Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778351 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dragan djokic
moler, MOLER

Član broj: 243324
Poruke: 14
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 07:36 - pre 173 meseci
Hvala nekako mi je lakse.
Srecom pa sam porez platio odmah po zavrsnom obrascu ali na pogresan racun tako da ce mi to prebaciti (ja sam SZR a platio sam na "nerasporedjenu dobit " valjda za preduzeca, tako mi je rekla u opstini), pa kad se to prebaci tu sam bar cist. Vidim iz radijih postova da je to najvaznije ...
Probacu da ovo zdravstveno zamrznem..

Znam kako SAJA tebi moze da izgleda kad neko ima 2miliona u danu, al da sam ja takav kakvim me ti zamisljam verovatno ne bih bio toliko glup da ih prijavim po savetu knjigivodje... valjda je do sada svima jasno da se u ovo povrsno razumem... a to je inace sve placanje za prethodne godine kada sam im radio za Dz. a i za naredni objekat - a ja se budala jos obradovao, Stigle mi pare! Al aj sad...

Rok za zalbu mi je prosao, osim ako se gledaju radnih 15 dana. Kalendarskih 15 je proslo i mislim da me je tu navukla

Knjigovodja kaze da mi imamo vodjene knjige (nismo u obavezi al moze) al misli da ih sad nece priznati .

Sad znam i ja da mogu da prijavim platu kao radnik al mi to niko zivi nije rekao... knjigovodja kaze pitaj u opstini, cini mi se da moze al ipak pitaj .. a ova u opstini ocigledno radi protiv mene...

Polugodisnji vise ne moze da se prijavi
dakle opcije su :
- predam zalbu i pozovem se na to da me je inspektorka navela da poverujem da to ne moze i dam kao prilog poslovne knjige, rashode i plate i sta sve u njima ima...
- porez sam platio
- zamrznem zdravstveno
- ostaje PIO i nezaposlenost a to je oko 600.000

Izvinite sto rezimiram ovde kod vas ali je ocigledno mi pomazete vise nego svi ovi koje placama (vako ili nako)

Hvala vam puno
 
Odgovor na temu

dragan djokic
moler, MOLER

Član broj: 243324
Poruke: 14
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 07:48 - pre 173 meseci
Neke sitnice u vasim odgovorima mi nisu do kraja jasne

Citat:
S A J A: Sam moras proceniti da li ti je bolje da placas porez pausalno ili na osnovu dobiti. Sto se tice poreskog oslobodjenja za placen porez u drugoj drzavi, pa postoji sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa nekim zemljama ali ne znam tacno na sta se odnosi, mrzi me sad to da proucavam.


U cemu je ovde razlika? Ja sam se odlucio da placam pausalno a oporezovali su me na osnovu cele dobiti?

@S A J A
>>>Ako si preduzetnik onda to ne može, a ako si registrovao preduzeće (d.o.o.) onda možeš, i trebalo bi, da se zaposliš u njemu i plaćaš poreze i doprinose na svoju platu a ne na celokupnu dobit
Rekose mi u opstni da i ja kao pausalac mogu da se izjasnim da platu primam kao i radnici, znaci obrasci svaki mesec i plata za racun.. dal me opet zavlace ili to moze?

@blingaro
>>>Jedina "kazna" za sada je kamata na ostatak neisplaćenog duga
Obzirom da je resenje stiglo u novembru automatski su me zakacili prethodnih jedanaest meseci i sad su to vec milionse sume jer kao sto rekoh do sada su moja izdvajanja za doprinose bila oko 10 000-15 000. Razlika je ogromna.

Jedino mi nije jasno kako sam uspeo sebe da uvalim u takav splet losih procena, naravno sve po savetu i moranju
- pausalac sam
- placam PDV
- radnike placam na racun i sve na vreme inace me odrase ako dan zakasnim
- sebe placam po dobiti
- knjigovodju placam zlatom
- opstini se klanjam ko poslednji ...

