Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Freelance Tutorial

[es] :: Vodič za posao :: Freelance Tutorial

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 613983 | Odgovora: 1665 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DusanR

Član broj: 151597
Poruke: 15
*.adsl-3.sezampro.yu.



+21 Profil

icon Re: Freelance Tutorial12.10.2007. u 00:48 - pre 200 meseci
Hvala Leprsavi, i na komentarima i na ispravci.

Potpuno si u pravu da je postala praksa da se trazi mockup pre zakljucenja posla, kao da je portfolio poceo da gubi svoj znacaj, sto je meni recimo to neprihvatljivo, jer sto je mockup za tebe to je storyboard za mene a ja vec skoro 2 meseca radim jedan SB 8 sati dnevno (jeste veliki posao, jeste dobro placen ali opet...). i nikad ne bih pristao na takve uslove.

Mislim da gresis u jednom. Svojevremeno mi je pametan covek (iz moje struke) rekao: "nemoj da se plasis da naplatis". Ako covek mora da plati sajt 2000$ u svojoj okolini i trazi outsource za koji ti trazis 1000$ a indijac trazi 200$ ipak mislim ce pre izabrati tebe. Bas taj zlatni balans (subjektivno misljenje naravno) s jedne strane uliva poverenje kod klijenta, jeste - mogao je da prodje mnogo jeftinije ali to njemu nije razumljivo. Ovako ZNA da dobija korektno (ili bolje) odradjen projekat duplo jeftinije nego u lokalu i mislim da bas ovakav nacin vodi u dugotrajnu saradnju, a malo je nelogicno da nakon dva projekta od 200$ zviznes klijentu 1000$ za sledeci. To su bile moje pocetnicke greske - prvi posao: radio 2 nedelje za 150$/ubio se od posla/klijent extra zadovoljan/nikad se nije vise javio. Sada, pored ovog velikog posla za francusku komp. imam lika iz uk kome naplacujem 40$ SATNICU/zove 1-2nedeljno/svi happy/aj rest maj kejs.

U svakom slucaju - svaka cast i srecno na poslu.

@anrxc
Samo jedan off. Vidim da si iz hr. - da nisi mozda blizu Grobnika?
http://twitter.com/avannti l Skype ID: avannti.media
 
Odgovor na temu

serdjo
Srđan Marjanović
U MOjoj sobi za kompom

Član broj: 35985
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Freelance Tutorial12.10.2007. u 13:58 - pre 200 meseci
Shto se tiche zhivotnih osigrunja svakako predlazhem Wiener Städische zhivotno osiguranje! Sigurno najpouzdanije osiguranje a pritom i shtednja na ovim prostorima!
E da tutorial je vrhunski, hvala za podeljene informacije i isqstva:) inache shto se tiche SjeBeBE - a, ja i neam tolko losha isqstva sa njima... nikad nisam imao neke duzhe prekide... sigurno znam da mi sbb odgovara vishe nego adsl jer na sbb postoji lokalna mrezha (tipa dc++ hubovi, lokalni torrent) gde se nadje khm... kako da se izrazim... preterano puno korisnih stvari i stvarchica ... no, ovaj moj post ode malko u offtopic :D

jedno pitanje u vezi visa electron i online poslovanja:
naime chuo sam da ako npr otvorish devizni rachun, naravno dobijesh visu, da ne koristish nju za platjanje vetj da se otvara dodatni virtuoso, virtuozo ili tako neki rachun na kojem prebacish samo tachno onoliko sredstava koliko planirash da potroshish. ovo je koliko sam razumeo zbog vetje sigurnosti vize ... jer ako tamo drzhish $10k i neko upadne i sve ode u bestraga, a ovako na virtuelnom serveru drzhish $100 i chak i ako izgubish te pare netje te "boleti" kao $10k... ako neko zna neshto vishe o ovom ajd neka postavi malo neki info ovde plz :)

btw da li mogu maloletna lica sa LK da otvore devizni rachun ??

poz i hvala svima a pogotovo dushanu na prekorisnim infos :D

edit:
stranica mi je stajala u FF josh od sinotj tako da nisam video nove poruke:D stoga takodje bih zheleo da se zahvalim i leprshavom za izuzetno korisne informacije... jako mi je drago da je neko odluchio iz dokolice da napishe poduzhi detaljan post o ovakvoj temi i podeli informacije sa nama a ne da ih proda, shto je sve cheshtja praxa kako u svetu tako i kod nas!


[Ovu poruku je menjao serdjo dana 12.10.2007. u 15:08 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao serdjo dana 12.10.2007. u 17:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Leprsavi
Fly Away

Član broj: 56388
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Freelance Tutorial12.10.2007. u 14:29 - pre 200 meseci

DusaneR tacno je sve to sto si napisao vezano za to da moze dobro da se naplati i da treba ici sa vecom cenom. Medjutim do toga se dolazi tek posle odredjenog vremena, i to kada imas nekoliko radova odradjenih preko tog freelance sajta, kad imas dobar review itd... Ipak je ovo tutorial :)

Znaci poenta je da prvo morate da se zrtvujete i da radite nesto za sicu, a posle ce sve doci na svoje mesto.








