Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Odnosi s javnoscu vs. marketing

[es] :: Nauka :: Odnosi s javnoscu vs. marketing

[ Pregleda: 17409 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Boxon
Count of own pleasures
P-Town, RS-BiH

Član broj: 5241
Poruke: 549
*.pd.pttrs.net



Profil

icon Odnosi s javnoscu vs. marketing16.09.2003. u 16:08 - pre 249 meseci
Molim vas da mi kazete kakva je razlika izmedju marketinga i PR-a, tj. odnosa sa javnoscu. Treba mi definicija toga na neki nacin...
Ne lipši magarče do zelene travice!
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.freesurf.ch

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Odnosi s javnoscu vs. marketing16.09.2003. u 17:39 - pre 249 meseci
za pocetak pogledaj tekstove na:
http://www.pretraga.co.yu/marketing/index.php
 
Odgovor na temu

Boxon
Count of own pleasures
P-Town, RS-BiH

Član broj: 5241
Poruke: 549
*.pd.pttrs.net



Profil

icon Re: Odnosi s javnoscu vs. marketing16.09.2003. u 18:02 - pre 249 meseci
Nema tamo nista. Trebala mi je globalna definicija, a ne neki Internet marketing. Sve u svemu hvala! :)
Ne lipši magarče do zelene travice!
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Odnosi s javnoscu vs. marketing16.09.2003. u 20:07 - pre 249 meseci
Jedna od definicija marketinga (Kotler):
Marketing je proces planiranja i izvršavanja koncepcije, cena, promocije, distribucije ideja, robe i usluga u cilju stvaranja razmene koja zadovoljava lične i ciljeve organizacije (firme).

http://www.hyperdictionary.com/dictionary/marketing
Definicija na www.m-w.com:
1 a : the act or process of selling or purchasing in a market b : the process or technique of promoting, selling, and distributing a product or service
2 : an aggregate of functions involved in moving goods from producer to consumer

Definicija odnosa s javnošću (www.ipr.org.uk):
Odnosi s javnošću su naučna i praktična disciplina koja stvara i održava reputaciju, s ciljem se ostvari razumevanje i podrška, kao i da se utiče na mišljenja i ponašanja ciljanih javnosti. Odnosi s javnošću su takođe planirani i sprovedeni stalni posao stvaranja i održavanja dobre volje (goodwill), kao i međusobnog razumevanja između firme i njenih javnosti.

http://www.hyperdictionary.com/dictionary/public+relations
http://www.learnthat.com/define/view.asp?id=52
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.freesurf.ch

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Odnosi s javnoscu vs. marketing17.09.2003. u 16:32 - pre 249 meseci
Citat:
XBojoX:
Nema tamo nista. Trebala mi je globalna definicija, a ne neki Internet marketing. Sve u svemu hvala! :)


????


Pa nisi ni gledao..tamo postoje i globalne definicije termina koju su ti bile potrebne tipa PR...

http://www.pretraga.co.yu/marketing/pr/strana.php?s=internet_pr





 
Odgovor na temu

Boxon
Count of own pleasures
P-Town, RS-BiH

Član broj: 5241
Poruke: 549
*.pd.pttrs.net



Profil

icon Re: Odnosi s javnoscu vs. marketing18.09.2003. u 15:20 - pre 249 meseci
Tu i tamo vec sam se nekako snasao, uglavnom hvala, dobro ce mi doci i ove definicije!
Ne lipši magarče do zelene travice!
 
Odgovor na temu

suncasin
Grbavica NS

Član broj: 9407
Poruke: 87
*.InfoSky.Net

ICQ: 229062029


Profil

icon Re: Odnosi s javnoscu vs. marketing20.09.2003. u 16:24 - pre 249 meseci
Definicija koju pamtim:

Marketing je mix 4P:
1. product - produkt
2. place - distribucija
3. price - cena
4. promotion - promocija

Mega marketing je mix 6P
prethodna 4 +
5. PR - odnosi sa javnoscu
6. power - moc

Tako se bar govorilo na FTN-u (NS) '99.


ne doneti odluku znači doneti odluku
 
Odgovor na temu

strba
Nenad Štrbić
BiB
Beograd

Član broj: 3631
Poruke: 656
*.vdial.verat.net

Jabber: strba@elitesecurity.org
Sajt: https://www.facebook.com/..


