Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Freelance Tutorial

[es] :: Vodič za posao :: Freelance Tutorial

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 613943 | Odgovora: 1665 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DusanR

Član broj: 151597
Poruke: 15
212.200.218.*



+21 Profil

icon Freelance Tutorial09.10.2007. u 08:15 - pre 200 meseci
Nakon sto mi je pre desetak minuta pozvonio telefon (u 4:30 ujutru) i prijatelj prijatelja od tetkine strine postavio po x-ti put postavljeno pitanje KONACNO sam se resio da napisem ono sto sam trebao odavno. Posle milion procitanih postova, posle ko zna koliko sati telefonskih/skype poziva, mailova, razgovora sa (unbelievably neupucenim) sluzbenicima raznih banaka morao sam da se oduzim svim ljudima sa ES ciji su textovi bili neverovatno korisni.

Ovim hocu da pomognem svima onima koji uplivavaju u bilo kakvu vrstu on-line poslovanja. Ovo su informacije iz prve ruke i apsolutno sve ovde receno funkcionise. (nadam se i nadalje ) Unapred se izvinjavam za neke greske i propuste, ne zelim nikoga da reklamiram a ako se neko nasao prozvanim - stvarno se izvinjavam - nije bilo namerno.

Dakle, vec godinama se bavim racunarima i zivim od njih. Konkretno, radim animaciju, sto ce reci: video produkcija. Kao i mnogi u zemlji Srbiji na brdovitom Balkanu, govorio sam: obozavam svoj posao, i vise sam nego dobar ali... Dugo sam razmisljao da prebacim svoje poslovanje na net i naravno podignem cenovnik. Primer: 15-30 sec. reklama kod nas MAXIMALNO moze da prodje za 400-500E ali uglavnom ne moze da predje 200-250. Kad kazem max. ne mislim na reklame za Sinalco/Hebu/C market (mada ni oni nisu bolji platise) Istu reklamu ce kupac iz US sa osmehom na licu platiti 2x vise a uz malo natezanja i ...pa vise. Mislim da se svi nasi ljudi iz IT sveta nalaze u ovome.

Iako na ovom forumu ima dosta o ovoj i srodnim temama, mislim da ce ova vrsta "all in one tutoriala" pomoci mnogima. Pokusacu da prenesem sva moja iskustva koja ce, nadam se pomoci i onima kojima se posao odvija i izvan okvira monitora ali su vezani za e-banking.

Za one koji vec rade grafiku-web-video-programiranje,etc, ili se tek spremaju da unovce svoje znanje: nakon 10-tak godina bavljenja ovim poslom mogu konacno da kazem: "i see the light". Nema vise pirocanaca od klijenata (sorry P.), nema vise musterija koja na kraju kaze: e, aj promeni malo vise crvenu, a ja kao PRO pokusavam da mu objasnim da je ceo projekat 3D i da sve mora da se izrenda iz pocetka i da ce to trajati jos 2 nedelje... A da li treba jos i da objasnjavam da je dobio nesto 10 puta vrednije po bilo cijem standardu a ne samo srpskom. Da i ne pominjem situacije tipa: 150E...EEEE, pa komsijin sin ce mi to uradi za 30E, mnogo to pare. Ehhhh... Ima milion ovakvih primera/ljudi/cudi, ali mislim da veliki broj ljudi sa ovih prostora moze (a i trebalo bi) da zaobidje ovakve...hepeninge.


Naravno, da bi ste uopste poceli bilo sta da radite potreban vam je neki "normalan" net pristup. Ako ste i dalje na dialup-u, samo cete se nervirati i bas nista necete postici, zato bolje ne pokusavajte. Isto vazi i za ISDN zbog tel. racuna. Bilo kakav flat ce biti dovoljan ali..
Recimo adsl ima uzasan upload ali je na sezamu extra stabilan. Sbb nudi 2:1 odnos ali je sbb kao provider extra losh. Neko jeftinije resenje (barem meni) bi bilo nabavka wi-fi opreme, zakup nekog 2-4mbit linka kod telekoma. Ovo mozete podeliti na nekoliko korisnika privatne mreze. Kad svi opterete liniju veza ce i dalje biti super. Kad su svi offline - radost. U svakom slucaju, "stalna" dostupnost je obavezna. Mnogi prijatelji su mi se svojevremeno smejali sto proveravam mailove na pola sata (major geek). Sada uvek sa sobom nosim 2 telefona + pda cija je vrednost cca 1 Yugo "sa sve muziku". Ovo nije, sto bi neki rekli - foliranje. Investiranje u tehniku od koje se zivi je neminovno.

Sajtovi od kojih treba poceti (nisu vezani za video, pokrivaju sve IT poslove)

http://www.getafreelancer.com
http://www.getacoder.com
http://www.project4hire.com
http://www.ifreelance.com
http://www.elance.com

Ima jos mnogih ali ovi su sasvim dovoljni za pocetak.

