Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7952559 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 19:42 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
Braksi:
Mirjana,

to je agencija. Svaka agencija zivi od posredovanja i otkud znas da lazu, naravno da nisu mogli sve da navedu u clanku ?


Braksi ako stvarno radis legalno i platis clanak u novinama to je ok,ali onda tog novinara informises konkretno i ispravno pa navedes realno stanje...dakle,rupa koliko hoces.Braksi,ne mogu da pridju norveskom trzistu sto se zdravstva tice,pa to je problem i norveskim agencijama kada cuju da si van EU zbog zahteva za turnus od 80% minimum,a to jog grupno...dakle,to je tabla...
Taj zahtev muci svaku norvesku agenciju za zaposljavanje a ne nasu.Dakle,oni grupno treba da izadju i srede takve turnuse za svakog pojedinca...nema sanse...mogu eventualno da rese samo letnje poslove od 2 meseca gde to nije zahtev...a onda dolazimo do druge problematike...
Dakle,to je konkretan problem sto se zdravstva tice a to nije navedeno...Pa to sa agencijama za zdravstvo su mnogi pokusali ali su odustali zbog tih 80% i presli da rade sa Spancima i ljudima koji su u EU jer tada to nije zahtev.Posla u zdravstvu ima ogromno ali turnus od 80% je problem dobiti za start...
Objasanjavala sam ranije tu njihovu problematiku turnusa...
Dakle,covek lupa i zgrnuce pare...nazalost...


pa i tebi ce umreti pacijent u smeni pa niko nece reci da si los zdravstveni radnik i da je celo zdravstvo nista. Znaci UMRETI, a ne izgubiti 3-4000 dindzi na mozda neuspeli pokusaj. Covek ima agenciju koju je registrovao i prodaje svoju uslugu. Svaka roba ima kupca i pokusaj malo da cenis tudji rad, a ne samo da sudis po sopstvenom kriterijumu.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 19:45 - pre 125 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
katt:
Da li je neko cuo za agenciju SENO Resources iz Novog Sada?


Druze citaj forum i dobro se upoznajs a pravilima ljudi van EU,jer to smo mi i onda kada odes na taj intervju kod njih uporedi sta ti oni nude u odnosu na pravila koja su nezaobilazna.
Ono sto pise u clanku lici na prevaru ali naravno ja ne mogu garantovati da je prevara...


pa prvo imaju psihilosko testiranje koje cirka 3000 din po osobi, neka se upeca mesecno 30-40 ljudi eto ti vec parica a da se ne oznojis, onda skola jezika a na kraju ces dobiti i diplomu da je okacis na zid pored uverenja da si polozio i prosao psiholosko ispitivanje.


otkud znas kakva je to skola ? Da nisi mozda bio tamo. Cool off people.

Nasli ste vas put pustite i druge. Setite se samo vasih prvih ideja o odlasku u Norje i uporedite sa ovim sto sada znate.

