Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 786534 | Odgovora: 2267 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd06.11.2014. u 10:26 - pre 115 meseci
Citat:
cipservis: Pctel, jel državom upravljaju Politika ili Vojvođanski razvojni fond ili vlada u saradnji sa parlamentom?

Ne bih rekao, nego verovatno imaju poreskog savetnika, a ja citiram sta je raspolozivo, narocito ako se slaze sa mojom zdravorazumskom logikom. Naravno, svi bi mi voleli da nadjemo misljenje ministarstva i otklonimo svaku dilemu, ali po svemu sudeci takvo za ovo pitanje ne postoji.

Citat:
Ja ne znam nijedno fizičko lice koje je PDV obveznik, da li ti znaš nekoga?

Ja mislim da su ovi poljoprivrednici koji proizvode kukuruz na veliko registrovani za pdv, jer otkupljivac svakako mora pdv da plati kad prodaje, a poljoprivredniku se isplati ako kupuje preparate, traktor i slicno, jer onda vrsi povracaj. A poljoprivrednik se koliko znam ne registruje u APR, nema pecat i tako to sta je tipicno za preduzetnika.

Citat:
Znači rešenje bi bilo da se paušalac registruje samo za jednu jedinu delatnost i smao nju sme da obavlja za odrezani paušal. Ali ima pravo da se registruje i za još nekoliko pretežnih delatnosti koje bi mu uvećevale taj paušal za određeni procenat. I to bi bilo pravedno. Svi bi zbrisali od paušala... hehehehe...

Nekada je tako bilo - kada se registracija privrednih subjekata obavljala u trgovinskim sudovima, osnivacki akt je morao da sadrzi spisak svih delatnosti kojima ce se privredni subjekt baviti i taj spisak se nalazio na svakom izvodu iz trgovinskog suda. Posle kad je uvedena APR, odluceno je da se upisuje samo pretezna delatnost. Sada to funkcionise upravo tako da mozes da se registrujes za sakupljanje pecuraka i da manji deo prihoda ostvaris kao advokat, transporter ili sta god drugo, placajuci pausal samo za sakupljanje pecuraka.

Citat:
Gde država gubi kod Dexiceve ideje? Kada neko kao ja ko je knjigaš i isplaćuje ličnu zaradu dođe na Dexicevu ideju. Jednostavno pretežna delatnost će namiriti doprinose lične zarade, a sve ostalo se podiže uz 10% poreza na prihod od samostalne delatnosti, što je sigurno manje nego 20% poreza na izdavanje nepokretnosti zar ne? To je suprotno Ustavu jer na jednak prihod se naplaćuje različit porez.

Znao sam da ne moze odgovor da prodje bez pominjanja ustava. Naveo sam gore pitanje za tebe - ako ja tebe angazujem kao fizicko lice da mi nesto popravis, onda je za to predvidjen veci porez nego ako te pozovem kao preduzetnika, zar ne? Dakle - svaka deletnost preduzetnika je protivustavna, jer ne moze nista naplatiti bez utaje poreza :D Ukoliko je legalno da ti kao preduzetnik dodjes, popravis mi to i platis manji porez od onog predvidjenog za fizicko lice, zasto bi bilo nelegalno da mi ti kao preduzetnik iznajmis nekretninu i platis manji porez od onog predvidjenog za fizicko lice???
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd06.11.2014. u 13:59 - pre 115 meseci
Citat:
Ne bih rekao, nego verovatno imaju poreskog savetnika, a ja citiram sta je raspolozivo, narocito ako se slaze sa mojom zdravorazumskom logikom. Naravno, svi bi mi voleli da nadjemo misljenje ministarstva i otklonimo svaku dilemu, ali po svemu sudeci takvo za ovo pitanje ne postoji.