Ako se bavite bilo kojom vrstom grafike/webom/flashom/videom..."getafreelancer" (u nastavku GAF) vam je najbolje resenje za pocetak ali i na duze staze. Kao prvo, registracija je besplatna, za razliku od mnogih koji u startu traze clanarinu koja moze biti i veca od 50$. GAF vam na svaki sklopljeni deal uzima 10% proviziju. Placanjem clanarine od 10$ mesecno dobija se gold member status i ukidaju vam se sve ostale provizije. (osim za transfer novca) Pri registraciji posvetite vreme svom profilu. Ako niste sigurni u svoj engleski, procitajte
malo profile drugih korisnika i sklopite nesto sto mislite da je adekvatno. Nakon registracije pregledajte aktuelne projekte i nadjite nesto sto mozete da odradite. Pocetak ce biti najlaksi za one koji se bave web programiranjem/dizajnom/flashom i animacijom. Najteze ce biti onima koji hoce da naprave hiljade $ samo uz 10% poznavanja Photoshopa. (mada, ne kazem da je to nemoguce ) Da pojasnim: ubedljivo najvise posla ima oko dizajna logo-a i takvih sitnih stvari ali isto tako ima mali milion ljudi koji zele da obave bas taj posao. Kada za jedan posao biduje 150 ljudi od kojih 80% ima 100 ili vise "provider rating" sanse su vrlo male. Ah, da - bez clanarine imate samo 16 bid-ova za mesec dana pa morate da postavljate ponude vrlo pazljivo.

Cime god se bavili, moj savet je - dobro se pripremite. Kada postavite bid moci cete da postavite PM. Ovde mozete postaviti slike vasih radova ili linkove na njih. Ostavljanje kontakt adrese u PM je zabranjeno pre zavrsetka bidovanja, i mogu vam zamrznuti account. Ako postavljate mail ili IM adresu ne koristite "@" i zamaskirajte malo tipa: perailaza at hotmail dot com.

Forsirajte svoje radove. Mislim da sam 99% poslova sklopio bas zato sto sam postavo puno materijala odmah. Potencijalni klijent moze odmah da vidi sa kim radi i koji je kvalitet usluge. Takodje mislim da i ovako ulivate malo poverenja, jer i na GAF-u ima prevara. A da, i poslodavci mogu biti prevrtljivi. Vremenom sam stekao naviku da uradim par stvari pre postavljanja bida za posao koji mi odgovara: Pre svega, procitam feedback, zatim pregledam sve prethodne projekte koje je potencijalni
klijent otvorio i zatvorio, koliko je od tih poslova odradjeno a koliko ih je poslodavac ugasio. Ovako odmah mogu i da steknem utisak koliko je poslodavac spreman da plati (ako je za svih 10 projekata poslodavac platio minimalnu cenu, verovatnoca je 1:10 da ce vama dati vise).

Naravno, engleski vam mora biti barem... vise nego dobar. II najvaznija stavka za dobijanje poslaje komunikacija. Ubedite lika da ste bas vi ono sto mu treba. Po osvajanju posla GAF vam salje zvanican mail u kom vas obavestava: "Project Bid Won. You were chosen for the project named..." i daje vam kontakt podatke poslodavca. Ostatak komunikacije sa klijentom se obavlja IM/Skype-om. Retko kada samo mailom.

Pazljivo postavljate bidove. Realno procenite vreme za svaki posao. Ovo kasnije nece biti problem ali ce vam u startu biti zao da odbijete svaki ponudjeni posao sto vas moze dovesti u neugodnu situaciju da propustite deadline sto vodi u negativan feedback.

Napravite svoj cenovnik ispod koga necete raditi. Na sajtu ima mnogo indijaca koji ce raditi za stvarno looooow price. Mada su im i usluge tu negde (ima par izuzetaka) Medjutim, kada vidite da na sajtu rade i ljudi iz US/UK/skoro cela evropa, kapirate da stvarno moze da se zaradi. Neki poslodavci se cak i plase jeftinih ponuda jer misle da su prevare ili sumnjaju u kvalitet.

Sistem naplate moze biti malo konfuzan u pocetku. Vazno je da znate da GAF kao i svi ostali koristi "Escrow" sistem placanja. Ako niste upoznati, neko pojednostavljeno objasnjenje bi bilo: Klijent vam uplati novac, ali mu ne mozete pristupiti sve dok vam ga klijent ne oslobodi. Drugim recima, placeni ste u startu ali ne mozete podici dok ne zavrsite posao tj. dok ga druga strana ne oslobodi. Naravno, kada kasnije radite sa istim ljudima u koje imate poverenje (i koji imaju u vas) ovo je nepotrebno i uplate idu direktno na vas GAF account ili vas racun u banci. Jos jedan razlog (nebulozan) zbog kojeg sam izabrao GAF je sistem isplate. Mnogi freelance sajtovi se oslanjaju na paypal i kraj price. Iako mozete da otvorite paypal account na neku od fora i fazona (WTF?!), ovo vam STVARNO ne savetujem. Opisacu vam moja iskustva sa transferom novca ali da sumiram pricu o GAF-u

ZA: Besplatno uclanjenje
Nikakvi troskovi osim "zlatne" clanarine
Dovoljno posla da zivite od toga

PROTIV: Previse korisnika koji ubijaju cenovnik
Ruzan sajt

Ostali sajtovi nude drugacije uslove i drugacije vidove isplata koji nama mogu
predstavljati problem. Getacoder recimo uzima 10-15% sa placenim clanstvom
(vise bez clanarine), elance.com, po mnogima jedan od najboljih freelance sajtova
nema provizija ali osnovna clanarina je vise od 50$ i dobijate samo "8" bidova, mada
je namenjen PRO kategoriji, cene za poslove su veoma velike (VELIKE) i
uglavnom za sve projekte ima malo bidova. Pregledajte aktuelne projekte
i ako mislite da ima dovoljno poslova za vas - iskreno preporucujem.
Sajtovi stalno menjaju i dodaju nacine isplate...kao i svoje provizije, zato - pogledajte.

