Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Krsenje zakona o radu u privatnim firmama

[es] :: Vodič za posao :: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 49071 | Odgovora: 129 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pneos
Pomocni radnik na gradjevini

Član broj: 138226
Poruke: 281
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+5 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama07.01.2008. u 16:28 - pre 198 meseci
u srpskoj ekonomiji primetan je pad industrijske proizvodnje !, a nivo investicija je veoma nizak, tj nedovoljan. U takvim uslovima nije moguce razvijati proizvodnju. Najvise trpe male firme. Gazde se i sami bore za sebe, a kamo li za radnike. Dobro bi bilo kad bi drzava oslobodila poreza sitne privatnike na tri godineda ljudi krenu u sopstvene biznise, a ne da kukumavce za koji dinar. Sad se nasi ministri trpaju da potpisu ugovor sa EU, a on ce nas dobro zakucati jer EU ima jake komunisticke zakone koji ne odgovaraju privredi u razvoju kakava (bi trebalo da) je nasa !

Jebiga braco, ides da trazis posao, a sto sam ne smislis sta ces da radis ?
102>77+30+20 !
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama07.01.2008. u 17:00 - pre 198 meseci
Za neljudsko ponasanje "gazda" nema nikakvog opravdanja. Bolje da se ne bave tim poslom ako je tako teska situacija , nego da budu neljudi. Hoces da kazes da u EU ne postoje mala i srednja preduzeca. Argumentuj.
 
Odgovor na temu

Pneos
Pomocni radnik na gradjevini

Član broj: 138226
Poruke: 281
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+5 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama07.01.2008. u 17:38 - pre 198 meseci
jao, jao, brate, kume, sine, mani me te price, sta ima EU. Znas koliko je Srbija od EU ? I nemojmo molim vas ta poredjenja. Jedno je teziti EU a sasvim drugo je prepisivati njene zakone koji su potpuno neprimereni nasem stanju (sa r) u kom se nalazimo.

Evo ti srpske nase pameti, u NS su dali 130,000 Colicu, Colicu ***ote kojeg je moja baba zaboravila da je pevao, i sad koliko treba privatnika da da porez za to ? Tako da ostavi sad EU i gledj sta u Srbiji moze da se radi.

Jednostavni zakoni za preduzeca, bezporez 3 godine, subvencije za nova radna mesta. E onda ce ugovori za rad biti OK i dobicemo kreditnu stabilnost radnika.
102>77+30+20 !
 
Odgovor na temu

Pneos
Pomocni radnik na gradjevini

Član broj: 138226
Poruke: 281
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+5 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama07.01.2008. u 17:43 - pre 198 meseci
ja se izvinjavam, treba kreditna sposobnost.
102>77+30+20 !
 
Odgovor na temu

panonac
Zeljko Pinteric
ugostitelj
hrvatska

Član broj: 31767
Poruke: 81
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama07.01.2008. u 17:59 - pre 198 meseci
ja sam mislio da su na ovom forumu sve kreativci
slobodni ljudi koji se ne daju z*** , već sami smišljaju šta će raditi i prave nove poslove a ne da trpe da ih neki poslodavci ugnjetavaju.
Ne vrijedi vam prićati o nekim zaštitama i pravima nitko vas neće zaštititi ako se sami ne pobrinete za to (slabog lava i mrav napada) radio sam u raznim firmama i za vrijeme juge i sad i mogu vam reći da je uvijek isto radnici kukaju a firme su svakakve i nitko ništa ne poduzima zato se otavite mlaćenja prazne slame ,radnička prava ostavite političarima a vi u se i u svoje kljuse
p.s. smislite sami šta će te radit zažmirite i krenite
tako sam i ja napravio nije bilo puno bolje ali je bilo zanimljivo i još je
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama07.01.2008. u 18:25 - pre 198 meseci
@ Pheos Niko Srbiju ne poredi sa EU. Samo moramo da se ugledamo na bolje od sebe . I ne slazem se sa tim sto pominjes o njihovim zakonima , trazim da argumentujes svoje tvrdnje jer znam barem jedan primer u kojem to sto pricas nije tacno. Te sto su Colicu dali tolike pare , kaznis na izborima ako ti to nije po volji . To je bar jednostavno. @ Panonac Politicari su po svojoj prirodi inertni , a sve stvari gde ne lezi lova rade pod pritiskom javnosti . Da nema toga ne bi prstom mrdnuli . Bio ti kreativac , slobodan covek koji se ne da prevariti ili neko ko hoce da radi od 09 do 17 i da ne razmislja ni o cemu vise kad izadje na vrata firme , treba da bude podrazumevano da svako dobije onoliko koliko je radio. Sve ostalo je obican lopovluk za koji nema nikakvog opravdanja.
 
Odgovor na temu

MiroslavNW

Član broj: 218990
Poruke: 1
*.beotel.net.



Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama08.04.2009. u 18:30 - pre 183 meseci
Nadam se da je ovo prava tema za moje pitanje. Interesuje me moze li poslodavac da kaznjava radnike novcano koliko on hoce ili postoji neki "cenovnik" posto mi nije normalno da kazni radnika sa 2000din sto nije zatvorio vrata a isto toliko kazni i onoga koji pusi gde je pus. zabranjeno i onoga sto zaj... kolazu i tako ode u prodaju bilo je kazni koje su isle i do 76000din i to jednostavno odbija od plate. Dali postoji neka komisija koja utvrdjuje visine tih kazni, neki papiri bilo sta ili poslodavac moze da kazni kako mu sa cefne.
 
Odgovor na temu

jesus alejandro
jesus alejandro

Član broj: 11084
Poruke: 310



+9 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama06.02.2010. u 21:40 - pre 173 meseci
Da dignem malo temu iz mrtvih :)


Da li je poslodavac koji otpusti radnika koji je zaposlen na neodredjeno duzan da mu isplati otpremninu obzirom da je aneksom kolektvinog ugovora ta stavka prolongirana ?
Prvo hopni pa reci skoč.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama06.02.2010. u 22:19 - pre 173 meseci
Sve o opravdanim razlozima za otpuštanje i u kojim sve slučajevima postoji obaveza isplaćivanja otpremnine, možeš naći u Zakonu o radu.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama10.09.2014. u 19:01 - pre 117 meseci
Imteresantno da posle vise od 4 godine ( nalete u arhivi) stanje je jos gore ali u svim sektorima.Prvenstveno mislim na njesra o ukidanju otpremnina i minulog rada koja se odnosi na sve zaposlene.

Gde ce ta lova da ode ?!! Po novom se ne obracubava osnovica od poslednje 3 plate kao pre vec plata pa na to minuli rad.Isto je sran*e i obracun minulog rada koji se racuna kod zadnjeg poslodavca

pa oni koji prelaze iz neke firme sa recimo 20 god.staza se vise ne racuna.Ima jos toga ali ,koga briga.gradimo brze pruge:).
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama10.09.2014. u 23:11 - pre 117 meseci
To da trenutni placa i za prethodnog poslodavca je najveca glupost. Ili neka drzava to preuzme, ili neka ne pravi problem time.
To je bio odlican razlog da se ne primi niko ko ima zvanicno staz.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama11.09.2014. u 11:22 - pre 117 meseci
Citat:
To je bio odlican razlog da se ne primi niko ko ima zvanicno staz.

Generalno ljudi bez staza teze dolaze do zaposlenja, a oni sa stazom lakse, tako da taj problem ne postoji. U slucaju da si hteo da kazes "razlog da se ne primi niko ko ima preko 30 godina staza", onda podrzavam jer je taj problem zaista pstojao. Svakako je bilo neophodno tu problematiku razmotriti detaljnije, videti da li je prinudna fluktuacija zaposlenih kod nas veca ili manja od nekog svetskog proseka, ali moslim da se time niko nije bavio.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama11.09.2014. u 12:03 - pre 117 meseci
Mislio sam na pozamasan staz (ZVANICAN, a ne na nezvanicno iskustvo koje moze pokazati radnik, pogotovu za IT sektor). Ako neko ima 1-2 godine staza, to ce se ukalkulisati u racunicu, i nece biti problem. Ali ko ima 5-10, nije malo. Oni sa 30 su zaseban problem jer su to i starije osobe koje treba pretrenirati za bilo koji posao koji zahteva dvocifreni IQ, a to je kod nas STVARNO tesko. (tesko je i vani, kod nas tek, jer sami moraju da e menjaju, nece im niko pomagati)

Verovatno si hteo reci "ljudi bez iskustva teze dolaze do zaposlenja", ali "bez staza" ne verujem. Mozda za specificne delatnosti gde je neophodno staziranje (medicina, farmacija, advokatura..). Ali za dosta tih vise treba veza :D
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama11.09.2014. u 12:37 - pre 117 meseci
Generalno sam mislio na mlade ljude, izmedju 18 i 25 godina, od kojih polovina ne moze da nadje nikakav posao, a na njih se jos ovo staro resenje sa otpremninama odrazavalo mozda i pomalo pozitivno, bojim se da sa novim ne moze biti bolje, a mozda moze biti losije.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama11.09.2014. u 13:17 - pre 117 meseci
Ne vidim zasto je ovo novo losije za mlade po pitnju dobijanja posla?
To sto je losije za njih, jer ne mogu da dobiju nesto sto ne zasluzuju (tj. zasluzuju od prethodnog, ne novog/eventualnog poslodavca) je lose razmisljanje iz doba komunizma.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama11.09.2014. u 16:01 - pre 117 meseci
Pa jednostavno, postoji mogucnost da je neki procenat ili promil mladih uspeo da se docepa radnog mesta, zahvaljujuci tome sto je drugi kandidat odgovara firmi po svemu izuzev po prevelikom stazu za koji sleduje prevelika otpremnina... Samo "glasno" razmisljam, mozda je toga bilo, mozda se takva situacija nikada nije desila.

