Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 784312 | Odgovora: 2267 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd22.08.2014. u 21:19 - pre 117 meseci
Treba i da se prijaviš u Poreskoj upravi na evidenciju poslodavaca, to ti je ovaj obrazac, predaješ ga posebno ne sa svim onim dokumentima, kao zaseban zahtev ERP obrazac
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

Mare34
Marko Novakovic
Web Developer
Westum
Belgrade

Član broj: 30613
Poruke: 124
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd23.08.2014. u 17:34 - pre 117 meseci
Cuo sam da od septembra hoce da dignu duplo pausal i da ce ljudi masovno zatvarati agencije. Da li je to tacno?
 
Odgovor na temu

salleps
student
Beograd

Član broj: 304448
Poruke: 39
46.240.240.*



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd23.08.2014. u 21:23 - pre 117 meseci
Citat:
Mare34: Cuo sam da od septembra hoce da dignu duplo pausal i da ce ljudi masovno zatvarati agencije. Da li je to tacno?


Već su digli što se tiče pete grupe. Za ostale ne znam.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd24.08.2014. u 12:28 - pre 117 meseci
Pausal se koliko znam odredjuje za celu godinu, a ne kvartalno. U novembru 2013. godine su donete zakonske promene po kojima su od 2014. neka zanimanja iz trece grupe prebacena u petu, pisano je dosta ovde o tome.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

salleps
student
Beograd

Član broj: 304448
Poruke: 39
46.240.240.*



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd24.08.2014. u 17:13 - pre 117 meseci
Hvala na odgovorima za poresku! A recite mi, da li postoji neki šablon po kojem treba da napravim ugovor sa zakupodavcem ili? Šta navodim, njegove podatke, podaci firme, visina stanarine?
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd24.08.2014. u 20:36 - pre 117 meseci
Citat:
salleps: Hvala na odgovorima za poresku! A recite mi, da li postoji neki šablon po kojem treba da napravim ugovor sa zakupodavcem ili? Šta navodim, njegove podatke, podaci firme, visina stanarine?

Kupi u Savremenoj gotov obrazac ugovora o zakupu. Ima i po još nekim knižarama.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

pausal-preduzetnik
preduzetnik, preduzetnik

Član broj: 282389
Poruke: 14
*.dynamic.kdsinter.net.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd27.08.2014. u 10:39 - pre 117 meseci
Interesuje me podrobnija kvantitativna analiza na pitanje koje je
postavio trader6 a tice se cena bankarskih usluga za pausalca koji
ima nekoliko mesecnih transakcija.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 27.08.2014. u 12:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd27.08.2014. u 11:07 - pre 117 meseci
Ima na ovom forumu nekoliko tema o bankama, pa procitaj sta pise i ako ima dodatnih pitanja pitaj tamo, a na ovoj se to tretira kao offtopic.
Mozda to deluje previse rigidno, ali ako sada ti pitas koju banku da izaberes, sutra ce neko koji auto mu je najbolji za biznis, a prekosutra gde da se prikljuci na internet... tako da meni ne ostaje nista drugo nego da te pojave u korenu proteram sa ove teme.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

salleps
student
Beograd

Član broj: 304448
Poruke: 39
46.240.240.*



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd01.09.2014. u 22:54 - pre 117 meseci
Pozdrav, imam još jedno pitanje ako neko zna da mi odgovori. Osnovao sam firmu, ali nisam prijavio još datum obavljanja delatnosti. S obzirom da je u pitanju škola stranih jezika sačekao bih da oformim prvo grupe pa da onda prijavim početak, pa me zanima da li ja smem trenutno kao firma da sklapam ugovore i da se reklamiram ako nemam prijavljen početak? Konkretno, želim da izbacim ponude na one sajtove grupne kupovine, da li ja to smem da uradim sada pa kada skupim ljude onda objavim početak ili moram pre svega da prijavim početak?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd01.09.2014. u 23:02 - pre 117 meseci
Ispravite me ako gdesim, ali ako se ja dobro secam pri osnivanju firme postoje 2 mogucnosti:
1) da ne izaberes datum pocetka delatnosti, pri cemu ti se automatski uzima "danasnji" datum, tj. datum kada podneses prijavu
2) da izaberes datum u buducnosti, pri cemu ti se racuna datum koji si izabrao

