Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?

[es] :: Advocacy :: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?

Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21

[ Pregleda: 46369 | Odgovora: 405 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?08.09.2005. u 09:30 - pre 226 meseci
Sundance, gde sam ja pomenuo malware? Je li, koliko ima loseg sw pod windowsom bez logoa? a koliko na UNIX-u bez ikakvog Q&A ako je to GPL ili BSD licenciran softver?

Citat:
Manjak koncepta?

Prije bih rekao stvar koja MSFT još uvijek drži No. 1 igračem u industriji.


Je li? to sto je MS tj NASDAQ:MSFT jak na berzi ne znaci nista o kvalitetu proizvoda.

Citat:
Daleko od toga da nema...ovo je samo stvar praktičnosti. IMHO je i bolje da nema, jer nazivi izvršnih datoteka sa razlikom u jednom slovu (explorer.exe i explOrer.exe) otvaraju novi spektar potencijalnog širanje malware-a.


Malver je problem Joe Consumera a ne nekoga ko administrira server.



Citat:
Ajd mi objasni kakav je ovo problem tebi? Rutiranje se vrši isključivo na razini API-ja (RtlDosPathNameToNtPathName_U) za neke glupe programe iz prošlog milenija i batch skripte.


Unosi konfuziju od Win95. Ja nisam Joe Consumer. Onaj ko administrira Win2003 nije Joe Consumer.


Citat:
I kad vidim nekog trolla poput tebe da serucka kako je "NT-ov sigurnosni model konceptualni promašaj" i da je MS "kriv za loše napisane 3rd party programe", smuči mi se život...


Citiraj bre gde sam ja to naveo sigurnosni model! Ti si trol!

Kao nije kriv sto softver deevelopere boli ono za limited account? Da je to postojalo od NT 3.1 bilo bi drugacije nego su NT koncipirali prema Win95.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
80.93.227.*

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?08.09.2005. u 09:35 - pre 226 meseci
ok, transakcije nisu nova stvar, ali nisu karakteristicne za fajlsisteme koji kostaju manje od $10-50k (npr. VxFS), tako da ce to svakako imati zanimljvi ekonomski impact.
u principu, bilo bi interesantno videti "mapu" fajlsistema za jedno 4-5 godina, kao i uporediti performanse i karakteristike istih, posto dosta komercijalnih vendora najavljuje interesantne novine. takodje bi bilo interesantno videti reiser4 kada dodje do nekog pristojnog stable-a.

ne znam da li sam vec postovao, ali ovo je fine-reading kada smo vec dotakli tematiku fajl sistema:

http://www.usenix.org/events/osdi04/tech/yang.html

(btw. m$-ov zaposleni na listi autora nagradjenog rada na usenix-u, mora da je neka prevara ;)
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
161.53.241.*



Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?08.09.2005. u 09:52 - pre 226 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Sundance, gde sam ja pomenuo malware?


Nisi spomenuo nego sam ja samo naveo moguću implikaciju :)

Citat:
Je li, koliko ima loseg sw pod windowsom bez logoa?


Koliko ima alpha/beta-quality linux sw-a koji dođe nabudžen sa popularnim distribucijama? :)

Citat:
a koliko na UNIX-u bez ikakvog Q&A ako je to GPL ili BSD licenciran softver?


A ne znam baš (ne koristim ga tako često). Koliko znam, cijeli je Lunix jedan design failure kao OS, GTK je najružniji GUI API na svijetu, a većina takvog sw-a se oslanja na ta dva tako da....

Citat:
Citiraj bre gde sam ja to naveo sigurnosni model! Ti si trol!


Evo ovdje:

Citat:
Da li je to dobro kao koncept, ili su NT trebali da koncipiraju malo drugacije, a ne prema Windowsu 95?


Citat:
Kao nije kriv sto softver deevelopere boli ono za limited account? Da je to postojalo od NT 3.1 bilo bi drugacije nego su NT koncipirali prema Win95.


