Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 783714 | Odgovora: 2267 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd24.12.2009. u 01:21 - pre 174 meseci
Citat:
1. MENI U KOVINU GDE MI JE OTVORENA FIRMA TRAZE DA POPUNIM PRIHODE OD 01.01 DO 31 NOVEMBRA?
A STA BI SA DECEMBROM? JEL GA UPISUJEM U KPO ISTO DO KRAJA GODINE I GDE ONDA UDJU PRIHODI OD DECEMBRA AKO PRIJAVIM SAMO DO NOVEMBRA??

Malo ti je nejasno pitanje. Šta znači popuniti prihode od 1.1 do 31.11 ? Ako misliš na KPO knjigu, ona se popunjava tokom cele godine, tj. onako kako izdaješ račune, tako unosiš u KPO knjigu. To naravno radiš i u Decembru. Ako si paušalac i hoćeš to da ostaneš, onda trebaš da podneseš zahtev za paušalno oporezivanje do 30. Novembra, ali to nema veze sa KPO knjigom.
Citat:
2. DA LI STE SIGURNI DA NOVAC MOGU SAMO DA PODIZEM NALOGOM ISPLATA NOVCA? ILI MORAM DA KAO SVRHU IMAM I NESTO DRUGO?

Ovo je već odgovoreno, više puta. Ako si paušalac, onda nemaš knjigovodstvo (vodiš samo KPO knjigu koja sadrži prihode, ali ne i rashode), pa samim tim i nemaš potrebu da pravdaš troškove, već možeš da raspolažeš svojim novcem kako hoćeš, tj. da podižeš do 100.000 dnevno u kešu, a kao razlog možeš navesti "podizanje gotovine", "materijalni troškovi" i slično. E sad, koliko je pametno podizati po 100.000 odjednom, ne znam, ali možda je bolje za svaki slučaj podizati manje iznose u više navrata. Ne zato što nije legalno podići 100.000, već zato što može da pobudi određene sumnje. U stvari, najbolja varijanta je da sve što možeš plaćaš direktno sa računa (struja, voda, telefon, internet...), kao i da izvadiš biznis platnu karticu kojom možeš obavljati kupovinu u većini prodavnica, a keš da vadiš samo onda kada baš moraš nešto da platiš u kešu.
Citat:
3. DA LI TABLA ZA ISTICANJE FIRME TREBA POSEBNO DA IZGLEDA I OD CEGA MOZE DA BUDE?

Koliko je meni poznato, to nije striktno propisano, tako da praktično možeš firmu da istakneš i na parčetu papira. Bitno je da platiš taksu za isticanje firme.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

agw.mile
Novi Sad

Član broj: 139974
Poruke: 157
109.93.34.*



+2 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.12.2009. u 07:03 - pre 174 meseci
Citat:
S A J A: To je verovatno zbog te prijave za paušalno oporezivanje koja se radi do 30.11. U tom slučaju ti traže potvrdu prihoda do tog dana, što je i logično. Valjda početkom sledeće godine treba da se podnese promet za celu godinu (sa sve decembrom).


Da to im sluzi samo da okvirno vide promet. Zakon propisuje 30.11 kao krajnji rok da se zahtev preda, sto sam ja i uradio.

Onda mi je negde 12.12 stigao na kucu isti formular. Kada sam otisao da pitam sta je to rekli su mi da su to poslali iz Beograda direktni i da im sam prave probleme.

Sad jos nesto o poreznicima iako nema veze sa ovom temom (jedina veza je sto su salteri blizu jedan drugome)

11.12 sam podneo zahtev za uverenje da sam izmirio poreske obaveze da bih mogao da overim zdravstvenu knjizicu. Do juce 24.12 uverenje nije bilo gotovo. Poslali su me na drugi salter da se zalim, gde je sluzbenik zapisao ime, JMBG i telefon pa ce danas da mi se neko javi.

Organizacija im je u PM. U poslednjem broju PC Pressa je bio clanak o primeni IT u poslovanju brzave (pa i poreznika). Dat je primer iz BG da se na ovo uverenje ceka dva dana, a moglo bi sve da se zavrsi za 15 minuta. Kakva crna dva dana, do sada je proslo 13 dana, a koliko cu jos cekati nezna se!

