Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778392 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd17.11.2009. u 21:19 - pre 174 meseci
Aj ti to skeniraj pa posalji na forum. Bas me zanima da to vidim, takodje i da nemas pravo zalbe.
 
Odgovor na temu

#69
bgd

Član broj: 82027
Poruke: 9
*.sbb.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd17.11.2009. u 22:27 - pre 174 meseci
Pokusacu sutra.
Hvala na odgovorima.
 
Odgovor na temu

blingaro
Igor Malinkov
Uprava prihoda
Beograd

Član broj: 187756
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd18.11.2009. u 18:03 - pre 174 meseci
Nemaš pravo žalbe?! Pa pretposlednja rečenica na svakom rešenju Poreske uprave glasi: "Pouka pravnom leku: protiv ovog rešenja se može izjaviti žalba... bla, bla, bla...", a poslednja rečenica glasi: "Žalba se taksira sa 300,00 dinara republičke administrativne takse i uplaćuje na žiro račun... bla, bla, bla...". Skeniraj rešenje i okači, pa da se smejem malo. Na SVAKO prvostepeno rešenje imaš pravo na žalbu. Nemoj niko da te laže da to pravo nemaš!!! Čak i protiv rešenja drugostepenog organa mislim da možeš da podneseš tužbu sudu. A što se tiče poreza na dobit, tačan naziv tog računa je porez na dobit PREDUZEĆA i račun je 840-711211843-73. Onaj ko je tebi kao paušalcu doneo rešenje o naplati poreza na dobit preduzeća je izgoreo po mozgu. Uzmi i nabij mu rešenje u usta!
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.absolutok.com.



+28 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.11.2009. u 15:16 - pre 174 meseci
Citat:
Medjutim, ako si taj promet ostvario kao fizicko lice onda treba da platis porez na dohodak gradjana koji je 10%

Ovo gore nisam nikad razumeo. To znaci ako ja kao zaposlen u nekoj firmi imam neto godisnju platu 1 000 000 din (ili koja je vec granica za porez na dohodak), to znaci da trebam ja licno da odem u PU i trazim da platim porez od 10%?
Sta se desava u slucaju kada neko otvori preduzetnicku radnju iz radnog odnosa, kao dopunsku delatnost? Da li mu se tada sabira promet koji ostvaruje preko preduzetnicke radnje sa platom koju zaradjuje po prvom osnovu i opet ako predje granicu placa porez na dohodak?
Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

blingaro
Igor Malinkov
Uprava prihoda
Beograd

Član broj: 187756
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.11.2009. u 18:03 - pre 174 meseci
Ako si u toku godine zaradio preko limita za oporezivanje (npr 2.000.000,00 dinara), a u to spada sav prihod koji si ostvario (plata, rad po ugovoru o delu, razne naknade od akcija, dividende... bla bla bla, znači sve što si stekao preko računa) dužan si da prijaviš Poreskoj upravi do negde sredine marta. Takođe, firme koje su ti isplatile taj novac, odnosno firme za koje si radio, su dužne da do kraja januara (možda se period prijave promenio, ali suština je ista) prijave Poreskoj upravi sve što su isplatile svojim ljudima, pa znači i tebi. Prijava se zove "PPP" i u nju svi koji su te angažovali i koji su ti isplatili nešto upisuju između ostalih i tvoj JMBG. Poreska uprava kada analizira podatke, pogleda koliko je tvoj JMBG zaradio i ako si prešao limit, a NISI PRIJAVIO ZARADU, oni te lepo pozovu, urade ti rešenje o porezu na dohodak građana i pošalju te na poreski prekršaj. Ima tu nekih oslobođenja (npr, ako izdržavaš dete na školovanju ili slično) koja donose umanjenje poreza, ali to već ne znam. E sad ako si zaradio na crno, to je drugi par cipela i tu ti niko ništa ne može, jer se to, naravno, ne prikazuje ni u jednim papirima.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.11.2009. u 18:14 - pre 174 meseci
Citat:
Ovo gore nisam nikad razumeo. To znaci ako ja kao zaposlen u nekoj firmi imam neto godisnju platu 1 000 000 din (ili koja je vec granica za porez na dohodak), to znaci da trebam ja licno da odem u PU i trazim da platim porez od 10%?


