Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Krecu lovci na pirate

[es] :: Advocacy :: Krecu lovci na pirate
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: << < .. 11 12 13 14 15 16 17 18 19

[ Pregleda: 64449 | Odgovora: 362 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

madcama
Valjevo

Član broj: 103936
Poruke: 794
*.amres.ac.rs.



+184 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate05.08.2011. u 13:53 - pre 155 meseci
Zasto se moraju kaznjavati zatvorom oni koji sire pirateriju? To moze i po dzepu. Cini mi se da je tako efektnije.
Po temi http://www.elitesecurity.org/t385534-0 ja sam terorista.
Use The Force my young Luke Filewalker.
 
0

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate05.08.2011. u 16:13 - pre 155 meseci
STa ces da im uzmes kad nemaju nista ;) Samo ce se promeniti akteri i frontmeni ce biti siromasi za bedan procenat, pa ih ti lovi i naplacuj kazne i puni zatvore. Pun ti buvljak u Pancevu takvih, nisam siguran ni da znaju sta je razac a kamoli kako da narezu disk al tu je kofer pun pirata.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
0

madcama
Valjevo

Član broj: 103936
Poruke: 794
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+184 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate06.08.2011. u 00:12 - pre 155 meseci
Pa ako nemaju nista onda ih nateras da "pevaju" ko im je dao te diskove. Tako ces doci do onih koji imaju para i koji vrlo dobro znaju sta je rezac.
Mada cini mi se da sam negde procitao da je trenutno takvo stanje da je procenat piraterije koji se siri preko buvljaka, tj. prodaje nelegalnih kopija softvera minimalan i da opada.
Po temi http://www.elitesecurity.org/t385534-0 ja sam terorista.
Use The Force my young Luke Filewalker.
 
0

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate06.08.2011. u 00:56 - pre 155 meseci
Šta ima neko (ko već koristi piratski softver) od "legalizacije" tog softvera? Ništa - i sve dok je ništa nema potrebe ni da se uzrujava oko "legalizacije". Kad bi se nešto moglo zaraditi na legaliozaciji onda bi mnogi (čak i ja) podržali iskorenjivanje piratizovanja softvera. "Zarade" u obliku "neverovatnog popusta" na punu cenu koji se ostvaruje ako "naručite odmah" mogu biti samo mamac za naivne. Tim "neverovatnim popustima" (za šta ponude stižu svakodnevno na imejlove) se ništa ne zaradjuje već se prazne džepovi onih koji se "upecaju".

Kad bi se novac slivao u džep korisnika onda bi moglo da se razgovara o "legalizacijii" - u suprotnom ništa od "legalizacije".
 
0

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate06.08.2011. u 01:55 - pre 155 meseci
Citat:
kandorus: Šta ima neko (ko već koristi piratski softver) od "legalizacije" tog softvera? Ništa - i sve dok je ništa nema potrebe ni da se uzrujava oko "legalizacije". Kad bi se nešto moglo zaraditi na legaliozaciji onda bi mnogi (čak i ja) podržali iskorenjivanje piratizovanja softvera. "Zarade" u obliku "neverovatnog popusta" na punu cenu koji se ostvaruje ako "naručite odmah" mogu biti samo mamac za naivne. Tim "neverovatnim popustima" (za šta ponude stižu svakodnevno na imejlove) se ništa ne zaradjuje već se prazne džepovi onih koji se "upecaju".

Kad bi se novac slivao u džep korisnika onda bi moglo da se razgovara o "legalizacijii" - u suprotnom ništa od "legalizacije".


Itekako bi bilo legalizacije da si primoran da koristiš legalni softver, a ka tom smeru se ide.

Eto Windows, imaš izvestan trial period i mogućnost rearma, ali nakon toga ili ćeš kupiti licencu ili iskoristiti neki hack sa neta da nateraš windows da misli kako je aktiviran.

A ništa lakše nego u windowsu sprečiti rad sistema ako su kompromitovani sistemski fajlovi, i prisiliti svakog da ili ne koristi windows uopšte, ili koristi legalni. Ne kažem da bi to baš onemogućilo nekakav hack, ali bi taj bio mnogo teži za izradu nego bilo koji dosadašnji.

