Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7944773 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 15:27 - pre 125 meseci
Koje god novine da objave bilo kakvu potraznju za radnicima u Norveskoj i pogotovo ako je rec o zdravstvu lepo vas molim nemojte da vam bude tesko iscitajte ovaj forum i o pravilima autorizacije sto se tice SAK-a i o pravilima UDI-a sto se tice policije i naseg statusa van EU.Dakle,kada to slozis sve dobija drugu dimenziju.Batali razne clanke neosnovane o polovicne.Od toga malo vajde.U zdravstvu NIKO ne moze da radi sa engleskim.ALI BAS NIKO.
Dakle,suludo je od strane nasih novinara da tako nesto i pisu bez dobro proverenih informacija ali i to je deo njihovog posla.Vas je deo da procitate ovde sve ima sve ispisano...u detalje...
Ne pisem ovo zato sto sam ja ovde pa ne zelim da drugi dodju jer znam da se cesto to tako shvati,vec zato sto ova prica kosta kao djavo pa ako vec ulazis u ovu pricu da znas zasto i imas li realne sanse ili nerealne...
Toliko o novinskim clancima na temu Norveske...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 15:39 - pre 125 meseci
Druga problematika ali napisacu javno da ne odgovaram pojedinacno...
Kupovina telefonske kartice.
Pitali su ljudi za to...moze se kupiti jedna kartica i poslati nekome koga znas u Srbiji.Dakle,ja prilikom kupovine te kartice registrujem je na svoje ime a dajem je na upotrebu nekom drugom.Sta god da uradi taj covek/zena u nekoj evt.policijskoj istrazi...direktna veza sa mnom...dakle to nije samo kupis karticu komada 15 pa saljes.Svima treba ta kartica.Daleko je vise ljudi sa one druge strane tj.strane koja trazi posao u odnosu na broj ljudi koji vec zivi i radi u Norveskoj.
To nije da neko nece vec ne moze mnogo tih kartica da kupi.
Ja imam jednog decka kojem saljem tu karticu i ne mogu vise nazalost.Kada on zavrsi za upotrebom te kartice mogu onda eventualno reci to na forumu da neko drugi dobije,ali on ce tu karticu koristiti neko vreme tako da ja ne mogu precizirati datum.
Razumljiva je potreba za tom karticom jer u CV-u je uvek bolje staviti norveski broj da te poslodavci mogu lakse kontaktirati i ja to zaista razumem samo objasnjavam da je jako puno ljudi kojima to treba a nas nije puno ovde iako se totako cini.Dakle,da se ne misli da neko nece da ucini to i nije rec o novcu jer to jer to je jako jeftino.Prosto je stvar tehnicke prirode.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 15:42 - pre 125 meseci
Citat:
markodrenov:
Citat:
Braksi:
Zapadna Evropa se polako, ali sigurno, pretvara u staracki i studentski dom.


Bolje studentski dom nego u partijsko jednoumlje i zatvor kao što je sada stanje za 70% populacije u Srbiji.


jel ti to mene poducavas ? :-D

Mirjana,

trebalo bi napraviti neki algoritam za odlazak ! Npr:

- mogu li doci do pasosa BG, HU, HR, GR ili neke EEA ? Ako ne:
- moguli se ozeniti sa vencati sa norveskim drzavljanom ili osobom koja tamo ima regulisan boravak ? Ako ne:
- mogu li naci poslodavca koji ce mi dati posao i srediti papire ? Ako ne:

good bye.
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
109.94.124.13



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 15:44 - pre 125 meseci
Ovo sa SIM karticama,da li neko ko dodje u Norvesku turisticki moze da kupi tu karticu.i sledece pitanje da li mora licno da se kupi,pitam da joj dam moj pasos pa da mi uzme na moje ime..
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 15:47 - pre 125 meseci

