Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Teorija Relativnosti

elitemadzone.org :: MadZone :: Teorija Relativnosti
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: << < .. 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 426255 | Odgovora: 2583 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Teorija Relativnosti19.12.2004. u 18:52 - pre 236 meseci
Citat:
Nedeljko: Ovde nisi u pravu, ljudi su preneli Mocartovu 40-tu simfoniju 12cm bryinom koja je 4,7 c. idi na Google pa otkucaj u polju "with all of the words" sledeće:

"tunnel effect" "speed of light" Mozart

Izbaciće ti kao rezultat stranicu

http://www.google.com/search?hl=en&as_qdr=all&q="tunnel+effect"+"speed+of+light"+Mozart&spell=1.


Nisam citao ceo tekst ali cini mi se da je ovo isto jedan od onih eksperimenata sa grupnom brzinom talasa (a za STR je bitna fazna brzina talasa). Grupna brzina nije limitirana na brzinu svetsloti (osnovni kurs elektrodinamike) i ima dosta experimenata gde je pokazano da je ta brzina veca od c. (a to cesto dovodi do zabune u javnosti).
Druga stvar koja cesto dovodi do zabune su brzine vece ob brzine svetlosti u datoj sredini sto je takodje isto normalno (cak neki detektori za elementarne cestice rade na tom principu)
Slican experiment: http://external.nj.nec.com/homepages/lwan/demo.htm
Postoji dosta razlicitih tumacenja ovog experimenta ali rezultati nikako ne dovode u pitanje postulate STR.
O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
0

Dakla
Danijelo Danijeli

Član broj: 35917
Poruke: 107
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Teorija Relativnosti19.12.2004. u 19:21 - pre 236 meseci
onaj koji se krece brzinom pribliznoj brzini svjetlosti,ali ne zna da se krece(referentni sustav)mjeri vrijeme kod nekog drugog tijela koje se krece brzinom u odnosu na njega za pola manjom od brzine svjetlosti,zar ovaj prvi nebi mjerio da kod ovog drugog vrijeme sporije tece???a za nas na zemlji bi vrijme kod prvog teklo sporije ako smo mi u stanju mirovanja naspram njih???dali je to tocno po einsteinu
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti19.12.2004. u 20:46 - pre 236 meseci
Citat:
Cybernoid II: Pa zavisi od toga sta se tacno misli pod informacijom.


Evo šta se podrazumeva. Ajnštajn miruje u odnosu na Rozena i nalazi se na rastojanju l od njega. Pošalje mi Mocartovu 40-tu simfoniju, Rozen mu vrati natrag muziku koju je primio, i Ajnštajn izmeri da je od emitovanja do prijema proteklo kraće vreme od 2l/c. Ovo je rezultat od pre nekoliko godina. Takvi fenomeni ranije nisu bili poznati. Znalo se za distantivne korelacije, koje odgovaraju onome što si ti opisao, ali ne i za ovo. No, to i dalje ne dovodi u pitanje OTR, već neke zaključke koje je Ajnštajn izvukao iz OTR, a koji iz nje ne slede.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

zzzz
Član broj: 11810
Poruke: 2156
*.dialup.blic.net.