Uz to, uz hack nisi siguran nema li i rootkita tu. Kakvu je "zaštitu" imao recimo win98 ili me? Samo cd key. Ne brini se, doći će do toga da će svako baš morati da koristi legalan softver. Tu je i TPM, koji ja na kompu nemam, ali noviji PC-ji ga imaju. Probijanje toga je van dometa warez grupe, jer uključuje lov na bagove u hardveru i kriptoanalizu istih. I čak i da se provali, dobio bi crack za PC-je sa jednim tipom TPM čipa, neupotrebljivog već na sledećoj seriji tih istih čipova.
 
0

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
..141.215-dsl.net.metronet.hr.



+19 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate06.08.2011. u 08:03 - pre 155 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Itekako bi bilo legalizacije da si primoran da koristiš legalni softver, a ka tom smeru se ide.

Eto Windows, imaš izvestan trial period i mogućnost rearma, ali nakon toga ili ćeš kupiti licencu ili iskoristiti neki hack sa neta da nateraš windows da misli kako je aktiviran.

A ništa lakše nego u windowsu sprečiti rad sistema ako su kompromitovani sistemski fajlovi, i prisiliti svakog da ili ne koristi windows uopšte, ili koristi legalni. Ne kažem da bi to baš onemogućilo nekakav hack, ali bi taj bio mnogo teži za izradu nego bilo koji dosadašnji.

Uz to, uz hack nisi siguran nema li i rootkita tu. Kakvu je "zaštitu" imao recimo win98 ili me? Samo cd key. Ne brini se, doći će do toga da će svako baš morati da koristi legalan softver. Tu je i TPM, koji ja na kompu nemam, ali noviji PC-ji ga imaju. Probijanje toga je van dometa warez grupe, jer uključuje lov na bagove u hardveru i kriptoanalizu istih. I čak i da se provali, dobio bi crack za PC-je sa jednim tipom TPM čipa, neupotrebljivog već na sledećoj seriji tih istih čipova.



cijena windowsa je smiješna pa ne vidim da si bilo koja firma ne bi to mogla priuštiti, 150 pro verzija i 300 ultimate.
ta cijena je skupa za kućne korisnike, njih ionako nitko ne dira.
ono što je skupo jest office, autocad, photoshop itd.., posebno ako trebate više licenci.


uzimo 300 eura / licenci za win.
na 3 godine, mješečna amortizaija po licenci ispadne 8.5 eura.
9 eura nije dosta za dvije runde u birtiji za troje ljudi.
onaj tko neće platiti win , ima linux.
 
0

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate06.08.2011. u 13:37 - pre 155 meseci
Iza ovog zalaganja za "legalizaciji softvera" stalno provejavaju reklame za tačno odredjenu marku proizvoda. Eto, jeftino, to svako može sebi da "priušti"... Providno zar ne? Još lepše, imate pravo na zakrpe (ko da smo beskućnioci pa nam krpe trebaju - beš sistem koji mora da se "krpi").
 
0

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Moderator
Član broj: 18499
Poruke: 737
*.talia.net.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate06.08.2011. u 14:02 - pre 155 meseci
@MarkoBalkan: Cene koje si naveo su takve pod uslovom da se kupuje "na komad" tj. iz prodavnice. Postoje varijante licenciranja koje su mnogo povoljnije za firme sa više računara i/ili servera, tako da sve ispadne i mnogo jeftinije.
 
0

Vlada666

Član broj: 256346
Poruke: 139
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+23 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate06.08.2011. u 20:37 - pre 155 meseci
Moze da bude jeftino koliko hoces, ako je nekome glava puna gov...a on ce izmisliti milion razloga da to neplati i opravda, sad sto to nema blage veze sa mozgom, boze moj.