Mislim da je u redu da kazem da sam po zavrsetku prvog meseca na GAF-u svoj account popunio sa nesto vise od 600E. Naravno, bice i losih peroda, ali mislim da za svo vreme koje radim kao freelancer, mesecna plata mi nije bila ispod 300E. Realno je i ocekivati da kad udjete u stos (i uz malo srece) predjete i 1000E mesecno, sto je vec xtra plata, mada tek tada pocinju da se javljaju nove ideje koje su tek sa porastom kapitala postale moguce.

Transakcije
Ovo moze koristiti bilo kome ko ima potrebu da primi/posalje novac bilo gde. Imate dovoljno banaka koje rade transfere sa SWIFT-om. Objasnjenje swift-a nije potrebno a I moze se lako naci na ES. Bitno je da znate da vam je potreban swift list prilikom otvaranja deviznog racuna. Od nasih banaka moj izbor je Intesa. Odnos cenovnika & usluga sa drugim bankama (u prvom redu raiffeisen) svrstava je definitivno u best deal. Intesa ima prizeman banka-klijent odnos, ok radnike (malo neupucene, ali boze moj...) i vrlo dobre uslove za transfere i kartice. Raiffeisen je wanna be banka koja vas na kraju godine odere 50E za odrzavanje racuna i kartice + milijardu gluposti + jos troskova.... preskocite je. EuroB. i jos neke rade preko swifta ali njihove usluge nisam koristio.

Dakle postupak je sledeci: Idite u Intesu. Trazite da otvorite devizni racun. Nakon sto gospodja obavi svu papirologiju (traje nekoliko minuta) zatrazite joj list sa swift instrukcijama. Ako vas gospodja/gospodin pogleda pogledom hindu krave (zbunjen) objasnite joj da zalite da primate uplate iz inostranstva i da vam uplate stizu u evrima (ili valuti koja vama odgovara). Istom prilikom trazite debitnu Visu Elektron. Za neupucene: Visa Elektron se vezuje za devizni racun, ima 16 cifara na sebi i sa njom je moguce placanje preko neta (a i za obican transfer) a posto je debitna kartica mozete potrositi samo onoliko koliko imate na racunu. Mozete, ako vec niste i o istom trosku (kad ste vec tu) da otvorite tekuci racun (dinarski racun). Dobicete Dinu ili Maestro debitnu karticu - super kada ostanete bez kesh-a a odrzavanje je 100 dinara mesecno.
I poslednja vrlo bitna stavka, trazite da otvorite online nalog. Ovako mozete od kuce ili preko moba da proveravate status na svim racunima u Intesi. Otvaranje deviznog racuna, visa-e electron i on-line naloga je besplatno. Otvaranje tekuceg sa placa 100 din odmah i 100 dinara mesecno. Ako nemate uplate/isplate nema naplate od 100 dinara. Za sve ovo vam je potrebna samo licna karta i 15-ak minuta.
E sada kako dovuci novac ovde. Vrlo pouzdan i rentabilan sistem je preko Moneybookers.com Jedini problem sa ovim servisom je period registracije (koja je besplatana) koji moze da potraje. Registrujte se kao nov clan i popunite formular sa podacima koje vam je banka dala (swift list). Mooneybookers.com ima limite za nove korisnike. Ovo se stalno menja ali vrlo lako mozete podici limit na 7000E (dozvoljeni limit za tri meseca) nakon sto verifikujete adresu, broj mobilnog... Preporucujem ovaj servis iz vise razloga. Prvo ako radite na nekom freelance sajtu, mozete da prebacite novac na moneybookers a odatle ga poslati u nasu banku. Ceo ovaj proces je prilicno jeftin. Usluge wire transfera na nekim sajtovima idu preko 20$ po transakciji. MB ce uzeti oko 2E (i konvertovati vam sve uplate u evro ili bilo koju drugu valutu)
Mnogi sajtovi vec prihvataju placanje preko MB racuna. I naravno, ovako je vrlo lako izneti novac iz zemlje. Uploadujete sredstva preko Visa-e Elektron koju ste dobili u Intesi i saljite novac gde god zelite. Postoji jos mnogo servisa (ne racunajuci paypal) kao E-gold koji je relativno popularan (hmmm...relativno...onako) ali osim u beogradu ne znam da je otvorena jos neka expozitura pa vecini zemlje je neupotrebljiv, osim ako vas ne mrzi da idete u BG da konvertujete u kes kad god vam legne uplata. www.2CheckOut.com obavezno pogledati ako imate sajt i zelite da naplacujete svoje usluge putem kreditnih/debitnih kartica. Iako na prvi pogled imaju visoke provizije, uopste nisu losi. Kada sam u Intesi i Raiffeisenu prvi put pitao za procesore kreditnih kartica a onda 10-ak minuta objasnjavao sta je to i cemu sluzi (a uz to i ne radi) dobio sam samo: huh??? Neko resenje za nas je PakomPay ali cene su im ....visoke za svetski standard. A nas??? A da, PakomPay a uskoro i Intesa nude CC procesor ali "samo za pravna lica" Pa ko voli nek izvoli.

