Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3901201 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

veljapo

Član broj: 325856
Poruke: 38
89.216.28.*



+6 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.12.2014. u 11:25 - pre 114 meseci
Evo da napišem jednu informaciju koju sam saznao prilikom jučerašnjeg zakazivanja termina, a koja nije skoro nigde navedena.
Naime, do sada je svuda navođeno da neko može dobiti mađarsko državljanstvo da mu/joj preci moraju biti rođeni na teritoriji nekadašnje Ugarske (Austro-Ugarske) do 1921 godine, tj.do Trijanonskog sporazuma. Nigde međutim nije rečeno OD KOJE GODINE se računa da je neko mađarski državljanin. Službenica u konzulatu u BG mi je rekla da predak mora biti rođen NAJRANIJE 1880.godine, kada je donet prvi zakon o mađarskom državljanstvu. Doduše, moj pradeda je iz Srema (Pećinci) pa možda neko zna da li to važi samo za Srem ili za celu Vojvodinu?
 
Odgovor na temu

vladimirpalanka
casterly rock

Član broj: 322935
Poruke: 82



+19 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.12.2014. u 11:58 - pre 114 meseci
sta pricas ti covece?sta najranije da je rodjen 1880?
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.12.2014. u 12:07 - pre 114 meseci
To bi znacilo da su 1881. samo bebe rodjene u prethodnih godinu dana bile drzavljani ;) Dakle to je pogresna interpretacija jer su po tom zakonu drzavljanstvo stekli i svi oni koji su bili trajno nastanjeni (domicile), a danas se drzavljanstvo dobija ne na osnovu mesta rodjenja pretka vec na osnovu drzavljanstva pretka. Pritom su uverenja izdavana i pre, od 1867. tj. od nastanka A-U, ali hajde da kazemo da to nije bilo drzavljanstvo u kasnijem smislu reci vec valjda vise zavicajnost ali bez prava zavicajnosti nije se moglo steci ni drzavljanstvo po zakonu iz 1880. Inace austrijsko i ugarsko drzavljanstvo su bile dve odvojene kategorije, nije postojalo A-U drzavljanstvo. Nije postojalo hrvatsko drzavljanstvo vec je bilo jedno te isto na celoj teritoriji Ugarske, a u BiH je problem resen usvajanjem nekog provincijskog rezidencijalnog statusa koji nije bio drzavljanstvo.

Dakle ukoliko je predak preminuo nakon 1880. a pre toga bio stalno nastanjen u Madjarskoj opet je bio drzavljanin Madjarske bez obzira kada je rodjen.

http://www.mtaki.hu/data/files/37.pdf
http://midra.uni-miskolc.hu/Ja...document_5753_section_1429.pdf
 
Odgovor na temu

veljapo

Član broj: 325856
Poruke: 38
89.216.28.*



+6 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.12.2014. u 12:19 - pre 114 meseci
Citat:
agora11: To bi znacilo da su 1881. samo bebe rodjene u prethodnih godinu dana bile drzavljani ;) Dakle to je pogresna interpretacija jer su po tom zakonu drzavljanstvo stekli i svi oni koji su bili trajno nastanjeni (domicile), a danas se drzavljanstvo dobija ne na osnovu mesta rodjenja pretka vec na osnovu drzavljanstva pretka. Pritom su uverenja izdavana i pre, od 1867. tj. od nastanka A-U, ali hajde da kazemo da to nije bilo drzavljanstvo u kasnijem smislu reci vec valjda vise zavicajnost ali bez prava zavicajnosti nije se moglo steci ni drzavljanstvo po zakonu iz 1880. Inace austrijsko i ugarsko drzavljanstvo su bile dve odvojene kategorije, nije postojalo A-U drzavljanstvo. Nije postojalo hrvatsko drzavljanstvo vec je bilo jedno te isto na celoj teritoriji Ugarske, a u BiH je problem resen usvajanjem nekog provincijskog rezidencijalnog statusa koji nije bio drzavljanstvo.