<<Koji se pas silom u lov vodi, taj zeca ne hvata.>>
<<Dok ima ovaca bice i vune>>
<<Dete mnogo milovano nikad dobro vaspitano.>>
<<Ko traži istinu mora je znati podnijeti.>>
<<Musterija je uvek u pravu>>
<<Dobro je tesko videti, a lako se pozna.>>
 
0

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate06.08.2011. u 20:55 - pre 155 meseci
Citat:
kandorus: Šta ima neko (ko već koristi piratski softver) od "legalizacije" tog softvera?


Tehničku podršku, popust pri nadogradnji na noviju verziju, pristup nekim dodatnim proizvodima/uslugama, redovno ažuriranje...
 
0

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate07.08.2011. u 00:39 - pre 155 meseci
Meni ništa od toga ne treba!

Koristim skoro deceniju star operativni sistem na računaru koji sam našao pored kante za smeće. Možda je i legalizovan, možda nije. Ne znam. U svakom slučaju radi. Slikovito rečeno - možda postoji mercedes ali meni je i fića dovoljan.

Šta dalje?
 
0

saladin
igor stankovic
beograd

Član broj: 21723
Poruke: 9
195.252.98.*



+4 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate07.08.2011. u 11:14 - pre 154 meseci
Raja sta ste pali u vatru takvih stvari je bilo i bice to niko nece promeniti moze se samo smanjiti nekom drakonskom zastitom hardverskom recimo, rekoh ranije necemo ovde raspravljati o moralnosti Microsofta i nase (kivi) drzave, glavni problem je sto smo mi zemlja NE obrazovanih koji misle da sve znaju najbolje ....
Dao Bog ima stvari pod GPL licencom ko nece Windows eto resenja, ko nema da plati Windows opet eto resenja,
al mora malo da se uci a to Srbi vrlo tesko rade (generalno govoreci cast izuzecima).
Ja samo se protivim tome da mene kao kupca hardvera X%&/$X Microsoft prisiljava da kupim i njihov OS.
To bato necu ocu slobodu izbora mozda cu da uzmem Windows sa nekim hardverom a mozda necu to je moj izbor nemogu mi ga oni nametati. Za to se borim do poslednje kapi krvi ......
 
0

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate07.08.2011. u 13:51 - pre 154 meseci
Moral je neodvojiv od čoveka i njegovih aktivnosti. Zakoni se najčešće donose amoralno i prema potrebama korumiranih i onih oko korumopiranih. Iz tog ugla zakoni ne obavezuju baš uvek (problem je naravno prinuda iza zakona).

Citat:
To bato necu ocu slobodu izbora mozda cu da uzmem *** sa nekim hardverom a mozda necu to je moj izbor nemogu mi ga oni nametati. Za to se borim do poslednje kapi krvi ......

Do poslednje kapi njihove krvi hteo si reći.


Evo još razloga zašto treba podržati softverske piratske pokrete:

Garancije koje nude proizvodjači softvera krše zakon o zaštiti potrošača. To je još jedan osnov za punu podršku softverskoj pirateriji.

Kad pročitate EULA i ostale dokumente koji proizvodjači softvera nude korisniku na potpis videćete da je to samo ogradjivanje proizvodjača od bilo kakvih garancija. Pristajanjem na klauzu "as it is" korisnik softvera se odriče svih prava koja mu slede po zakonu o zaštiti potrošača. Takodje ni vremenski period "30-Day Money Back Guarantee" nije u skladu sa zakonom. Naime, zakon o zaštiti potrošača traži da garantni rok traje bar 2 godine. Dakle 24 puta više nego što to nude proizvodjači softvera.
 
+1

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.adsl.verat.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate07.08.2011. u 13:54 - pre 154 meseci
Citat:
kandorus:

Evo još razloga zašto treba podržati softverske piratske pokrete:

Garancije koje nude proizvodjači softvera krše zakon o zaštiti potrošača. To je još jedan osnov za punu podršku softverskoj pirateriji.

