Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nestaje prostor na HDD

[es] :: Windows desktop :: Nestaje prostor na HDD

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10176 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aleksv
Aleksandar Vidakovic
Banja Luka

Član broj: 66800
Poruke: 204
*.teol.net.

Jabber: aleksandar.vidakovic@hotmail.com


+2 Profil

icon Nestaje prostor na HDD09.06.2010. u 10:38 - pre 168 meseci
Pozdrav svima. Jutros mi racunar javi da nemam prostora na hard disku na C: particiji na kojoj je bilo preko 80GB slobodnog prostora, u prvi mah izgledalo mi je kao nemoguce ali kada sam provjerio HDD je pun i nema nista slobodnog prostora, problem se ne javlja na drugoj particiji. Kada kliknem na refresh u my computer svaki put mi na toj particiji pokazuje razlicitu velicinu slobodnog prostora. Sta mi je ciniti. Mislim da je u pitanju neki trojanac koji zeza. Svaki komentar je dobrodosao.
 
Odgovor na temu

Mr. Bond
Beograd

Član broj: 126551
Poruke: 124
*.ptt.rs.

Sajt: https://rs.linkedin.com/i..


+14 Profil

icon Re: Nestaje prostor na HDD11.06.2010. u 14:59 - pre 167 meseci
Koji Windows je u pitanju? Da nisi mozda ukljucio Windows Backup (ili System Restore kako vec bese) pa ti stalno backup-uje na C ?
Bad programmers worry about the code. Good programmers worry about data
structures and their relationships.
 
Odgovor na temu

aleksv
Aleksandar Vidakovic
Banja Luka

Član broj: 66800
Poruke: 204
*.teol.net.

Jabber: aleksandar.vidakovic@hotmail.com


+2 Profil

icon Re: Nestaje prostor na HDD12.09.2010. u 18:06 - pre 164 meseci
Rijesio , instalacijom novog sistema.
 
Odgovor na temu

mocnisima
Simo Petrovic
I am a traveler of both time and space,
to be where I have been
Loznica

Član broj: 265359
Poruke: 297
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+21 Profil

icon Re: Nestaje prostor na HDD13.09.2010. u 20:06 - pre 164 meseci
Bravo, ovako se radi, bez mnogo filozofiranja o virusima, malwerima i ostalim glupostima.Najčistije, najpametnije i najbrže.Lekcija za mnoge pametnjakoviće koji ovde prosipaju znanje.Još jednom: genijalno.
Lemilicom protiv sveta!!! Electro guerrilla.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Nestaje prostor na HDD13.09.2010. u 21:36 - pre 164 meseci
@ mocnisima
Ti to ozbiljno?
 
Odgovor na temu

mocnisima
Simo Petrovic
I am a traveler of both time and space,
to be where I have been
Loznica

Član broj: 265359
Poruke: 297
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+21 Profil

icon Re: Nestaje prostor na HDD13.09.2010. u 22:34 - pre 164 meseci
Apsolutno ozbiljno i objasniću.Recimo da Aleksandar ima 50 GB podataka, u što čisto sumnjam ali recimo.Sve to stane na 12 DVD puta 20din to je 250din.Toliko ga košta bekap.Vidimo da on ima dve particije pa je logično za pretpostaviti da sve što mu je važno drži na D.E sada dolazimo do važne stvari a to je Windoza broj sedam.Na XP-u sve je drugačije ali sa sedmicom stvari idu ovako: pustiš instalaciju koja traje manje od 20min, krene update dok ti kod komšije popiješ pivo i posle toga sve radi.Nema drajvera i sličnih gluposti jer sedmica sve to sama napravi.A najlepše je što dobiješ čist desktop bez gomile budalaština koje sve treba da obrišeš ali nikako da stigneš da to i uradiš.Instaliraš ESS 4 i nastaviš sa životom.
Ili možeš ovde tražiti pomoć koju ćeš i dobiti, i nakon nekoliko dana obrisaćemo taj trojan ili šta god, i Aleks ima računar za koji se pretpostavlja da je pouzdan ali on nikad ne može biti siguran u to.NIKO nezna koliko mu sistemskih fajlova fali i u kakvom stanju su registri.Tako će se patiti još neko vreme i onda će uraditi istu stvar.
Brzo, jednostavno i malo razbiješ dosadu.
Lemilicom protiv sveta!!! Electro guerrilla.
 