+197 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti19.12.2004. u 21:19 - pre 236 meseci
(nastavak)-samo da završim započetu misao,pa neću više daviti.
------------------------------------------------------------------
Postoji mjerna oprema za direktno mjerenje talasne dužine zvuka.
Ako se prizna da će mjerenje talasne dužine kod zvuka (za slučaj opisan pod A2),dati krivi rezultat zašto ne očekivati da će isto važiti i za svjetlost koja se od izvora uvijek širi istom brzinom c.
Ako bi ovakvo mjerenje primijenili u slučaju B3 dobili bi ispravan rezultat.Našli bi
da je talasna dužina kraća a frekvencija povećana.Umnožak bi dao nepromjenjenu
brzinu zvuka kroz mirnu atmosferu ka prijemniku.Trenutni razmak između susjednih
''vrhova'' talasa je smanjen zbog kretanja izvora .Ovako bi se ponašala i svijetlost ako
bi vrijedila eterovska teorija.Ali ne vrijedi, pa ne vrijedi ni ovakvo mjerenje.
Da izračunam prividno skraćenje talasne dužine za slučaj A2(izvor miruje a prijemni uređaj ide k njemu brzinom v1).
Kad bi uređaj mirovao :Mi uštimamo reflektore tako da se razdvojeni talas sinhronizira na prijemniku,zatim pomjeramo R2 sve dok ne postignemo ponovo sinhronizaciju.Ovo pomjeranje bi iznosilo pola talasne dužine.Tada bi naredni talas (2) preuzeo ulogu sinhronizacije.
Ali ako se kreće:Tada pomjeranje treba biti nešto manje jer dok (2) stigne do polovice talasne dužine i R2 se premjesti dotle.
Vrijeme da (2) stigne do mjesta susrreta sa R2 je:t=1/2f0=l0/2vz
Za isto vrijeme R2 se pomjeri za v1*t
Polovina prividne talasne dužine je l'/2=l0/2-v1*l0/2vz
l'= l0(1-v1/vz) je izmjerena (prividna) talasna dužina.
Znamo da je frekvencija porasla:f1=f0(1+v1/vz)
Ako probamo izračunati brzinu zvuka iz ovog:v'z1=f1*l'=f0*l0(1-(v1/vz)^2)
v'z1=vz(1-(v1/vz)^2)
Ispade da se brzina zvuka čak nešto smanjila.
Ovom komparacijom kretanja svjetlosnog i zvučnog talasa kod Doplerovog efekta
ispada da je mjerenje pogrešno.Instrumenti pokazuju prividnu talasnu dužinu,a ne stvarnu.Ako bi je korigovali faktorom c/(c-v) dobili bi stvarnu talasnu dužinu.
Pomnoženo sa izmjerenom frekvencijom ispala bi brzina svjetlosti:
-klasično slaganje brzina.
Ipak samo eksperimentalna provjera može ovo potvrditi ili negirati.A može se
provesti pomoću impulsa tj. izbjegavanjem postupaka sa interferencijom.Postoji jedan prirodni fenomen koji ide ovom u prilog.Pulsari koji su približno u ravni putanje zemlje mijenjaju broj impulsa u zavisnosti da li zemlja ide ka njima ili od njih.
Nešto sam pisao o pulsarima (29.9 na ovoj temi).Tu je i jedna skica:
http://www.elitesecurity.org/poruka/fajluzporuku/453301
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

Dakla
Danijelo Danijeli

Član broj: 35917
Poruke: 107
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Teorija Relativnosti19.12.2004. u 22:35 - pre 236 meseci
onaj koji se krece brzinom pribliznoj brzini svjetlosti,ali ne zna da se krece(referentni sustav)mjeri vrijeme kod nekog drugog tijela koje se krece brzinom u odnosu na njega za pola manjom od brzine svjetlosti,zar ovaj prvi nebi mjerio da kod ovog drugog vrijeme sporije tece???a za nas na zemlji bi vrijme kod prvog teklo sporije ako smo mi u stanju mirovanja naspram njih???dali je to tocno po einsteinu


dajte odgovorite na ovo,tocno ili netocno,samo to recite???
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

zzzz
Član broj: 11810
Poruke: 2156
*.dialup.blic.net.



+197 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti19.12.2004. u 23:37 - pre 236 meseci
da
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti20.12.2004. u 11:20 - pre 236 meseci
Citat:
Ajnštajn izmeri da je od emitovanja do prijema proteklo kraće vreme od 2l/c

Koliko se ja secam meri se fazna razlika dva signala. Imamo 2 detektora jedan
dobija svetlost stiglu kroz vakuum, drugi svetlost od istog izvora kroz tunel barijeru.
Na osciloskopu se posmatraju preklopljeni periodicni signali. Kada nema barijere
osciloskop se tako podesi da se nacrtani impulsi poklope. Zatim se postavi barijera
i na osciloskopu se uoci da impuls koji je stigao kroz barijeru prednjaci.

Citat:
No, to i dalje ne dovodi u pitanje OTR, već neke zaključke koje je Ajnštajn
izvukao iz OTR, a koji iz nje ne slede.

Zakljucak na koji se misli je da impuls i energija cestica moraju biti pozitivni realni
brojevi. To ne vazi u kvantnom svetu.

@Dakla
Vremenski interval izmedju dva dogadjaja je nepotpuna informacija bez informacije o
rastojanju izmedju ta dva dogadjaja. Vreme tece istom brzinom za sve ali u
razlicitim pravcima u 4D. Prividno skracenje vremena je posledica razlicite
dekompozicije 4D vektora polozaja, u razlicitim pravcima za razlicite posmatrace.
Razlicitno merenje vremena izmedju dva dogadjaja je uvek praceno razlicitnom izmerenom prostornom razdvojenoscu ta dva dogadjaja.




