Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Definicija limesa

[es] :: Matematika :: Definicija limesa

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13618 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Humanoid
Hrvatska

Član broj: 10689
Poruke: 63
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 170788654


Profil

icon Definicija limesa 24.10.2004. u 13:30 - pre 237 meseci
Otprilike znam što je limes niza,no problem je što za usmeni trebam znati objasniti pravu definiciju limesa,koja glasi:
Niz realnih brojeva an(n u indeksu) konvergira realnom broju L,ako za svaki e>0 postoji prirodan broj n0(čitaj n nula) tako da za svaki n veći ili jednak n0 vrijedi
|an-L|<e {n je opet u indeksu od a).Može mi netko malo pojasniti tu definiciju?I zašto taj "e"(čemu to služi)?
 
Odgovor na temu

Milos Stojanovic
Belgrade

Član broj: 10343
Poruke: 1864
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 282954730
Sajt: www.sietf.org


+7 Profil

icon Re: Definicija limesa 24.10.2004. u 13:45 - pre 237 meseci
To otprilike znači: koliko god da uzmeš malo e, uvek će se naći član niza a[n0] tako da je "udaljenost" tog a[n0] od L manja od e.
Meni je uvek bilo lakše da zamislim brojevnu pravu. Na njoj označiš L, i u zavisnosti od toga da li posmatraš limes sa leve ili desne strane, postaviš negde na toj pravoj neko X (tako da je |L-X|=e), i ma kako postavio to X, uvek može da se nađe jedan član niza a[n0] koji se nalazi između L i X na brojevnoj pravoj.
ex. trooper
Oh goody... it's my Illudium PU-36 Explosive Space Modulator!
Softversko Inženjerstvo
♪♫♪
 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

Član broj: 5053
Poruke: 1131
*.ptt.yu.



+64 Profil

icon Re: Definicija limesa 24.10.2004. u 14:42 - pre 237 meseci
može da prevari, jer je poenta u tome da epsilon može da bude proizvoljno malo. Dakle, zamišljamo da je proizvoljno mala okolina tačke L. Ona rafo sa n0 služi tome da se kaže da se u toj okolini tačke nalazi beskonačno mnogo članova niza, tj. svi članovi niza počevši od n0.

Sve u svemu, može da se prevede ovako: u proizvoljnoj (proizvoljno maloj) okolini tačke L se nalaze gotovo svi članovi niza (tj. beskonačno mnogo njih) i to je jedina takva tačka;
ili ovako:
van svake okoline tačke L se nalazi konačno mnogo članova niza.

Još jedna napomena: ako se u svakoj okolini neke tačke nalazi beskonačno mnogo članova niza, ta tačka se zove tačka nagomilavanja tog niza. Ako niz ima samo jednu takvu tačku, to je granična vrednost, a ako ima dve ili više, onda divergira. Npr. niz ima dve tačke nagomilavanja: -1 i 1; niz samo jednu: 0.

Dakle suština tog dela u vezi n0 je da se obezbedi da niz ima samo jednu tačku nagomilavanja, jer van okoline ima samo n0-1 članova niza, tj. konačno mnogo njih, pa je nemoguće da postoji još neka tačka nagomilavanja (da bih bio do kraja precizan: osim unutar same te okoline, ali to je opet isključeno, jer je okolina proizvoljna (dinamička)).

I tako su i n0 živeli dugo i srećno i imali mnogo dece :)
 
Odgovor na temu

Milos Stojanovic
Belgrade

Član broj: 10343
Poruke: 1864
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 282954730
Sajt: www.sietf.org