Opet ti o konceptima....

Jedna je stvar činjenica da je administratorski nalog danas nužnost za pokretanja najšireg spektra programa, ali reći da je cijeli NT koncipiran tako da svi programi zahtijevaju admin nalog može reći samo ultimativni troll i neznalica.

LUA kompatibilan sw postoji (evo sad tipkam iz IE-a pod LUA :), MSDN dokumentacija naveliko i naširoko govori što se smije, a što ne smije pod odgovarajućim privilegijama, a odat ću ti i malu tajnu, a to je da 90% sw-a koji danas ne radi pod LUA zahtijeva max. par sati izmjene koda da postane LUA kompatibilan (uglavnom se radi o spremanju postavki u Program Files i pisanje u HKLM).

E pa u Visti će tih 90% posla biti odrađeno u OS-u, na tvoje veliko razočarenje.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?08.09.2005. u 09:57 - pre 226 meseci
Nisi citirao gde sam naveo SIGURNOSNI MODEL

nemoj ko Palma, samo umes govnima da 'ranis, pomislice ljudi da nemas narocito obrazovanje
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
161.53.241.*



Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?08.09.2005. u 10:07 - pre 226 meseci
Citat:
bojan_bozovicNisi citirao gde sam naveo SIGURNOSNI MODEL


Govorio si kako je "NT po konceptu isti kao Win95". Na što si mislio bogati nego na sig. model. Nisi valjda na položaj Start buttona? Please....
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?08.09.2005. u 10:30 - pre 226 meseci
Procitaj moje postove i ne siri FUD jer je iz mojih postova potpuno jasno da sam mislio na visekorisnicki model tj. nedostatak implementacije istoga na pravi nacin na ranim verzijama NT-a (tek od Win2000 imas pravu visekorisnicku masinu, na ranijim verzijama NT neka su podesavanja bila zajednicka za ceo sistem kao desktop background) i implementacija 95 imena foldera u NT 3.51 koji je onesposobio komandnu liniju za udobno koriscenje zbog blanko karaktera u imanima foldera, sto jeste minus za server sistem makako da ga administriras.
Posledica suvise kasne implementacije visekorisnickog moda na Nt dakle server liniji proizvoda osecamo danas preko legacy i ne-legacy softvera za windows koji se ne ponasa dobro za visekorisnicki sistem (ne radi sem uz admin privilegije jer pise gde 'oce), sto bi bilo izbegnuto u potpunosti da NT nije bio prvobitno koncipiran kao jednokorisnicka - u sustini do Win2000 - masina za mrezni server
To je manjak samog koncepta NT-a. i dalje jer tek neko treba da nametne programerima obavezu da softver radi sa limited account-om, sada je taj limited account suvise ogranicene upotrebne vrednosti (primer Win2000 Terminal services i neko ko bi da igra remote CounterStrike na Win2000 serveru) To nije mozda uobicajeno za Terminal Services (uobicajeno je MSOffice npr) ali pokazuje zbog cega je sam prvobitni NT koncept slab - nije bilo pravog multiuser moda i vendori pisu sw kako hoce (to je razlog, zasto na UNIXu nije tako iako nemaju 'logo'?)
Ne znaci da necemo videti tranziciju na dobar multiuser sw u buducnosti, ali to je trebalo odmah 1993 da se nametne kao standard za server proizvod.
Dalje, server proizvod nema potrebe za DirectX, Direct3d i sl. a to je opet posledica toga da je NT 'obukao' 9x shell jer su koncipirali server i desktop proizvod isto (koncept je bio da se na NT natovari 3D podrska potrebna za desktop i igre, da bi se ugasila 9x linija)
Da to MS nije uradio, imali bi smo 95 emulaciju na XP - za igre npr i ostali los legacy sw, uz 100% upotrebljiv limited account kao na UNIX-u
Dalje, windows se je jako promenio od prvih verzija, za razliku od UNIx-a. To znaci mnogo legacy koda zarad kompatibilnosti unazad cega je UNIX lisen i sto nije potrebno server proizvodu ( a treba za desktop).
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
161.53.241.*



Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?08.09.2005. u 11:05 - pre 226 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Procitaj moje postove i ne siri FUD jer je iz mojih postova potpuno jasno da sam mislio na visekorisnicki model tj. nedostatak implementacije istoga na pravi nacin na ranim verzijama NT-a


Ah da, konstantno zaboravljam da linux advokati žive u temporalnoj distorziji iz 1995.

