Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Teorija Relativnosti

elitemadzone.org :: MadZone :: Teorija Relativnosti
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: << < .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 424988 | Odgovora: 2583 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zzzz
milan kecman
bluka

zzzz
Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti31.12.2004. u 00:20 - pre 235 meseci
Citat:
mmilan: p.s. Moderatori - zakljucajte ovu temu, ako neko proba da ukapira nesto o TR odavde pametnije je da izvrsi samoubistvo

Ja sam ti iskreno pohvalio sajt jer je po mom mišljenju najbolji,zato što si
dosta toga uradio svojim riječima.Mislim na ona tvoja originalna objašnjenja
nekih paradoksa.Pjesmicu sam ubacio samo zato jer ukazuje šta je to dogma.
Ja mislim da TR nije u redu.Da li si pročitao zašto to tvrdim?To su one dvije skice
gdje objašnjavam grešku u zaključivanju ograničenosti max. brzine.
Naj jači kontra odgovor je bio :" Pa nisu za ovih sto godina valjda svi naučnici
bili budale".Znam ja da nisu.Pola ih je bilo upravo kao ti i oni su prevagnuli.
Ako prevagne druga opcija tu ćeš opet biti ti.Znam ja takve.
A sad prije nego se samoubijem,objasni ti nama svima:kako se iz MM eksperimenta
može doći do zaključka da je najveća moguća brzina c=300 000 [km/s]?

[Ovu poruku je menjao zzzz dana 31.12.2004. u 01:27 GMT+1]
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

zzzz
Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti31.12.2004. u 00:22 - pre 235 meseci
Polako bez nerviranja.
SRETNA VAM SVIMA NOVA GODINA I SVI OSTALI PRAZNICI KOJI SLIJEDE
DO IDUĆE nove godine.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Teorija Relativnosti31.12.2004. u 00:55 - pre 235 meseci
I meni mnogo toga u TR deluje besmisleno i glupo, ali za razliku od vas koji je ovde napadate smatram da postoji jos mnogo stvari koje je TR objasnila a ja jos nisam uspeo da razumem, niti naisao negde na ta objasnjenja (cinjenica da se teorija relativnosti ne radi ozbiljno cak ni na osnovnim studijama fizike na vecini fakulteta valjda nesto govori?) Ovde sam vec reako da je mnogo lako tumaciti i traziti greske i nejasnoce u popularnim objasnjenjima teorije, ne moze se bas sve reci popularnim jezikom. Nakon postavljanja tog sajta dobio sam stotine razlicitih e-mailova sa tvrdnjom da TR nije tacna (najduzi je bio cak 15 kucanih strana). Najveci broj tih e-mailova svodio se na postavljanje ekvivalencije izmedju zvucnih i svetlosnih talasa i na osnovu te veze se baziralo tumacenje netacnosti TR (a o slicnosti izmedju pomenutih talasa nema ni govora). Za svaku ozbiljnu diskusiju o ispravnosti TR potrebno je procitati gomile strucnih radova koji su do sada objavljeni (teorijski i eksperimentalni).
Neko je ovde lepo rekao - najveca greska TR je sto se predaje na popularnom nivou. Teorija relativnosti nisu Lorencove transformacije koje ste ovde navodi tacne su isto koliko i v=s/t! Ako hocete da napadate TR predjite na racun u rimanovom ili kom vec prostoru, sa potpuno drugacijom metrikom nego ovaj nas, zaboravite na klasicne vektore predjite na cetvorovektore i tenozre. Tek onda ce ta analiza da ima nekog smisla.

c=300000 km/s maksimalna brinaz - da li cinjenica da je to postulat nesto govori? To je potpuno emiriski zakljucak, nema teorijskog objasnjenja jednosavno priroda tako funckionise (bar ono sto smo do sada videli). Covek je to prepostavio, napravi teoriju i pokazalo se da ta teorija funkcionise (za sada). MM eksperiment je imao za cilj da klasicnom fizikom objasni ponasanje svetlosti ali je to bilo nemoguce, tek je TR uspela da objasni rezultate experimenta.

Toliko od mene o ovoj temi. Pridruzicu se gomili fizicara neznalica kojima ne pada ni na kraj pameti da probaju da se ukljuce u ovakve diskusije (iz razumljivih razloga).