Citat:
DusanR: Hvala Leprsavi, i na komentarima i na ispravci.

Potpuno si u pravu da je postala praksa da se trazi mockup pre zakljucenja posla, kao da je portfolio poceo da gubi svoj znacaj, sto je meni recimo to neprihvatljivo, jer sto je mockup za tebe to je storyboard za mene a ja vec skoro 2 meseca radim jedan SB 8 sati dnevno (jeste veliki posao, jeste dobro placen ali opet...). i nikad ne bih pristao na takve uslove.

Mislim da gresis u jednom. Svojevremeno mi je pametan covek (iz moje struke) rekao: "nemoj da se plasis da naplatis". Ako covek mora da plati sajt 2000$ u svojoj okolini i trazi outsource za koji ti trazis 1000$ a indijac trazi 200$ ipak mislim ce pre izabrati tebe. Bas taj zlatni balans (subjektivno misljenje naravno) s jedne strane uliva poverenje kod klijenta, jeste - mogao je da prodje mnogo jeftinije ali to njemu nije razumljivo. Ovako ZNA da dobija korektno (ili bolje) odradjen projekat duplo jeftinije nego u lokalu i mislim da bas ovakav nacin vodi u dugotrajnu saradnju, a malo je nelogicno da nakon dva projekta od 200$ zviznes klijentu 1000$ za sledeci. To su bile moje pocetnicke greske - prvi posao: radio 2 nedelje za 150$/ubio se od posla/klijent extra zadovoljan/nikad se nije vise javio. Sada, pored ovog velikog posla za francusku komp. imam lika iz uk kome naplacujem 40$ SATNICU/zove 1-2nedeljno/svi happy/aj rest maj kejs.

U svakom slucaju - svaka cast i srecno na poslu.

@anrxc
Samo jedan off. Vidim da si iz hr. - da nisi mozda blizu Grobnika?
 
Odgovor na temu

armilian
Stefan Lazarevic
Nis
PsiCoding
Nis

Član broj: 77937
Poruke: 172



+1 Profil

icon Re: Freelance Tutorial13.10.2007. u 12:20 - pre 200 meseci
Pitanja @DusanR:
Kada me pozovu iz banke pitaju ko i kako mi je prebacio na devizni racun sta da kazem ? Posto u ugovoru(koja banka daje kada otvoris devizni racuni) pishe da svaka transakcija mora da ima svrhu uplate i ko je uplatio...?
Ako radim preko interneta i upacuje mi neki poslodavac a na to nemam porez zar to nije PRANJE PARA?

Hteo sam da pocnem sa freelancom odavno ali su me uvek bunila ovakva pitanja...
Mozes li malo detaljnije da mi objasnis kako se rade transferi?poslodavac-moneybookers-banka
I kako preko escrowa da radim transfere.Video sam da na GAF-u vecina poslodavaca kaze (escrow only).

Informacija:Banca Intesa Beograd trazi minimalnu uplatu od 250E za visu electron.Ovo je sa njihovog sajta.

VISA platne kartice Banca Intesa Beograd
Debitni program - VISA ELECTRON
Visa Electron je debitna kartica namenjena vlasnicima deviznih računa sa minimalnim ulogom od 250 EUR.

GAF ima svoju MasterCardDebit
GetAFreelancer.com Prepaid debit MasterCard® for Withdrawals!
http://www.getafreelancer.com/news/global-payments-49.html

[Ovu poruku je menjao armilian dana 13.10.2007. u 13:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: Freelance Tutorial13.10.2007. u 13:43 - pre 200 meseci
Uz otvaranje deviznog ne mora da se dobija nikakva kartica. Ja sam npr. samo zbog MoneyBookersa otvorio devizni u Intesi i imam ga bez obaveze posedovanja neke VISA kartice. Što ne znači da ukoliko hoćete VISU, ne možete da je dobijete.

Što se tiče nekih iskustava sa MoneyBookersom, preporučujem ovu temu, u kojoj se apsolviralo sve što se apsolvirati može o MB-u i poslovanju tamo :)

Transver preko MB-a ide ovako. Pošiljalac se uloguje na svoj MB nalog i odabere sumu koju šalje, kao i tvoj email. Ti posle 2 sekunde imaš poslat novac na raspolaganju. Tu ga možeš ostaviti na MB računu ili povući na devizni račun ili VISA karticu (druge kartice nisu podržane ZA POVLAČENJE novca, ali za upload sredstava na MB nalog jesu). A Dušan je u svom inicijalnom postu objasnio koja je razlika između escrow-a i običnog transfera novca. A osim te sigurnosne mere, nema neke druge razlike, tako da ti kao primalac novca preko MB-a ne radiš ništa sa escrow-om, nego onaj ko šalje, pa ne ne beri brigu, nego se baci na posao :)
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

DusanR

Član broj: 151597
Poruke: 15
*.smin.sezampro.yu.



