Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7882671 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 10:03 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Mare..

Umetnost je saliti se na svoj racun i osobina ne tako mnogo ljudi,ali je vrlo lepa osobina.
Ja ovde kroz vreme propagiram da smo mi nedodjija ali suptilno provucem link koji ipak kaze povezani smo sa svetom.Ti onda uzmes sve slovo po slovo i ne skontas poentu.
Kada su mene u Bergenu pitali da li ulicama Tromsa ide autobus,shvatis da nam je polazna tacka tako duboko u podrumu da ne vredi penjati se na prvi sprat i objasnjavati kako je ovde jer je to nemoguce objasniti.
Stvar je zaista u polaznoj tacki.
Ako si prvi posao dobio na severu,nikada neces misliti da je ovo nedododjija ali ako si prvi posao dobio u Oslu/Bergenu zaista ces misliti da je ovo nedododjija i posto sam to videla i dozivela meni je to potpuno razumljivo.Kada iz Bergena ides za Tromsø,ovo jeste nedododjija.Neuporedivo je i pored sve kise koja tamo lije.Ja sada imam mogucnost za selidbom na jug ali to uopste ne bih uradila.Meni je dobro ovde i bas zbog te sve bolje povezanosti avionske ne oskudevam ni u cemu,cak naprotiv,znas i sam da putujem daleko bez vecih cimanja.
Dakle,za nas koji smo od starta na severu ovo je sve skroz ok,ali za ljude sa juga koji kao drugi posao treba da se sele na sever,ovo je trauma.
A nema razloga za tim ali ja kazem stvarno razumem to i skontah sve one iz Bergena jer u Bergenu imas toliko toga da se zanimas i neuporedivo je lepsi grad.
Sve je to super,ali ja se ne bih selila.Oni misle drugacije i ja ih razumem.
Zato volim da se salim pa kazem ...mi seljaci,nedodjija...ja i u Njujorku da zivim ne bih objasnjavala da je to metropola...
Uvek se da procitati izmedju redova sustina...



Sve sam ja to lepo shvatio i razumeo...razumemo se mi vrlo dobro,a i poznajemo se licno pa je onda lakse shvatiti jedan drugog...samo ja moram da kazem moje misljenje iako je ono dosta neubedljivije od tvog, posto si ti duze ovde i sigurno bolje poznajes sve....
Ja se takodje salim na svoj racun i racun severa...
I ovaj sever jeste nedodjija, ali tu mora da se izostavi Tromso, kao najveci grad na severu....jeste udaljen, zabacen, hladan itd...ali jeste grad u kom zeli da se smesti skoro pa sva populacija sa tog severa...sto radno, sto za ziveti i studirati...
Nisam video i upoznao ne znam koliko gradova u No...i ne pada mi napamet da hvalim i preuvelicavam stvari o Tromsu...ali mogu ti reci moje misljenje...kao peti grad po velicini u No, ako ne gresim, mislim da nicim ne zaostaje za juznijim gradovima te velicine...
Jedina stvar koju ja zameram i mozda samo ta stvar i odluci da se mi nekad povucemo dole je to mracno vreme ili ti dani bez sunca, sve ostalo je na istom nivou kao u gradovima iste velicine na jugu...
Moje misljenje i veruj da sam shvatio tvoju salu!!!
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 10:10 - pre 124 meseci
Madmax-wifi

Nisam ja rekao da nemaju, nego da su retki.
Neke osnovne stvari moraju da se procitaju. Za pravnike , ekonomsite kao i za mnoga druga zanimanja slabo ima, ali sta je tu je. (a ni ja nisam ni medicinar ni inzenjer) Nisu deficit u NorveskE kao insenjeri, medicinari,zato i nema.
Svi mi koji jos nismo otisli imamo srece sto postoje ovi ljudi na forumu ,koji dele sva ta iskustva sa nama. Nekog mrzi da procita forum gde uglavnom ima sve na jednom mestu.
Zamisli da nema ovih ljudi i ovog foruma. Sta bi smo onda? Kakko bi nacinili te prve korake? Bar u znak zahvalnosti moze forum da se procita.
Sve to sto si napisao imas na forumu. I koliko para su ljudi nosili, otrpilike, i koje su cene gore i kako se stanovi iznajmljuju. I koji su prvi koraci ka putu u NorveskE, sve, sve, sve.
Ja sam se ukljucio u forum oko 500strane,ali sam krenuo mnogo ranije da citam forum od 1.str bez obzira sto je to bilo pre 300godina.(bio sam pasivni forumas) Pitao sam ljude kao sto svi vi radite i dobio sam odgovor da treba da procitam forum i da cu naci neke odgovore. Ono sto ne nadjem da pitam. Ali moras da imas neko predznjanje.
Ni u kafanu se ne ide bez nekog predznanja.
boban
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 12:07 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Mare..

