Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto mladi danas nemaju posao

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 622633 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao18.08.2013. u 23:07 - pre 130 meseci
Citat:
vladared:
@Marko_L
Koji si ti argument konkretno upotrebio da pobiješ moju tvrdnju da je normalno da 3-4 radnika ima zaposlenih u firmi, a "gazda" (sve vreme naglašavam ovo "gazda" jer je bilo problema i u ponašanju prema radnicima) od te firme ima 2 vile, jahtu, i BMW džip? Voleo bi neko neki konkretan primer sa zapada da mi da, da bi mi dokazao da je to normalno i moguće, jer ovde nešto nisam video primer koji to pobija.

Druže, daj reci ko je to uspeo, idem odma da pitam čoveka za savet, jer ja očigledno radim nešto vrlo pogrešno... Ja se uklapam u tu priču i po nekoliko puta, ali nemam ni jednu vilu, ni jahtu ni BMW džip.. Daj bre da pitam čoveka gde grešim, pa da i meni krene.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao18.08.2013. u 23:38 - pre 130 meseci
Vidi @ventura, ne pomaze ti tu nikakvo ekonomisanje i sl. trzisne zaejbancije ako ti neces da zlostavljas radnike ili nemas tu nasilnicku i zlocinacku crtu u sebi.
Ljudi se ubise da na 50 strana objasne kako je zlostavljanje radnika najprofitabilnije trzisno ponasanje, i opet onda neko pita kako...

Prvo, ako nemas kondicije ili si tek gazda-pocetnik - onda treba da imas sto manji broj radnika, ali pravih iskusnih mazohista.
To je prosto zato sto kad nemas kondicije ni iskustva onda ne mozes kvalitetno da maltretiras veci broj radnika, a od radnika koji nije kvalitetno maltretiran ne mozes da ocekujes bas mnogo.
3-4 radnika je optimum za gazdu-pocetnika sa malo ili nimalo sadistickog iskustva i sa velikim materijalistickim prohtjevima.
Sto se tice mazohista, oni su najbolji, a ako ne mozes da nadjes prave mazohiste odma iza njih su oni koji "nemaju kud".
Naravno, na strucnost radnika ne obracaj paznju jer to ne igra nikakvu ulogu, svaki nepismeni cutuk moze da ti zaradi BMW dzip i jahtu samo ako ga dobro maltretiras.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 07:39 - pre 130 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
vladared:
@Marko_L
Koji si ti argument konkretno upotrebio da pobiješ moju tvrdnju da je normalno da 3-4 radnika ima zaposlenih u firmi, a "gazda" (sve vreme naglašavam ovo "gazda" jer je bilo problema i u ponašanju prema radnicima) od te firme ima 2 vile, jahtu, i BMW džip? Voleo bi neko neki konkretan primer sa zapada da mi da, da bi mi dokazao da je to normalno i moguće, jer ovde nešto nisam video primer koji to pobija.

Druže, daj reci ko je to uspeo, idem odma da pitam čoveka za savet, jer ja očigledno radim nešto vrlo pogrešno... Ja se uklapam u tu priču i po nekoliko puta, ali nemam ni jednu vilu, ni jahtu ni BMW džip.. Daj bre da pitam čoveka gde grešim, pa da i meni krene.

Hahaha... Jednom kada se budemo sreli možda ti i kažem, ovako javno ne. Ono što ću reći je da si u pogrešnoj branši...
 
Odgovor na temu

ser_nicky
BI Developer

Član broj: 307062
Poruke: 97
*.posted.co.rs.



+32 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 07:47 - pre 130 meseci
Citat:
ZaMpA:

Elem, pošto sam ja mlad (26 godina) i pošto sam radio puno fizičkih poslova pre nego što sam počeo da programiram...
PS
"Šef je govedo" je "Mrzi me fizičarka" za odrasle.


Ovo kao da sam ja pisao:)...Svaka čast druže, tvom postu nema da se oduzme/doda ni zarez...
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 09:05 - pre 130 meseci
Za one koji su tvrdili da su pelene super rešenje za radnike u zr, jedan zanimljiv članak, doduše u Hondurasu, ali zašto su stavili da je to mobing ;) ?
http://www.kurir-info.rs/pelen...ju-u-wc-na-poslu-clanak-942693
 
Odgovor na temu

plague
Software Developer
Auckland, NZ

Član broj: 46734
Poruke: 623
*.kti.rs.



+373 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 10:00 - pre 130 meseci
Citat:
vladared:
@plague
Država može da stvori radna mesta, a da to ne bude direktno mešanje u privredu na više načina. Jedan su državni radovi poput izgradnje mostova, puteva, drugi je recimo sklapanjem među - državnih ugovora poput sada aktuelnog sa UAE, dakle ne samo povoljna atmosfera, nego mnogo više...

