Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778399 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+40 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 14:42 - pre 173 meseci
Video sam. To je OK i ne vredi da se žališ jer je rešenje u redu.

Ceo problem je što ti nisi znao da ćeš od tih 2m morati državi da platiš 46%. Pošto to nije bila avansna uplata onda je sve u redu.

Idi podnesi zahtev za mirovanje zdravstvenog to će da ti skine sa grbače par 100 hiljada.

Idi kod knjigovođe i neka ti okvirno izračuna dobit za 2009. godinu.
S obzirom da ti knjigovođa nije smeo da u troškove 2008 uključi doprinose ona će to morati da uradi u 2009 ali samo za iznos koji si platio.

Ako ti utvrdi dobit od 500.000 dinara ti bi trebalo da platiš barem isto toliko doprinosa do kraja godine kako bi ti u bilansu bilo prikazano dodatnih 500.000 troškova i kako bi ti se dobit za 2009 svela na 0.
Treba uzeti i kamate u obzir jer one povećavaju dobit. Država ne da da se kamate prikažu kao trošak.

Time postižeš da za 2009 godinu duguješ 0 din za porez, znači da će ti onih akontacionih 220.268 biti obrisano.
Što se tiče doprinosa za 2009 biće ti oko 70.000. je će osnovica biti minimalna.

Čim prođu praznici traži od knjigovođe da ti uradi bilanse kako bi ih što pre odneo u PU i onda lezi referentu na kičmu da što pre proknjiži kako ne bi išle kamate.

Ako duguješ za porez blokiraće ti račun. Zato moraš prvo njega platiti, ali plati samo 2008. Što se tiče doprinosa plaćaj samo penzioni. Nemoj da plaćaš ostala dva jer će ti skidati više kamate, a manje glavnice.

Nadam se da si razumeo.

PS. Ne vredi da gasiš radnju jer nećeš moći da radiš, a obaveze ti se ne brišu.


Poz. Gosha
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

blingaro
Igor Malinkov
Uprava prihoda
Beograd

Član broj: 187756
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 18:21 - pre 173 meseci
Preplata NIKADA ne ostaje opštini, već se uvek nalazi na tvom PIB-u, odnosno ako ugasiš radnju, onda na tvom JMBG. Taj novac uvek možeš da vratiš ili preknjižiš.
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd12.12.2009. u 11:38 - pre 173 meseci
Zamolio me jedan prijatelj da postavimo ovde pitanje koje ga jako zanima:

On je bio pausalac u 2008. godini, ne seca se da li je predat zahtev za nastavak pausalnog oporezivanja i za 2009. godinu (imao je u 2008. knjigovodju, iako nije morao da ga ima, koji mu je valjda bio zaduzen da vodi racuna o takvim stvarima pa se covek ne seca). E sad, uzimao je iz poreske uprave neke kartice gde pise koliko je dugovao po akontacionim resenjima za 2009., takodje u akontacionom resenju za 2009. mu pise da je porez odredjen kao pausalcu. Da li je moguce da ako nije predao zahtev prosle godine da nastavi da bude pausalac (posto se ne seca da li ga je predao) tj da mu akontaciono ide pogresno kao da je pausalac i da ga tek konacno resenje neprijatno iznenadi?

tj. u akontacionom resenju pise mu:

Citat:
"Poreska uprava, utvrdila je poresku osnovicu - pausalni prihod i visinu akontacione obaveze poreza na dohodak gradjana od obavljanja samostalne delatnosti na osnovu poreske prijave, odnosno izmenjene poreske prijave, kriterijuma propisanih 41. Zakona o porezu na dohodak gradjana..."


Da li se moze uopste (makar i u teoriji) desiti da mu konacno resenje stigne da plati po stvarnim prihodima a ne kao pausalac? Dakle, u akontacionom pise da se pausalno oporezuje ali da li se akontaciono i konacno resenje mogu razlikovati u nacinu oporezivanja (tj da mu stigne da plati po stvarnim prihodima umesto pausalno)?

