Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3898825 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Paladium2

Član broj: 316358
Poruke: 200
*.teol.net.



+198 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.11.2013. u 18:57 - pre 126 meseci
Ja imam dve adrese vec duzi niz godina, tj. na dva sam mjesta prijavljen, imam adresu prebavalista u Bih i imam adresu prebivalistva u Srbiji i pored te dve adrese dve godine sam imao adresu i u Holandiji, dok sam tamo zivio. Znaci u isto vrijeme sam imao tri adrese i niko mi nije trazio da se odjavim sa bilo koje adrese, cak kad sam dobio Srbijansko drzavljanstvo morao sam se negdje prijaviti u Srbiji da bih izvadio licnu kartu i pasos, znaci u Mupu su mi rekli da se pored adrese u BiH prijavim negdje u Srbiji da bih dobio licnu kartu i pasos. Sad mi nije jasno ovo sto ti pises...
 
Odgovor na temu

Paladium2

Član broj: 316358
Poruke: 200
*.teol.net.



+198 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.11.2013. u 19:08 - pre 126 meseci
Citat:
pavlexxx:
Evo da se javim, danas sam konacno, posle vise od godinu dana, prosao zakletvu u Subotici. Imao sam prvo razgovor sa konzulom opet, gde je pitao uobicajena pitanja, ali i kakvo je napolju vreme, malo matematike (97+18), koji dan je bio prekjuce, koji dan je preko sutra, i kako se kaze 'bolnica', 'ambulantna kola', i 'licna karta'. Nakon sto sam na sva pitanja dao dobar odgovor, ustao je i rekao sluzbenicama da mogu na zakletvu i onda sam ja potpisao sta je trebalo i sisao dole na ceremoniju i sve proslo OK, i slikao se sa konzulom i drzavljanstvom :)
Sve sto mogu da kazem je KONACNO! Znaci, ljudi, ucite jezik! Ja sam vecinom sam ucio, internet, pdf lekcije, video lekcije zvane Szorol Szora magyarul (proguglajte, na dunatv sajtu su), nekoliko casova sa nastavnicom madjarskog, i jednom sedmicno isao kod rodjake da malo komuniciram. Naravno, MNOGO su mi pomogla iskustva ljudi odavde, koji su podelili sa svima nama razna pitanja koja su im postavljana i onda i to dodatno ucio.
Moguce je nauciti, samo ako se dovoljno zeli i posvecuje dovoljno vremena ucenju :)
Samo napred i ne odustajte!


Szorol Szora magyarul proguglao i nasao sam ovo na sajtu dunatv http://www.dunatv.hu/musor/videotar?vid=772270&pid=279177 ali ne moze se prikazati... bar ne kod mene...

pise mi ....Za prikaz ovog sadrzaja potreban je prikljucak.... e sad ja imam Adobe Flash koji je aktiviran ali ne mogu otvoriti opet nista od videa. Sta treba da uradim kako bi pokrenuo video? Pozdrav
 
Odgovor na temu

pavlexxx
Novi Sad

Član broj: 315754
Poruke: 32
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+35 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.11.2013. u 19:46 - pre 126 meseci
Da, da, to je to! Nazalost nije flash video, nego windows media, tako da ti treba taj plugin. Samo guglaj Windows Media player plugin, pa zavisi koji browser imas, skini za taj plugin, instaliraj, restartuj browser i trebalo bi da radi! :)
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.11.2013. u 19:54 - pre 126 meseci
Klipovi rade u IE posto je Windows Media u pitanju

Citat:
Paladium2:
Ja imam dve adrese vec duzi niz godina, tj. na dva sam mjesta prijavljen, imam adresu prebavalista u Bih i imam adresu prebivalistva u Srbiji i pored te dve adrese dve godine sam imao adresu i u Holandiji, dok sam tamo zivio. Znaci u isto vrijeme sam imao tri adrese i niko mi nije trazio da se odjavim sa bilo koje adrese, cak kad sam dobio Srbijansko drzavljanstvo morao sam se negdje prijaviti u Srbiji da bih izvadio licnu kartu i pasos, znaci u Mupu su mi rekli da se pored adrese u BiH prijavim negdje u Srbiji da bih dobio licnu kartu i pasos. Sad mi nije jasno ovo sto ti pises...


Pa ne znam kako da pojednostavim?

Evo ti sta pise u zakonu o prebivalistu i boravistu gradjana

Prijava privremenog boravka u inostranstvu i povratka iz inostranstva

Član 19

Građani koji odlaze u inostranstvo s namerom da neprekidno borave u inostranstvu duže od 90 dana dužni su da, pre odlaska, nadležnom organu prijave privremeni boravak u inostranstvu.

