Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto mladi danas nemaju posao

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 622643 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.hsi.kabelbw.de.



+7177 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 13:34 - pre 130 meseci
Citat:
vladared:
@plague
Ovde ima jedna kvaka, za koju priznajem da nisam najstručniji da dam odgovor, ali koju mogu oni koji se bave makroekonomijom da objasne. Dakle, država finansira "javne radove", gde veštački stvara uposlenost ljudi, omogućava zaradu, samim tim finansira i potrošnju tih istih, koji opet stvaraju nova radna mesta. Fazon je da je veoma bitno da budžetska potrošnja bude usmerena ka razvoju privrede (strateški, a ne ad hoc, što bi rekli nije bitno što sada država sve i svašta finansira, nego ne finasira ono što bi eventualno generisalo još posla), što znači kresanje svih drugih manje bitnih troškova i otprilike izvlačenja optimuma (racionalno i strateško raspoređivanje para koje se investiraju u odnosu na očekivane rezultate i strateški položaj). Otprilike nešto fiskalna odgovornost i razvojni budžeti. Nije u pravom smislu perpetuum mobile, nego je država generator početne spirale u privredi, otprilike varijanta rušenja domina, gde država svojim ulaganjima pokreće privredu, odnosno ruši dominu, koja automatski ruši onu iza sebe, i tako dalje. Svi veliki izlasci iz kriza su bili na ovaj način regulisani, ali je pitanje političke volje i snage. Najbolji primer je SAD model koji je knjiški primer kako se to radi, a neki svežiji je singapurski . Kažem, nisam skroz ovde svoj na svome, tako da ne bih da objašnjavam, ali suštinu razumem.


Problem sa ovim modelom je sto drzave koje imaju previse razbacivanja ne mogu da ga primene, posto para nemaju, a vec zajme puno kako bi finansirale svoje razbacivanje u javnom sektoru.

Razbacivanje = prenaduvane administracije i naduvani troskovi istih.

Da bi se to resilo, jedna takva drzava koja je u jadnom stanju bi prvo morala da uradi detaljan pregled svih svojih troskova i da eliminise dobar deo naduvanih i besmislenih razbacivanja koja rezultuju u cistoj potrosnji bez kreiranja nikakve vrednosti za drzavu.

To uopste nije jednostavno - ne samo tehnicki, vec i politicki posto je u tim razbacivanjima investirano puno politickih interesa. Cesto citave politicke koalicije i vlade funkcionisu samo zato sto su se dogovorili sta ce ko moci da razbacuje "svojima".

Bez toga nema nikakvog smisla pricati o nekakvim "new deal-ovima" posto a) za tako nesto ne postoje novcana sredstva sve dok se milijarde i milijarde zajme vec ni za sta i nema ni teorijske sanse da se dobiju dodatni krediti po povoljnim uslovima. b) vlast koja pociva na nezvanicnom sporazumu o razbacivanju dobara izmedju politickih cinilaca nema tehnicku kompetenciju niti verovatno uopste ume/zeli da unajmi istu za vodjenje takvih investicija. Sve sto bi se dobilo je eventualno jos vise razbacivanja u partijski podobne projekte.

Ono sto je potrebno je ostar reset tj. radikalnija promena u strukturi vlasti gde bi vlast bila tehnicka ("tehnokratska") i sa mandatom da zaista napravi neke promene u administrativnom sistemu. Te promene bi morale biti duboke, od formiranja pravog nezavisnog i efikasnog sudskog sistema do sece besmislenih propisa i nepotrebne administracije. Tek onda se moze pricati o ulaganju u neke vece projekte.

Najveci problem je sto ce takvom resenju realno gledano da se suprotstavi bar cetvrtina, a vrlo verovatno i vise stanovnistva i politickih faktora, zato sto trenutno zive od statusa quo i na takve promene ce sigurno gledati kao na lose za njih konkretno.

Koliko je tako nesto realno u zemljama kao sto je Srbija, to je pitanje.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 13:37 - pre 130 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic:
Verujem da su im mladi vrlo slicni nasima. Bar se meni tako cini kad ih slusam na TV.

To onda verovatno znaci da su svi mladi u EU isti takvi, posto je nezaposlenost mladih u vecini drzava problem.

 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 13:44 - pre 130 meseci
^ Vrlo verovatno.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 13:47 - pre 130 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic: ^ Vrlo verovatno.