Kad primas platu kao zaposleni ti placas porez preko te plate, medjutim ako ti zbir plata u godini prelazi trostruku godisnju prosecnu zaradu (za 2008 je bila 1.644.264), duzan si da platis jos 10% poreza na dohodak gradjana. Naravno ne placas na ceo iznos nego samo na taj deo koji prelazi 1.644.264 din. Takodje tu postoje i neki odbitci koji ti umanjuju osnovicu. Dakle, ako ostvaris vecu zaradu (preko plate ili bilo kod drugog primanja) od gorepomenute, duzan si da odes do poreske uprave i to prijavis. Dalje oni racunaju sta treba da platis i salju ti resenje na kome sve lepo pise (koliki su odbitci, kolika je osnovica, koliko im dugujes, da imas 15 dana da platis, da mozes da se zalis ako hoces i da ako ne platis sledi prinudna naplata). Takav je zakon.

Citat:
Sta se desava u slucaju kada neko otvori preduzetnicku radnju iz radnog odnosa, kao dopunsku delatnost? Da li mu se tada sabira promet koji ostvaruje preko preduzetnicke radnje sa platom koju zaradjuje po prvom osnovu i opet ako predje granicu placa porez na dohodak?


Tako je :(
Takav je zakon.
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.mirijevo.rs.



+28 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.11.2009. u 18:15 - pre 174 meseci
Ok razumeo sam. Razmisljam samo u drugoj varijanti, pa ne znam da li je ispravno: ako preduzetnik zaradi preko racuna svoje radnje vise od tih 1 600 000 din, hteo-ne hteo placa dodatno i taj porez na dohodak gradjana?
Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.11.2009. u 18:52 - pre 174 meseci
Citat:
acatheking: Ok razumeo sam. Razmisljam samo u drugoj varijanti, pa ne znam da li je ispravno: ako preduzetnik zaradi preko racuna svoje radnje vise od tih 1 600 000 din, hteo-ne hteo placa dodatno i taj porez na dohodak gradjana?


Da.
 
Odgovor na temu

blingaro
Igor Malinkov
Uprava prihoda
Beograd

Član broj: 187756
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.11.2009. u 19:09 - pre 174 meseci
Svu kintu koju si zaradio kao vlasnik zanatske radnje + ostalo preko računa (ugovor o delu, akcije...) sve se to zbraja tamo negde u Poreskoj upravi. Oni evidentiraju sve prijave PPP (rok za podnošenje je 30. januar) koje su podneli oni koji su ti isplatili novac. Podaci se ukrštaju i ako pređeš limit obveznik si poreza na ukupan prihod građana na iznos koji prelazi limit. SAJA je to lepo objasnio. A limit se menja svake godine. Eeee, šta bih ja dao da moram da platim taj porez. Npr, ako je limit 2.000.000,00 dinara podeli to sa 12 meseci i dobićeš kojiko si prosečno zaradio mesečno. Nije mala kinta, zar ne? Najgore je što neki koji su prešli limit dođu da kukaju kako nemaju da plate. Šta da ti kažem. Meni dođe da plačem. Pa izbičovao bih ga na sred hodnika Poreske uprave.
 
Odgovor na temu

Spanta

Član broj: 86005
Poruke: 461
194.106.167.*



+7 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.11.2009. u 21:51 - pre 174 meseci
Cek, cek, ovo za preduzetnika nisam razumeo. Kad kazete "zarada preko racuna" na sta tacno mislite? Ukupan promet ili plata koju je definisala poreska uprava u svom resenju o placanju poreza i doprinosa...? Sta biva sa pausalcima, sta se njima racuna kao zarada?
 