Umetnost je saliti se na svoj racun i osobina ne tako mnogo ljudi,ali je vrlo lepa osobina.
Ja ovde kroz vreme propagiram da smo mi nedodjija ali suptilno provucem link koji ipak kaze povezani smo sa svetom.Ti onda uzmes sve slovo po slovo i ne skontas poentu.
Kada su mene u Bergenu pitali da li ulicama Tromsa ide autobus,shvatis da nam je polazna tacka tako duboko u podrumu da ne vredi penjati se na prvi sprat i objasnjavati kako je ovde jer je to nemoguce objasniti.
Stvar je zaista u polaznoj tacki.
Ako si prvi posao dobio na severu,nikada neces misliti da je ovo nedododjija ali ako si prvi posao dobio u Oslu/Bergenu zaista ces misliti da je ovo nedododjija i posto sam to videla i dozivela meni je to potpuno razumljivo.Kada iz Bergena ides za Tromsø,ovo jeste nedododjija.Neuporedivo je i pored sve kise koja tamo lije.Ja sada imam mogucnost za selidbom na jug ali to uopste ne bih uradila.Meni je dobro ovde i bas zbog te sve bolje povezanosti avionske ne oskudevam ni u cemu,cak naprotiv,znas i sam da putujem daleko bez vecih cimanja.
Dakle,za nas koji smo od starta na severu ovo je sve skroz ok,ali za ljude sa juga koji kao drugi posao treba da se sele na sever,ovo je trauma.
A nema razloga za tim ali ja kazem stvarno razumem to i skontah sve one iz Bergena jer u Bergenu imas toliko toga da se zanimas i neuporedivo je lepsi grad.
Sve je to super,ali ja se ne bih selila.Oni misle drugacije i ja ih razumem.
Zato volim da se salim pa kazem ...mi seljaci,nedodjija...ja i u Njujorku da zivim ne bih objasnjavala da je to metropola...
Uvek se da procitati izmedju redova sustina...

Ma Tromse je sasvim pristojan grad sa oko 60.000 stanovnika , univ.centar itd...ne znam koji bi bio sledeci grad po velicini mozda Narvik ,ali je on dosta manji... sva ta mesta u polarnom krugu su od po par hiljada stanovnika , vec 5.000 je ozbiljan gradic...E sad , kako se kaze , previse sam star da primam savete , a previse mlad da ih dajem , ipak je neka po meni najbolja varijanta Oslo ili okolina,recimo Baerum komuna ili tako nesto ...Mislim da je sever uvek super kao neka prelazna(polazna) varijanta,adaptacija snalazenje i sl.... Kasnije je mnogo bolje,po meni, ici na jug pa mozda cak i Bergen,mada nisam bio tamo pa nemam neku jasnu predstavu o samom gradu ,ono sto se meni bas i ne svidja je mnogo kise u toku godine ,ali to ne mora da bude razlog negativne opcije...
Oslo uz sve svoje mane ipak nudi vise interesantnih mogucnosti za ispunjeniji zivot , a zivot nije samo plata......eto tako...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 12:40 - pre 124 meseci
Citat:
blok63:
Eh dok ne dođemo do te preporuke u Norveškoj dobre su i ove iz Srbije pa APP (ako prođe prođe)...

Bravo za Tromsø !!!! Nego jel Finn air low cost kompanija?


