Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778355 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.absolutok.com.



+28 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd12.10.2009. u 13:18 - pre 175 meseci
Ja mislim da se sve odredjuje na osnovu prosecne zarade, jer se ona pominje u resenju kao osnovica. Sva davanja (porez, PIO, zdravstvo, nezaposlenost) se odredjuju na osnovu te prosecne zarade.
Nemam resenje ispred sebe, pisem iz glave. Brat je pausalac, u odnosu na proslu godinu, sva davanja su nesto malo veca.
Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd13.10.2009. u 07:05 - pre 175 meseci
Na osnovu prosecne zarade i jos nekih kriterijuma kao sto su lokacija, vrsta posla, opremljenost radnje...
 
Odgovor na temu

agw.mile
Novi Sad

Član broj: 139974
Poruke: 157
*.ADSL.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd14.10.2009. u 10:50 - pre 175 meseci
Citat:
SmartPlus: Poštovanje svima,
ako može dodatno objašnjenje od iskusnog paušalca :)


Da li Vam se iznos paušala menjao u zavisnosti od Prihoda u prethodnoj godini ili je na njega uticalo samo usklađivanje prosečnom platom , i drugim sličnim stvarima?
Ovo mi nikako nije jasno i dobijam različita tumačenja.
Ako se na početku proceni i odredi paušal na godišnji prihod od recimo 500.000, a vi napravite za 12 meseci 2.500.000 prihoda, da li poreska uprava za sledeću godinu uzima u obzir prihod od 2.500.000 kao osnovicu za određivanja paušala ili će se opet uzeti kao osnovica 500.000+?


Ja znam kako je u Novom Sadu.

Ne odredjuju godisnji pausal vec pretpostavljenu mesecni neto prihod i na njega se placaju mesecni porez i doprinosi. Od maja idu tri doprinosa umesto 2. Uveli su i poseban racun za nezaposlene. To se vidi na resenju koje dobijes, trebalo bi da bude po mesecima.

Prvo gledaju osnovnu delatnost. Kada sam pre neku godinu skinuo iz registracije "projektovanje" suma za uplatu se prepolovila. Otada raste oko 10% godisnje, mada mi je promet sve manji.

Najbilje je otici kod referenta, sada kazu inspektora koji te vodi. Obuces se malo skrnavije i pravis se blesav i sve pitas kao da si zavrsio samo osnovnu skolu. Malo prebacis na salu i mislim da ces dobiti sve potrebne informacije.

Ako imas jos neko pitanje odgovoricu ako znam!

Pozdrav

 
Odgovor na temu

sawa
programmer
Novi Sad

Član broj: 13000
Poruke: 47
93.87.153.*



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd14.10.2009. u 14:41 - pre 175 meseci
ja placam porez na promet i ta 3 odvojena doprinosa koje si pomenuo.
Nikakvo resenje za firmarinu jos nisam dobio a evo postojim vec godinu i po kao firma.
Mislim da je prosle godine to bilo naplacivano u okviru poreza na promet...a ove godine stvarno nemam pojma.

Placa li neko firmarinu na osnovu nekog resenja a da je is NS?
 
Odgovor na temu

agw.mile
Novi Sad

Član broj: 139974
Poruke: 157
*.ADSL.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd14.10.2009. u 17:11 - pre 175 meseci
Citat:
sawa: ja placam porez na promet i ta 3 odvojena doprinosa koje si pomenuo.
Nikakvo resenje za firmarinu jos nisam dobio a evo postojim vec godinu i po kao firma.
Mislim da je prosle godine to bilo naplacivano u okviru poreza na promet...a ove godine stvarno nemam pojma.

Placa li neko firmarinu na osnovu nekog resenja a da je is NS?


Nije ti to porez na promet (on je ukinut kad je uveden PDV) vec porez na delatnost odnosno na tvoj dohodak koji ostvaris u zanatskoj radnji. Zato i dobijes procenu tvog mesecnog neto dohotka i onda na to platis porez na dohodak.

Ja sam prosle godine dobio da platim firmarinu i mada nije bila narocito velika nisam je platio jer sam zaboravio, a posle nisam mogao da nadjem dopis.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6274

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd16.10.2009. u 00:32 - pre 175 meseci
Firmarinu ne naplaćuje Uprava prihoda nego Opština. Obično treba da se prijaviš u Opštini da te uvedu u evidenciju i da ti naprave rešenje za plaćanje firmarine. Ovo "treba" razumi kao "mora", jer ako se ne prijaviš a oni te ipak nađu onda ćeš da popiješ debelu kaznu.
 