Promet mu je u 2009. bio daleko manji od limita od 3 miliona din.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
212.200.65.*



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd13.12.2009. u 11:17 - pre 173 meseci
Citat:
Da li se moze uopste (makar i u teoriji) desiti da mu konacno resenje stigne da plati po stvarnim prihodima a ne kao pausalac? Dakle, u akontacionom pise da se pausalno oporezuje ali da li se akontaciono i konacno resenje mogu razlikovati u nacinu oporezivanja (tj da mu stigne da plati po stvarnim prihodima umesto pausalno)?


To nije moguće jer da bi dobio konačno rešenje po stvarno ostvarenoj dobiti on mora da vodi knjige i preda završni račun u kome bi bila definisana njegova stvarna dobit. Ako neko izgubi statuš paušalca, bilo kojim razlogom, poreska uprava mu šalje obaveštenje da počne sa vođenjem poslovnih knjiga od sledeće godine ili od polovine tekuće. Prema tome, jedino ako je on dobio u prvoj polovini godine obaveštenje od PU da prelazi od polovine godine da bude preduzetnik "knjigaš" onda mora da preda završni račun (za poslovanje u tih 6 meseci) i na osnovu njega dobija rešenje o plaćanju poreza i doprinosa na utvrđenu dobit.
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd13.12.2009. u 11:43 - pre 173 meseci
Hvala ti Sajo na odgovoru.

Citat:
S A J A: obaveštenje od PU da prelazi od polovine godine da bude preduzetnik "knjigaš"


Pretpostavljam da bi morao i da potpise to obavestenje tako da nikako ne moze da dodje do neke zabune da obavestenje postoji a da mu ne bude uruceno?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
212.200.65.*



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd13.12.2009. u 13:26 - pre 173 meseci
Citat:
Pretpostavljam da bi morao i da potpise to obavestenje tako da nikako ne moze da dodje do neke zabune da obavestenje postoji a da mu ne bude uruceno?


To već ne znam, nisam imao priliku lično da ga vidim. Ako on sumnja da mu je možda poslato a da nije primio onda mu je najsigurnije da ode do PU i da pita svog referenta.
 
Odgovor na temu

dragan djokic
moler, MOLER

Član broj: 243324
Poruke: 14
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd14.12.2009. u 10:54 - pre 173 meseci
Citat:
gosha: Video sam. To je OK i ne vredi da se žališ jer je rešenje u redu.

Ceo problem je što ti nisi znao da ćeš od tih 2m morati državi da platiš 46%. Pošto to nije bila avansna uplata onda je sve u redu.

Idi podnesi zahtev za mirovanje zdravstvenog to će da ti skine sa grbače par 100 hiljada.

Idi kod knjigovođe i neka ti okvirno izračuna dobit za 2009. godinu.
S obzirom da ti knjigovođa nije smeo da u troškove 2008 uključi doprinose ona će to morati da uradi u 2009 ali samo za iznos koji si platio.

Ako ti utvrdi dobit od 500.000 dinara ti bi trebalo da platiš barem isto toliko doprinosa do kraja godine kako bi ti u bilansu bilo prikazano dodatnih 500.000 troškova i kako bi ti se dobit za 2009 svela na 0.
Treba uzeti i kamate u obzir jer one povećavaju dobit. Država ne da da se kamate prikažu kao trošak.

Time postižeš da za 2009 godinu duguješ 0 din za porez, znači da će ti onih akontacionih 220.268 biti obrisano.
Što se tiče doprinosa za 2009 biće ti oko 70.000. je će osnovica biti minimalna.

Čim prođu praznici traži od knjigovođe da ti uradi bilanse kako bi ih što pre odneo u PU i onda lezi referentu na kičmu da što pre proknjiži kako ne bi išle kamate.