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 15:51 - pre 125 meseci
Citat:
Paradisee:
Citat:
Mirjana Savicic:
Sto bi rekao onaj iz "Ko to tamo peva" : "Zamal se ne udavih" :)
Ivane,nemoj sreco vise...dosta je.Ljudi su sokirani,ja ukopana u mestu.
Pa znas da Mare zivi u Tromsu,dusu ce mi za ovo vaditi na tenane...moram se vaditi da nemam vremena da se vidimo :)

Za pravnike fakultet nije ni priznat za razliku od ekonomista kod kojih je faks priznat,ali i jedna i druga profesija nisu deficitarne,zato nema postova na tu temu o tom profilu emigracije.
Imas na forumu postove o onome sto prolazi a o onome sto ne prolazi i nema informacija...
Uglavnom kada nas pravni faks posaljes u NOKUT ne dobijes celokupno priznanje vec jedan deo pa moras se nastaviti skolovati ovde,nazalost.





Pa ja sam mislila da upisem master. U Svici npr. ne priznaju pravni, odnosno moras razliku polagati, ali mozes ako znas jezik master da upises i u tom slucaju ti ne traze polaganje razlike. Interesuje me kako je to za master regulisano tamo. Bila bih ti zahvalna, ako bi mogla nesto da mi saznas :).
Hvala ti mnogo i za ovo.


Vidi studije su regulisane posebnom studentskom vizom a izmedju ostalog zahtev je da imas dokaz finansijski tj.da na racunu imas izmedju 10-12.000 eura zavisno od trenutnog kursa norveske krune.Mozes na studentskoj vizi raditi 50% posla pored studija a za vreme raspusta 100%.To su dakle policijska pravila studijske vize za strance bilo da su u okviru EU ili van.
Dalje...
Svaki univerzitet nezavisno od NOKUTA ili SAK-a procenjuje studijski plan i program.Naime,ako ti imas priznanje od NOKUTA o priznatom fakultetu na nivou Bacelor studija super onda je njima skracen posao na Univerzitetu ali to sa pravnim faksom tvojim nije slucaj pa zato ti kontaktiras univerzitet na kojem nadjes studije koje zelis studirati.Dokumentaciju moras poslati do 1.marta ali kontaktiraj Univerzitet za potpuno precizan datum jer to su master studije i mozda ima izmena.
Dakle,u tom slucaju saljes Univerzitetu svoj plan i program na procenu i od toga ti zavisi da li ce te primiti na master ili nece.
E sada treba da nadjes neki od Univerziteta u Norveskoj gde imas samo master studije prava bez bacelor-a prethodno a to nemaju svi Univerziteti.Cesto imaju master program u komadu od 5 godina bez one izdvojenosti 3 bacelor plus 2 master godine.
To je preduslov u odabiru Univerziteta.
Medjutim,studije prava pa i master prava ja ne verujem da imas na engleskom jeziku barem ja nisam videla,sve je na norveskom.Tu je uslov naravno polozen Bergen test najniza ocena ili Trinn3 najvisa ocena.
Za dokumentaciju engleskog isto imas uslov polozen test...proverices to na sajtu.
Imas razlicite Univerzitete u Oslu,Bergenu,Trondhajmu,Tromsu...to su uglavnom najveci...pa ispitaj slucaj...
Evo ti nekih linkova:
http://uit.no/startsida (Univerzitet u Tromsu)
http://www.uio.no/ (Univerzitet u Oslu)
http://www.uib.no/ (Univerzitet u Bergenu)
http://www.ntnu.no/ (Univerzitet u Trondhajmu)

Pravo u Norveskoj nije deficitarno,ali pitanje je gde bi ti posle zelela da radis...i to su vec tvoja privatna pitanja.
Pozdrav!


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 15:51 - pre 125 meseci
Citat:
jedy023:
Ovo sa SIM karticama,da li neko ko dodje u Norvesku turisticki moze da kupi tu karticu.


moze. Ja sam uzeo karticu kod TELE2 i za 3 dana mi je na adresu stiglo pisamce o ugovoru, bla bla blaaaa, naravno da nisam citao.
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
109.94.124.13



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 16:09 - pre 125 meseci
Citat:
Braksi: moze. Ja sam uzeo karticu kod TELE2 i za 3 dana mi je na adresu stiglo pisamce o ugovoru, bla bla blaaaa, naravno da nisam citao.

