Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7945123 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mphysicist
Novi Sad

Član broj: 315247
Poruke: 44
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 22:32 - pre 125 meseci
potpisujem... ne znam da li sam imala takvu (ne)srecu da vise ljudi u mojoj okolini koji su uspeli da se 'dokopaju' inostranstva su otisli na neku srecu, slucajnost ili kako god ih je put naveo tamo, i koliko njih se vratilo ovamo jer eto tamo im nije bilo dovoljno dobro... toga je uvek bilo i bice, samo mi je zao sto takve stvari umanjuju sanse za odlazak igde nama koji bi i bubreg prodali za pristojan posao i platu tamo negde... i bas kada spomenu tu australiju, ona bese vazi za jednu od najbogatijih zemalja sa najvecim platama... opet, sa druge strane, ne znam kako je bilo pre tih 20-25 godina, ali imam par poznanica ciji su roditelji otisli 70-ih i 80-ih tamo, da bi se vratili pocetkom devedesetih u najgore vreme, zasto?! :/
"Don't let yourself get attached to anything you are not willing to walk out on in 30 seconds flat if you feel the heat around the corner."
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 22:47 - pre 125 meseci
Ja imam prijatelje u Sidneju i Mleburnu.Ma kukaju i oni pa skoro isto kao i ovi moji u Norveškoj, skupo, nekretnine otišle u bestraga, kazne u saobraćaju previsoke, kamere po celom gradu i najviše se žale jer Kina preuzima sektor po sektor...Oni kao i No imaju prirodno bogatsvo, sirovine, rude, zlato, uranijum, gvožđe.Dolar nešto oslabio ali ljudi žive život, mogu da rade, zarade, planiraju, putuju, školuju se,leče se, jedu , piju i sve ono je kod nas u Srbiji luksuz.
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 22:54 - pre 125 meseci
MOzemo i mi u Srbiji da jedemo i pijemo, ali na bas uvek.
boban
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 22:58 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
mphysicist:
Citat:
Jos jedan sindrom...Oslo,Bergen,Stavanger-jug sve ostalo sever.Nije.
Trondhajm je srednja Norveska,daleko od severa.Tromsø je sever i to zaseban za sebe teritorijalno a Finnmark je krajnji sever i oblast zasebna.
Ja kontam...cim citas forum,vidis da sam ja vec toliko dugo samo na severu...pa i da sam curlikan netalentovan za jezik do sada bih progovorila,i valjda da je tako neizdrzivo otisla bih i ja na jug...ali nije stvarno...sve se da izorganizovati teritorijalno ako u glavi svojoj smestis stvari kako treba...
Kaze mi ovako majka sad kad sam bila kuci:"Jel taj jezik bas toliko tezak kad si i dalje na severu?"...ja ostadoh u cudu...rekoh:"Majko i Bergen sam polozila i dzabe tebi govoriti"...kaze ona:"Pa znam ja nekoliko njih koji oce za Norvesku i svi kazu da ides na sever ako bas nista neznas jezik,a ako znas onda jug"...
Prizovem se ja pameti,rekoh majka je to,ne vredi objasnjavati,ona u klimaksu ja u emigraciji,ne ide ta kombinacija za objasnjenja:"Sta da ti kazem,rodila si duduka 3,5 godine sastavljam dve recenice i ako me ovaj tempo bude posluzio,eto mene na jugu 2035 taman pred penziju"...
Dakle,ne vredi...to objasnjavati neke tabu teme ostaju vecne oko toga sever-jug.To samo treba prihvatiti i kazes nedodjija al ne bi se ja micao iz toga


ja zapravo vise imam utisak da ces pre bolje proci na jugu bez znanja jezika u nekim profesijama nego na severu, valjda jer je vece trziste, ponuda, veca turisticka atrakcija itd pa je vece i znanje engleskog (koji vazi za svetski jezik), a sto se tice tih predrasuda i 'podela' jug - sever, kontam da je tu zapravo posredi hronican strah ljudi od velikih promena u njihovim dotadasnjim zivotima, bilo da su u pitanju vec sami lokalci u smislu norvezani ili jos gore - imigranti... za nas je prirodno da imamo 4 godisnja doba, podjednako i vrelih i hladnih dana itd... (da ne nabrajam bas karakteristike nase klime i podneblja) i onda sve cemu se treba prilagoditi je pogresno, lose, nije neophodno itd... cinjenica je da kada vec ides odavde, onda i zelis da odes tamo gde se ugodno osecas, ali bez predrasuda molim :D


