Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Freelance Tutorial

[es] :: Vodič za posao :: Freelance Tutorial

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 613951 | Odgovora: 1665 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
89.216.220.*

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Freelance Tutorial24.10.2007. u 12:19 - pre 199 meseci
Ne daj da te to pokoleba. Dešava se da ne dobiješ bid i onda kada si gotovo siguran da imaš pravu stvar da ponudiš i da ćeš dobiti posao, ali dešava se i da dobiješ bid onda kada najmanje očekuješ. Meni se recimo desilo i jedno i drugo. Jednom sam imao oko 90% spremnu aplikaciju (ostala mi od jednog klijenta koji je odustao od projekta), sa prilično lepim GUI-jem, potpuno funkcionalna, sa nekoliko veoma lepih featurea... limitiram par stvarčica i okačim demo kao preview... i nikada nisam dobio odgovor, iako sam bio siguran da će bid da bude prihvaćen. A sa druge strane, desilo mi se da bidujem za projekat, i zaboravim na njega, jer je prošlo skoro mesec dana od postavljanja bida bez odgovora, kad stiže mejl sa obaveštenjem da je bid prihvaćen. Dakle, nema nekog pravila. Dosta toga zavisi od samog poslodavca i njegovih preferencija, kao i od drugih koji su bidovali za taj projekat. Recimo neki više vole freelancere iz određenih zemalja, jer su možda u prošlosti imali dobra iskustva sa njima, dok je drugima svejedno, neki vole da prepuste posao pojedincu, dok bi neki želeli da unajme tim, neki gledaju samo najskuplje ponude, a neki gledaju da prođu što jeftinije... i tako dalje. Dešavaće se da dobiješ bid iz prve, a nekad će ti od 10 bidova biti prihvaćen 1. I to mi se takođe desilo. Jednom sam bidovao na 10 projekata i dobijem taj deseti, a jednom sam bidovao na 5 i dobio 4, pa sam jedan morao da otkažem, za drugi sam zamolio poslodavca da produži rok, a 2 sam jedva nekako uspeo da odradim u roku. Ono što je bitno, i što se može svrstati u neka osnovna pravila freelancinga, jeste:
1. Uvek PAŽLJIVO pročitaj zahtev, i pokaži da si ga shvatio u potpunosti, jer to može da ti donese veliku prednost u odnosu na konkurenciju.
2. Komunikacija. Pokaži da si zainteresovan za projekat, gledaj da odgovoriš poslodavcu na sva pitanja kratko, jasno i precizno, bez uvijanja i bez nepotrebnog širenja tematike, i nemoj izbegavati da i ti postaviš neko pitanje u vezi projekta. Upravo će to pokazati tvoju zainteresovanost.
3. Kad biduješ, pažljivo formiraj cenu prema onome koliko taj posao realno vredi, pa onda malo spusti (ipak su to freelance sajtovi gde su ljudi i došli da prođu jeftinije, nego kada bi unajmili neku firmu da im to odradi), ali nemoj se rukovoditi ni onim "Tražiću 10 puta manje nego što vredi, pa ću dobiti posao", jer ako ti tražiš 50$ za nešto što realno vredi 500$, poslodavac će znati da nešto nije u redu.
To je ono što je najbitnije, a sve ostalo, kako se poklopi :)
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Vlatko Zdrale
Vlatko Zdrale
Chicago, USA

Član broj: 155036
Poruke: 102
*.177.123.201.ip.anet.com.

Sajt: www.zemoon.com


+1 Profil

icon Re: Freelance Tutorial26.10.2007. u 17:41 - pre 199 meseci
Jedna stvar mi samo nije jasna, a to je da na getafreelancer sajtu, mozes na prste da izbrojis one koji su uradili preko 50 projekata: top users
prosecni iznosi po projektu su oko $200-$300, a ovde cujem ljude da zaradjuju oko 1000EUR mesecno od freelancinga.
1000EUR ~ $1400 ~ 6-7 projekata mesecno
sto ce reci da ako su poceli da rade pre godinu dana, imali bi barem 50 projekata.

Pitanje za freelancere, (ako nije tajna ili ako se ne boje poreza :) koliko prosecno (godisnje, mesecno) odradite projekata i koliko prosecno uzimate po projektu: npr koliko za logo, koliko za psd template za jednostavan sajt (samo jednu psd stranu), koliko za jednostavan html&css sajt od desetak strana (nista server side)...?