Tu nešto sereš po NT 3.51, a NT 6.0 izlazi za manje od godinu dana. Totalno si pošašavio.

Citat:
Posledica suvise kasne implementacije visekorisnickog moda na Nt dakle server liniji proizvoda osecamo danas preko legacy i ne-legacy softvera za windows koji se ne ponasa dobro za visekorisnicki sistem (ne radi sem uz admin privilegije jer pise gde 'oce), sto bi bilo izbegnuto u potpunosti da NT nije bio prvobitno koncipiran kao jednokorisnicka - u sustini do Win2000 - masina za mrezni server
To je manjak samog koncepta NT-a.


Po n-ti put, admin nalog po defaultu je rezultat omogućavanja max. kompatibilnosti unazad sa win9x platformom, a ne nekakvog manjka "višekorisničkog koncepta otprije 10 god".

To će ti svatko tko nešto zna potvrdit, meni je jako žao što ti ne možeš to prihvatiti kao činjenicu :-)

Citat:
i dalje jer tek neko treba da nametne programerima obavezu da softver radi sa limited account-om


Netko treba nametnuti vozačima obvezu da ne voze u pijanom stanju, GWB-u da ne koristi medije za manipulaciju ljudima, trollovima da ne pišu po javnim forumima.....pa se opet to ne događa zato jer živimo u demokratskom, civiliziranom društvu gdje pojedinac sam odlučujuje o svojoj sudbini.

Mene iskreno zaboli što neki program ne radi pod LUA, to samo pokazuje o njegovu kvalitetu, a ne o kvaliteti NT-a.

Citat:
sada je taj limited account suvise ogranicene upotrebne vrednosti (primer Win2000 Terminal services i neko ko bi da igra remote CounterStrike na Win2000 serveru)


Kakav retardirani egzemplar silovanja činjenica. Strašno.

Ma samo neka stavi linux, na njemu CounterStrike mora da leti...

Citat:
Ne znaci da necemo videti tranziciju na dobar multiuser sw u buducnosti, ali to je trebalo odmah 1993 da se nametne kao standard za server proizvod.


Glupost, '93 kad je NT izašao prva verzija nije imala ni Win95 shell ni COM integriran ako se ne varam, bila je dizajnirana za skup specifičnih aplikacija u ograničenim okruženjima.

Citat:
Da to MS nije uradio, imali bi smo 95 emulaciju na XP - za igre npr i ostali los legacy sw, uz 100% upotrebljiv limited account kao na UNIX-u


Bljuv. Još te jednom pitam, koje su prednosti danas na home desktopu 100% upotrebljivog LUA, misliš da će riješiti problem malwarea?

Citat:
Dalje, windows se je jako promenio od prvih verzija, za razliku od UNIx-a. To znaci mnogo legacy koda zarad kompatibilnosti unazad cega je UNIX lisen i sto nije potrebno server proizvodu ( a treba za desktop).


Ne lupetaj...
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?08.09.2005. u 11:29 - pre 226 meseci
[irony]GO FOR IT! Samo napred, jos argumenata.{/irony]

Ad.1

Ja nisaam linux advokat.

Citat:
Tu nešto sereš po NT 3.51, a NT 6.0 izlazi za manje od godinu dana. Totalno si pošašavio.


Jeli jeli si ti sofer? Zanimljiv recnik...

