Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778390 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd03.03.2015. u 13:28 - pre 110 meseci
Sredjivao sam dokumentaciju za barem 15-tak preduzetnika u prosloj godini. Ako se secam dvoje ili troje je dobilo poziv. Samo jedan je bio BG a druga dva PU van Beograda.
Svi ostali su odneli dokumentaciju u roku od 15 dana i nikada nisu dobili nikakav poziv. Samo paušalno rešenje.
Mislim da nigde ni ne postoji obaveza PU da pokrene postupak za novoosnovane. Moje iskustvo je da to rade samo ako se obveznik ne pojavi na vreme sa dokumentacijom koju je po Zakonu duzan da preda.

Predaja zahteva za paušal nema veze sa inspektorom u 99% slučajeva se predaje na pisarnici i preko pisarnice dolazi do inspektora koji piše rešenje.
Samo jedna inspktorka, ne mogu da se setim koja PU je odbila da primi zahtev i usmeno rekla "prihvatam zahtev". Na svu sreću stvarno je prihvatila i poslala rešenje.

Za povratak u pređašnje stanje može da proba uz dopis i dokaz o recimo bolesti ili službenom putu ili... nešto što opravdava obveznika da nije bio u mogućnosti da preda zahtev.
Samo predati zahtev napismeno na pisarnici.

Trebalo je predati i PPDG 1P ako se ide na paušalca ili 1S ako se ide na knjigaša.

Pozdrav.
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

maximillian123

Član broj: 328306
Poruke: 2
*.adsl-3.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd07.03.2015. u 23:18 - pre 109 meseci
Da li i onaj preduzetnik koji nije imao bilo kakav dohodak(ne profit) dok je radnja bila otvorena placa pausalni porez ?
Unapred hvala.
 
Odgovor na temu

milened

Član broj: 272165
Poruke: 216
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd07.03.2015. u 23:42 - pre 109 meseci
Placa
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd07.03.2015. u 23:42 - pre 109 meseci
@maximilian Misliš na bilo kakav prihod? Da u svakom slučaju ako je u paušalu u obavezi je da plaća paušal čak i kada pravi gubitke, a ne samo kada je na nuli. Isto važi i za knjigaše, minimalni iznos se mora uplaćivati bez obzira na poslovanje, čak se i akontacije poreza na prihod od samostalne delatnosti moraju uplaćivati, ali se one vrate obvezniku na kraju godine kada se utvrdi gubitak.


@gosha Meni je odbijen zahtev za paušal od strane inspektorke.
Naravno da su u obavezi da ti pošalju poziv u smislu da te moraju podučiti ukoliko si neuk, član 24. zakona. Ako brate ne znaš da to treba da uradiš, kako ćeš se pojaviti osim ako te ne pozovu. Međutim većina preduzetnika zna već da mora da se javi pa to učini i pre nego što stigne obaveštenje iz centrale PU inspektoru da je dodeljen PIB(potrebno 3 ili 4 dana). Onog trenutka kada se preduzetnik javio inspektoru u vezi sa novoregistrovanom radnjom prestaje obaveza inspektora da mu šalje poziv jer je besmislena s obzirom da je obveznik očigledno obavešten. Inače PIB se oduzima suprotnim smerom, dakle inspektor bilo kancelarijske ili terenske kontrole šalje centrali predlog za oduzimanje PIB-a.
Tačno je da nema obaveze da se obraćaš inspektoru, već samo da predaš zahtev na pisarnici koji će biti kasnije prosleđen gde treba.
Osim tog zahteva svaki obveznik je dužan da se registruje u matičnoj evidenciji poslodavaca, dakle istovremeno predaje i ERP obrazac na pisarnici, ali odvojeno naravno.

Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

ljiljka060

Član broj: 328256
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd08.03.2015. u 00:26 - pre 109 meseci
toliko tema toliko odgovora, tesko mi snaci se u svemu... imam pitanje vezano za otvaranje piljarnice ako neko moze da me savetuje..postavicu kiosk,trafiku ili neki montazni objekat, jos nije kupljen pa ne znam. pitanje>kako i na koji fazon nabavljati robu na kvantasu, prodavati u piljarnici. posto je kiosk, mislim da moze pausalno placanje i bez knjiga ali da li to znaci da mogu kupiti i ubrati u basti.... nije mi potreban racun , ili ipak nesto treba. ako nisam pausalac manje bi sigurno placala porez ali kako bey racuna kupim na kvantasu... nista mi vise nije jasno,bilo bi mi lakse ako bi mi neko pomogao, hvala!
 