Sacuvaj boze kakav smo narod (ja sam mislio da su najgori gastosi iz CH)
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 19:59 - pre 125 meseci
Ajde Braksi molim te ...zasto zlonamerno izvrces i inputiras ljudima nesto sto nije istina , pa ti kao da si licno vlasnik te agencije ... i Mirka i Zoki su potpuno u pravu , a situacija u zemlji je takva da je ocajne ljude veoma lako obrlatiti i izmanipulisati (prevariti)...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 20:00 - pre 125 meseci
Braksi,pa to je tvoja agencija...pa dobro,majku mu tako reci
Ja sam ti iznela crno na belo problem zdravstva i za to stojim.Dakle,u tom sektoru ne moze da bude konkurentan ko god vodio tu agenciju a ti na to nemas komentar nego napadas.Dakle,ja ti govorim zasto je to problem u zdravstvu i to konketno ti izlazem problematiku norveskih procenata u turnusima koja se kosi sa problematikom koju nalaze UDI za nas van EU.
I sto kaze Blok,kako mozes da dobijes ugovor pa da onda saljes diplomu kada ti samo u SAK-u traje obrada dokumenata nekoliko meseci a to je preduslov za posao.Ljudi iz oblasti telekomunikacija znaju odlicno na svojoj kozi sta su prevare i to od strane dva norvezanina koja su vodila tu firmu u saradnji sa nasima...pa su nas na ovom istom forumu napadali konkretno meni pisali poruke u dva sata ujutru i pretili mi jer sam javno o tome pisala na forumu.Dakle,arhiva sve belezi...
Ne radi se tu o tome da smo mi los narod pa u svemu vidimo lose i ocrnimo sve sto se ocrniti moze vec ti kazem svi ovi ljudi ovde koji rade u zdravstvu znaju odlicno za tu problematiku 80% i to je ta rampa.Tako da ja iznosim crno na belo zasto je to po meni navlacenje i ja sam se ogradila i napisala za zdravstvo.
A ti sada mozes da trolujes slobodno...ali probaj da mi pobijes ovu problematiku turnusa u Norveskoj i ja cu ti se odmah izvinuti.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 20:07 - pre 125 meseci
Radio je covek na taj nacin u jednoj privatnoj skoli norveskog jezika u Beogradu i morao je da stane u jednom momentu jer se sve na kraju svelo na obecanja bez mogucnosti zaposlenja bas zbog te problematike koju UDI kaze da mora 80% u turnusu i minimum 3 meseca,sa SAK-om priznatim naravno.Dakle to je faglært viza...jedino sto moze je sezonska viza na dva meseca i tada ima i dalje onaj NAV papir ali moze da prodje.Medjutim,velika ulaganja za dva meseca rada samo.Budimo realni.Meni je zao sto ja gledam da pisem sto je realnije moguce.
Dakle,radim u zdravstu,i znam tu problematiku a zna je i 90% foruma...ne samo ja.Nego nece ljudi da se bakcu i mlate se ovde sa Braksijem koji kaze svi ste vi ljakse i gledate negativno na stvari.
Ako je realno negativno,onda je druze negativno.Jer od realnosti ne mozes pobeci.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 20:09 - pre 125 meseci
Mirjana,

sve si me pogresno razumela. Clanak u Blicu je skroz OK jer je zagrejao ljude. Mislim, anravno za jednog eksperta ili iskusnog imigranta to je mozda smesno. ALI. Ne vise svi ljudi na mrezama i ovo im je neka sijalica da se malo razmrdaju. Ne kazem, mnogi ce verovatno biti prevareni kao sto je i tebe driblala nekad neka salterusa, ali jbg to tako ide.

Tako se uci. Tako se ide napred i ljdue treba ohrabrivati, a ne ubijati u pojam odmah. I ne razumem otkud je to losa vest sto ce sad mnogo ljudi hteti da ide u Norje ?!?
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
95.180.118.*



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 20:17 - pre 125 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
katt:
Da li je neko cuo za agenciju SENO Resources iz Novog Sada?


Druze citaj forum i dobro se upoznajs a pravilima ljudi van EU,jer to smo mi i onda kada odes na taj intervju kod njih uporedi sta ti oni nude u odnosu na pravila koja su nezaobilazna.
Ono sto pise u clanku lici na prevaru ali naravno ja ne mogu garantovati da je prevara...


pa prvo imaju psihilosko testiranje koje cirka 3000 din po osobi, neka se upeca mesecno 30-40 ljudi eto ti vec parica a da se ne oznojis, onda skola jezika a na kraju ces dobiti i diplomu da je okacis na zid pored uverenja da si polozio i prosao psiholosko ispitivanje.






Znaci jedno veliko nista, jos jedna u nizu prevara
hvala puno
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 20:18 - pre 125 meseci
Braksi, ti bizmismenu sve znaš ko učiteljica pred penzijom.

Pre neki dan je navodno uhapšena jedna moja zemljakinja (neproverena informacija), koja je "pošteno" zarađivala tako što je nalazila poslove onima koji bi pokušali da emigriraju i pritom naplaćivala masne provizije za to. Svako ko zna temu, zna da je gotovo nemoguće napraviti održivu firmu za tu delatnost za zemlju Srbiju. Dakle, debelo ima mesta sumnji da su to neke prevare.
Legenda kaže, da je dečko prijavio nakon što mu je tražila da podigne kredit da joj plati angažovanje oko zaposlenja, a on lepo otišo u policiju i prijavio je. Ne znam da li je istina, ali ako jeste, drago mi je. To je postupak normalnog i savesnog čoveka, a ona je tamo gde treba da bude.