Vidi mišljenje ministarstva nema nikakvu težinu osim kada je samo ministarstvo predlagač tog zakona. Pravo da tumači zakon ima samo zakonodavno telo jer vlast se deli na sudsku, zakonodavnu i izvršnu. E sad, obično je vlada ta koja je predlagač ispred ministarstva tako da je ustvari ona ta koja daje tumačenja. A u biti skupština jedina ima pravo da tumači. Zašto je to tako? Upravo zbog toga da ne bi tumačio ko stigne i kako mu se ćefne, mislim na državne organe izvršne vlasti. Ne može policajac da tumači zakon, samo sme da ga sprovede onako kako ga je zakonodavac protumačio. I njega onda starešine obučavaju u tom smislu, da sprovede praktično tumačenje zakonodavca. U suprotnom advokat će ga pojesti za doručak, posebno pošto postoji opcija advokata na licu mesta koju svakome preporučujem kada se nađe već u nezgodnoj situaciji, bio kriv ili ne. Iako ne volim advokate, nekada su stvarno neophodni, doduše ja ih ne volim zbog povlašćenih pozicija koje izvlače što nije pravedno. Poreski savetnik ti dođe levo smetalo ili lice koje prikuplja sve informacije vezane za tu oblast za potrebe svoje institucije. Međutim kada ti imaš uređeno društvo kao što je u SAD, nemaš ni potrebe za takvim savetnikom jer se retko šta menja, a savetovanjem se bave računovođe jer imaju rutinu. Zato je on levo smetalo u odnosu na računovođe. Kod nas su računovođe neka vrsta ćata, zato im se i ne traži visoko obrazovanje.
Inače nije mali broj slučajeva gde pravo nema veze sa zdravom logikom.

Ovo u vezi sa poljoprivrednicima i PDV-om. Sad ne baviom se PDV-om pa nisam najupućeniji, ali čini mi se da se on prijavljuje upravo elektronskim putem, preko eporeza kao i objedinjena naplata poreza po odbitku. U tom slučaju taj poljoprivrednik mora da bude u mogućnosti da izvrši takvo prijavljivanje. Rekoh inače da znam da je pravno moguće da fizičko lice pbude obveznik PDV-a, ali opet ne poznajem poljoprivrednike. Drugo oni su imali obavezu upisa u registar i morali su se opredeljivati da li im je to zanimanje ili zadovoljstvo, tako nekako. Evo ti par linkova ako te zanima, imaš i novinskih i državnih pa kojima više već veruješ:
http://www.srbija.gov.rs/vesti/specijal.php?id=4249
http://uap.gov.rs/wp-content/u...8%D0%9B%D0%9D%D0%98%D0%9A-.pdf
http://www.novosti.rs/vesti/na...morace-da-vodi-poslovne-knjige
http://www.kurir.rs/registraci...ava-do-31-marta-clanak-1230031



Što se registracije tiče, da tako je u Slobino vreme si morao navesti delatnosti kojima ćeš se baviti, ali si mogao i da se registruješ bukvalno za sve delatnosti. Inače sličan sistem je danas u Hrvatskoj, dakle u državi EU, registruješ radnju na naziv, ne na ime preduzetnika, niti uopšte postoji pojam preduzetnika kod registracije, već vlasnika radnje. Dakle potpuno isto kao u vreme Slobe, moja radnja je imala svoj naziv, a pored je stajalo da sam ja vlasnik. Međutim u Hrvatskoj ne možeš da radiš sve i svašta kada se registruješ za jednu delatnost, kao što je kod nas. Naš sistem je verovatno po ugledu na onaj britanski, jer mislim da je kod njih to uređeno slično kao kod nas. Ali ishod je da se ovde svi zbunjuju i niko ne snalazi. Niko živi ne shvata da je preduzetnik fizičko lice koje obavlja delatnost i da naziv radnje nema neku funkciju već ime preduzetnika, odnosno poslovno ime privrednog subjekta ima funkciju, a ono je kod preduzetničke forme sastavljeno u skraćenom obliku od imena preduzetnika, oznake preduzetnika i naziva radnje. Toga se valjda sete kada ne mogu da naplate potreaživanje pa ga moraju tužiti sudu, jer tužiš preduzetnika, a ne radnju. S druge strane kada je već sve tako, što se insistira da moraš imati različit naziv radnje kada ti je već različito ime od tog drugog preduzetnika? Uz sve to morali su da prihvate sve one ranije registrovane s anjihovim imenima tako da imaš radnji sa istim nazivom u velikom broju. E to je moglo ali dalje ne može, a ne može jer neko ne zna šta hoće ili šta radi uopšte. Ako ne može, onda je neophodno da oni izvrše doregistraciju i oni koji su najstariji po datumu registracije imaju pravo da zadrže naziv, a ostali ga moraju menjati ili dopunjavati. Međutim izgleda da je finta samo u pretrazi, da bi neko za službene potrebe mogao da pretražuje samo po nazivu jer mu nije praktično po imenu i porezimenu. Suštinski morao bi da pretražuje isključivo po poslovnom imenu skraćenom ili punom. Ali pošto nemaju svi skraćeno, a puno zna da se otegne kao u mom slučaju... naravno naziv mora biti različit. Ili je stvar nasleđena iz prošlosti jer nisi na teritoriji opštine mogao da imaš isti naziv. Bilo kako bilo, nesposobni su na vlasti.


