Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?

[es] :: Advocacy :: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 46258 | Odgovora: 405 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Demoritus
Dušan Petrov
Beograd

Član broj: 13739
Poruke: 561
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?20.08.2005. u 14:23 - pre 227 meseci
Citat:
Dragi Tata:
Non-Profit Tier
Annual Fee = US$200
For Profit/Other Tier 1


Ako nista drugo, ovo bi trebalo biti $0..
"The world holds two classes of men - intelligent men without religion, and religious men without intelligence."
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?20.08.2005. u 15:16 - pre 227 meseci
Zaklaće ga zealoti što ih je namagarčio...
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?20.08.2005. u 15:19 - pre 227 meseci
Nego, niste li se sve ove godine zapitali ciji je Linux (bio on GPL, BSD, MIT, APL ili pod kojom bilo licencom)?
Iza NetBSD stoji NetBSD foundation koja je vlasnik i robne marke... A ciji je linux? Pa fala bogu onoga koji ima robnu marku...
Sad, Ivan je primetio da postoji i kolizija izmedju trenutnog statusa linuxa i GPL licence... Dakle, ili Linusova robna marka nije validna, ili GPL nije validna, ili sud moze da odluci itrece, ali kako ce, to ne mozemo znati...

@Buum

da je njega briga.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 20.08.2005. u 16:23 GMT+1]

Da, linux kernel je Linusov program, jer je nastao pod njegovim pokroviteljstvom + robnu marku ima pride, to sto je besplatan i opensource, to je sasvim jedan drugi kvalitet koji sa vlasnistvom nema nikakve veze.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 20.08.2005. u 16:45 GMT+1]

Quote of the day:

"Free as in beer"

--- Richard "GNU" Stallman



[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 20.08.2005. u 16:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
213.244.222.*



+6455 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?20.08.2005. u 17:28 - pre 227 meseci
Citat:
An Annual Fee is applied to each sublicensed trademark. The fee is set according to two factors: A) the for profit/non-profit status of your company or organization, and B) the aggregate gross revenue you expect to earn in the next fiscal year for goods/services associated with the mark in question. Marks grouped in a brand are treated as a single mark.


I to jo ANNUAL FEE ... Lepo bogami... Juce je linux bio free as a bird... Danas annual fee za spominjanje linuxa... Sutra annual fee za koriscenje linuxa u firmama... Prekosutra annual fee za krajnje korisnike... I sve to u cilju odrzavanja kvaliteta...

Samo ne vidim nigde tu racunicu kuda idu te pare... Koliko od tog kolaca sleduje developerima i ostalima cij rad direktno utice na kvalitet, tj. koliko oni dobijaju kolaca kako bi linux ucinili jos kvalitetnijim?

Bas me zivo zanima koliko ce mu trebati da uvede i corporate usage licence...
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?20.08.2005. u 17:37 - pre 227 meseci
Je li, ti stvarno mislis da ce nesto da ide developerima?
Prvo 'linux' je njegova robna marka, na koju Linus ima pravo i sa njom moze da radi sta hoce (ukljucujuci i naplacivanje procenta)
Linux zajednica moze da mu ospori na sudu tu robnu marku pa da sve opet bude 'free' as in BSD... Samo to Pet Slekver i developeri ne mogu da urade jer nemaju ni 5$ da kupe Big Mac i Colu... To bi morao da bude neki 'community effort', a kakvi su izgledi da to na sudu prodje, ocenjuju advokati... Uz status quo, Linus moze bez broblema da mlati pare, kazem, sve dok mu sud ne oduzme robnu marku, pod uslovom da je to po zakonu... Do tada, i ako to uopste bude, nije Linus taj koji krsi zakon, vec linuxbalkan.com...