Evo ti njihov sajt http://www.finnair.com/INT/GB/select-country
Ja sam zadovoljna...idem sada opet sa njima za Japan...imaju puno destinacija u Aziji,Americi...zato sam stalno pominjala da je bas bitno sto su napravili direktan let za Helsinki iz Tromsa...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 12:47 - pre 124 meseci
Bacalao,

Zivot nije samo plata ali za taj interesantniji zivot u Oslu moras imati pare jer Oslo je papreno skup.
To je realnost.Ja ponavaljam svaciji izbor ja pozdravljam ali za zivot u Oslu,ne hvala lepo.Sasvim je ok otici jednom u dva meseca na predah.
U Bergenu mozes imati daleko sadrzajniji zivot nego u Oslu...po mom misljenju...
No,to je opste siroka diskusija...bez krajaaa.Gde god bili dobro je...
Meni Tromsø nije prelazno resenje,vec rekla bih i trajno dok god sam u Norveskoj ali nikad ne reci nikad...
Ivane,sreco...tacno tako...ja najvise cenim nezavisnost.Nije to tesko zakljuciti iz mojih postova...
Mada da ti kazem kum Nesko i Medicman ozbiljno mi prete potencijalnim curanima oni imaju sirok spektar...
Ali sada si ti lepo stavio dijagnozu i veto na sve to...nezavisnost.Tako je.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 12:48 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Evo ti njihov sajt http://www.finnair.com/INT/GB/select-country
Ja sam zadovoljna...idem sada opet sa njima za Japan...imaju puno destinacija u Aziji,Americi...zato sam stalno pominjala da je bas bitno sto su napravili direktan let za Helsinki iz Tromsa...


ode mirjana za japan, donesi nam bre japaske kafe :D izgleda da je poceo i nesko da pije kafu a prosle godine u ovo vreme je bucno protestvovao :D

btw ako neko radi u firmi A sa 50% radnog vremena i u firmi B sa 50% radnog vremena jer onda koristi del 1 iz poreske karte ili za A del 1 a za B del 2 ?

znaci zajedno je 100%
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 12:53 - pre 124 meseci
ja bi jedino hammerfest menjao za tromso ali i to je pod znakom pitanja, samo se setim guzve u saobracaju, snega i zivot mi se smuci, ovako firma-vrtic 4min, vrtic-kuca 3 min i dovidjenja
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 12:58 - pre 124 meseci
Čekajte bre ljudi, odlučite se šta je bolje, Oslo, Bergen, Bodo, Tromso ili Svalbard da znam gde da idem. Norvežani me čekaju a vi se zaje*avate.

Evo ako ipak ne znate gde je najbolje za život, ja ću vam reći:

http://www.customroadsign.com/...&line3=SVETA&line4=BRE!



 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 13:03 - pre 124 meseci
Lele samo kad smislim rime za Miru, Indiju i Japan-ma ima da ga ubiVam na mesto!

Nego, Miro, ne reče mi kako ti se sviđa moja pesma?
 
Odgovor na temu

Danka V
Beograd

Član broj: 304248
Poruke: 48
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 13:06 - pre 124 meseci
Da li ima neko ko bi mi uz odredjenu naknadu mogao uzeti pripejd karticu u Norveskoj. Nek se javi na pp.... Ps bila bih veoma zahvalana.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 13:08 - pre 124 meseci
Za imigranta je uvek bolji je sto veci grad !

Ja sam znao jedan par koji je otisao da zivi u neko malo mestasce od 500 ljudi. On je nasao posao u pilani, a ona kao spremacica u hotelu. I to je tako islo dok hotel nije puko i ona vise nije imala teoretske sanse da nadje posao. Da su bili u velikom gradu nesto bi iskrslo, ovako bye bye.

Oslo je skuplji od Tromso (to vam verujem), ali ima razloga zasto je to tako.

A pored toga, sad otkad je poceo da buja nacionalizam po Evropi, strancu imigrantu je puno bolje i komotnije u vecem gradu koji je odavno kosmopolitski. Voleo bih da vidim one sto se baskare po Grønland-u kako bi se proveli u nekoj zabiti sa svojim "navikama". pojeo bi ih mrak pre noci.

Citat:
Mirjana Savicic
Umetnost je saliti se na svoj racun i osobina ne tako mnogo ljudi,ali je vrlo lepa osobina.


jeste, jedino da li si ti sigurna da se on sali ? (hehe)
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 13:22 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Bacalao,