Zelim svima koji ovo citaju SRECNU NOVU 2005 godinu (inace, 2005 godina proglasena je svetskom godinom fizike upravo u cast Albertu Ajnstajnu, kao stogodisnjica od objavljivanja STR).

p.s. Ovako pocinje jedan od dobrih foruma na temu teorije relativnosti i fizike uopste (www.physicsforums.com):
"This forum is meant as a place to discuss the Theory of Relativity and is for the benefit of those who wish to learn about or expand their understanding of said theory. It is not meant as a soapbox for those who wish to argue Relativity's validity, or advertise their own personal theories. All future posts of this nature shall either be deleted or moved by the discretion of the Mentors.

Thank you for your cooperation."

Pozdrav i srecno




O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti31.12.2004. u 06:21 - pre 235 meseci
Slavko (ako si provjeravao matematičke istine koje sam navodio, obzirom na tvoju reakciju čini mi se da nisi), jesi li se uvjerio u sljedeće:
1) Razdaljinu dva tijela (A – B = B – A = vt = K0K') u međusobnom relativnom kretanju brzinom v (brzina v – monotona, pravolinijska) uvijek „mjerimo“ pomoću brzine: c = c , tako da u svakom konkretnom primjeru imamo matematičke, geometrijske i logičke istine: K0K'/c = vt/c = tv = t1 – t2, tako da ćemo u svakom mogućem konkretnom slučaju imati: vt = ctv? Ako dužine: vt i ct mjerimo po istom pravcu, iz iste tačke P, onda će uvijek (u svakom konkretnom primjeru, bez izuzetka) trougao sa stranicama: PA = PN = ct = ct1 + ct2, PB = vt = ctv = ct1 – ct2 i BN = t = 2ct' = c∙2 , biti pravougli, (dokazao E. L. Kroneker, a ne Sprečo, ja samo ukazujem na tu istinu – za svako 0<v<c, pa i kada je c – brzina svjetlosti u „prostoru bez materije“). Primjećuješ li da su sve tri dužine iskazane pomoću brzine c i tri različita vremenska intervala: (t1 +t2) , (t1 – t2) i 2 = 2t'.
Za navedene istine imamo i sljedeće matematičko – geometrijske i fizičke istine:
(ct + vt) = 2ct1 , (ct – vt) = 2ct2 , 2ct1 – ct = ct – 2ct2 = vt = K0K', tako da je 2ct' - geometrijska sredina (G), ct – aritmetička sredina (A) i 2l0 = 2ct0 – harmonijska sredina (H) za 2ct1 i 2ct2, tako da ćemo u svakom mogućem konkretnom fizičkom događaju imati tačnu (istinitu) jednakost: A∙H = G2, sve to za svako 0<v<c, i svako ct i vt ( svako ct i vt ima „svoje l0“ i svako l0 ima „svoje“ ct i vt). Dakle, nema fizičkog događaja u kojem nije moguća Ajnštajnova jednakost: 2ct0 : 2ct' = 2ct' : ct = t : ct = = sin α , i to bez ikakve „dilatacije vremena“ ili „kontrakcije dužina“, tačno za svako 0<v<c.
To što se 2l0 – „u mirovanju“ poistovjećuje sa 2ct' „u kretanju“ nema blage veze sa istinom ( jedva sam vas priveo tome kroz konkretan primjer koji je Nedeljko „isforsirao“).
2ct0 = 2ct'∙sin α = ct∙sin2 α je matematička, geometrijska i fizička istina. M. Miloševiću moram (ponovo) ukazati na njegovo „brzopleto“ zaključivanje.
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.as54.tz.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti31.12.2004. u 08:38 - pre 235 meseci
2) M. Miloševiću, opet „na galamu“ (bez argumenata)?! Ako ja ustvrdim da ću uz pomoć šestara i lenjira konstruistati Ajnštajnove i Lorencove dužine (bez ikakve „dilatacije“ i „kontrakcije“), za svako ct i vt ( daj mi samo te dvije dužine, ne trebaju mi mjerni brojevi, niti jedinice mjere ), zar vam to ništa ne govori?!
Ako ustvrdim da je ct/vt = ct'/vt' = n = 1/cos α, tačno za svako 0<v<c , pa i kada je c – brzina svjetlosti u „prostoru bez materije“, možeš li to osporiti? Možeš li osporiti da ću pomoću „faktora“: izračunati sve ono što ćeš ti izračunati pomoću „faktora“: ? Možeš samo ponoviti (puno put sam to čuo): „Ma, sigurno si negdje pogriješio, ali ne znam gdje. Da imam vremena baviti se tim, sigurno bi ti to i dokazao, ali imam prečeg posla. Da je to tako, kako tvrdiš, već bi to neko do sada uočio“. Da li bi takvi „argumenti“ poništili neumoljivu matematičku logiku, koja ukazuje na Ajnštajnove i Lorencove istine?
Ono tvoje „prihvaćeno od s v i h fizičara“, jednostavno, ne stoji (ima puno ozbiljnih fizičara koji to i nisu prihvatili). Nisu svi tekstovi na Internetu „prepisivački“ (potraži i one tekstove koji nisu u skladu sa tvojim mišljenjem).
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti06.01.2005. u 20:11 - pre 235 meseci
Relativno kretanje K0K' (inercijalno) načešće izražavamo brzinom v u nekom realnom vremenu t, a dužinu (razdaljinu) vt često mjerimo brzinom svjetlosti u vakumu c i tako dobijemo vremenski interval: tv = vt/c = t/n. Ovu prostu jednakost: n = c/v = t/tv možemo primijeniti na Ajnštajnove i Lorencove formule u STR i OTR, na Snelijusov zakon loma svjetlosti, na jednako promjenljiva (pravolinijska i kružna) kretanja, za bilo koji par brzina 0<v<c , bilo kojih skalarnih vrijednosti. Praktična primjena je jednoobrazna, u svim mogućim (konkretnim) slučajevima.
Primjenjujući taj metod računanja utvrdio sam da je:
Lorencovo (x' + x'/n) = x∙sin α = t∙ jednako Ajnštajnovom 2ct' , te da je u svakom konkretnom primjeru Lorencovo: (x – x/n) = x'∙sin α , (sin α je „relativistički faktor“). Kako je to matematička i geometrijska istina za svako 0<v<c moguće je sagledati smisao Ajnštajnovih i Lorencovih relacija na bilo kojem konkretnom primjeru. Takođe, u bilo kojem konkretnom „fizičkom događaju“ možemo i eksperimentalno potvrditi istinitost tih relacija.
Lorencove istine bazirane su na sljedećoj trigonometrijskoj istini:
x'(1 + cos α) = x∙sin α , te x/x' = (1 + cos α)/sin α , i
x (1 – cos α) = x'∙sin α , te x/x' = sin α / (1 – cos α ) , (cos α = v/c = vt/ct = vt'/ct' = 1/n).