I to me dovodi do nekih pravnih pitanja.
Za ljude koji posluju preko interneta kao fizicka lica tj, - "ne posluju", nema nikakvog poreza. Ali... uvek ima ali. Narodna banka je pre nekog vremena uvela da: sve banke moraju da joj podnose... ne znam kako su to definisali ali pre nekoliko meseci sam primio poziv iz BG Intese (ja sam iz Nisa) Fina gospodja me je obavestila da mi je legla uplata i pitala da joj potvdim sumu koja je u pitanju i ko je posiljalac. Kada sam joj reko da je posiljalac moneybookers, rekla je: da,da vidimo to, ali nas interesuje "KO" vam je uplatio i koji je razlog uplate. Da li ste mozda obavili neku uslugu preko interneta? WTF??!! Naravno, nijedna banka ne daje podatke o svojim klijentima, pa tako ni servis kao MB i sve sto banka (a kasnije i poreska uprava) mogu da saznaju je da je posiljaoc neki net servis i tacka. (Sreca po sve nas ovde sto svi imamo strica u US.) Samo ne znam sta cu da im odgovorim kada mi legne uplata sa racuna na moje ime u Americkoj banci na intesin racun, takodje na moje ime.... "znate ja sam svestrana licnost". A da, po aktuelnom zakonu Srbima je zabranjeno da imaju otvoren racun u drugoj zemlji. (potpisan by Kostunica. Slican zakon je uveo jos jedan covek sredinom proslog veka u Nemackoj. Progooglajte malo.... necete verovati) Anyway, sve one koje brine pitanje poreza - zadnja cifra za koju znam je 12000E godisnje, za sve preko se placa porez (~15-20%), mada je tu zakon na nasoj strani. Pokupite najuzu rodbinu, idite u banku i svi neka otvore devizne. Uplate raspodelite da ne prelazite limit i kraj. Iako poreska uprava zna da je sve to vas novac (ako dobro poslujete), mogu samo da vas gledaju iz daljine jer vas zakon stiti `ko belog medveda. (jedan covek-jedan racun-jedan porez, ispod 12K godisnje-sorry, nema 20%).

Nekoliko kolega me je pitalo da li je isplativo otvaranje firme i onda poslovanje preko neta.
Ja sam dosao do sledeceg zakljucka:
Protiv: Porezi
Troskovi
Dazbine
Birokratija
....porezi
PDV, dazbine i jos malo birokratije
....pa normalno!

Za: Kada vas neko pita cime se bavite mozete ponosno da kazete: "JA IMAM FIRMU".

Naravno, mozda je do mene jer me je drzava iznervirala kada je (delimicno) ukinula porez na hardware ali zadrzala na, pazi sad: monitore sa DVI-em. E, a ja bas volim takve tanacke, pa racunam vec, ako skinu njega, onda hocu da platim.....NOT
Salu na stranu, za kraj ovog poduzeg posta prenecu vam kako (kod nas)izgleda potpuno regularno vodjenje firme.

Najbolja prijateljica je sa bratom i njegovim prijateljem osnovala web design firmu. Firma je trebala da posluje isljucivo na domacem trzistu. Da bi krenuli u biznis, posto nisu imali pocetni kapital, devojka je prodala stan. Ortak nje i njenog brata je prodao kucu sa velikim placem. Sa cifrom od preko 100 000 (sto hiljada)E otvorili su firmu i ubrzo im je mesecni promet stvarno postao veliki i stvarno su super radili svoj posao. Ali decko koji je rukovodio firmom hteo je da radi 110% legalno. Dakle - sve prijavljeni, svi porezi placeni....sve, sve, sve. Ta firma je ugasena 2 godine nakon osnivanja sa poprilicnim dugovanjima.

…..hmmm, da li treba da kazem da ta devojka sada stanuje pod kirijom.
http://twitter.com/avannti l Skype ID: avannti.media
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: Freelance Tutorial10.10.2007. u 13:33 - pre 200 meseci
A pro po ovog o vođenju posla u skladu sa zakonom, radim u firmi za sudska veštačenja i svaki dan gledam u po jednu krivicu gde ljude mlađe od 30 godina čeka par godina robije najčešće zbog utaje poreza ili drugog privrednog kriminala.
Pa sad, ako staviš na jednu stranu 100.000€ (ili 1/3 od toga, jer je njih bilo troje), ja bih uvek pre izabrao gubitak tolikog novca, nego robiju, upropašten obraz i trajnu mlju u dosijeu ;)

[Ovu poruku je menjao pctel dana 25.01.2014. u 21:26 GMT+1]
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

DusanR

Član broj: 151597
Poruke: 15
212.200.218.*



+21 Profil

icon Re: Freelance Tutorial10.10.2007. u 14:12 - pre 200 meseci
@ -V-O-Y-A-G-E-R-

Text sam nepisao pre nekog vremena ali sam sam se tek sada setio da ga posaljem. Nisam siguran da li i dalje vazi ovo za DVI.
E sada pitanje: da li ja kao fiziko lice (nezaposlen) moram da placam porez na cifru od 500-1000e mesecno koju mi je poslao zet iz Francuske da bih popunio kucni budzet?
http://twitter.com/avannti l Skype ID: avannti.media
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: Freelance Tutorial10.10.2007. u 16:12 - pre 200 meseci
Zavisi kako ih šalje, ali do hiljanu i nešto eura mesečno ako dobijaš, ne kvalifikuješ se preko one kvote od milion i nešto dinara primanja preko koje se oporezuje.

E sad, kažem zavisi kako ti šalje. Ako ide npr. WUnionom ili ti nekako može leći direktno sa njegovog deviznog na tvoj, onda je po principu fiz. lice=>fiz. lice taj novac neoporeziv (naravno, sve dok ne budeš prešao onaj pominjani limit).

Ukoliko ti novc bude stizao preko nekog servisa poput MoneyBookersa ili (valjda ga bude) PayPala, koji su pravna lica, naša država to vidi kao transakciju koja ide od pravnog ka fizičkom licu, što je automatski neki vid zarade, te se to sabira i računa kao potencijalno oporezivo primanje, odnosno, dodaje ti se na već postojeće primanje i gleda se da li ti oba zajedno prelaze onaj prag.