 
Odgovor na temu

anrxc

Član broj: 43899
Poruke: 452
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: sysphere.org


Profil

icon Re: Freelance Tutorial26.10.2007. u 19:13 - pre 199 meseci
Nije to neko mjerilo. Radi se o tome da kad jednom dobijes projekt dobijes i kontakt poslodavca. Ukoliko si odlicno odradio posao za sve buduce projekte mozete suradivati direktno, zasto se cimati preko agencije, pa gubiti proviziju itd. Cilj je zapravo steci jednu bazu stalnih klijenata, tako nemoras uvijek juriti posao i imas sigurnost.

You need to install an RTFM interface.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
89.216.220.*

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Freelance Tutorial27.10.2007. u 14:40 - pre 199 meseci
Pored ovoga što he naveo anrxc, bitna stavka je i činjenica da postoji više freelance sajtova i mnogi freelanceri rade na više njih istovremeno, pa negde uzmeš 2 projekta mesečno, negde 1, negde nijedan, kako kad... pa kad se sve sabere, možeš da radiš 10-tak projekata mesečno, a da ti se to ne vidi po profilu. Plus kad se doda baza klijenata za koje radiš van freelance sajtova dolazi se do velike cifre urađenih projekata kojima ne može da se "uđe u trag" :)
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

umpirsky
Saša Stamenković
Niš

Član broj: 160299
Poruke: 65
*.sc.ni.ac.yu.

Sajt: umpirsky.com


Profil

icon Re: Freelance Tutorial28.10.2007. u 22:57 - pre 199 meseci
Nisam citao bas sve, ali me zanima jedna stvar.

Kako dizajneri prodaju svoj rad, osim ako ne rade po satu? Kako stite od neovlascenog koriscenja, mislim, ti ako mu pokazes dizajn, kao da si mu ga dao u ruke.

Kako, ti mu pokazes rad, onda on kaze - dodaj crvenu, skine ti dizajn i ti se slikaj?

Ja na primer kad radim sajt i dizajner ga nacrta, ja skinem delove koji mi trebaju, dodam funkcionalnost i to je to.

Isto je i sa kompozitorom koji ode u studio i da menadzeru da preslusa materijal, a sta ako ovaj to presnimi ili ne daj boze ima sluh, pa upamti melodiju i onda proda kao svoje, a njemu kaze da mu se ne svidja....
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289
Via: [es] mailing liste

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: Freelance Tutorial29.10.2007. u 10:02 - pre 199 meseci
Ipak ti pročitaj celu temu :) Pokriva dobar deo ovoga što si pitao.
A odgovor na drugi deo pitanja bi bio: Rizik. Svaki posao ima neke
svoje specifične vrste rizike. Krađa ideje ili gotovog dela,
nemogućnost naplate..svi prolaze kroz to, u ovom ili onom obliku, kad
tad.
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Freelance Tutorial29.10.2007. u 23:46 - pre 199 meseci
Citat:
Vlatko Zdrale: Jedna stvar mi samo nije jasna, a to je da na getafreelancer sajtu, mozes na prste da izbrojis one koji su uradili preko 50 projekata: top users
prosecni iznosi po projektu su oko $200-$300, a ovde cujem ljude da zaradjuju oko 1000EUR mesecno od freelancinga.
1000EUR ~ $1400 ~ 6-7 projekata mesecno
sto ce reci da ako su poceli da rade pre godinu dana, imali bi barem 50 projekata.

Pitanje za freelancere, (ako nije tajna ili ako se ne boje poreza :) koliko prosecno (godisnje, mesecno) odradite projekata i koliko prosecno uzimate po projektu: npr koliko za logo, koliko za psd template za jednostavan sajt (samo jednu psd stranu), koliko za jednostavan html&css sajt od desetak strana (nista server side)...?


To znaci da prvih par projekata sa nekim kupcem rade preko sajta dok se obe strane ne "ispipaju" - a posle van sajta ;) Prvo manji projekti - pa onda veci ...

Sto se tice poreza - procitao sam gomile zakona, postova na forumima i pricao sa nekoliko knjigovodja -Ti kao fizicko lice kada ti stize novac iz inostranstva - trebas isto da platis kao i da si imao ugovor o delu - dakle porezi + doprinosi. Sto izadje ~ 35% ako ne i vise. E sad, posto su porezi + doprinosi, kada si preduzetnik koji placa pausalno, fiksni mesecni iznos i u proseku 9.000 din mesecno... 3 x 9.000 din = 21.000 din ti je granica gde ti ispada jeftinije da osnujes preduzetnicku radnju i placas porez tako.

Dakle vec na 300 Eura mesecno se isplati - naravno i na manje ako uracunate da vam ide staz, imate zdravstveno ...itd. A od 1.1.2008 je limit za pausal 4 mil dinara tj. ~ 50.000 Eura u periodu od godinu dana. Mada i da postanete PDV obveznik - opet nema frke jer se na ovo PDV ne obracunava.