+21 Profil

icon Re: Freelance Tutorial13.10.2007. u 17:22 - pre 200 meseci
Kada te iz banke pozovu (a hoce nakon nekoliko uplata) slobodno kazi da ti novac stize od babe/strine/ujke/brata.... iz US tj FIZICKOG LICA. Za razlog uplate kazi da je to "mala finansijska pomoc" i tacka. Razumi da banka niti zeli da proverava (i gubi) svoje klijente niti da radi na stetu njih ali MORA da obavlja svoju delatnost na nacin koji je definisala NB Srbije.

Kada si cuo da je neki honorarac platio porez. To o cemu govoris nema nikakve veze sa pranjem para. Novac ces najlaske oprati kad odes u kockarnicu i sa istom svotom igras na crno i crveno istovremeno (glup primer ali dobar za ilustraciju).

Debitna-prepaid Visa Elektron je besplatna. Ili ne azuriraju sajt ili nisu napravili razliku izmedju kreditne (za koju verovatno treba odredjeni depozit) i debitne koja je dz. Ako planiras samo da primas novac i nemas potrebu da placas nesto preko neta Visa ti i ne treba.

Posedujem taj Master ali uslovi i nisu neki. Procitaj malo bolje ugovor i videces da su provizije drugacije (duple) za non-US.
MB je po meni i dalje najjeftiniji i njihov wire nikad nisam cekao duze od 2 dana.

Kao sto ti je rekao -V-O-Y-A-G-E-R-, baci se na posao - ne brini, sve ce doci na svoje mesto
http://twitter.com/avannti l Skype ID: avannti.media
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
89.216.223.*

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Freelance Tutorial14.10.2007. u 10:36 - pre 200 meseci
Citat:
Potpuno si u pravu da je postala praksa da se trazi mockup pre zakljucenja posla, kao da je portfolio poceo da gubi svoj znacaj, sto je meni recimo to neprihvatljivo, jer sto je mockup za tebe to je storyboard za mene a ja vec skoro 2 meseca radim jedan SB 8 sati dnevno (jeste veliki posao, jeste dobro placen ali opet...). i nikad ne bih pristao na takve uslove.

Ovo je apsolutno tačno. I ja sam primetio da su poslodavci mnogo nepoverljiviji nego pre jedno 2-3 godine. Doduše, ja se konkretno ne bavim dizajnom i grafikom već programiranjem, ali je potpuno ista stvar u pitanju i ovde. Sve teže je dobiti posao samo na osnovu referenci, već se uglavnom traži demo onoga što treba da se radi, pre nego što uopšte i počne da razmišlja da ti prihvati bid. U razgovoru sa jednim od klijenata sam shvatio i zašto. Naime, pre nekog vremena, ponudio mu neki Indijac izuzetno povoljnu cenu za izradu sajta i logoa, poslao mu fenomenalan portfolio i ovaj ne razmišljajući prihvati taj bid. Međutim, baja, em je probio deadline za 5 dana, em ono što mu je poslao nije ličilo ni na šta. Na kraju se ispostavilo da to uopšte nije bio njegov portfolio. Tip verovatno razgledao razne portfolije po netu, proveravao da li je takvo ime (onoga čiji je portfolio) zauzeto na freelance sajtu, i ako nije, registrovao se pod tim imenom i udri po bidovanju :) Jednom njegovom prijatelju se desilo nešto slično. Opet Indijac u pitanju. Čovek tražio da mu neko napravi nekakvu klijent/server aplikaciju, nisam ulazio detaljno u priču kakvu, ali nebitno. Uglavnom, javio mu se neki Indijac opet sa izuzetno povoljnom ponudom i linkom ka "njegovim" ranijim projektima. Ovaj se oduševio ponudom, prihvatio bid, i opet probijen deadline, aplikacija puna bagova, sors kod raskupusan (ili da kažem izšpagetiran :)), komentari na tarzansko-engleskom tipa "thus is the aruy of namburs", jednom rečju užas. Šta se u stvari desilo ? Baja otišao na planet-source-code, poskidao sve moguće aplikacije u kojima se pominje client i server, kompajlirao ih i okačio za download kao svoje radove. Čak se nije potrudio ni GUI da promeni :) Naravno, poslodavcu nije bilo ni na kraj pameti da proverava da li je ovaj poskidao od negde sve te aplikacije, sve dok nije video da ovaj to zapravo ne ume da uradi, a vamo je kao uradio 50 sličnih aplikacija. Verujem da su i mnogi drugi poslodavci prošli isto ili slično, pa je u neku ruku i normalno da su postali obazriviji. No, sa druge strane, ovo ima i određenih prednosti. Recimo, upravo zbog ovakvih stvari kada poslodavac nađe čoveka koji mu odradi posao kako treba, obično se posle drži njega kao pijan plota. Tako da, ako ste profesionalac i dobro radite to što radite, i jedan dobro urađen posao vam može doneti stalni angažman kod tog poslodavac za sve slične poslove, jer zašto da rizikuje bez potrebe. Naravno, ovo ne treba zloupotrebljavati, pa odjednom za sličan posao za koji ste tražili 300$ sada tražite 1000$.
Citat:
Mislim da gresis u jednom. Svojevremeno mi je pametan covek (iz moje struke) rekao: "nemoj da se plasis da naplatis". Ako covek mora da plati sajt 2000$ u svojoj okolini i trazi outsource za koji ti trazis 1000$ a indijac trazi 200$ ipak mislim ce pre izabrati tebe. Bas taj zlatni balans (subjektivno misljenje naravno) s jedne strane uliva poverenje kod klijenta, jeste - mogao je da prodje mnogo jeftinije ali to njemu nije razumljivo.