U clanku je izracunato, da se na cekanju u redovima za ovo uverenje izgubu 20-ak miliona €.
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.12.2009. u 08:48 - pre 174 meseci
koliko sam ja uspeo da shvatim preduzetnik, pausalac je zapravo neki minimum poslovnog modela. Jedina stvar je ovde utvrdjivanje limita od 3,00,000 miliona dinara.

Pitanje:

- ako sam ja pausalac, posto vidim da imaju kolone u KPO za usluge i prodaju proizvoda, to onda znaci da ako ja poslujem sa privatnim licima, ja uopste ne moram da to prijavljujem kao dohodak da ne bih presao onaj limit jer ja ne izdajem ni racun ni nista niti privatno pravno lice ima uopste mogucnost da dobije povrat porez pa da mu treba racun.

S druge strane, ako je nekoj firmi prodam 5 pc njima treba racun da bi ih uvrstili kao osnovno sredstvo i dobili povrat poreza. Znaci oni mi mogu platiti samo na moj racun i na mom bankovnom izvodu se vidi motiv, ali da li se njima izdaje onda nekakav racun ?

Pp da pausalac nema potrebe za knjigovodjom ?

I jos jedna napomena:

ovde u Italiji npr nezaposleni sve teze nalaze posao pa se odlucuju da sami se prijave kao artigiano (zanatlija) i oni su onda mala firmica. Basic Version, kao ovaj nas preduzetnik. To je malo rizicno jer italijanska drzava odmah po registraciji u privrednoj komori trazi da se plate doprinosi za 1. kvartal (oko 700 evra), a porez posle po prometu koji odredjuje knjigovodja koji vas kosta (minimum 60e/mes).

Medjutim ovako registrovani vi postajete atraktivni za neke malo vece firme jer mogu da vas unajme da radite za njih i da vam fakturisu uslugu a da nisu obavezni da vas zaposle jer to pomalo hm postaje sve teze jer kriza je a radnici su zasticeni kao beli medvedi. Ovo svima odgovara. Npr. Elektrovojvodina izvodi radove na mrezi i posto nema ljudi poveri taj posao Elektro Miznamo sve da uradi posao. A onda oni zbog iznenadno povecanog posla zovu dodatne artigiane.

Da li ovako i u Srbiji ide ?






 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.12.2009. u 08:53 - pre 174 meseci
jos nesto: ovaj nas artigiano ukoliko pak ne nadje posao, a registrovao se ima ce neku kompenzaciju.

Zdravstveno je osiguran, ide mu kakav takav staz, penziono i sto je najvaznije na kraju godine ima mali prihod pa moze da ima i neke socijalne beneficije. Da ne placa nido za dete, ako je u podstanarima povrat dela stanarine i dr. Da ne spominjem da mnogi opreme stan i posle to pravdaju kao firmino osnovno sredstvo sto dodatno umanjuje profit. Itd...
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.12.2009. u 17:27 - pre 174 meseci
Citat:
Beltrammi: koliko sam ja uspeo da shvatim preduzetnik, pausalac je zapravo neki minimum poslovnog modela. Jedina stvar je ovde utvrdjivanje limita od 3,00,000 miliona dinara.

Pitanje:

- ako sam ja pausalac, posto vidim da imaju kolone u KPO za usluge i prodaju proizvoda, to onda znaci da ako ja poslujem sa privatnim licima, ja uopste ne moram da to prijavljujem kao dohodak da ne bih presao onaj limit jer ja ne izdajem ni racun ni nista niti privatno pravno lice ima uopste mogucnost da dobije povrat porez pa da mu treba racun.


Ako radiš sa fizičkim licima u obavezi si da imaš fiskalnu kasu i izdaješ fiskalne račune. Ako ne daješ fiskalne račune i neko te prijavi onda možeš da nadrljaš.


Citat:
Beltrammi: S druge strane, ako je nekoj firmi prodam 5 pc njima treba racun da bi ih uvrstili kao osnovno sredstvo i dobili povrat poreza. Znaci oni mi mogu platiti samo na moj racun i na mom bankovnom izvodu se vidi motiv, ali da li se njima izdaje onda nekakav racun ?


Naravno da moraš da im daš račun.


Citat:
Beltrammi: Pp da pausalac nema potrebe za knjigovodjom ?


Uglavnom nema jer osim KPO knjige nema šta drugo da se vodi.