Da je puno multiuser okruzenje postojalo pre Win2000 (NT 3.1/NT 3.5/NT 4.0) aplikacije bi bile odavno pisdane u skladu sa tim. UNIX (solaris, BSD, Linux) programi su uvak pisane u skladu sa tim, cak i GPL/BSD licencirane koje ne prolaze Q&A

Ad.2

Vidis API, i tvorci API su tu da nametnu kako ce se programirati. Npr. zato moderan OS nece omoguciti direktan pristup hardveru. Tu vidim manjkavost tvog znanja, kako je bilo npr. pod Amigom gde je bilo moguce pristupati direktno hardveru ali i koristiti rutine API? Programeri su koristili direktan pristup hardveru. Naravno, oni iz USA, ne iz Irana.
OS je tu da: omoguci API za pristup hardverskim resursima, onemoguci direktan pristup hardveru, spreci aplikaciju da ne pocne da koristi 'tudj' adresni prostor (i ponasa se kao da je jedina na sistemu) isl. Svuda gde svega ovoga nije bilo, programeri su zaobilazili OS da bi program bio 'brzi' i sl. (Amiga i Atari OS su imali odlican skup funkcija, ali nisu onemogucavali direktan pristup hw i programeri su to obilato koristili iako za time nije bilo potrebe)

Citat:
Mene iskreno zaboli što neki program ne radi pod LUA, to samo pokazuje o njegovu kvalitetu, a ne o kvaliteti NT-a.


[irony]Dobro, Farcry je nekvalitetan proizvod. Oni koji ga prodaju toga nisu ni svesni.[/irony]

To naprotiv govori da NT nije ispocetka bio dobro koncipiran. Win2000 jeste ali ce zbog loseg koncepta NT-a proci jos vremena dok programi ne rade besprekorno pod LUA, sto je i moja poenta.

Ad 3.

Citat:
Kakav retardirani egzemplar silovanja činjenica. Strašno.

Ma samo neka stavi linux, na njemu CounterStrike mora da leti...


Nije sdilovanje cinjenica vec ilustracija gorenavedenog. Linux uopste nisam spominjao jesam li? Ima li linux ikakve veze sa ovim? Ako nema, a nema, samo si napisao 'flame attempt' beskorisno!

Ad.4




Citat:
Glupost, '93 kad je NT izašao prva verzija nije imala ni Win95 shell ni COM integriran ako se ne varam, bila je dizajnirana za skup specifičnih aplikacija u ograničenim okruženjima.


Da tako je. Posledice te ogranicenosti osecamo i danas, recimo slabom podrskom za LUA.
Kasnije je NT4 dobio Win95 shell i poceo je u MS razvoj DirectX i ostalih desktop komponenti, da bi se izbacila 9x linija.

Ad 5.
Citat:
Bljuv. Još te jednom pitam, koje su prednosti danas na home desktopu 100% upotrebljivog LUA, misliš da će riješiti problem malwarea?


Ja ne znam. Mislis li da je integracija server i desktop proizvoda u jednu liniju donela ista dobro (recimo losa podrska za LUA, na 9x nije bilo LUA)

Ad 6.
Citat:
Ne lupetaj...


[irony]Je li, ovo je jedan od tvojih argumenata?[/irony]

Da rezimiram - da MS nije spojio desktop i server proizvod imali bi smo bolji desktop za Joe Consumera (bez LUA) i bolji server sa 100% podrskom za LUA (9x programi bi radili pod emulacijom), a server proizvod bi bio lisen legacy koda ukoliko za time nema potrebe (emulator)

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 08.09.2005. u 12:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
161.53.241.*



Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?08.09.2005. u 12:22 - pre 226 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Ja nisaam linux advokat.


...and pigs can fly. Yeah right.

Citat:
Da je puno multiuser okruzenje postojalo pre Win2000 (NT 3.1/NT 3.5/NT 4.0) aplikacije bi bile odavno pisdane u skladu sa tim. UNIX (solaris, BSD, Linux) programi su uvak pisane u skladu sa tim, cak i GPL/BSD licencirane koje ne prolaze Q&A


Glupost totalna i bezočna laž.