[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 08.01.2005. u 06:21 GMT+1]
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti07.01.2005. u 11:14 - pre 235 meseci
Pređeni put svjetlosti u „prostoru bez materije“ ct i optička dužina puta u „optički gušćim sredinama“ za to isto vrijeme vt mogu poslužiti za cjelokupno razumijevanje Ajnštajnovih i Lorencovih matematičkih, geometrijskih i eksperimentalno-fizičkih istina. Tačka P je „probodište“, početak, fiksna tačka, za sva naša posmatranja i računanja. U toj tački zamišljeni svjetlosni pravac probada zamišljenu granicu između dvije optičke sredine (bilo da prodire iz optički gušće u optički rjeđu sredinu, ili iz optički rjeđe u optički gušću sredinu). U toj tački imamo početak ili kraj, baš po istim postavkama kao što tretiramo K0K' = K'K0 = vt u inercijalnim kretanjima i STR. Maksimalno: (ct + vt) = 2ct1 i minimalno: (ct – vt) = 2ct2 nije vam teško uočiti za pravac okomit na „graničnu ravan“ i to kao: a) vremenski razdvojene događaje, b)prostorno razdvojene događaje.
Ajnštajnove „istine“ vezane su za granični ugao loma: sin β = vt/ct = 1/n = cos α , upadni ugao β u „vakumu“ između normale na graničnu ravan i pravca prostiranja zamišljenog zraka svjetlosti, a ugao α je „ugao proklizavanja“. Prelomni ugao β' u tom slučaju ima vrijednost sinusa: sin β' = sin β/n = 1/n2 = v2/c2 = cos2 α. Ove istine mogu korisno poslužiti za brže i lakše izračunavanje svih mogućih veličina kod prelamanja, odbijanja, razlike optičkih putova (interferencija) svjetlosti, ali i za razumijevanje Ajnštajnovih veličina.
Ranije sam vam to prezentirao na dvije koncentrične kružnice i dužinama: vtv∙n2 = vt∙n = ct, što je isto to, samo kazano na drugi način.
 