Zivot nije samo plata ali za taj interesantniji zivot u Oslu moras imati pare jer Oslo je papreno skup.
To je realnost.Ja ponavaljam svaciji izbor ja pozdravljam ali za zivot u Oslu,ne hvala lepo.Sasvim je ok otici jednom u dva meseca na predah.
U Bergenu mozes imati daleko sadrzajniji zivot nego u Oslu...po mom misljenju...
No,to je opste siroka diskusija...bez krajaaa.Gde god bili dobro je...
Meni Tromsø nije prelazno resenje,vec rekla bih i trajno dok god sam u Norveskoj ali nikad ne reci nikad...
Ivane,sreco...tacno tako...ja najvise cenim nezavisnost.Nije to tesko zakljuciti iz mojih postova...
Mada da ti kazem kum Nesko i Medicman ozbiljno mi prete potencijalnim curanima :) oni imaju sirok spektar...
Ali sada si ti lepo stavio dijagnozu i veto na sve to...nezavisnost.Tako je. :)

Ma ok Mirka , jasno je sve ,potpuno razumem tvoje razloge ,a sem toga to je i tvoja licna stvar ....ali ne mogu bas da se slozim sa tobom da je Oslo "papreno skup"..u norge relacijama ,da se razumemo...evo sad sam pogledao na finn.no bolig til salgs tromso, i skupo je ko otrov od kobre...hrana je tu negde ,mozda je cak u oslu i jeftinija , ostalo bi trebalo da je slicno sa cenama...e sad ne znam za plate , verovatno su u oslu malo vece ,ali i to ne mora da znaci...
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 13:29 - pre 124 meseci
Veliki gradovi su generalno cak i jeftiniji za zivot zbog velike konkurencije, jedino sto moze biti skuplje je kirija zbog velike navale. Mada... najkriticniji su mali gradovi koji imaju nedovoljan kapacitet, a dozivljavaju bum. Onda cene idu u nebo.
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 13:47 - pre 124 meseci
U Oslu u Meku,ispod stolova đubre, ambalaža od hrane...ispod drugog stola opet, za drugim stolom sede Azijati (Pakistan, Somalija,Avganistan i sl.) prosipaju i bacaju deca dole...Ispred WC opet gužva kad sam ušla iza njih imalo se nisam šlognula. Pitam ja ove moje "Šta je ovo?" Oni kažu to je tako. U drugom restoranu brze hrane isto...u par gradića nadomak Drammen druga priča...različiti restorani ali red i čistoća.
Ovo je moj doživjaj Osla apropo teme multikulturalizma (molim da se isključi mogućnost mog rasizma ili sl.)ali ja sam posle Beograda koji znate da nije čist doživela mali šok u Oslu. Ja sam za manji grad pa gde god da je. Cene stanova za iznajmiti manje nego u Oslu a u svakom gradu ima i Rema i oni ostali...

Sad dobra stvar je da i najmanje seoce ima bar dva vrtića ili škole pa posla ima.Sreća pa je briga o deci na 1.mestu u NO i tako se iznenadih kad sam videla vrtić sa sve 5 dece ali ima styrer-a, ledera, vspitača i asistenta.
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 13:50 - pre 124 meseci
Citat:
IVAN DIREKTOR:
Lele samo kad smislim rime za Miru, Indiju i Japan-ma ima da ga ubiVam na mesto! :D

Nego, Miro, ne reče mi kako ti se sviđa moja pesma? :D



Ti si dosad naj trol kojeg je tema iznedrila.


Kad vec pricate o skupoci sta je to skuplje u Oslu u odnosu na ostatak Norveske,vec se vodila rasprava o tome vise puta i osim stanarina ispalo je da je hrana cak i skuplja u nekim drugim delovima Norveske. Ne kazem da je samo stanarina nebitna stavka ali ne zanima u cemu je jos razlika.

Mirjana sine koliko ti to imas godisnjeg kad si vise van Norveske nego u njoj a egenmelding ne koristis? Jel to ona fora da se nakupilo godisnjeg za 3god pa sad imas 20 nedelja slobodno za iskoristiti?:-D
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 14:02 - pre 124 meseci
Citat:
blok63:
U Oslu u Meku,ispod stolova đubre, ambalaža od hrane...ispod drugog stola opet, za drugim stolom sede Azijati (Pakistan, Somalija,Avganistan i sl.) prosipaju i bacaju deca dole...Ispred WC opet gužva kad sam ušla iza njih imalo se nisam šlognula. Pitam ja ove moje "Šta je ovo?" Oni kažu to je tako. U drugom restoranu brze hrane isto...u par gradića nadomak Drammen druga priča...različiti restorani ali red i čistoća.
Ovo je moj doživjaj Osla apropo teme multikulturalizma (molim da se isključi mogućnost mog rasizma ili sl.)ali ja sam posle Beograda koji znate da nije čist doživela mali šok u Oslu. Ja sam za manji grad pa gde god da je. Cene stanova za iznajmiti manje nego u Oslu a u svakom gradu ima i Rema i oni ostali...