Imaš li ikakvih dokaza da defaultno stavljanje admin naloga nije rezultat održavanja kompatibilnosti sa win9x, već nekakvog "slabog koncepta" (bljuv)?

Ja ti mogu citirati desetine core win developera koji tvrde suprotno od tebe :-)

Citat:
Vidis API, i tvorci API su tu da nametnu kako ce se programirati. Npr. zato moderan OS nece omoguciti direktan pristup hardveru. Tu vidim manjkavost tvog znanja, kako je bilo npr. pod Amigom gde je bilo moguce pristupati direktno hardveru ali i koristiti rutine API? Programeri su koristili direktan pristup hardveru. Naravno, oni iz USA, ne iz Irana.


Tebi stvarno treabaju vježbe za očuvanje konzistentnosti toka misli....tako si nekako..."nabacan"!

"manjkavost mog znanja", "amiga", "iran"...wtf?

Citat:
OS je tu da: omoguci API za pristup hardverskim resursima, onemoguci direktan pristup hardveru, spreci aplikaciju da ne pocne da koristi 'tudj' adresni prostor (i ponasa se kao da je jedina na sistemu) isl.


NT ne dopušta direktarn pristup hw-u niti čitanje/pisanje tuđeg adresnog prostora (bez odgovarajućih privilegija :-) Čak štoviše, u emulatoru za 16-bitne win aplikacije, one se vrte svaka u svom adresnom prostoru, a ne kao u originalnim win 3.x sve u jednom :-)

Citat:
Svuda gde svega ovoga nije bilo, programeri su zaobilazili OS da bi program bio 'brzi' i sl. (Amiga i Atari OS su imali odlican skup funkcija, ali nisu onemogucavali direktan pristup hw i programeri su to obilato koristili iako za time nije bilo potrebe)


Opet nešto govoriš što je istina i nema veze sa temom....

http://en.wikipedia.org/wiki/Ignoratio_elenchi

Citat:
[irony]Dobro, Farcry je nekvalitetan proizvod. Oni koji ga prodaju toga nisu ni svesni.[/irony]


Zamjena teza, ccc....

Da, Farcry je loš multiuser program. Samo ga opali pod runas i miran si :-)

Citat:
To naprotiv govori da NT nije ispocetka bio dobro koncipiran. Win2000 jeste ali ce zbog loseg koncepta NT-a proci jos vremena dok programi ne rade besprekorno pod LUA, sto je i moja poenta.


Osim dok ne izađe Vista dogodine...

Citat:
Nije sdilovanje cinjenica vec ilustracija gorenavedenog. Linux uopste nisam spominjao jesam li? Ima li linux ikakve veze sa ovim? Ako nema, a nema, samo si napisao 'flame attempt' beskorisno!


Naravno da je silovanje činjenica. Spominješ W2K i TS i onda kako se ne može igrati CounterStrike....missim stvarnoooooooooo.....

[irony]A jeli radi SQL server?[/irony]

Citat:
Ja ne znam. Mislis li da je integracija server i desktop proizvoda u jednu liniju donela ista dobro (recimo losa podrska za LUA, na 9x nije bilo LUA)


Donijela je NT kernel, a to je dobro samo po sebi :-)

Mislim da će u budućnosti puno više na klijentelskim platformama dolaziti do izražaja serverske tehnologoje (skaliranje, virtualizacija, napredni fs-i sa objektno-relacijskom semantikom....), a za MS je bolje da sve drži pod jednom razvojnom linijom.

Također mislim da je pokretanje programa pod LUA totalna glupost za home desktop (dakle ne corporate desktop! :), jer to neće riješiti problem malware-a. Umjesto toga, korisnik bi trebao biti ulogiran kao admin, a programi bi se trebali pokretali pod nižim privilegijama automatski (ovo se može već danas pomoću specijalnih programčića).