Vidi ovako ,madjarski pasos nema adrese,znaci moras verovatno da ostavis trenutnu adresu u norge,jer kako bi drugacije poslali ugovor.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
109.94.124.13



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 16:21 - pre 125 meseci

Nokut mi je priznao diplomu kao bacelor,i napisali mi samo da sam tekstilni smer.E sada sam ja uputio zalbu na naziv kao i na stepen,jer ja sam zavrsio 5 godina plus 6 meseci za izradu diplomskog tj.11. semestara,a oni mi priznali tih 300 esp i bacelor,kao i to da sam ja tekstilno/masinska struka.Objasnio sam im da sam studirao po starom programu i da je to u ranku Master,ali da bi to dobio sa faha traze ni manje ni vise nego 15 hiljadarki,i ne pada mi na pamet da to placam,jer ovde gde radim priznaju mi staro zvanje.
Takodje sam trazio da mi dopisu to masinstvo,to sam cisto trazio da kada negde konkurisem u Norge,ako pise samo tekstil a ja konkurisem na mesto masinskog inzenjera.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 16:25 - pre 125 meseci
Citat:
Braksi:
Citat:
markodrenov:
Citat:
Braksi:
Zapadna Evropa se polako, ali sigurno, pretvara u staracki i studentski dom.


Bolje studentski dom nego u partijsko jednoumlje i zatvor kao što je sada stanje za 70% populacije u Srbiji.


jel ti to mene poducavas ? :-D

Mirjana,

trebalo bi napraviti neki algoritam za odlazak ! Npr:

- mogu li doci do pasosa BG, HU, HR, GR ili neke EEA ? Ako ne:
- moguli se ozeniti sa vencati sa norveskim drzavljanom ili osobom koja tamo ima regulisan boravak ? Ako ne:
- mogu li naci poslodavca koji ce mi dati posao i srediti papire ? Ako ne:

good bye.

nisam Mirjana al da odgovorim. na sva tvoja pitanja je odgovor pozitivan, samo je na tebi da se malo potrudiš i odabereš varijantu na koju misliš da dođeš

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 16:38 - pre 125 meseci
Citat:
jedy023:
Citat:
Braksi: moze. Ja sam uzeo karticu kod TELE2 i za 3 dana mi je na adresu stiglo pisamce o ugovoru, bla bla blaaaa, naravno da nisam citao.

Vidi ovako ,madjarski pasos nema adrese,znaci moras verovatno da ostavis trenutnu adresu u norge,jer kako bi drugacije poslali ugovor.


vidi ovako,

pa naravno da sam ostavio trenutnu adresu u norge, jer kako bi drugacije poslali ugovor.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 16:53 - pre 125 meseci
Nemoj da se pravimo Nemci...
Ljudi nemaju adresu u Norge,nisu uopste krocili ovde a imaju taj problem kako da ih najlakse kontaktiraju poslodavci...
Vidi,moja Bilja kada je dosla kod mene (koleginica sa Zvezdare a sada zaposlena u Tromsu) je otisla u da li Seven eleven ili tako neki prodajni punktic i kupila normalno broj a tada je bila turista...dakle,to moze.Barem ja iz toga izvukoh zakljucak.
Ali sada je pitanje placati kartu do Norge zarad kupovine kartice za telefon...
Kako resiti problem na najbezbolniji nacin,nisam pametna da odgovorim...
Jer ja bolje da ne pricam kako je bilo kada sam ja isla...grlom u jagode,nisam ni imala broj ali sve se to promenilo i jako je dobro imati ga ako je ikako moguce ali stvarno ne ide da se kupuje po 15 kartica...to ne ide stvarno...neki drugi nacin.
Nisam sigurna da moze proci da po nekome posaljes svoj pasos pa da taj neko kupi tebi licno...sto jedy pita...
Neznam,stvarno kako to resiti a da sto vise ljudi ima dostupnost kupovine norveske kartice...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 16:59 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic
Ljudi nemaju adresu u Norge,nisu uopste krocili ovde a imaju taj problem kako da ih najlakse kontaktiraju poslodavci...