Dakle ukoliko je predak preminuo nakon 1880. a pre toga bio stalno nastanjen u Madjarskoj opet je bio drzavljanin Madjarske bez obzira kada je rodjen.

http://www.mtaki.hu/data/files/37.pdf
http://midra.uni-miskolc.hu/Ja...document_5753_section_1429.pdf


Potpuno se slažem sa tobom. Potpuno je nelogično i meni bilo. Mislio sam da je to zato što je u pitanju Srem, koji je po tom pitanju bio problematičan, ali nigde to ne piše da je Srem nešto posebno, tj.da se na Srem primenjuju neke posebne odredbe. Međutim, to mi se desilo, i nisam mogao da zakažem termin, jer mi je predak rođen 1876.godine. Zato sam i napisao ovde, da možda neko nije imao sličan problem.
 
Odgovor na temu

predvuk
Investitor
Nezaposlen
Beograd, Srbija

Član broj: 325442
Poruke: 3
*.informatika.com.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.12.2014. u 12:25 - pre 114 meseci
Citat:
Vladilslav:
E ljudi, upravo su mi javili da sam pozvan na zakletvu, majka i ja u istom terminu, 11.decembra :))))) Szabatka :)

Ima li još nekog da ide u ovom terminu?

Receno je da je zakletva u 13h, pa ne znam u koje vreme da odem tamo, treba li doci ranije?


Jel zovu telefonom ili si obavešten pismenim poutem?
 
Odgovor na temu

veljapo

Član broj: 325856
Poruke: 38
89.216.28.*



+6 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.12.2014. u 12:53 - pre 114 meseci
Ima li neko validnu mejl adresu konzulata u Subotici, pošto ona koja je data na sajtu izgleda nije u funkciji?
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.12.2014. u 13:11 - pre 114 meseci
Citat:
veljapo:
Citat:
agora11: To bi znacilo da su 1881. samo bebe rodjene u prethodnih godinu dana bile drzavljani ;) Dakle to je pogresna interpretacija jer su po tom zakonu drzavljanstvo stekli i svi oni koji su bili trajno nastanjeni (domicile), a danas se drzavljanstvo dobija ne na osnovu mesta rodjenja pretka vec na osnovu drzavljanstva pretka. Pritom su uverenja izdavana i pre, od 1867. tj. od nastanka A-U, ali hajde da kazemo da to nije bilo drzavljanstvo u kasnijem smislu reci vec valjda vise zavicajnost ali bez prava zavicajnosti nije se moglo steci ni drzavljanstvo po zakonu iz 1880. Inace austrijsko i ugarsko drzavljanstvo su bile dve odvojene kategorije, nije postojalo A-U drzavljanstvo. Nije postojalo hrvatsko drzavljanstvo vec je bilo jedno te isto na celoj teritoriji Ugarske, a u BiH je problem resen usvajanjem nekog provincijskog rezidencijalnog statusa koji nije bio drzavljanstvo.

Dakle ukoliko je predak preminuo nakon 1880. a pre toga bio stalno nastanjen u Madjarskoj opet je bio drzavljanin Madjarske bez obzira kada je rodjen.

http://www.mtaki.hu/data/files/37.pdf
http://midra.uni-miskolc.hu/Ja...document_5753_section_1429.pdf


Potpuno se slažem sa tobom. Potpuno je nelogično i meni bilo. Mislio sam da je to zato što je u pitanju Srem, koji je po tom pitanju bio problematičan, ali nigde to ne piše da je Srem nešto posebno, tj.da se na Srem primenjuju neke posebne odredbe. Međutim, to mi se desilo, i nisam mogao da zakažem termin, jer mi je predak rođen 1876.godine. Zato sam i napisao ovde, da možda neko nije imao sličan problem.


