Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!

[es] :: Nauka :: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!
(TOP topic, by superbaka)
Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 397907 | Odgovora: 670 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.ETF.BG.AC.YU.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!01.12.2005. u 18:13 - pre 223 meseci
Kad ste već orni za raspredanje jezika, da izložim i moju poteškoću u svakodnevnom govoru.

Pitanje je prosto: treba li reći natklasa ili nadklasa? Slično i sa potklasa i podklasa. Ako bi se jednačnje mašinski primenilo d bi trebalo preći u t. Ali mi to nekako ne zvuči dobro. Možda je to neki od novijih izuzetaka?
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!01.12.2005. u 18:20 - pre 223 meseci
Nema izuzetka ovde, d prelazi u t.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.panet.co.yu.



+294 Profil

icon Re: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!02.12.2005. u 00:53 - pre 223 meseci
Citat:
teddy: Da li bi ti rado pisao „belegiti“ umesto beležiti, „duhevan“ umesto duševan, „junake“ umesto junače, „uhi“ umesto uši, „nosorogi“ umesto nosorozi, „kde“ umesto gde

Ne. kao što sam rekao, nisam protiv beleženja svih gl. promena, samo određenih. Paltalizacija i sibilarizacija (pal.2, jelte) ne spadaju u moju "crnu listu" :)
Citat:
„naručbenica“ umesto narudžbenica, „francuzski“ umesto francuski, „bezžični“ umesto bežični i „gostba“ umesto gozba, „sbogom“ umesto zbogom, „sbor“ umesto zbor, „izčašiti“ umesto iščašiti, „težkoća“ umesto teškoća, „dolazci“ umesto dolasci, „primetba“ umesto primedba,

Apsolutno da. jpsz, jspmt (najčešće) kao i gubljenje suglasnika ne bih beležio.
Citat:

„čital“ umesto čitao, „učilnica“ umesto učionica, „selba“ umesto seoba,

Za promenu L u O nisam siguran; mada lično ne bih imao ništa protiv, mislim da bi to ipak bio mali presedan pošto je ova promena malo većeg intenziteta od jspz i jspmt, tj. prirodnim izgovorom ne bi došlo do te promene. Poređenja radi, "izčašiti" se prilikom normalnog izgovora, bez naprezanja da se svaki glas posebno istakne, izgovara /iščašiti/.
Citat:

„listje“ umesto lišće, „grozdje“ umesto grožđe, „blagji“ umesto blaži, „pisjem“ umesto pišem,

Jotovanje je na beloj listi. Ali: "lisće", odnosno "grozđe"
Citat:

Inače engleski pravopis ne beleži glasovne promene, pa je zato jedan od najnedoslednijih na svetu što se pisanja tiče.

Tačno, ali neki drugi pravopisi, recimo nemački, takođe ne beleži glasovne promene, i prilično je dosledan; izuzeci se mogu naći u složenicama i u pozajmljenicama.
 
Odgovor na temu

SilveRomeo

Član broj: 32285
Poruke: 63
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!29.12.2005. u 23:07 - pre 222 meseci
Eh...Mislim da mi imamo stvarno ''lep'' jezik,ali dobro...
Od samog nastanka ljudskog roda,pa sve do danas,čovek se mnogo promenio(intelektualno i fizički).Znači,uznapredovao je veoma mnogo.Jezik,kao vid komunikacije,se menjao paralelno sa čovekovim intelektom tj. čovek je prilagođavao jezik svojim potrebama.Od nastanka samog jezika,on je konstantno usavršavan.
Svaki intelektuali korak napred je pratio korak u razvoju jezika.Konkretno,mislim da naš jezik,ovakav kakav je sada ne zadovoljava potpuno naše potrebe za komunikacijom tj. mislim da je došlo vreme da ga malo doteramo,usavršimo(to je znak da smo intelektualno uznapredovali .Posle Ćirila i Vuka,moglo bi već biti vreme da se pojavi nova ličnost,koja će biti podjednako važna za naš jezik.

SilveRomeo
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!08.01.2006. u 15:53 - pre 222 meseci
Citat:
pctel:
procesiranje ili procesUiranje?

Ivan Klajn u svojoj kolumni piše sledeće:
Citat:
Za “u” možda i ima nekog opravdanja, budući da imenica proces dolazi od latinskog processus, us, četvrte deklinacije, gde je “u” deo osnove: otuda u pravnom rečniku i pridev procesualan. Slično su nastali i glagoli graduirati, od gradus, us ‘stepen’, i situirati, od situs, us ‘položaj’ (ta latinska imenica danas nam preko engleskog dolazi u obliku sajt). Istina, takve glagole mi ne pravimo direktno iz latinskih imenica, nego ih preuzimamo iz modernih jezika, pre svega iz nemačkog - a Nemci kažu graduieren, situieren, ali prozessieren, što bi odgovaralo našem procesirati.