+1 Profil

icon Re: Odnosi s javnoscu vs. marketing20.09.2003. u 18:53 - pre 249 meseci
Najjednostavnije: PR ( public relations / odnosi sa javnoscu ) su samo deo promotivnih aktivnosti marketinga.

Najveca greska koju ljedi cine je sto poistovecuju marketing sa samo jednom funkcijom ( promocijom, odnosima sa javnoscu, istrazivanjem............), a marketing su ustvari sve te funkcije zajedno.


Pozdrav

 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.vdial.verat.net

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: Odnosi s javnoscu vs. marketing21.09.2003. u 03:09 - pre 249 meseci

Ja zastupam upravo suprotno gledište. Dakle, marketing vidim kao jedan oblik aktivnosti PR-a.

Preciznije: PR podrazumeva komunikaciju sa internim i eksternim javnostima, a marketing predstavlja samo jedan od načina komuniciranja sa eksternim javnostima.
ex.mangel
 
Odgovor na temu

strba
Nenad Štrbić
BiB
Beograd

Član broj: 3631
Poruke: 656
*.vdial.verat.net

Jabber: strba@elitesecurity.org
Sajt: https://www.facebook.com/..


+1 Profil

icon Re: Odnosi s javnoscu vs. marketing21.09.2003. u 10:02 - pre 249 meseci
Citat:
mangel:

Ja zastupam upravo suprotno gledište. Dakle, marketing vidim kao jedan oblik aktivnosti PR-a.

Preciznije: PR podrazumeva komunikaciju sa internim i eksternim javnostima, a marketing predstavlja samo jedan od načina komuniciranja sa eksternim javnostima.


Grešiš. Pa nije marketing samo komuniciranje tj. deo odnosa sa javnošću. Baš zato sam i rekao da ljudi greše kad marketing poistovećuju sa samo jednom aktivnosti.
Marketing istražuje tržište, predviđa tržište , prati eksterno i interno okruženje preduzeća definiše prodajne cene, razvija proizvod preduzeća, sprovodi promociju i u okviru nje odnose sa javnošću i još dosta stvari koje sam najverovatnije izostavio.

Pa tako da završim. Nazivanje marketinga oblikom aktivnosti pr-a pokazuje tvoje veliko znanje o datoj oblasti ( ali tvoje znanje i ne treba ja da ocenjujem već prim. tvoj profesor kome ako ga imaš, odnosno studiraš neki od fakulteta na kome se izučava marketing možeš na ispitu izložiti tvoju teoriju. ).

Pozdrav Nenad
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.vdial.verat.net

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: Odnosi s javnoscu vs. marketing21.09.2003. u 12:51 - pre 249 meseci
Citat:
strba:

Grešiš. Pa nije marketing samo komuniciranje tj. deo odnosa sa javnošću. Baš zato sam i rekao da ljudi greše kad marketing poistovećuju sa samo jednom aktivnosti.
Marketing istražuje tržište, predviđa tržište , prati eksterno i interno okruženje preduzeća definiše prodajne cene, razvija proizvod preduzeća, sprovodi promociju i u okviru nje odnose sa javnošću i još dosta stvari koje sam najverovatnije izostavio.



Ne bih baš rekao da sa punim pravom možeš da tvrdiš da grešim. Koliko sam upoznat, oba shvatanja su manje-više podjednako zastupljena u svetu marketinga i PR-a. Čak ne bih rekao da i jedan od nas dvojice greši, jedino je pitanje ko koristi koju definiciju, a kako za oba termina postoji veliki broj i zvanično prihvaćenih (a pritom različitih), sasvim je logično da se mišljenja razlikuju u zavisnosti od izbora istih.


ex.mangel
 
Odgovor na temu

strba
Nenad Štrbić
BiB
Beograd

Član broj: 3631
Poruke: 656
*.vdial.verat.net

Jabber: strba@elitesecurity.org
Sajt: https://www.facebook.com/..