Meni je neki prosek $20/h za programiranje, pravljenje XHTML+CSS stranica od dizajna u PSD-u i sl.

PS - 15 min do 1h ujutro - Otisao sam da radim ;)
 
Odgovor na temu

stankovic83
Freelancer
Aleksinac/Niš

Član broj: 94837
Poruke: 26
194.106.187.*



+1 Profil

icon Re: Freelance Tutorial30.10.2007. u 09:03 - pre 199 meseci
I ja radim kao freelancer vec 2 godine.
GAF toplo preporucujem a getacoder.com (GAC) izbegavajte u sirokom luku.
Desilo mi se ovog leta da je klijent stavio pare u escrow preko GAC-a, ja mu predao projekat i vise od njega ni traga ni glasa.
Naravno poslao sam zalbu GAC-u. Oni mi odgovorili da cu dobiti odgovor nakon 3~10 radnih dana. Nakon tih 10 radnih dana (sto mu dodje oko 2 nedelje prevedeno u obicne dane ) nije bilo odgovora. 11-og dana sam im poslao mail i posle par sati konacno dobio odgovor. Rekli su mi da se klijent uopste nije javio i da su novac stavili na moj racun ali da su ga zamrzli na period od 6 meseci kako mi se to ne bi ponovilo. WTF?! Ja li sam kriv sto je on nestao??? Kod isplate su takodje veoma losi. Uzimaju 15% od zarade a novac isplacuju tek nakon 20 radnih dana (to je u stvari mesec dana) za one koji nisu clanovi... a clanarina se isplati jedino ako se uplati za celu godinu pa opet ti i kao clanu uzimaju 15%, jedino ne uzimaju dodatnih 5$ po projektu a ovamo kazu kupcima usluga da clanovi mogu jeftinije da biduju jer manje placaju :roll:.

Sve ono sto su drugi rekli za nacin rada stoji... dobro poznavanje engleskog, pazljivo procitati bid i ponuditi neka svoja resenja, postavljati sto vise pitanja i saznati sve detalje na pocetku. Ja cesto ponudim i da odradim neki demo/test i to okacim kod sebe (inace radim php/javascript/mysql), naravno ako je tako nesto moguce uraditi za nekih sat vremena.
Indijci i rumuni su ocajni programeri... svi redom se zale na njih. Nemojte da se vodite njihovom cenom nikako. Cesto mi se desavalo da vidim kako indijci stave bid od $30 a ja dodjem i kazem kako to ne moze ispod $150 i dobijem projekat... jeste da tamo ljudi dolaze da prodju jeftinije ali postoje odredjene granice. Mi se po ceni ne mozemo takmiciti sa indijcima, ja sam probao proslo leto (2006-te) da uradim tako nesto i lepo sam se proveo. Sad se uopste ne obazirem na ono sto oni nude tj. na njihovu cenu. Desavalo mi se da ostali u proseku nude 3 puta nizu cenu i klijent mi kaze kako ima i mnooogo nize ponude od moje. Ja jednostavno kazem "Ok, no problem, I can't do it below this price, I can't compete with coders from India. Hope we do business some other time."... kao otkacim ga . Posle par dana (ili odmah) on prihvata moju ponudu ... posle toga recimo snizim cenu za neku sicu (do $30 ako je u pitanju projekat od par stotina) i odradimo posao.

Uglavnom idem na manje projekte od nekoliko stotina dolara. Mogu da ih zavrsim za nekoliko dana i posle toga imam vremena da ucim.

U zadnje vreme vise i ne idem na GAF posto ima 5-6 stalnih klijenata sa kojima radim direktno. Za jednog radim jedan veliki, ozbiljan projekat a jos dvojica su mi najavila slicno, tako da sam i jos neke ljude ukljucio u posao.

Sto se poreza tice tu sam skroz neobavesten. Kada su banke pocele da traze izjavu, ja sam od drugih freelancer-a cuo da je ok da se stavi da je to "nadnada za autorska prava" i sve ce biti ok. Da li je stvarno tako? Nemam apsolutno nikog preko grane da bih mogao da se vadim kako mi pare stizu od tamo nekog rodjaka.
Ja ne radim toliko mnogo kao neki ovde posto studiram... zadnja 3 meseca je neki prosek bio 500 evra a pre toga sam radio svaki treci mesec. Sigurno ne prelazim milion ili kolko vec je granica za placanje ali da li je neko ovde stvarno otisao u poresku upravu ili gde vec treba da se raspita o ovome?
Ako bih se resio da osnujem firmu, posto u zadnje vreme imam sve vise i vise posla, koliko bi to kostalo? Da li postoje neke peripetije posto bih poslovao iskljucivo sa inostranstvom? Da li bi u tom slucaju neka strana firma (ili fizicko lice) mogla da uplacuje pare direktno na racun moje firme za samo par evra kao preko moneybookers-a?