Ustav je najviši dokument iz koga proizilazi sve ostalo zakoni, podzakonaska akta...itd. Svi moraju biti u skladu sa Ustavom. Ustav je nama sirotinji raji jedini garant neke sigurnosti i eventualnog mira. Kod vas buržuja(hehehehe) važi pravilo novca, on vam pruža garanciju i van Ustava i poretka. Sad je samo upitno što tebi smeta pozivanje na Ustav. A što volim državne organe kada ima zasmeta Ustav... ne mogu da ti opišem... a tek Povelja UN... Ako me angažuješ kao fizičko lice ja moram da prijavim taj prihod i platim porez i doprinose kao da sam zaposlen. Kao preduzetnik takođe plaćaš poreze i doprinose bilo kroz paušal ili vođenje knjiga. U biti to stvarno nije po Ustavu i tu stvar sam već predočio Ombudsmanu (sad ćeš da me katapulltiraš... hehehehe) doduše kroz obračun zarade zaposlenog i preduzetnika koji isplaćuje ličnu zaradu. naime preduzetnik bre plaća više kinte na ime poreza i doprinosa, odnosno za istu netro cifru država više otme preduzetniku nego zaposlenom radniku, a imaj u vidu da su preduzetnici ustvari samozaposleni radnici. Možeš stvar da iskalkulišeš na kalkulatorima za platu na mom sajtu. Postoji još jedna razlika, fizičko lice ne može da se reklamira u poslovnom smislu, može smao u smislu da traži zaposlenje. To je regulisao zakon o oglašavanju sa uvođenjem deklaracije. Tako i ja za banere na svom sajtu moram imati uredno popunjenu deklaraciju. Inače ni ta stvar se ne kontroliše od strane države, zadovoljna je što je sprovode registrovani mediji, ali imaš milion različitih oglasnika na netu koji puštaju svakojake oglase i nikom ništa, čak imaš i portala koji to čine, a velika većina portala kod nas recimo uopšte nije registrovana firma što mora biti po zakonu.

I da ti odgovorim zašto bi bilo nelagalno.
Citat:
2. Javne finansije

Porezi i drugi prihodi

Član 91

Sredstva iz kojih se finansiraju nadležnosti Republike Srbije, autonomnih pokrajina i jedinica lokalne samouprave obezbeđuju se iz poreza i drugih prihoda utvrđenih zakonom.

Obaveza plaćanja poreza i drugih dažbina je opšta i zasniva se na ekonomskoj moći obveznika.


Stav drugi gledaš. Govorimo o istoj nekretnini razlika je u tome da li je izdaje fizičko lice ili preduzetnik. To znači da je u pitanju isti prihod od te nekretnine, odnosno da se radi o prihodu jednake ekonomske moći, dakle suština je u tome da se radi o identičnoj ekonomskoj moći koju obezbeđuje taj prihod od izdavanja. Dakle ako bi porez plaćali različito to nije u skladu sa članom 91. stavom 2. Ustava R.Srbije. Rešenje cele te zapetljancije će upravo biti u tome da će svako ko izdaje nekretninu morati da se registruje. Otprilike onako kako je to uređeno u zemljama koje žive od turizma i oni koji su podstanari će plaćati boravišne takse. Što se tiče firmi koje uzimaju prostorije pod zakup to je gotovo već rešeno, one su te koje imaju obavezu izmirenja poreza, a ne vlasnik.

