Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Krsenje zakona o radu u privatnim firmama

[es] :: Vodič za posao :: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 49021 | Odgovora: 129 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Laki024

Član broj: 161293
Poruke: 585
77.46.154.*



+64 Profil

icon Krsenje zakona o radu u privatnim firmama01.11.2007. u 10:48 - pre 200 meseci
Radio sam u jednoj jako poznatoj multinacionalnoj kompaniji kod nas.

Primili su me na stalno. ( sa probniom radom 3 meseca)..., plata je bila vise nego dobra iako sam pristao da radim na radnom mestu sa srednjom skolom iako sam zavrsio visu skolu.

Uslovi rada su bili ..... pa sta da vam kazem ima kad sam ostajao i 16h.

1. Po zakonu nemozes imati vise od 8h prekovremenih nedeljno ( ja sam imao u proseku oko20-30 sati ) a nekad i na dan 8 sati
2.po zakonu moras imati 12h slobodnog izmedju dva radna dana ( kako sam ja to mogao da imam kad sam jednom prilikom bio tamo o 6h -23h

Sve u svemu mesecno sam imao oko 100h prekovremenog od cega su mi isplatili 32h po zakonu , a ostalo nisu smeli da iskazu na platnom spisku posto to vec nije po zakonu pa nisu ni ispplatili...

I na kraju sta da vam kazem , uradih ja sve sto ocekuju od mene, dolazim redovno na posao nijednom nisam zakasnio , ostanem prekovremeno kad god treba da ostanem , i na kraju posle 3 meseca oni meni daju otkaz za vreme probnog rada bez ikakvog obrazlozenja odnosno naveli su da nisam zadovoljio ""radne i strucne sposobnosti "" , a po toj osnovi za vreme probnog rada ti jedino moze dati odkaz ni po kakvom drugom osnovu

I na kraju sta da vam kazem ispade da su radili sve po zakonu......

samo ja ne znam kako nisam pokazao ""radne i strucne"" radne sposobnosti kad sam ostajao i radio efektivno nekad i po 16h dnevno , a strucne sposobnosti podsecam vas da sam radio na radnom mestu sa srednjom skolom iako sam imao zavrsenu visu skolu....

Sta da radim?

Inace podsecam vas da je rec o poznatoj multinacionalnoj kompaniji
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama01.11.2007. u 11:00 - pre 200 meseci
Tako ce da rade i dalje ako ljudi budu cutali i stideli se. Reci slobodno koja je kompanija u pitanju. Neka ljudi znaju sta ih ceka. Bezobrazluk obicni.
 
Odgovor na temu

Laki024

Član broj: 161293
Poruke: 585
77.46.154.*



+64 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama01.11.2007. u 11:08 - pre 200 meseci
Ewo i da odgovorim u pitanju je inace Japan Tobacco International odnosno JTi poznat inace po brendovima cigareta koje proizvodi kao sto su npr Winston, Monte Carlo, Camel, More, Memphis, Milde Seven.....
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama01.11.2007. u 12:04 - pre 200 meseci
Obrati se Ministarstvu rada i socijalne politike . U dnu strane imas kontakt telefon.
 
Odgovor na temu

ntojzan
Sandor II Tojzan
Becej

Član broj: 36657
Poruke: 168
*.eonet.ne.jp.



Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama01.11.2007. u 17:36 - pre 200 meseci
Lol, pa te radne uslove sto si naveo to je 100% normalno u japanu, narocito ako ne zavrsavas poslove na vreme. A te dve stvari su u sustini povezane, pa je verovatno to i razlog zasto si dobio otkaz. Skola ti nista ne znaci ako ne obavljas ono sto traze od tebe ili obavljas sporije od ostalih.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama01.11.2007. u 19:06 - pre 200 meseci
Covek se zali na to da mu nisu platili prekovremene sate koje je napravio , sto je svakako neposteno. Mogli su treceg dana da mu kazu da je " spor " , da su hteli i da je to bilo u pitanju. Ovako posle tri meseca nadju nekog novog kojeg ce isto tako da obmanu i u krug. Treba tome stati na kraj jer je to dobro poznata taktika pojedinih poslodavaca u Srbiji.
 
Odgovor na temu

Laki024

Član broj: 161293
Poruke: 585
77.46.154.*



+64 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama01.11.2007. u 20:28 - pre 200 meseci
Stvar je u tome da se taj posao nije mogao obaviti za krace vreme a i za to vreme sto sam radio ssam mogao da ga obavim samo tako sto sam uvek radio 2-3 stvari od jednom, odnosno radio sam paralerno sve sdto sam mogao.........\

Da slazem se stobom da je mozda ovo normalno radno vreme u japanu , ali nama je i japanac iz japana kreirao broj zaposlenih, a pritom smo se mi vodili da radimo 2 smene , pa je i ljudi bilo za 2 smene , a mi smo citavo vreme radili 3 smene

Da vam nepricam detalje, ajde ostati prekovremeno posle 1 smene ili posle 2. smene , ali ostai prekovremeno posle 3. smene i to jednom prilikom sam od 22h uvece ostao do 12h ujutro ili do podne ......