Odgovor na temu

amladjo
Mladen Arbutina
Novi Sad

Član broj: 30160
Poruke: 53
*.zauvek.info.

Sajt: www.dynasoft.rs


Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd16.10.2009. u 08:39 - pre 175 meseci
Citat:
sawa: ja placam porez na promet i ta 3 odvojena doprinosa koje si pomenuo.
Nikakvo resenje za firmarinu jos nisam dobio a evo postojim vec godinu i po kao firma.
Mislim da je prosle godine to bilo naplacivano u okviru poreza na promet...a ove godine stvarno nemam pojma.

Placa li neko firmarinu na osnovu nekog resenja a da je is NS?


Pre oko mesec dana sam bio kod referenta u poreskoj upravi kada sam preuzimao rešenje o paušalu i rekli su mi da su oni posebna uprava i da čekam rešenje od njih.
Do sada nisam dobio ništa.

Na stranici http://www.novisad.rs/content/gradska-poreska-uprava-0 imaš telefon pa zovi.
Ja sam ih zvao i za moj deo grada sam dobio cifru nešto ispod 400 din mesečno.
Kažu da mogu slobodno da plaćam taj iznos dok ne dobijem zvanično rešenje

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

gpedja_70
programer
Novi Sad, Srbija

Član broj: 224317
Poruke: 53
*.wobyhaus.co.rs.



+2 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.10.2009. u 13:41 - pre 175 meseci
Pozdrav svima,

da li neko zna, moze li pausalac, (preduzetnik) da pravi izvozne fakture usluga?
Tj da radi programiranje za firme koje su u inostranstvu?

 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6274

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.10.2009. u 15:14 - pre 175 meseci
Da.
 
Odgovor na temu

blingaro
Igor Malinkov
Uprava prihoda
Beograd

Član broj: 187756
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.10.2009. u 17:06 - pre 175 meseci
U vezi sa isticanjem firme:

Informacija iz prve ruke posto se bavim time (u Beogradu) - koliko znam preduzetnik je obavezan da istakne naziv (vrlo moguće da je u međuvremenu ovo ukinuto). Međutim, u koliko obveznik ne istakne naziv, mi ga ovom taksom ne zadužujemo. E sad, postavlja se pitanje ko kažnjava neisticanje firme? Koliko ja znam - tržišna inspekcija (mi na to nemamo pravo). Odluka po kojoj zadužujemo se može skinuti sa sajta Službenog lista grada Beograda, broj je 53 od 23.12.2008. strana 30. Pozdrav!
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.10.2009. u 18:36 - pre 175 meseci
Po zakonu o privatnim preduzetnicima (treba videti da li taj zakon vazi jos uvek) obavezno je isticanje firme:

Član 29
Firma je ime pod kojim se vodi radnja, odnosno obavlja delatnost.
Odredbe zakona kojima se uređuje firma preduzeća shodno se primenjuje i na označavanje
firme radnje, ako ovim zakonom nije drugačije određeno.
Firma sadrži lično ime osnivača radnje, predmet poslovanja i poslovno sedište.
Firma može da sadrži crteže, slike, oznaku kojom se bliže određuje radnja, odnosno
delatnost.
Firma ortačke radnje sadrži označenje da je zajednička, imena svih osnivača ili jednog ili
više njih i oznaku "i ostali".
Osnivač radnje dužan je da firmu istakne na vidnom mestu poslovne prostorije, odnosno
prostora u kome se obavlja delatnost.
Ako osnivač radnje obavlja delatnost izvan poslovnog sedišta (prostoru izvan sedišta,
pokretnom objektu, izvan prostora, u vozilu i sl.) dužan je da firmu istakne i na mestu,
odnosno objektu gde takvu delatnost obavlja.
Firma se može upotrebljavati samo onako kako je upisana u registar.