Građani koji odu u inostranstvo s namerom da neprekidno borave u inostranstvu ne duže od 90 dana, a svoj boravak produže, dužni su da privremeni boravak u inostranstvu duži od 90 dana prijave nadležnom organu, preko diplomatsko-konzularnog predstavništva.

Građani iz st. 1. i 2. ovog člana dužni su da prijave povratak u zemlju u roku od osam dana od dana povratka u mesto prebivališta.

U slučajevima iz st. 1-3. ovog člana građani su dužni da podnesu prijavu i za maloletna lica ukoliko ona putuju sa njima.

Podnosiocu prijave privremenog boravka u inostranstvu i povratka iz inostranstva izdaje se odgovarajuća potvrda.

Član 27

Novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice:

5) ako ne prijavi privremeni boravak u inostranstvu duži od 90 dana ili ako ne prijavi povratak u zemlju, u skladu sa članom 19. st. 1-4. ovog zakona;

Eto to je jedini problem koji mozete imati. Ali kao sto sam vec napisao - u teoriji. Ne znam da je ovaj zakon ikada zaista primenjen na one koji borave u inostranstvu duze od 90 dana a da to nisu prijavili policiji.

Osim toga i kod trajnog iseljavanja morate da odjavite prebivaliste (s tim da privremeni boravak u inostranstvu nije odredjen maksimumom tako da mozete ziveti i "privremeno" 20 godina u inostranstvu). Takodje prilikom selidbi unutar Srbije morate da odjavite prebivaliste odnosno prijavite novo u roku od 8 dana. Imate pravo na boraviste na drugoj adresi u Srbiji do 2 godine. http://www.paragraf.rs/propisi...istu_i_boravistu_gradjana.html

To sto ste vi imali tri adrese ne znaci automatski i da je bilo po zakonu ;)
 
Odgovor na temu

83sjm
trgovac
privatna firma

Član broj: 313036
Poruke: 94
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+58 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.11.2013. u 19:54 - pre 126 meseci
@pavlexxx
cestitam:))
 
Odgovor na temu

Gospodin-BP
Ravnica

Član broj: 314449
Poruke: 86
*.opera-mini.net.



+52 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.11.2013. u 21:00 - pre 126 meseci
E, a da ja postavim pitanje nekom ko je predavao u Segedinu. Zanima me, do koliko sati je tamo radno i vreme, i do kada podnosilac zahteva treba da bude tamo? Posto cu mozda imati malo frke sa vremenom, pa zato pitam.
 
Odgovor na temu

nedefinisan

Član broj: 319150
Poruke: 71
*.dynamic.sbb.rs.



+67 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.11.2013. u 22:15 - pre 126 meseci
Prijatelj isao da preda papire u Budimpestu i vratili mu papire iako solidno zna madjarski jezik (pitali ga svakakve gluposti) na koje nije znao da odgovori...definitivno treba predavati blizu granice sa Srbijom (Szeged,Mako,Morahalom...) izgleda da samo jos tamo moze da se prodje sa osnovnim znanjem jezika!
 
Odgovor na temu

Misi167
beograd
beograd

Član broj: 309978
Poruke: 49
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.11.2013. u 22:24 - pre 126 meseci
Jel adresa opštine gde mogu da se predaju dokumenta u Morahalomu Szentháromság tér 1. i da li znate da l tamo treba da se zakazuje il ne?
 
Odgovor na temu

Paladium2

Član broj: 316358
Poruke: 200
*.teol.net.



+198 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.11.2013. u 22:26 - pre 126 meseci
Citat:
agora11:
Klipovi rade u IE posto je Windows Media u pitanju

Citat:
Paladium2:
Ja imam dve adrese vec duzi niz godina, tj. na dva sam mjesta prijavljen, imam adresu prebavalista u Bih i imam adresu prebivalistva u Srbiji i pored te dve adrese dve godine sam imao adresu i u Holandiji, dok sam tamo zivio. Znaci u isto vrijeme sam imao tri adrese i niko mi nije trazio da se odjavim sa bilo koje adrese, cak kad sam dobio Srbijansko drzavljanstvo morao sam se negdje prijaviti u Srbiji da bih izvadio licnu kartu i pasos, znaci u Mupu su mi rekli da se pored adrese u BiH prijavim negdje u Srbiji da bih dobio licnu kartu i pasos. Sad mi nije jasno ovo sto ti pises...


Pa ne znam kako da pojednostavim?