0

mr.dr.sc...

Član broj: 44084
Poruke: 3
*.scst.hr.



Profil

icon Re: Teorija Relativnosti08.01.2005. u 16:05 - pre 235 meseci
neću duljiti, samo ću reći da je teorija relativnosti u užim znanstvenim krugovima debelo oborena...

a i nedavno je izvršen pokus pomoću procesa zvanog "svjetlosna propulzija" sa kojim je objekt koji ima masu sa kojom se može baratati, odnosno koja je vidljiva i opipljiva, ubrzan do 0.899676 c...pokus je pokazao da se masa, već pri toj brzini rastavlja na osnovne jedinice svoje gustoće, onosno na nukleuse atoma, pa se više ne može govoriti o kompaktnoj masi, analogno tome ne možemo govoriti ni o dilataciji vremena ni o dilataciji duljina, što su jedne od osnovnih pretpostavki TR.

kad se govori o svjetlosti i njenim svojstvima, što je sama osnova Einsteinove teorije i tu se pobijaju njegova uvjerenja i pretpostavke. naime, kao što je poznato, svjetlost ima dualnu prirodu, ponaša se kao roj čestica i kao val. ona je val koji nije konstantan, što znači da u svom spektrogramu ima stanovite oscijacije koje je udaljavaju od njene apsolutnosti i konstantnosti.

eto, iznio sam nekoliko postulata moderne fizike koji pobijaju Einsteinova uvjerenja.
i nemojte me krivo shvatiti, nisam na nikoji način pokušao uvrijediti Einsteinov genij. očito je da je on bio čovjek ipred svog doba. samo zamislite da se rodio 60ak godina kasnije...
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.as54.tz.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti09.01.2005. u 08:06 - pre 235 meseci
Ovako „drastičan primjer“ na temu STR i OTR (kao što je naveo Mr.Dr.Sc) može podstaknuti onaj potrebni prvi korak: Pojavu sumnje u Ajnštajnove postavke, a nakon toga svestranije ispitivanje svakog detalja:
- Relativnost istodobnosti , kako je A. Ajnštajn opisuje može se sagledati i na primjeru kretanja komarca (nisu nam potrebne munje u Ajnštajnovom pokretnom vozu);
- Brzina svjetlosti u vakumu je konstantna, jednaka u svim pravcima i sistemima, nezavisna od kretanja izvora ili prijemnika (posmatranog ili poredbenog tijela), odlično se pokazuje matematičkim putem da je baš to tako u svakom konkretnom primjeru (i kad je c – brzina puža); bilo zbog mjerenja brzinom c, bilo zbog aritmetičke sredine brzine c[/c],...
- Ajnštajnove „misaone eksperimente“ treba samo malo izmijeniti (proširiti njegov voz ili lift na „tričavih“ milion kilometara na primjer), pa uvidjeti gdje mu logika vara našu i fizičku logiku; a gdje su istine – istinite (a ne prividne).
- Itd, itd,...
Oblast preširoka, detalja previše, u svakom po jedna „ključna sitnica“ bitno različita od drugih „sitnica“, koju treba izdvojiti i analizirati (eksperimenti, eksperimenti,...zašto pokazuju „istinitost“ Ajnštajnovih postavki,..). Potrbni su timovi (a ne pojedinci) da sve to izanaliziraju, potrebno je vrijeme za promjenu ustaljenog shvatanja. Zašto bi masa jednog atoma, na primjer, težila beskonačnosti kada njegova brzina teži brzini svjetlosti (a njegova energija prevazišla svu poznatu količinu energije u Svemiru), tvrdnja „formalno pravno“- istinita.
Jeste da idem presporo, korak po korak, sitnicu po sitnicu, (nedostaju crteži i slike) ali cilj je sve bliži. Ljepotu, jednostavnost i univerzalnost „relativističke algebre“ uočit ćete tek kroz konkretnu primjenu i upotrebu (skoro da nema oblasti gdje se ne može primijeniti).

 
0

SUHAK
vladan markovic
subotica

Član broj: 44553
Poruke: 12
*.tippnet.co.yu.