 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.12.2009. u 18:44 - pre 174 meseci
aha kapiram, znaci:

1. prodejem ili usluzujem pravna lica izdajem im fakturu/racun
2. privatna nemaju racun vec placaju kesom i za to mi treba fiskalna kasa koja je spojena na moj racun u banci, right ? Kako ako sam serviser i idem na teren izdam fiskalni racun, nosim kasu sa sobom ?

a ja sam bio razumeo da pausalcu en treba fiskalna kasa.

mozes SAJO odgovoriti i samo sa d/n !
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.12.2009. u 19:45 - pre 174 meseci
1. d
2. Fiskalna kasa nije spojena za tvoj racun vec samo pamti sta si sve kucao i poreska uprava to moze procitati (na licu mesta i daljinski). U vezi rada na terenu, ne znam tačno, morao bi da pogledam al me mrzi sad, trebalo bi da je ovako: Postoji spisak delatnosti koje su izuzete od obaveze imanja fiskalne kase, nema ih mnogo i sve ih je manje i manje. Ako se tvoja delatnost tu nalazi onda ne moraš imati fiskalnu kasu a ako nisi na tom spisku onda moraš imati kasu.

 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
109.198.6.*



+1344 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.12.2009. u 20:17 - pre 174 meseci
Citat:
S A J A: Uglavnom nema jer osim KPO knjige nema šta drugo da se vodi.


SAJO, molim te objasni, ako možeš detaljnije, kako treba da izgleda ta KPO knjiga?

Ako imaš da okačiš neki fajl, fotku ili scereenshot, bilo bi još bolje.

Hvala
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.mirijevo.rs.



+28 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.12.2009. u 20:25 - pre 174 meseci
Au bre sto ste lenji. I google za za KPO knjigu :)

http://www.scribd.com/doc/7277629/KPO-Obrazac-Pausalci
Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

Pajapatak
Srbija,Bgd

Član broj: 26601
Poruke: 791
79.101.225.*

Sajt: www.frigoservis.rs


+10 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd07.01.2010. u 11:30 - pre 173 meseci
Kasa mora da se ima.

I za placanje preko racuna otkucas fiskalni kao placanje cekom i napises racun rukom pa sve to spojis i das klijentu.

Servis na terenu , usluga neka , isto mora da se da fiskalni tj. kasa se nosi na teren. Nema tu mnogo filozofije.

Kpo knjiga ima u svakoj knjizari , mora da se numerisu stranice i overi u opstini na pisarnici.

Pitanje oko pozajmice jeste skakljivo zato sto oni to tretiraju kao prihod i tu bi moralo da se objasnjava sa nadleznim.

Ali opet svi bi u pausal a da mogu da rade isto sto i d.o.o. :)
Serviser rashladne tehnike
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd07.01.2010. u 20:18 - pre 173 meseci
Citat:
Pajapatak
Kpo knjiga ima u svakoj knjizari , mora da se numerisu stranice i overi u opstini na pisarnici.


Meni su rekli da ne mora da se overi u opstini, ranije je moralo ali vec neko vreme ne mora. Overavas sam svojim pecatom.
 
Odgovor na temu

controlesc
Ljubomir Medakovic
SysAdmin, Control Esc
Novi Sad, Srbija

Član broj: 236106
Poruke: 29
82.208.197.*

Sajt: www.controlesc.com


+13 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd08.01.2010. u 12:19 - pre 173 meseci
Upravo me pita prijatelj: da li se preduzetnicka radnja - agencija moze staviti "na mirovanje" i sta se po tom pitanju radi?
 
Odgovor na temu

David Reven
Samostalni umetnik
Beograd

Član broj: 43778
Poruke: 115
*.rs
Via: [es] mailing liste



+2 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd08.01.2010. u 13:30 - pre 173 meseci
>
Moze, ali se moras odluciti hoces li placati socijalno i zdravstveno,
penziono.
Do what must be done Lord Vader.
Do not hesitate, show no mercy!
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd10.01.2010. u 18:05 - pre 173 meseci
Zakon o bankama (član 5) zabranjuje da se bilo ko osim banke bavi davanjem kredita, izuzev ako je za to ovlašćen zakonom. Međutim, Zakon o obligacionim odnosima uređuje da, pod određenim uslovima, fizičko i pravno lice može dati zajam (član 557-566.), dok kredit, i prema ovom zakonu, može dati samo banka (član 1065-1068).