Izvinite na dugackom postu.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ubs-dsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Freelance Tutorial30.10.2007. u 11:22 - pre 199 meseci
Citat:
stankovic83: Sto se poreza tice tu sam skroz neobavesten. Kada su banke pocele da traze izjavu, ja sam od drugih freelancer-a cuo da je ok da se stavi da je to "nadnada za autorska prava" i sve ce biti ok.

To ti je bolje nego da prijavis da obavljas samostalnu delatnost. Porez je manji za obavljanje samostalne delatnosti (10%). Porez na dohodak od naplacivanja autorskih prava iznosi 20% ali ako ne obavljas samostalnu delatnost onda ne moras da placas penziono i invalidsko osiguranje 22%, doprinos za zdravstvo 12,3% i doprinos za nezaposlenost 1,5% pa ti se vise isplati. Makar nisam video u zakonu o doprinosima da moras da placas PIO ako je prihod ostvaren na osnovu autorskih prava. Ako prijavljujes prihod od autorskih prava onda mozes na ime troskova da oduzmes 40% od prihoda ( clan 56 ) http://www.mfin.sr.gov.yu/html...ge&pageid=122&pageno=5

Citat:
Ja ne radim toliko mnogo kao neki ovde posto studiram... zadnja 3 meseca je neki prosek bio 500 evra a pre toga sam radio svaki treci mesec. Sigurno ne prelazim milion ili kolko vec je granica za placanje ali da li je neko ovde stvarno otisao u poresku upravu ili gde vec treba da se raspita o ovome?

Svejedno, koliko god da zaradjujes ti moras da placas porez na dohodak gradjana (ako ne zelis da zaglavis tvorzu) ali ako zaradjujes manje od 4 prosecne plate za poslednji kvartal prethodne godine onda ne moras da placas godisnji porez na dohodak gradjana od 10% vec samo onaj prvi porez od 20%. http://www.mfin.sr.gov.yu/html...e&pageid=1089&pageno=8
Ako si zaradio vise od 4 godisnje plate onda od tog viska oduzmi 40% prosecne plate i 15% za izdrzavanog clana porodice pa onda na tu sumu plati taj godisnji porez.

Npr. za 2006. godinu osnovica je bila 1.142.820 dinara i ako si ti zaradio 2 miliona onda bi prvo video da je razlika 857.180 dinara pa bi od toga oduzeo 40% prosecne plate da bi dobio 742.898 i onda na to platio 10%. E da, za prihod za godisnji porez se racuna neto prihod sto je dobro.

Citat:
Ako bih se resio da osnujem firmu, posto u zadnje vreme imam sve vise i vise posla, koliko bi to kostalo?

Onda ce ti se isplatiti da osnujes firmu i da uzimas dividendu na koju placas samo 10% i na to ne placas godisnji porez (neverovatno ali istinito).

Citat:
Da li postoje neke peripetije posto bih poslovao iskljucivo sa inostranstvom? Da li bi u tom slucaju neka strana firma (ili fizicko lice) mogla da uplacuje pare direktno na racun moje firme za samo par evra kao preko moneybookers-a?

Ne vidim zasto ne bi moglo. Naravno na kraju trazi od drzave da ti vrati GST (zbog izvoza).

[Ovu poruku je menjao srki dana 30.10.2007. u 14:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

banem
Kikinda

Član broj: 16619
Poruke: 583
*.srbijagas.com.



+15 Profil

icon Re: Freelance Tutorial01.11.2007. u 13:17 - pre 199 meseci
Ja sam krenuo kao database programmer na RAC-u (www.rentacoder.com) marta prošle godine. Danas sam po rejtingu 508 od preko 180.000 programera, što je dosta visok rejting.

Uradio sam oko 80 poslova, ali imam oko 50 bonus uplata. Ako nekog zanima, prosek po poslu mi je $150. Nekada je to $10 za par minuta neke Excel formule, ali i oko $1500 za ozbiljan posao od mesec i po dana.

Ako mislite ili ste dokazano expert u nekom području, a hoćete dodatnu kintu, onda treba probati. Prvo treba krenuti sa underbidovanjem (ispod cene) da bi "zaradili" rejting. Ja imam 79 "desetki" i jednu "devetku" totalno bezveze. Sitna lova, brz i kvalitetan posao, ali mi poslodavac daje 9 jer je to "homework help". Dobro, mogu da kažem da mi je prosečna ocena 9.99. Kao broj urađenih poslova se računa zbir, tako da imam urađenih oko 130 poslova (bonus uplate nemaju rejting).