#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

Dakla
Danijelo Danijeli

Član broj: 35917
Poruke: 107
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Teorija Relativnosti20.12.2004. u 19:53 - pre 236 meseci
Prividno skraćivanje vremena????Pa zar nam dilatacija ne govori da vrijeme ne bi samo se prividno skraćivalo već da bi oni koji odu na putovanje brzinom približno svjetlosnoj po povratku zatekli da je na zemlji prošlo puno više nego kod njih na brodu, to nije prividno, to je stvarno.
 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti20.12.2004. u 20:29 - pre 236 meseci
Citat:
oni koji odu na putovanje brzinom približno svjetlosnoj po povratku zatekli da je na zemlji prošlo puno više nego kod njih na brodu

Da, zbog razlicitog ubrzanja.
Nisi precizno postavio prethodno pitanje.
#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti20.12.2004. u 23:31 - pre 236 meseci
Citat:
Cybernoid IIKoliko se ja secam meri se fazna razlika dva signala. Imamo 2 detektora jedan
dobija svetlost stiglu kroz vakuum, drugi svetlost od istog izvora kroz tunel barijeru.
Na osciloskopu se posmatraju preklopljeni periodicni signali. Kada nema barijere
osciloskop se tako podesi da se nacrtani impulsi poklope. Zatim se postavi barijera
i na osciloskopu se uoci da impuls koji je stigao kroz barijeru prednjaci.


Dakle, to je to. Prvo muzika, pa onda foton. Muzika je stigla za 4,7 puta kraće vreme. Drugim rečima, Ajnštajn je mogao da primi natrag muziku od Rozentala i pre nego što foton koga je Ajnštajn poslao stigjne do Rozentala.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti21.12.2004. u 08:25 - pre 236 meseci
M.M.: „Drage moje i dragi moji“- Morao sam da se preispitam, da dođem sebi, da se sredim.
M. Milošević: „..., pokazati da u teoriji nešto ne valja na popularnom nivou znači da je ta teorija bila veliko đubre a oni koji su u nju verovali velike budale, ...“ – Čini mi se da ničim nisam izazvao ovakvu reakciju (a kako se javlja po drugi put, morao sam se preispitati).
Cibernoid: „...Na papiru možeš da napišeš šta hoćeš ako te veličine ne predstavljaju veličine u stvarnosti....“- Gledam nacrtane veličine: 2l0 , ct, vt, ct', vt', ct1, ct2, razmišljam o matematičkim iskazima za te veličine, preispitujem svaku oznaku i svaki matematičko-geometrijski i fizički sadržaj pojedinačno. Kako te iste veličine kod drugih nešto znače, nešto predstavljaju (kod Spreče je to šta hoćeš i ne predstavljaju veličine u stvarnosti, a nisam ih ja „izmislio“).....
Ima li smisla da nastavljam ?!
1.) „Kućna finansijska policija“ izdala zabranu na korištenje Interneta (a nemam svog Soroša da mi pokrije troškove);
2.) Istrčao sam ne spreman za Internet ( nauči Sprečo: šta je to softwer i hardwer i kako ustabiliti programe, da te ne zezaju svake sedmice, nauči kucati formule, crtati bar osnovne geometrijske likove, kako se uređuju i plasiraju crteži na Web-u,....);
3.) Šta to, Sprečo, ne valja u tvojim spoznajama do kojih si došao na osnovu ove dvije jednakosti: a) ct1 = l0 + vt1, i b) ct2 = l0 – vt2, provjeravajući na sve moguće načine smisao: a + b , a – b , a/b , a∙b , i prepostavke da su Lorencove i Ajnštajnove formule istinite za sve moguće „događaje“ u fizičkoj stvarnosti (dakle, uvijek moguće, primjenjive i istinite)?
Provjerom na konkretnim primjerima, obrađenim i navedenim u literaturi u svim oblastima do kojih sam mogao „dokučiti“, moje spoznaje se pokazuju tačnim, a ipak niko ih „ne šljivi ni dva posto“, poslušaj, Sprečo, svoju mater kad ti kaže: „Ako dvojica kažu – pijan si – valjaj se“. Možda se to meni samo čini da su moje spoznaje istinite, primjenive i korisne?!
4.) Nedavno sam na Prirodno-matematskom u Tuzli pretrpio pravi pravcati šok (emotivno poremećen, izlaz iz šoka propratio sam suzama). Mogu li ja (u ovim godinama) podnijeti sve to ( direktno i indirektno vrijeđanje, ismijavanje i ruganje)? Trenutno, nemam snage za to.
Ima li smisla da nastavljam?? Jedino M. Kecman kao da se interesuje za moja mišljenja i pokazao je direktnu podršku i pomoć. Ostali, nisam uočio ni malo dobronamjernosti (samo osude, kritike, pa i direktna ....).