Odgovor na temu

controlesc
Ljubomir Medakovic
SysAdmin, Control Esc
Novi Sad, Srbija

Član broj: 236106
Poruke: 29
82.208.197.*

Sajt: www.controlesc.com


+13 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd26.11.2009. u 17:37 - pre 174 meseci
Apsolutno isto interesuje i mene. Uz sve do sad spomenuto, da li se osnovica za razrezivanje godisnjeg poreza na dohodak gradjana od 10% kod preduzetnika pausalca umanjuje za isplacene bruto zarade radnicima, ako preduzetnik ima zaposlene koji nisu clanovi porodice? Kako se to i gleda, kad se pausalcima samo posmatraju prilivi na racun, a ne i troskovi? Na primer, IT agencija ima dva radnika, uz osnivaca - preduzetnika. Preduzetnik isplacuje preko racuna plate i doprinose radnicima. Da li preduzetnika siju po usima za sav promet kao da mu je sve to licni prihod?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd26.11.2009. u 18:59 - pre 174 meseci
Pausalci ne vode poslovne knjige i ne mogu pravdati troskove. Nebitno dal su plate ili nesto drugo. Ko zeli da mu se priznaju troskovi mora da vodi poslovne knjige.
 
Odgovor na temu

controlesc
Ljubomir Medakovic
SysAdmin, Control Esc
Novi Sad, Srbija

Član broj: 236106
Poruke: 29
82.208.197.*

Sajt: www.controlesc.com


+13 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd26.11.2009. u 19:15 - pre 174 meseci
Da li bi onda meni, kome ce prihod Agencije biti oko 2 miliona dinara godisnje, a sto ce se koristiti za plate radnika, prostor i slicno, bilo bolje da budem preduzetnik knjigas nego preduzetnik pausalac? Sutra se izjasnjavam kod poreskog organa (sic!) o tome kako i sta zelim, pa... Takodje, ima li smisla izvlachiti potvrde da je prihod agencije vec oporezovan u Velikoj Britaniji?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd26.11.2009. u 20:00 - pre 174 meseci
Sam moras proceniti da li ti je bolje da placas porez pausalno ili na osnovu dobiti. Sto se tice poreskog oslobodjenja za placen porez u drugoj drzavi, pa postoji sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa nekim zemljama ali ne znam tacno na sta se odnosi, mrzi me sad to da proucavam.
 
Odgovor na temu

miksixxx

Član broj: 52976
Poruke: 25
*.telenor.co.yu.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd27.11.2009. u 06:08 - pre 174 meseci
Ono rešenje koje donese poreska uprava kao konačno rešenje za prethodnu godinu bi trebalo da bude merodavno za to da li će neko morati da podnese poresku prijavu za ukupan godišnji prihod građana. Zato se potvrda o prometu nosi u poresku upravu, da bi na osnovu nje,broja prijavljenih radnika i dr. faktora npr. opštine sedišta, lokacije, opremljenosti radnje,itd.odredili poresku osnovicu. Ako neko ima prijavljene radnike naravno da će imati i troškove za njih i iako te i druge troškove paušalac ne prikazuje, zna se da neki troškovi u poslovanju mora da postoje.
 
Odgovor na temu

dragan djokic
moler, MOLER

Član broj: 243324
Poruke: 14
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd10.12.2009. u 11:25 - pre 173 meseci
Konacno mi je stiglo konacno zaduzenje za pausalne poreze i doprinose.
Razmisljam i da zatvorim radnju... :(

Krajem prethodne godine sam imao prijavljen prihod od preko 2.000.000. dinara - sto je potpuno nerealno jer nikad nisam presao 100.000 preko racuna. Svi privatnici znaju kako izgleda to uvaljivanje na kraju godine i izgleda da se ja tada nisam bas najbolje snasao, jer niko nije zeleo da tada primi avans niti isporuci robu. Radilo se o 28.12. kada je meni investitor prebacio tih 2M dinara.

Sada mi je to obracunato kao prihod i doprinosi za koje vec kasnim jer je decembar a zaduzenja teku od novembra !!!!