Odgovor na temu

mocnisima
Simo Petrovic
I am a traveler of both time and space,
to be where I have been
Loznica

Član broj: 265359
Poruke: 297
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+21 Profil

icon Re: Nestaje prostor na HDD13.09.2010. u 22:42 - pre 164 meseci
Samo još jedna stvar, pretpostavljam da Aleksandar nije nikakav poslovan čovek koji nema vremena da ponovo instalira svih pet programa koje koristi, niti mu je teško da strašno važne podatke drži na d: tako da u svakom momentu može da preformatira c.I recimo da zna da prekopira folder my documents na d: i da ga posle vrati nazad.
Lemilicom protiv sveta!!! Electro guerrilla.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Nestaje prostor na HDD13.09.2010. u 22:49 - pre 164 meseci
E kad bi bilo tako jednostavno...
Prvo Window 7 prepoznaje dosta hardvera ali ne sve i moraćeš možda da se ipak zezaš sa drajverima (ili ćeš možda hteti da staviš neke novije). Bilo bi dobro staviti i antivirus nakon reinstalacije. Možda i firewall (ako ne voliš Windows-ov). Možda koristiš računar za nešto pa ćeš želeti da imaš i neke programe koje si ranije imao. A ako si pravio backup na 12 DVD-ova sve ćeš to možda želeti da vratiš na hard. Koliko brzo iskopiraš ceo DVD na hard? 10 minuta? x12 = oko 2 sata kopiranja. To je za 50-tak GB. Na primer, ja imam preko 2,5 TB podataka... Koliko misliš da mi treba vremena da sve to izbekapujem?
Reinstall sistema za 20 minuta lepo zvuči. Ali sa takvim sistemom ne dobijaš skoro ništa. Onda možeš da ubaciš live CD bilo kog Linux-a i dobićeš isto: ne za 20 već za 2 minuta

@aleksv
Ako ti se ponovo desi isti slučaj nemoj bolje prvo pronađi gde je bio problem. Ako je trojanac bio problem prvi put, moguće da ćeš ga ponovo pokupiti (ko zna, možda si ga i backupovao pa ćeš ga sam vratiti nazad )
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Nestaje prostor na HDD13.09.2010. u 23:00 - pre 164 meseci
@mocnisima

Pa može i tako, ali to nije pametan pristup iz mnogo razloga:
- Pitanje aktivacije Windowsa (ne zaboravi, ovde govorimo isključivo o legalnom Windowsu, mada i ja znam kako realno stoje stvari)
- Na taj način, korisnik računara nikad neće steći potrebne bezbednosne navike.
- Nikad neće naučiti da rešava probleme, sitne ili krupne, jer uvek postoji magični štapić - instalacija novog operativnog sistema.
- Dokumenti koji su na drugoj particiji traže dozvolu za pristup i otvaranje.
- Nisu sva setovanja zapisana u folderu Documents, mnoga su i u folderima programa.
- Fontovi koje si instalirao naknadno na taj način se gube. Hajde, čik se seti koji fontovi ti trebaju, kako se zovu i gde si ih snimio.
- Neko ko koristi desetak - dvadeset programa brže će rešiti problem koji ga muči (pod uslovom da zna šta radi) nego što će skinuti i instalirati i podesiti tih dvadesetak programa.
- Šta ako nova instalacija ne reši problem, ako je u pitanju hardver, drajveri ili malware u okviru nekog programa?
- Navike korisnika računara razlikuju se od jednog do drugog, tako da nikakve pretpostavke ne dolaze u obzir, svaki slučaj je jedinstven.
- Stanje registry-ja i sistemskih fajlova možeš da proveriš raznim namenskim alatima, ili onim ugrađenim u Windows.
- Analogija koju pominjem svojim klijentima kojima sređujem računare: ne ubijamo obolelog, prvo pokušamo da ga izlečimo. I to je u velikom broju slučajeva uspešno.