Ta varijanta "da osnujem firmu nek se nadje, pa cu kasnije da napisem datum pocetka obavljanja delatnosti" mi nije poznata.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd01.09.2014. u 23:16 - pre 117 meseci
pctel... pa vreme je da se upoznaš i sa njom. Malo si ti tu modifikovao neke stvari.
Naime postoji mogućnost da registruješ firmu na određeni period i tada definišeš taj period, znači kao rad na određeno vreme.
Drugo možeš prijaviti ili ne prijaviti datum početka delatnosti.
Kada prijavljuješ prilikom registracije nije ti dozvoljeno da lupiš datum u budućnosti, znači ako želiš odmah da počneš sa radom onda ti se datum registracije smatra i datumom početka delatnosti i to je najčešći slučaj.
Druga opcija je da izabereš da datum početka delatnosti prijaviš naknadno i to činiš novom ili posebnom prijavom onda kada to poželiš.

Zakonski ne postoji rok za prijavljivanje ovog datuma, jednostavno ta sitnica je ispuštena, pa se događa d aljudi imaju po nekoliko godina registrovanu firmu bez početka delatnosti. To se može koristiti ili zloupotrebljavati na različite načine.

Inače dok ne prijaviš datum početka delatnosti nisi prijavljen ni u PIO, ni u zdravstvenom fondu, staž ti ne teče i nemaš zaduženja za plaćanje. To ujedno znači da možeš biti prijavljen i na birou za nezaposlene i koristiti njihove povlastice.

E sad, ono što je čovek lepo pitao.
Može da se vodi reklamna kampanja, sve može osim da se radi i naplaćuje, dakle nije dozvoljen ni besplatan rad, ali možeš obavljati administrativne stvari, tipa da otvoriš račun u banci, overavaš ugovore i slično. E sad do pre godinu dana je važila neka Odluka NBS po kojoj banke nisu smele da ti otvaraju račun bez prijavljenog datuma početka delatnosti. Ona je povučena u novembru, a ne znam d ali su je ponovo vraćali, međutim po mom mišljenju nije ni zakonita, ali neko je na tu foru opelješio neki razvojni fond, tako nešto pa su se dosetili te fore da to spreče.

U Poreskoj upravi moraš prijaviti da postojiš i predaćeš im dokumente koje imaš na raspolaganju, većinu nećeš moći bez datuma početka delatnosti. Prijavi se u registar poslodavaca, to ti je ERP obrazac. Ako ti je potrebna neka oprema i slično, čim otvoriš račun u banci uplati pozajmicu i nabavi sve što ti treba ako želiš da pripada firmi. Međutim strogo pazi da ne privređuješ bez datuma početka delatnosti. Inače Terenska kontrola nakon izvesnog vremena obilazi te koji nisu prijavili početak delatnosti i zna da se iživljava pa budi oprezan.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

salleps
student
Beograd

Član broj: 304448
Poruke: 39
46.240.240.*



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd01.09.2014. u 23:48 - pre 117 meseci
Citat:
cipservis

E sad, ono što je čovek lepo pitao.
Može da se vodi reklamna kampanja, sve može osim da se radi i naplaćuje, dakle nije dozvoljen ni besplatan rad, ali možeš obavljati administrativne stvari, tipa da otvoriš račun u banci, overavaš ugovore i slično. E sad do pre godinu dana je važila neka Odluka NBS po kojoj banke nisu smele da ti otvaraju račun bez prijavljenog datuma početka delatnosti. Ona je povučena u novembru, a ne znam d ali su je ponovo vraćali, međutim po mom mišljenju nije ni zakonita, ali neko je na tu foru opelješio neki razvojni fond, tako nešto pa su se dosetili te fore da to spreče.

U Poreskoj upravi moraš prijaviti da postojiš i predaćeš im dokumente koje imaš na raspolaganju, većinu nećeš moći bez datuma početka delatnosti. Prijavi se u registar poslodavaca, to ti je ERP obrazac. Ako ti je potrebna neka oprema i slično, čim otvoriš račun u banci uplati pozajmicu i nabavi sve što ti treba ako želiš da pripada firmi. Međutim strogo pazi da ne privređuješ bez datuma početka delatnosti. Inače Terenska kontrola nakon izvesnog vremena obilazi te koji nisu prijavili početak delatnosti i zna da se iživljava pa budi oprezan.