Citat:
Gde ce ta lova da ode ?!!

malo je tesko objasniti, ali nije to lova koja se skuplja na nekoj gomili pa da moze negde da ode. Evo kako to ide, uzmimo na primer da ti drzis pekaru i zaposljavas pekara, prodavca i slicno. Ti pri izradi biznis plana predvidis da je verovatnoca takva da ces u toku tri godine imati otpustanje jednog radnika uz placanje otpremnine od 5.000 evra. Kada taj trosak podelis sa brojem dana, dobijes rezultat da treba da zaradis 5 evra dnevno vise. Kako ti prodas naprimer 5.000 komada raznih bureka/hleba/peciva dnevno, dobijes da ti je trosak otpremnine 0,1 dinar po svakom proizvodu, onda ti u cenu uracunas taj trosak, isto to uracuna i svaki pekar u celom gradu i formira se neka trzisna cena. Ako drzava promeni propis, pa umesto 5.000 evra troskovi otpremnina iznose 10.000 evra, troskovi proizvodnje hleba se povecaju za 0,1 dinar po komadu, pa ti povecas cenu za toliko, isto urade svi koji se tim bave i cena ode gore za 0.2%. Ako drzava ukine taj trosak, onda svima opadnu troskovi proizvodnje, pa se stvore uslovi da hleb pojeftini za 0.2%. Generalno kupcu nije bitno da li hleb kosta 50,0 dinara, 49,9 dinara ili 49,8 dinara, vlasniku biznisa takodje nije bitno jer njemu ni iz dzepa ni u dzep, jedini kome je mnogo bitno je taj radnik koji kad ostane bez posla oseca veliku razliku da li ce u dzepu imati 5.000 evra, ili ce dzep biti prazan.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama11.09.2014. u 16:32 - pre 117 meseci
Za ovo prvo, vidis, dobro razmisljanje, nije mi palo na pamet da sagledam sa te strane :) Medjutim, to je jednom lose, jednom dobro, znaci na nuli je trziste rada - mozda cak i na losem, jer onaj sa iskustvom ne moze doci do posla.

Za ovo drugo, jedno mi zapada za oko u toj racunici... cena ce biti zaokruzena, tj. bice 50 ili mozda 49 dinara, nece 49.9. Ako tih 0.1 ili 0.2 dinara ne ide radniku, ici ce vlasniku :) Vlasnik nece smanjiti cenu zbog toga :) Ovo je Srbija.. cene sa formiraju bez stvarno ekonomske logike i "slobodnog trzista".
Ne bi ti, iskusan, smeo da imas tu zabludu :D
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama11.09.2014. u 17:26 - pre 117 meseci
Citat:
Ne bi ti, iskusan, smeo da imas tu zabludu :D

E, evo sticajem okolnosti moram priznati da sam izuzetno iskusan kad je smanjenje troskova i smanjenje prodajnih cena u pitanju, evo kako je to bilo...
kod hleba se to ne vidi tako kao sto se vidi kod kompjutera, narocito u vreme kad sam se ja bavio prodajom - koliko god da padne nabavna cena, mi za toliko oborimo i prodajnu cenu, a na kraju kad se sve sabere svako od nas radi za neku minimalno prihvatljivu zaradu. Upravo u to vreme su vrtoglavo padali troskovi - cene kompjutera i delovi napolju su na nedeljnom nivou bivale sve nize i nize, carine su u nekoliko navrata smanjivane, postojao porez na promet pa je ukinut, postojao je i porez na finansijske transakcije pa je i on ukinut, radili smo sa vecim pdv-om, pa sa manjim itd... sve u svemu neko bi pomislio da sam ja sve vreme mogao namerno da "kasnim" sa smanjivanjem cena i da se obogatim na padu troskova. Medjutim, trziste i konkurencija su nemilosrdni, ako ne smanjujem cene momentalno drugi to uradi pa kupci odose kod njega umesto kod mene. Sustina price - ja apsolutno nista ne dobijam ako neki trosak nemam od sutra, ako ga od sutra nemaju i svi moji konkurenti, niti mi ista smeta ako mi se neki trosak udvostruci, pod uslovom da se udvostruci i svim mojim konkurentima. Takodje isto vazi i za otpremnine - potpuno mi je svejedno da li ce otpremninu radnicima placati za 1, 10 ili 100 godina, pod uslovom da to svi moji konkurenti moraju da obracunavaju i placaju na isti nacin kao sto moram ja.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama11.09.2014. u 18:23 - pre 117 meseci
Vidi ovako,20 godina u drzavnoj firmi i predjes u drugu drzavnu i cao 0.4% po godini.Drzava ne proizvodi niti joj treba pretraga konkurentnih cena.Ali...
Sta ce biti sa njegovih 8% od recimo 90k rsd ili 7200 rsd. ?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama11.09.2014. u 20:21 - pre 117 meseci
Isto sto mu se dogodi i sa onih 10%-15% ili koliko su vec bese sad svima umanjili platu.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 49071 | Odgovora: 129 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.