Cak sam nasao i neko bajato misljenje Ministarstva finansija koje se odnosi na Zakon o preduzecima ali moze da se primeni i za preduzetnike:

Savezno ministarstvo za privredu je stručni obrađivač Zakona o preduzećima kojim je uređen i institut firme, te je u njegovoj nadležnosti tumačenje propisa po pitanju da li je pravno lice obavezno da istakne firmu na poslovnim prostorijama.
Polazeći od toga da već samo pojam "firma" znači da je reč o nečemu što je dostupno svakome, odnosno dostupno svačijem saznanju o njenom postojanju, po našem mišljenju, podrazumeva da je ona na određeni način obnarodovana - što znači i u određenoj formi i istaknuta.
Smatramo, naime da je forma isticanja (tabla na zidu ili samo registracija firme u javnim knjigama) nebitna sa stanovišta fakticiteta - a to je da firma postoji i posluje, što znači da je kao takva u nekoj formi istaknuta i dostupna svima.
U skladu sa odredbama Zakona o komunalnim taksama i naknadama ("Službeni glasnik Republike Srbije", br. 11/92...53/95) opštim aktom organa lokalne samouprave može se uvoditi obaveza plaćanja takse na istaknutu firmu, nezavisno od forme u kojoj je to isticanje izvršeno.
(Mišljenje Ministarstva finansija Republike Srbije br. 430-03-180/98-04, od 15.10.1998.)


Po tome ispada da ta taksa treba da se placa bez obzira da li si istakao ime ili nisi. Ako cemo bukvalno, na sajtu registra firmi (Agencije za privredne registre) se moze naci svaka firma sto znaci da je naziv javno istaknut pa prema tome ispada da treba placati taksu. Koga briga da li je ime istaknuto na vratima firme ili na sanducetu kad ga ima na internetu i to javno dostupno. A koja inspekcija je zaduzena za proveru toga? Nemam pojma. Verovatno ni jedna ali to ne znaci da nisi u prekrsaju. Uvek moze neko nekada, ako zeli da ti napakosti, da potegne pitanje neplacanja te takse, pa ako tu ima vise godina neplacanja pa kamata... mozda je ipak bolje platiti.
 
Odgovor na temu

panakta

Član broj: 237480
Poruke: 1
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd28.10.2009. u 08:06 - pre 175 meseci
pozdrav svima koje zanima ova tema. Pausalci su preduzetnici koji placaju porez i tri doprinosa kao i svi ostali koji vode knjige.to resenje Visinu poreza i doprinosa odredjuje PU jednom godisnje, i vazi 12 meseci, tj. do donosenja novog. Taksa za isiticanje firme je do aprila 2009. godine bila obracunata na Resenju o porezu. Bila je obavezna.Od maja meseca 2009. taksa se placa na novi uplatni racun.To je namet, i nema veze da li je neko ispisao, *okacio* tablu sa nazivom svoje firme. Dalje, troskovi koje ima preduzetnik-pausalac ne prikazuju se. Drzavu ne zanimaju. PU nije azurna sa donosenjem resenja, cekaju se i po 10 meseci, a vaze od dana kada je otvorena preduzetnicka radnja. Pozz. Tel 064/165-0086
 
Odgovor na temu

blingaro
Igor Malinkov
Uprava prihoda
Beograd

Član broj: 187756
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd28.10.2009. u 17:57 - pre 175 meseci
Citat:
panakta: pozdrav svima koje zanima ova tema. Pausalci su preduzetnici koji placaju porez i tri doprinosa kao i svi ostali koji vode knjige.to resenje Visinu poreza i doprinosa odredjuje PU jednom godisnje, i vazi 12 meseci, tj. do donosenja novog. Taksa za isiticanje firme je do aprila 2009. godine bila obracunata na Resenju o porezu. Bila je obavezna.Od maja meseca 2009. taksa se placa na novi uplatni racun.To je namet, i nema veze da li je neko ispisao, *okacio* tablu sa nazivom svoje firme. Dalje, troskovi koje ima preduzetnik-pausalac ne prikazuju se. Drzavu ne zanimaju. PU nije azurna sa donosenjem resenja, cekaju se i po 10 meseci, a vaze od dana kada je otvorena preduzetnicka radnja. Pozz. Tel 064/165-0086