Mene su u Intesi zvali kad mi je stigla jedna od deviznih doznaka iz inostaranstva, mnogo kasnije nego što su zvali moje kolege, valjda je se tada radilo o većoj sumi nego obično te mi tada dali šansu da kažem od koga taj novac stiže, u smislu Da vidimo da je MoneyBookers, kao pravno lice, ali buduće da je on tehnički posrednik, stoji li iza doznake pravno ili fizičko lice. To druge nisu pitali, nego su samo napisali da novac stiže od pravnog lica :)

Takođe, kad popuniš tu izjavu u banci, na dnu dodaj da će slične doznake i ubuduće stizati od istog lica, pa da te ne cimaju svaki put kad legnu pare :)
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

DusanR

Član broj: 151597
Poruke: 15
*.adsl-1.sezampro.yu.



+21 Profil

icon Re: Freelance Tutorial10.10.2007. u 16:44 - pre 200 meseci
Upravo tako, cifra do 12K godisnje se ne oporezuje. Banku sam obavestio da mi uplate preko MB stizu od fizickog lica (i da ce tako biti i ubuduce) i da taj servis koristimo jer nasa zemlja jednostavno nije u koraku sa svetom. Pretpostavljam da od tada sve uplate koje stignu od MB tretiraju kao od fizickog lica.

Cudno ali mislim da visina iznosa nije bitna. Imao sam 3 uplate u roku nedelju dana. Prva od 250e, dva dana kasnije 400e i dva dana kasnije ~40-50e. Par minuta nakon sto mi je legla ova poslednja, zvali su me i trazili da potvrdim iznos i razlog uplate. Prethodne uplate nisu pominjali.
http://twitter.com/avannti l Skype ID: avannti.media
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9420
*.dip0.t-ipconnect.de.



+10236 Profil

icon Re: Freelance Tutorial10.10.2007. u 17:15 - pre 200 meseci
@DusanR
Svaka čast majstore ! I na poslu, i na savetima, i na opisima. Zbog ovakvih ljudi volim forume !

@Vojager

Da li si siguran da novac poslat WU ulazi u osnovicu za oporezivanje ? Mislim, nije bitno koliko, bitno je da li ulazi ili ne, jer, neko može da ima redovnu platu, naprimer ukupno da bude blizu granici, i još mu neko blizak stvarno pošalje kintu (na primer moj ćale meni) i da se to onda sabere pa oporezuje ako bude preko onih milion i nešto kinti.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: Freelance Tutorial10.10.2007. u 17:20 - pre 200 meseci
^ Da, ovo je situacija koja ni meni nije najjasnija :) Moraćeš ipak da pitaš WU :)

@DusanR
Moguće je da je okidač upravo i bila doznaka za doznakom :) Mene su pozvali posle 2 u kraćem vrem. intervalu :)
A možşa je tada samo došao red na tebe, pa je sve ovo koincidencija, jer su, de facto, u obavezi uzeti izjavu od svakoga ko primi novac na devizni.
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

~Vojvoda

Član broj: 33831
Poruke: 578
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: tuningpower.web1000.com


+2 Profil

icon Re: Freelance Tutorial10.10.2007. u 18:06 - pre 200 meseci
Imao bih jedno pitanje za DusanR:
Kome sve ostavljas tvoje licne podatke? Da li poslodavac iz ino. mora da zna tvoje ime i prezime, br tel. itd? Mozes li ostati anoniman?

Za -V-O-Y-A-G-E-R-a:
Posto se razumes u problematiku oko oporezivanja, da li je limit 1Mdin. ukupna zarada na god. nivou, ili po jednom pravnom licu? Recimo ako ja radim kao freelancer+zaradjujem preko AdSense programa, da li je meni limit 1 ili 2Mdin?

Ima li negde da se preuzme u e-formi, deo zakona, koji se odnosi na ovu problematiku?

Hvala.
Speed costs money. How fast do you want to go?
http://tuningpower.web1000.com/
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: Freelance Tutorial10.10.2007. u 18:29 - pre 200 meseci
Limit je po glavi onog ko se oporezuje, bez obzira na broj kanala kojim mu sredstva pristižu. Druga je stvar ako možeš da prikažeš novac od AdSensa drugačije ili ga ne prikažeš uopšte (usmeriš ga na MoneyBookers npr. pa onda od tamo plaćaš nešto, hosting, RapidShare ili šta već) :)
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

DusanR

Član broj: 151597
Poruke: 15
*.adsl-1.sezampro.yu.



+21 Profil

icon Re: Freelance Tutorial10.10.2007. u 18:47 - pre 200 meseci
@~Vojvoda

Ako radis preko nekog od navedenih sajtova mozes da stavis da se zoves "Ben Dover" iz Liliputanije. Istu stvar mozes reci i klijentu za koga radis jer klijent uplacuje na tvoj account odakle ti licno pomeras novac. Uvid u tu transakciju ima samo taj sajt i banka u koju saljes.

Ako poslujes sa nekim van sajta, naravno da ces morati da mu das svoje podatke, tj gde da posalje sredstva i "KOME". Ovo mozes eskivirati ako koristis neki od servisa za transfer. Procedura je ista kao i sa freelance sajtovima.