Odgovor na temu

maximillian123

Član broj: 328306
Poruke: 2
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.03.2015. u 21:55 - pre 109 meseci
Moja dilema proizilazi iz toga da ja nisam ostvario nikakav prihod uopste,radnja je bila otvorena cekali su se poslovi ali na kraju ih nije bilo,stoga radnja kao da nije ni postojala odnosno nije bilo nijedne uplate na tekuci racun(sto mogu da dokazem).
Zakon koji regulise pausalni porez na prihode od samostalne delatnosti je zakon o porezu na dohodak gradjana.Kako same reci kazu PRIHOD i DOHODAK impliciraju da mora da postoji neka zarada na koji se placa porez(nemati posla i samim tim prihoda ne bi smelo da bude isto sto i IMAO SAM PRIHODA ALI SAM GA POTROSIO!!! i sad nemam da platim porez).Isto vazi i za slucaj kada su rashodi veci od prihoda.Placanje same "privilegije" da registrujes i drzis privredni subjekt ne deluje kao nesto iole razumno drugim recima otvoris radnju,nemas prihod ali zato placas porez na prihod samo zato jer radnja postoji(jer je registrovana kod apr).Kao kada bi placao porez na to sto postojis a pritom nista ne zaradjivao(porez na dodeljen JMBG).
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.03.2015. u 22:50 - pre 109 meseci
@max...123

Imam predlog za tebe, a proizlazi iz toga što je ovo forum i što mi nismo zakonodavno telo R.Srbije. rečeno ti je kako je po zakonu. Predlog je da odeš kod inspektora i da njemu izložiš to svoje zapažanje i razumevanje stvari. On je plaćen da te po članu 24. zakona koji si spomenuo poduči o tvojim poreskim zaduženjima.


Ono što treba da shvatiš jeste da svaki posao ima svoje prihode i svoje rashode. Neki rashodi su unapred određeni od strane države. Znači ako i ništa ne radiš ti te rashode moraš da namiriš jer ih imaš. S obzirom da si paušalac tvoja zaduženja su formirana na osnovu prosečne plate i po tom osnovu zadužen si svime čime se zadužuje lični dohodak: doprinosima i porezom na dohodak.
Kao paušalac ti ne plaćaš porez na prihod od samostalne delatnosti(porez na dobit), dakle državu ne zanima da li ti imaš ili nemaš prihod.
Imaj u vidu da zakon koji si pomenuo obuhvata i one druge preduzetnike koji nisu paušalci, dakle nije to zakon o paušalnom oporezivanju kratko rečeno.

Usput, možeš da otvoriš firmu pa je odmah staviš u status mirovanja i zatražiš da te država ne zadužuje doprinosima, ali u tom slučaju ne smeš da radiš, niti da bilo šta naplaćuješ preko računa firme, tako da ne bi mogao da primiš uplatu od posla dok ne izađeš iz statusa mirovanja. Opet ti to nisi tako uradio već si samo otvorio firmu i prijavio se za paušal.


[Ovu poruku je menjao cipservis dana 12.03.2015. u 12:55 GMT+1]
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.03.2015. u 23:24 - pre 109 meseci
Citat:
ljiljka060: kako i na koji fazon nabavljati robu na kvantasu, prodavati u piljarnici.

Pa, ili se registrujes kao poljoprivrednik pa kad te neko pita kazes da su to sve tvoji proizvodi, ali nabavljas od onih koji mogu da ti izdaju racun. Postoji i mogucnost otkupa od registrovanih poljoprivrednih proizvodjaca, ali primetio sam da inspekcije stalno cesljaju te otkupljivace, sad je skoro bilo na TV da su zaplenili neke stotine tona duvana i naplatili drakonske kazne od otkupljivaca kome se razlikovala tezina po papirima i u magacinu.... tako da tu varijantu svi izbegavaju ako ikako mogu. Neki se bave i muljanjem - pola kupe u npr. Maxi-ju a pola na kvantasu pa posle pola fiskalnih racuna ne izdaju, pravdaju se da je sve iz Maxi-ja, kriju visak negde...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

milstanyu
Beograd

Član broj: 18565
Poruke: 828
*.dynamic.sbb.rs.



+74 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd16.05.2015. u 21:27 - pre 107 meseci
Interesuje me nešto što mi je najlakše da ilustrujem primerom.

Paušalac zaradi prve godine milion, druge recimo 5 miliona i treće još 3 miliona i ništa od toga ne podigne (ili podigne mali deo), tj. sav novac mu stoji na računu. I dalje je paušalac je nije prekoračio 6 miliona godišnje, ali...

Četvrte godine on reši da kupi nekretninu, recimo lokal ili stan za tih 8-9 miliona? Da li bi mogao ili bi po zakonu morao da plati još neke namete sem paušalnog poreza koji je već plaćao godinama?
 
