Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7854458 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.02.2014. u 22:22 - pre 124 meseci
Citat:
blok63:
Heheh nisam se dobro izrazila ja imam rođaka sa velikom kućom na 20km pa nisam imala sreću da mi ponude sobu viška makar i da platim :) Ma naravno vidimo se....


Blok,ti si sada u situaciji kada tebi treba smestaj.U toj situaciji sam i ja bila i isto tako razmisljala...ali kada ti dodjes u tu situaciju da mozes nekome da pomognes tako sto ces mu dati smestaj onda ti se to razmisljanje promeni.Boze zdravlja doci ces i ti u tu priliku pa ces videti da sam bila u pravu.Tu nije rec o tome da ti nekome pomazes tako sto ces dati tacnu informaciju,vec pustas nekoga u svoj privatan zivot time sto mu dajes krov nad glavom.To je neminovno ja sam to imala i meni je drago da su ti ljudi koji su bili kod mene uspeli da nadju posao i to su dve super osobe koje su to i zasluzile ali ja ti samo kazem da je to upliv i pustanje stranca u tvoj privatan zivot a u Norvesku zele da odu danas mnogi i to pitanje smestaja se poteze cesto.To nije ni malo lako,i tu nije rec o 2 nedelje vec je rec o nekoliko meseci.
Ne mozes tu osobu koja ti dodje na smestaj da ignorises,koristite isto kupatilo,kuhinju,navike se ne menjaju preko noci,razlicitih smo raspolozenja kako koji dan.Pazi ja ti to pisem a sama sam nemam dakle porodicu a da imam porodicu i da taj neki stranac slusa i neku moju svadju sa muzem,jer to je sastavni deo zivota,prosto to ne bih zelela,to je privatna stvar.
Sada i ne ocekujem da me shvatis...ali kada se sredis u Norge i dovedes porodicu i imas kucu/stan...pa te budu pitali za smestaj visemesecni,onda ces doci na moje reci.
Dakle,nista negativno ne zelim ovim reci samo da ja razumem kada neko kaze NE za smestaj ili ga ne ponudi jer to nije samo davanje krova nad glavom,to je mnogo vise od toga u prilicnom vremenskom periodu a to nije ni malo lako.Ljudi srede svoj zivot i ne zele da remete svoje navike a i oni su prosli svasta i nikome ovde nije islo sve kao po loju u pocetku...kako god to izgledalo.To misljenje ima i vecina ljudi koja zivi ovde samo ne pisemo o tome...
Ja sam uvek za to da treba pomoci ako se ikako moze,samo kazem da treba razumeti i one koji nece da ponude smestaj.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.02.2014. u 22:24 - pre 124 meseci
Citat:
sneza_1969:
Draga Miro kako si


Nisam zaboravila ali je to nesto sto mi treba da sednem i ne mogu da pisem iz glave...stize pre puta
A inace dobro sam...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.02.2014. u 22:35 - pre 124 meseci
[quote]Boban 987:
Citat:
boban 13:
Citat:
Boban 987:
Posto ste spomenuli norwegian, zanima me da li moraju da se cekiraju karte preko neta( i kupljene su preko neta), pa se tek onda stampaju (kao preko wizz-a) ili se ne cekiraju neko se odmah posle kupovine stampaju i cekiraju se standardno na aerodromu???

Zato su nisko budžetne jer nemaju predstavništva po aerodromima nego se karte dobiju na I-mail i štampaju ili : SAS šalje sms poruke sa bar kodom a Nor ukoliko otkačiš tu opciju šalje SMS-om kod brojeva i slova koji kucaš na terminalu i tako podižeš kartu. Tako da postoji opcija da ne štampaš ništa


Znaci samo stampam ovo sto sam dobio i to je to? :)
Hvala ime :)