Imas dve opcije, jedna je da se pozoves na sledeceg pretka i resis se glavobolje. Ako to nije moguce onda ili predaj na drugom mestu ili plati advokata da ti sastavi podnesak po kom ce na osnovu umrlice dokazati da je tvoj predak bio drzavljanin Madjarske sto je jedini uslov koji zakon postavlja. Uslov je "maga vagy felmenője magyar állampolgár volt vagy valószínűsíti magyarországi származását," a jedine informacije o godinama su one okvirne kada se period zavrsava http://allampolgarsag.gov.hu/i...ticle&id=110&Itemid=68 Oni mozda i mogu da te odbiju time sto ce reci da nisi dokazao da je tvoj predak 1880. ziveo tu, ako se iz nekog razloga preselio u Nis onda svakako nije bio drzavljanin, ali ako podneses umrlicu iz koje ce se videti da je ziveo u Ugarskoj dokazao si poreklo.
 
Odgovor na temu

veljapo

Član broj: 325856
Poruke: 38
89.216.28.*



+6 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.12.2014. u 14:06 - pre 114 meseci
Citat:
agora11: Imas dve opcije, jedna je da se pozoves na sledeceg pretka i resis se glavobolje. Ako to nije moguce onda ili predaj na drugom mestu ili plati advokata da ti sastavi podnesak po kom ce na osnovu umrlice dokazati da je tvoj predak bio drzavljanin Madjarske sto je jedini uslov koji zakon postavlja. Uslov je "maga vagy felmenője magyar állampolgár volt vagy valószínűsíti magyarországi származását," a jedine informacije o godinama su one okvirne kada se period zavrsava http://allampolgarsag.gov.hu/i...ticle&id=110&Itemid=68 Oni mozda i mogu da te odbiju time sto ce reci da nisi dokazao da je tvoj predak 1880. ziveo tu, ako se iz nekog razloga preselio u Nis onda svakako nije bio drzavljanin, ali ako podneses umrlicu iz koje ce se videti da je ziveo u Ugarskoj dokazao si poreklo.


Imam pradedinu umrlicu u kojoj piše da je rođen 1876.godine u Obrežu u opštini Pećinci (to je tada bila Austro-Ugarska) i da je preminuo 1949. u istom mestu. Čovek nikada nije mrdnuo iz svog sela. Ta umrlica prevedena na mađarski je dovoljan dokaz, tj.trebalo bi da bude. Ali kao što rekoh oni sada pominju tu famoznu 1880.godinu.
 
Odgovor na temu

Vladilslav
Vladislav Kapunac
Biro rada
Biro rada
Zrenjanin

Član broj: 316997
Poruke: 36
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.12.2014. u 15:32 - pre 114 meseci
Citat:
predvuk:
Citat:
Vladilslav:
E ljudi, upravo su mi javili da sam pozvan na zakletvu, majka i ja u istom terminu, 11.decembra :))))) Szabatka :)

Ima li još nekog da ide u ovom terminu?

Receno je da je zakletva u 13h, pa ne znam u koje vreme da odem tamo, treba li doci ranije?


Jel zovu telefonom ili si obavešten pismenim poutem?


Zvali su me. Pričala je keva koja zna odlično mađarski, a i ona je aplicirala, tako da sam predobro prošao.
 
Odgovor na temu

vladimirpalanka
casterly rock

Član broj: 322935
Poruke: 82



+19 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.12.2014. u 15:35 - pre 114 meseci
super.kolko si cekao na poziv?
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.12.2014. u 19:10 - pre 114 meseci
Citat:
veljapo:
Citat:
agora11: To bi znacilo da su 1881. samo bebe rodjene u prethodnih godinu dana bile drzavljani ;) Dakle to je pogresna interpretacija jer su po tom zakonu drzavljanstvo stekli i svi oni koji su bili trajno nastanjeni (domicile), a danas se drzavljanstvo dobija ne na osnovu mesta rodjenja pretka vec na osnovu drzavljanstva pretka. Pritom su uverenja izdavana i pre, od 1867. tj. od nastanka A-U, ali hajde da kazemo da to nije bilo drzavljanstvo u kasnijem smislu reci vec valjda vise zavicajnost ali bez prava zavicajnosti nije se moglo steci ni drzavljanstvo po zakonu iz 1880. Inace austrijsko i ugarsko drzavljanstvo su bile dve odvojene kategorije, nije postojalo A-U drzavljanstvo. Nije postojalo hrvatsko drzavljanstvo vec je bilo jedno te isto na celoj teritoriji Ugarske, a u BiH je problem resen usvajanjem nekog provincijskog rezidencijalnog statusa koji nije bio drzavljanstvo.