Cime se placaju ti putevi, mostovi i slicno? Zar ne dolaze od poreza gradjana?
Mislim moze i od drzave, ako ima velika prirodna bogatstva koja prodaje, ali kod nas to uglavnom nije slucaj.

Dakle u krajnjem slucaju, gradjani su ti koji placaju te mostove, a gradjani koji ne rade ne samo da ne placaju vecinu poreza, nego su jos dodatno opterecenje za budzet jer zavrsavaju na socijalnoj pomoci.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 10:06 - pre 130 meseci
Citat:
a gradjani koji ne rade ne samo da ne placaju vecinu poreza

Koje to poreze ne plaćaju nezaposleni, a da ih plaćaju zaposleni? Osim poreza na prihod, naravno.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 11:23 - pre 130 meseci
@plague
Pa u tome i jeste caka. Mostovi, putevi.. se plaćaju od naših para i ima poente ako se uposle naše firme jer time upošljavaš jedan broj ljudi, koji će imati prihode, plaćati poreze i na kraju kada se posao završi i država će imati koristi jer će imati novi most (sem ako nije most na Adi) i nove drumove od kojih će imati dalje koristi. Fazon je kada se prave projekti za takve stvari da se radi planski da bi država zaista imala koristi od toga, a ne ovako ad hoc, gde Đilas je rešio van svih projekata da digne most. Nebitno je što on trenutno košta 500 miliona, a do kraja se pretpostavlja da će preći i jednu milijardu eura, nebitno je što tu nije ni bio predviđen most, nebitno je što ni sva infra struktura koja bi trebala da prati jedan takav most nije bila planirana, ali je bitno da imamo još jedan lep most koji je najskuplji na čitavom svetu. Eto da pokažemo da možemo. Za te pare je mogao čitav autoput da sredi do granice da bude kako treba, ili napravi ovaj novi do Čačka ili makar probije tunel kroz Frušku goru i to su sve projekti koji imaju više smisla nego ovaj most koji je ogroman trošak, a nisam siguran kakvu korist ćemo imati od njega. U svakom slučaju, predaleko sam otišao što se ovog tiče, poenta je da država vrši ulaganja strateški i tako indirektno radi na povećanju zaposlenja i vraćanju tih para u budžet. Šta misliš zašto Kinezi daju kredit, ali je uslov da kineska firma odradi posao?

[Ovu poruku je menjao vladared dana 19.08.2013. u 12:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 11:39 - pre 130 meseci
Mislim da nakon 100-nak ispisanih strana već možemo da izvučemo neke jasne zaključke vezane za ovu temu. A zaključak je sledeći.

Mladi nemaju posao iz jednog osnovnog razloga, a to je zato što ne žele da ga imaju, odnosno ne moraju da rade, jer ima neko da ih izdržava. Mislim da se na kraju sve svodi na to, jer oni koji nemaju taj luksuz da ih neko izdržava, rade i ne biraju šta će da rade.

Takođe, u nekoliko postova se provlači tvrdnja da posla u Srbiji nema dovoljno. To je netačno. Posla u Srbiji ima koliko hoćeš. Druga je stvar što ti poslovi nisu u skladu sa željama prosečnog omladinca koji bi radio "nešto u kancelariji" (vrlo čest odgovor koji dobijam kada pitam nekog omladinca čime bi se bavio) i za platu ne manju od 400-500 evra, a sve to sa jako skromnim znanjem i gotovo nikakvim iskustvom. U IT-u neće da rade, jer treba mnogo učiti, prodajom neće da se bave jer zarada zavisi od rezultata, rad na njivi im ne odgovara jer je fizički težak, rad u magacinu takođe... a sve su to poslovi koji su traženi na tržištu. Dakle, ne treba mešati "nema posla" i "ne sviđa mi se posao".

Takođe, mladi očigledno zaboravljaju ili nisu svesni toga da se karijera gradi stepenik po stepenik, ne kreće se sa vrha. Znači ne može prvi posao da bude ne znam ni ja kako plaćen, niti udoban. Tako je svuda u svetu, pa ne vidim zašto ne bi bilo i kod nas. Uostalom, i ja sam svoju karijeru započeo na gradilištu, pa kondukterisao, prodavao šolje na buvljaku, kucao tikete u sportskoj kladionici i ne sećam se više šta sam sve radio. Pa se onda polako kroz te poslove stiču radne navike, stiče se poslovno iskustvo, upoznaju razni ljudi čime se stiču korisni kontakti, itd... A koliko vidim na ovoj temi, nisam jedini koji je tako započeo IT karijeru, naprotiv. A zašto danas mladim ljudima problem da započnu na taj način je van mojih shvatanja.