To sto si dobio na mejl,odstampaj.Tu ti stoji barkod(pri dnu) na tom papiru a gore skroz na samom vrhu stoji referansenummer.Kada dodjes kod nas na aerodrom Nikola Tesla pasos i taj papir pokazes.Kada putujes iz Osla/ili bilo kog mesta u Norveskoj/ onda dodjes na terminal i imas one automate tu stisnes na touch screen koji jezik hoces engleski/norveski i imas opcija vise za registrovanje karte da li preko barkoda ili preko kucanja referansenummer...ako je kucanje broja upises broj koji ti pise na papiru i onda pratis ekran...i ides na "nastavi" i "nastavi" pa tu imas sediste,imas prtljag i tu kucas 1 ili 2 zavisno koliko imas ako imas prtljag ili ako nemas onda stisnes samo na rucni prtljag...sve lepo pise na ekranu samo pratis...i izlazi ti karta i ono parce trake za obelezavanje prtljaga...i onda mozes i da ides na selvbetjening tj.samousluzivanje i da sam ocitas prtljag i ides dalje u red za kontrolu za ulaz na gejt...Dakle,to je kada ides iz Norveske...a ono prethodno kada ides u Norvesku...
Nista komplikovano samo treba proci jednom i posle nemas nikakvih problema...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.02.2014. u 22:43 - pre 124 meseci
I mislio sam da je tako, ali rekoh,bolje pitaj da ne useres motku.
Hvala ti
boban
 
Odgovor na temu

m_kao_maja
bijeljina

Član broj: 319619
Poruke: 12
*.84-48-109.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.02.2014. u 22:49 - pre 124 meseci
Ova Mirjana je boginja foruma. Ziva I zdrava bila!
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.02.2014. u 22:52 - pre 124 meseci
[quote]Mirjana Savicic:
Citat:
Boban 987:
Citat:
boban 13:
Citat:
Boban 987:
Posto ste spomenuli norwegian, zanima me da li moraju da se cekiraju karte preko neta( i kupljene su preko neta), pa se tek onda stampaju (kao preko wizz-a) ili se ne cekiraju neko se odmah posle kupovine stampaju i cekiraju se standardno na aerodromu???

Zato su nisko budžetne jer nemaju predstavništva po aerodromima nego se karte dobiju na I-mail i štampaju ili : SAS šalje sms poruke sa bar kodom a Nor ukoliko otkačiš tu opciju šalje SMS-om kod brojeva i slova koji kucaš na terminalu i tako podižeš kartu. Tako da postoji opcija da ne štampaš ništa


Znaci samo stampam ovo sto sam dobio i to je to? :)
Hvala ime :)


To sto si dobio na mejl,odstampaj.Tu ti stoji barkod(pri dnu) na tom papiru a gore skroz na samom vrhu stoji referansenummer.Kada dodjes kod nas na aerodrom Nikola Tesla pasos i taj papir pokazes.Kada putujes iz Osla/ili bilo kog mesta u Norveskoj/ onda dodjes na terminal i imas one automate tu stisnes na touch screen koji jezik hoces engleski/norveski i imas opcija vise za registrovanje karte da li preko barkoda ili preko kucanja referansenummer...ako je kucanje broja upises broj koji ti pise na papiru i onda pratis ekran...i ides na "nastavi" i "nastavi" pa tu imas sediste,imas prtljag i tu kucas 1 ili 2 zavisno koliko imas ako imas prtljag ili ako nemas onda stisnes samo na rucni prtljag...sve lepo pise na ekranu samo pratis...i izlazi ti karta i ono parce trake za obelezavanje prtljaga...i onda mozes i da ides na selvbetjening tj.samousluzivanje i da sam ocitas prtljag i ides dalje u red za kontrolu za ulaz na gejt...Dakle,to je kada ides iz Norveske...a ono prethodno kada ides u Norvesku...
Nista komplikovano samo treba proci jednom i posle nemas nikakvih problema...


Pošto je low cost pretpostavljam da ne peadajem prtljag teti kao i obično nego.... (?)
 