Ako duguješ za porez blokiraće ti račun. Zato moraš prvo njega platiti, ali plati samo 2008. Što se tiče doprinosa plaćaj samo penzioni. Nemoj da plaćaš ostala dva jer će ti skidati više kamate, a manje glavnice.

Nadam se da si razumeo.

PS. Ne vredi da gasiš radnju jer nećeš moći da radiš, a obaveze ti se ne brišu.


Poz. Gosha


Hvala veliko. Kopirao sam ovu poruku i odstampao i sad idem korak po korak. Nekako se sad digla magla i vise stvari razumem. Hvala jos jednom
 
Odgovor na temu

dragan djokic
moler, MOLER

Član broj: 243324
Poruke: 14
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd15.12.2009. u 10:30 - pre 173 meseci
Ljudi samo jos jednu stvar da pitam...

Ako sam ja sad platio sve doprinose i poreze po konacnom obracunu za 2008. na prijavljenih 2m kao da je to moja plata da li to znaci da ja sad mogu i da podignem tih 2000 000 kao svoju platu?
Logicno je...
 
Odgovor na temu

vesna velkom
obracun plata

Član broj: 243955
Poruke: 2
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd15.12.2009. u 14:37 - pre 173 meseci
Dobar dan.

Molila bih ako neko moze da mi odgovori .

Naime, platiti smo platu radniku sa kasnjenjem od par dana, u tom mesecu nismo imali para da sve izmirimo.
Naravno kad smo podneli u opstinu morali smo sami da se javimo inspektoru da smo kasnili a on nas sad zove po prekrsajnoj prijavi jer ima sumnju da smo zakasnili.

Ako neko ima iskustva, kako ovo sve ide dalje i mogu li nekako da se izvucem bez tih famoznih 150000 kazne o kojima se prica.

Dakle samo smo kasnili i sve smo sami prijavili.

Hvala svima unapred na trudu
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd15.12.2009. u 19:41 - pre 173 meseci
Citat:
dragan djokic: Ljudi samo jos jednu stvar da pitam...

Ako sam ja sad platio sve doprinose i poreze po konacnom obracunu za 2008. na prijavljenih 2m kao da je to moja plata da li to znaci da ja sad mogu i da podignem tih 2000 000 kao svoju platu?
Logicno je...


Ako si na dobit iz 2008 platio poreze i doprinose, sve što je ostalo (od te dobiti posle plaćanja poreza i doprinosa) je tvoje i možeš da podigneš.
 
Odgovor na temu

vesna velkom
obracun plata

Član broj: 243955
Poruke: 2
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd16.12.2009. u 10:55 - pre 173 meseci
Ovo se ne tice mog problema ali cisto i mene zanima

Citat:
S A J A: Ako si na dobit iz 2008 platio poreze i doprinose, sve što je ostalo (od te dobiti posle plaćanja poreza i doprinosa) je tvoje i možeš da podigneš.


Znaci dobit mu je 2 000 000
platio je drzavi 46% = 960 000
isplatio je u 2008 recimo za platu 100 000

sada sme da isplati 2000 000 - 100 000 = 1 900 000
ili 2000 000 - 960 000 - 100 000 = 940 000
?

Da li ima neki rok za podizanje ove "plate"?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd16.12.2009. u 17:08 - pre 173 meseci
2000 000 - 960 000 - 100 000 = 940 000
 
Odgovor na temu

vukmarija

Član broj: 244276
Poruke: 2
93.87.119.*



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd18.12.2009. u 14:55 - pre 173 meseci
pozdrav iz zagadjenog Panceva!