Dakle ukoliko je predak preminuo nakon 1880. a pre toga bio stalno nastanjen u Madjarskoj opet je bio drzavljanin Madjarske bez obzira kada je rodjen.

http://www.mtaki.hu/data/files/37.pdf
http://midra.uni-miskolc.hu/Ja...document_5753_section_1429.pdf


Potpuno se slažem sa tobom. Potpuno je nelogično i meni bilo. Mislio sam da je to zato što je u pitanju Srem, koji je po tom pitanju bio problematičan, ali nigde to ne piše da je Srem nešto posebno, tj.da se na Srem primenjuju neke posebne odredbe. Međutim, to mi se desilo, i nisam mogao da zakažem termin, jer mi je predak rođen 1876.godine. Zato sam i napisao ovde, da možda neko nije imao sličan problem.


a dete od tog pretka nije rodjeno u ugarskoj? mislim, ako je on rodjen 1876. onda mi deluje kao logicno da mu je dete rodjeno pre 1921.

elem, posto na temelju samog izmkr, tj upisa u maticu rodjenih 1876. kada taj zakon nije bio na snazni ne moze doneti nikakav zakljucak - niti da je bio niti da nije bio drzavljanin, onda taj dokument ti je bezvredan.

u prvi mah su ljudi nastanjeni u ugarskoj - ljudi sa ugarskim zavicajnim pravom, postali ugarski drzavljani temeljem tog zakona, a posle onda najcesci slucaj je bio sticanje rodjenjem na ugarskom tlu. dakle, ti bi mozda mogao da dokazes da ti je taj predak ziveo u ugarskoj te 1880. i da na temelju toga se predpostavi da se po odredbama tog zakona on smatra madjarskim drzavljaninom. ne znam da li postoje anagrafi crkve kojoj je on pripadao? to su knjige stanja dusa, to su bile knjige u kojima su se vodili podaci po svakoj kuci i po godini ko je sve ziveo u domacinstvu. to moze da bude u muzuje u sremskoj mitrovici.

dalje, mozes da probas sa nekom vojnom evidencijom. postojale su knjige regrutacije. on je najvrv sluzio u ugarskoj vojsci.
 
Odgovor na temu

anon306464

Član broj: 306464
Poruke: 10



+2 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.12.2014. u 21:41 - pre 114 meseci
Citat:
ivy_br:
C nivo????? Stvarno nisu normalni! To je vec izivljavanje...... u zakonu su lepo napisali osnovno znanje jezika i mogućnost sporazumevanja! Sad sam se bas iznervirala.


u zakonu lepo pise mogucnog osnovnog sporazumevanja i tako ostaje do daljnjeg. jedino je problem izivljavanje sluzbenika kao ssto kazete...
 
Odgovor na temu

anon306464

Član broj: 306464
Poruke: 10



+2 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.12.2014. u 21:47 - pre 114 meseci
Citat:
član:
Citat:
Arsenal2007:Iskustvo iz Beograda:
Bio sam juce u ambasadi u Krunskoj ukici u Beogradu i mogu preneti dosta razočaravajuće iskustvo.
Mađarski učim skoro godinu dana i mogu bez problema da vodim osnovnu komunikaciju sa komšijama Mađarima u Novom Sadu. Nisam siguran koji je me je službenik primio ali je bila sredovečna žena sa kraćom kosom. Nikakva pitanja nije postavljala tipa ko sam (osim imena naravno) , gde živim , ko je predak i slično nego je odmah započela neformalnu konverzaciju u kojoj mi je objašnjavala kako Budimpešta traži C nivo znanja mađarskog od novih aplikanata. Objašnjavao sam joj da komuniciram na mađarskom da sam više puta bio u Mađarskoj i pričao sa Mađarima i da imam komšije i drugove Mađare , uz to sve me je razumela, ja nju 80% ali sam aktivno komunicirao sa gospođom. Razgovor je trajao oko 20-25 minuta.
Ništa, konzularni danu u Novom Sadu su u januaru pa se vidimo tamo iskreno C nivo znanja je za nas kursadžije realno nedostižan ali niko nam ne može zabraniti da pokušavamo.
Svima puno sreće.