+7 Profil

icon Re: Definicija limesa 24.10.2004. u 15:24 - pre 237 meseci
Moj profesor analize bi bio ponosan na tebe :)
ex. trooper
Oh goody... it's my Illudium PU-36 Explosive Space Modulator!
Softversko Inženjerstvo
♪♫♪
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Definicija limesa 24.10.2004. u 16:59 - pre 237 meseci
Niz ima ta;no jednu tačku nagomilavanja (0, jer beskonačnost nije realan broj),a li nije konvergentan. Tvrdnja da je niz konvergentan ako i samo ako ima tačno jednu tačku nagomilavanja je tačna u KOMPAKTNIM metričkim prostorima, ili još opštije kompaktnim Hausdorfovim topološkim prostorima (kao što je R proširen vrednostima i ). Niz konvergira ka L ako za ma kako malo za sve prirodne brojeve n (izuzev konačno mnogo) niza počev od nekog važi .
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

Član broj: 5053
Poruke: 1131
*.ptt.yu.



+64 Profil

icon Re: Definicija limesa 24.10.2004. u 22:27 - pre 237 meseci
Hm, ja sam učio da je i beskonačno tačka nagomilavanja. Tačka nagomilavanja ne mora da pripada skupu u kome se nalazi niz. Jasno je da ako ne pripada, da onda ne može ni konvergirati, ali malo je čudno reći da niz iz Q koji (u R) konvergira nekoj tački iz R\Q, nema tačku nagomilavanja. Nema je u Q, ali činjenica da se elementi grupišu oko neke vrednosti, a za koju imamo (nad)skup kome pripada, je bitna osobina takvog niza.

To je samo pitanje definicije. Takođe je bitna osobina niza da li se "grupiše" oko tačke beskonačno ili ne. Zato i postoje izrazi "određena" i "neodređena" divergencija. Kad je skup R proširen sa beskonačnostima, tada za niz an=n kažemo da konvergira ka beskonačno, a ako nije proširen, onda kažemo da određeno divergira (kao i niz u Q koji bi u R konvergirao nekoj tački iz R\Q).

I nije mi jasno šta će ti "izuzev konačno mnogo" kad već kažeš počev od nekog? To je pleonazam :) A pominjanje Hausdorfovog prostora preterano. Dečko traži da mu se objasni šta znači definicija...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Definicija limesa 24.10.2004. u 22:54 - pre 237 meseci
Pomenuo sam Hausdorfa jer se pojmovi limesa i tačke nagomilavanja definišu u topološkim prostorima, a onda su sve ovo samo specijalni slučajevi te opšte definicije.

Poseban slučaj topoloških prostora su metreički prostori. Ako si koristio rastojanje u definiciji limesa (preko onog ), onda se to odnosi na definiciju iz teorije metričkih prostora. U slučaju topoloških bi se koristio pojam okoline tačke. No, neka je niz definisan sa
To je niz racionalnih brojeva koji u konvergira ka No, ako posmatramo skup racionalnih brojeva snabdeven uobičajenom metrikom, u njemu će taj niz biti divergentan, dok će u metričkom prostoru realnih brojeva (u odnosu na uobičajenu metriku) biti konvergentan. Ukoliko pak skup proširimo vrednostima i , onda nemamo standarfdnu metriku totg prostora, ve' imamo standardnu topologiju u kojoj je on kompaktan Hausdorfov topološki prostor, pa u njemu svaki niz ima tačku nagomilavanja.U njemu se može uvesti metrika saglasna sa topologijom sa


Da, sve je to stvar definicije. Ali, njemu će se na ispitu tražiti one definicije koje su opšteprihvaćene i koje se koriste u celom svetu. Neće mu profesor dozvoliti da izmišlja svoj pojam limesa. Pleonazam sam namerno upotrebio smatrajući da neke stvari mogu bitin jasnije ako se kažu naviše načina.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

Član broj: 5053
Poruke: 1131
*.ptt.yu.