Ja sam pausalac i prihodi su mi se uvecali duplo u odnosu na proslu godinu...........Mene zanima sledece............posto nece niko od knjigovodja(drugih firmi) da mi lepo objasni sta pisem na naloge za prenos ili isplatu kad dizem novac, ja se Vama obracam da mi pomognete.Naime, isti mi kazu da ne mogu da pisem samo kao svrhu placanja ZARADA OSNIVACA ILI PUTNI TROSAK jer mora iynos da mi se poklapa sa zaradom na osnovu koje placam porez.pa kako onda da dignem svoj novac?????????????????sta sve mogu da pisem na nalozima kako bih ga podigla?nemam kancelariju, bavim se folklorom!
Havla.
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd18.12.2009. u 15:03 - pre 173 meseci
Citat:
vukmarija: sta sve mogu da pisem na nalozima kako bih ga podigla?


Mislim da mozes da napises "Isplata gotovine" posto kao pausalac ne moras da pravdas bilo kakve troskove.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.12.2009. u 10:07 - pre 173 meseci
Citat:
znam da mogu to ali da li je to sigurno da me niko nece kontrolisati?kako vi podizete novac?sta pisete na naligu?

Kako misliš da li je sigurno da te niko neće kontrolisati ? Naravno da nije, jer inspekcija može u bilo kom trenutku da dođe i proveri tvoje poslovanje. E sad, druga je stvar što se kod paušalaca troškovi uopšte ne gledaju kao deo poslovanja, barem ne iz ugla inspekcije, jer ti isti troškovi nemaju nikakvu ulogu u određivanju visine poreza, samo prihodi. Dakle, bitno je shvatiti jednu stvar. Razlog zašto uopšte postoji kontrola tokova novca od strane poreskog, jeste da bi se odredio adekvatan porez. Ništa više, ništa manje od toga. Samim tim, kod onih koji porez plaćaju na osnovu dobiti, normalno je da se kontrolišu i troškovi, jer isti ti troškovi direktno utiču na dobit, pa kada se ti troškovi ne bi kontrolisali, neko bi mogao jednostavno da izmislili gomilu troškova u iznosu koji je jednak prihodu, i tako izbegne plaćanje poreza i stavi sve pare u džep, jer ako nema dobiti, nema ni poreza. Međutim, kod paušalaca je drugačije, jer kao što samo ime kaže, na ime poreza plaćaju iznos koji je unapred paušalno određen, nevezano za to kolika je dobit i da li je uopšte ima. Shodno tome, nema razloga ni za kontrolu troškova, tako da na nalogu za isplatu možeš da navedeš bukvalno šta god hoćeš. Ja obično navedem "ostali troškovi".
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Spanta

Član broj: 86005
Poruke: 461
194.106.167.*



+7 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.12.2009. u 22:58 - pre 173 meseci
Citat:
websurfer: Pa ako si vec pausalac niko ni ne treba da te pita zasto podizes novac jer nisi ni duzan da ga pravdas bilo kome. Mislim da slobodno mozes da napises "Podizanje gotovine" a nikoga ne treba da se tice za sta ti je ta gotovina (za troskove ili za zaradu) posto vec placas pausalno odredjen porze i doprinose. Mislim da ne treba ni da se ogranicavas na sumu ispod 15000 din iz istog razloga.
O ovome smo vec pisali. Sve sto ste naveli je tacno, ali je takodje tacno i da pausalac koji "obrne" godisnje dva miliona retko ima potrebu da odjednom podigne 200.000 dinara (na primer). Zato su takvi potezi pod lupom inspekcije jer podsticu sumnju na pranje novca. Ja sam podizao male sume jer nisam imao potrebe za velikim iznosima (a ni para na racunu za tako nesto), ali sam objasnjavao princip rada koji je po mom misljenju ispravan.
 