Ne vidim poentu anonimnosti. Bas ta otvorenost i iskrenost se ceni ...i trazi. Pre nekog vremena bio sam u ugovorima sa predstavnikom jedne velike fashion agencije iz Francuske. Covek je hteo da se cujemo preko skype-a, a meni je ko `za inat bluetooth ostao u kolima. Iskreno sam mu rekao da ne mogu da se javim na skype ali sam mu dao broj fixnog i broj mobilnog. Covek me je odmah pozvao i sklopili smo deal. Kasnije mi je rekao da se dvoumio izmedju mene i jednog indijca koji mu je odgovarao zbog cene (koja je izgleda bila dva puta niza od moje). Jedino mu se nije svidjala njegova ...."anonimnost". Naime, lik je odbijao da komunicira na bilo koji nacin osim mailom, nije hteo da ostavi tel. broj a za isplatu je trazio novac unapred preko nekog servisa za transfer. Znaci, mozda je on i bio ok ali je u ocima mog klijenta bio "fake".
Uostalom, vremenom se smanjuje broj novih klijenata a povecava broj poslova sa starim (i zadovoljnim) klijentima. Mislim da je budzenje rejtinga nemoguce izvesti ...anonimno. Naravno, pitanje je da li zelis da radis za nekog ili zelis "da radis nekog"
http://twitter.com/avannti l Skype ID: avannti.media
 
Odgovor na temu

~Vojvoda

Član broj: 33831
Poruke: 578
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: tuningpower.web1000.com


+2 Profil

icon Re: Freelance Tutorial10.10.2007. u 19:02 - pre 200 meseci
Ma zabole mene sto ce pravi poslodavac znati moje ime, nego mi je problem, da li moze koristiti moje podatke u nelegalne svrhe, zapravo hteo sam da pitam ima li prevaranata na tim sajtovima?
Speed costs money. How fast do you want to go?
http://tuningpower.web1000.com/
 
Odgovor na temu

DusanR

Član broj: 151597
Poruke: 15
*.adsl-1.sezampro.yu.



+21 Profil

icon Re: Freelance Tutorial10.10.2007. u 20:04 - pre 200 meseci
Naravno da ima prevaranata, i medju radnicima ali i medju poslodavcima. Prevare tipa "kradja identiteta" ne postoje (ili ja samo nisam cuo za takve slucajeve). Najgore sto moze da se desi je da odradis neki posao a da ne budes placen. Vremenom sam skapirao da citam ljude i nemam nekih vecih problema cak i kad radim unapred. Pre pola godine radio sam za Australijanca skoro mesec dana. Nisam trazio lovu unapred jer mi je lik delovao vise nego ok (proverio sam mu sajt, video da ima stabilnu firma sa stazom). Po zavrsetku, covek se sam javio da plati i castio me 100 za korektnost.

Najgori zez koji sam imao je kad sam radio neki intro za firmu iz Londona. Procitao sam feedback za klijenta. Pisalo je da je ok za isplatu ali je malo tezak jer jednostavno ne zna sta hoce. Tada sam trenutno imao slobodnog vremena, pa rekoh, sto da ne. Radio sam mu 5-6 dana i nekoliko puta dnevno menjao celu koncepciju (sto je stvarno neprihvatljivo za projekat te velicine). Najgore je kad mi je uvece rekao: super, extra...pakuj. Sutra ujutru, javlja se i kaze: nista ne valja, menjaj sve. E tad sam poludeo (mada ostao kulturan) i raskinuo ugovor a nisam bio placen (ali on je imao gotov proizvod). Posle nekog vremena, slucajno naletim na njegov sajt (u medjuvremenu je postala polu-ozbiljna firma) i vidim moj into na prvoj strani. Posaljem ja lepo (i vrlo kulturno napisan) mail u kome sam ga pitao da li ima prava da drzi intro koji nije platio. Javlja mi se vrlo brzo...5-10min i vrlo drsko kaze: "haha, `aj dokazi, haha...". E tu je proradila moja srpska narav. Izdvojim lepo 1 sat i napisem novi mail. Obavestim ga da ja imam sve source fajlove (koje on nema) sto odmah dokazuje ko je radio, da imam sve njegove mailove iz kojih se jasno vidi kako se posao zavrsio i da nisam isplacen (kao i zadnji mail u kom me provocira) i slag na tortu - kazem mu da ce njegovu firmu u narednih 48 sati kontaktirati moj advokat (fora). E, kad je shvatio da sam ozbiljan i da imam sav dokazni materijal koji mi je potreban da ga us**** poceo je da mi salje mailove na 2 minuta...."e, aj stani malo...ajde da se dogovorimo...." U svakom slucaju meni je trebalo 1 sat da isteram pravdu a njemu mesec dana da se vadi iz frke koju je sam napravio (i to za malu cifru).
http://twitter.com/avannti l Skype ID: avannti.media
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.adsl-1.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Freelance Tutorial10.10.2007. u 23:08 - pre 200 meseci
Svaka cast autoru teksta na tutorialu.
Citat:
A a pro po ovog o vođenju posla u skladu sa zakonom, radim u firmi za sudska veštačenja i svaki dan gledam u po jednu krivicu gde ljude mlađe od 30 godina čeka par godina robije najčešće zbog utaje poreza ili drugog privrednog kriminala.

Treba napraviti razliku izmedju utaje poreza i privrednog kriminala, i legalnog smanjenja osnovice za oporezivanje. U gornjem primeru gde je sve radjeno 110% legalno ocigledno nisu stimale sve kockice pa je posao pukao. Ne verujem da je samo zbog 110% legalnosti i visokih poreza posao pukao. Ima tu jos neceg, ubedjen sam u to.