Radimo mnogo, ne zalim se al ovo me ubi ...
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6274

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 08:49 - pre 173 meseci
Dragane, milsim da si ti nesto izmesao. Ako si pausalac onda ne mozes da iskazujes dobit. Za pausalce se gleda samo i iskljucivo promet. Jedini reper je da li imas godisnji promet ispod ili iznad granice koja je dozvoljena pausalcima. Ako si presao preko, onda ne mozes vise da radis kao pausalac. Prosle godine je granica bila 2 miliona, a ove godine je 4.

U celoj tvojoj prici je cudno kako ti je uplata poslednjih dana u decembru usla u obzir, jer je poresku prijavu trebalo da dostavis do kraja novembra.

U prinicpu, kako sam razumeo zeznuto te je taj tvoj komitent, koji ti je sav dug od prethodnih godina uplatio odmah i jos na to ti platio avans na posao koji tek treba da uradis. Sto se drzave tice, ona u ovom slucaju ne gleda kada je zaduzenje nastalo nego kada ti je uplacen novac. Slican problem su imali i radnici nekih privatizovanih preduzeca koji godinama nisu dobijali platu a onda su posle strajkova i kojekakvih pritisaka te plate dobili odjednom, pa su morali da plate nenormalne poreze.

Sto se tice razrezivanja poreske obaveze, ona zavisi i od prometa u prethodnoj godini ali ne verujem da to mnogo da utice. Osnovica za razrezivanje poreza je prosecna plata u opstini, delatnost i skolska sprema, a iznos mesecne obaveze se procenjuje. Naravno, ako imas vece prihode, odredice ti i vecu obavezu, ali ne verujem da bi, kada se ceo tvoj prihod podeli na godinu, to nesto mnogo uticalo. Da si reagovao u roku za zalbu, verovatno bi ti je smanjili.

Ne znam kako mogu da prilikom odredjivanja poreza uzmu u obzir tvoje materijalne troskove kada ih ti ne prikazujes - zato i jesi pausalac.

Meni se cini da je za tvoj posao mozda i bolje da predjes na vodjenje knjiga. Imas zaposlene radnike i imas dosta materijalnih troskova. To je dovoljno da ti komplikuje stvar kao pausalcu. Ak predjes na vodjenje knjiga, placaces realne poreze koji zaista zavise od tvojih prihoda, a imaces i mogucnost da klijentima ti prodajes materijal koji ugradjujes a da ti se material uzima kao trosak.

Pausalno oporezivanje je pogodno za ljde koji rade samostalno i obicno rade usluge, tako da nemaju neke velike toskove.


 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 09:42 - pre 173 meseci
Citat:
Predrag Supurovic

U celoj tvojoj prici je cudno kako ti je uplata poslednjih dana u decembru usla u obzir, jer je poresku prijavu trebalo da dostavis do kraja novembra.



Mislim da (naknadno) ulazi u obzir sve do kraja godine bez obzira sto se prijava dostavlja u novembru.
 
Odgovor na temu

dragan djokic
moler, MOLER

Član broj: 243324
Poruke: 14
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 09:49 - pre 173 meseci
@Predrag Supurovic
>>Prosle godine je granica bila 2 miliona, a ove godine je 4.
Cekaj onda ja nikako nisam vise pausalac. Znaci meni knjigovodja vodi knjige zato sto mora a ne zato sto hoce.
Daj da vidim opet ova resenja (citam ih dnevno po dvaput :)) cek cek dakle pise ;'prema stvarno utvrdjenom prihodu'... sad sam stvarno zbunjen.
Znaci ovo je bila ipak dobit iskazana zavrsnim racunom.
Ona su mi tu dobit uzeli kao oporezivu dobit-poresku osnovicu. Aha, sad mi je jasnije.


>>Sto se tice razrezivanja poreske obaveze, ona zavisi i od prometa u prethodnoj godini ali ne verujem da to mnogo da utice. Osnovica za razrezivanje >>poreza je prosecna plata u opstini, delatnost i skolska sprema, a iznos mesecne obaveze se procenjuje. Naravno, ako imas vece prihode, odredice ti i vecu >>obavezu, ali ne verujem da bi, kada se ceo tvoj prihod podeli na godinu, to nesto mnogo uticalo. Da si reagovao u roku za zalbu, verovatno bi ti je smanjili.