Većina će se složiti da je studiozan i odgovoran pristup rešavanju računarskih problema jedini ispravan, sve ostalo je polurešenje, do sledeće prilike.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Nestaje prostor na HDD13.09.2010. u 23:12 - pre 164 meseci
Citat:
mocnisima: Bravo, ovako se radi, bez mnogo filozofiranja o virusima, malwerima i ostalim glupostima.Najčistije, najpametnije i najbrže.Lekcija za mnoge pametnjakoviće koji ovde prosipaju znanje.Još jednom: genijalno.

Čemu ovoliko banalizovanja?

Za svaku mašinu, kojoj primarna namena nije FB, reinstalacija može da bude mnogo više od pukog ubacivanja instalacionog diska.

Dakle, kvalifikacije "pametnjakovići koji prosipaju znanje" ostavi za neko drugo mesto. Postoji jedno milion scenarija gde se prosta reinstalacija ne može izvesti tek tako, a forumi obično služe da ljudi razmene iskustva oko rešavanja problema. Blago onome kome "format C:" ne predstavlja problem. Nažalost, mnogo je onih koji ni u najluđem snu ne mogu da izvedu takvu akciju bez posledica.

Pozdrav

 
Odgovor na temu

Djetvan

Član broj: 163219
Poruke: 904
*.dynamic.stcable.net.



+60 Profil

icon Re: Nestaje prostor na HDD14.09.2010. u 08:30 - pre 164 meseci
@mocnisima
Kada ti se pokvare kola gurni ih u kanal pokraj puta i kupi nova.
 
Odgovor na temu

mocnisima
Simo Petrovic
I am a traveler of both time and space,
to be where I have been
Loznica

Član broj: 265359
Poruke: 297
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+21 Profil

icon Re: Nestaje prostor na HDD14.09.2010. u 09:47 - pre 164 meseci
Ma niko ovde ništa nije gurnuo u kanal niti je kupio šta novo.Moram priznati da ste u pravu ali ni ja nisam u krivu.Objasniću.
Aleksandar je uradio ono što je njemu bilo najlakše.Ovaj post bi verovatno bio prebačen u Zaštitu gde bi mu rekli da skine malwarebytes i da okači log a onda ako ima Nod da izbriše to s*anje i da stavi Avast a ako ima Avast da stavi Aviru, ako ima Kaspersky da baci to i da stavi Norton itd.To bi možda pomoglo a možda i ne.Nakon par dana čovek bi digao ruke i uradio to što je.
Ali pogrešio možda jeste i uskoro će opet biti ovde sa istim pitanjem.Objasniću.Matematika.
Može li windoza sa brojem 7 da radi na HDD od 80GB? Pa ekipa iz Redmonda kaže da može ali već su nas mnogo puta slagali.80 GB je dovoljno za dečiju igračku poput XP ili Linux ali ne i za ozbiljan sistem kao što je sedmica ili Snow Leopard.U praksi koliko prostora treba?
Sam sistem će uzeti 10-12 GB.E ovde ima jedna začkoljica ali o tome kasnije.Pretpostavljam da Aleks ima barem 2GB rama što znači da je pagefile 3GB i dodajmo hibernaciju još 2GB koju treba ručno isključiti nakon instaliranja.Ako je imao 2-3 BSOD i u log je upisan kompletan sadržaj memorije a ne samo kernela? Po lakoći kojom se rešio na ovo što je uradio rekao bih da je mlađi čovek neopterećen pričama o sticanju administratorskih veština iz kompjutera jer mu se život ne vrti oko ove kutije u ćošku sobe.Na osnovu ovoga zaključujem da ima barem dve do tri igrice tipa FIFA 2011 od po 5-7 GB.Jel sabira ko? Dodajmo sad risajkl bin i sistem ristor(piši kao što govoriš) i eto problema.Ako hoćeš pet restor pointa to može uzeti do 10GB.A sad začkoljica, šta sa WINSXS? Oni koji nisu upoznati sa ovim windozinim folderom naka malo pogledaju po internetu do kojih veličina može narasti.Na sve ovo još i standardni programi.Još dve stvari, ta njegova particija od 80GB je verovatno bliža broju 75 i drugo nije nam rekao koliko tačno ima free space.My computer će obojiti particiju u crveno već na 10GB praznog prostora i korisnika hvata panika.To bi bila moja rekonstrukcija događaja, zovite me Šerlok Holms.
Zaključak.Mislim da Aleksandar ovde nije imao nikakvih problema već prost nedostatak prostora.Ono za Linuks sam se šalio ne skačite mi odmah za vrat.
NE instalirajte W7 na manje od 200GB.
Pitanje je šta je bolje u slučaju ozbiljnijih problema sa sistemom, instaliranje drugog ili pokušaj oporavka?
Pa rekao bih da to moramo sami odlučiti.
Lemilicom protiv sveta!!! Electro guerrilla.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Nestaje prostor na HDD14.09.2010. u 10:09 - pre 164 meseci
Hmm... pazi sad... meni je particija na kojoj je Win7 veličine nešto manje od 100GB.