Sad sam se malo zbunio, ja sam svu opremu za školu kupio pre nego sam registrovao firmu, kao fizičko lice. Nije valjda da mora sva oprema da prođe kroz račun firme? Pa najbolje da odem sutra do te firme koja radi te popuste pa da pitam njih šta mislie, pogotovo jer ta akcija traje par dana, pa oni tek nakon završene akcije u roku od 10 dana uplaćuju novac na moju firmu, znači faktički imam 20 dana narednih do prve uplate.
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.09.2014. u 00:48 - pre 117 meseci
Citat:
salleps: Sad sam se malo zbunio, ja sam svu opremu za školu kupio pre nego sam registrovao firmu, kao fizičko lice. Nije valjda da mora sva oprema da prođe kroz račun firme? Pa najbolje da odem sutra do te firme koja radi te popuste pa da pitam njih šta mislie, pogotovo jer ta akcija traje par dana, pa oni tek nakon završene akcije u roku od 10 dana uplaćuju novac na moju firmu, znači faktički imam 20 dana narednih do prve uplate.


Ništa, onda ta oprema pripada tebi, a ne tvojoj firmi, ništa strašno, ništa posebno. Ta stvar je bitna akos e vode knjige jer onda imaš pravo na troškove, a opremu koju nabavljaš za firmu praktično plaćaš pre oporezovanja tvog prihoda. Ovako kada kupuješ od svog novca, taj novac je već oporezovan. Drugo povremeno se pojave i neki popusti za firme, odnosno poreski kredit. Trenutno ga nema, ali nije isključeno da će se opet pojaviti neki vid. Inače uvek imaš pravo ako ti je želja da uložiš sopstvenu opremu u svoju firmu. Međutim to kod paušalaca i nema nekog efekta pošto im se ne priznaju rashodi. E sad, zašto je dobro uložiti na primer kompjuter? Ako se on pokvari, a pripada firmi onda fimra može da ga popravlja od svog novca, ako ne pripada moraš ti od svog novca. Postoje neke varijacije na temu sa ugovorom o korišćenju te opreme, ali da ne širimo priču.

Znači ne mora sva oprema da ti prođe preko računa firme, tu je izbor tvoj lični. Tvoja firma nema obavezu da poseduje bilo kakvu imovinu. Međutim u slučajevima kada imaš poseban prostor za firmu koji je registrovan u njemu ne smeš držati ništa što ne pripada firmi. Odnosno sve što inspekcija zatekne u prostorijama koje su registrovane na firmu smatra da pripada firmi i polaže pravo na raspolaganje pod određenim okolnostima, može da oduzima i slično. Znači neće ti proći fora to je moj privati usb fleš i slično. On se mora nalaziti u tvom džepu u tom slučaju jer nemaju pravo na pretres, odnsono zna se gde bi mogao držati lične stvari.

E sad, to što ti komplikuješ je malo blesavo jer koliko primećujem ti si siguran da ćeš prodati svoje usluge preko tog trećeg lica, onda si lepo mogao i registrovati datum početka delatnosti jer jednog dana kada budeš želeo u penziju psovaćeš samog sebe što ti fali tih nekioliko dana i što ih moraš čekati. Uglavnom ti ne smeš primiti prihod na svoj račun bez datuma početka delatnosti.
Na primer ti možeš da napraviš web sajt, možeš da se reklamiraš na Guglu i slično, ali ne smeš da radiš, ne smeš da prihoduješ. To znači da treće lice ne sme za tebe da prodaje tvoje usluge bez datuma početka delatnosti. Ti samo sa njima možeš potpisati ugovor o nekoj budućoj saradnji, promociji i slično. Ti možeš obaveštavati ljude da će na tom mestu biti nekakva škola, prodavnica, restoran i slično, ali ne smeš raditi.

Nije ti pametno da pitaš onoga s akim treba da sarađuješ jer njega boli uvo on uzima svoj deo kolača i on je registrovan i ne zanima ga što ti nisi prijavio datum početka delatnosti, on legalno posluje. Znači ne možeš prodavati svoje usluge bez datuma početka delatnosti. Najpametnije je da pitaš o svemu tome Poresku upravu ili tržišnu inspekciju ako su voljni da ti objasne, a imaš i pravnu službu u APR-u i tamo će ti objasniti šta je datum početka delatnosti.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

salleps
student
Beograd

Član broj: 304448
Poruke: 39
46.240.240.*



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.09.2014. u 09:44 - pre 117 meseci
Kapiram, ma i ja sam razmišljao o tome šta mi uopšte znači tih par dana. U slučaju da ja prijavim početak rada danas npr, znači da odmah mogu da poslujem ili moram da sačekam da poreska uprava dostavi rešenje?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.09.2014. u 10:14 - pre 117 meseci
Citat:
cipservis: Inače dok ne prijaviš datum početka delatnosti nisi prijavljen ni u PIO, ni u zdravstvenom fondu, staž ti ne teče i nemaš zaduženja za plaćanje. To ujedno znači da možeš biti prijavljen i na birou za nezaposlene i koristiti njihove povlastice.