Generalno se slažem sa ovim, ali opet, to zavisi od slučaja do slučaja. Ako si nov na nekom freelance portalu i nemaš urađenih projekata, sasvim sigurno ćeš izgubiti u konkurenciji sa nekim ko ima makar jedan urađen posao i traži manje para nego ti. Možda je najbolje u početku birati manje poslove i sticati reputaciju, a posle kad dostigneš određeni nivo preći na jače poslove, i naravno uzimati više para. Dakle, zlatni balans igra ulogu, ali tek onda kad stekneš određeni nivo među koderima.
Uopšteno gledano, u freelance poslu nije najbitnije znanje, koliko god to čudno zvučalo. Najbitnije je imati dobre komunikacione veštine i perfektno poznavati engleski jezik. Kad kažem perfektno, baš to i mislim. Ja sam recimo išao na gomilu kurseva iz engleskog još kao klinac, učio ga u školi, bez problema gledam filmove bez titla, pisao gomilu mejlova na engleskom, ali tek kad sam počeo da se bavim ovim poslom shvatio sam koliko u stvari ne znam, pa sam u početku morao često da konsultujem i rečnik da bih shvatio u potpunosti šta je ovaj hteo da kaže. Dakle, najbitnije je prvo detaljno pročitati zahtev, pa onda još 5 puta ako treba za slučaj da ti je nešto promaklo i razumeti ga u potpunosti. Bez toga ne treba bidovati uopšte. Jedan moj drugar se tako zeznuo, jednostavno preleteo preko ponude, video da piše Access, VB, SQL i rekao "uuuu super, ja to sve znam" i onda se ukopao na prvom pitanju koje mu je postavio poslodavac. Naime, preletevši tako preko zahteva uopšte nije pročitao da se od bidera zahteva poznavanje ekonomskih prilika u USA i upućenost u berzansko poslovanje. Naravno, kod tog poslodavca je završio karijeru, što uopšte nije zgodno, jer dobre poslodavce je teško naći, isto kao što je teško naći dobrog kodera... svakakvih ima tamo. Druga bitna stvar posle pažljivog čitanja zahteva jeste i da pokažete da ste razumeli taj zahtev i da ste spremni na komunikaciju u vezi projekta, kao i da odgovorite na svako pitanje koje vam se postavi. To znači da kad bidujete, nikako nemojte složiti jednu rečenicu tipa "I can do it, when do we start ?" i slično. Upravo tako uglavnom komunicira većina Indijaca, pa još kad počnu sa tarzansko-engleskim, to nijedan ozbiljan poslodavac neće ni da uzme u obzir. Jedan od klijenta mi je čak i pokazao kakve je sve bidove dobijao, ono je za ne poverovati... sve nešto tipa "Can I do th yob, I nid maney... plizzzzz", "Myne girlfruind is prugenent... i do anthing for smoll muny" ili "Can I do it... pliz pliz pliz"... što bi naš narod rek'o, ciganluk. Upravo zbog toga ne treba obraćati mnogo pažnju na broj bidova, ja to nikad ni ne gledam, već su mnogo bitniji podaci o kupcu (tačnije, njegova istorija), kao i koji je deadline za projekat, i ako ne možeš da završiš barem za polovinu tog vremena, nemoj ni da biduješ, jer gotovo uvek po završenom poslu treba još nešto odraditi, recimo ispraviti eventualne bagove, dodati nešto što si možda zaboravio, proveriti da li si ispravno napisao komentare, odraditi i testirati instalaciju... sve su to stvari koje na prvi pogled izgledaju "lako ćemo", a u stvari mogu da oduzmu više sati, pa i dana. Dakle, treba složiti jasnu i konciznu ponudu, bez gramatičkih i pravopisnih (ili barem gledati da ih bude što manje) grešaka i uvek pitati ako ti nije jasno nešto u vezi projekta, jer dešava se recimo da poslodavac namerno stavi neku nebulozu u zahtev kako bi isfiltrirao one koji nisu lepo pročitali zahtev, kao i one koji "mogu sve da urade", čak i ako je to nemoguće. Meni se to jednom desilo. Čovek tražio da mu se uradi program za izračunavanje i generisanje svih mogućih kombinacija 7/39 i smeštanje u text fajl i kasnije filtriranje, ali da cela procedura traje manje od 3 sekunde. I ja lepo napisao bid u kome sam mu objasnio da razvijam softver u sportskoj kladionici i da sam poprilično upoznat sa kombinacijama, ali da nema šanse da se takva operacija odradi za 3 sekunde i posalo mu neke moje benchmark testove sa različitim algoritmima. I čovek lepo uzeo, zatvorio bid i dao mi posao. Posle mi objasnio da je svestan toga, ali da je namerno stavio to kao uslov da proveri ko se zaista razume u problematiku, a ko ili ne čita zahteve ili je planirao da iskopira prvi algoritam koji nađe na netu i pošalje mu. Takođe ne treba se libiti ni predlaganja drugačijih rešenja od onog koje je poslodavac zamislio, ako si siguran da je ono bolje. Recimo, jedan moj kolega je tako bidovao za jedan projekat u kome je poslodavac nabrojao neke razne komercijalne komponente koje bi se koristile i bio spreman da plati za njih, ali je ovaj kolega predložio upotrebu drugačijeg rešenja koje bi postiglo istu stvar, ali bez tih komponenti, što bi mnogo manje koštalo... Epilog je da je isti taj kolega odradio posao, uzeo lepu kintu i još ga je ovaj častio sa polovinom sume koju mu je uštedeo (što uopšte nije bila mala cifra, oko 500$ ako se dobro sećam) i dan danas prvo njega zove za bilo koji posao.
Izvinjavam se na dugačkom postu, ali rekoh ajde kad se već piše da podelim i ja neka iskustva :)
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