Dakle, čini se da je pravilno i jedno i drugo, ali se prednost daje obliku „procesirati“.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

glistan
bec

Član broj: 7365
Poruke: 80
*.adsl.highway.telekom.at.



Profil

icon Re: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!23.03.2006. u 21:37 - pre 220 meseci
Imam jedno pitanje za strucnjeke?Moje ime je Branislav,kako je sada pravilno reci skraceno za moje ime Brana ili Brane?Kako se pita gde si Brano,sta radis Brano ili gde si Brane sta radis Brane?Mislim da razumete sta hocu da pitm.Hvala!
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.ftn.ns.ac.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!24.03.2006. u 14:50 - pre 220 meseci
Ne verujem da postoji pravilna skraćenica za nečije ime, ljudi ti daju nadimak a to može da bude i Perica, kako god da se ti zoveš. Po padežima:

Brana, Brane
Brane, Braneta ili Brana (zavisi od akcenta)
Brani, Branetu ili Branu
Branu, Braneta ili Brana
Brano, Brane
Branom, Branetom ili Branom
Brani, Branetu ili Branu
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Lobacev
Lobacev Ski
Earth

Član broj: 76551
Poruke: 84
*.erstebank.co.yu.



Profil

icon Re: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!31.03.2006. u 13:33 - pre 219 meseci
Pravilno je PreDsednik, preDstaviti, oDštampati. Uopšte, ako je posle D slovo Š ili S, slovo D NE PRELAZI u T!

Još jednom, SLOVO D SE NE IZJEDNAČUJE PO ZVUČNOSTI ISPRED SLOVA S i Š!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!05.04.2006. u 01:27 - pre 219 meseci
Nadjoh se u dilemi - hteo sam da napisem "tema je zastarela" a onda mi pade na pamet da je pravilnije "... zastarila", zato sto je to pridev izveden od glagola stariti a ne stareti. Sta je pravilnije?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.ADSL.neobee.net.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!05.04.2006. u 09:32 - pre 219 meseci
I „stareti“ i „stariti“ je podjednako pravilno u značenju „postajati star“. Glagol „stariti“ ima i dodatno značenje „činiti starim“.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

ClocEr

Član broj: 7067
Poruke: 159
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!26.07.2006. u 17:57 - pre 215 meseci
Da li je u pitanju gramaticko pravilo, gramaticka greska ili, jednostavno, ustaljen nacin izgovora.
Kada nas neko pita gde zivimo, kazemo "NA Zvezdari", "NA Dorcolu", "NA Vozdovcu", "NA Novom Beogradu"... Ali, kazemo U Beogradu, U Zemunu, U Borci... Zasto?
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.ADSL.neobee.net.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!26.07.2006. u 18:06 - pre 215 meseci
Nije greška, naprotiv, tako treba. Ukoliko govorimo o delu grada onda koristimo predlog na, a predlog u je rezervisan za gradove.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!26.07.2006. u 20:09 - pre 215 meseci
zasto li sam ja topovao ovu temu kad vi otvarate nove teme za svaku gramaticku nedoumicu? osim toga, ima i dosta tema koje se mogu iskoristiti za ovako nesto...
 
Odgovor na temu

Srdjan011
Srdjan011
Be0grad

Član broj: 72183
Poruke: 73
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!09.08.2006. u 20:13 - pre 215 meseci
Citat:
znači osnovne škole nisu dosta ljudi naučile da govore/pišu srpskim jezikom



brate ne znachi da osnowne shkole nisu dosta ljudi nauchile da gowore/pishu srpski, wecj djaci nisu hteli da uche.to swi d0br0 znam0.onaj ko je hte0 da uchi,on je uchio i zna,ko nije-nije i ne zna ;) :D
z0p
LanParty P35-T2R,[email protected],4GB Ocz Gold
XFX GTX 260 ,Toshiba 32RV635 HD-1080,2xWD 640 Stripe,CFT 750 14CS,SkyStar 2,Creative 5.1 speakers,W7x64 Gaming on Logitech G15 & Chillstream
 
Odgovor na temu

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!09.08.2006. u 22:11 - pre 215 meseci
A gde si ti naucio da se "o" pise kao "0"?
I da je "V" u stvari "W"?
Priznajem da je subjektivno,ali iritira me svo to ch,sh...
No hard feelings...ali morao sam to da primetim.
C moze biti C,ma sta to znacil.To je problem fonta,tastature i language options,ali nikada ch nece znaciti nesto u srpskom jeziku.
Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

shiz3a
Mina Pavlović

Član broj: 104908
Poruke: 11
*.nspoint.net.