Znaš šta meni nije jasno? Koga god da pitaš od naroda svi će ti reći da vole Srbiju, međutim gotovo niko ne voli Ustav. Eto i tebi Ustav bode oči. A Srbija je ništavna bez tog Ustava, bez njega ona ne postoji. E to meni nije jasno. Važeći Ustav drži u svom posedu Kosmet i to ima veliku težinu, ali ako se narod odriče Ustava, odriče se i svoje države. Doduše većina naroda na svetu se ne vezuje ili identifikuje sa svojom državom, već sa svojim narodom.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd06.11.2014. u 14:09 - pre 115 meseci
Alo.... manite se utaje poreza, vec rekoh da to nije poenta, i da treba ceo posao da se legalno zaokruzi :)
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd06.11.2014. u 17:20 - pre 115 meseci
Dexic zovi sa govornice anonimno kontakt centar Poreske uprave i pitaj. Ili idi kod svog inspektora pa pitaj. Ako si pitao ne znači da si dao pod zakup.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd06.11.2014. u 23:09 - pre 115 meseci
Izgleda da ne može izdavanje nekretnina ako si u paušalu, odnosno čuh još jedno tumačenje. Po tom tumačenju, prihod koji tako ostvariš moraš da isplatiš preko objedinjene naplate, postoji tačno definisana šifra, što znači da takav prihod možeš da prijaviš samo kao prihod od izdavanja nepokretnosti i da obračunaš i platiš propisanu poresku stopu za izdavanje nekretnina. To znači da se takav prihod uopšte ne oporezuje paušalno, pa tako ni firma koja je u paušalu ne može ostvarivati takav prihod.
Što se tiče poljoprivrednika, oni su imali obavezu da se upišu u registar i postaju poljoprivrednik-preduzetnik, takođe koriste objedinjenu naplatu za isplatu primanja.
Inače trenutna situacija je takva da je podbacila naplata poreza, tj. naplatili su manje nego što su planirali, tako da možemo da očekujemo nove namete najverovatnije.
Ne znam šta je od svega toga tačno samo sam prepričao na brzinu.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

milened

Član broj: 272165
Poruke: 216
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd07.11.2014. u 06:35 - pre 115 meseci
Smisljaju svasta. Ovo nema veze sa pausalom ali je dobar primer kako se ponasaju.

Moja zena je dobila IZVESTAJ znaci ne resenje koje ce tek stici da za mart mesec mora da plati 10000din za mart mesec kao dodatni solidarni porez. Znaci retroaktivno bez ikakvog obavestenja!
 
Odgovor na temu

= IGY =
Knežević Igor
Novi Sad

Član broj: 79871
Poruke: 105

Sajt: www.igoork.co.nr


Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd10.11.2014. u 09:06 - pre 115 meseci
Ljudi treba mi odgovor na par pitanja.

Otvorio sam prvi put preduzetncku firmu, "sifra delatnosti 6201-Racunarsko programiranje".

Predao sam krajem oktobra zahtev za pausal i sada valjda cekam da mi se jave.
Koliko sam shvatio to se nece desiti verovatno pre Januara jer takva smo drzava. :)

Zanimaju me 3 stvari.

1. Da li ja sada moram pre nego sto dobijem resenje ili sta god da ponovo predajem i zahtev za pausalom za narednu godinu iako nisam dobio ni ovo prvo? Vidim da je rok do kraja Novembra za 2015.
2. Zivim u kuci koja se vodi na dedu i stavio sam da mi je radni prostor bukvalno moja soba od 6 kvadrata, da li moram da potpisujem i sa njim neke papire? Vodim se da stanujem na toj adresi.
3. Da li sam u obavezi da istaknem neku tablu koja kaze da se tu nalazi preduzetnik ili kako to vec ide.

Hvala vam unapred!
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd10.11.2014. u 09:53 - pre 115 meseci
Citat:
milened:
Smisljaju svasta. Ovo nema veze sa pausalom ali je dobar primer kako se ponasaju.

Moja zena je dobila IZVESTAJ znaci ne resenje koje ce tek stici da za mart mesec mora da plati 10000din za mart mesec kao dodatni solidarni porez. Znaci retroaktivno bez ikakvog obavestenja!

Gde se ovo desilo?
 
Odgovor na temu

milened

Član broj: 272165
Poruke: 216
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.11.2014. u 03:21 - pre 115 meseci
U Novom Sadu, ali sam cuo da su to radili i u drugim gradovima. Jos uvek tumace primenu solidarnog poreza iako su ga ukinuli.
 
Odgovor na temu

darcorad
darko bojadic
bgd

Član broj: 57450
Poruke: 21
*.static.sbb.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd12.11.2014. u 12:45 - pre 115 meseci
Pozdrav svima

Da li neko ima sablonski zahtev za pausalno odredjivanje poreza koji do kraja novembra treba da predamo? Ja sam inace preduzetnik, pausalno oporezovan. Nasao sam neke na internetu ali tamo ima recenica da se prilaze potvrda banke u o ostvarenom prihodu za 2014 godinu. Pitanje je da li to mora da bude u zahtevu??? to bi znacilo da moram i do banke da izvadim te papire?