varginjo
Atila Varga
Čoka

Član broj: 25671
Poruke: 258
*.pyrotherm.co.yu.

Sajt: rs.linkedin.com/in/atilav..


+1 Profil

icon Re: Freelance Tutorial14.10.2007. u 12:47 - pre 200 meseci

Od nedavno pokusavam da uplovim u freelance vode ali ide dosta jalovo tj. za sada nikako.
Moguce da gresim u nekim stvarima prilikom bidovanja.
Posecujem www.getafreelancer.com , www.scriptlance.com i www.rentacoder.com.
Trazio sam poslove vezane za graficki/web dizajn. Ali kao sto je i u prethodnoj poruci Marko naveo
trazi se mockup u 90% slucajeva. Mockup-ove koje sam slao, za neke jesam, a za neke nisam ni dobio
odgovor da je to no sto klijent trazi.Ne znam kako u ovoj sferi da bidujem a da to bude uspesno, da li je i
ovde komunikacija presudna...
A ne znam kako se resavaju stvari ako si u toku nekog posla , u ovom slucaju neka bude izrada logoa...
uradjen logo, klijent zahteva neke izmene na njemu, odradjeno i to , i na kraju nakon svega toga dobijas
mail , klijent je izabrao nekog drugog, a jos gore od ovoga je.. taj neko drugi je uradio logo sa mojom idejom
(sa nekim korekcijama) ali po nizoj ceni .
 
Odgovor na temu

igvan
Ivan Mladenović
Niš

Član broj: 14481
Poruke: 142
*.ptt.yu.



+5 Profil

icon Re: Freelance Tutorial14.10.2007. u 18:13 - pre 200 meseci
off topic:

Meni teba Freelance sajt ali sa balance-om u EUR, plus da ima mogucnosti za deposit money sa PayPal-a i withdraw na Moneybookers.

Dakle kao get a freelancer ali balance u EUR.

Potrebno mi je za podizanje novca sa mog PayPal accounta. Tako bih izbegao provizije za konverziju iz EUR u $ (sa mog PP acc. na freelancer) i konverziju iz $ u EUR (sa freelancer na moj Moneybookers gde mi je balance u EUR).

Ako neko zna neka javi.

Hvala, i sorry za offtopic.
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
*.adsl.net.t-com.hr.



+19 Profil

icon Re: Freelance Tutorial15.10.2007. u 10:11 - pre 200 meseci
imam jedno pitanje.
dali se gotov projekt salje na e-mail ili se uploda preko stranice?
nadalje, dali se u vecini slucajeva moze komunikacija odvijati preko ICQ?
i sta se desi, ako se projekt ne zavrsi na vrijeme?
dali se snose kakve posljedice?
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
89.216.223.*

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Freelance Tutorial15.10.2007. u 11:14 - pre 200 meseci
Sve ti to piše na sajtu preko koga radiš. Samo treba pročitati.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

kAOSmonk
Inner Mind

Član broj: 65502
Poruke: 22
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Freelance Tutorial15.10.2007. u 12:33 - pre 200 meseci
Nadam se da nije bilo...