 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti21.12.2004. u 09:44 - pre 236 meseci
Ajmo ovako
Slazes se da je Pitagorina teorema istinita.
Zbir kvadrata nad katatetama jednak je kvadratu nad hipotenuzom.
Recimo da mi neko da jedan drveni trougao, kolike su njegove dimenzije i da li je taj
trougao pravugli, ja ne znam niti mogu ikako da saznam sa 100% tacnoscu.


Da li vidis razliku izmedju sledecih tvrdnji.

1.) Za svaki pravougli trougao vazi Pitagorina teorema.
2.) Ako imamo jedan pravougli trougao, za njega vazi Pitagorina teorema.
3.) Zamislimo jedan pravougli trouagao, za njega vazi Pitagorina teorema.
4.) Ovo je izraz za Pitagorinu teoremu (ubaci forumulu), gde su sledece velicine (navedi definicije)
5.) Kada bih imao jedan drveni trougao cije su duzine 3,4 i 5 (ubaci jedinicu mere)
onda bi taj trougao bio pravougli.

6.) Za ovaj ovde drveni trougao izmerene su sledece priblizne vrednosti duzina
(ubaci velicine i relativne greske), koje se u granicama tacnosti mogu uklopiti
u Pitagorine formule (izracunaj odstupanja za svaku velicinu ponaosob,
izmedju vrednosti izracunate na osnovu ostale dve vrednosti ubacene u formulu i izmerene vrednosti)

Na prvom casu fizike u srednjoj skoli profesor me je pitao: "Sta ima veci znacaj u
fizici, teorija ili eksperiment?" Odgovorio sam brzopleto: "Teorija."
A on mi rece :"Oboje su podjednako vazni, teorija ne znaci nista ako se ne zasniva
na eksperimentalnim podacina, a bez teorije ne bi znali kako da tumacimo rezultate
eksperimanta.Logika fizike je sledeca:
Izmedju izmerenih i teorijskih izracunatih vrednosti uvek postoji neko odstupanje.
Za vazecu teoriju se uzima ona koja daje manja odstupanja. Svi izrazi samo priblizno
opisuju stvarnost, neki sa manjom, neki sa vecom tacnoscu."




#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

Dakla
Danijelo Danijeli

Član broj: 35917
Poruke: 107
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Teorija Relativnosti21.12.2004. u 12:11 - pre 236 meseci
Tako je u ovom mom slucaju taj brod trpi neko određeno ubrzanje a zemlja ne,ako je i paradoks blizanaca i opovrgnut,on uopce ni ne postoji jer je ocito da te dvije teze nisu reverzibilne.procitaj ovo i sam shvati di jue kvaka,nema smisla da ti ja kazem,ali citaj tako da nevjerujes,pa ti mozda i navre neko pitanje,kao,di,sta,zasto,ima tu jedan veliki propust,ali nebi o tome jos.
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti21.12.2004. u 14:21 - pre 236 meseci
Dajte mi ct i vt koristit ću geometrijsku konstrukciju i konstruisti vam sve Ajnštajnove i Lorencove dužine. Za upućene je to „krupna izjava“. Ignorisana je (ili omalovažena) na ovom Forumu. Iz toga možeš izvesti neke zaključke o preciznosti, tačnosti i međuzavisnosti tih dužina.
Kako si sve svoje istine čvrsto vezao za svjetlost uzalud sam napominjao da ovo c može biti oznaka za brzinu svjetlosti u prostoru bez materije, ali (za mene) je to bilo koja brzina iz intervala 0<c<∞. Čim sam pomenuo pojam – brzina – već sam posredno morao imati na umu i pojmove dužina i vrijeme. Da bi tom pojmu – brzina svjetlosti u.....je...moram imati i jedinice mjere za dužinu i vrijeme. Čim spomenem jedinice mjere eto i novog pojma – upoređivanje veličina iste vrste – mjerenje, a kao rezultat mjerenja rađaju nam se novi pojmovi i proširuju postojeći pojmovi. Dakle, nisam ni zazinuo a već koristim jasne sadržaje pojmova: dužina, vrijeme, brzina, jedinice mjere, (mjerni) broj. Sve to prije bilo kakvog tvog eksperimenta, posmatrača (ne smijem ovdje upotrijebiti moj naziv za „posmatrače“- j....i). Zato sam i tebi i Nedeljku tražio da vidimo (definišemo) šta to imamo u startu , u tački P(0,0,0), prije bilo kakvih zaključaka. Ako kasnije spoznam da mi rezultati posmatranja opovrgavaju moje polazne istine onda se moram opet vratiti na početak i vidjeti šta mi je to c, mijenja li se od slučaja do slučaja sadržaj tog pojma u svim svojim detaljima (dužina, vrijeme, jedinice mjere, mjerni broj brzine), u odnosu na šta se iskazuje ta brzina,.....
Kako si relativno kretanje spreman spoznavati samo pomoću brzine svjetlosti i jedne od strogo uslovljene fizičke pojave (interferencije) vezan si i za talasnu dužinu, te opet prije bilo kakvog mjerenja (eksperimenta) moraš imati pojam dužine (jedinice za dužinu), ako nemaš onda iz rezultata mjerenja (ni pomoću broja interferentnih pruga) ne možeš izvlačiti nikakve zaključke o dužinama, vremenskim intervalima i brzinama.
Ako u startu takođe definišeš novu brzinu 0<v<c , i za tu brzinu moraš koristiti sve ranije navedeno i definisano. Nisi ni zucnuo: K0K' = , a već imaš izgrađene pojmove i sadržaje pojmova: kretanje, dužina, vrijeme, brzina, jednoliko pravolinijsko kretanje,....
(sve ovo sam naveo kao odgovor M. Miloševiću na: „...pokazati da u teoriji nešto ne valja na popularnom nivou znači....“. Plitko razmišljaš M. Miloševiću. Zaviri malo bolje i dublje, zaroni, da vidiš šta je i ispod površine Ajnštajnovih izjava i istina.).