Ako te dobro citam, na razrezivanje ovolikih obaveza utice i iskazana dobit u 2007. |Ovo za zalbu u roku sam posebno besan, jer me je inspektorka navela da odustanem od iste.

+izvinjavam se forumu sto odgovor pisem po 15 minuta, al ovo mi mozak razbija+


 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 09:49 - pre 173 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Za pausalce se gleda samo i iskljucivo promet. Jedini reper je da li imas godisnji promet ispod ili iznad granice koja je dozvoljena pausalcima. Ako si presao preko, onda ne mozes vise da radis kao pausalac. Prosle godine je granica bila 2 miliona, a ove godine je 4.


Mislim da je do 3 miliona granica za ostanak na pausalnom oporezivanju a promet preko 4 miliona znaci placanje PDV-a. Jedino ako nisu nesto opet menjali?
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 09:53 - pre 173 meseci
Citat:
dragan djokic:
Cekaj onda ja nikako nisam vise pausalac. Znaci meni knjigovodja vodi knjige zato sto mora a ne zato sto hoce.


To tvoj knjigovodja savrseno dobro zna - cudi me da ti nije rekao posto je to jako ozbiljna stvar koja ti stvara velike probleme. Sad vidim da problem sa knjigovodjama uopste nije tako retka pojava, tesko je naci knjigovodju koji radi savesno.
 
Odgovor na temu

dragan djokic
moler, MOLER

Član broj: 243324
Poruke: 14
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 10:07 - pre 173 meseci
Meni je ovo treci knjigovodja i nikad se ni jedan nije pojavio da resi ovakav problem sa opstinom ili ako dodje kontrola...
Kao sto vidim on je mogao da mi smanji ove obaveze sredinom godine podnosenjem polugodisnjeg ali nije...
Imas li i ti neki predlog sta ciniti, skupljam sve pametne predloge pa u ponedeljak u opstinu ponovo..
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+40 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 10:32 - pre 173 meseci
Pa da najlakše je reći knjigovođa je kriv.

Dragane da li si ti izdao račun 28.12.2008. na 2.000.000 dinara i da li si se savetovao sa knjigovođom kako da odradiš papirologiju oko tog posla ?


Tebi su obaveze velike ako si za 2008 prijavio tih 2.000.000 kao prihod.
Znači da si cele 2009 imao akontacionu osnovicu veliku. Sada kada budeš predao prijavu za 2009 oni će ti stornirati akontacije i proknjižiti po konačnom prijavi.
To će najverovatnije da ti smanji obaveze. Problem je što oni ne storniraju kamate koje su nastale po osnovu neplaćenih akontacija, a vole i kamate da pripišu glavnici na početku godine.

Poz. Gosha
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+40 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 10:34 - pre 173 meseci
Citat:
Predrag Supurovic
Dragane, milsim da si ti nesto izmesao. Ako si pausalac onda ne mozes da iskazujes dobit. Za pausalce se gleda samo i iskljucivo promet. Jedini reper je da li imas godisnji promet ispod ili iznad granice koja je dozvoljena pausalcima. Ako si presao preko, onda ne mozes vise da radis kao pausalac. Prosle godine je granica bila 2 miliona, a ove godine je 4.


Pobrkao si limite za PDV i paušalce.
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 11:07 - pre 173 meseci
Citat:
Predrag Supurovic
Dragane, milsim da si ti nesto izmesao. Ako si pausalac onda ne mozes da iskazujes dobit. Za pausalce se gleda samo i iskljucivo promet. Jedini reper je da li imas godisnji promet ispod ili iznad granice koja je dozvoljena pausalcima. Ako si presao preko, onda ne mozes vise da radis kao pausalac. Prosle godine je granica bila 2 miliona, a ove godine je 4.


Citat:
gosha: Pobrkao si limite za PDV i paušalce.


Ako je, kako kazes, pobrkao limite za PDV i pausalce onda bi po tome ispalo da je limit za PDV 2 miliona a za pausalce 4 miliona... Kako limit za PDV moze biti 2 miliona a za pausalce 4?

Citat:
gosha
Pa da najlakše je reći knjigovođa je kriv.