Kratak pregled top sajtova za freelancing: http://www.ducea.com/2007/09/17/best-freelance-marketplace-sites/
 
Odgovor na temu

palilulac

Član broj: 157815
Poruke: 34
89.216.234.*



Profil

icon Re: Freelance Tutorial17.10.2007. u 13:33 - pre 199 meseci
Super je napisan tutorial. To me je i privuklo da se ozbiljno zainteresujem za freelance.
Posetio sam sajt GetAFreelance i citao sam pravila poslovanja na njemu i nije mi jasno sta se desava ako freelancer, npr ja, raskine ugovor sa klijentom. Dakle zanima me kako sajt naplacuje tada svoju proviziju? Molim vas da mi pojasnite ovo!
Hvala!
 
Odgovor na temu

intercom

Član broj: 136560
Poruke: 9
194.106.174.*



Profil

icon Re: Freelance Tutorial21.10.2007. u 12:35 - pre 199 meseci
Postovanje,

Prilicno lepo napisano uputstvo za rad napolju, kakva je situacija kod nas, sta je to u nama da kad neko trazi da se odradi neki posao freelance to su cifre u nebo. Vidim da se rade poslovi za 20-30$ pa i 100-500$. a ovde kada sam trazio nekog da mi odradi jednostavnu aplikaciju cifre su bile nebulozne i to za kes na ruke po zavrsenom poslu. Kakva je situacija na nasem trzistu da se tako nesto organizuje da se radi za domace da bar budu u rangu tih cena koje pominjete da dobijate iz inostranstva. Jos lepo ima da pristedite na troskovima trasfera para a radite za ljude koje je lako iskontrolisati i videti sa kim imate posao. Cisto me zanima vasa razmisljanja na ovu temu. Kazem relativno cesto imam neke potrebe da se odradi nesto i ja nemam mogucnost da za to nadjem coveka ovde sa nekom normalnom cenom, izgleda da cu ga pre naci na sajtovima koje pominjete i da cu uz to jeftinije da prodjem, mozda gresim...ali je cinjenica da je tako.Ovo pricam iz iskustva poslodavca kome je trebalo nesto da se odradi u PHP-u za sta i ja znam da ne treba bog zna koje znanje a cifre kojim su se gadjali ljudi bilo je da places... i onda seo sam naucio PHP onoliko koliko je potrebno i odradio. Medjutim mislim da to nije resenje ali kada nemas stvarnu ponudu ljudi koji to znaju sa nekim normalnim kriterijumima to je to. Kazem mozda gresim ali utisak je taj...
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
89.216.223.*

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Freelance Tutorial21.10.2007. u 13:48 - pre 199 meseci
Citat:
Vidim da se rade poslovi za 20-30$ pa i 100-500$. a ovde kada sam trazio nekog da mi odradi jednostavnu aplikaciju cifre su bile nebulozne i to za kes na ruke po zavrsenom poslu. Kakva je situacija na nasem trzistu da se tako nesto organizuje da se radi za domace da bar budu u rangu tih cena koje pominjete da dobijate iz inostranstva.