Isprobajte sve ovo i prodjite kroz sve sto sam ja prosao pa onda dajte komentar....

Jednostavno ovo treba proziveti.........ni ja nisam verovao da negde postoji ovakvo radno vreme dok nisam poceo da radim u doticnoj firmi, a jos nemogu da verujem da su posle svega ovaoga imali koze na obrazu da daju otkaz bez ikakvog obrazlozenja........

Licno sam uveren da je neko trebao ili je vec dosao na moje mesto ko ima tamo bvelike protekcije
 
Odgovor na temu

Laki024

Član broj: 161293
Poruke: 585
77.46.154.*



+64 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama01.11.2007. u 20:33 - pre 200 meseci
A da zaboravio sam da vam kazem da je perid kad sam ja bio zaposlen bio za vreme godisnjeg odmora pa je i to bio jedan od osnova za prekovremeni rad, osim gore navedenih
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
77.46.180.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama02.11.2007. u 00:22 - pre 200 meseci
Citat:
Sve u svemu mesecno sam imao oko 100h prekovremenog od cega su mi isplatili 32h po zakonu , a ostalo nisu smeli da iskazu na platnom spisku posto to vec nije po zakonu pa nisu ni ispplatili...


"Pravo je volja vladajuće klase pretočena u zakon"
K. Marks

To samo znači da još nisu stigli da prilagode zakon, a kada to urade, prikazivaće svih 100 časova, a plaćati 10. U početku :) .
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9513
*.dip0.t-ipconnect.de.



+10254 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama02.11.2007. u 09:04 - pre 200 meseci
A šta si konkretno radio ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

n-b-g

Član broj: 159364
Poruke: 59
89.216.193.*



Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama02.11.2007. u 09:30 - pre 200 meseci
Citat:
Java Beograd: A šta si konkretno radio ?

da!!!
misim da je ovo sjajna tema...
i da treba ljudi da kazu svoja iskustva
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama02.11.2007. u 11:02 - pre 200 meseci
A sto je bitno sta je radio . Prekovremeni rad je rad koji mora da se plati , pa ma kakav on bio.
 
Odgovor na temu

ntojzan
Sandor II Tojzan
Becej

Član broj: 36657
Poruke: 168
*.eonet.ne.jp.



Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama02.11.2007. u 11:58 - pre 200 meseci
Pa bitno je sta je radio zato sto ako je na primer bio primoran da stoji pored trake i gleda komade ili radi nesto drugo gde on nema uticaja na brzinu rada je jedna stvar a ako je imao normu koju nije uspevao da ispuni za 16h dnevno to je potpuna druga stvar.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama02.11.2007. u 15:18 - pre 200 meseci
Aha , a japancu ( ili bilo kojem drugom poslodavcu ) treba tri meseca da skapira , da covek nije vican poslu i da ne moze da postigne normu. Jer tada covek mora da radi prekovremene sate koje poslodavac mora da placa. U interesu poslodavca je da sto pre proceni brzinu rada kandidata a ne da ga drzi tri meseca i placa mu prekovremeno.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9513
*.dip0.t-ipconnect.de.



+10254 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama02.11.2007. u 15:20 - pre 200 meseci
Ma pitam onako, da bih mogao da shvatim o čemi se radi. Znam mnoge "menadžere prodaje" (to je novi naziv za putujućeg trgovca, tj. akvizitera), koji su vazda u službenim kolima firme, jurcaju po Srbiji i prodaju tj. snabdevaju maloprodajne objekte. E sad, njegovih 8 sati radnog vremena nije isto što i 8 sati u firmi.

A pitam i zbog još jednog razloga. Ja već oko 15 god radim isključivo u privatnim firmama. Diplomirao sam, znam znanje, i vredan sam radnik. Za tih 15 god. sam ostao prekovremeno možda oko 1% od ukupnog broja radnih dana. Takoreći - ništa, zanemarljivo. Nikad nisam sebe doveo u poziciju da moram da ostanem prekovremeno, niti sam poslodavcu dozvolio da me primora da ostanem posle odrađenih 8 sati. Ipak, uvek sam u firmama napredovao (pu, pu, pu) pre svega zbog rezultata svog rada.


Nisam siguran, ali mislim da je ovde pitanje ponude i potražnje radne snage. Jebiga, ako si sebe doveo u situaciju da si jeftin na tržištu radne snage - onda 'teo ne hteo - trpi kako te poslodavac zajebava. Inače, ni njemu neće pasti na pamet da se iživljava nad radnikom kojeg je teško našao i koji mu mnogo doprinosi firmi.