Dakle, kredit mogu da daju samo banke a zajam može da daje i fizičko/pravno lice. Dakle to što vama treba i može i ne može. Ja lično bih to izbegao, da ne bi posle morao da dođem u situaciju da organima vlasti objašnjavam kako sam dao zajam a ne kredit i koja je zapravo razlika između njih.

Evo šta sam našao na netu:

Savremena bankarska praksa poznaje i primenjuje stotine novih bankarskih proizvoda zahvaljujući inventivnosti finansijskih tržišta ali i zahtevima moderne ekonomije. Sofisticiranost modela i načina pribavljanja kapitala na globalnom finansijskom tržištu uzrokuje posebna znanja i stručnjake iz oblasti finansija kao i njihovo permanentno edukovanje i usavršavanje.
U toj globalnoj finansijskoj trci zauzimaju značajno mesto kredit i zajam kao najstariji oblici finansiranja.
U cilju pravilnog razumevanja pojmova kredit i zajam potrebno je napraviti distinkciju između njih jer u praksi se oni neretko poistovećuju i najčešće koriste kao sinonimi. Potrebno je istaći da, iako se radi o gotovo identičnim pojmovima, ipak između njih postoji razlika. Naime, svaki kredit je istovremeno i zajam, a zajam ne mora biti i kredit.


 
Odgovor na temu

had 01
privatni preduzetnik

Član broj: 246528
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd10.01.2010. u 19:45 - pre 173 meseci
Citat:
S A J A: Ne može uplata od druge firme da se tretira kao pozajmica od osnivača. Treba videti kako je zakonom regulisano "pozajmiljivanje" para između firmi. Najbolje bi bilo da uzme u kešu ali nije baš mali iznos. Možda da u nekoliko dana svaki dan po malo podigne i skupi 200.000.


E to i jeste problem,neko kaže da može da mi da pozajmicu za likvidnost,neko ne...hvala na trudu,ipak sam za soluciju da polako vadi novac u kesu,pa da ja sama sebi uplacujem..užas..bojim se samo da kasnije njemu ne traže razlog podizanja novca...hvala puno na pomoci

ps...moja prijateljica ima turisticku agenciju,muž joj je nekoliko puta ubacivao novac sa svoje firme kao pozajmicu i nije bilo problema...sto ljudi ,sto cudi u ludoj zemlji Srbiji
 
Odgovor na temu

had 01
privatni preduzetnik

Član broj: 246528
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd10.01.2010. u 21:32 - pre 173 meseci
ljudi , hvala vam puno na svesrdnoj pomoci...guglajuci nadjoh jedan sajt,postavicu link,možda nekom bude od pomoci...javicu kako sam raspetljala ovaj gordijev čvor...

evo linka http://www.mena.rs/kakopoceti/pausalno.html
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd10.01.2010. u 22:06 - pre 173 meseci
Odličan sajt za početnike, još odavno sam ga primetio. Čak se i dotični gospodin Ljubiša povremeno pojavljuje na forumu.
 
Odgovor na temu

mdark

Član broj: 247551
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd18.01.2010. u 00:42 - pre 173 meseci
Zdravo,imam jedno pitanje.
Planiram da otvorim ortacku radnju,ali mislim da ortacka radnja ne moze da bude pausalno oporezovana,pa me zanima da li ako registrujem radnju kao samostalnu mogu da prijavim ortake kao punomocnike kako bi imali ista prava kao i ja?
Da pojasnim,radnja bi trebalo da bude pausalno oporezovana.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd18.01.2010. u 05:47 - pre 173 meseci
Preduzetnik ne može da ima "ortake" i "punomoćnike" u tom smislu na koji ti misliš. Za to treba da registruješ ortačku radnju ili doo.
 
Odgovor na temu

retnul
nigde

Član broj: 173251
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.01.2010. u 11:40 - pre 173 meseci
Nevezano za diskusiju, vezano za temu.

Paušalac, od skoro imam jednog zaposlenog. Pre neki dan sam čuo da mi se paušalna osnovica na ime tog zaposlenog promenjena za 10%. Šta to zapravo znači?



[Ovu poruku je menjao retnul dana 25.01.2010. u 13:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 783714 | Odgovora: 2267 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.