Kada napravite rejting onda možete da povećavate bid. Veliki problem u poslednje vreme je odnos $:€, jer mi se čini da Ameri ne osete pad njihove valute uopšte i drže slične cene. Npr. 2004. godine odnos je bio 1:1, danas je 1:45:1 što praktično znači da ko radi tri godine mora da poveća cenu za 45% (i svaki dan da je povećava). Izgleda i oni imaju jednog Koštunicu. :) Poslodavci će teško ponuditi preko $15 koliko košta "običan" radnik tamo, ali na nekim poslovima, npr. Web sajt sa PHP i bazom u pozadini može da se uzme mnogo. Zaista mnogo. Viđao sam poslove od mesec-dva dana za preko $15.000. Ali, ovde je reč o ljudima sa zaista visokim rejtingom i expertima u toj oblasti (nekada radi i tim ljudi).

RAC ne traži nikakve uplate, već skidaju od 10-15% za njihove usluge. Isplata je brza i odmah, ali to košta. Oni (a i mi) koristimo jedini dostupni servis - Western Union koji uzme između 5-10%, zavisno od količine para. Kad $ konvertujete u € dobijete... koliko dobijete. :) Od početnih 900$ možete računati na oko 500€ u banci ili tako nešto. Kažem, veliki problem je odnos $:€ - da ovo pišem 2004. sad bi rekao "možete računati na oko 750€ u banci". Ono što mi se ovde sviđe je apsolutno bezbedan sistem, ne postoji nikakvo "zavrtanje". Kad dobijete posao klijent je već prebacio pare u escrow fond. Kada posao završite i klijent je zadovoljan, on "oslobađa" pare koje prelaze na vaš račun, ali su i dalje kod njih na RAC-u. Tek 1. ili 15. vam šalju preko WU i možete ih istog momenta podići bilo gde vidite nalepnicu "Western Union". Čeka se 15 minuta za proveru i gotovo.

Engleski je obavezan kao i komunikacija. Koristite noviji FireFox koji ima spell checker. Odmah ispravite svet typo greške, to je broj 1. Objasnite kako mislite da ćete uraditi projekat i dajte neki približan workflow. Analizirajte zahteve. Vi ste ekspert za taj program/posao i od vas se očekuje mišljenje. Nemojte očekivati od poslodavca da on zna tehniku programiranja. Razmotrite želje i mogućnosti i predložite korekcije. Ako odmah vidite poboljšanja predložite ih, ali ne sve. Ostavite nešto i za doradu, tj. za bonus. :) Lakše će platiti odmah manje, a kasnije još malo za doradu.

Iz iskustva: kad imate dobar rejting i ne svaštarite možete podići cenu preko maksimalnog iznosa, pobediti preko 40 bidera i na kraju zaraditi bonus. :) Npr. klijent kaže max bid $100, ja kažem da je to malo, barem $130. Epilog: $130 + bonus $30 i ekstra zadovoljan klijent. Nekad se i zeznem po ne procenim vreme dobro, ali ponekad i klijent traži nešto ekstra. Treba pokušati sa objašnjenjem da je vreme pogrešno procenjeno, ali da ćete dati sve od sebe da sve bude na vreme i OK. Obično klijent posle toga sam pusti bonus. Ako ne - ništa. Vaša greška.

Da li je $15 kao minimum na sat dovoljno? Recimo da je je to oko 500-600 din na sat. Za 8 sati to je skoro 5000 din. Dnevno! Kada bi imali posla toliko, to je sasvim dovoljno. A nekad se stvarno radi i po 14 sati, ali nekad i po par dana ništa. :)

Kod komunikacije je vrlo bitno da relativno brzo odgovarate. Zamislite da ste vi angažovali nekoga, pa čekate 20h da vam odgovori na svako pitanje.

Što se tiče slobodnog vremena, nekad ga ima, ali uglavnom nema. :) Ne ide baš i jedno i drugo zajedno.

'aj pa srećno!
Pozdrav,
Branislav
 
Odgovor na temu

varginjo
Atila Varga
Čoka

Član broj: 25671
Poruke: 258
*.pyrotherm.co.yu.

Sajt: rs.linkedin.com/in/atilav..


+1 Profil

icon Re: Freelance Tutorial02.11.2007. u 17:03 - pre 199 meseci
Kako resavete sledecu stvar...

Imate klijenta za koga radite projekat(web sajt), a koji vas je kontaktirao van nekog freelance sajta.
Zavrsili ste kodiranje i imate gotov projekat. E sada bi to trebalo pokazati klijentu, tj. dati klijentu da testira.
A pre toga je dobijao "mockup" izgleda sajta.