 
0

sslavko
Auckland, NZ

Član broj: 17156
Poruke: 81
*.beotel.net.



Profil

icon Re: Teorija Relativnosti21.12.2004. u 23:04 - pre 236 meseci
Ispod Ajnstajnovih izjava je samo njegovo tumacenje pojava koje su izazvale zbunjenost fizicara. Nikoga on nije terao da prihvati njegovo misljenje niti je poturao nesto pod nekoga niti se krio iza bilo cega. On je izneo svoje misljenje a ostali, odnosno ogromna vecina ostalih su ga pre ili kasnije prihvatili.
A ono „...pokazati da u teoriji nešto ne valja na popularnom nivou znači....“ je vrlo lepo receno i znaci upravo to sto je receno. Da niko za 100 godina ne vidi tako ocigledan propust bi zaista bilo smesno i onda bi sve fizicare sveta koji su ziveli i radili poslednjih 100 godina mogli nazvati budalama. Znaci da objasnjenje za sve ovo sto ti nije jasno postoji i da su mnogi to prezvakali i objasnili a svi ostali su to prihvatili. E sad, drugo je pitanje zasto ti jos ne mozes da prihvatis ta tumacenja. Mozda ti ih niko ovde nije dovoljno dobro i precizno izneo.
Ja bih te molio da se konacno izjasnis o kljucnom pitanju, bez koga cela ova rasprava nema smisla, a to je pitanje konstantnosti brzine svetlosti. Nije pitanje da li je ona najveca moguca ili ne vec da li je ona uvek ista. A to JESTE eksperimentalno dokazano. Da li jasno i nedvosmisleno prihvatas ove rezultate i tu cinjenicu ili ne?
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti22.12.2004. u 06:56 - pre 236 meseci
Da je c = c u svima sistemima i pravcima (nezavisno od kretanja sistema, posmatrača, izvora, prijemnika) napisao sam puno puta. Međutim, šta je to c u Ajnštajnovim i Lorencovim formulama? Brzina svjetlosti? Brzina svjetlosti u prostoru bez materije? Neka konstanta?
Ni odgovor na ova (tri) pitanja nije jednostavan. Morate se udubiti malo dublje u izvođenje i primjenu Ajnštajnovih i Lorencovih formula (ne treba čitati samo izjave, već sagledavati i matematičko - geometrijske istine koje se tim izjavama uspostavljaju). To je jedan od razloga što nisam ovu diskusiju započeo u Forumu-matematika (kako je Filip predlagao), mada bi u tom forumu (bez pominjanja A. A.) sve moje istine glatko prošle. Međutim, potrebno je da baš fizičari uoče zašto je c = c moguće i tačno za svako 0<v<c, tek tada će i uvidjeti da nema tog eksperimenta koji neće potvrditi njihovu istinitost (istinitost formula), ali ne zbog Ajnštajnovih zaključaka o dilataciji vremena i kontrakciji dužina, već se njihovom primjenom uspostavlja dilatacija i kontrakcija (uzrok – posljedica). Fizička stvarnost (realnost) „suprotstavlja se“ svojim istinama (eksperimentalno utvrđenim) primjeni jednakosti na uslove u fizičkoj stvarnosti u kojima te relacije uspostavljaju netačnu geometriju prostora i netačnu fizičku stvarnost.
Ajnštajn svoje istine gradi na „jednodimenzionalnom“ prostoru (bez obzira što će neko sada „vrisnuti“ i istaći: ne – radi se o „četvero dimenzionalnom prostoru“, „pojma nemaš“, 4D – a ne pravac – kako ti tvrdiš), na uspostavi pravca od posmatranog do poredbenog objekta, definisanja dužine tog PK (početno, P – K, konačno, i nazad po tom pravcu). Kako uvijek to PK mjerimo pomoću svjetlosti (a ne moramo, ali je praktično i korisno) iz svog (nultog) sistema, moramo i primijeniti sve matematičke, geometrijske i fizičke istine iz (svog) K0 sistema. Drugih istina nemamo. Prostor bez materije niti možemo ubzati niti usporiti (to je naš nulti sistem, to je naš prostor koji „uvijek miruje“, naš Euklidski prostor, naša pozornica „događaja“).