Hvala u napred na odgovoru
 
Odgovor na temu

milened

Član broj: 272165
Poruke: 216
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd12.11.2014. u 18:29 - pre 115 meseci
U Novom Sadu su uvek trazili izvod o prometu do novembra iz banke
 
Odgovor na temu

= IGY =
Knežević Igor
Novi Sad

Član broj: 79871
Poruke: 105

Sajt: www.igoork.co.nr


Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd13.11.2014. u 19:28 - pre 115 meseci
Prijavio sam se za pausal, koliko sam razumeo njih ne interesuju raskodi i interesuju ih samo prihodi.

Da li sam u obavezi da vodim "kepu knjigu"? Ja imam samo jedan priliv mesecno i to je to, rashod je bukvalno sto podignem na bankomatu ili platim racun.
 
Odgovor na temu

jelena517
Belgrade

Član broj: 326234
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.11.2014. u 14:07 - pre 114 meseci
Imam pitanje na koje sam sigurna da je već neko odgovorio ali ne mogu da nadjem...
Dakle, u nedoumici sam oko visine godišnjeg prometa za paušalce. Zakon o porezu na dohodak kaže da godišnji promet ne sme preći 6.000.000 din. I to je ok. Isto tako kaže da paušalci ne smeju biti u sistemu PDV. A zakon o PDV valjda kaže da si van sistema ako ti promet ne prelazi 4.000.000. Pa sad ne razumem da li to znači da ne smeš da pređeš taj limit za PDV (što bi faktički značilo da ti maximalni godišnji promet smanjuju sa 6 mil na 4 mil) ili to znači da paušalci NIKADA nisu u sistemu PDV-a, bez obzira što možda promet pređe tih 4 mil, dokle god ne pređe limit za paušalce? Znači imaš na primer promet 5 mil, možeš da budeš paušalac ali nisi u pdv-u?

Hvala mnogo unapred na odgovoru!
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.11.2014. u 14:25 - pre 114 meseci
Jelena, obaveza PDV-a je preko 8 miliona prometa, do 8 miliona sami birate da li želite ili ne želite u PDV sistem, ako uđete u njega, izlaženja nema naredne dve godine.
Paušalac ste dok Vam prihod ne pređe 6 miliona na godišnjem nivou.
Ne možete biti u PDV sistemu ako ste paušalno oporezovani.

Citat:
Zakon o porezu na dohodak

Paušalno oporezivanje

Član 40.

Preduzetnik koji s obzirom na okolnosti nije u stanju da vodi poslovne knjige, osim poslovne knjige o ostvarenom prometu, ili kome njihovo vođenje otežava obavljanje delatnosti, ima pravo da podnese zahtev da porez na prihode od samostalne delatnosti plaća na paušalno utvrđen prihod (u daljem tekstu: paušalno oporezivanje).

Pravo na paušalno oporezivanje ne može se priznati preduzetniku:

1) koji obavlja delatnost iz oblasti: računovodstvenih, knjigovodstvenih i revizorskih poslova, poslova poreskog savetovanja, reklamiranja i istraživanja tržišta;

2) koji obavlja delatnost iz oblasti: trgovine na veliko i trgovine na malo, hotela i restorana, finansijskog posredovanja i aktivnosti u vezi s nekretninama;

3) u čiju delatnost ulažu i druga lica;

4) čiji je ukupan promet u godini koja prethodi godini za koju se utvrđuje porez, odnosno čiji je planirani promet kada počinje obavljanje delatnosti - veći od 6.000.000 dinara;

5) koji je evidentiran kao obveznik poreza na dodatu vrednost u skladu sa zakonom kojim se uređuje porez na dodatu vrednost.

Izuzetno od odredbe stava 2. tačka 2) ovog člana, preduzetniku koji trgovinsku ili ugostiteljsku delatnost obavlja u kiosku, prikolici ili sličnom montažnom ili pokretnom objektu može se, na njegov zahtev, odobriti da porez plaća na paušalno utvrđen prihod.

Delatnosti iz st. 2. i 3. ovog člana opredeljuju se u skladu sa propisima kojima se uređuje klasifikacija delatnosti.

Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.11.2014. u 15:13 - pre 114 meseci
Citat:
= IGY =:
Prijavio sam se za pausal, koliko sam razumeo njih ne interesuju raskodi i interesuju ih samo prihodi.

Da li sam u obavezi da vodim "kepu knjigu"? Ja imam samo jedan priliv mesecno i to je to, rashod je bukvalno sto podignem na bankomatu ili platim racun.