Profil

icon Re: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!12.08.2006. u 14:04 - pre 215 meseci
Ljudi, jezik nam je u KATASTROFALNOM stanju! Sve je veci broj ljudi kojima se potkradaju sitne (a i malo krupnije!) greške, a osim toga novinari su neverovatno nepismeni (greše i oko osnovnih stvari) tako da prosečno zauzet čovek, koji jezik pretežno uči "u hodu", slušanjem, ne može ni da nauči da je npr. "sumljam" nepravilno, a "sumnjam" pravilno rečeno...Novinari su samo primer, jer se stanje jezika zaista ogleda u korišćenju istog od strane onih koji bi SVAKAKO trebali da budu primer ostalima...Mislim da ćete se složiti?
shiz3a
 
Odgovor na temu

shiz3a
Mina Pavlović

Član broj: 104908
Poruke: 11
*.nspoint.net.



Profil

icon Re: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!12.08.2006. u 14:28 - pre 215 meseci
Primetila sam da na nekim televizijskim stanicama voditelji insistiraju na korišćenju neprevedenih stranih reči u obliku ženskog roda. Primeri su reči tipa:
biznismen-biznismenka
ministar-ministarka, i druge.
Želim da ukažem na ovu očiglednu jezičku nepravilnost, koja me je jako zainteresovala (toliko da pomišljam da napišem rad na tu temu, ako uspem da nadjem vremena, pošto uslove imam u svojoj školi- Karlovačkoj gimnaziji) i da se posavetujem sa vama, koji se slažete sa mnom ili ste možda naišli na neko pravilo koje definiše ovaj problem, a meni je promaklo. Unapred sam zahvalna. Pozdrav svima
shiz3a
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.ADSL.neobee.net.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!12.08.2006. u 14:54 - pre 215 meseci
Nisam baš shvatio da li smatraš da treba koristiti ženske oblike ili isključivo muške, ali u svakom slučaju reći ću nešto više o tome.

U knjizi Ćupić-Fekete-Terzić, Slovo o jeziku, Beograd 1996, str. 57-64. nalazi se rad dr Egona Feketea pod nazivom „Kako kazivati zanimanja i titule ženskih osoba“. Dr Fekete objašnjava da je, ukoliko je to mogućnost, dobro upotrebiti imenicu ženskog roda, dakle treba reći ministarka, tužiteljka, gradonačelnica... Međutim, postoje i imenice koje nemaju oblik ženskog roda, kao što su sudija, akademik, pisac, biolog... U takvim situacijama, kaže Fekete, imenicu muškog roda shvatamo kao titulu i stavljamo je da stoji u apoziciji sa ženskim imenom (i prezimenom), pa će tako biti: „Rektor Marija Bogdanović je rekla...“ ili „Prof. Marija Bogdanović, rektor Univerziteta u Beogradu, rekla je...“ Ovaj poslednji primer ukazuje na još jednu zanimljivosti: naime, skraćenice poput prof., dr, mr jednako se pišu i čitaju bilo da prethode ženskom ili muškom imenu. Međutim, ukoliko se ne radi o titulisanju preporučuje se upotreba ženskog oblika (Profesorka Bogdanović je došla), a ukoliko ne pominjemo ime onda smemo da koristimo isključivo ženski oblik (Profesorka je došla). Nipošto ne treba praviti gramatički nesklad između imenice i glagola (dakle, ne „Advokat je izjavila“), već je, kad je reč o imenicama koje nemaju ženski oblik, apozicija jedino rešenje (dakle: „Advokat Vera Jovanović je izjavila...“).
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

shiz3a
Mina Pavlović

Član broj: 104908
Poruke: 11
*.nspoint.net.



Profil

icon Re: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!14.08.2006. u 10:58 - pre 215 meseci
Da, sve je to u redu! Ipak, malo smo otišli na drugu temu.
Ali, ja mislim da reči (koje je moguće prevesti) treba prvo prevesti, pa tek onda graditi oblik zenskog roda. PRAVNIK-PRAVNICA je sasvim ispravno. I uopšte, mislim da je neke promene u jeziku nemoguće izbeći i od toga ne treba bezati. Samo treba izbegavati ovu praksu tamo gde je to očigledno moguće!
shiz3a
 
Odgovor na temu

alien111
Beograd

Član broj: 45525
Poruke: 21
*.beobug.com.



+1 Profil

icon Re: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!21.08.2006. u 06:30 - pre 215 meseci
Šta je pravilno Portugal ili Portugalija? Inače, slažem se da Ivan Klajn postane počasni član es-a

[Ovu poruku je menjao superbaka dana 21.08.2006. u 15:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Pitanja vezana za pravopisne nedoumice - samo u ovoj temi!
(TOP topic, by superbaka)
Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 397907 | Odgovora: 670 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.