Evo ti sta pise u zakonu o prebivalistu i boravistu gradjana

Prijava privremenog boravka u inostranstvu i povratka iz inostranstva

Član 19

Građani koji odlaze u inostranstvo s namerom da neprekidno borave u inostranstvu duže od 90 dana dužni su da, pre odlaska, nadležnom organu prijave privremeni boravak u inostranstvu.

Građani koji odu u inostranstvo s namerom da neprekidno borave u inostranstvu ne duže od 90 dana, a svoj boravak produže, dužni su da privremeni boravak u inostranstvu duži od 90 dana prijave nadležnom organu, preko diplomatsko-konzularnog predstavništva.

Građani iz st. 1. i 2. ovog člana dužni su da prijave povratak u zemlju u roku od osam dana od dana povratka u mesto prebivališta.

U slučajevima iz st. 1-3. ovog člana građani su dužni da podnesu prijavu i za maloletna lica ukoliko ona putuju sa njima.

Podnosiocu prijave privremenog boravka u inostranstvu i povratka iz inostranstva izdaje se odgovarajuća potvrda.

Član 27

Novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice:

5) ako ne prijavi privremeni boravak u inostranstvu duži od 90 dana ili ako ne prijavi povratak u zemlju, u skladu sa članom 19. st. 1-4. ovog zakona;

Eto to je jedini problem koji mozete imati. Ali kao sto sam vec napisao - u teoriji. Ne znam da je ovaj zakon ikada zaista primenjen na one koji borave u inostranstvu duze od 90 dana a da to nisu prijavili policiji.

Osim toga i kod trajnog iseljavanja morate da odjavite prebivaliste (s tim da privremeni boravak u inostranstvu nije odredjen maksimumom tako da mozete ziveti i "privremeno" 20 godina u inostranstvu). Takodje prilikom selidbi unutar Srbije morate da odjavite prebivaliste odnosno prijavite novo u roku od 8 dana. Imate pravo na boraviste na drugoj adresi u Srbiji do 2 godine. http://www.paragraf.rs/propisi...istu_i_boravistu_gradjana.html

To sto ste vi imali tri adrese ne znaci automatski i da je bilo po zakonu


Ma da, ali je masa ljudi koji za to i ne znaju, kao sto i ja prvi put cujem za to. Ja ne znam ama bas nikoga da se odjavio sa svoje adrese da bi se prijavio na drugoj adresi u drugoj drzavi. Ja jos uvijek imam dvije stalne adrese, a ako Bog dadne bit ce i treca opet
 
Odgovor na temu

Paladium2

Član broj: 316358
Poruke: 200
*.teol.net.



+198 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.11.2013. u 22:27 - pre 126 meseci
Citat:
pavlexxx:
Da, da, to je to! Nazalost nije flash video, nego windows media, tako da ti treba taj plugin. Samo guglaj Windows Media player plugin, pa zavisi koji browser imas, skini za taj plugin, instaliraj, restartuj browser i trebalo bi da radi! :)
Ok, sad cu da pokusam. Hvala !!!
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.11.2013. u 22:52 - pre 126 meseci
Citat:
Paladium2:Ma da, ali je masa ljudi koji za to i ne znaju, kao sto i ja prvi put cujem za to. Ja ne znam ama bas nikoga da se odjavio sa svoje adrese da bi se prijavio na drugoj adresi u drugoj drzavi. Ja jos uvijek imam dvije stalne adrese, a ako Bog dadne bit ce i treca opet :)


Pa da zato i kazem da je samo u teoriji. Ali ne brinite, oni vrlo dobro znaju za to, i to je jedna od onih stvari koje mogu da izvuku ako im se ne dopadnete.

Npr. saobracajac ako ga iznervirate uvek moze da vas kazni

Ako saobraćajni policajac konstatuje da je vozač umoran, može da ga kazni sa 15.000 dinara.

Tako i ovo ako krene rasprava neka, on uvek moze da vam napise prekrsajnu prijavu zbog tog prebivalista, iako u 99.99% slucajeva nece.

Ali kazem nema potrebe da se bilo ko izlaze neprijatnostima, nema potrebe da se krije bilo koji od pasosa i sl. stvari.
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.11.2013. u 22:55 - pre 126 meseci
Hvala, sad nam je jasno!
 
Odgovor na temu

dejanab92
subotica

Član broj: 315762
Poruke: 248
*.adsl.eunet.rs.



+398 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.11.2013. u 23:15 - pre 126 meseci
Citat:
nedefinisan:
Prijatelj isao da preda papire u Budimpestu i vratili mu papire iako solidno zna madjarski jezik (pitali ga svakakve gluposti) na koje nije znao da odgovori...definitivno treba predavati blizu granice sa Srbijom (Szeged,Mako,Morahalom...) izgleda da samo jos tamo moze da se prodje sa osnovnim znanjem jezika!