Odgovor na temu

cole87
nezaposlena
no name
Beograd

Član broj: 329440
Poruke: 1
95.180.41.*



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd03.06.2015. u 14:53 - pre 107 meseci
Bila bih veoma zahvalna kada bi mi neko pomogao, sto pre :)

Penzioner otvara radnju arhitekta, opština Stari grad. Da li se više isplati da ide na vođenje knjiga ili na paušalno ako je ideja da mesečno podiže, odnosno ima promet od 300.000 din? Zanima me konkretno računica.
čitala sam prethodne postove i malo ušla u materiju... koliko sam shvatila kod paušalnog oprezivanja se i ne može baš precizno znati iznos zbog svih kriterijuma ali s obzirom da je prosek plate dosta visok paušalno oporezivanje se baš i ne isplati..ili grešim? U slucaju vodjenja knjiga, preduzetnik treba da plati te doprinose, penzioner je pa ima olaksice tj. ne placa za dopr. za zdravstveno i nezaposlenost i sebi neku min zaradu i to koliko ispada..oko 20.000din? moze pravdati troskove i podizati novac u toku meseca slobodno, zar ne?

Koliko je veca usteda vodjenja knjiga u konkretnom slucaju?

6.000.000 je limit za godinu dana, to bi znacilo da do juna 2016. može ostvariti taj promet bez obzira na mesečnu dinamiku, odnosno, pitanje je da li je mesečni limit 500.000 din ili ne? Ja to nigde nisam procitala ali on kaze da je tako :/

fgd
 
Odgovor na temu

ljubisal
Ljubiša Lazarević
Računovođa
Beograd

Član broj: 37008
Poruke: 218
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.mena.rs


+25 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd04.06.2015. u 20:14 - pre 107 meseci
Možda pomogne ovaj kalkulator:
http://www.mena.rs/kalkulator_preduzetnik.html
Tokom vanrednog stanja - registracija doo elektronskim putem - www.mena.rs
 
Odgovor na temu

pausal-preduzetnik
preduzetnik, preduzetnik

Član broj: 282389
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd01.08.2015. u 21:06 - pre 105 meseci
Interesuje me sta sadrzi "poresko uverenje o prihodima" za slucaj preduzatnika pausalca?

Moja nagadjanja su:

1. Iste iznose koje imam u resenju tj. moje mesecno primanje je jednako mesecnoj osnovici
Ovo mi deluje papiroloski najlogicnije jer se ove cifre vide u svim papirima koje poreska
izdaje ali cemu onda svrha uverenja. Da mi uzmu taksu od 600 dinara.

2. Moj 12-mesecni promet pa podeljeno na 12. Ako je ovo slucaj zasto je to tako?
Ovo mi deluje kao moguce ali nelogicno jer je promet nesto sto ne bi trebalo da interesuje poresko.
Promet je rizik koji ja kao preduzetnik preuzimam na sebe i moze biti vece i manji od osnovice
ali poreska uvek dobija svoj deo i na bazi toga dela (koji je odredjen pausalnim proracunom u resenju i ne zavisi od prometa)
"knjizi" moj prihod koji je fakticki unapred dogovoren i takodje ne zavisi od mog prometa.

3. Neka treca cifra koju samo poresko zna
 
Odgovor na temu

pausal-preduzetnik
preduzetnik, preduzetnik

Član broj: 282389
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd01.08.2015. u 21:50 - pre 105 meseci
Sta predstavlja cifra zvana "mesecna poreska osnovica" koja se dobija na resenju za slucaj preduzatnika pausalca?

Moja nagadjanju su:

1. To je moja mesecna bruto plata. Moja ukupna godisnja bruto plata je 12 puta taj iznos.
2. To je moja neto plata. Moja ukupna godisnja bruto plata je 12 puta taj iznos uvecan za 4
stavke koje placam: zdravstvo, pio, porez i osiguranje.

Moj cilj je da proracunam moj godisnji bruto dohodak (gross income).
Preduzetnisto mi je jedini izvor primanja. Potrebno mi je da na godisnjem nivou izaracunam moj bruto dohodak/prihod
i prosledim ga u inostranstvo. Zelim da budem siguran da cifre koje saljem predstavljaju moj realan poreski status u Srbiji.
Da li poresko daje neki dokument sto moze da posluzi ovoj svrsi i sta se tacno (koja cifra: pausal ili promet) vidi na tom dokumentu?

Interesuje me moj godisnji bruto dohodak kao fizickog lica ali i kao pravnog lica preduzetnika.
Da li ja kao preduzetnik uopste imam "bruto dohodak kao fizicko lice" ili se za mene gleda samo
kategorija "pravno lice preduzetnik"?

Moje vidjenje je da ja postojim (poreski gledano u Srbiji) samo kao "pravno lice preduzetnik" bez obzira sto sredstva trosim na sebe licno.
Kao fizicko lice je prakticno imam 0 kao poresko zaduzenje dok god sam aktivan preduzetnik i preduzetnistvo mi je jedini izvor prihoda.