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti22.12.2004. u 08:59 - pre 236 meseci
Ako su p i q realni brojevi i p>q , a Z = (p2 + q2)∙t, Y = (p2 – q2)∙t , X = 2pq∙t , stranice trougla, onda je taj trougao pravougli: Z2 = X2 + Y2 (Erih L. Kroneker).
Sfera (lopta) sa centrom u P (0,0,0) i poluprečnikom r = ct, presječena ravninom kroz centar sfere, uvijek će nam u toj ravnini dati kružnicu, prečnika A'A = 2ct, bilo koja tačka (N) te kružnice, koja je različita od A' i A (moram opisno, ne znam vam nacrtati) dat će pravougli trougao sa stranicama: A'N, AN i A'A. Ako u toj kružnici imamo PB = K0K' = vt, (vt – po pravcu A'A), i povučemo okomit pravac na A'A, kroz tački B(vt,0) i presjek tog pravca sa kružnicom r = ct označimo sa onom tačkom N dobit ćemo još dva pravougla trougla: sa stranicama: PN = PA = ct, PB = vt , i BN = t, i trougao sa stranicama: BN, BA i AN. Povučemo li normalu iz B na pravac PN (presječnu tački označimo sa H) dobit ćemo nove pravougle trouglove i dužine: HN i PH, itd.
Takva geometrijska slika uvijek je moguća , za svako ct i vt (bilo kojeg omjera ct/vt = n) određuje sve Ajnštajnove i sve Lorencove dužine, i uvijek se obistinjuje za svako zadano l0 i obratno: svako zadano ct i vt ima svoje l0, za svako 0<v<c (pa i kad je c – brzina svjetlosti u „prostoru bez materije“). Dakle, uvijek ćemo imati tačne geometrijske istine:
(BN)2 = (ct +vt)∙(ct – vt) = 2ct1∙2ct2 = 2ct0∙ct = (2ct')2, (ovo t' je Ajnštajnovo t') , i BN = x' + vt' (ovdje je t' Lorencovo x'/c).
Ugao APN = α , i ugao AA'N = α / 2. Ugao α određen je veličinama c i v , i ne zavisi od vremenskih intervala. Međutim, kada se pokuša uspostaviti neki drugi ugao ( u nekom narednom trenutku, zadržavajući postojeće c i v , nastaje „uzbuna“, nesklad prostora i vremena), a to je upravo Cibernoid pokušao u jednom momentu (možda i ne svjesno), nakon uspostavljanja tačne geometrijske istine: (ct')2 – (vt')2 = (l0)2, vodeći samo računa o odbijanju svjetlosti (a ne i geometriji). Primjenom Lorencovih jednakosti na dva različita trenutka upravo se realizuje ta geometrijska „začkoljica“ (i naravno, dužina ili vrijeme mora „trpjeti“, a kod Ajnštajna je to malo drugačije: malo trpi dužina, malo vrijeme, jer je Ajnštajn „izjavom definisao“: dužina l0 u „mirovanju“ je dužina l' „u kretanju“).
Kakve to ima veze sa brzinom svjetlošću (zapitat će se oni koji ove tekstove samo čitaju, ne prihvatajući se olovke i provjere nevedenih jednakosti)? Naravno, njima moram nacrtati:
(ct + vt) = 2ct[su]1 i dijeliti obje strane sa (c), isto to za (ct – vt) = 2ct2, i tako redom, dužinu po dužinu, kako bi vidjeli da sve „mjerimo“ brzinom (c), a što se to u „konačnom rezultatu“ iskazuje bilo kao geometrijska sredina ili kao aritmetička sredina, ni „s milicijom“ ih ne bi mogao natjerati da vide. Njima je bitno da se nešto „izmjeri“ (podijeli)sa c i tako „predvidi“ rezultat eksperimenta i pokaže se da je taj rezultat tačan (predvidiv).