Profil

icon Re: Teorija Relativnosti11.01.2005. u 00:08 - pre 234 meseci
Današnji naučnici opisuju Vaseljenu iz perspektive dve osnovne delimične teorije - opšte teorije relativnosti i kvantne mehanike. One predstavljaju ogromna intelektualna postignuća prve polovine XX veka. Opšta teorija relativnosti opisuje gravitacionu silu i makrokosmičko uređenje Univerzuma - uređenje, naime, u rasponu od svega nekoliko kilometara do 1024 kilometara, koliko iznosi veličina vasione dostupne posmatranjima. Kvantna mehanika, sa druge strane, usredsređena je na pojave izuzetno malih razmera, oko jednog milijarditog dela milimetra. Na žalost, poznato je da su ove dve teorije međusobno nesaglasne - one ne mogu obe biti ispravne. Jedan od glavnih zadataka savremene fizike jeste traganje za novom teorijom koja bi obuhvatila obe ove delimične teorije. To je takozvana kvantna teorija gravitacije. Ali još ne raspolažemo takvom teorijom i sva je prilika da je još daleko dan kada će se do nje konačno doći, ali zato su već poznata mnoga svojstva koja ona mora da poseduje.
SUHACK
 
0

SUHAK
vladan markovic
subotica

Član broj: 44553
Poruke: 12
*.tippnet.co.yu.



Profil

icon Re: Teorija Relativnosti11.01.2005. u 00:11 - pre 234 meseci
I Aristotel i Njutn verovali su u apsolutno vreme. Smatrali su da je moguće izmeniti interval između dva događaja, odnosno da bi ovo vreme bilo isto bez obzira na to ko ga meri, pod uslovom da se koristi dobar časovnik. Vreme je bilo potpuno zasebno i nezavisno od prostora. Za većinu ljudi ovo bi bilo zdravorazumsko stanovište. Pa ipak, ljudi su vremenom morali da promene svoja viđenja prostora i vremena. Iako su, kako izgleda, zdravorazumske predstave sasvim na mestu sa stvarima kao što su jabuke ili planete koje se kreću srazmerno lagano, one potpuno gube valjanost kada su posredi stvari koje se kreću brzinom svetlosti ili sasvim blizu nje.


SUHACK
 
0

SUHAK
vladan markovic
subotica

Član broj: 44553
Poruke: 12
*.tippnet.co.yu.



Profil

icon Re: Teorija Relativnosti11.01.2005. u 00:12 - pre 234 meseci
Početkom XX veka Ajnštajnova teorija relativnosti šokirala je svet. Ova teorija predviđala je drastične promene zakona klasične fizike koji su vekovima bili logični, i niko vekovima nije sumnjao u njihovu ispravnost.

Aristotel, Njutn i svi drugi naučnici pre Anštajna verovali su u apsolutno vreme. Smatrali su, naime, da je bespogovorno moguće izmeriti interval između dva događaja, odnosno da bi ovo vreme bilo isto bez obzira na to ko ga meri, pod uslovom da se koristi dobar časovnik. Vreme je bilo potpuno zasebno i nezavisno od prostora. Za većinu ljudi ovo bi bilo zdravorazumsko stanovište. Ali ipak, čovečanstvo je moralo da promeni svoja viđenja prostora i vremena. Iako su, kako izgleda, zdravorazumske predstave sasvim u redu sa stvarima kao što su jabuke ili planete koje se kreću srazmerno lagano, one potpuno gube valjanost kada su posredi stvari koje se kreću brzinom svetlosti ili sasvim blizu nje.

Najznačajnija stvar koja je doprinela nastanku Teorije relativnosti bilo je to što je Ajnštajn u fiziku uveo jedan nov pojam, pojam prostor-vremena, ovo ujedinjenje prostora i vremena, tj. posmatranje vremena kao jedne posebne dimenzije, ulazak u jedan nov četvorodimenzionalni prostor, dovelo je do mnogih čudnih pojava.

Teorija relativnosti sastoji se od dva glavna dela: Specijalna teorija relativnosti (STR), objavljena 1905. god i Opšta teorija relativnosti (OTR), objavljena 1916. godine. STR razmatra samo predmete ili sisteme koji se, jedni prema drugima, kreću ili konstantnom brzinom (neubrzani sistemi) ili se uopšte ne kreću (brzina jednaka nuli). OTR razmatra predmete ili sisteme koji se jedni prema drugima kreću sa određenim ubrzanjem (ubrzavaju ili usporavaju).