 
Odgovor na temu

Lord Marshal

Član broj: 174982
Poruke: 20
*.kbcnet.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.09.2015. u 21:50 - pre 103 meseci
Napravio sam dve gluposti,

1. Na odredjenom broju faktura sam zaboravio poslednju cifru PIB-a u memorandumu (idiot), maticni broj je okej i naravno pecat je u redu.

Da li je ovaj prvi problem bitan tj. da li treba da te fakture ponovo radim (neke su od pre godinu dana) a ne radi mi jer smo u medjuvremenu nismo vise u dobrim odnosima sa preduzetnikom sa kojim smo radili (ostao duzan fine pare ali ko nam kriv kad nismo sve lepo definisali i stavili na papir).

2. Dva puta sam uplatio doprinose za prosli mesec.

Da li ce automatski da mi prebace doprinose na naredni mesec ili moram da idem da im nosim uplatnice i gde tacno moram? Logicno je da prebace ali sobzirom gde zivim ne verujem da ce?

I jos jedno pitanje, jel neko radio privremeni prekid delatnosti, zanima me jer je posla sve manje, pa bih to uradio umesto da zatvaram firmu ali me interesuje kako onda sa zdravstvenim osiguranjem stoje stvari? Predpostavljam da se vadi nova zdravstvena na osnovu potvrde o privremenom prekidu rada i da se tad vodite kao nezaposleno lice pa vaze pravila iz zakona za isto, placete propisanu sumu ako je prihod po clanu domacinstva iznad granice i ne placate ako je ispod granice.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd20.09.2015. u 07:47 - pre 103 meseci
1. Po mom misjenju takav dokument je nevalidan i bolje je sve ispraviti i poslati postom uz propratno pismo, nego razmisljati da li ce inspektor za privredni kriminal tu jednu cifru smatrati nebitnom birokratijom ili necim za sta treba provesti neko vreme iza brave i platiti drakonsku kaznu. Na stranu to sto ako se ispostavi da su takve fakture nevalidne, ti dugujes novac svima koji su ti uplatili i trebalo bi da im vratis.

2. Pausalci valjda uplacuju uvek na isti poziv na broj, tako da tebe onda nista ne sprecava da uplatis i za celu godinu ako hoces.

Sto se privremenog prekida delatnosti tice, ne mogu tacno sad da se setim kako pise, ali nesto kao kroz maglu mi se cini da nastavljas da placas doprinos za zdravstveno osiguranje, pa samim tim zadrzavas i postojecu zdravstvenu knjizicu. U svakom slucaju uzmi ovo kao polaznu osnovu za dalju proveru, a ne kao konacnu informaciju.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd20.09.2015. u 15:40 - pre 103 meseci
2. Prebacuje se automatski, ali proveri stanje u PU, za svaki slucaj, treba da stoji da si u pretplati.

3. Zavisi. Imas vise varijanti, u nekima se samo odjavi radnja da bi moglo na vratima da se stavi da ne radi, ali se sve placa, tako da nikakve koristi ne vidim od toga. A neke varijante ti sve storniraju za taj period.
 
Odgovor na temu

Zoran Kadic
Novi Beograd

Član broj: 22449
Poruke: 49
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd21.09.2015. u 10:24 - pre 103 meseci
Da li je iko od paušalaca dobio rešenje za 2015 godinu?

Pošto ne vidim da neko pominje - svi koji imaju novu lićnu kartu i imaju pin kod (tj. nisu ga izgubili kao većina) mogu preko portala poreske uprave da provere zaduženja (ne ide se na firmu već na ime).

A za privremeni prekid delatnosti - imam drugara koji poslednjih nekoliko godina pravi pauze pošto ode u inostranstvo i mislim da ništa ne plaća za to vreme (trenutno mu je pauza pa ne mogu da ga pitam).
 
Odgovor na temu

Bole 62
nezaposlen
nezaposlen
Beograd

Član broj: 330670
Poruke: 6
*.cpe.vektor.net.



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd27.09.2015. u 20:20 - pre 103 meseci
Da li ima neko u paušalu sa šifrom 9511-popravka i servis računara i periferije ? Interesuje me da li je dobio rešenje od PU za 2015?
 
Odgovor na temu

Zoran Kadic
Novi Beograd

Član broj: 22449
Poruke: 49
87.116.176.*



+2 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd28.09.2015. u 07:26 - pre 103 meseci
Koliko vidim (a i odgovor samom sebi pošto se niko ne javlja) još niko nije dobio paušalno rešenje za 2015 godinu !?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd28.09.2015. u 10:46 - pre 103 meseci
Meni su rekli da ne mogu da urade resenja jos uvek, i da mozda ove godine nece ni uraditi. Neki interni problem.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778390 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.