Zasto ? Ima logike u tome. Mail je dobar ali mobilni je i dalje zakon, a i potencijalnom poslodavcu se mzoe uciniti da je osoba, mada stranac, vec u Norveskoj. Pogotovo ako ima pasos EU pa moze odmah poceti da radi bilo sta i to odmah.
 
Odgovor na temu

milenavuk

Član broj: 320505
Poruke: 22
94.228.239.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 17:06 - pre 125 meseci
da li je potreban drzavni ispit za dobijanje autorizacije sa medicinskom skolom? i da li se salje vencani list zbog promene prezimena?
hvala puno unapred :))
 
Odgovor na temu

mislis

Član broj: 292587
Poruke: 38
*.dip0.t-ipconnect.de.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 17:14 - pre 125 meseci
"Blic" pise dalje...

http://www.blic.rs/Vesti/Drust...e-dolazi-do-plate-od-4500-evra

P.S. Pocelo reklamiranje raznih agencija koje posreduju. PAZITE....!!!
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 17:18 - pre 125 meseci
Hahaha ovi su nezaustavljivi, sad jos reklamiraju one dobro poznate agencije od kojih su se mnogi usrecili,ovo vise nije ni smesno nego zabrinjavajuce jer ce popaliti nesretni narod...
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 17:30 - pre 125 meseci
Danas sam konačno završio sa vozačkom.
Cela procedura me je koštala zajedno sa knjigom 17.630 NOK-a - ključ u ruke i to je apsolutni minimum, jer nisam imao nijedan ekstra čas, samo obavezne stvari. Može eventualno da bude jeftinije ako je negde cena nekog dela obuke niža, ali to je simbolično mala razlika, nekoliko stotina kruna ili tako nekako. A može da bude isto tako i isto toliko i skuplja, naravno.
So, srećna mi dozvola
Citat:
mislis: "Blic" pise dalje...
http://www.blic.rs/Vesti/Drust...e-dolazi-do-plate-od-4500-evra
P.S. Pocelo reklamiranje raznih agencija koje posreduju. PAZITE....!!!

Citat:
delija_sever031:Hahaha ovi su nezaustavljivi, sad jos reklamiraju one dobro poznate agencije od kojih su se mnogi usrecili,ovo vise nije ni smesno nego zabrinjavajuce jer ce popaliti nesretni narod...

Ovde nema šta komentarisati. Plaćeni tekstovi. Počinje hvatanje kandidata "na bućku". Kao i pred svaku oluju na jadnom Balkanu, kad krene zlo, pojave se mesije i proroci, da ne kažem spasitelji. Naravno, niko ih ne dira, jer nemaju razloga za to. Čujem da se opet reklamiraju neke "vidovite Stanojke" i sl.
...proleće je zlo se sprema...



 
Odgovor na temu

mphysicist
Novi Sad

Član broj: 315247
Poruke: 44
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 17:42 - pre 125 meseci
pa da, djilasove novine, uskoro ce izbori pa treba novca za kampanju, bukvalno me nece iznenaditi kada pocnu kleopatre da se reklamiraju, a ovde je narod toliko ocajan da ce poverovati u savet milana tarota koji bi im 'pomogao' da odu odavde ili da ce doci bolji zivot ako stave serpu na glavu i da udaraju po istoj kutlacom dok stavljaju roze stipaljku komsiji u oluk... :S
"Don't let yourself get attached to anything you are not willing to walk out on in 30 seconds flat if you feel the heat around the corner."
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 17:53 - pre 125 meseci
Neverovatno.

 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 18:01 - pre 125 meseci
eh sad.

Setite ste kako ste vi prvi put culi za Norvesku pre nego sto ste otisli ? Nemojte mi samo reci da ste surfovali i nasli na sajt UDI, skat ili finn.no
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7944773 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.