SUHACK
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

zzzz
Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti14.01.2005. u 23:04 - pre 234 meseci
Sprečo, izgleda da ću morati zapucati u Tuzlu da te obučim u baratanju sa ovim
slikicama.Čim vidim ono ok znam da tamo nema baš ništa.Pročitaj one upute
što sam ti dao,konsultiraj neke klince iz komšiluka.Nije to neka teška nauka.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti16.01.2005. u 04:34 - pre 234 meseci
Molim vas (vi što znate Engleski i imate neograničen pristup internetu) pogledajte: http://www.users.bigpond.com/hewn/index.htm i recite šta nam to Henry Wilson's demonstrira (vizuelna animacija Mmeksperimenta i još dosta toga), vidim neke slike koje sam pokušao razjasniti sa Cibernoidom, ali ne vidim preciznu matematičku obradu tih slika (ili nisam znao pronaći ili toga nema?). Mogli bi koristiti te slike za detaljniju diskusiju o Sprečinoj „relativističkoj algebri“, Ajnštajnovim i Lorencovim istinama.
Ako neko zna profesora iz Beograda, koji je još 1992.god izjavio: „Izgleda, ipak, da brzina svjetlosti zavisi od njenog smjera“, neka ga zamoli da se uključi u diskusiju na ovom Forumu.
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

zzzz
Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti16.01.2005. u 17:15 - pre 234 meseci
Proučavam malo ovo.Tanak mi je engleski.Samo odmah orimjećujem da je Henry nešto precrtao sa mog posta.Tamo gdje sam prikazao uticaj kretanja mjernog uređaja.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

Relativnost

Član broj: 45249
Poruke: 8
*.bezeqint.net.



Profil

icon Re: Teorija Relativnosti16.01.2005. u 21:55 - pre 234 meseci
Izgleda da se ovde "pojavio" pravi problem teorije relativnosti. Neki koji najvise napadaju ovu teoriju izgleda da ne mogu da razumeju cak ni ono sto je do sada o njoj napisano! Izgleda da je neko drugo neznanje razlog zbog cega "dokazi ne postoje" :)

 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti18.01.2005. u 08:22 - pre 234 meseci
Juče: 1. Nisam uspio naći nekoga ko će mi prevesti Henry Wilson'sa (ono malo teksta vezano za M M eksperiment);
2. Profesor fizike na P M fakultetu me pita: „Šta ti, zapravo, zamjeraš Michelson-Morly-jevom eksperimentu“? Očito je da mu za ovih deset godina nisam uspio to saopštiti (mada me je „slušao“ bar dvadeset puta, i isto toliko puta meni objašnjavao ono što u svakom udžbeniku mogu pročitati), nisam ga uspio nagovoriti da sebi snimi pola megabajta datoteka i to pogleda kasnije (kad bude imao vremena i volje za to).
3. Čini mi se da sam uspio savladati osnovnu tehniku crtanja u AutoCAD-u i taj crtež pretvoriti u „vidljivu sliku“ u GIF – formatu (još dok naučim kako tu sliku učiniti vidljivom i Cibernoidu, neću ga morati moliti da mi nacrta one pravougaonike stranica: x = 2vt' , y = 2l0 i dijagonale d = 2ct' ; te onaj sljedeći x = vt , y = 2ct' i dijagonale d = ct , preko kojih je on olako prelazio, insistirajući samo na „promjeni faze“, ne uviđajući pri tom i zapostavljanje zakona homotetije, odnosno „problem mjerenja dijagonale“ brzinom c ).
4. Razmišljam: Zašto nema „burnih reakcija“ na izjavu Mr.Dr.Sc da je STR i OTR eksperimentalno osporena. Zašto na to Nedeljko, Cibernoid, M. Milošević ,... ne reaguju kako su reagovali na moju izjavu da želim pokazati nešto što neće naći u udžbenicima, ...
5. Zašto su Spreču proglašavali ludim ( u vrijeme kada je iz biblioteke uzimao po četiri knjige sedmično, u vrijeme kada je „igrao šah sam sa sobom“, u vrijeme kada voli gledati formule i geometriju, u vrijeme kada je više volio čitati filozofske i religijske tekstove nego „ganjati loptu“,....itd). Čime to „iritiram sugovornike“ i koga to iritiram (kakvi su to ljudi koji me „ogovaraju i ismijavaju iza leđa“).
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti19.01.2005. u 05:47 - pre 234 meseci
Nadam se da će ova demo – verzija Michelson-Morly eksperimenata, koju vam prezentira Henry Wilson's, ponukati vas na razmišljanje. Tako ćete doći u poziciju (nakon sagledavanja šta nije tačno u Ajnštajnovim postavkama) šta je i zašto je tačno i istinito u svakom mogućem fizičkom sadržaju što je omogućilo opstanak STR i OTR skoro čitavo stoljeće (mislim da će 2005.g biti i posljednja „godina A. Ajnštajna“), zašto su održive (istinite) izjave: Svaki sistem ima svoje jedinice (mjere), c = c u svim sistemima i pravcima i nezavisno od kretanja izvora ili prijemnika, svi fizički zakoni u inercijalnim sistemima su jednako-valjani , vrijeme zavisi od izmjerene dužine i...., dužina zavisi od izmjerenog vremena i..... Činjenice koje se eksperimentalno daju potvrditi nikako ne treba odbaciti, ali ni postavljati uslov nekome (pogotovo ne pojedincu) da objasni sve moguće eksperimente, teorije i još uz to da ponudi novu teoriju (takav pojedinac neće se roditi) koja će razjasniti sve aktuelne dileme u fizici.
Prigovaram i Milanu R. Pavloviću i Henriju Wilsonu, i mnogim drugim, što uopšte nude „novu teoriju“ prije nego što konstatujemo šta je to tačno a šta ne tačno kod A. Ajnštajna. Tek nakon toga otvorit će se procesi za nova promišljanja , nove teorije i nove spoznaje.
 