Kad pročitate EULA i ostale dokumente koji proizvodjači softvera nude korisniku na potpis videćete da je to samo ogradjivanje proizvodjača od bilo kakvih garancija. Pristajanjem na klauzu "as it is" korisnik softvera se odriče svih prava koja mu slede po zakonu o zaštiti potrošača. Takodje ni vremenski period "30-Day Money Back Guarantee" nije u skladu sa zakonom. Naime, zakon o zaštiti potrošača traži da garantni rok traje bar 2 godine. Dakle 24 puta više nego što to nude proizvodjači softvera.


Pa vidi ako EULA nije u skladu sa zakonom, na sudu oni gube spor.
 
0

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
..139.166-dsl.net.metronet.hr.



+19 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate07.08.2011. u 14:04 - pre 154 meseci
Citat:
kandorus: Moral je neodvojiv od čoveka i njegovih aktivnosti. Zakoni se najčešće donose amoralno i prema potrebama korumiranih i onih oko korumopiranih. Iz tog ugla zakoni ne obavezuju baš uvek (problem je naravno prinuda iza zakona).


Do poslednje kapi njihove krvi hteo si reći.


Evo još razloga zašto treba podržati softverske piratske pokrete:

Garancije koje nude proizvodjači softvera krše zakon o zaštiti potrošača. To je još jedan osnov za punu podršku softverskoj pirateriji.

Kad pročitate EULA i ostale dokumente koji proizvodjači softvera nude korisniku na potpis videćete da je to samo ogradjivanje proizvodjača od bilo kakvih garancija. Pristajanjem na klauzu "as it is" korisnik softvera se odriče svih prava koja mu slede po zakonu o zaštiti potrošača. Takodje ni vremenski period "30-Day Money Back Guarantee" nije u skladu sa zakonom. Naime, zakon o zaštiti potrošača traži da garantni rok traje bar 2 godine. Dakle 24 puta više nego što to nude proizvodjači softvera.



da se nadovežem.
Njihova eula licenca je za racku, jer ako meni treba dobar pravnik da da bi pojasnio što piše u licenci, onda mi takav SW ne treba.
posebno se ovo odnosi na ms.
ne kupuje se SW, nego se unajmljuje od dotičnih na neodređeno vrijeme.
a ako se BSA toliko zalaže za legalnost, neka fino prevedu eula licencu i detaljno je pojasne, što kupac smije, a što ne.



 
+1

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate07.08.2011. u 14:16 - pre 154 meseci
To si dobro primetio. EULA je komplikovana, predugačka i čovek zaista treba biti pravnik da bi je u potpunosti shvatio. Malo neobično ako je u pitanju ciljna grupa "malih" korisnika. Medjutim EULA ne može biti kraća jer je cilj da se zakine na pravima korisnika a to se sve navodi u EULA.

Citat:
Dejan Lozanovic:

ako EULA nije u skladu sa zakonom, na sudu oni gube spor.

Zašto bi neko čekao na pomoć suda koja je duga, neizvesna, iscrpljujuča borba i uvek izglednija na strani korumpiranijih? Ono, ima situacija kad čovek ne može izbeći štetu i tada se obraća sudu. Ali da sam sebi "puca u nogu" ili daje "autogol" i onda da se obraća sudu bi bila neobična praksa.

Zato treba podržati softversko piraterstvo a ovima što komplikuju sa EULA ostaje da se obrate sudu i na sudu da mašu sa EULA.
 
0

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate07.08.2011. u 14:32 - pre 154 meseci
Citat:
kandorus: Meni ništa od toga ne treba!

Koristim skoro deceniju star operativni sistem na računaru koji sam našao pored kante za smeće. Možda je i legalizovan, možda nije. Ne znam. U svakom slučaju radi. Slikovito rečeno - možda postoji mercedes ali meni je i fića dovoljan.

Šta dalje?


Kako šta dalje - ti ionako ne možeš instalirati ništa novo na takvom "kantijumu", znači uglavnom koristiš softver kojeg se već i proizvođač odrekao, ili će to uskoro uraditi, tako da ja sad tebe pitam šta dalje...

Citat:
MarkoBalkan
Njihova eula licenca je za racku, jer ako meni treba dobar pravnik da da bi pojasnio što piše u licenci, onda mi takav SW ne treba.
posebno se ovo odnosi na ms.
ne kupuje se SW, nego se unajmljuje od dotičnih na neodređeno vrijeme.
a ako se BSA toliko zalaže za legalnost, neka fino prevedu eula licencu i detaljno je pojasne, što kupac smije, a što ne.