+64 Profil

icon Re: Definicija limesa 25.10.2004. u 09:14 - pre 237 meseci
E stvarno ne znam kako je u celom svetu. Priznajem da nisam nikako konsultovao literaturu dok sam pisao ono prethodno, ali evo sad jesam. Možda to nije baš nešto na šta su svi navikli, ali eto ja sam slušao analizu kod Aranđelovića. Možda malo neuobičajeno izlaganje gradiva, ali ne verujem da lik izmišlja :)

Što se tiče kompaktnosti, sigurno ti je poznata fundamentalna definicija, preko otvorenog pokrivanja, tako da ne vidim razlog da se u to mešaju nizovi, tj. da se pojam tačke nagomilavanja upliće sa topološkim osobinama prostora, jer su ove druge starije (obrnuto, naravno, da). To bi eventualno moglo da se nazove karakterizacija kompaktnosti u metričkom prostoru.

Tvoji primeri su u redu, ali moj prethodni komentar se odnosio upravo na takve slučajeve. Dakle, reći da niz iz Q koji u R konvergira ka npr. , pa samim tim ne konvergira u Q, nema tačku nagomilavanja, bez obzira u kom skupu posmatramo, više govori o prostoru nego o nizu. Kako bi to trebala da bude osobina niza, ne vidim problem sa pristupom koji sam ja izložio.

I nisam ja "izmislio" svoj pojam limesa. Ja sam samo naveo posledice definicije tačke nagomilavanja koje se tiču konvergencije - primetićeš, uostalom, da u tom mom post-u nema nikakvih definicija već samo komentara. Zaista je preterano to proglasiti "mojim pojmom limesa". Evo ovde lepo piše:
Pretpostavke:

Gornja granična vrednost je broj:
iz
Donja granična vrednost je broj:
iz
A graničnu vrednost imamo kada se ovi poklapaju i nisu beskonačno.

To je za mene definicija granične vrednosti (u R). Sad, ako neko ima nešto protiv, nek' se obrati gorepomenutom profesoru. Ja sam samo proizvod ovakve obuke :) Za nizove je sada lako, stavimo i za F uzmemo Frešeov filter.

I evo i definicije tačke nagomilavanja za realne nizove:
je tačka nagomilavanja niza akko je
za neki podniz niza .
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Definicija limesa 25.10.2004. u 10:30 - pre 237 meseci
Slučajno smo Analizu imali kod istog profesora. Za njegovo izlaganje ne mislim da je neuobičajeno, već samo da je jeko dobro (osim ako se pod neuobičajenošću podrazumeva neuobičajeno dobro izlaganje). Naravno da su kod njega limes i tačka nagomilavanja isto ono što se u celom svetu pod tim podrazumeva. Kompaktnost se definiše preko otvorenih pokrivanja, ali se navodi i teorema po kojoj je metrički prostor kompaktan ako i samo ako svaki niz u njemu ima tačku nagomilavanja. To je nama Aranđelović dokazivao, a dokaz je izložen i u Marijanovićevoj Topologiji. No, to je dalje ekvivalentno sa konvergentnošću svih nizova kojinemaju više od jedne tačke nagomilavanja.

Tačka nagomilavanja niza an u metričkom prostoru (M,d) je takva tačka L skupa M da za ma koje e>0 važi d(an,L)<e za beskonačno mnogo prirodnih brojeva n. Ako tačka L ne pripada skupu M, onda nema smisla govoriti o rastojanju te tačke i nekog člana niza an

Primer sa Q i R sam naveo samo povodom tvog prethodnog komentara u vezi racionalnih nizova koji u R konvergiraju ka nekom iracionalnom broju. Definicije gornjeg i donjeg limesa si pravilno napisao, s tim što se te definicije odnose na Ukoliko su te dve vrednosti poklapaju, to je zaista limes u a ako je taj limes i konačan, onda je to limes u R, pri čem važi i obrat. Isti matematički pojam se može definisati na mnogo ekvivalentnih načina. No, ako navedeš neekvivalentnu definiciju standardnoj, onda se radi o sasvim drugom pojmu. Pojmovi limesa i tačke nagomilavanja se u topološkim prostorima definišu preko pojma okoline, a u metričkim preko pojma rastojanja, i zato i limes i tačka nagomilavanja moraju pripadati tom prostoru (i kod Aranđelovića).
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

Član broj: 5053
Poruke: 1131
*.ptt.yu.