Mislim da grešiš. To da li ćeš ti naći freelancera u Srbiji lično ili nekoga preko freelance sajtova, nema mnogo veze sa cenom. Isto kao što na tim freelance sajtovima možeš naći nekog da ti odradi posao za 20-30$, tako možeš naći i freelancera u Srbiji da ti odradi isti posao za te pare, pa i manje. Mislim, u svakom petom ili šestom domaćinstvu imaš ponekog klinca koji iz hobija barata sa html-om, php-om, VB-om, C++-om, photoshop-om ili tako nečim, i koji će da ti odradi posao za male pare. Međutim stvar je u tome, što obično posao koji će taj da ti odradi upravo toliko i vredi. Te cene koje viđaš po freelance sajtovima su takođe bidovi postavljeni od strane nekog petnaestogodišnjeg Indijca koji je u profilu naveo da je završio 5 fakulteta i radio za 10 firmi, ali obično je u pitanju neko ko je tek izašao iz osnovne škole. Ozbiljni freelanceri i na tim sajtovima traže ozbiljne pare. Sve zavisi šta ti želiš od tog posla. Ako samo hoćeš da zbudžiš nešto da kako tako vrši funkciju, onda i možeš da prođeš za 20-30$, ali ako hoćeš ozbiljnu i profesionalnu uslugu, to mora da se plati nekoliko puta više. Ima mnogo više stvari prilikom programiranja ili dizajna nebitno, koje prosečan poslodavac jednostavno ne može ili ne želi da vidi. Recimo, ako unajmiš freelancera da ti odradi nekakvo programiranje (naravno podrazumeva se da želiš i source kod i sve ostalo što ide uz to), za 20-30$ ćeš obično dobiti neki na brzinu nabacan špageti kod, bez komentara, van ikakvih standarda. Naravno, to ne mora da znači da taj kod neće da radi, ali problemi dolaze kada prvi put budeš želeo da promeniš ili dodaš nešto, a ne budeš mogao da nađeš tog freelancera koji ti je radio posao. Dok recimo, ako unajmiš profesionalca, koštaće te više, ali ćeš dobiti uredan kod, sa uredno iskomentarisanim linijama uz poštovanje postojećih standarda i verovatno podršku u trajanju od godinu dana ili više, pa ako poželiš nešto da izmeniš, imaćeš mnogo više opcija na raspolaganju. Možeš da kontaktiraš tog freelancera, možeš da angažuješ bilo kog drugog programera, a na kraju krajeva, ako imaš barem osnovno poznavanje tog programskog jezika, možeš i sam da izmeniš šta treba. Slično je i kod dizajna. Recimo, ako ti treba logo, ima tu mnogo više stvari nego što je sklopiti lepu sličicu. Nije isto kad logo dobiješ u jpg formatu ili psd-u gde je sve na jednom layeru, bez poštovanja bilo kakvih standarda, pa onda taj logo možeš da iskoristiš isključivo tamo za šta je namenjen, nego kad lepo dobiješ logo u vektorskom formatu, pa možeš da ga staviš na bilbord, a možeš i na upaljač, ili psd-u gde je svaki element na posebnom layeru, pa možeš svaki od njih da modifikuješ kako ti želja, promeniš boju, dodaš senku, svetlost... Dakle, pre cene, prvo treba gledati šta zapravo dobijaš za te pare.
Citat:
Jos lepo ima da pristedite na troskovima trasfera para a radite za ljude koje je lako iskontrolisati i videti sa kim imate posao. Cisto me zanima vasa razmisljanja na ovu temu.

Još jedna greška. Lakše je iskontrolisati ljude preko freelance sajtova, jer postoji posrednik koji osigurava i jednu i drugu stranu. Doduše, to zavisi od freelance sajta i njegovih pravila, kod nekih je zaštita bolja, nego kod nekih drugih. Recimo, na većini takvih sajtova, kada se dogovori posao, poslodavac uplaćuje pare i te pare stoje kod posrednika sve dok se posao ne završi ili ne istekne deadline. Pa lepo, ako posao bude završen na vreme i poslodavac je zadovoljan, pare se oslobode i legnu na račun freelancera, a ako ovaj probije rok ili ne uradi posao, pare se vrate poslodavcu i ćao. Naravno, postoje i arbitraže koje vodi posrednik u slučaju kada dve strane ne mogu da se dogovore da li je posao završen kako treba ili nije. Naravno, ta sigurnost i košta, jer posrednik uzima proviziju, a i transfer košta, ali si barem siguran da ćeš te pare i da dobiješ. Kada radiš sa nekim offline, nema provizije, nema transfera, ali nema ni sigurnosti.
Citat:
Cisto me zanima vasa razmisljanja na ovu temu. Kazem relativno cesto imam neke potrebe da se odradi nesto i ja nemam mogucnost da za to nadjem coveka ovde sa nekom normalnom cenom, izgleda da cu ga pre naci na sajtovima koje pominjete i da cu uz to jeftinije da prodjem, mozda gresim...ali je cinjenica da je tako.

Opet sve zavisi od toga na koga naletiš. Na freelance sajtovima jeftino možeš da prođeš samo sa neafirmisanim freelancerima koji nemaju bog zna kakav rejting na tom sajtu, a to je kupovina mačke u džaku. Naravno, možeš da pogledaš njihov profil, ali u tom profilu nećeš sigurno da pročitaš nešto tipa "Ja tek počinjem da radim, pa ako može da mi da neko posao", nego ćeš u svakom od njih da vidiš listu od 50 programa u kojima je dotični expert :) Oni koji imaju veći rejting, obično ne rade posao za te pare, nego ih ne zanima ništa ispod 500-1000$, tako da si opet na istom. Kao što rekoh, mačku u džaku možeš da kupiš i u Srbiji ako baš želiš :)
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