Odgovor na temu

valeriamitic

Član broj: 312450
Poruke: 54



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.02.2014. u 22:54 - pre 124 meseci
Svi znamo da jezik treba znati sto bolje, ali kako da subjektivno znamo da smo na zadovoljavajucem nivou posebno ako smo strogi prema sebi?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.02.2014. u 23:01 - pre 124 meseci
Blok,

Ne moras nista da kupis u avionu.Ako hoces mozes ako neces niko te ne tera na to.Mozes i da ustanes i da prosetas (tu ako imas dileme pitaj mog kuma Neska )...zezam se...sto se kofera tice,na aerodromu u Beogradu predajes kofer bas onoj tetki koja se zatrefi na salteru kada se cekiras i predajes pasos i ono gore opisano papirce u postu koje ti stigne na mejl...
Kod nas u Bg nema samousluge kako bi mogla ti sama da cekiras prtljag.Barem ja ne znam da ima...
To za samousluzivanje vazi za Norvesku kada odavde ides...
Rucni prtljag ne dajes tetki...samo ova dva kofera.Rucni nosis sa sobom i on ide kroz skener kada prolazis onu licnu sigurnosnu kontrolu...sto ja kazem kada ides kroz pistaljku
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.02.2014. u 23:05 - pre 124 meseci
Citat:
valeriamitic:
Svi znamo da jezik treba znati sto bolje, ali kako da subjektivno znamo da smo na zadovoljavajucem nivou posebno ako smo strogi prema sebi?


Nista ti pametno o ovome ne mogu napisati a da na kraju i sama ne zakljucim kako sam se fino izfilozofirala
Nema tu neke mere kako ti sam da skontas znas li...i nikada nije dovoljno...uvek moze vise i bolje...
A koliko znas mozes se samo uveriti na licu mesta ...po mom misljenju...mada razumevanje i nerazumevanje video zapisa koji su na norveskom jeziku a koje nalazis na netu mogu da pomognu da skontas gde si...ali to ne treba coveka da deprimira ako nista ne razume...vec treba dosta i da se uvo navikne...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.02.2014. u 23:15 - pre 124 meseci
Citat:
m_kao_maja:
Ova Mirjana je boginja foruma. Ziva I zdrava bila!


Vrlo cesto stajem odlicno uz definiciju idiota foruma.
Ako ponavljas odgovore ne valja siri se forum,Ako ne odgovoris,zasto ignorises.
Ako napises nesto malo ostrije,konfliktan si i imas problem sa komunikacijom.Ako cesto pises,zivis virtuelni zivot na forumu a ne pravi.Ako pises o razlicitim temama,onda si utripovao da sve znas a ako te nema,kazu gde si.Na svaka tri meseca,minimum po jedan ozbiljan napad.Boginja?...Ma jok,jarane idiot.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