Nakon skoro godinu dana korišćenja, sa svim instaliranim aplikacijama (Office, Photoshop, Corel i još sijaset drugih grafičkih programa i alatki za ovo i ono) imam 61GB slobodnog prostora (mogao bih da oslobodim još ~6 kad bih swap drugog OS-a prebacio na neku drugu particiju).

Win7 je daleko pristojniji od Viste po pitanju prostorne zahtevnosti, a za bolju kontrolu preporučujem isključivanje System Restore funkcije (vrlo je beskorisna u poslednje vreme) i postavljanje TEMP direktorijuma negde na root, umesto u okviru Win direktorijuma, jer se on non-stop puni đubretom koje je potrebno brisati.

Ako prostor nekontrolisano nestaje i pored ovoga, onda tu nije kriv Windows.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-176-86.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Nestaje prostor na HDD14.09.2010. u 11:19 - pre 164 meseci
izvin'te sto upadam, moze samo razjasnjenje ovoga?

Citat:
SlobaBgd:- Pitanje aktivacije Windowsa (ne zaboravi, ovde govorimo isključivo o legalnom Windowsu, mada i ja znam kako realno stoje stvari)


na sta mislis?
ako je legalan win,vec je aktiviran (posto je,jelte,vec bio instaliran),sta je onda problem?
 
Odgovor na temu

mocnisima
Simo Petrovic
I am a traveler of both time and space,
to be where I have been
Loznica

Član broj: 265359
Poruke: 297
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+21 Profil

icon Re: Nestaje prostor na HDD14.09.2010. u 11:38 - pre 164 meseci
Ako uspevaš da sve to uguraš u manje od 40GB to znači da si jako organizovan čovek.Sumnjam da Aleksandar kontroliše temp folder.Moj system restor i recycle bin uzimaju oko 100gb.Zašto kad nikad ne koristim ni jedno ni drugo? Pa svi mi imamo svoje navike i načine.Najveći folder mi je Vmware i ima preko 30gb ali je na d:.
Gutanje velikih prostora teško može biti uzrokovano Corelom već Rapidshare-om koji radi i dan i noć a ništa se ne briše.Component reče gore da ima preko 2,5 TB podataka.Meni nezamislivo.Spram toga Aleksovih 80GB izgleda smešno.
Lemilicom protiv sveta!!! Electro guerrilla.
 