+64 Profil

icon Re: Definicija limesa 25.10.2004. u 17:17 - pre 237 meseci
Hm, ne znam zašto imaš uvek tako negativan stav.

Rekao sam "neuobičajen" ali nisam rekao loš. Pa ja sam i ostao na teorijskoj matematici (to nije bio moj originalni izbor) zbog tog čoveka. Dakle potpuno se slažem da su njegova izlaganja odlična, ali "drugima" su možda neuobičajena. Svako ko me zna, zna da iskoristim svaku priliku da sa oduševljenjem pričam o tome, ali ovde sam više pričao sa stanovišta standardnog izlaganja (samo treba otvoriti "official" knjigu za Analizu I)- ergo, tu nema nesuglasica, kao što ti se činilo.

Citat:
Definicije gornjeg i donjeg limesa si pravilno napisao

O, hvala, ali ja sam to samo prepisao, pa ovu pohvalu mogu da shvatim samo kao upućenu mojoj pismenosti. Ti isto "prepisuješ" kada navodiš definicije i teoreme, bez obzira da li "iz glave" ili sa papira. Da sam ih ja sam smislio, zvao bih se drugačije. S' obzirom da je izvor isti kao i onaj deo sa tačkom nagomilavanja (koji nisi komentarisao), ja u obe imam jednako poverenje. Dakle, s' jedne strane stoji poverenje u izvor informacija a sa druge eksplicitan "osećaj" da je to ispravno (reci da je to intuicija ili prosto logika). Bespredmetno je razglabati o tome, jer niti sam ja niti ti smislio i najmanji deo toga.

U stvari, nije mi uopšte jasno što se tebi čini da ja branim toliko stav u vezi tačaka nagomilavanja? To sam uzgred napomenuo, da bih bolje pojasnio konvergenciju. R je lokalno kompaktan, pa je dovoljno da dodam da niz ne sme da ima podniz koji određeno divergira u beskonačno i sve će se složiti.

I na kraju, evo prečešlj'o sam i Aranđelovića (moje sveske) i Marjanovića (narandžasta knjiga) i nisam našao dokaz o kome pričaš. Ali sam našao sledeće:

MP je kompaktan akko svaki niz u njemu ima konvergentan podniz.

Dakle, ni pomena o tački nagomilavanja pa ništa nije ugroženo ako se kaže da ona ne mora da pripada samom skupu. Možemo da je definišemo ne koristeći rastojanje, preko preseka okoline te tačke sa samim skupom. Npr. svaka okolina tačke sadrži beskonačno mnogo članova posmatranog niza. Opet, nemoj ovde da se hvataš za reč, ali na osnovu ovo malo što sam prelistao, nisam našao ništa što bi se protivilo, ali jesam nešto što bi potvrdilo.

Eeeee, evo ga konačno! U pitanju je opet Aranđelović:

je tačka nagomilavanja skupa A akko je
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Definicija limesa 25.10.2004. u 23:56 - pre 237 meseci
Mislim da uopšte nemam negativan stav, mada i moji drugari kažu da stalno ostavljam takav utisak. Samo pokušavam da isšravim stvari za koje mislim da su pogrešne koristeći se argumentima.

Nisam nigde tvrdio da si rekao za Aranđelovićev pristup da je loš. Samo sam hteo da kažem da je to način koji bi i ostali trebali da rade Analizu, i da jen neobično jedino to što je mnogi rade nestrogo, i da bi Aranđelovićev pristup trebao da bude onaj "običan", a nestrogi "neobični", jer je Matematika precizna nauka. U offical knjizi piše sve i svašta. Bolja je Marijanovićeva. No, to što piše u definiciji limesai tačke nagomilavanja niza realnih brojeva se odnosi na limes i tačku nagomilavanja u R nadvučeno. a ne u R. To se jasno vidi iz definicija za slučaj metričkih prostora.