Legalno smanjenje osnovice za oporezivanje radi se u konsultaciji sa poreskim savetnikom, racunovodjom, a pravnu stranu treba da nadgleda dobar advokat.
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.195.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Freelance Tutorial11.10.2007. u 13:14 - pre 200 meseci
Citat:
Vezano za taj primer. Poslednje cega se secam, to je bilo nekoliko meseci pre zatvaranja doticne firme - otisao sam da pokupim devojku sa posla i zatekao sam 10-ak coveka u lokalu. Ispostavilo se da su ljudi iz finansijske/trzisne/sanitarne..... .... Ne moram da pricam kakve poglede su imali klijenti kada su ulazili u lokal. Ono sto znam pouzdano je da je firma u tom periodu imala kvartalni promet oko 1.5 miliona din.
mozda je firma trazila povracaj PDVa a drzava umesto da vrati odmah salje inspekciju :D
barem sam cuo takve price...


dobar txt, ima nekih rupa (otkad video obrada spada pod IT; SBB nije los provajder nego prosecan koji ima mogucnosti da bude veoma dobar) koje ne uticu na krajnji rezultat (freelance tutorial)

nije navedeno ono sto me zanima: placanje zdravstvenog i penzionog osiguranja
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

DusanR

Član broj: 151597
Poruke: 15
*.adsl-3.sezampro.yu.



+21 Profil

icon Re: Freelance Tutorial11.10.2007. u 18:30 - pre 200 meseci
Zaboravio sam da upozorim sve koji se spremaju da posluju kao freelancer - ovaj posao je ubica privatnog zivota

Svi koji imaju ili su imali stalan posao navikli su na ustanem/odem na posao/vratim se/jedem/odmaram i sutra sve ispocetka rutinu. To ovde NE VAZI. Kolicina novca koji ce te zaraditi kao freeL. zavisi iskljucivo od vase posvecenosti i brzine rada. E sada svi znamo kakva motivacija moze biti novac ....a extra novac??? Drugim recima, videcete da ce vam se broj izlazaka u grad drasticno smanjiti, spavacete nocu a onda neko vreme danju, devojka ce da vam se dere (doduse, kad joj kazete da planira novu godinu u Parizu, stvari se menjaju), radno vreme vam nece biti 8....pre ce biti 14 sati dnevno, vikendom se najvise radi...etc.

Naravno sad ce se javiti komentari tipa: "isplaniraj svoje radno vreme i ne odstupaj od toga". Pokusao sam i to ali UVEK se javi neko i ponudi neki sitan poslic. Mozda ce neko da se odrekne 100e za 3-4 sata posla ali ja sam shvatio (i pomirio se s tim) da to ne mogu jer sam materijalista i UVEK HOCU JOS.

Citat:
momsab: nije navedeno ono sto me zanima: placanje zdravstvenog i penzionog osiguranja

Freelancer - Honorarac (sl. prevod). Koliko firmi ovde ne uplacuju svojim radnicima??!!
Jedna interesantna informacija iz prve ruke: vecina voditelja jakih televizija (ne racunam RTS) nije prijavljeno ili jeste....sa osnovnom skolom. Mnogi od njih pitanje staza resavaju sami. (moraju da tezgare). Ovo znam pouzdano jer znam mnogo njih licno.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 25.01.2014. u 21:51 GMT+1]
http://twitter.com/avannti l Skype ID: avannti.media
 
Odgovor na temu

~Vojvoda

Član broj: 33831
Poruke: 578
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: tuningpower.web1000.com


+2 Profil

icon Re: Freelance Tutorial11.10.2007. u 20:26 - pre 200 meseci
Opet jedno pitanje u vezi Freelancing-a: Kakva je kombinacija, stalan radni odnos, i povremena izrada freelance projekata, cisto kao mali dodatak zaradi, da li bi to funkcionisalo? Da li je iko pokusavao to?
Hvala.
Speed costs money. How fast do you want to go?
http://tuningpower.web1000.com/
 
Odgovor na temu

DusanR

Član broj: 151597
Poruke: 15
*.adsl-3.sezampro.yu.



+21 Profil

icon Re: Freelance Tutorial11.10.2007. u 21:08 - pre 200 meseci
Mislim da je potrebno veliko zongliranje da bi to uspelo. Naravno, vrsta posla u pitanju je bitna.

Prijatelj koji radi u osiguranju (znaci super posao, fina plata) zeleo je malo da mu objasnim stvari da bi mogao malo da zaradi sa strane.
On je pucao na sitne poslove (obrada fotki, logo...). Kao vecina ljudi ni on nema zelju niti potrebu da dnevno preko moba proverava mailove na sat vremena.
Jedno vece izadjemo na pice, vratimo se ranije kuci, oko 11 i on me zove jer mu se javio lik za posao koji je on hteo. Dok je on mene pitao sta da odgovori coveku (jer nema iskustva u tome) covek je vec izabrao radnika i zatvorio projekat. E da je decko lepo ujutru ili preko dana proverio postu, odgovorio bi coveku i napravili bi posao (koji bi vecina ljudi koji imaju 20-30 sati provedenih u photoshopu uradilo za ~2 sata) vredan 100$.

Znaci: moguce je ali uz veliku posvecenost.
http://twitter.com/avannti l Skype ID: avannti.media
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.195.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Freelance Tutorial11.10.2007. u 21:58 - pre 200 meseci
DusanR, ne zanima me kako neke tamo firme resavaju staz zaposlenima nego kako honorarac sebi sredjuje staz :)
koliko para odokativno...
kad vec radimo i po 14h red je i da se osiguramo (nemojte da se lozite na foru "nece meni nista biti")


SBB: ima i gorih provajdera, zato sam rekao da je osrednji (ne ozbiljan) a da ima mogucnost da bude bolji sam si objasnio kako

[Ovu poruku je menjao momsab dana 11.10.2007. u 23:16 GMT+1]
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

Leprsavi
Fly Away

Član broj: 56388
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Freelance Tutorial11.10.2007. u 23:44 - pre 200 meseci
Par dodataka na text :)

Ovako ipsravka texta, elance jeste najbolji iz prostog razloga sto su poslovu u proseku oko 30% skuplji nego na drugima, a ispravka se odnosi na to da i eLance uzima proviziju i pored uplate clanarine od oko 9%.