Citat:
Da rezimiram - da MS nije spojio desktop i server proizvod imali bi smo bolji desktop za Joe Consumera (bez LUA) i bolji server sa 100% podrskom za LUA (9x programi bi radili pod emulacijom), a server proizvod bi bio lisen legacy koda ukoliko za time nema potrebe (emulator)


I koliko još tisuća dodatnih developera koji će paralelno razvijati 2 kernela? :-)

A ovo za legacy kod ne razumijem u čemu je problem?
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?08.09.2005. u 12:31 - pre 226 meseci
Citat:
NT ne dopušta direktarn pristup hw-u niti čitanje/pisanje tuđeg adresnog prostora (bez odgovarajućih privilegija :-) Čak štoviše, u emulatoru za 16-bitne win aplikacije, one se vrte svaka u svom adresnom prostoru, a ne kao u originalnim win 3.x sve u jednom :-)


Jesam li ja rekao suprotno? Pa naravno da to znam.



Citat:
Glupost totalna i bezočna laž.

Imaš li ikakvih dokaza da defaultno stavljanje admin naloga nije rezultat održavanja kompatibilnosti sa win9x, već nekakvog "slabog koncepta" (bljuv)?

Ja ti mogu citirati desetine core win developera koji tvrde suprotno od tebe :-)


Nije glupost i totalna laz. sta ce Win2003 serveru 100% kompatibilnost sa nekim Win3.1 i Win95?
Emuliras i tacka. Pogledaj sta sam poslednje napisao.

To je posledica ne slabog kvaliteta (kvalitet nigde nisam spomenuo - tako da to sto pises predstavlja FUD) vec lose koncepcije nasledjene sa NT. Win2000 je dobro koncipiran ali programeri ne *ebu LUA pisu sw kao da aka na Win95 -m zasto? zato sto su desktop i server proizvod isti.

Citat:
I koliko još tisuća dodatnih developera koji će paralelno razvijati 2 kernela? :-)

A ovo za legacy kod ne razumijem u čemu je problem?


Pa stara 9x linija je mogla da nastavi da zivi i sa NT kernelom, ali bez LUA. Bezveze pises.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
161.53.241.*



Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?08.09.2005. u 12:49 - pre 226 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Nije glupost i totalna laz. sta ce Win2003 serveru 100% kompatibilnost sa nekim Win3.1 i Win95?


16-bitni subsystem i jest pod nekom vrstom emulacije, a što se tiće Win95, grrrrrrdno se varaš, jer se to odnosi onda i na kompletan win32 API i COM i gomilu API-ja koji su i dan danas u uporabi.

Nije ti ovo linux da nova verzija biblioteke = novi API. win32 specifikacije su tu više od 10 godina i bit će podržane još najmanje toliko.

Mislim da malo miješaš pojmove API-ja i OS-eva.

Citat:
Emuliras i tacka. Pogledaj sta sam poslednje napisao.


Emulira se sve što se emulirati može.

Citat:
To je posledica ne slabog kvaliteta (kvalitet nigde nisam spomenuo - tako da to sto pises predstavlja FUD) vec lose koncepcije nasledjene sa NT.


Nije nego zato jer na win9x praktički nije bio ograničenja što program smije/ne smije uraditi, pa je admin nalog po defaultu ostavljen da osigura maximalnu kompatibilnost.

Citat:
Win2000 je dobro koncipiran ali programeri ne *ebu LUA pisu sw kao da aka na Win95 -m zasto? zato sto su desktop i server proizvod isti.


U prošloj si rečenici tvrdio da programeri ne *ebu LUA zbog lošeg koncepta NT-a, a sad si tu negdje ubacio i win95. O čemu ti pričaš? :)

Citat:
Pa stara 9x linija je mogla da nastavi da zivi i sa NT kernelom, ali bez LUA.