Mislim, ok, već smo konstatovali da je to zato što ne moraju da rade, pa i ne rade, ali me čudi da ne razmišljaju o tome da će nekada u životu morati. A stvar je u tome što se pravila igre neće promeniti i opet će morati da krenu od nekog low level posla, samo što će tada to morati sa 40 godina i porodicom, umesto da to rade sada dok su mladi i ne moraju nikoga da izdržavaju, i kada je mnogo lakše opstati čak i sa najgorim uslovima rada tipa 200 evra platom i 10 sati radnim vremenom. Poenta tih prvih poslova nije da od njih živiš, nego da uđeš u svet odraslih, stekneš radne navike, naučiš nešto da radiš, i ono što se kaže, da osetiš šta znači zaraditi dinar.

U svakom slučaju, kada je posao u pitanju, kao i sve u životu, stvar je u tome kako sebi šta napravimo. Jedan jako mali procenat ljudi nema zaista nema izbor, jer su ili teže bolesni, ili invalidi ili imaju neku drugu nesreću koja im onemogućava da bilo šta urade u životu bez nečije pomoći i oni predstavljaju socijalne slučajeve o kojima država mora i treba da brine. Ali svi ostali imaju izbor i sami sebi kreiraju život. Nemaš dovoljno znanja ? Kupiš literaturu pa se obrazuješ. Nemaš para za literaturu ? Odeš pa skineš sa neta. Nemaš fizičke snage ? Odeš u teretanu. Nemaš para za teretanu ? Odeš pa preslažeš kamenje koga ima slobodnog u prirodi koliko hoćeš.

Znači, za sve postoji rešenje i raditi se na sebi može uvek, na milion načina. Rad na sebi zahteva dosta truda, volje, odricanja... ali da bi nešto dobio, nešto moraš i da daš. To je cela priča. Samo treba pomeriti zadnjicu, jer je niko neće pomerati za tebe. Ko je to shvatio, nešto je i napravio od života. Ko nije, leži kući lažući i sebe i druge kako mu to zapravo ne odgovara, ali ga sistem tera na to, jer mu ne obezbeđuje posao u struci. A da ima posla u struci, kukao bi kako je mala plata. Ako bi dobio i dobru platu, kukao bi na radno vreme. Prosto, ko hoće da napravi nešto od sebe, ne pita ni za platu ni za radno vreme, nego ćuti i radi, gradi karijeru, lakta se, trudi i sve tako dok ne dođe do zacrtanog cilja. Ko neće, on nađe izgovor zašto se ne bavi time, tj. samim sobom.

U suštini to je to. Srže cele diskusije.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 12:02 - pre 130 meseci
@Marko_L
Odakle si ti samo izvukao to da ima dovoljno posla??? Ovo je paušalno da gore ne može biti. Ili će ponovo krenuti da 1000000 ljudi postanu pastiri preko noći. i tome slično...
http://www.makroekonomija.org/...rija/unistena-privreda-srbije/

Pročitaj malo pre nego što ovako nešto izjaviš. Nema posla nigde ni od korova i nije ovde upitanju nečija želja, nego realno stanje. Da. Sigurno imaš onih koji ne bi ništa da rade i da budu samo po kancelarijama, ali još sigurnije je da ima više onih koji ne mogu da nađu posao, nego što je tih lezilebovića. Nama nedostaje ozbiljna industrija da bi uopšte mogli da pričamo o poslovima, a to da mladi neće da rade fizički posao, oprosti ali ni sa tim se ne slažem. Pa ovaj koji je lansirao tu temu je ostao da radi kao fizički radnik. I on je mlad i on je radio. Samo što će to moći raditi još koju godinu (hajde konkretni primer se izvukao), a kada napuni 40-50 godina gde će raditi. Zaposliti se u struci? Ko će ga hteti bez dana iskustva rada u struci? Takve generalizacije su totalno besmislene.
 
Odgovor na temu

plague
Software Developer
Auckland, NZ

Član broj: 46734
Poruke: 623
*.kti.rs.



+373 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 12:07 - pre 130 meseci
@vladared
Ako smatras da nesto nije uradjeno kako treba ili da je ukradeno postoje mehanizmi koji ce to spreciti.
Jedan od tih je glasanje, kao sto i sam vidis DS nije vise na vlasti. Dalje tuzilastvo treba istraziti ako se bilo sta sumnjivo desilo ili ako je buzet ostecen.