intercom

Član broj: 136560
Poruke: 9
194.106.174.*



Profil

icon Re: Freelance Tutorial21.10.2007. u 14:19 - pre 199 meseci
Ok, jeste da si u pravu, ono za 20-30$ se naravno odnosi na neku sitnicu tipa logo ili vec neki manji posao. Poenta je da ja ako zelim da nadjem na nasem trzistu nekog freelance-ra gde da ga nadjem?, i ja imam projekte koji se krecu od 100E pa do 1000E . I ja sam svojevremno radio aplikacije u, boze moj, Clipper-u (njemu hvala) i sada su mi potrebne aplikacija u win okruzenju za koje nemam vreme da sedim i ucim, razvijam vec imam potrebe povremeno da platim nekom - posteno , da posteno(koliko je to moguce), korektno odradi posao. Dugo sam u poslu pa znam o cemu pricas kad pominjes klice iz komsiluka i slazem se da to ne pije vodu na duge staze iz raznoraznih razloga i nikad ih nisam angazovao. Iskreno draze mi je da platim ovde nekom nasem da odradi posao ali kako doci bar do korektnih ljudi sto iz vase price vidim - IMA - jer rade za strance. Cinjenica je da i nase firme a i pojedinci imaju potrebe za nekim resenjima za koje im odgovora da angazuju coveka sa strane sa odredjenim zadacima, bar je to moj slucaj. U mestu i okruzenju u kome zivim i radim nisam imao srece sa ljudima koje sam zaposljavao na tim poslovima i tesko je bilo iskontrolisati ih i dobiti od njih ono sto ocekujes, obicno ti okrenu ledja izigravajuci neke velicine i strucnjake(mozda i jesu) jer ih zakon stiti (ne pomazu nikakvi ugovori i obaveze, kad da otkaz onda je dao i tacka) - veoma losa iskustva, mozda sam i ja kriv, organizacija, kontrola, zahtevi,plata (mada je imao 500E mesecno)..., ko zna, istina je negde izmedju. Elem, kad zelim da anagazujem VB, PHP programera, gde da ga nadjem po svim pravilima koje su definisana freelace-om, samo toliko..
 
Odgovor na temu

palilulac

Član broj: 157815
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Freelance Tutorial23.10.2007. u 02:33 - pre 199 meseci
Sta postavljate kao material u PM kada je ponuda da se napravi neki sajt?
Postavljate li slike nekih radova ili mozda linkove nekih sajtova koje ste radili ili nesto trece????
Molim za pomoc jer nemam iskustva sa tim!!
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
89.216.223.*

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Freelance Tutorial23.10.2007. u 03:15 - pre 199 meseci
Da, ako imaš nekih radova iza sebe, slobodno daj linkove ka njima. Naravno, vodi računa o tome da ako imaš dosta radova, onda navedeš samo one koji bi mogli da imaju veze sa projektom za koji biduješ, kako ti PM ne bi bio prenatrpan. Možda bi najbolja varijanta bila da napraviš svoj online portfolio sa svim radovima i onda samo daš link ka njemu. Takođe, gledaj da to bude na kraju PM-a. Pre toga, skoncentriši se na projekat koji treba da se radi, pokaži da si shvatio sve zahteve, objasni kako bi ti sproveo taj projekat u delo, šta bi koristiom a ako ti nešto nije jasno, slobodno pitaj, jer to će pokazati da se zapravo interesuješ za taj projekat. Gledaj da PM ne bude prekratak, tipa "I can do the job, please pick me", ali ni predugačak gde ćeš navoditi sve od Kulina Bana pa na ovamo, dakle, nađi neku zlatnu sredinu, neka bude jasno i precizno i u što manje rečenica. Takođe, vodi računa o gramatici i pravilnom pisanju, jer ipak, radeći sajt, obično trebaš da uneseš i neki sadržaj, a niko ne želi da mu sajt bude na tarzansko-engleskom jeziku. E da, i povedi dosta računa o profilu, navedi samo ono što zaista znaš da radiš, posebno ističući ono u čemu si najbolji, a nikako nemoj da navedeš da si expert u 100 različitih programa, to niko neće da shvati za ozbiljno. Možeš da napišeš i nešto o sebi, ali ni tu nemoj preterivati. Na primer, nikoga ne zanima koju si osnovnu školu završio, kakve si ocene imao, koliko si se puta ženio i slične gluposti :)
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

palilulac

Član broj: 157815
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Freelance Tutorial23.10.2007. u 14:05 - pre 199 meseci
Hvala puno na savetu. Pozabavicu se malo svojim profilom.... Kada sam bidovao jedan projekat gde je lik trazio neki templejt za svoj biznis sajt, ja sam podigao neki svoj templejt u browseru i opciom 'print screen' napravio sliku koju sam postavio na PM. E sad, mislim da to nije ni profesionalno ni pregledno, pa me konkretno za taj primer zanima sta sam trebao da uradim???
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
89.216.220.*

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Freelance Tutorial23.10.2007. u 16:44 - pre 199 meseci
Pa, upravo to što si uradio :) Nema tu mnogo filozofije. Ako imaš template u PSD-u onda ga snimiš kao jpeg (malo smanjiš kvalitet za svaki slučaj) i okačiš. Ako je u html-u otvoriš ga u browseru i uslikaš. Nemoj samo da se zezneš da kačiš psd ili html, jer može da se desi da ti template bude maznut, a još bitnija stvar, većina freelance sajtova zabranjuje kačenje gotovih radova pre nego što je bid prihvaćen, tako da možeš da ostaneš bez naloga na tom sajtu.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Freelance Tutorial

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 613983 | Odgovora: 1665 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.