E, vidis, upravo instruktori preduzetnistva u beogradskom zavodu za zaposljavanje (oni drze obuku koja je uslov za one subvencije koje su se godinama davale za otvaranje novih radnih mesta) kazu da to ne moze i od njih sam pokupio informaciju o datumu koju si gore proglasio netacnom. Mada, ja verujem tebi vise nego njima, narocito jer na internetu postoje pisani dokazi koji govore u prilog tvojoj tvrdnji i ako kazes da si licnim iskustvom proverio, onda tu nema nikakve sumnje. Oni su generalno ljudi koji su procitali neke knjige i pravilnike, ali u zivotu nemaju jednog dana iskustva u vodjenju preduzetnicke radnje... od njih sam takodje doslovno cuo glupost da mozes biti ili pausalac, ili u sistemu PDV i nikakva treca varijanta ne postoji... a eto, ti si ako se dobro secam zivi primer trece varijante.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.09.2014. u 10:23 - pre 117 meseci
Citat:
salleps:
Kapiram, ma i ja sam razmišljao o tome šta mi uopšte znači tih par dana. U slučaju da ja prijavim početak rada danas npr, znači da odmah mogu da poslujem ili moram da sačekam da poreska uprava dostavi rešenje?


Odmah možeš da počneš da radiš a rešenje će ti stići u narednih 15 dana, međutim bitno je da odeš u Poresku upravu i predaš im sve papire koje traže. Odeš kod svog inspektora i pitaš ga šta treba da mu doneseš.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.09.2014. u 10:41 - pre 117 meseci
Citat:
pctel:
Citat:
cipservis: Inače dok ne prijaviš datum početka delatnosti nisi prijavljen ni u PIO, ni u zdravstvenom fondu, staž ti ne teče i nemaš zaduženja za plaćanje. To ujedno znači da možeš biti prijavljen i na birou za nezaposlene i koristiti njihove povlastice.

E, vidis, upravo instruktori preduzetnistva u beogradskom zavodu za zaposljavanje (oni drze obuku koja je uslov za one subvencije koje su se godinama davale za otvaranje novih radnih mesta) kazu da to ne moze i od njih sam pokupio informaciju o datumu koju si gore proglasio netacnom. Mada, ja verujem tebi vise nego njima, narocito jer na internetu postoje pisani dokazi koji govore u prilog tvojoj tvrdnji i ako kazes da si licnim iskustvom proverio, onda tu nema nikakve sumnje. Oni su generalno ljudi koji su procitali neke knjige i pravilnike, ali u zivotu nemaju jednog dana iskustva u vodjenju preduzetnicke radnje... od njih sam takodje doslovno cuo glupost da mozes biti ili pausalac, ili u sistemu PDV i nikakva treca varijanta ne postoji... a eto, ti si ako se dobro secam zivi primer trece varijante.


Izvukao si se u zadnjem trenutku... hehe... pa i njih sam učio i pameti i zanatu, svi me znaju... lično ja sve to izveo, registrovao se 12.08., prijavio početak 02.12. a to vreme taktizirao i čekao na birou ne bi li zgrabio subvenciju, međutim toliki sam maler da se za moj uzrast nisu davale u tom periodu. Onda sam skontao da je bolje da počnem da radim i zgrabim poreski kredit pošto su ga ukinuli od 01.01.2014.
Inače instruktorka, ajde sad da ne pišem ime iz milion razloga, inače pravnica deli informator u kome ti lepo piše da je privredno društvo nepovoljnije za osnivanje zato što postoji dvostruko oporezivanje. To je ustvari nabrojana jedna od loših strana tog oblika. I sada ja nju pitam lepo u čemu se ogleda to dvostruko oporezivanje, na šta se odnosi. A ona prvo kaže da baš i nije sigurna(mašala), a zatim da je to zbog dvojnog knjigovodstva... no comment. Mislim ipak, dvostruko i dvojno su slični...hehe i takvi primaju platu od države. Još se posle neko pita što nam preduzetništvo grca...