@SlobaBgd Sem poreza na prihod i cinjenice da uzimaju (ili ce uzimati) socijalnu pomoc i imati placeno zdravstveno iz budzeta iako su radno sposobni - nista. Malo li je?
Pritom ne stvraju nikakvu vrednost i beskorisni su i sto ce biti neverovatan uzor svojoj deci.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 12:11 - pre 130 meseci
@plague
Pa ovde nije problem DS i tužilašvtvo, nego što pare nisu planski uložene gde treba i gde se moglo uposliti firmi i firmi, a ne ovde da nam propadaju putarske i građevinske firme. Primera radi, most na Beški je koštao 90 miliona eura, pa uporedi sa ovih 500 koliko je sada odnosno milijardu koliko se procenjuje da će na kraju sve koštati. To šta će tužilašvtvo raditi niti me interesuje, niti nije tema ove priče. Pitao si nešto kako, dobio si jednostavan odgovor.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 12:20 - pre 130 meseci
@vladared
Kad god mi se neko obratio sa molbom da mu pomognem da nađe posao, uspeo sam da mu nađem radno mesto u roku od pola sata. Razlog zašto više to ne radim je zato što je više od polovine njih odustalo posle 15-20 dana ili pak napravilo neki problem na poslu, pa onda ja dolazim u nezgodnu situaciju da odgovaram na pitanje "šta si mi ovo poslao?". Dakle, posla ima, ali nije u skladu sa željama mladih. Možda nema posla za 100% trenutno nezaposlenih, ali ima za barem polovinu, ma nek je i trećinu. Ta trećina bi svojim radom uticala na rast privrede, pa bi uskoro bilo još radnih mesta. Hebi ga, neko mora i da izgradi privredu. Neće se sama od sebe izgraditi.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 12:29 - pre 130 meseci
Citat:
@SlobaBgd Sem poreza na prihod i cinjenice da uzimaju (ili ce uzimati) socijalnu pomoc i imati placeno zdravstveno iz budzeta iako su radno sposobni - nista. Malo li je?
Pritom ne stvraju nikakvu vrednost i beskorisni su i sto ce biti neverovatan uzor svojoj deci.

Ako neko ne stvara neku vrednost, beskoristan je?! Ne primećuješ koliko to fašistički zvuči? Hajde da sve koji ne rade (penzionere, nezaposlene, invalide, domaćice) pošaljemo u gulage, da ostanu samo korisni. Korisni kome? Prodavcima roba i usluga? Stvarno, dobar primer svojoj deci.
Dalje, nezaposleni koji je radio, uplaćivao je (preko firme, ako ga gazda nije zaebao, a toga ima sve više) i socijalno osiguranje. Socijalno osiguranje. Socijalno. Osiguranje. Da li ti te dve reči znače nešto? Dakle, uzima ono što je platio. Mladi bez posla ne primaju socijalnu pomoć. Ima li nejasnoća u iznetim činjenicama?
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 12:32 - pre 130 meseci
@Marko_L
Baš se pitam, ovi silni ljudi na birou rada kako ne mogu da nađu posao? Ma sve je to nesposobno, posla ustvari ima, samo što ga mi ne vidimo. Shvataš li ti koliko je tvoja tvrdnja nelogična. Pojedinačno, može se iskopati posao za nekoliko ljudi, ali ovde pričamo o stotinama hiljada nezaposlenih, sa tedencijom naviše. Pogledaj koliko ima oglasa za posao u ovom trenutku, neka se još puta 10 može zaposliti na neki način pa ćeš videti da to nije ni deseti deo od ukupno nezaposlenih. Čitava spirala privrede nam je otišla na dole i dokle god se privreda na neki način ne pokrene, ništa od zaposlenosti. Priča o lenjosti će uvek postojati, ali problem je što većina nije lenja, nego nema gde da ode da radi. Kada bi imalo, pa prvi roditelji bi ih terali da nešto rade samo da ih skinu sa grbače, ako već nemaju pola grama mozga da to sami shvate.
 
Odgovor na temu

plague
Software Developer
Auckland, NZ

Član broj: 46734
Poruke: 623
*.kti.rs.



+373 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 12:40 - pre 130 meseci
@Sloba
Da li ta domacica samo po ceo dan sedi i gleda u TV ili ispija kafu po kaficima ili izlazi petkom i subotom sa drustvom ili sprema kucu, kuva rucak ostatku porodice (koji radi), obilazi imanje (ako ga ima), itd? Da li takva zena na teretu drzave ili svog muza koji je svesno to izabrao?