Klimatski gledano...meni ta noc od 3 meseca odgovara,malo mi se vise spava tada ali je to vrlo podnosljivo.
Medjutim,sta imam sada...
Dakle,suva koza...mazem se silnim kremama i losionima,i mlekom i svim i svacim i dzabe...cela koza suva.
To me uhvatilo negde posle 2 godine,dakle posle jedne godine u Karasjoku i nakon godinu dana u Tromsu...i to je zeznuto jer malo sta pomaze,prosto koza suva,lice suvo...nosim na posao kremu za lice i za jednu smenu mazem se minimum 2 puta,a cesto i 3.
Pogotovo sto je UNN,bolnica sa bas suvim vazduhom,i to mi je za sada jedina posledica ove klime.Dakle,zaista suvu kozu imam kakvu nikad nisam imala ranije.
Sada sam kupila i serum za lice pa prvo stavim to pa onda kremu jer ocigledno nije dovoljno samo sa klimom.
Dakle,to je to od klimatskih posledica...o ovim mozdanim necemo sada :)


Ja sam siguran da kad budem otišao u Norvešku neću da doživim nikakve moždane promene. A ti vidi zašto. Hehehe.
 
Odgovor na temu

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 23:08 - pre 125 meseci
Pozdrav,ima li neko na podrucju Stavangera i Sandnesa da je raspolozen za krecenje i gletovanje ovih njihovih kucica u popodnevnim casovima ili kad se dogovorimo a da ima ISKUSTVA,imam par ponuda za krecenje,molim pp,
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 00:04 - pre 125 meseci
Evo, Miro, kontaktirala me tvoja majka na PP i složili smo se da ako hoćeš da se ja udam za tebe, da dođem u Norvešku i da mi rodiš 5 ćurančića, uslovi su ti sledeći:

-Da mi plaćaš 5000 ojra mesečno jer su mi 3500 evra definitivno male pare,
-Da me izdržavaš dok ne dobijem državljanstvo
-Da trpiš moje psihičko masiranje al pod uslovom da ti mene ne masiraš psihički,
-Da me pustiš da spavam noću kad sam umoran (a i kad nisam)
-Da mi pomogneš da položim Bergen
-Da mi nađeš pristojan posao bez nekih uslovljavajućih peripetija i za*ebancija
-Da me ne varaš
-Da mi tolerišeš švrljanje sa strane i masažu pupka sa unutrašnje strane kod drugih ćuraka,
-Da me vodiš u Japan jednom godišnje (samo nemoj u Fukušimu) i da mi plaćaš dodatno ćebe u avionu. U Indiju ne moraš. Mada može i tamo ponekad.



 
Odgovor na temu

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 01:09 - pre 125 meseci
Kako da postavim par slicica sa jednog izletista Sirdal blizu Stavangera ,molim pomoc


sta li mu znaci ovo Morate izabrati fajl za upload.

[Ovu poruku je menjao sinisa3007 dana 04.02.2014. u 02:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 01:35 - pre 125 meseci
Ja sam danas pokušao da postavim jednu sliku sa neta na ono img img ali nisam uspeo.