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 20.08.2005. u 18:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?20.08.2005. u 18:02 - pre 227 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Linux zajednica moze da mu ospori na sudu tu robnu marku pa da sve opet bude 'free' as in BSD... Samo to Pet Slekver i developeri ne mogu da urade jer nemaju ni 5$ da kupe Big Mac i Colu... To bi morao da bude neki 'community effort', a kakvi su izgledi da to na sudu prodje, ocenjuju advokati...
Mogo bi onaj gazda Ubuntu-a, onaj ima nesto kinte. Ama, sve ce to biti OK, vec su se javili neki koji se slazu sa tim. Ko nista ne zaradjuje na Linuxu - ne mora da placa, ko zaradjuje - placa u skladu sa zaradom, sasvim normalno. Kome je skupo - eno mu Vista MS (TM).
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
195.178.35.*



+6455 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?20.08.2005. u 18:08 - pre 227 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Je li, ti stvarno mislis da ce nesto da ide developerima? ;)
Prvo 'linux' je njegova robna marka, na koju Linus ima pravo i sa njom moze da radi sta hoce (ukljucujuci i naplacivanje procenta)
Linux zajednica moze da mu ospori na sudu tu robnu marku pa da sve opet bude 'free' as in BSD... Samo to Pet Slekver i developeri ne mogu da urade jer nemaju ni 5$ da kupe Big Mac i Colu... To bi morao da bude neki 'community effort', a kakvi su izgledi da to na sudu prodje, ocenjuju advokati... Uz status quo, Linus moze bez broblema da mlati pare, kazem, sve dok mu sud ne oduzme robnu marku, pod uslovom da je to po zakonu... Do tada, i ako to uopste bude, nije Linus taj koji krsi zakon, vec linuxbalkan.com...




Radi se o tome sto ne Linusovo samo ime, i da danasnji linux nema bas mnogo dodirnih tacaka sa njegovim klonom Minixa iz '91 godine, osim sto se isto zovu... Realno gledajuci Linux pripada developerima, a ne samo i samo Linusu Torvaldsu... Ali posto nisam pravnik, ne zelim da se bakcem tim stvarima, niti me to u zivotu zanima...

Drzim do toga da je linux jedan vrlo los proizvod, koji nema ozbiljnu primenu u bilo cemu, i cij je dosadasnji glavni adut bila cena (mada je Linux/Windows TCO i vrlo diskutabilna stvar), pa kada uvedu licenciranje za corporate usere (sto je po meni samo pitanje dana kada ce se desiti), zanima me sa cime ce tada Linux da se dici, posto kvalitetom ocigledno ne moze...
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?20.08.2005. u 18:17 - pre 227 meseci
Prvo, morate da znate da oni koji na Linuxu mlate ozbiljne pare ne bi bas da placaju procenat (mislim tu na Linspire, Redhat, SUSE), i ako postoji pravni osnov da se Linusu oduzme robna marka, oni ce prvi... Samo, vise nece da bude besplatno koriscenje imena linux...
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?20.08.2005. u 18:23 - pre 227 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Prvo, morate da znate da oni koji na Linuxu mlate ozbiljne pare ne bi bas da placaju procenat (mislim tu na Linspire, Redhat, SUSE), i ako postoji pravni osnov da se Linusu oduzme robna marka, oni ce prvi... Samo, vise nece da bude besplatno koriscenje imena linux...


Ni ćuran neće na svadbu...


This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?21.08.2005. u 01:04 - pre 227 meseci
@tdjokic

Citat:
Mogo bi onaj gazda Ubuntu-a, onaj ima nesto kinte. Ama, sve ce to biti OK, vec su se javili neki koji se slazu sa tim. Ko nista ne zaradjuje na Linuxu - ne mora da placa, ko zaradjuje - placa u skladu sa zaradom, sasvim normalno. Kome je skupo - eno mu Vista MS (TM).


Je li? A kome ce pare da idu?
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?21.08.2005. u 05:11 - pre 227 meseci
Citat:
ventura: ... pa kada uvedu licenciranje za corporate usere (sto je po meni samo pitanje dana kada ce se desiti),

Ne bilo ti tesko, pojasni malo odakle ti ovo, i kako mogu to da urade. Jedno je licenca za koristenje imena, a jedno je koristenje programa.