Pravi odgovor ćete najpre dobiti od onoga ko kontroliše vođenje knjiga. Slobodno pitajte svog poreskog inspektora u filijali.
Načelno KEPU knjiga se vodi kod prometa robe i vršenja usluga u prometu robe. Oni koji obavljeju te delatnosti imaju obavezu vođenja iste. Nekada je to bila trgovačka knjiga koja je ukinuta 2010. godine.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.11.2014. u 15:15 - pre 114 meseci
Citat:
milened:
U Novom Sadu su uvek trazili izvod o prometu do novembra iz banke


Izvod možete napraviti ebankingom, naravno ako znate kako, a ako ne znate onaj ko vam je prodao ebanking je u obavezi da vam to i objasni. Takav izvod je naravno besplatan.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.11.2014. u 15:23 - pre 114 meseci
Citat:
= IGY =:
Ljudi treba mi odgovor na par pitanja.

Otvorio sam prvi put preduzetncku firmu, "sifra delatnosti 6201-Racunarsko programiranje".

Predao sam krajem oktobra zahtev za pausal i sada valjda cekam da mi se jave.
Koliko sam shvatio to se nece desiti verovatno pre Januara jer takva smo drzava. :)

Zanimaju me 3 stvari.

1. Da li ja sada moram pre nego sto dobijem resenje ili sta god da ponovo predajem i zahtev za pausalom za narednu godinu iako nisam dobio ni ovo prvo? Vidim da je rok do kraja Novembra za 2015.
2. Zivim u kuci koja se vodi na dedu i stavio sam da mi je radni prostor bukvalno moja soba od 6 kvadrata, da li moram da potpisujem i sa njim neke papire? Vodim se da stanujem na toj adresi.
3. Da li sam u obavezi da istaknem neku tablu koja kaze da se tu nalazi preduzetnik ili kako to vec ide.

Hvala vam unapred!


1. Morate predati ponovo zahtev za paušal za narednu godinu. Međutim neke filijale su strikne oko toga, druge nisu, ne insistiriaju na obnavljanju zahteva.
2. Deda mora dati saglasnost, izjavu da Vam ustupa prostor na korišćnje, bez naknade. Prijava stana na toj adresi će olakšati neke korake samo.
3. Niste trenutno u obavezi da ističete tablu. Što ne znači da se zakon uskoro neće i promeniti, a mi kakvi smo neorganizovani, za razliku od advokata, nećemo umeti ni da se odbarnimo od toga, kao ni od ponovnog uvođenja firmarine. Jer njima fale pare u budžetu... jel' te... :)
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.11.2014. u 15:26 - pre 114 meseci
Citat:
milened:
Smisljaju svasta. Ovo nema veze sa pausalom ali je dobar primer kako se ponasaju.

Moja zena je dobila IZVESTAJ znaci ne resenje koje ce tek stici da za mart mesec mora da plati 10000din za mart mesec kao dodatni solidarni porez. Znaci retroaktivno bez ikakvog obavestenja!


Možda su samo onda netačno obračunali, zaračunali manje, pa ih je sada vlast pritisla da to isprave. Svakako se radi o obustavi na koju zaposleni nema uticaja jer poslodavac je u obavezi da je odbije i uplati na račun države.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

milened

Član broj: 272165
Poruke: 216
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.11.2014. u 18:32 - pre 114 meseci
Zena mi radi na fakultetu i odbili su od plate. Posto je dobila po drugom osnovu pare istog meseca koje nisu prelazile granicu nije obracunat porez na njih. Posle 6 meseci su se setili da bi to trebalo sabrati i uzeti jos malo para.
 
Odgovor na temu

vlador
Novi Sad

Član broj: 142788
Poruke: 20



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd20.11.2014. u 11:27 - pre 114 meseci
Citat:
cipservisIzvod možete napraviti ebankingom, naravno ako znate kako, a ako ne znate onaj ko vam je prodao ebanking je u obavezi da vam to i objasni. Takav izvod je naravno besplatan.


Da li je ovo sigurno? A gde je pečat?

Na stranu što potvrda o prometu, koliko vidim, ne može da se napravi na Raiffeisen e-bankingu, pošto ne dozvoljavaju izbor perioda dužeg od jednog meseca. Ali bilo bi lepo kada bi se moglo uštedeti tih par hiljada, koliko je RF uzima za štampanje ovog papira...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 786534 | Odgovora: 2267 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.