Takodje, treba biti veoma zlonameran i protumaciti ono sto se jasno odnosi na radno sposobne ljude i uvuci u pricu penzionere (koji su vec radili i platili sebi penziju) i invalide (ljudi koji nisu sposobni da rade). Dobro je jos da mi nisi natovario i decu.
Ozbiljna diskusija je izgleda pojam za neke.

@vladared
Dobro, shvatam, drzava trosi novac koji je generisan porezom. Ko generise taj porez? Sumnjam da drzava moze da radi kao preperuum mobile gde ce mostove graditi nase firme, a onda od tih poreza da finansira nove mostove i tako u nedogled. Mora da postoji vrednost koja nije proizvedena od strane drzave.
Postoji vec gomila firmi koju svakodnevno finansiraju grad i republika, ali u zdravoj drzavi novac za to treba doci iz privatnog sektora i od mog i tvog rada.
Otkud znam, mozda ja taj deo shvatam pogresno, pa ako neko ume neka mi objasni.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 12:53 - pre 130 meseci
Citat:
@Sloba
Da li ta domacica samo po ceo dan sedi i gleda u TV ili ispija kafu po kaficima ili izlazi petkom i subotom sa drustvom ili sprema kucu, kuva rucak ostatku porodice (koji radi), obilazi imanje (ako ga ima), itd? Da li takva zena na teretu drzave ili svog muza koji je svesno to izabrao?

Takodje, treba biti veoma zlonameran i protumaciti ono sto se jasno odnosi na radno sposobne ljude i uvuci u pricu penzionere (koji su vec radili i platili sebi penziju) i invalide (ljudi koji nisu sposobni da rade). Dobro je jos da mi nisi natovario i decu.
Ozbiljna diskusija je izgleda pojam za neke.

Da li taj mladi nezaposleni možda kuva, čuva bolesne roditelje, volontira u Crvenom Krstu? Ne znaš? Ali olako kvalifikuješ da je beskoristan, opet po vrlo čudnim merilima korisnosti.
Uvukao sam u priču penzionere i invalide jer si ti rekao da su oni koji ne stvaraju vrednost - beskorisni. Treba biti pažljiv kad izjavljuješ nešto, a ne posle - podrazumeva se. I posle ja zlonameran.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 13:11 - pre 130 meseci
@plague
Ovde ima jedna kvaka, za koju priznajem da nisam najstručniji da dam odgovor, ali koju mogu oni koji se bave makroekonomijom da objasne. Dakle, država finansira "javne radove", gde veštački stvara uposlenost ljudi, omogućava zaradu, samim tim finansira i potrošnju tih istih, koji opet stvaraju nova radna mesta. Fazon je da je veoma bitno da budžetska potrošnja bude usmerena ka razvoju privrede (strateški, a ne ad hoc, što bi rekli nije bitno što sada država sve i svašta finansira, nego ne finasira ono što bi eventualno generisalo još posla), što znači kresanje svih drugih manje bitnih troškova i otprilike izvlačenja optimuma (racionalno i strateško raspoređivanje para koje se investiraju u odnosu na očekivane rezultate i strateški položaj). Otprilike nešto fiskalna odgovornost i razvojni budžeti. Nije u pravom smislu perpetuum mobile, nego je država generator početne spirale u privredi, otprilike varijanta rušenja domina, gde država svojim ulaganjima pokreće privredu, odnosno ruši dominu, koja automatski ruši onu iza sebe, i tako dalje. Svi veliki izlasci iz kriza su bili na ovaj način regulisani, ali je pitanje političke volje i snage. Najbolji primer je SAD model koji je knjiški primer kako se to radi, a neki svežiji je singapurski . Kažem, nisam skroz ovde svoj na svome, tako da ne bih da objašnjavam, ali suštinu razumem.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 13:21 - pre 130 meseci
Citat:
Marko_L:Takođe, u nekoliko postova se provlači tvrdnja da posla u Srbiji nema dovoljno. To je netačno. Posla u Srbiji ima koliko hoćeš.

Iako se slazem sa konstatacijom da dosta mladih "bira" posao i ima taj luksuz da ne mora da radi, sa ovim se ne slazem. Da posla ima toliko, nezaposlenost ne bi bila nikako 25-30% sto je danasnje stanje. Pre ce biti da je ekonomska situacija najvazniji razlog nezaposlenosti.

Zasto mladi u Spaniji nemaju posao? Tamo je nezaposlenost slicna, a nezaposlenost ljudi ispod 30 godina preko 50%.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao19.08.2013. u 13:31 - pre 130 meseci
Verujem da su im mladi vrlo slicni nasima. Bar se meni tako cini kad ih slusam na TV.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 622633 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.