Vrlo kvalitetno razmisljanje.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 14:04 - pre 130 meseci
Pa jeste. Ne radi onaj ko ne mora. Pogledaj Nemce i Skandinavce. I kod jednih i kod drugih je situacija dobra, samo kod Nemaca svi rade, dok kod Skandinavaca mlade ne. Da li ima manja posla za njih? Ne bih rekao.
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
212.178.243.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 14:07 - pre 130 meseci
Nego, svi mi po jednu crvenu knjižicu i udri!

http://www.b92.net/biz/vesti/s...08&dd=19&nav_id=744098
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 14:09 - pre 130 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ono sto je potrebno je ostar reset tj. radikalnija promena u strukturi vlasti gde bi vlast bila tehnicka ("tehnokratska") i sa mandatom da zaista napravi neke promene u administrativnom sistemu. Te promene bi morale biti duboke, od formiranja pravog nezavisnog i efikasnog sudskog sistema do sece besmislenih propisa i nepotrebne administracije. Tek onda se moze pricati o ulaganju u neke vece projekte.

Najveci problem je sto ce takvom resenju realno gledano da se suprotstavi bar cetvrtina, a vrlo verovatno i vise stanovnistva i politickih faktora, zato sto trenutno zive od statusa quo i na takve promene ce sigurno gledati kao na lose za njih konkretno.

Koliko je tako nesto realno u zemljama kao sto je Srbija, to je pitanje.

Totalno je nerealno bar dok jos imaju na cemu da parazitiraju.
Kad uniste i(li) prodaju to sto je ostalo , onda ce moci da se prica o nekoj efikasnosti itd.

@ DaliborP:
Ne vredi , ne moze njih par da shvati da u nekim drzavama ima posla a u nekim ne
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 14:11 - pre 130 meseci
@ivan.mojsilovic
Po toj logici, mladi Nemci nemaju za 'leba, pa moraju da rade, a ostale zemlje idu ka ponoru u kom smo mi sada, jer posla ima ali nema ko da ga radi i socijalna davanja će iscrpeti bužete tih zemalja.
Stvarno tako tumačiš ove tabele?
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dynamic.sbb.rs.



+226 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 14:11 - pre 130 meseci
Citat:
Burgos: Nego, svi mi po jednu crvenu knjižicu i udri!

http://www.b92.net/biz/vesti/s...08&dd=19&nav_id=744098


offtopic: počela predizborna kampanja ;)

ontopic:
@DaliborP
Sudeći po toj tabeli samo su Grčka, Španija, i Portugal u situaciji sličnoj srbiji (50%). Ostali su mnogo bolji.
'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 14:13 - pre 130 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic:
Pa jeste. Ne radi onaj ko ne mora. Pogledaj Nemce i Skandinavce. I kod jednih i kod drugih je situacija dobra, samo kod Nemaca svi rade, dok kod Skandinavaca mlade ne. Da li ima manja posla za njih? Ne bih rekao.

Nemacka nema problem za nezaposlenim inace, niti je imala. Tesko da je validan primer.

Pre recesije i ekonomske krize odnos je bio drugaciji, manji broj mladih je bio nezaposlen. Sad se drasticno promenio odnos kod mladih, teze nalaze posao, u vecini drzava je slicna situacija, i na severu i na jugu.

I tebi je uzrok toga iskljucivo lenjost? Mislim - salis se? Nije da sam tebi odgovorio na pitanje, ali ako se vec javljas da komentarises, bilo bi lepo da pokazes nesto malo vise rezona, umesto "mislim da je isto"
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 14:17 - pre 130 meseci
@Ivan Dimkovic
Da je moguće tako nešto uraditi, moguće je, ali kao što si i sam rekao stvar je političke volje za takvim promenama.

@ivan.mojsilovic
Mislim da je nešto i do samog uređenja školstva, gde u Nemačkoj se mladi školuju za konkretno radno mesto još u srednjoj školi, a naravno i kasnije za fakultet. Konkretno znam da moj bratanac (rođen je u Nemačkoj) je još u srednjoj školi znao u kojoj će fabrici raditi po završetku škole i u tu fabriku je išao i na obuku i na stručno usavršavanje i šta god sve već. Isto tako kada je poželeo da studira, nije mogao da upiše fakultet dokle god se nije stvorila potreba za takvim radnim mestom (čini mi se 2 godine kasnije) i onda je tek započeo sa studiranjem (naravno ovde pričamo o studiranju na strani budžeta).
Naravno tu je i druga strana, da Nemačka je jedina zemlja koja ima fantastičnu privredu i da na nju kriza ne utiče u toj meri kao na druge.
 