Čekaj malo, šta treba pravnik da pojasni ovde:

Citat:
You may not use this software if you have not validly acquired a license for the software from Microsoft or its licensed distributors.


Ovo je jedan od koraka prilikom instalacije MS Office 2011, i treba da ga prihvatiš ako želiš da nastaviš. Ko klikne na "I accept" iako instalira pirata, znači da je slagao MS. Znači da će i sutra slagati da će mi pare vratiti u utorak, a sledeće nedelje će slagati da mu treba tri dana slobodno jer ide na sahranu ženinog teče u neku vuko*ebinu, a u stvari će da lije ploču na vikendici ili kopa kukuruz ili šta već.

EULA se piše za velike kupce, koji ionako imaju timove pravnika. U trgovini ionako svugde važi Paretovo pravilo, a to je da 20% kupaca donose 80% profita, i naravno da će velike korporacije sve štimati za tih 20% i njima "ulaziti u anale", a tebi kao najsitnijem šrafčiću u celom mehanizmu to može ili ne mora da se svidi, jer si ti onako beznačajan faktor.

 
0

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate07.08.2011. u 15:10 - pre 154 meseci
Taj "kantijum" meni obavlja sve potrebne poslove. Ako mi nešto treba napišem program u C ili asm i to radi bar 50-200 puta brže od smeća ukrašenog sa EULA.

To što treba da "prihvatiš ako želiš da nastaviš" je upravo EULA pa se opet svodi na komplikovanje i zamućivanje vode.

Uporedite to sa kupovinom šporeta (električnog). Da li se kupac na nešto potpisuje prilikom kupovine? Ne! Samo se proizvodjač/prodavac obavezuje da će uredjaj funkcionisati prema specifikaciji. Osim toga uredjaj mora da bude što jednostavniji za primenu. Kod softvera je sve obratno. Kupac se obavezuje, proizvodjač se ogradjuje od bilo kakvog kvaliteta, po pravilu je potrebna komplikovana obuka za koriščćenje koja nekad traje mesecima itd. I na kraju kad se čovek "obuči" naleti na zid da softver "ne radi ono što misli korisnik" već radi nešto drugo. Znate, kao kad bi neko kupio električni šporet a taj ne greje već hladi. Zakonom o zaštiti potrošača je zabranjeno da se kupac dovodi u zabludu u pogledu kvaliteta robe/usluge. I taj šporet mora da radi ono što se očekuje od njega i na način kako se očekuje od jednog šporeta. Medjutim proizvodjači softvera izvrdavaju obavzu da softver radi na način prilagodjen korisniku i da daje rezultate na način kako očekuje korisnik. Dokaz su komplikovane i predugačke obuke.

I sad će me neko ubedi da pristanem na plaćanje licence. Malo sutra!
 
0

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
..139.166-dsl.net.metronet.hr.



+19 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate07.08.2011. u 15:31 - pre 154 meseci
@kandorus

tako je.

 
0

Kobasa

Član broj: 274124
Poruke: 25



+103 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate07.08.2011. u 17:33 - pre 154 meseci
Ohooo, tema ponovo aktivna! Steta sto nestade zanimljiv deo.

Neko mi rece da sam omasio temu kad sam govorio o pojedincima koji koriste pirate., Dakle sto se tice
firmi, moj stav je, da je piraterija u firmama apsolutno neopravdana i da ih treba strogo kaznjavati
ukoliko se utvrdi da koriste piratski software


Dok sto se tice pojedinaca, mislim da sam vec bio dovoljno jasan.

i btw, u izvesnoj meri se slazem sa kandorus-ovim stavovima.

Ignore: Nedeljko!
 
0

[es] :: Advocacy :: Krecu lovci na pirate
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: << < .. 11 12 13 14 15 16 17 18 19

[ Pregleda: 64449 | Odgovora: 362 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.