Druga stvar , ne znam da li je ovde vec neko napomenuo, a pretpostavljam da jeste , nemojte povlaciti novac na vas racun ako nemate minimum 100e i vise, iz prostog razloga sto banka uzima za svaki transfer oko 300 din. Tako da ako dignete 20e i dignete 100 e uzece vam oko 300 din za prenos. (naravno ovo varira od banke do banke)

Cekovi: ako primite kojim slucajem cek , ja radim kao freelancer oko 3 godine, i dobijao sam uplate cekom. Morate znati da cek ne mozete odma unovciti nego morate sacekati oko 3 nedelje do mesec dana od dana kad predate cek.

Sledece, kao sto je ovde neko napomenuo da nemate zivot ako ste freelancer, to je u potpunosti istina, barem u prvih godinu 2. Znaci ako ste jedan od onih osoba koji misli da ce samo da se prijavi da radi kao freelancer sa nekim osrednjim znanjem, a ne postujete rokove(sto je njima jako bitno) i ako ne mozete brzo da radite, jednostavno zaboravite na freelance. TO nije kao kod nas u vreme kad su ljudi isli od 7 do 15 da rade. Dacu i par primera.

Uvek na pocetku postavite zahteve, i trazite sto vise informacija da vam daju. Ja se bavim web dizajnom i programiranjem, i znam o cemu govorim. Morate brzo da radite, moj primer, posao vredan oko 300$ (nije nesto), poslodavac trazi 3 mockupa, (znaci primera dizajna internet prezentacije) da mu se dostavi u roku od par sati. Kad kazem par ne mislim 10 , nego 3 max. + kad kazem mockup ne mislim tri linije i onda mu vi kazte ovo stoji ovde ovo onde, nego bas primer sajta kako ce da izgleda. A najgore od svega da je sve cesca praksa da vam traze mockupe pre nego sto vas izaberu da radite za njih tako da ce vam se desavati da odradite posao od 3 sata i da vam oni jednostavno kazu hvala ali to nije to sto smo mi ocekivali.


Znaci ako ste jedan od onih kome treba 2 nedelje da zavrse neki obican sajt, ni ne razmisljajte o freelancu. Moj primer(za 5 dana odradjen kompletan php mysql website, sa custom dizajnom, custom CMS om i integracijom placanja). Jednostavno morate da znate sta radite i kako, i naravno da bude kvalitetno i brzo. Onda mozete zaraditi kesh inace.. tesko....


I jos jedna stvar sto se tice freelanca koji mnogi ljudi previde. Iako je potencionalni poslodavac iz US, ili engleske, ne mozete se voditi onom starom nasom izrekom sad cu da ga oderem. Iz prostog razloga sto osoba koja je dosla na sajtove da nadje nekoga za outsource dosao je jer ne zeli da placa velike cene za izradu sajta, na primer. Tako da ona politika tipa kod vas je sajt 2000$ e sad cu ja da ti naplatim 1000 i bice svi srecni. Ne to jednostavno tako ne funkcionise. Na taj posao ce se javiti 30 ljudi koji ce postaviti cenu u prosku 200 - 300 $. Ja sam radio sajtove za koje sam uzeo manje novca kao freelance nego sto bi uzeo ovde kod nas. Medjutm poenta svega je da ostavire visemesecnu saradnju ili u mom slucaju dugogodisnju, i da posle vas poslodavac zaposli vas kao full time ili bar part time zaposlenog gde vise necete morati da brinete za poslove a novac ce da kaplje.


Eto toliko od mene
btw, ja sam sad trenutno Lead PHP programmer u jednoj US firmi i radim od kuce :) ispod mene ima nekoliko ljudi koje vodim kroz projekte :)










 
Odgovor na temu

anrxc

Član broj: 43899
Poruke: 452
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: sysphere.org


Profil

icon Re: Freelance Tutorial12.10.2007. u 00:11 - pre 200 meseci
Ne bih se slozio sa ove dvije konstatacije da se gubi privatan zivot. Kao i u svemu drugome nemozemo generalizirati.
Primjerice, ono sto mene ubija kad imam stalan posao je gubitak privatnog vremena - spavas, radis, jedes, spavas... cak u periodima od 6 mjeseci do godine dana nisam imao uopce vremena za hobije i sl.

Ja kao prednost freelance rada vidim to sto imas *visak* slobodnog vremena. No, kao sto je ranije receno, ako ste nekakav materijalist pa ganjate stalno vise i vise onda ste se osudili na danonocan rad.
Moja osobna praksa je rad 2 ili 3 dana tjedno (kad nemam vecih projekata), ostatak tjedna citam, kodiram, izlazim itd. Na kraju mjeseca zaradim pristojnu placu gledano u nasim okvirima. Sasvim dovoljno, i nitko ne posjeduje moj zivot.



Edit:
Ono sto sam zaboravio spomenuti je da su trebale godine odricanja i zanemarivanja privatnog vremena da bih se specijalizirao, no to se sada vraca :)


[Ovu poruku je menjao anrxc dana 12.10.2007. u 01:42 GMT+1]
You need to install an RTFM interface.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Freelance Tutorial

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 613943 | Odgovora: 1665 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.