Ako tako posmatras, pravno gledano cesto nije direktno kriv jer se ne moze dokazati da je nesto vazno precutao svom klijentu vec ga navuce na neke poteze (pa onda ispadne da je to bila klijentova slobodna volja da sam sebi svesno unisti poslovanje i pored upozorenja knjigovodje). Veruj mi i ja imam dosta iskustva sa tim a knjigovodje cesto to rade a posle se prave naivni (ali to nije tema pa ne bih da previse idemo u neke druge rasprave).
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+40 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 11:29 - pre 173 meseci
I 2 i 4 miliona su granične vrednosti iz Zakona o PDV-u. Pre su bili 1 i 2 miliona. Taj gornji limit je bio 2 pa je povećan na 4. U tom smislu je Predrag pobrkao limite iz PDV-a i paušalaca.
Za paušalca je 3.000.000 i još neki uslovi. Vidiš da za PDV može biti 2.000.000, a za paušalca 3.000.000. Sve je moguće. Jedino nije moguće da sa 2.000.000 podneseš zahtev da uđeš u PDV i da ostaneš u paušalcima iako imaš manje od 3.000.000.


A za optuživanje knjigovođe ne kažem da ne greše, ne znaju i td. Samo oni koji ništa ne rade ne greše.
Više sam pristalica da prvo treba da utvrdimo odgovornost pa onda da okrivljujemo.


Poz. Gosha
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

dragan djokic
moler, MOLER

Član broj: 243324
Poruke: 14
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 11:37 - pre 173 meseci
Citat:
gosha: Pa da najlakše je reći knjigovođa je kriv.

Dragane da li si ti izdao račun 28.12.2008. na 2.000.000 dinara i da li si se savetovao sa knjigovođom kako da odradiš papirologiju oko tog posla ?


Tebi su obaveze velike ako si za 2008 prijavio tih 2.000.000 kao prihod.
Znači da si cele 2009 imao akontacionu osnovicu veliku. Sada kada budeš predao prijavu za 2009 oni će ti stornirati akontacije i proknjižiti po konačnom prijavi.
To će najverovatnije da ti smanji obaveze. Problem je što oni ne storniraju kamate koje su nastale po osnovu neplaćenih akontacija, a vole i kamate da pripišu glavnici na početku godine.

Poz. Gosha


Hajmo polako, ima ovo pomalo los ton a ja to nikako ne bih zeleo jer je ti meni pomazes i hvala na tome.

Racun sam izdao jer mi je investitor trazio isti. Sad odradjujem te pare. Mislis da sam mogao drugacije?
Mozda je nekom to samo zbir cifara i broja 2 ali meni je to svaki kvadrat napolju, skela, kisa, vetar, plate radnicima i da ne pricam .. svakom je svoja muka najveca. Boris se za svakog klijenta ko izgleda da ce ti ikad platiti.

Nisam imao cele godine osnovicu veliku vec kao i prethodne godine, placao sam oko 15hiljada doprinose i sve podmirivao na vreme. Tu nemam kamata!

Sad imam u rukama konacni obracun za poreze i doprinose i to je enormno visoko (vec sam to pisao). Zaduzili su me odmah za svih 11 meseci, zaduzenja krecu od 01.11. a resenje mi je uruceno 22.11.

Znaci sad kad predam prijavu smanjice se ta zaduzenja?
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+40 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 12:12 - pre 173 meseci
Ajmo redom:

1. Ne brini se za ton ovo je rasprava :) Samo ne dozvoljavam da se optuzuju drugi dok se ne ustanovi da nisu krivi :) Na forumima često dolazi do generalizacije što definitivno nije OK.
2. Račun nisi smeo da izdaš. Ti si napravio grešku. Trebao si da izdaš avansni račun. On se ne tretira kao prihod. I samim tim dobit bi ti bila manja za 2.000.000
Pri tome ne znam kakav si račun izdao ako si ti vršio nabavku materijala za klijenta. Kako si fakturisao nešto što nisi ni nabavio ?

3. Meni nije jasno kakvo si rešenje dobio tek sada u 11 mesecu. Umeju oni da kasne ali to je baš mnogo kasno.
Možeš li da prepišeš naslov rešenja i za koji period se odnosi.