Što se tiče citirane karakterizacije kompaktnosti, šta si napisao izuzev istog onog što sam i ja rekao budući da je tačka nagomilavanja niza isto što i limes nekog njegovog podniza? Primeti takođe da se u Aranđelovićevom citatu pominje uslov da tačka a pripada adherenciji od A koja je valjda podskup metričkog prostora. Takođe, tu treba imati na umu da se tu koristi pojam okoline tačke koji se definiše preko metrike, odakle ta tačka mora pripadati metričkom prostoru gde je rastojanje uopšte i definisano. Ako na neki drugi način zadaš rastojanje, onda se u principu radi o topoploškom prostoru. U R nadvučeno je Aranđelović zapravo zadao topologiju.

No, ne vidim svrhu ove rasprave, pošto očigledno obojica znamo šta je tačka nagomilavanja, a šta limes itd.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

Član broj: 5053
Poruke: 1131
*.ptt.yu.



+64 Profil

icon Re: Definicija limesa 26.10.2004. u 09:27 - pre 237 meseci
Ok, ok, da spustimo loptu. Ja sam se prvenstveno bunio protiv toga da tačka nagomilavanja mora da pripada skupu. Zato sam i navodio one primere sa Q. Tu je problem što se neki podskupi mogu posmatrati kao topološki prostori za sebe, pa to malo zbunjuje. Dakle, evo konačno sam našao i definiciju u Marjanovićevoj knjizi:

Neka je A podskup topološkog prostora X. Tačka je tačka nagomilavanja skupa A ako


Ovde se vidi da x ne mora da pripada A (i to je ono što sam ja hteo da kažem) ali naravno pripada X, što si verovatno ti hteo da kažeš. Kasnije se navodi da su skup svih tačaka nagomilavanja (izvodni skup, A') i skup svih izolovanih tačaka (A0) jedno razlaganje adherencije skupa A.

Ako bi Q posmatrali kao prostor za sebe, onda njegovi nizovi koji u R konvergiraju ka nekom broju iz R\Q, zaista ne bi imali tačku nagomilavanja. Ako Q posmatramo kao podskup od R, onda imaju. I zaista sve zavisi od toga kako posmatramo prostor u kome radimo. E sad je drugo pitanje da li se standardno, za konvergenciju realnih nizova, posmatra R ili prošireni R. Koliko sam ja video, Aranđelović je koristio ovaj drugi pristup.

Da rezimiramo. Mislim da nema potrebe da stvar komplikujemo sa kompaktnim prostorima. Možemo onda ovo da ovako sažmemo:
Ako niz iz R
a) ima samo jednu tačku nagomilavanja u
ili
b) ima samo jednu tačku nagomilavanja u R i ograničen je
onda on konvergira.
(neću opet da izazivam, ali koliko se sećam, niz koji je ograničen mora da ima bar jednu tačku nagomilavanja)

Da se vratimo na početno pitanje. Lakše će biti da se ispriča sa ovim b):
iz uslova
možemo zaključiti da je niz ograničen -
tj. ako sa M označimo onda je niz ograničen sa sa gornje strane. Analogno sa donje strane, koristeći inf i min. Zbog toga što je epsilon proizvoljno, L je tačka nagomilavanja (u R).
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Definicija limesa 27.10.2004. u 01:05 - pre 237 meseci
Pod a) treba dodati uslov da je ta tačka nagomilavanja iz R. Sve ostalo je sada u redu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

impress

Član broj: 37977
Poruke: 1
195.252.87.*



Profil

icon Re: Definicija limesa 27.10.2004. u 02:20 - pre 237 meseci
ne mislite li da je tipu koji je postavio pitanje ipak previse?
 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

Član broj: 5053
Poruke: 1131
*.ptt.yu.



+64 Profil

icon Re: Definicija limesa 27.10.2004. u 08:32 - pre 237 meseci
Citat:
Nedeljko: Pod a) treba dodati uslov da je ta tačka nagomilavanja iz R.