Sad dobra stvar je da i najmanje seoce ima bar dva vrtića ili škole pa posla ima.Sreća pa je briga o deci na 1.mestu u NO i tako se iznenadih kad sam videla vrtić sa sve 5 dece ali ima styrer-a, ledera, vspitača i asistenta.

Pa vidi Drammen ti je prakticno Oslo podrucje...jeste zasebna komuna ali gravitira ka Oslu...a sto se tice mecova..pa to je manje vise cesta pojava.. takvi su mecovi i u drugim evropskim gradovima..radi se o restoranima najnize kategorije , e sad sto su kod nas u bgd. cisti i picnuti to je druga stvar....moze se videti nered ponekad i u trznim centrima sa buticima ili radnjama sa sportskom opremom, nije uvek tamo sve pod konac....
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 14:04 - pre 124 meseci
neko sanja o staroj planinu i da u penziji cuva ovce a neko o stanu u krugu dvojke, oboje imaju svoje razloge i dobro je sto je tako. nekome je zadovoljstvo ziveti u malo mestu nekome u velikom gradu, sve ima prednosti i imane, licno meni je najbolje sto ustajem u 7 30 i 8 00 idem da odvezem klinca u vrtic i na poslu sam u 8 15 , nema guzbe semafora, cimanja i snega :D sve mi je na pra minuta voznje i ni ne pomisljam na gradski, volim i kada mi se ljudi javljaju na ulici i kada pocinjes posle nekog vremena da sreces sve vise i vise poznata lica, tamo u gradu ides u prodavnicu i jedva cekas da vidis prodavca jer makar ti je on poznat, dok ne ode na drugo mesto. mislim da su ljudi u vecim gradovima dosta usamljeniji nego u mali sredinama, brzi zivot i stalna jurnjava. ovaj hammerfest je kao moj srem, sve ravno i mirno i samo sto ne zaspe ceo grad zimskim snom.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 14:05 - pre 124 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
Mirjana Savicic: Evo ti njihov sajt http://www.finnair.com/INT/GB/select-country
Ja sam zadovoljna...idem sada opet sa njima za Japan...imaju puno destinacija u Aziji,Americi...zato sam stalno pominjala da je bas bitno sto su napravili direktan let za Helsinki iz Tromsa...


ode mirjana za japan, donesi nam bre japaske kafe :D izgleda da je poceo i nesko da pije kafu a prosle godine u ovo vreme je bucno protestvovao :D

btw ako neko radi u firmi A sa 50% radnog vremena i u firmi B sa 50% radnog vremena jer onda koristi del 1 iz poreske karte ili za A del 1 a za B del 2 ?

znaci zajedno je 100%


Pitanje pod jedan je da li su firma A i firma B isti poslodavac,npr.kommuna eller staten...kontas,komso?
Ako je isti poslodavac npr.kommuna onda bez obzira sto su u pitanju dva mesta rada predajes samo jednu karticu i to je del 1 hovedarbeidsgiver.
Ukoliko je firma A poslodavac kommuna a firma B staten ili neki drugi poslodavac u tom slucaju moras da se odlucis ko je glavni poslodavac a ko sporedni.Ako je firma A glavni poslodavac onda del 1 poreske kartice ide tamo a del 2 biintekt ide na firmu B kao sporedni poslodavac.Jer kod biintekt-a se skida po procentu ceo iznos a kod hovedarbeidsgiver imas tabelu za regularni porez a za ostatak overtida ide samo procenat.
Tu lezi zec.
U sadasnjoj formulaciji funkcionisanja gde se ide sve elektronski dajes tu izjavu ko je glavni a ko sporedni poslodavac u poreskoj upravi...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 14:11 - pre 124 meseci
Sa moje perspektive nekoga ko je u Norvesku dosao pravo u Bergen apsolutno se slazem sto se tice odnosa JUGA I SEVERA.