Dobar clanak na ovu temu: http://www.groklaw.net/article.php?story=20050816092029989

 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?21.08.2005. u 06:40 - pre 227 meseci
Jebo operativni sistem koji menja ime svakih 6 meseci :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
213.244.222.*



+6455 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?21.08.2005. u 09:46 - pre 227 meseci
Citat:
zi::: Ne bilo ti tesko, pojasni malo odakle ti ovo, i kako mogu to da urade. Jedno je licenca za koristenje imena, a jedno je koristenje programa.

Dobar clanak na ovu temu: http://www.groklaw.net/article.php?story=20050816092029989


Kako mogu da urade licenciranje programa? Pa isto kao i ovo... Mislis da se to nece desiti u blizoj buducnosti?
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?21.08.2005. u 10:15 - pre 227 meseci
@ventura

Moze da licencira RedHat i SUSE npr, ali ne i Linus. Jednostavno, niko te ne sprecava da izbacis ime 'linux' iz sorsa i dokumentacije, pa da ne moras da placas bas nista. Drugo je pitanje sto to onda niko ne bi kupovao, jer to ne bi bio 'linux' pod tim imenom, ali onda dolazimo do jednostavnog fakta - ako neces da prodajes sto se muvas tu uopste?
Linusova je robna marka, a ne sam program, tako da moze da naplacuje samo koristenje robne marke - imena 'linux', nista vise.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
213.244.222.*



+6455 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?21.08.2005. u 10:23 - pre 227 meseci
Citat:
bojan_bozovic:
Moze da licencira RedHat i SUSE npr, ali ne i Linus. Jednostavno, niko te ne sprecava da izbacis ime 'linux' iz sorsa i dokumentacije, pa da ne moras da placas bas nista. Drugo je pitanje sto to onda niko ne bi kupovao, jer to ne bi bio 'linux' pod tim imenom, ali onda dolazimo do jednostavnog fakta - ako neces da prodajes sto se muvas tu uopste?
Linusova je robna marka, a ne sam program, tako da moze da naplacuje samo koristenje robne marke - imena 'linux', nista vise.


Jeste jeste, linux rullah...

Sta bi bilo da je neko pre godinu-dve, ili mozda pre par meseci rekao da ce se naplacivati ime linux, bio bi ekspresno popljuvan od strane linux zealot ekipe... Sad kao, ovo je ocekivan potez... Isto tako, ne, nece se licenciranje desiti... A ako se desi, jebiga, prodali su se za saku dolara, ajmo da se klanjamo nekom drugom onda...
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?21.08.2005. u 10:26 - pre 227 meseci
@ventura

Dvehiljadite kad sam prvi put instalirao linux primetio sam da je robna marka Linusa Torvaldsa, sto znaci da je on registrovanje robne marke platio. Cutao sam, i ne bi sad da se pravim pametan kao 'znao sam' ali ni 2000 te ja nebi radio nista na linuxu licno (dakle na kodu) i radio za tudju robnu marku.

Dalje, ovo je vrlo bitno za ljude kao Palma:
svaki linux korisnik fala bogu koristi plodove besplatnog rada linux developera koji su sami tako izabrali da rade iz entuzijazma. Nema tu mesta nikakvom fanaticizmu. Imam GIMP ovde pod Windowsom koji je strasno parce softvera - sto da placam photoshop kad imam photoshop za dzabe?
Koristim Apache i MySQL hosting, ajd da vidimo, IIS+MSSQL kosta 2000$ za licencu+ namenski server, a Access je mnogo losa baza... Uz takve troskove ja ne bih mogao da drzim sajt. Apache je i bolji od IIS a MySQL bolji od Accessa... nije bolji od MSSQL mozda ali nije ni tako skup... Plus za razvoj sajta na MSSQL i IIS ja bi morao boga da platim za Visual studio NET ili ko'e vec... pa ko je budala? Ovo sa nekakvom religijom nema nikakve veze... Nesto je dzabe, to mozes da koristis ili ne, po svom nahodjenju...

Jeste bas, ja ih ih nisam tuko po glavi da mi napisu GIMP, Apache i MySQL...