Odgovor na temu

missortr

Član broj: 210741
Poruke: 364
92.36.157.*



+69 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 14:46 - pre 130 meseci
Citat:
@DaliborP
Da posla ima toliko, nezaposlenost ne bi bila nikako 25-30% sto je danasnje stanje. (Srbija)

isto ako moze i za tabelu (ne)zaposlenosti mladih u Evropi

klik link, lakse je vladati gradivom sa kvalitetnim informacijama (izvorom) za nas koji pratimo temu jer (bar meni licno) bi bilo zanimljivo vidjeti kako je doslo do tih rezultata tj. priliv stanovnistva u odredjenim zemljama koje su takoreci zadrzale procenat nezaposlenosti i suprotno. U stvari to suprotno je mnogo zanimljivije u slucaju RS za sto sumljam da su statisticari uneli odredjene podatke.


l.p.
:D
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 14:52 - pre 130 meseci
Dalibore, evo Vlada je odgovorio umesto mene. Mozda su moje pretpostavke pogresne jer su donesene iz informacija iz trece ruke, ali mnogi pricaju da protestanti cesto vaspitavaju decu da se sto pre late posla i osamostale. U DE ima posla i za SSS pa tako mladi ne zavrsavaju fakultete masovno vec imaju zanimanja vrlo brzo.

Dimkovic moze da kaze nesto na tu temi posto tamo zivi dosta dugo.

 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 15:02 - pre 130 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic: Dalibore, evo Vlada je odgovorio umesto mene. Mozda su moje pretpostavke pogresne jer su donesene iz informacija iz trece ruke, ali mnogi pricaju da protestanti cesto vaspitavaju decu da se sto pre late posla i osamostale. U DE ima posla i za SSS pa tako mladi ne zavrsavaju fakultete masovno vec imaju zanimanja vrlo brzo.

Da, super je sve to ali niti se prica samo o Nemackoj (mozda bi trebali pricati o Monaku, tamo je nezaposlenost 0%) niti su oni jedini protestanti u Evropi. To je obicna generalizacija, i siguran sam da ti to dobro znas.
Pre ce biti da je ekonomska situacija i privreda najvazniji faktor u svemu tome, a ne religija ili mentalitet naroda, koja slozicu se ima uticaj, ali ne bas toliki.

Ono sto hocu reci je da izjava - "U Srbiji ima posla koliko hoces" nije bas tacna, jer statistika pokazuje suprotno, sto u Srbiji, sto u vecini zemalja EU. To naravno ne znaci da mladi nisu probirljivi i lenji.

Dosta ljudi ovde polazi od sebe i licnih iskustava, da su kao mladi radili raznorazne poslove, probijali se, gradili karijeru, i slazem se da je to pravi put - ali prosecna osoba nije bas takva, naprotiv, prosecna osoba razmislja kao Homer J. Simpson sa ovog foruma - ne pada mu napamet da se previse znoji.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 15:15 - pre 130 meseci
Citat:
DaliborP: Pre ce biti da je ekonomska situacija i privreda najvazniji faktor u svemu tome, a ne religija ili mentalitet naroda,

A od cega zavise ekonomska situacija i privreda?
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 15:17 - pre 130 meseci
Citat:
DaliborP:Dosta ljudi ovde polazi od sebe i licnih iskustava, da su kao mladi radili raznorazne poslove, probijali se, gradili karijeru, i slazem se da je to pravi put - ali prosecna osoba nije bas takva, naprotiv, prosecna osoba razmislja kao Homer J. Simpson sa ovog foruma - ne pada mu napamet da se previse znoji.

za male ili nikakve pare.
Itekako bi se znojili za normalnu zaradu / uslove (kao sto se i znoje kad odu napolje)
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 15:24 - pre 130 meseci
Citat:
Odin D.:
A od cega zavise ekonomska situacija i privreda?

Od mnogo cega... kako unutrasnjih faktora (ono na sta vlast drzave moze da utice ako hoce, mentalitet naroda,...), tako spoljnih faktora (uticaj drugih drzava - najbitniji faktor za male i slabe zemlje), kao i geo-polozaja i istorijskih veza.

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 15:26 - pre 130 meseci
Citat:
DaliborP:
Dosta ljudi ovde polazi od sebe i licnih iskustava, da su kao mladi radili raznorazne poslove, probijali se, gradili karijeru, i slazem se da je to pravi put - ali prosecna osoba nije bas takva, naprotiv, prosecna osoba razmislja kao Homer J. Simpson sa ovog foruma - ne pada mu napamet da se previse znoji.

Cini mi se da sve vreme pokusavamo bas to da kazemo.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 15:28 - pre 130 meseci
Citat:
Odin D.:
Citat:
DaliborP: Pre ce biti da je ekonomska situacija i privreda najvazniji faktor u svemu tome, a ne religija ili mentalitet naroda,

A od cega zavise ekonomska situacija i privreda?

Odgovor nije jednostavan, ima gomila razlicitih faktora, ali u vecini slucajeva nije to sto ti mislis da jeste, iako se slazem da ima uticaj.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 15:30 - pre 130 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic:Cini mi se da sve vreme pokusavamo bas to da kazemo.

Slazem se ali da posla ima koliko hoces - nije istina.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 622643 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.