Ja ti predlazem da ti lepo napises mail/pismo u Budimpestu sa zalbom na rad sluzbenika u ambasadi u BG. Napisi o kojoj se sluzbenici radi i opisi sta se tacno desilo, isto kao sto si ovde na forumu napisao. Ubaci kao prilog ovaj dokument za koji je OverlordZero postavio link i reci da u potpunosti ispunjavas uslove koji tu stoje. Trazi objasnjenje da li je aktuelan nivo znanja koji su tu objavili ili C-nivo kako gospodja iz ambasade kaze (a ubedjen sam da gospodja bas nema ni pojma sta zanci C-nivo). Mislim da se tu radi o cistom izivljavanju osoblja ambasade/konzulata i lecenju licnih kompleksa, jer koliko sam ja znam, od njegovog donosenja (evo sada ce vec 4 pune godine) zakon se nije menjao, zvanicno se isti nivo znanja trazi sve vreme!

[Ovu poruku je menjao član dana 01.12.2014. u 15:13 GMT+1]


tako bi trebao da uradis definitivno...
 
Odgovor na temu

anon306464

Član broj: 306464
Poruke: 10



+2 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.12.2014. u 21:59 - pre 114 meseci
Citat:
deedee5:
Za one koji su dobili pasoš a ne znaju šta i gde...

Citat:
Sepl d.o.o. je u suradnji sa njemačkim agencijama za zapošljavanje, kao i sa glavnom njemačkom burzom rada. Sepl d.o.o. posluje po principu potražnje radnika i zahtjeva poslodavaca na njemačkom tržištu. Uz njemačke agencije i zavod za zapošljavanje, Sepl d.o.o. surađuje i direktno sa njemačkim tvrtkama što nam omogućuva izravnu prezentaciju klijenata kod poslodavca i bolje rezultate zapošljavanja po strukama.
Cijena prijave je 850,00 Kn.


http://www.sepl.hr/home/

Zagreb - 00385 91 3307648
Negde u Nemačkoj - 0049 17 98701252 - Danijel Alemu

Za jednu osobu znam da su našli posao ( kuhinja, jezik 0 bodova)... Proverite, raspitajte se...

[Ovu poruku je menjao deedee5 dana 26.11.2014. u 15:55 GMT+1]

hahhahhha smesno koliko je jadno da traze da uplatis novac pre realizacije.. mislim da je u pitanju prevara.
cuj ti JEDNOKRATNE pristojbe od 850 Kn koja pokriva administrativne troškove i troškove uslužnog paketa hahahh svi vam verujemo...
 
Odgovor na temu

jeca27
Antika

Član broj: 325482
Poruke: 49
*.crnagora.net.



+19 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.12.2014. u 22:03 - pre 114 meseci
Citat:
krlefcrs:
Citat:
ivy_br:
C nivo????? Stvarno nisu normalni! To je vec izivljavanje...... u zakonu su lepo napisali osnovno znanje jezika i mogućnost sporazumevanja! Sad sam se bas iznervirala.


u zakonu lepo pise mogucnog osnovnog sporazumevanja i tako ostaje do daljnjeg. jedino je problem izivljavanje sluzbenika kao ssto kazete...


Ja spremam "D" nivo, za svaki slucaj. Pocinjem da govorim unatraske, istovremeno pisuci hijeroglife sa obe noge.
 