valeriamitic

Član broj: 312450
Poruke: 54



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.02.2014. u 23:17 - pre 124 meseci
To je dobar odgovor. Mnogi koji su otisli kazu da se jezik mora sto bolje znati u zdravstvu, ali mnogi ne kazu da su i oni tek ucili dolaskom tamo i da to jeste dobar savet. Narocito je nezgodno sto se spremamo i plasimo intervjua, a drugi deo, komunikacija na poslu nam je cesto nepoznato gradivo jer malo profesora zna te strucne izraze potrebne za rad u zdravstvu. Kako tu biti spreman osim gnjaviti tebe, Mirka, da nam ih pises kao sto si i pocela.. Ili raporti, da li su usmeni i pismeni, prosti, kako se u tome napreduje? Moze li se pomoci npr tel koji u sebi ima recnik npr? :-D Cisto kao prva pomoc itd.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.02.2014. u 23:42 - pre 124 meseci
Upotreba telefona moze da se shvati jako negativno...jer zvanicno upotreba mobilnog telefona na poslu u zdravstvu nije dozvoljena.Naravno,skoro svi u dzepu imaju telefon
Ali za te potrebe da guglas rec nemas bas vremena...stvari se desavaju u hodu i niko ovde nije dosao kao poliglota.Dakle,prvi raporti su jednostavni a kako vreme prolazi napreduje se sve vise...
Raporti su usmeni tj.jedan sedi i cita raporte iz sistema grupi ljudi koji zapisuju ono sto je vazno i naravno tu ima izmedju ostalog i komentara o tome sto je procitano ne cita se samo i na tome se zavrsi.Sto ne razumes,pitas-to ti se nece zameriti i uzeti kao minus.Ali ako napravis gresku a nisi pitao onda hoce..
Pa ja sam prvi put imala raport na onkologiji posle 2,5 godine zivota u Norveskoj i taj raport mi je bio kao spansko selo jer je sve bilo u siframa i skracenicama napisano a naravno to je onkoloska terminologija i oni vole te skracenice...ali sam pitala sve sto nisam znala...pre neki dan kaze lekar da ce pacijent da dobije Fibrinogen da narucim i da dam...ja nisam na mom rendgenu radila sa Fibrinogenom u Srbiji...kontam moram da pitam...pitam kolege gde se to narucuje kazu blodbanken,ja pozovem narucim,e sada treba dati...ja ga smuckala ono pena strasna covece...i lepo kazem ja sam ovo zeznula,narucicu novi fibrinogen,ovi iz blodbanken-a mi objasne da moram polako mesati sa Steriltvann a ne brzo jer se stvara skum(pena) i dakle,to je jedan banalan primer...a isto tako ako neznas kazes:"mozes li mi reci malo sporije,ja sam nova i ucim jezik sto bolje mogu,ali molim te ponovi mi sta ovo znaci"...niko to nece uzeti za minus...i bez straha...moras znati osnove tu nema dileme...nece ti reci laken ovo je carsav...to je osnova...ali sve sto jeste skracenica njihova i sto ne razumes,pitas i reci ce ti...a od tebe se ocekuje kada ti jednom kazu da ne pitas istu stvar 50 puta,naravno...ali kazem ne jedu ljude u pocetku ao neznas sve...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 10:32 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Upotreba telefona moze da se shvati jako negativno...jer zvanicno upotreba mobilnog telefona na poslu u zdravstvu nije dozvoljena.Naravno,skoro svi u dzepu imaju telefon :)


zbog cega, ako nije tajna ?
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-119.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 13:31 - pre 124 meseci
@Braksi

Odogovricu ti ja sa slicnim primerom iz Srbije, meni je bio zabranjem mobilni privatni na poslu jel po pravilu ili statutu firme odvraca ti paznju od posla i nisi toliko efikasan u postizanju ciljeva koje je firma postavila. Ali da li su mi sluzbeni telefon
Medjutim resava se tako sto kupis kineski telefon koji ima dve kartice i stvar je resena. Govorim ti za posao koji nema veze sa zdravstvom a u direktnom je kontaktu sa ljudima.

Ja bi takodje zabranio u zdravstvu mobilne telefone, jel je pacijentima potreban mir a ne zvonjava necijeg mobilnog a i moras da budes koncetrisan na stvari koje obavljas jel su u pitanju zivoti ljudi a ne masine.
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 15:59 - pre 124 meseci
Citat:
Braksi:
Citat:
Mirjana Savicic: Upotreba telefona moze da se shvati jako negativno...jer zvanicno upotreba mobilnog telefona na poslu u zdravstvu nije dozvoljena.Naravno,skoro svi u dzepu imaju telefon


zbog cega, ako nije tajna ?