"Jeftin na tržištu radne snage" ne znači da si jeftin po karakteru, neradnik ili nešto slično, već znači da ona znanja i sposobnosti koje ti imaš i nudiš poslodavcima ili nisu cenjene (sada i ovde) ili ih nude mnogi kao ti, pa se opet svodi na isto.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama02.11.2007. u 15:38 - pre 200 meseci
Pustite vi Japan i šta je tamo normalno. Japan ima svoje zakone, a Srbija svoje. Ovde važe srpski zakoni, a ako je tako kako piše da jeste, to preduzeće je poslovalo protivzakonito.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama02.11.2007. u 15:57 - pre 200 meseci
Mene zanima da li su rukovodioci japanci ili ljudi odavde. Ocigledno je u pitanju dobro poznavanje situacije kod nas kao i zakona. Naravno da je iskorisceno to da se moze nekom bez razloga dati otkaz u roku od tri meseca kao i cinjenica da je neplacanje prekovremenog mali rizik; ali, to mi deluje kao da je organizovao neko odavde. Zato, mislim da nema nikakve veze sa tim kako ljudi rade u Japanu.
 
Odgovor na temu

ntojzan
Sandor II Tojzan
Becej

Član broj: 36657
Poruke: 168
*.eonet.ne.jp.



Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama02.11.2007. u 16:05 - pre 200 meseci
Ima veze zato sto ako je firma japanska, onda najverovatnije rukovodstvo posluje po istim principima kao i sve druge japanske firme. Bez obzira na lokaciju. To je sasvim normalno da se bilo ko primi na 3 meseca probnog rada i da se posle bez obrazlozenja otpusti, to smo i mi u firmi radili par puta. Ali nijednom nije niko otpusten a da je radio posao kako treba. A znam i da ostale japanske firme rade tako. Takodje, radnici su i u japanu zasticeni i ovde je propisano koliki je maksimum sto se moze raditi prekovremeno, mada vecina firmi to zaista ne postuje. Dok norma nije uradjena, radnik u principu ne ide kuci. Uglavnom znam dosta o tome kako japanci vode firme, i ne mogu da verujem da ce namerno da iskoriste nekog i otpustiti nakon 3 meseca, to se ovde nikad ne bi desilo. Takodje smo culi samo jednu stranu price, tako da ne treba prebrzo skakati u zakljucke, narocito posto je autor teme u drugoj temi napisao da je radio 250 sati nedeljno.
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama02.11.2007. u 19:08 - pre 200 meseci
Čudi me da niste upoznati kakvim se sve malverzacijama bavio JTI. Ova tužna priča nema veze sa fanatičnim pristupom Japanaca već sa bahatim kriminalcima koji vode predstavništvo jedne duvanske firme.

Potražite na netu ime Vukašin "Wolf" Minić.
 
Odgovor na temu

Laki024

Član broj: 161293
Poruke: 585
77.46.157.*



+64 Profil

icon Re: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama02.11.2007. u 20:37 - pre 200 meseci
Moram i ja nesto da kazem.....

Inace nisam imao nikakvu normu i u JTI ni jedan posao nije vezan za normu

Stvar je u tome da na radnom mestu na kojem sam ja radio japanac je izracunao da je dovoljno da radi 4 ljudi ako se radi u 2 smene i ukoliko idu 2 linije konstantno.

U fabrici u Srbiji je bilo predvidjemno da se radi 2 smene mi smo radili 3 smene...

Drusga stvar za vremem leta kada sam ja radio tamo svi su otlazili na godusnji tako da nas je ostalo 3 u 3 smene na 2 linije , vec nas je bilo duplo manje nego sto je trebalo

Treca stvar kada sam ja vec radio tamo 2 meseca primilpi su jos jednog radnika tako da nas je onda vec u teoriji bilo 5.

Cim se taj radnik za mesec dana obucio da radi sam u smeni men su otpustili nakon 3 meseca probnog rada.

Inace radi se o radnom mestu u labaratoriji

Uslovi za to radno mesto su bili:

1. Najmanje srednja skola *( Ja imam visu)
2. Znanje rada na racunaru exel- ( exel je program koji mozda najboje znam od svih programa na racunaru)
3. osnovno znanje englesko jezika ( jezici su mi slabija strana ali sam ucio engleski 10 godina tako da ponesto znam i da kazem )

Nova devoljka koja je dosla od ovih uslova je imala sledece

1. uslov - ispunjen ( imala je i ona visu skolu
2. uslov - u potpunosti neispunjen ( nije znala kako se pali i gasi racunar )
3. uslov - neispunjen ( ucoila je u skoli nemacki jezik , engleski mozda zna da kaze koju rec )

Da vam nepricam od starih radnika koliko je njih ispunjavalo ove uslove..............( osim skolske spreme )

Nekazem da sam samo ja ostao prekovremeno ostajali su svi oni posto kao sto sam napisao bilo nas je duplo manje nego sto je trebalo na tom radnom mestu.

Jednostavno ovo su bili osnovi za prekovremeni rad ( koji nije isplacen u potpunosti ) , a i da jeste automatski bi bio prekrsen zakon i ugovor o radu , a iako sam uradio sve sto je trebalo, iako sam ostao prekovremeno kada sam trebao oni su mi nakon 3 meseca hladnokrvno dali otkaz.....Neznam samo ako sam ja bio ovoliko korektan prema njima zasto su oni bili nekorektni prema meni?!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Krsenje zakona o radu u privatnim firmama

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 49021 | Odgovora: 129 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.