Odgovor na temu

hocu da uspem
jok
jok
subotica

Član broj: 326488
Poruke: 1
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika03.12.2014. u 08:35 - pre 114 meseci
Citat:
uspeo sam:
Dragi forumasi... citao sam ovaj forum pre tri meseca i mogu da vam kazem da sam prilicno poceo sumnjati u uspeh dobijanja pasosa...
he,he... ali kao i uvek ispostavilo se da je mnogo ljudi koji samo pisu "rekla-kazala" price...
bio sam u ponedeljak (24-og) u Subotici na razgovoru i uspesno sam prosao i sada cekam da me pozovu na zakletvu...
ucio sam madjarski od 15-og Avgusta svaki radni dan... prethodno znanje madjarskog nisam imao...
nastavnica koja me je ucila ima 100% prolazak kandidata... ja sam se u to uverio...
malo o Subotici... mogu da kazem da nije bilo lako... nikada u zivotu nisam imao vecu tremu nego tada, a mogu da vam kazem da sam bio po raznim intervjuima sa strancima... prvo sto me je opcinilo i zadivilo je nivo ljubaznosti osoblja... znaci maksimalno su ljubazni i izlaze u susret... sluzbenica kod koje sam na "salter" dosao je neverovatno ljubazna i zena je bila strpljiva do krajnjih granica... ja sam tog dana pokazao mozda 40% svog znanja... konzulka je bila neverovatno strpljiva i zelela je da pomogne... naime zena je pricala kroz zube i jako je tiho pricala pa sam bio prinudjen da po 5-6 puta zamolim da ponovi... verujte da ne preterujem kada to kazem... i ipak sam prosao... manje vise sta je pitala i kako je tekao nas razgovor, jer onaj ko se priprema za intervju ne moze da bude iznenadjen... licno mislim a ima nekih faktora koji mogu da uticu na ishod a da mi ne mozemo da uticemo na njih... a to je recimo kako je ta osoba u ambasadi/konzulatu raspolozena/ kakav je dan imala...
zeleo sam samo da kazem da svi koji se imalo potrude mogu da prodju... stvar je samo dali sedimo pokraj racunara i pricamo u prazno ili se trudimo...
ne zelim da se prepucavam preko foruma sa bilo kime, ako je neko raspolozen da cuje pricu u celosti i da sazna kako uz malo truda moze da se preda onda neka me kontaktira tako kako se to radi (jer ovo mi je prvi put na forumu pa ne znam kako se to radi)... he,he..
mislim da je to to... moze i pitanja pa cemo videti sta se moze odgovoriti...


Srecno svima...


Mene zanima kroz sve što si prošao do intervjua i na samom intervjuu, takođe me zanima gde si išao na časove mađarskog i kako si za tako kratko vreme naučio jezik, dovoljan za prolaz.
Generalno me zanimaju sve informacije koje mogu da pomognu za dobijanje mađarskog državljanstva.
I sam planiram da apliciram, imam poreklo, ali ne znam jezik. Plan mi je da krenem na časove mađarskog i u toku sledeće godine, verovatno krajem, odem na intervju, i prođem naravno.

Bilo koje informacije možeš da podeliš samnom, bio bi zahvalan.
 
Odgovor na temu

veljapo

Član broj: 325856
Poruke: 38
89.216.28.*



+6 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika03.12.2014. u 09:50 - pre 114 meseci
Citat:
maaar:
Citat:
veljapo:
Citat:
agora11: To bi znacilo da su 1881. samo bebe rodjene u prethodnih godinu dana bile drzavljani ;) Dakle to je pogresna interpretacija jer su po tom zakonu drzavljanstvo stekli i svi oni koji su bili trajno nastanjeni (domicile), a danas se drzavljanstvo dobija ne na osnovu mesta rodjenja pretka vec na osnovu drzavljanstva pretka. Pritom su uverenja izdavana i pre, od 1867. tj. od nastanka A-U, ali hajde da kazemo da to nije bilo drzavljanstvo u kasnijem smislu reci vec valjda vise zavicajnost ali bez prava zavicajnosti nije se moglo steci ni drzavljanstvo po zakonu iz 1880. Inace austrijsko i ugarsko drzavljanstvo su bile dve odvojene kategorije, nije postojalo A-U drzavljanstvo. Nije postojalo hrvatsko drzavljanstvo vec je bilo jedno te isto na celoj teritoriji Ugarske, a u BiH je problem resen usvajanjem nekog provincijskog rezidencijalnog statusa koji nije bio drzavljanstvo.