To znači da postaviš sliku sa tvog kompjutera.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 07:35 - pre 125 meseci
Citat:
sinisa3007:
Pozdrav,ima li neko na podrucju Stavangera i Sandnesa da je raspolozen za krecenje i gletovanje ovih njihovih kucica u popodnevnim casovima ili kad se dogovorimo a da ima ISKUSTVA,imam par ponuda za krecenje,molim pp,


evo krenuli smo i sa oglasima za posao, ja bi mogao da nastavim

za april-maj potrebno 10 armiraca,10 tesara,5 zidara, svi moraju biti KV tj. sa zavrsenom srednjom skolom, od dodatnih dokumenata potrebno je obezbediti i uverenje da se ne vodi krivicni postupa i o ne kaznjavanju, znaci oba papire

satnica 170 kr



Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 09:38 - pre 125 meseci
[quote]blok63:
U Oslu u Meku,ispod stolova đubre, ambalaža od hrane...ispod drugog stola opet, za drugim stolom sede Azijati (Pakistan, Somalija,Avganistan i sl.) prosipaju i bacaju deca dole...Ispred WC opet gužva kad sam ušla iza njih imalo se nisam šlognula. Pitam ja ove moje "Šta je ovo?" Oni kažu to je tako. U drugom restoranu brze hrane isto...u par gradića nadomak Drammen druga priča...različiti restorani ali red i čistoća.
---------------------------------------------------

Nema ta cistoca tj.necistoca veze sa strancima ja sam bio po njihovim McDonaldsima i benzinskim pumpama po citavoj Norveskoj zbog posla kojim se bavim i gde god udjes prljavo i neuredno.Odes kod doktora ovi u cekaonama u poderanim patikama,cipelama,neuredno obuceni ne svi ali vecina...Kod nas u Mc Donaldsu mozes jesti s poda ovde ne mozes ni sa stola.
 
Odgovor na temu

Ivana 77
nis

Član broj: 320430
Poruke: 28
79.101.62.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 09:42 - pre 125 meseci
Citat:
delija_sever031:
Bog te mazo al je ova tema eksplodirala,za par dana ce puci 1000-ta strana,eto vam ga clanak sa 4500 eura plate,Boze al nase novine baljezgaju ponekad,idu izbori pa mora narod da se zabuni necim,par nedelja pre toga je bio clanak tipa da biju ko nece u Nemacku,samo cekaju a mi sve necemo da idemo kako je lako

ej drustvo jel moze mala pomoc od vas.Danas u Blicu izaso clanak na temu kako do Norveske.Procitala ga al minista nije jasno.Naime nema nigde ni traga ni glasa da treba da posaljemo dokumentaciju SAK-u,vec da mozemo da konkurisemo i bez tog papirica,pominju neke agencije za zapoljavanje al ne pominju oglase preko zvanicih oglasivaca za posao i ono najgore za mene traze odlicno znanje engleskog.Da li je tacno.Naime kada je bila aktuelna nemacka ja stigoh do b1 sa nemackim al oni izgleda da neznju sta ce sami sa sobom pa nas foliraju samo tako,ovih dana poceh norveski koji mi nije tezak toliko sto se tice gramatike al neke reci kako cu da progovorim videcu al ne zalim se proci cu i to e sad jos i engleski.Ono sto me zanima da li mogu da cv posaljem na norveskom ili moram na engleskom aj dokumenta cu da prevedem na engleski jeftinije je,smatrala sam da kada dobro savladam norveski da mogu kad za to dodje vreme i intervju da odradim normalno na norveskom odakle sad u celoj prici engleski.I jos nesto pominje se i neka agencija iz Novog Sada pa ako iko ista zna ,molim odgovor.P.S.i ako nije tema nemacka koliko mi je poznato jos niko nije otiso od sestara preko oglasa nsz posto sam bila na prvom konkursu obavila razgovor sa nemcima odbijena sa naznakom da sam na rezervnoj listi al posle bio jos jedan konkurs isto prosla ajos niko ni iz prve grupe nije otiso,samo da se zna
 