0

Relativnost

Član broj: 45249
Poruke: 8
*.bezeqint.net.



Profil

icon Re: Teorija Relativnosti19.01.2005. u 12:07 - pre 234 meseci
E Spreco na tvoju prvu poruku napisanu u ovoj diskusiji dobio si najpametniji odgovor ali ti teras po svom. Ako si stvarno bio nastavnik fizike / matematike - jadna ta deca, verovatno nikome od nih nikada na kraj pameti nije palo na pamet da se bavi fizikom / matematikom.
Vodis ovde neke monologe, a trojica pomenutih koji su prestali da odgovaraju, verovatno ljudi imaju pametnija posla nego da tebe ubedjuju u nesto sto je jasno da nece (i verovatno ne mozes) da shvatis. Sad si se uhvatio tu za neki bezvezni sajt, izgleda da si zaboravio da na internetu svako moze da napise sta zeli, ali to ne znaci d aje napisano tacno. I ko je taj neko ko je napravio onaj sajt, gde su reference, podaci o autoru.
Fizika nije bajka, i filozofi su koristili vise argumenata iz realnog nego sto ih ti koristis. Za razliku od tebe oni su ono sto vide prihvatali takvo kakvo je bez obzira na to da li to umeju da objasne ili ne, a ti - ako nesto ne mozes da razumes kazes da to ne postoji! E to nikada nije bila, niti ce biti nauka.

A sto se poruke koju je Mr.Dr.Sc poslao - o njoj nema sta da se kaze, isuvise izjava bez smisla na malom prostoru, i opet bez ikakvih argumenata, samo licno misljenje.

 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.as54.tz.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti19.01.2005. u 14:57 - pre 234 meseci
Neću priču „napamet“ (vrijeđanje ostavi „ljudima niskih kvaliteta“), prihvati se malo računanja: za c = 3∙108m/s i v = 1,8∙108m/s i t = 12s. Brzine i vrijeme odabrano da ti bude lakše računati. Izračunaj sve Einstein-ove i sve Lorentz - ove veličine (mjerne brojeve veličina). Molim te, ponovi isti taj račun (sa istim formulama) za: c = 3m/s , v = 1,8m/s i t = 12 s. Izvodi zaključke sam!
Sada (u oba slučaja) provjeri da li je: x'2 = x2∙(c-v)/(c+v) , (ti korjenuj, ovako mi bilo lakše napisati). Mislim da nisi provjerio ni jednu moju matematičku istinu!
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Teorija Relativnosti
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: << < .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 424988 | Odgovora: 2583 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.