Dakle ukoliko je predak preminuo nakon 1880. a pre toga bio stalno nastanjen u Madjarskoj opet je bio drzavljanin Madjarske bez obzira kada je rodjen.

http://www.mtaki.hu/data/files/37.pdf
http://midra.uni-miskolc.hu/Ja...document_5753_section_1429.pdf


Potpuno se slažem sa tobom. Potpuno je nelogično i meni bilo. Mislio sam da je to zato što je u pitanju Srem, koji je po tom pitanju bio problematičan, ali nigde to ne piše da je Srem nešto posebno, tj.da se na Srem primenjuju neke posebne odredbe. Međutim, to mi se desilo, i nisam mogao da zakažem termin, jer mi je predak rođen 1876.godine. Zato sam i napisao ovde, da možda neko nije imao sličan problem.


a dete od tog pretka nije rodjeno u ugarskoj? mislim, ako je on rodjen 1876. onda mi deluje kao logicno da mu je dete rodjeno pre 1921.

elem, posto na temelju samog izmkr, tj upisa u maticu rodjenih 1876. kada taj zakon nije bio na snazni ne moze doneti nikakav zakljucak - niti da je bio niti da nije bio drzavljanin, onda taj dokument ti je bezvredan.

u prvi mah su ljudi nastanjeni u ugarskoj - ljudi sa ugarskim zavicajnim pravom, postali ugarski drzavljani temeljem tog zakona, a posle onda najcesci slucaj je bio sticanje rodjenjem na ugarskom tlu. dakle, ti bi mozda mogao da dokazes da ti je taj predak ziveo u ugarskoj te 1880. i da na temelju toga se predpostavi da se po odredbama tog zakona on smatra madjarskim drzavljaninom. ne znam da li postoje anagrafi crkve kojoj je on pripadao? to su knjige stanja dusa, to su bile knjige u kojima su se vodili podaci po svakoj kuci i po godini ko je sve ziveo u domacinstvu. to moze da bude u muzuje u sremskoj mitrovici.

dalje, mozes da probas sa nekom vojnom evidencijom. postojale su knjige regrutacije. on je najvrv sluzio u ugarskoj vojsci.


Hvala ti na zaista iscrpnom i smislenom odgovoru. Sve što si napisao je i meni potpuno logično. Dete mog pretka (pradede) je rođeno (moj deda) tek 1926.godine u Sremu, tako da jedino po pradedi mogu da predam. Bar sam mislio da mogu. Problem je u tome što oni meni ne dozvoljavaju da bilo šta dokazujem, tj.da dokazujem da je pradeda bio Ugarski državljanin, jer mi ne dozvoljavaju uopšte da zakažem termin. Za njih je jedino relevantno da je neko rođen u periodu od 1880-1918.godine. Zanimljivo je, međutim, da ta godina od kada počinje 'računanje' da je neko bio mađarski državljanin varira izgleda od mesta do mesta predaje, bar po rečima nekih prijatelja koji su predavali dokumenta. Inače, imam i pradedin venčani list iz 1899.godine, iz istog mesta u Sremu.
 
Odgovor na temu

Polinikk
Student

Član broj: 308653
Poruke: 37
82.208.217.*



+12 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika03.12.2014. u 12:04 - pre 114 meseci
Druze ja sam predao pradedin vencani list tako da i tebi savetujem isto. Nista drugo njegovo nisam imao. Isto je validan dokument, bez brige...
 
Odgovor na temu

veljapo

Član broj: 325856
Poruke: 38
89.216.28.*



+6 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika03.12.2014. u 12:34 - pre 114 meseci
Citat:
Polinikk: Druze ja sam predao pradedin vencani list tako da i tebi savetujem isto. Nista drugo njegovo nisam imao. Isto je validan dokument, bez brige...


Hvala ti na info. Kada ti je pradeda rođen?
 
Odgovor na temu

vladimirpalanka
casterly rock

Član broj: 322935
Poruke: 82



+19 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika03.12.2014. u 12:48 - pre 114 meseci
druze ja cekam 10 meseci pa nista
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3901201 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.