[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 21.08.2005. u 12:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?21.08.2005. u 11:36 - pre 227 meseci
Ček, ček, ti si ovde izneo jednačinu GIMP = Photoshop?


Citat:
bojan_bozovic:
Apache je i bolji od IIS a MySQL bolji od Accessa... nije bolji od MSSQL mozda ali nije ni tako skup... Plus za razvoj sajta na MSSQL i IIS ja bi morao boga da


Access ne može da se meri sa MySQL-om, ali zaista dobro radi za šta je projektovan. A što se IIS-a tiče, otkud ti to da je lošiji od Apache-ta? A MS SQL je sigurno bolji od MySQL-a, nema tu mesta reči možda. Pazi, nemam ja ništa protiv ako je nešto džabe, ali šta mi vredi ako je to nešto džabe ako mu je upotrebna vrednost jednaka ceni.

Citat:
bojan_bozovic:
Ovo sa nekakvom religijom nema nikakve veze...


Ma taman posla, kad kažeš da je GIMP isto što i Photoshop, nikakve to veze nema za zatucanošću ili religijom.


This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?21.08.2005. u 11:42 - pre 227 meseci
@palma

meni GIMP radi poso. na njega sam navikao. Kako prepressom necu nikad da se bavim, ne treba mi neka dodatna funkcionalnost koju photoshop ima a GIMP nema. Da bi kuckao u Wordu ne treba ti CRAY.

IIS v5.0 (a admini jos teraju IIS 5.0 bole ih ona rabota da pecuju) PNG slike daje kao MIME tip application/octet-stream a ne image/png sto znaci da PNG sliku sa IIS 5.0 koji nije pecovan ne mozes da vidis ni u browserima poput FF, Safarija ili Opere koji PNG podrzavaju. MS je izdao zakrpe za IIS 5 koje ispravljaju bug, ali kao sto rekoh, admini dal' pecuju to je posebno pitanje. Obavesti se prvo o necemu pa pricaj.

Citat:
Microsoft's Internet Information Server (IIS) marches to its own drummer. Available as part of Windows NT Server (http://www.microsoft.com/ntserver/web), IIS uses the Windows registry in lieu of the traditional text-based configuration file for media (MIME) types. This part of the registry can be modified via Explorer to add the image/png type as follows; type the text printed in italic:


sa http://www.libpng.org/pub/png/...hapter02.html#png.ch02.div.2.2

Je li palma, za sta je to Access projektovan kad podrzava sam 1 da JEDNU vezu sa bazom, a daju ga u paketu sa IIS? Molim te reci mi za sta je projektovan?

Molim te, sledeci put kad nesto napises daj neki link ka nekoj referenci da svoj stav potvrdis, godinama citam tvoje postove i ti si ovde samo da trolujes.

Ah, da Palma, kako to da je IIS superioran kad koristi registry za MIME tipove, pa nemam takvu funkcionalnost da MIME tip sam dodam preko konfiguracionog fajla, s obzirom da nemam sopstveni namenski server sa administratorskim privilegijama?

http://bignosebird.com/apache/a1.shtml

Eto vidis to mogu da uradim u .htaccess za svaki direktorijum posebno na Apache, nego tvoje je poznavanje materije vrlo tanano.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 21.08.2005. u 13:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?21.08.2005. u 12:55 - pre 227 meseci
Koliko ja znam Linus vec godinama naplacuje koriscenje robne marke, ne znam o cemu vi pricate. O naplacivanju Linusove robne marke "Linux" smo vec pre par godina pisali na advocacy, pretrazite malo stare poruke. To nema nikakve veze sa GPL-om. Sve je funkcionisalo do sada, sto bi se odjednom to promenilo?

[Ovu poruku je menjao srki dana 21.08.2005. u 13:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

drdrksa

Član broj: 1077
Poruke: 3650



+6 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?21.08.2005. u 13:15 - pre 227 meseci
http://www.zdnet.com.au/news/s...y/0,2000061733,39156205,00.htm
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 46258 | Odgovora: 405 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.