Da li to da mu se dozvoli u odredjenom vremenskom periodu, recimo izrazeno u minutima ____ i koliko ?
Ili dati demo home page-a ali tada nece imati uvid u ostale delove sajta.

Kako odradjujete ovaj deo?

 
Odgovor na temu

vejin
a.k.a. NOVII
Apatin

Član broj: 36383
Poruke: 524
77.46.178.*

Sajt: zanimljiv.org


+22 Profil

icon Re: Freelance Tutorial04.11.2007. u 18:34 - pre 199 meseci
Za koju zemlju treba navesti da nam je potreban SWIFT, ako mislimo raditi preko www.getafreelancer.com ? Bio sam u banci i tamo mi je receno da se za svaku zemlju dobijaju različiti SWIFT podatci. Za preuzimanje novca sam odabrao Mooneybookers.com ako nešto znači i taj podatak. Predpostavljam da je odgovor USA, ali ipak bih voleo da mi neko to potvrdi.
dajte nam sve podatke i dajte nam slobodu odlučivanja
novii blog
 
Odgovor na temu

banem
Kikinda

Član broj: 16619
Poruke: 583
*.srbijagas.com.



+15 Profil

icon Re: Freelance Tutorial05.11.2007. u 12:56 - pre 199 meseci
Citat:
vejin: Za koju zemlju treba navesti da nam je potreban SWIFT, ako mislimo raditi preko www.getafreelancer.com ? Bio sam u banci i tamo mi je receno da se za svaku zemlju dobijaju različiti SWIFT podatci. Za preuzimanje novca sam odabrao Mooneybookers.com ako nešto znači i taj podatak. Predpostavljam da je odgovor USA, ali ipak bih voleo da mi neko to potvrdi.



Čini mi se da se nešto niste razumeli: tebi treba SWIFT banke u kojoj imaš račun, a ne SWIFT banke "tamo negde". Ne plaćaš ti, nego tebi plaćaju (prebacuješ pare sa MoneyBookers na svoj račun).
Pozdrav,
Branislav
 
Odgovor na temu

vejin
a.k.a. NOVII
Apatin

Član broj: 36383
Poruke: 524
77.46.178.*

Sajt: zanimljiv.org


+22 Profil

icon Re: Freelance Tutorial06.11.2007. u 20:18 - pre 199 meseci
Nažalost to sam pitao jer su me tako uputili u banci. Pitali su me dali mi treba za Ameriku ili neku zemlju iz EU.
dajte nam sve podatke i dajte nam slobodu odlučivanja
novii blog
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
89.216.223.*