+1 Profil

icon Re: Odnosi s javnoscu vs. marketing22.09.2003. u 10:35 - pre 249 meseci
Ispravljam grešku. Kažem da grešiš sa stanovišta mog znanja o marketingu i autora knjiga koje sam pročitao i iz njih spremao ispite ( nisam pročitao ni jednu knjigu u kojoj se marketing definiše kao jedan oblik aktivnosti pr.a).

Na Fon-u mislim da marketing imaš u drugoj godini pa diskusiju o ovome završi na ispitu i ubedi profesora da je marketing oblik aktivnosti pr-a.

pozdrav

u svakoj oblasti postoje različita mišljenja i to nije ništa strašno naravno, ali ja nisam prava osoba za sukob i diskusiju oko marketinga već pomenuti tvoj profesor ( koji možda ima isto mišljenje kao i ti, a onda polažeš ispit bez problema zar ne )
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.vdial.verat.net

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: Odnosi s javnoscu vs. marketing22.09.2003. u 12:30 - pre 249 meseci

Nema potrebe ni za kakvim sukobom, uopšte mi to nije bila namera. Jednostavno sam izneo svoje mišljenje, tako da oni koji čitaju ovo mogu formirati svoje, imajući u vidu različita stanovišta.

Sumnjam da ću na FON-u ubeđivati profesore u bilo šta. Preferiram ravnopravnu diskusiju, koja ne vuče posledice samo zbog razlike u mišljenju. Mada, ako me mnogo iznerviraju, ima da pravim ršum... :)


Pozdrav

ex.mangel
 
Odgovor na temu

strba
Nenad Štrbić
BiB
Beograd

Član broj: 3631
Poruke: 656
*.vdial.verat.net

Jabber: strba@elitesecurity.org
Sajt: https://www.facebook.com/..


+1 Profil

icon Re: Odnosi s javnoscu vs. marketing22.09.2003. u 13:43 - pre 249 meseci
Ok

Pozdrav N
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Odnosi s javnoscu vs. marketing23.09.2003. u 07:38 - pre 249 meseci
U PR literaturi često se spominje pitanje da li je bitniji PR od marketinga ili ne. Čak se dešava da su cele knjige posvećene tome, umesto da se bave odnosima s javnošću. U poslednje vreme se teorijski spajaju funkcije marketinga i PR-a u oblast koja se naziva MarketingPR ili integralne komunikacije. Problem jeste i velika razlika između praktičnog i akademskog pogleda na PR.

Razlog za ovakve diskusije je takođe i marketinška literatura u kojoj su se do nedavno često svojatali pojmovi koji su direktno vezani za funkcije PR-a, kako kažu stručnjaci za ovu oblast. Npr. Kotler spominje Societal Marketing, koji se u slučaju PR literature naziva Corporate Social Responsibility (termin koji se ipak češće koristi). Human Resource Management se takođe smatra funkcijom PR-a, ali se ovaj termin obrađuje i u marketinškoj i u management literaturi. Poenta je da su poslovne i upravljačke funkcije u firmi isprepletane, a Marketing i PR predstavljaju deo strateških funkcija u firmi. Drugim rečima, i marketing i PR jesu strateški procesi u poslovanju.

Pogledajte samo stanje PR-a kod nas - u 99.99% slučajeva pod PR aktivnostima u firmi podrazumevaju se odnosi sa medijima, koji se obično svode na pozivanje medija na press konferencije i slanje saopštenja medijima. Situacija uopšte nije čudna obzirom koliko se uopšte uči PR po fakultetima i na koji način, od kojih "stručnjaka". Na žalost, slično je i sa marketingom. Ovo ne znači da nema stručnjaka, ali oni su veoma "retke zverke".

U praksi postoje firme u kojima postoji jača PR funkcija, kao što su izdavačke kuće (ovo je čak i kod nas slučaj - media relations), kompanije koje proizvode duvan, avio kompanije... Obično se je kod ovakvih firmi dominantan deo odnosa s medijima, korporativna društvena odgovornost i upravljanje kriznim situacijama (Risk/Issue Management).

Jedna od meni omiljenih definicija odnosa između marketinga i PR-a je:

PR stvara okruženje u kojem deluje marketing.

 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Odnosi s javnoscu vs. marketing

[ Pregleda: 17409 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.