Odgovor na temu

maki03

Član broj: 244453
Poruke: 2
95.180.9.*



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd20.12.2009. u 11:41 - pre 173 meseci
Procitala sam skoro celu temu i imam sve pohvale za forumase!
Neko je na pocetku teme postavio pitanje na koje i mi treba odgovor,ali odgovor nigde nisam uspela da pronadjem,
pa molim da mi neko odgovori ako zna:
da li se u kpo knjigu kao promet upisuje pozajmica osnivaca ?
Unapred hvala,
pozz
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd20.12.2009. u 19:59 - pre 173 meseci
Citat:
maki03: Procitala sam skoro celu temu i imam sve pohvale za forumase!
Neko je na pocetku teme postavio pitanje na koje i mi treba odgovor,ali odgovor nigde nisam uspela da pronadjem,
pa molim da mi neko odgovori ako zna:
da li se u kpo knjigu kao promet upisuje pozajmica osnivaca ?
Unapred hvala,
pozz


Preduzetnici, koji porez na dohodak građana plaćaju na paušalno utvrđen prihod, vode poslovnu knjigu na obrazcu KPO – Poslovna knjiga o ostvarenom prometu paušalno oporezovanih obveznika.

Po tome ispada da se u toj knjizi upisuje samo ostvaren promet a pozajmice to nisu. Mada se ta pozajmica vidi kao priliv na tekući račun pa se neće slagati sa knjigom ako se ne upisuje.
Ja bih tu imao samo jedno pitanje, što bi paušalac uopšte pravio sam sebi pozajmice? Ako treba da platiš neku obavezu a nemaš para na računu, plati sa privatnog računa ili gotovinom u pošti.
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd20.12.2009. u 20:13 - pre 173 meseci
Citat:
S A J A
Po tome ispada da se u toj knjizi upisuje samo ostvaren promet a pozajmice to nisu. Mada se ta pozajmica vidi kao priliv na tekući račun pa se neće slagati sa knjigom ako se ne upisuje.


Sta onda u tom slucaju uarditi? Upisivati ili ne? Po ovome ispada da ako uplatis sebi pozajmicu (ili ti je neko uplati) stvaras sebi problem kao da radis nesto nelegalno iako je sve legalno. Izvinjavam se sto pitam ali i mene ovo zanima posto cu biti pausalac.

Citat:
S A J A:
Ja bih tu imao samo jedno pitanje, što bi paušalac uopšte pravio sam sebi pozajmice? Ako treba da platiš neku obavezu a nemaš para na računu, plati sa privatnog računa ili gotovinom u pošti.


U praksi ponekad postoje situacije kada je lakse napraviti pozajmicu.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd20.12.2009. u 21:03 - pre 173 meseci
Citat:
Sta onda u tom slucaju uarditi? Upisivati ili ne? Po ovome ispada da ako uplatis sebi pozajmicu (ili ti je neko uplati) stvaras sebi problem kao da radis nesto nelegalno iako je sve legalno. Izvinjavam se sto pitam ali i mene ovo zanima posto cu biti pausalac.


2.3. Sastavljanje poslovne knjige KPO - Poslovna knjiga o ostvarenom prometu paušalno
oporezovanih obveznika

Član 7

U poslovnu knjigu KPO - Poslovna knjiga o ostvarenom prometu paušalno oporezovanih
obveznika, knjiže se prihodi od prodatih proizvoda i izvršenih usluga.

U obrazac poslovne knjige KPO, podaci se unose na sledeći način:
1) u kolonu 1 - redni broj poslovne promene od početka godine, odnosno od početka
obavljanja delatnosti, ako je početak obavljanja delatnosti u tekućoj godini; ovaj redni broj
upisuje se u gornjem desnom uglu knjigovodstvene isprave na osnovu koje je knjižena
poslovna promena;
2) u kolonu 2 - datum i opis knjiženja poslovne promene u poslovnoj knjizi;
3) u kol. 3 i 4 - iznos prihoda od prodaje proizvoda, odnosno od izvršenih usluga;
4) u kolonu 5 - iznos ukupnih prihoda, kao zbir iznosa iz kol. 3 i 4.


Citat:
U praksi ponekad postoje situacije kada je lakse napraviti pozajmicu.


Kako hoćeš, samo ćeš posle trebati da se ubeđuješ sa inspekcijom zbog čega ti se ne slaže prihod iz knjige sa prilivom para na račun.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778399 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.