 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti22.12.2004. u 10:42 - pre 236 meseci
Citat:
Morate se udubiti malo dublje u izvođenje i primjenu Ajnštajnovih i
Lorencovih formula (ne treba čitati samo izjave, već sagledavati i matematičko -
geometrijske istine koje se tim izjavama uspostavljaju).

Citat:
Međutim, šta je to c u Ajnštajnovim i Lorencovim formulama? Brzina
svjetlosti? Brzina svjetlosti u prostoru bez materije? Neka konstanta?

Slazem se.
To je tangens ugla izmedju tzv. nul vektora u 4D i referentnog smera "posle".
U vakuumu pravac prostiranja svetlosti se polkapa sa pravcem nul vektora.
Sta je to nul vekor? To je vektor cije su komponente razlicite od nule, a intenzitet,
izracunat na osnovu (indefinitne) metrike, jednak nuli.

Citat:
Fizička stvarnost (realnost) „suprotstavlja se“ svojim istinama
(eksperimentalno utvrđenim) primjeni jednakosti na uslove u fizičkoj stvarnosti u
kojima te relacije uspostavljaju netačnu geometriju prostora i netačnu fizičku
stvarnost.

Nije mi bas najjasniji smisao ove poruke. Koja geometrija? Geometrija na kojoj
se zasniva teorija relativnosti, nije euklidska. Relacije izmedju eksperimentalno
izmerenih velicina se sa velikom tacnoscu uklapaju u tu neeuklidsku geometriju.
Te iste velicine se sa mnogo manjom tacnoscu uklapaju u klasicnu geometriju.


Citat:
Ajnštajn svoje istine gradi na „jednodimenzionalnom“ prostoru ...
na uspostavi pravca od posmatranog do poredbenog objekta, definisanja dužine tog
PK (početno, P – K, konačno, i nazad po tom pravcu). Kako uvijek to PK mjerimo
pomoću svjetlosti (a ne moramo, ali je praktično i korisno) iz svog (nultog) sistema,
moramo i primijeniti sve matematičke, geometrijske i fizičke istine iz (svog) K0
sistema. Drugih istina nemamo.


Ako sam dobro razumeo,a nadam se da jesam, tu si velikim delom u pravu, to je
kljucna stvar. Samo sto se taj "1D prostor" u TR definise kao podprostor 4D
prostora (koji sadrzi sve te moguce 1D podprostore). Svakom takvom 1D
podprostoru mozemo dodeliti nekakvu duzinu. Posmatrac nije nista drugo do i sam
takav "1D prostor i jedine informacije koje ima su medjusobne relacije izmedju
(Fejmanove) mreze takvih 1D prostora.

Citat:
Prostor bez materije niti možemo ubzati niti usporiti (to je naš nulti sistem,
to je naš prostor koji „uvijek miruje“, naš Euklidski prostor, naša pozornica
„događaja“).


Ako sam dobro razumeo, ti tvrdis da postoji jedan jedinstveni 3D prostor za
opisivanje medusobnog polozaja i njemu pridruzen parametar za opisivanje
redosleda i brzine promena. Da je taj prostor stvaran, te da su matematičke,
geometrijske i fizičke relacije moraju definisati u odnosu na njega da bi bile istine,
u suprotnom su samo privid?

Isto tako, ako sam dobro razumeo, ti tvrdis u tom 3D prostoru ne postoje narociti
smerovi "napred" ("nazad"), "levo" ("desno"), "gore" ("dole"), vec da su to ljudske
tvorevine.

Ja tvrdim da je pozornica 4D i da u njemu ne postoje narociti smerovi "napred"
("nazad"), "levo" ("desno"), "gore" ("dole"), "pre" ("posle"), vec da su to proizvoljno
izabrani referentni smerovi.


Razlika u tvom i mom nacinu razmisljanja je u tome sto ti smatras da je polazna
osnova zasebni 3D prostor i zasebni tok vremena, koji kada se objedine cine moj
4D prostor; ja smatram da je tvoj nacin razdvajanja mog polaznog 4D prostora na
zasebni 3D prostor i tok vremena samo jedan od mogucih, odredjen tvojim izborom
referentnog smera "posle".

Ogranicimo raspravu na ovaj detalj, za sada nije bitno ko je u pravu, sta je fizicka
realnost, jer je ovo jos uvek samo matematika.
Da li je to ono sto ti tvrdis i da li razumes sta ja tvrdim, sa matematickog
stanovista?






#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.rcub.bg.ac.yu.



+2790 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti22.12.2004. u 14:14 - pre 236 meseci
Sprečo, kada sam pitao šta to u izvođenju koje sam naveo ne valja, odgovorio si da pre svega ne valjaju oznake. Mrzelo me je da odgovaram, jer sam mislio da će Sajbernoid da reaguje, a nisam ni imao mnogo vremana. No, post je moj, pa je red da ja i odgovorim.