Bwhahaha, to s***** od OS-a je imalo svoju ciljnu publiku, i otišlo je sa smrću DOS-a (hvala bogu na tome).

Citat:
Bezveze pises.


Ti bezveze komentiraš.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eth-wifi.verat.net.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?08.09.2005. u 13:06 - pre 226 meseci
Ne znam da li ste vi koristili NT 4 u svoje vreme, ja jesam, i ne sećam se da nije imao razrađenu podršku za više korisnika. Ako se dobro sećam, neka vidna razlika koju je doneo 2000 (NT 5, whatever), je bila što su profili korisnika premešteni iz %WINDIR%a u posebno "Documents and Settings" stablo. SMB protokol je valjda takođe osvežen podrškom za kriptovane lozinke, i još ponešto, ali suštinski, NT 4 je bio sasvim dobar multiuser network OS (verovatno najbolji izbor za radne stanice) za svoje vreme.

Stoga pitam Bojana: na koji način pre Windowsa 2000 nije postojalo "puno" multiuser okruženje, i šta podrazumevaš pod "puno"?
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?08.09.2005. u 13:56 - pre 226 meseci
Vrzo, batali da se raspravljaš s njim dok nije kasno, za njega samo Sundance ima živce.

I pre je lupao sve i svašta, ali sam definitivno odlučio da ignorišem njegove debiline i i totalno konfuzne postoje od kada je izvalio sledeće:

http://www.elitesecurity.org/poruka/873186

kao i ovo:

Citat:

Windows komandna linija je neupotrebljiva otkad je u NT 4.0 MS dodao razmake u imena sistemskih foldera...




Znači, diskutovati s njim je uzaludno trošenje vremena.

[Ovu poruku je menjao Palma dana 08.09.2005. u 15:07 GMT+1]
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?08.09.2005. u 15:30 - pre 226 meseci
@random

Pod NT 4 desktop podesavanja bila su system wide. (poput pozadine i kolor seme)

@palma,sundance

ako ne mozete da razumete, necu vam posebno objasnjavati.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 08.09.2005. u 16:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.hsd1.wa.comcast.net.



+18 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?08.09.2005. u 17:11 - pre 226 meseci
Bez brige, FarCry ce raditi normalno na Visti. Sada predstoji dug period app compata, i postracemo se da programi rade normalno. Beta 1 je ipak samo beta, i ne treba na osnovu toga pretpostavljati kako ce raditi konacna verzija OSa.
 
Odgovor na temu

dwarf
Beograd, Srbija

Član broj: 1328
Poruke: 336
*.yubc.net.



Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?08.09.2005. u 17:28 - pre 226 meseci
Citat:
bojan_bozovic: @random

Pod NT 4 desktop podesavanja bila su system wide. (poput pozadine i kolor seme)


Čekaj bre malo, kakve veze ovo ima sa tim da li je ili nije NT bio normalan višekorisnički sistem?? NT je imao podršku za više korisnika, ne vidim kakve veze ima gde je applet za konfigurisanje sistema snimao promene, za sve korisnike ili pak negde drugde.

Pritom, što je najsmešnije, i Win98 je imao neku vrstu podrške za više korisnika. Iako nije mogao nikako da je forsira, ipak je bilo koji programer mogao da piše svoj kod tako da podržava (prave) višekorisničke sisteme. Ali to niko nije hteo. Da li je MNS kriv zbog toga?? Možda. Ali da mora da održi backwards compatibility, mora. To nije uopšte pitanje, to je nužnost. Ako ti bojane ne kapiraš zašto, to je druga stvar. Uostalom, ostaviću Sundance-u da ti objasni kako je urađen taj comp. layer. :)
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eth-wifi.verat.net.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?08.09.2005. u 18:34 - pre 226 meseci
Citat:
bojan_bozovic: @random

Pod NT 4 desktop podesavanja bila su system wide. (poput pozadine i kolor seme)


Otkud ti to? Da li si ikada koristio NT 4 (radio na njemu svakodnevno)?