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Freelance Tutorial18.11.2007. u 10:13 - pre 198 meseci
Imao bih i ja jedno pitanje za nekoga ko je upoznat sa tematikom. Naime, od skora sam počeo da radim i na Rentacoderu gde sam kao način plaćanja odabrao Western Union, jer mi ovi čekovi ne izgledaju kao pouzdano rešenje kod nas, a Pay Pal ne radi sa našom zemljom. No, nebitno, našao sam fee kalkulator na WE sajtu i izračunao proviziju i mogu da živim sa tim. Nego, sad me zanima, pošto se porez od 20% obračunava na bruto prihod... šta je ovde tačno bruto prihod ? Cifra koja se isplaćuje ili cifra bez oduzete provizije ? Mislim, 99% sam siguran da je ovo prvo, jer proviziju svakako plaća onaj ko šalje novac (tj. kada je RAC u pitanju oni plate proviziju, ali ti pošalju iznos umanjen za tu proviziju, tako da ti nemaš ništa sa tim), ali eto čisto da budem siguran.
Do skora sam bio ubeđen da važi ono da se porez plaća samo ako pređeš određen iznos, ali udubljujući se u ovu tematiku i detaljno pročitavši zakon, očigledno sam se zeznuo, tako da moram da menjam list. Generalno gledano, ispada da na zarađenih recimo 1000$, tebi ode skoro polovina, provizija freelance sajtu, 10% na WE (kada je u pitanu RAC), 20% na ime poreza (doduše na nešto manju cifru kad oduzmeš 40%). I što je najgore, sve to moraš sam da obračunaš, prijaviš, platiš... a i ovako jedva postižem da odradim sve projekte. Ali kad se sve sabere, opet mi se više isplati i to, nego rad u domaćoj firmi + rad za domaće klijente. Tužno, ali istinito. Sad nešto kontam da otvorim agenciju i lepo plaćam paušal i ćao. Međutim ovde me brinu neke druge stvari, pa ako neko zna nek odgovori (možda je ovo pitanje više za onu temu o otvaranju agencije, ali kad sam već tu, da ne šaram mnogo unaokolo).
1. Da li ja kao agencija mogu da imam 0 radnika (tj. da radim samo ja) i time izbegnem plaćanje doprinosa i ostalih gluposti. U stvari za sada mogu da ih izbegnem, jer ih već plaćam radeći u firmi, a to valjda ne može da se plati dva puta, međutim planiram da uskoro potpuno pređem na freelance, tj. da radim samostalno ? Ako ne mogu to da izbegnem onda mi se ne isplati da registrujem bilo šta još uvek, već mi je bolje da se zadržim na onih 20%.
2. Kakva je fora sa bankovnim računima. Mislim, znam da je preduzetnik praktično i dalje fizičko lice što znači da su pare agencije i njegove pare isto kao što u slučaju dugovanja odgovara i privatnom svojinom, ali da li to znači da može da koristi isti račun i za svoje potrebe i za agencijske poslove ? Fora je što su mi svi servisi već podešeni na lično ime i lični bankovni račun (ShareIt, MoneyBookers, accounti na freelance sajtovima) i muka mi je kad pomislim šta sve trebam da obiđem i promenim. Takođe, kada se radi o RAC-u, pare stižu preko WE meni kao fizičkom licu (nisam siguran da li uopšte može agenciji da se plati preko WE) i isplaćuju se na ruke. Šta onda raditi ? Ili otkucati nešto bezveze na fiskalnoj kasi u tom iznosu ili otići i uplatiti pare na račun kako bi se proknjižila uplata agenciji, a ne meni ?
3. kad smo već kod fiskalne kase, unapred se izvinjavam na glupom pitanju, ali u životu nisam radio sa fiskalnim kasama, pa me interesuje kako uopšte koristiti fiskalnu kasu kada su IT usluge u pitanju. Mislim, sa materijalnim stvarima je lako, nabaviš robu, uneseš u šifrarnik, otkucaš šta je kupljeno i ćao. Međutim kod IT usluga gotovo nijedan posao nije isti i ne naplaćuje se isto, tako da ne mogu unapred da unesem "proizvode". Možda ona varijanta "Naknada za autorska prava - 10$", pa sledeća stavka "Naknada za autorska prava - 20$", i sve tako do 10.000$ ili postoji neka elegantnija varijanta.
4. Da li ja kao agencija imam prava da odbijem da pružim uslugu klijentu ? Mislim, zvuči glupavo, ali razlog je jednostavan. Želim da izbegnem akanje sa "domaćinima" i objašnjavanja zašto program košta 200 evra kada je ceo Windows platio 150 dinara, ili dao mi je 200 evra za sajt, što je mnoooogo para, pa kako u to ne ulazi i rešavanje problema kao što su ne radi im miš, štampač im štampa hijeroglife i tako te bisere, već bih hteo da se ograničim i dalje na rad preko freelance sajtova i ovo malo stalnih domaćih klijenata. Kao fizičko lice, ili bolje da kažem nepreduzetnik :) je lako, jer te niko ne tera da pružiš uslugu bilo kome, ali kako je sa agencijama ?
To je to za sada. Hvala unapred.

[Ovu poruku je menjao Marko_L dana 18.11.2007. u 11:29 GMT+1]
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

vejin
a.k.a. NOVII
Apatin

Član broj: 36383
Poruke: 524
77.46.167.*

Sajt: zanimljiv.org


+22 Profil

icon Re: Freelance Tutorial18.11.2007. u 11:19 - pre 198 meseci
Pa naplata preko fiskalne kase ide tako što se kao artikal unese rad po satu. Na primer izrada banera 200 dinara sat vremena rada, optimalizacija za pretraživače 1200 dinara sat. Tako sam ja video da se naplaćuje, to jeste, da se tako izdaju fiskalni računi.

A što se tiče odbijanja domaćih klijenata, kažeš jdnostavno da može, ali sada si zauzet pa da se jave za jedno tri-četri godine, možda ćeš tada imati vremena.
dajte nam sve podatke i dajte nam slobodu odlučivanja
novii blog
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.195.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Freelance Tutorial18.11.2007. u 12:54 - pre 198 meseci
odgovori na 1 2 i 3 se uglavnom nalaze u temama za agencije

4) sto ne bi mogao?
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

wasabi

Član broj: 152268
Poruke: 28
*.ADSL.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: Freelance Tutorial21.11.2007. u 12:26 - pre 198 meseci
Koja rec i veliko pitanje od mene.
Poceo sam raditi na GAF-u nedavno. U sutnini sve je vec receno. Budite iskreni i bidujte realno sto se tice vremena/novca. Ukoliko se pokazete kao dobri, ocekujte da klijent produzi saradnju. Radim na 2d/3d grafici, tako da ko god planira ovim da se tamo bavi, ocekujte da pravite primere pod obavezno. Iz mog iskustva se jako korisno pokazalo da cim bidujem, odradim mali primer/idejno resenje i u sustini klijent zna za sta ste sposobni da uradite, tako da cete odmah znati na cemu ste. Ako mu se iole dopadne dace svoje sugestije, prepravite ideju i idete dalje. Od te tacke, ili mu se dopada i pravite dalju saradnju, ili mu se ne dopadne i trazite dalje.