Da, naravno, zaneo sam se. Dakle da ima samo jednu tačku nagomilavanja u , ali da je ta tačka iz R, tj. da nije u
(Možda će ovo nekima izgledati čudno, reći će: "pa jel' 'oćeš da je iz R ili proširenog R?!?", ali posle malo mućkanja, sve će da se složi :)

A "tipu" se definitivno slošilo, pa je davno odustao od nas dvojice :) A možda će ova rasprava da inspiriše nekog (mlađahnog) čitaoca da krene malo dublje u svet matematičke analize.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Definicija limesa 27.10.2004. u 21:28 - pre 237 meseci
Limes (latinski)=granica (srpski)
Djeca zamrze matematiku baš zbog ovog pretjeranog,preciznog,
apstraktnog,stranoizraznog,visokoučenog,izlaganja.Pa onda imamo
ovo:"Profa" predaje,dva ili tri prate,a ostalih 28 đaka sa mukom
čekaju kraj časa i nadaju se da neće imati jedinicu.
A matematika je toliko jednostavna da je svaki prosječan đačić
može prihvatiti kao zabavu.Isto kao likovno,muzičko,fizičko,itd
obrazovanje.



________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Definicija limesa 29.10.2004. u 08:52 - pre 237 meseci
Matematika je precizna nauka. Tu se mora tačno znati na šta se misli i zaključak mora biti nužna pretpostavka izrečenih pretpostavki. Da je darkosos napisao nešto poput "Niz je konvergentan akko je ograničen i ima tačno jednu tačku nagomilavanja" ili "Niz je konvergentan akko ima tačno jednu tačku nagomilavanja u uopštenom smislu (uključujući i vrednosti i ) i ako je ta tačka nagomilavanja konačna" sve bi bilo u redu. Međutim, onako kako je izneo svoju konstataciju, ona nije bila na mestu, mada je po svoj prilici mislio na prethodno. Ako neko ne voli Matematiku onakvu kakava ona jeste, onda on jednostavno ne voli Matematiku. No, to sve deluje kao suvišno preterivanje dok se ne stigne do stvari gde to postaje jako bitno i gde se vidi da zapravo nije reč niokakvom preterivanju. Ovo je minimalni nivo strogosti koji Matematičkoj Analizi omogućava da funkcioniše, dok je recimo u Teoriji Skupova taj nivo strogosti nedovoljan, pa se radi na višem nivou strogosti nego ovde.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Humanoid
Hrvatska

Član broj: 10689
Poruke: 63
*.sava.sczg.hr.

ICQ: 170788654


Profil

icon Re: Definicija limesa 04.11.2004. u 20:48 - pre 237 meseci
Nisam baš očekivao da će rasprava ići u toliku dubinu(stvarno,ko bi rekao da je limes toliko moćan).Sad stvarno imam dovoljno materijala za proučavanje,a i u prvih par odgovora sam stvarno shvatio bit limesa.
Hvala
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Definicija limesa 06.11.2004. u 00:33 - pre 237 meseci
Možda sam pretjerao u kritici one diskusije između Darka i Nedeljka.Ma ne mislim
da je loša,već nekako strašivo izgleda za nas obične hobi matematičare.
Ajde da i ja nešto zadam:Evo jednog geometrijskog limesa.

-U kružnicu radijusa R=1 upiši istostraničan trokut.Pa u njega upiši kružnicu.
-U tu kružnicu upiši kvadrat,a u njega upiši kružnicu.
-U tu novu kružnicu upiši pravilan istostraničan petougao,pa opet unutra...
-----------
-Itd itd bla bla.N teži beskonačnosti,a čemu teži onaj radijus?
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
213.244.200.*



+2790 Profil

icon Re: Definicija limesa 06.11.2004. u 11:05 - pre 237 meseci
Radijus niza tih krugova konvergira nuli. A da li je potrebna onolika preciznost, vidi se tek kada dodje do pravljenja gresaka. Ja sam reagovao na jednu od njih.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Definicija limesa

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13618 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.