Odgovor na temu

mocnisima
Simo Petrovic
I am a traveler of both time and space,
to be where I have been
Loznica

Član broj: 265359
Poruke: 297
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+21 Profil

icon Re: Nestaje prostor na HDD14.09.2010. u 12:05 - pre 164 meseci
Horvat ništa nemogu reći, u životu nisam instalirao legalan software i tako će i ostati.
Lemilicom protiv sveta!!! Electro guerrilla.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-176-86.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Nestaje prostor na HDD14.09.2010. u 12:07 - pre 164 meseci
^^pa sto si se onda i javio? ocito pitanje nije bilo tebi upuceno

evo jedno za tebe, zasto drzis podatke u kanti za otpatke? ako ne koristis restore,sto ga ne ugasis?
 
Odgovor na temu

mocnisima
Simo Petrovic
I am a traveler of both time and space,
to be where I have been
Loznica

Član broj: 265359
Poruke: 297
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+21 Profil

icon Re: Nestaje prostor na HDD14.09.2010. u 12:30 - pre 164 meseci
Javio sam se zato što volim razgovor sa dobrim ljudima a za ovo drugo moram da razmislim.Teško je.
Lemilicom protiv sveta!!! Electro guerrilla.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Nestaje prostor na HDD14.09.2010. u 16:58 - pre 164 meseci
Sve je ovo u redu kada neko stvarno ima 5 programa i nikakve ozbiljne instalacije. Pitanje je samo da li je eventualni virus došao sa druge particije, da li je među dokumentima pa će opet da se vrati čim reinstalira ... sama činjenica da se sumnja da je komp ozbiljno zaražen je dovoljna da se malo više pažnje posveti nalaženju i kasnijem sprečavanju problema nego goloj reinstalaciji. Ako neko ipak rešenje nalazi u reinstalaciji, onda je najbolje da instalira ono što je sigurno i napravi image particije i posle za par minuta vrati to stanje.

Ja sam pre desetak dana silom prilika reinstalirao sedmicu (dan pre toga je hard ispustio beli dim što znači da više ne može da radi) ali nisam imao mnogo podataka koji su mi potrebni. Izgubio sam sve mejlove (ok, većina je manje važna a već sam na drugom hardu imao stanje iz jula pa nije strašno), bookmarke, passworde na raznim mestima, sva podešavanja raznih programa ... izgubljena muzika nije bitna za ovu priču. Onda sam morao sve da skupljam, instaliram desetine programa (za početak one koje uvek koristim a posle i kako koji bude potreban), prisećam se svih passworda a bogami negde nisam ni mogao pa sam morao da tražim ... sve u svemu, najmanje dva dana.

Što se same instalacije tiče, do sada mi je C particija bila 40GB (na početku 30 pa sam u jednom trenutku razvukao na 40) a sada sam ostavio 50GB i mislim da je sve preko toga preterivanje. Trenutno mi je popunjeno oko 20GB (sa sve 4GB swap fajla) a možda će da mi bude potrebno još desetak. Mislim da mi je System Restore uključen i podešen na neki default, ne smeta mi jer ima dovoljno prostora da i on radi ... mada obično isključim. Nijedan ali nijedan dokument mi nije na C particiji, kantu obično promašim i sve ide napolje, ponekad overim temp folder ali je to već na nivou slučajne greške ... ovih 50GB će da bude sasvim dovoljno da imam i rezervu. Winsxs je stigao do 6,5GB i preko 10000 foldera ali sam na njega već navikao.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Nestaje prostor na HDD14.09.2010. u 17:38 - pre 164 meseci
Ne mora Winsxs folder da bude sve veći i veći, postoji način da se drastično smanji:

http://www.associatedcontent.c...tml?singlepage=true&cat=15
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Nestaje prostor na HDD

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10176 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.