E sad moje VELIKO pitanje:

Da li bi neko mogao u sitna crevca da objasni kompletnu problematiku prenosa novca i placanja poreza za fizicka lica freelancere?

Naime, vidim da spadam u grupu vecine koji su prvenstveno kompjuterski geekovi i koji ozbiljno rade svoj posao na ustrb znanja o bankarstvu, zakonima i porezima i svemu slicnom(mada i za to se skoluju ljudi), sto je naravno, pod okriljem misterije za veci deo stanovnistva.

Radi se o tome da se zaista ne razumem u bankarske i zakonske termine i obaveze te se osecam ko covek sa sela prvi put u glavnom gradu(citaj-totalno izgubljen/pogubljen). Jednostavno, volim ovaj posao, ali ne bih da zaglavim "tamo gde niko ne bi voleo da zaglavi", bezveze ;). Zivim posteno i voleo bih da tako ostane, a hteo bih da nastavim da se poslom freelancera bavim i dalje, bez bojazni i sa mirnim snom.

Procitao sam veci deo ove teme(ona me je i ohrabrila da se bacim u ove vode, tako da hvala autoru na objasnjenjima), ali nisam uspeo na osnovu procitanih fragmenata da skrpim sve sto mi treba u razumljivu celinu.

Zanima me sledece.
Posto sam na GAF-u zadnjih mesec dana i uspeo da zaradim prvih 100 zelembaca, prebacio ih na MB...i sta sad? Kapiram da treba da uzmem swift kod iz banke, ukucam ga na MB i posaljem pare. Posle izvesnog vremena ce pare stici, kao i poziv iz banke....stric iz usa,itd...ok.
Ako bi neko sad mogao u sitna crevca da objasni kako sad funkcionise dalje da ja sa drzavom budem na cisto. Razumem da ako se sad meni niotkuda stvore pare na racunu(a nezaposlen sam, dobro ajde stric pomaze:) ), drzavu ne zanima odakle mi pare vec koliko sam joj duzan za to sto imam pare. Da li gresim? Zanimaju me kako funkcionisu zakoni i zakonske sprege, sta povlaci sta, zakonski penali, itd. Koliko se uplacuje za sta i gde i kako? Ako ja uplatim sebi sa MB na moj racun u banci, kome sam duzan i koliko? I na osnovu cega?? Da li mi za to treba knjigovodja? Da li mogu freelance-om da se bavim kao fizicko lice ili moram da otvaram firmu,itd,itd...? Citao sam zakone na raznim drzavnim i nedrzavnim sajtovima, ali jednostavno ne umem da prevedem taj text na srpski.

Ne bih jos uvek da prebacim pare dok ne budem nacisto.
Mislim da bi objasnjenje "ko malom detetu" pomoglo ;)
Stvarno sam zbunjen narode, molim vas pomagajte!

Hvala unapred,
Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao wasabi dana 21.11.2007. u 13:37 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao wasabi dana 21.11.2007. u 13:41 GMT+1]
 
Odgovor na temu

freediver
freediver

Član broj: 33806
Poruke: 55
*.yubc.net.

Sajt: www.prelovac.com


+1 Profil

icon Re: Freelance Tutorial23.01.2008. u 13:24 - pre 196 meseci
Ajde da dodam www.berzica.com kao domaci sajt za freelancere. Otvoren relativno skoro (pocetak 2008) i omogucava sve vrste freelance poslova kako i IT tako i u drugim sektorima. Sajt inace nije komercijalan i svi servisi su besplatni.
Prelovac Media is hiring
 
Odgovor na temu

Mirage
Budva

Član broj: 51167
Poruke: 24
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Freelance Tutorial27.01.2008. u 15:26 - pre 196 meseci
za pohvalu tema. Lijepo je znati da ima ljudi koji hoce i mogu da podjele znanje...

Mene interesuje sledece: da li je softver na kojem radite projekte legalan? Odnosno da li ce neko (freelancer sajtovi i potencijalni kupci) da pravi problem ako nije?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Freelance Tutorial

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 613951 | Odgovora: 1665 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.