Ako si bio knjigaš u 2008, a verovatno jesi. Onda ti je dobit bila uvećana za tih 2.000.000. Na osnovu te dobiti si i akontaciono zadužen za 2009. Kada budeš predao poreski bilans za 2009 onda se te akontacije storniraju i zadužuješ se sa "realnim" porezima i doprinosima.

Problem je što si na velikom gubitku ako je u tih 2.000.000 bio uračunat i materijal, a tebi je to ušlo u dobit. Pukao si oko 46% od vrednosti materijala + kamatu koja je sigurno velika.

Ako je bilo materijala i dodatnih radnika koje si legalno angažovao onda će ti to biti sada rashod pa je moguće da ćeš otići u gubitak. U tom slučaju porez će ti biti 0 ali će ti osnovica za doprinose biti oko 180.000.
Što znači da će ti za doprinose za 2009 godinu tražiti oko 70.000 din.


Poz. Gosha
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

dragan djokic
moler, MOLER

Član broj: 243324
Poruke: 14
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 12:27 - pre 173 meseci
evo doslovno:
resenje
utvdjuje se konacni iznos poreza na dohodak gradjana na prihode od obavljanja samostalne delatnosti, za period 01.01.08. do 31.12.08. (uruceno 22.11.2009.)
.
.
oporeziva dobit 2.585.988.
.
.
ukupno utvrdjen porez za placanje 258.598.80
.
Razliku... duzan da plati u roku od 15 dana.

pa onda

Resenje
utvrdjue se akontacija poreza na dohodak gradjana za 01.01.2009. do 31.12.2009.
.
oporeziva dobit 220.268.00
.
mesecna obaveza poreza 22.026.80
.
Mesecne obaveze je duzan da placa u roku od 15 dana po isteku svakog meseca..

Dospele a neizmirene obaveze .. takodje
...

 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6274

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 12:52 - pre 173 meseci


Citat:
websurfer: Mislim da je do 3 miliona granica za ostanak na pausalnom oporezivanju a promet preko 4 miliona znaci placanje PDV-a. Jedino ako nisu nesto opet menjali?


U pravu si, 3 miliona je granica.

Citat:

Ako te dobro citam, na razrezivanje ovolikih obaveza utice i iskazana dobit u 2007.


Ako si paušalac nema dobiti. Ako imaš iskazanu dobit onda nisi paušalac.

Inače, ako si paušalac, knjigovođa ti i ne treba jer - nema šta da radi.


 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 12:57 - pre 173 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Inače, ako si paušalac, knjigovođa ti i ne treba jer - nema šta da radi.


Da, mislim da jedino imas obavezu vodjenja KPO knjige a za to ti ne treba knjigovodja.
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+40 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 13:51 - pre 173 meseci
Dragane kolika ti je vrednost materijala u tih 2.000.000 ?


Poz. Gosha
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

dragan djokic
moler, MOLER

Član broj: 243324
Poruke: 14
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 14:05 - pre 173 meseci
pa sad otkud da znam . to je za radove gde smo jednu kucu radili cak 2006. pa je delimicno placena, pa za nesto malo iz 2007 i uglavnom 2008. Nemam pregled sta je tacno otislo njemu :( Opsti odnos rada i materijala kod nas je 70:30 a ako su neki skupi materijali 50:50. Poslove u ovoj godini sam delom finasirao iz tih para ali nisam nista fakturisao.
Ne razumem zasto je materijal bitan ?

Shvatam da ako ja sada zatvorim radnju
- ako ne platim, dug mi ostaje kao fizickom licu i mogu da mi uzmu bilo sta od imovine, kola, stolice iz kuce itd
- ako platim, posto ce to po obracunu na kraju ove godine biti visaaaakkkkk ! onda pretplata ostaje opstini
- isto ce se desiti ako predjem na obracun plate za narednu godinu kao za radnike , te pare koje sad puknem ce mi ostati zarobljene u opstini jel tako?

Video si zaglavlja resenja?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6274

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.12.2009. u 14:38 - pre 173 meseci
Materijal je bitan jer materijal predstavlja trosak, pa se to odbija od dobiti, ako ga prikazes kao trosak. To jest, da si ga prikazao kao trosak.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778351 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.