Tesko da se igde vise moze proci sa osnovnim znanjem, jedni govore idite sto dalje od pogranicnih mesta kao sto su Segedin i Morahalom a jedni govore idite u ta mesta,dzabe tu smisljati seme gde je lakse,mozes ti proci sa manjim znanjem ali onda ti stize poziv za Suboticu i proveru,kako god okrenes moras uciti ili da odma predas u neko mestu gde ne kontrolisu kao sto je Segedin ili da se spremas za proveru u Subotici.
 
Odgovor na temu

Paladium2

Član broj: 316358
Poruke: 200
*.teol.net.



+198 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.11.2013. u 23:30 - pre 126 meseci
Segedin kao sto je rekla dejana a i Mako sam cuo da hvale da se ne provjerava, ali isto traze znanje kao u Segedinu , tako da jezik se u svakom slucaju mora nauciti...
 
Odgovor na temu

Paladium2

Član broj: 316358
Poruke: 200
*.teol.net.



+198 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.11.2013. u 23:32 - pre 126 meseci
Citat:
agora11:
Citat:
Paladium2:Ma da, ali je masa ljudi koji za to i ne znaju, kao sto i ja prvi put cujem za to. Ja ne znam ama bas nikoga da se odjavio sa svoje adrese da bi se prijavio na drugoj adresi u drugoj drzavi. Ja jos uvijek imam dvije stalne adrese, a ako Bog dadne bit ce i treca opet :)


Pa da zato i kazem da je samo u teoriji. Ali ne brinite, oni vrlo dobro znaju za to, i to je jedna od onih stvari koje mogu da izvuku ako im se ne dopadnete.

Npr. saobracajac ako ga iznervirate uvek moze da vas kazni

Ako saobraćajni policajac konstatuje da je vozač umoran, može da ga kazni sa 15.000 dinara.

Tako i ovo ako krene rasprava neka, on uvek moze da vam napise prekrsajnu prijavu zbog tog prebivalista, iako u 99.99% slucajeva nece.

Ali kazem nema potrebe da se bilo ko izlaze neprijatnostima, nema potrebe da se krije bilo koji od pasosa i sl. stvari.


Slazem se u potpunosti sa tobom
 
Odgovor na temu

Paladium2

Član broj: 316358
Poruke: 200
*.teol.net.



+198 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.11.2013. u 23:33 - pre 126 meseci
Citat:
pavlexxx:
Da, da, to je to! Nazalost nije flash video, nego windows media, tako da ti treba taj plugin. Samo guglaj Windows Media player plugin, pa zavisi koji browser imas, skini za taj plugin, instaliraj, restartuj browser i trebalo bi da radi!


Firefox je kod mene, sve uradio i opet nece da ga pokrene...
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.11.2013. u 00:59 - pre 126 meseci
Citat:
Paladium2: Firefox je kod mene, sve uradio i opet nece da ga pokrene... :(


Ima li neki razlog zasto ne bi otvorio u IE? Mislim ni ja ga ne volim ali kad vec radi u njemu zasto ne?
 
Odgovor na temu

japanskaprepelica

Član broj: 311812
Poruke: 230
*.dynamic.sbb.rs.



+201 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.11.2013. u 07:01 - pre 126 meseci
Drugar je isao u Mako. Jako su mu trazili puno da prica. Imao je i poziv iz Budimpeste. I na zakletvi opet su ga ispitivali, Tamo bas mora da se zna ok madjarski. Daleko je Mako od lakog prolaza.



 
Odgovor na temu

pedja91_nss

Član broj: 170292
Poruke: 93
95.180.28.*



+65 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.11.2013. u 07:02 - pre 126 meseci
Citat:
Misi167:
Jel adresa opštine gde mogu da se predaju dokumenta u Morahalomu Szentháromság tér 1. i da li znate da l tamo treba da se zakazuje il ne?



zakazuje se
 
Odgovor na temu

Paladium2

Član broj: 316358
Poruke: 200
*.teol.net.



+198 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.11.2013. u 08:22 - pre 126 meseci
Citat:
agora11:
Citat:
Paladium2: Firefox je kod mene, sve uradio i opet nece da ga pokrene...


Ima li neki razlog zasto ne bi otvorio u IE? Mislim ni ja ga ne volim ali kad vec radi u njemu zasto ne?


Ima, ne znam uopste sta je IE da znam otvorio bih ga u IE
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3898825 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.