Koliko se ja sećam, svaki user je imao svoj user.dat (učitan kao HKEY_CURRENT_USER ili kako već beše) registry hive u %SystemRoot%/Profiles, i u njemu stablo Control Panel u kome su se nalazila podešavanja za desktop, uključujući i pozadinu i šemu boja. Uz neke sitne dodatke, i uzev u obzir činjenicu da je profile dir premešten, sve vezano za čuvanje korisničkih profila je bilo gotovo isto kao što je i sada na Windowsu XP.

Da, postojao je i Profiles/Default User gde se sećam da sam menjao onu odvratnu zelenu login pozadinu sa Windows logom koji odleće u svemir (a u dnu se vide malo oblaci, valjda je to trebalo da ima simbolično značenje da NT 4 transcendira Win 95 koji je bio nebeski i odleće pravo u vasionu).

Windows 2000 je dodao device manager u stilu Win9x, to se sećam da je bilo glavno unapređenje za desktop korisnika u odnosu na NT 4.

[Ovu poruku je menjao random dana 08.09.2005. u 20:33 GMT+1]
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?08.09.2005. u 18:43 - pre 226 meseci
Jesam i bas je tako bilo. To je bila WS verzija NT 4.0 a o kakvoj pozadini govoris ne znam, jer je kod mene bila plava kao kod Win95. Moguce je da to ima veze sa service packovima ali su oni izbaceni nakon sto sam ja koristio NT 4 1995. Ja nisam imao nikakve oblake na desktopu.

Ako imate bolji razlog za nedisciplinu Windows programera kad je LUA podrska u pitanju da je cujem, naime

1. To su dobri programeri
2. SW se izbacuje nakon Q&A
3. Kako programeri nije da neznaju sta rade i Q&A obavlja posao njih jednostavno boli za limited account

Po meni, to je zbog traljave multiuser podrska u NT 4 (raniji su bili jos gori) i zbog toga sto je MS odluci da napravi od desktop i server proizvoda isto a programeri su se navikli na 95-cu i to ti je.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 08.09.2005. u 19:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.bowneglobal.com.



+6 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?08.09.2005. u 19:16 - pre 226 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Q&A obavlja posao njih jednostavno boli za limited account


Boki, kaže se QA (Quality Assurance). Q&A su pitanja i odgovori (Questions and Answers).

A inače, neverovatno puno QA ljudi i na zna za ograničene naloge, a i Windows programeri su jako traljavi po tom pitanju i tu je Boki u pravu. Evo rezultata ankete sa CP-a:

http://www.codeproject.com/script/survey/detail.asp?survey=469

Do you use a non-admin account when developing software?
30 May 2005 to 5 Jun 2005

Writing and testing code as a non-admin helps to produce software that satisfies the principal of least privilege.

Yes 258 22.07
No 911 77.93
Total 1169 100%


 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eth-wifi.verat.net.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?08.09.2005. u 19:51 - pre 226 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Jesam i bas je tako bilo. To je bila WS verzija NT 4.0 a o kakvoj pozadini govoris ne znam, jer je kod mene bila plava kao kod Win95. Moguce je da to ima veze sa service packovima ali su oni izbaceni nakon sto sam ja koristio NT 4 1995. Ja nisam imao nikakve oblake na desktopu.


Govorim o ovoj slici:

NT 4 Workstation:



NT 4 Server:



Koja se nalazila na zelenoj pozadini, ovako:



User interfejs je bio nalik na onaj u Win95. Evo nekih screenshotova.

Pored toga, Windows NT 4 je izbačen jula 1996. godine.

Default boja pozadine kod Win95 je zelena (kao i kod svih NT-a < 5, i kod Win98). Ova pozadina je, naravno, i na login screen-u. Nikakvi service packovi to nisu promenili.

Sve dublje se zakopavaš.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?

Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21

[ Pregleda: 46369 | Odgovora: 405 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.