Sto se tice Bergena:

Moj prvi sok je bio kad sam iz vojvodine dosao ovde, i prvo sto primetis... majku mu u sred augusta u hladu 20 stepeni, nocu 13 stepeni. Uvek pirka neki vetric.
Na suncu bude onako toplo i ima perida kad je bas toplo i moze se ici kratkih pantalona i kratkih rukava i ljudi se ovde i kupaju na moru.
Vec sam iskopo sve lokacije gde moze da se kupa i koje su plaze mada nebi bas ulazio u vodu tolki norvezanin jos nisam mada ko zna moda poludim.
Mada imaju bazeni po gradi sa toplom vodom al to ima u svakom gradu u norveskoj to jest svaka skola maltene ima svoj bazen.

Znaci nema ovde onog przenja od 40 stepeni ko u srbiji i to je meni savrseno.
Tolko obozavam ovu temperaturu da u srbiju idem samo u prolece i jesen kad prodju one ludacke vrucine.
Kisa U Bergenu jeste da pada ali to je najgore na jesen. Na primer od ovde u aprilu, maju u junu ima tako perioda da kise nema danima i suncano je tada je fantasticno napolju.
Pa nije u Bergenu dzabe tolka guzva sto se tice turista u sred leta.
Jednostavno ne moze se po gradu idi od turista i svi hoteli su 100% bukirani.

Bergen je fantastican zbog planine u sred grada i ko obozava prirodu i setnje po planini predstavlja savrsenstvo posto je bukvalno u sred grada zicara.
Ja imam obicaj svake nedelje subotom ili nedeljom da odem na planinu. Jednostavno to je ovde hit i svi su u fazonu zdravog zivota.
Sto se tice kojekavih desavanja tu je definitivno Oslo najbolji mada ni Bergen ne zaostaje puno i uvek se nesto desava u gradu.
Bergen ima dosta dobro organizovano udruzenje srba i skolu srpskog za decu, organizovan docek nove godine itd...
Prevoz je u Oslo mnogo bolje resen dok Bergen ima samo jednu liniju tranvaj i ostalo idu autobusi.

Na samo 40-tak minuta voznje vozom od Bergena ima skijaski centar u VOSU pa ko je u fazonu skijanja ima i to.
Dosad nisam skijo al evo i mene naterase.. ide se sa firmom jedan vikend pa da i to probam.

Sto se tice poredjenja sa severom to je velika razlika sto se tice klime posto gore na severu na primer u aprilu je sasvim normalno da jos imate metar snega a ovde vec sve zeleno, cvece i pticice cvrkucu.
Takodje hladan vetar je mnogo izrazeniji gore na severu gde bukvalno brije.

Sto se tice poredjenja Bergena sa Oslom... Pa nekazu dzabe na vestima najhladniji grad u evropi - OSLO. Znaci u Bergenu je sve mnogo blaze.
Pre neki dan iso na neki sastank do osla okoline i ono krecem iz Bergena gde je suncano i bez imalo snega u totalni haos kod Sandefjorda gde je pola metra snega i blagi uzas.
Sad je inace u Bergenu +7 stepeni i mestimicno oblacno a bilo je suncano.

E sada na primer Bergen u Odnosu na Stavanger koji je isto na jugu i na obali u stavangeru verovatno nema tolko kise ali opet tamo nemate i planinu u sred grada i sve je ravno.

Eto to je otprilike neko moje vidjenje gde i sta i nekako mi posle Bergena svaki grad u Norveskoj razocarenje i ni blizu ne moze prici Bergenu.


 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2014. u 14:11 - pre 124 meseci
Citat:
IVAN DIREKTOR:
Lele samo kad smislim rime za Miru, Indiju i Japan-ma ima da ga ubiVam na mesto!

Nego, Miro, ne reče mi kako ti se sviđa moja pesma?


Direktore da malo manje volim nezavisnost tako bih te nahvalila...
Dugacka je direktore...ti bi me nacisto ubio u pojam kada bih te uvezla...kod mene sve u tri reda privatno
Majka mi cita forum u poslednje vreme sto je vrlo tezak slucaj a i komsija me sada pronasao na ovom portalu sto govori da je slucaj jos tezi tako da ako se moja majka registruje ovde to ce biti samo kako bi tebi poslala pp,jer ona je izgubila svaku nadu da cu ja malo manje voleti nezavisnost...a i kaze zivim u zemlji alkoholicara pa je slucaj potpun...tako da ako nastavis sa pesmama ona ce te kontaktirati na pp da udruzite snage a ja se tada moram maketi sa portala.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7882671 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.