U Beogradu je nadležnost u obračunavanju takse na firmu od 1.1.2007. preuzela Skupština grada Beograda, odnosno novoformirana odeljenja Uprave javnih prihoda (NE "Poreske uprave"). Treba napraviti razliku između Poreske uprave, koja je na nivou Republike i Uprave javnih prihoda grada Beograda. To znači da odeljenja Poreske uprave u Beogradu u poreskim rešenjima za 2007. nisu obračunavala taksu za isticanje firme jer nisu bila nadležna za utvrđivanje iste. E sad, moguće je da je po ostalim gradovima u Srbiji sklopljen drugačiji dogovor, pa se taksa na firmu obračunava uz poreska rešenja. U vezi sa tvojim odgovorom i spominjanjem aprila 2009. zanima me iz kog si grada? Za ostalo što si rekao se slažem.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd28.10.2009. u 18:43 - pre 175 meseci
Za prosecnog korisnika je nebitno da li mu tu taksu naplacuje poreska uprava ili UJP Beograda. Cesto je kancelarija UJP-a u istoj zgradi sa poreskom upravom pa se to sve obavi odjednom. Takodje se slazem da je to taksa koju treba placati ako ne mogu da nadjem nedvosmisleno uporiste u zakonu sta se podrazumeva pod "isticanjem firme" i da li je to "isticanje" obavezno ili nije.
 
Odgovor na temu

blingaro
Igor Malinkov
Uprava prihoda
Beograd

Član broj: 187756
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd29.10.2009. u 16:35 - pre 175 meseci
Citat:
S A J A: Za prosecnog korisnika je nebitno da li mu tu taksu naplacuje poreska uprava ili UJP Beograda. Cesto je kancelarija UJP-a u istoj zgradi sa poreskom upravom pa se to sve obavi odjednom. Takodje se slazem da je to taksa koju treba placati ako ne mogu da nadjem nedvosmisleno uporiste u zakonu sta se podrazumeva pod "isticanjem firme" i da li je to "isticanje" obavezno ili nije.


U Odluci broj 53 od 23.12.2008. objavljenoj u Službenom listu grada Beograda (a i u svim ranijim) piše da se pod firmom, u smislu ove odluke, podrazumeva se svaki istaknuti naziv ili ime na poslovnom prostoru, koje upućuje na to da pravno ili fizičko lice obavlja delatnost u tom prostoru. Ako se na jednom poslovnom objektu nalazi više istaknutih firmi istog obveznika, taksa se plaća samo za jednu firmu. A da li je obavezno ili ne u Odluci se ne navodi. Čitao sam i Zakon o preduzećima, ali ni tu nisam našao odgovor.

[Ovu poruku je menjao blingaro dana 29.10.2009. u 18:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

#69
bgd

Član broj: 82027
Poruke: 9
*.sbb.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd17.11.2009. u 17:04 - pre 174 meseci
Pozdrav svima.
Imam i ja jedno pitanje tj problem koji mi nije jasan pa ako bi neko mogao da pomogne bio bih mu zahvalan.
Dakle, da li pausalci placaju porez na dobit u iznosu od 10% od prometa na racunu?
Da pojasnim, prilikom zatvaranja radnje ove godine trazeno je da se iz banke donese izvod za proslu godinu gde je ustanovljen promet od 2.200.000din.
I sad se trazi placanje poreza u vrednosti od 10% od prometa tj kako pise u resenje od dobiti.
Ja do sad nisam cuo da je neki pausalac palcao porez na dobit pa me zanima da li je neka greska u 'koracima' il da prodajem bubreg lagano?

 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd17.11.2009. u 17:33 - pre 174 meseci
Ako si taj promet ostvario kao pausalac onda ne placas nikakav porez na dobit jer ti porez placas pausalno. Medjutim, ako si taj promet ostvario kao fizicko lice onda treba da platis porez na dohodak gradjana koji je 10%.

 
Odgovor na temu

#69
bgd

Član broj: 82027
Poruke: 9
*.sbb.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd17.11.2009. u 17:46 - pre 174 meseci
U pitanju je promet pausalne zanatske (molerske) radnje.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd17.11.2009. u 20:23 - pre 174 meseci
Po meni ne treba da plaćaš porez na dobit ako si paušalac. Idi u poresku upravu kod svog referenta i raspitaj se.
 
Odgovor na temu

#69
bgd

Član broj: 82027
Poruke: 9
*.sbb.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd17.11.2009. u 20:30 - pre 174 meseci
I po meni je tako.
Problem je sto je PU donela resenje po kom sam obavezan da platim 100.000 din poreza na dobit.
I sto mi je jos cudnije na to resenje NEMAM PRAVA ZALBE.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778355 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.