Što se tiče ovog paušalac i sistem PDV-a, to si opet čuo od pravnice... hehe. Inače nakon tih gluposti, nju baš i nisam našao, tako da sam šemu koju sam im nacrtao kako to funkcioniše dao gospođi Kraguj, onoj drugoj instruktorki. Valjda su tada naučile kako to izgleda. Šou...

Postaviš im pitanje da li privredno društvo mora biti u sistemu PDV-a i nastane bleja...
I da, jeste ja sam varijanta vođenja knjiga, prostim knjigovodstvom, a nisam u sistemu PDV-a.
Inače granica paušala je na 6 miliona, a granica PDV-a na 8. Tako da sam je ja istog trenutka pitao šta biva sa tim vakumom od 6 do 8, jer tehnički po njenom iskazu oni ne mogu biti paušalci, a nemaju obavezu ni PDV-a. I nastade bleja. Da se ja pitam svi ti iz državnih organa koji su vezare bi ladno vratili sve plate koje su primili do sada u svojoj karijeri i bili bi srećni što ne bi završili u ćorki. Usput onaj ko ima preko 4 miliona može zatražiti ulazak u sistem PDV-a, ali onda stvarno ne može ostati paušalac.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.09.2014. u 11:50 - pre 117 meseci
Citat:
Usput onaj ko ima preko 4 miliona može zatražiti ulazak u sistem PDV-a, ali onda stvarno ne može ostati paušalac.

Ukinut je bilo kakav minimum za ulazak u PDV, mozes traziti ulazak u sistem i ako imas 1 dinar prometa. To vec znam iz sopstvenog iskustva
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.09.2014. u 12:41 - pre 117 meseci
Vidim sada i ja da nema više te granice, to je skoro ukinuto. To i nije tako loše jer ako naiđe neki veliki posao očas posla možeš ući u sistem što je važno tim velikim poreskim obveznicima zbog odbijanja prethodnog PDV-a. Mada to malo usložnjava poslovanje u svakom slučaju, više posla za knjigovodstvo.

Citat:
Mali poreski obveznici

Član 33.

Malim obveznikom, u smislu ovog zakona, smatra se lice koje vrši promet dobara i usluga na teritoriji Republike i/ili u inostranstvu, a čiji ukupan promet dobara i usluga u prethodnih 12 meseci nije veći od 8.000.000 dinara, odnosno koje pri otpočinjanju obavljanja delatnosti procenjuje da u narednih 12 meseci neće ostvariti ukupan promet veći od 8.000.000 dinara.

Mali obveznik ne obračunava PDV za izvršen promet dobara i usluga, nema pravo iskazivanja PDV u računima, nema pravo na odbitak prethodnog poreza i nije dužan da vodi evidenciju propisanu ovim zakonom.

Mali obveznik može da se opredeli za obavezu plaćanja PDV podnošenjem evidencione prijave propisane u skladu sa ovim zakonom nadležnom poreskom organu i u tom slučaju stiče prava i obavezu iz stava 2. ovog člana, kao i druga prava i obaveze koje obveznik PDV ima po ovom zakonu.

U slučaju iz stava 3. ovog člana, obaveza plaćanja PDV traje najmanje dve godine.

Po isteku roka iz stava 4. ovog člana, obveznik može da podnese zahtev za prestanak obaveze plaćanja PDV nadležnom poreskom organu.

Ukupnim prometom iz stava 1. ovog člana smatra se promet dobara i usluga iz člana 28. stav 1. tač. 1) i 2) ovog zakona, osim prometa opreme i objekata za vršenje delatnosti (u daljem tekstu: ukupan promet).

Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

salleps
student
Beograd

Član broj: 304448
Poruke: 39
46.240.240.*



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.09.2014. u 18:07 - pre 117 meseci
Danas su me zvali iz poreske uprave, uglavnom 2010. sam ja otvorio firmu ali zbog nedobijenog kredita je odmah zatvorio, nisam ni prijavljivao datum početka. Uglavnom sada mi iz poreske uprave traže potvrdu da sam ja zatvorio tu firmu u APR-u, a ja blage veze nemam gde mi je taj papir o brisanju. Ne kapiram, na njihovom sajtu stoji za tu firmu da je izbrisana iz registra. Moram da dostavim to u roku od dva dana ili će mi oduzeti PIB nove firme. Ne znam šta da radim, sutra ću pre podne u pravnu službu APR-a.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 784312 | Odgovora: 2267 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.