Ja nikada nisam diskutovala zasto je to tako.Ok je to pravilo i ima i veze sa higijenom a ne samo sa odvracanjem paznje,recimo menjas stomu,zvoni telefon javljas se na isti...ne ide...Na pauzi je dozvoljeno da telefoniras,koristis telefon.
Ipak u praksi,skoro svi nose telefon u dzepu na utisanim zvucima i javljaju se na isti,pisu poruke zavisno kako diktira koja situacija To je u praksi.
Parfem takodje nije dozvoljen,ali i to se koristi ali ne jaki parfemi jer tu je polazna tacka da nekom pacijentu to moze da smeta,da li imas astmu itd...
Nokte ne smes da lakiras,to jest da radis francuski manikir npr...crveni lak...dakle,za to ces biti opomenut ako ne od sefa onda ce te kolega za to prijaviti i to se isto smatra nehigijenski.Kosa duga se veze u rep ili kako god.Uniforma ovde su iskljucivo pantalone a nikako suknje.
U nasem zdravstvu se koriste kratke suknje,ne uvek ali cesto,nokti nalakirani u mnogim slucajevima,parfem jako cesto i upotreba telefona je javna.To je razlika i te navike trebalo bi zaobici.Desavalo se da su nasi ljudi dobili priliku da rade ali nisu hteli da im produze ugovor zbog tih navika jer ako te jednom opomene za parfem,nokte,ne dodjes opet na posao sa Gucci parfemom samo zato sto ti to tako volis,jer pacijenti ovde imaju sva prava i njihove zelje se uvazavaju u 110% slucajeva a oni su ti koji se zale na te parfeme i jake mirise...nista ne kazu kada je neki blag parfem...to je barem moje iskustvo.Jer ja stvaljam parfem ali blag za posao,ili samo mleko za telo namazem zbog suve koze i gledam da to ne ubija ljude oko mene.
Od vas se ocekuje da budete cisti ali ne i naparfemisani.U opstinskom sektoru rade zene uglavnom dok u bolnici recimo kod nas su skoro svi lekari muskarci,i onda po nekom automatizmu volis da se malo nafrakas stavis miris...itd...ali treba naci meru.
Sminka je ok i to je dozvoljeno i dobijes i komplimente na racun sminke jer njihove zene uglavnom idu kao da su iz centrifuge izasle mislim na ove med.sestre...

Da zakljucim u jednoj recenici:
Kod nas je medicinska sestra simbol zene seksipilne,doterane,opevane u drustvu kao ribe koja se spandjava sa lekarima...jer to je Balkan i to se cesto moze cuti...dok ovde ta med.sestra nekako naginje ka crkvi i tom nekom popovskom ponasanju
Da se ne shvati pogresno,figurativno je napisano u cilju da docara tu razliku ...
Opet to je moje misljenje i moj zakljucak...ne mora da znaci da sam ja u pravu...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Bojana P
stomatolog-Smederevo
Dom zdravlja Smederevo

Član broj: 313825
Poruke: 44
*.210.1.42.getinternet.no.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 16:33 - pre 124 meseci
Dragi ljudi moji hitno mi je potreban savet!!!!Da objasnim...ja zivim u jednom stanu i delim kuhinju i kupatilo sa jos dva cimera...pre mesec dana sam rekla gazdi da se selim u drugi stan jer smo se tako dogovorili ugovorom,da javim mesec dana unapred,sto sam ja ispostovala.Medjutim od tog trenutka se gazda promenio prema meni i sada mi zabranjuje da imam posetu....Moj muz je dosao pre par dana kod mene i cim ga je video gazda je rekao da on ne sme da spava tu kod mene jer je soba za jednog...On bi u najgorem slucaju bio kod mene 10 dana dok se ne preselimo u drugi stan pocetkom marta....Jel neko poznaje norveski zakon...jel ima prava da mi gazda zabrani posete na nedelju dana ili 10 dana?jel postoji neka besplatna pravna pomoc...cini mi se da sam citala ranije o tome na forumu?Ako iko zna kome bi trebala da se obratim za zastitu prava stanara molim vas da mi napise...bas sam u velikom problemu jer moj muz nema gde da spava...moracu da mu uplatim hostel sto je jako skupo....Hvala unapred ...BAS SAM U PROBLEMU
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.directconnect.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 17:33 - pre 124 meseci
Citat:
Bojana P: Dragi ljudi moji hitno mi je potreban savet!!!!Da objasnim...ja zivim u jednom stanu i delim kuhinju i kupatilo sa jos dva cimera...pre mesec dana sam rekla gazdi da se selim u drugi stan jer smo se tako dogovorili ugovorom,da javim mesec dana unapred,sto sam ja ispostovala.Medjutim od tog trenutka se gazda promenio prema meni i sada mi zabranjuje da imam posetu....Moj muz je dosao pre par dana kod mene i cim ga je video gazda je rekao da on ne sme da spava tu kod mene jer je soba za jednog...On bi u najgorem slucaju bio kod mene 10 dana dok se ne preselimo u drugi stan pocetkom marta....Jel neko poznaje norveski zakon...jel ima prava da mi gazda zabrani posete na nedelju dana ili 10 dana?jel postoji neka besplatna pravna pomoc...cini mi se da sam citala ranije o tome na forumu?Ako iko zna kome bi trebala da se obratim za zastitu prava stanara molim vas da mi napise...bas sam u velikom problemu jer moj muz nema gde da spava...moracu da mu uplatim hostel sto je jako skupo....Hvala unapred ...BAS SAM U PROBLEMU


