraju kao da su numerisane iako su iste boje. Nigde ne piše da su kuglice numerisane(a i nisu), pa me je to zbunjivalo. Kao postoji x belih i z crnih.Ja sam to gledao kao da na primer imam skup od recimo X={c,b}
sa mogućnošću ponavljanja.

[Ovu poruku je menjao Elojd dana 19.01.2006. u 19:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Farenhajt
Goran Kapetanović
Beograd

Član broj: 78132
Poruke: 449
*.tehnicom.net.



+6 Profil

icon Re: Verovatnoca - zadatak sa kuglicama?19.01.2006. u 18:39 - pre 222 meseci
Tvoj rezon se može primeniti na niz nezavisnih događaja - recimo, na uzastopno bacanje novčića, ili na situaciju kad imamo jednu crnu i jednu belu, pa svaki put vadimo po jednu i beležimo rezultat, a onda izvučenu kuglicu vraćamo u kutiju. Međutim, kada se nekoliko objekata bira jednovremeno, ili ako se objekti vade jedan po jedan bez vraćanja, onda ne možeš primenjivati taj rezon jer događaji nisu nezavisni, već problem moraš nekako svesti na biranje podskupa iz skupa (najčešće to znači pridruživanje numeracije nenumerisanim objektima).

[Ovu poruku je menjao Farenhajt dana 19.01.2006. u 19:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Elojd

Član broj: 17235
Poruke: 22
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Verovatnoca - zadatak sa kuglicama?19.01.2006. u 19:00 - pre 222 meseci
tnx, sad mi je kristalno jasno, ustedeo sam odlazak na konsultacije :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Verovatnoca - zadatak sa kuglicama?

[ Pregleda: 2595 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.