Imam pravo da koristim ma kakve oznake, uz jedine uslove da različite stvari označavam različito, i da se zna šta se kojom oznakom označava.
Citat:
Sprečo:Dužinu od plafona do poda (po okomitom smjeru) mjerimo u K0 u odnosu na K0

Ovaj iskaz nema previše smisla. Imao bi smisla iskaz "Dužinu od plafona do poda (po okomitom smjeru) mjerimo u sistemu K0, gde je K0 rederentni sistem vezan za vagon". No, bitno je da nije sporno da će tu istu dužinu izmeriti i onaj ko stoji na peronu.

Dakle, t je bila oznaka za vreme koje je proteklo tokom putovanja fotona od plafona do poda za putnika u vozu, a t' za čoveka sa perona. Uz te oznake izvedena je jednakost Drugim rečima, oni neće izmeriti isto vreme. To je smisao relativizacije vremena.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.as54.tz.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti22.12.2004. u 14:26 - pre 236 meseci
Postoji li tačka (linija, prava linija, površ, ravna površ, prostor , ograničen prostor)? Objektivno-Ne. Subjektivno – Da (dok mislimo i zamišljamo – da, to Nešto, sastavljeno od Ništa – ne postoji bez naše svijesti. „Čovjek je mjerilo svih stvari, postojećih – da postoje, nepostojećih – da ne postoje“). Postoji li broj? Zakrivljenost prostora? Euklidski – neeuklidski prostor? Sve su to samo apstraktni pojmovi, kojima tek čovjek daje smisao, na osnovu prethodnih iskustava i spoznaja, smisao im daje u sadašnjosti , a na osnovu prethodnih iskustava i procjena - u sadašnjosti predviđa sadržaje zbivanja u budućnosti.Bilo šta da posmatra – sada – primijenit će prethodna iskustva i znanja. Ako nema prethodna iskustva u „dilataciji vremena“, „kontrakciji dužina“, neeuklidskom prostoru, i zbivanjima u takvim uslovima, ne može ni u sadašnjosti predviđati budućnost izvan tog iskustvenog – zakonitostima definisanog- prethodnog zbivanja. Ljudska svijest je strogo izgrađena u skladu sa prirodnim zakonitostima i zbivanjima.
Šta tačnije opisuje fizičke sadržaje u objektivnoj stvarnosti (stvarnosti na koju naša svijest nema uticaja, bar prema našim spoznajama) Euklidski ili neeuklidski prostor? Ne možeš ni početi razmišljati o neeuklidskom prostoru dok se ne osloniš na Euklidski prostor, nemožeš ni z izgovoriti o zakrivljenosti prostora dok se ne osloniš na Euklidski prostor. Nema tenzora, nema zakrivljenosti, nema mnogo toga bez Euklidskog prostora i tvrditi da je on samo granični slučaj (omalovažavajući njegovu suštinsku ulogu u svemu mogućem) je isto kao kad bi rekao nema tačke (kao zamišljenog mjesta u prostoru, a čitav prostor i euklidski i neeuklidski sastavljen od tog – ništa – tačka po tačka). U neeuklidskom prostoru – moraš koristiti Euklidski, a u Euklidskom ne moraš neeuklidski. Šta je onda čiji podskup?
Za posmatranje svih tih Ajnštajnovih „zavrzlama“ nisu nam potrebni nikakvi koordinatni sistemi i vještačke tvorevine (u mikro ili makro svijetu, daleko od naše stvarnosti) imamo naš Mjesec i prostor vezan za njega (i zbivanja na njemu), imamo našu Zemlju, prostor vezan za nju i zbivanja na njoj, imamo naše Sunce, prostor vezan za njega i zbivanja u tom prostoru. Uspostavimo bilo koje K0K' na tim objektima i diskutujmo do mile volje o P – K (posmatranom i poredbenom), biće nam jasnije i Ajnštajnove i Lorencove jednakosti (ne treba nam zamišljeni i izmišljeni svijet). Kome to vrijeme drugačije teče? Koje se to dužine „skraćuju“ (pa makar malo po malo, nakupi se)?
Čitav tenzorski račun, čitav 4D prostor osmišljen je na osnovi Ajnštajnovih i Lorencovih polaznih postavki (pomoću njih „analizirati“ polazne postavke znači samo potvrditi ili ne potvrditi da ima – nema Boga, u zavisnosti koju smo postavku u startu naveli kao naše polazište).
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Teorija Relativnosti
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: << < .. 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 426255 | Odgovora: 2583 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.