Referent mi je rekla da se tu nista ne moze i da uzimaju u obzir to koliko radnika placam preko racuna (legalno) i koliko smo u toku godine nabavili sredstava i opreme.A to je kao moglo da se umanji skoro do juce ali danas nikako ne moze.

Takodje mi je rekla da sam mogao sredinom godine da podnesem neki polugodisnji izvestaj i tako smanjim doprinose jer ne ocekujem toliki prihod. Ja znam da je taj polugodisnji izvestaj ukinut pre par godina ali referent (inspektorka) kaze da se to sad podnosi bas zbog tih korekcija?????

I treca stvar rece mi da mogu da se zalim i popisem sve ovo sto sam vama rekao al da je slaba vajda od toga jer je njima sad *nesto* zakljucano i da ne mogu da menjaju stanje stvari sve i da je moja zalba osnovana.

Sve u svemu ja sam od zalbe odustao a sad ne znam da li sam trebao?

I sta mogu da uradim da smanjim ta zaduzenja?

ps predlozila mi je da u 2010. prijavim placanje plate na obracun kao sto radimo i za radnike... da li to sme?
 
Odgovor na temu

dragan djokic
moler, MOLER

Član broj: 243324
Poruke: 14
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd10.12.2009. u 11:27 - pre 173 meseci
Ako neko zna moze li se nekako taj dug placati "na rate"?
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+40 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd10.12.2009. u 13:40 - pre 173 meseci
Mislim da postoji mogućnost da za zdravstveni predaš zahtev za mirovanje. Idi u poresku i pitaj trebalo bi da može to da se odradi do kraja godine.

Na kojim si ti to obrascima prijavio tih 2.000.000 od 28.12. ?


Poz. Gosha
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd10.12.2009. u 16:45 - pre 173 meseci
Citat:
Takodje mi je rekla da sam mogao sredinom godine da podnesem neki polugodisnji izvestaj i tako smanjim doprinose jer ne ocekujem toliki prihod. Ja znam da je taj polugodisnji izvestaj ukinut pre par godina ali referent (inspektorka) kaze da se to sad podnosi bas zbog tih korekcija?????


Obaveza podnošenja polugodišnjih završnjih računa je zaista ukinuta ali to ne znači da ti ne smeš da uradiš i predaš isti ako želiš da poreska uprava izvrši korekciju visine poreza i doprinosa. S obzirom da si imao prihod od 2 miliona "jednokratno" trebao si to da uradiš. Sad već ne znam da li može.

Citat:
ps predlozila mi je da u 2010. prijavim placanje plate na obracun kao sto radimo i za radnike... da li to sme?


Ako si preduzetnik onda to ne može, a ako si registrovao preduzeće (d.o.o.) onda možeš, i trebalo bi, da se zaposliš u njemu i plaćaš poreze i doprinose na svoju platu a ne na celokupnu dobit.

Citat:
Ako neko zna moze li se nekako taj dug placati "na rate"?


Pa ako si već imao 2 miliona prihoda i to u jednom danu, ne verujem da će ti biti problem da platiš poreze i doprinose :)
 
Odgovor na temu

blingaro
Igor Malinkov
Uprava prihoda
Beograd

Član broj: 187756
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd10.12.2009. u 17:50 - pre 173 meseci
Dragane,

Žalbu ODMAH predaj, naravno ako nije istekao rok (15 dana od dana uručenja). Tebe u opšte nije briga da li je nešto "zaključano" ili ne. To je problem Poreske uprave. Mada ne znam šta to može da bude zaključano u toku godine? "Zaključano", da tako kažem, je sve ono iz ranijih godina, pa na ta rešenja je žalba neosnovana, odnosno neblagovremena.
A što se tiče poreza na rate, to dolazi u obzir tek ako ti, ne daj bože, uruče opomenu zbog neizmirenog duga. Do tada plaćaj koliko možeš i kad možeš. Jedina "kazna" za sada je kamata na ostatak neisplaćenog duga.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778392 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.