Odgovor na temu

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 10:13 - pre 125 meseci
Pozdrav! Moja sestra je trazila posao preko leta kao helsefagarbeider i dobila u odgovoru izmedju ostalog ovo Dreier det seg om 100 % utover eller stafettjobb ?...moze prevod? :) hvala!
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 10:16 - pre 125 meseci
Što se Blica tiče sama si dala odgovor.Zavlače ljude i paušalno iznose neke podatke. Svašta! I mene svi živi zovu a ja vičem "Nemojte ljudi ko Boga vas molim" :)
Ne mogu da tvrdim jer nemam nikakvo iskustvo ali lično sam protiv agencija u Srbiji-čitaj :prevaranti i prodavci magle. Ono što mogu da pretpostavim da rade možda kao u Australiji što postoje agencije (registrovane i Immigration) i koje samo šalju pipire i popunjavaju formulare u tvoje ime.Govore ti šta da spremiš od papira i koliko šta košta.Zapravo sve ono što možeš i sama da uradiš jel? Pismeni smo brate mili zašto neko da nam uzima pare. Evo sad glasno razmišljam kako meni kao učiteljici može agencija da nađe posao u Norveškoj? Možda to važi samo za određena zanimanja?


@Gardermoen001

Da se prekrstim i kažem "Hvala Bogu" da jednom kod nas bude čisto u odnosu na svet jer sam lično užasnuta prljavštinom grada.
 
Odgovor na temu

Ivana 77
nis

Član broj: 320430
Poruke: 28
79.101.62.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 11:48 - pre 125 meseci
Blok 63,ja sam sve radila sama i za Nemacku jer su nas drali sa papirima tj.sa pisanjem cv ,znam ljude koji su davali i po 2000 samo da bi im neko napisao cv a sve je to imalo na njihov sajtu kako treba da izgleda i kako se prevodi sta al je fora bila da kada sam odnela takav cv kod nas u nsz zena mi kaze kako se tako ne pise cv ja joj pokazem obrazac koji sam skinula sa njihove agencije za zaposljavanje ona kaze ne i onda napisem kako ona kaze,drugi konkurs kad je bio nemci lepo daju obrazac po kojem se pise cv kod njih ja pogledam kad vidim da je to isti kao sto sam ja nosila prvi put ali nije vazno sve u svemu znaci da se nisam zeznula jer veruj mi neuci mi se jos i engleski koji razumem u elementarnom nivou.Za agencije znam kako rade posto sam imala kontakta sa agencijama koji nasi drze po nemackoj i znam sta su mi trazili i kako sve to ide.I jos jedno kada bi kolege iz nemacke bili upola ko vi sa ovog foruma bilo bi nam mnogo bolje a ne kad ih nesto pitas kao da si im prs u oko stavio,hvala vam sto postojite i sto se javljate da nam pomognete jos jednom hvala puno
Citat:
blok63: Što se Blica tiče sama si dala odgovor.Zavlače ljude i paušalno iznose neke podatke. Svašta! I mene svi živi zovu a ja vičem "Nemojte ljudi ko Boga vas molim" :)
Ne mogu da tvrdim jer nemam nikakvo iskustvo ali lično sam protiv agencija u Srbiji-čitaj :prevaranti i prodavci magle. Ono što mogu da pretpostavim da rade možda kao u Australiji što postoje agencije (registrovane i Immigration) i koje samo šalju pipire i popunjavaju formulare u tvoje ime.Govore ti šta da spremiš od papira i koliko šta košta.Zapravo sve ono što možeš i sama da uradiš jel? Pismeni smo brate mili zašto neko da nam uzima pare. Evo sad glasno razmišljam kako meni kao učiteljici može agencija da nađe posao u Norveškoj? Možda to važi samo za određena zanimanja?


@Gardermoen001

Da se prekrstim i kažem "Hvala Bogu" da jednom kod nas bude čisto u odnosu na svet jer sam lično užasnuta prljavštinom grada.

 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-105.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 11:54 - pre 125 meseci
Ove novine su katastrofa, brate mili da je tako lako otici negde pa Srbija bi ostala prazna za dva dana. Mora malo da se mucis i da naucis.

Danas sam bio u opštini po jednu overu t.j po jedan pečat ali samo jedan pečat ljudi moji.... Odneo sam dokument kaže mi dođi za sat vremena, ja odem da završim neke obaveze i dođem za sat, ona mi kaže izvini ajde dođi ponovo za sat... Ali da bude sve gore oko te žene koja stvarno ima posla sede još pet službenika od kojih jedan igra "Texas hollden inn " ili ti poker na Face booku. Okrenuo sam se i izašao napolje da ne eksplodiram.

Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

mislis

Član broj: 292587
Poruke: 38
*.dip0.t-ipconnect.de.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 11:55 - pre 125 meseci
Sansa za medicinare i u Nemackoj.

`` Grad "Aichwald" koji je 20 km udaljen od Stuttgart-a u nemačkoj pokrajini Baden-Württemberg pravi novu "Arzthaus" (lekarsku kuću).
Brojke su zastrašujuće. Sve je manje i manje porodičnih lekara koji žele da se nastane u ovoj regiji. Zbog toga je gradonačelnik Aichwald-a (koji ima oko 7500 stanovnika) odlučio da preduzme vanredne mere. On želi da privuče lekare pomoću nove "kuće za doktore".
Nedostatak lekara u regiji izaziva brojne brige. Kai Sonntag, predstavnik jednog lekarskog udruženja kaže da trenutno ima 270 slobodnih radnih mesta za porodične lekare, a da se očekuje da ih uskoro bude 500.
To je zbog različite cene isplate honorara. Pored toga, problem je i što sve manje i manje apsolvenata sa univerziteta želi da bude lekar opšte prakse.
Gradonačelnik Nicolas Fink (koji ima 37 godina) je odavno uvideo taj negativan trend. "Ovo predstavlja problem, za nas u Gradskom Veću, još od 2008. godine."
Porodični lekari koji sad rade su već stariji od 60 godina. Zato gradonačelnik gradi veliku lekarsku kuću.
"Želimo da bude privlačna lekarima", rekao je Fink. "Zato, lekari koji odluče da se nastane kod nas, biće nagrađeni atraktivnim radnim mestom. Dobiće ordinacije za rad veličine 220 metara kvadratnih, a moći će da ih uzmu u zakup po ceni od samo 5,70 € po kvadratnom metru. Šuma i livada se nalaze praktično pred vratima."
Ako lekari imaju decu, mogu i za njih naći mesto.
Internista Kölmel tri poslednje godine ne može naći naslednika za svoju ordinaciju u Cannstatt-u ...``

link: http://www.bild.de/regional/st...te-anlocken-34454254.bild.html
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 11:59 - pre 125 meseci
pa mislim da ne vazi za sva zanimanja, ali recimo moj prijatelj ima ugovor sa norveskom kompanijom, jednom od najvecih, njemu ce trebati armiraca, zidara, tesara e ja sam pre neki dan video sta sve mora taj radnik da ima i mogu ti reci da nema tu nekih mogucnosti za malverzaciju, svaki radnik mora imati radnu, karticu gradj. sindikata. ugovor, cak i poliatest, znaci sve po protokolu. cak su napisali i koje kurseve mora da ima, tek kada se sve ispuni moze se takav radnik predloziti za neko mesto. mislim da to ne ide za med. sestre, uciteljice i slicno ali za gradjevinu moze da prodje.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 12:16 - pre 125 meseci
Zapadna Evropa se polako, ali sigurno, pretvara u staracki i studentski dom.
 
Odgovor na temu

Paradisee
nema ga
nema
Bijeljina

Član broj: 321007
Poruke: 4
*.telrad.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 14:52 - pre 125 meseci
Da li mi neko moze reci nesto za upis na master studije?
Moj djecko je profesionalni kuvar i govori tri jezika, pretpostavljam da bi njemu bilo lakse da se snajde tamo, nego meni. Da li mi mozete reci nesto na tu temu?
Ili dati linkove sajtova koji traze kuvare. Hvala vam ljudi sto ste aktivni.
propast
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-105.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 14:58 - pre 125 meseci
Citat:
Braksi:
Zapadna Evropa se polako, ali sigurno, pretvara u staracki i studentski dom.


Bolje studentski dom nego u partijsko jednoumlje i zatvor kao što je sada stanje za 70% populacije u Srbiji.

Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7945123 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.