stanodavac NEMA PRAVO DA UDJE U STAN dok imas ugovor o izdavanju a kamoli da ti odredjuje ko sme da dodje ili spava kod tebe, ako ima probelm on treba da te tuzi a ne ti njega
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 17:38 - pre 124 meseci
Muz je uvek problem kako god okrenes ha ha ha ha...
Evo ti par linkova...http://www.studenttorget.no/in...,4524,5665&artikkelid=9679
http://gratisrettshjelp.no/blo...takers-rettigheter-og-plikter/

Neznam koliko ti ovo moze biti od pomoci jer u Norveskoj kao sto znas sve traje...dok ti predas zalbu,dok oni odgovore tebi je vec istekao otkazni rok od mesec dana.Ja ne vidim mogucnost da se to zavrsi za dan-dva...a to je ono sto tebi treba.
U principu ne moze da ti zabrani posete,to je tvoj muz ili da ti je majka isto bi bilo...e sada ako ste to napisali u ugovoru i ti to potpisala onda moze.Sve zavisi kakav ugovor imate jer ti zivis u kolektivnom smestaju,i na to se treba uvek misliti pri dovodjenju poseta.Neznam kakva ugovor imate...ali ako si dovela muza u samo posetu od 7-10 dana ne bi smeo da pravi problem ali ako si u kolektivni smestaj dovela muza na mesec dana,moze da ti pravi problem...bez obzira sto to ne stoji u ugovoru,jer i on vrlo dobro zna koliko stvari traju u ovoj zemlji i kako je spora administracija...dok ti isteras pravdu,vreme je proslo a tebi treba resenje sada.
Tri opcije se namecu same od sebe:
1)Da nista ne radis,vec da kazes gazdi da ako zeli da istera tvog muza napolje kao tvog gosta da ce to morati da uradi uz pomoc organa reda i da ti imas pravo na posete posto drugacije niste dogovorili u ugovoru i mahnes mu pismenim ugovorom
2)Posaljes muza u hostel i platis mu smestaj
3)Vratis ga nazad u Srbiju dok se ne preselis u novi stan i onda lepo dodje da zivi sa tobom

Pravna pomoc zna da potraje a tebi resenje treba odmah...

Da napomenem,Karin moja sefica bivsa je meni takodje prebacivala zato sto sam imala gosta 3 meseca tj.osobu koja je trazila posao ali sam ja rekla da mi to u ugovoru nismo dogovorili da ja ne mogu da imam posete na duze i zdravo...
Ali oni i te kako mogu biti nekorektni i bezobrazni i igrati na kartu da mi nismo upoznati sa pravilima...
Igraj na resenje pod 1) pa neka on objasnjava policiji da hoce da izbaci tvog gosta napolje...jer tesko da ce policija da prihvati to objasnjenje...
Samo je situacija neprijatna...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.directconnect.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 17:44 - pre 124 meseci
opcija 1. je sasvim legalna i zakon je na njenoj strani
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2014. u 17:50 - pre 124 meseci
Evo ti za svaki slucaj adresa za besplatnu pravnu pomoc:

Link: http://gratisrettshjelp.no/

A ovde je ono sto tebe muci...http://gratisrettshjelp.no/blog/fag/husleierett/
Dakle,husleierett...pa ti to malo iscitaj...
Srecno

Lepo je ipak sto si napisala i ovu problematiku ovde na forumu i iznela problem da ljudi vide da i to se desava iako je sve "uredjeno"...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7854458 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.