Dužnost svakog čoveka je da upozori druge na ovakve ljude, makar to bila samo sumnja. To se zove društvena odgovornost i ona je umrla u Srbiji davnih godina, a ovde je u zenitu. U Zakonu o saobraćaju imaju stavku da možeš doživotno izgubiti dozvolu ako si prošao pored mesta nesreće, video povređene i nisi ponudio/ukazao pomoć.
Kakav čovek treba biti pa ojaditi još ono malo jada što je ostalo u ljudima.
Uostalom, budite sigurni da neko iz predmetne agencije ovo čita ili neko blizak njemu. Teoretski je nemoguće da ne zna za postojanje ovog foruma. Prosto guglanje te dovede tu, a neko ko hoće da se bavi ovim poslom bi sigurno pročitao sve. E sad, sačekaćemo da se javi taj neko da nas demantuje ili objasni postupak. Da nas prosvetli takoreći, pa ćemo znati na čemu smo. I ja ću se prvi izviniti i priznati grešku.



 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 20:22 - pre 125 meseci
Citat:
Braksi:
Mirjana,

sve si me pogresno razumela. Clanak u Blicu je skroz OK jer je zagrejao ljude. Mislim, anravno za jednog eksperta ili iskusnog imigranta to je mozda smesno. ALI. Ne vise svi ljudi na mrezama i ovo im je neka sijalica da se malo razmrdaju. Ne kazem, mnogi ce verovatno biti prevareni kao sto je i tebe driblala nekad neka salterusa, ali jbg to tako ide.

Tako se uci. Tako se ide napred i ljdue treba ohrabrivati, a ne ubijati u pojam odmah. I ne razumem otkud je to losa vest sto ce sad mnogo ljudi hteti da ide u Norje ?!?


Covece,ovo sto sam ja napisala se zove OPREZ.Kao sto sam napisala procitaj ovaj forum,upoznaj se sa pravilima i idi da visi sta nude ali imaju u malom mozgu da je prevara.Pa nije ovo kviz slagalica na RTS-u da se malo razdrmas u igri asocijacija pa nema veze ako izgubis.Ljudi uzimaju kredite od banaka koje nemaju od cega da vrate ako ne uspeju u ovoj prici.ja sam uvek za emigraciju ovde i to stalno napominjem ali oprezno sa nasim agencijama.
Kao rezultat ove price "Emigracija u Norvesku" siromasni smo svi u startu.A mozemo postati bogatiji ili jos siromasniji.I jedno i drugo su u podjednakom procentu.
E pa ja mislim da je daleko bolje biti oprezan i prostudirati kako najbolje i sto vise osigurati da bude ta prva opcija kao rezultat a ne ova druga.Jer sve je rizik koji se mora preuzeti.Ali ocaj cini cuda od ljudi.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 20:32 - pre 125 meseci
ajde razmislite zbog cega i kome treba psiholosko testiranje. ako se i radi to uvek placa poslodavac znaci POSLODAVAC a ne onaj koji trazi posao, drugo sukob interesa je imati coveka koji proverava tvoje znanje jezika i imati skolu jezika, mislim da je ovo makar jasno. nemoguce je naci posao iz srbije koji pokriva domen usluga, recimo zdravstvo, tu nije samo jezik, diploma vec mnogo vise cak i sama pojava i utisak koji takav covek ostavlja. prica pocinje na vrlo lep nacin slanjem CV i kojekavim ispitivanjem i to je sve super ali nigde ne pise ko placa izdradu radne vize i ostale troskove kao sto je autorizacija SAK-a na primer, meni covek koji napise da se dobija dozvola na 6 meseci jer smo van EU zvuci smesno jer ja prvi imam radnu na 3 godine kao i moja porodica koja ima boravisnu do juna 2016, takodje u spisku zanimanja je navedeno recimo i vozac, a svima nam je jasno da vozac ne moze da dobije radnu sve i da vozi tenk. mene clanak podseca na placeni oglas i nemam nista protiv da cela srbija sa komsilukom dodje u norvesku ili bilo gde ali sam protiv nekih agencija koje pricaju lepo slatko i bajno a to sve na pocetku ne kosta nista a na kraju ljudi uzimaju kredite ili se zaduzuju. i znas koliko porodica ima probleme zbog toga, sanjas bolji zivot i neku normalnost a stalno ti neko prica da je to ispred tebe tu, na dohvat ruke. i na kraju se uglavnom sve slomi na toj sirotinji koju neki lazovi prevezu zedne preko vode.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 20:42 - pre 125 meseci
koliko ja vidim ovaj se predstavio sa imenom i ima registrovanu delatnost.

Nisam bas siguran da ce se baviti prevarom (ne iskljucujem). Mada je moguce da cilja na veoma slabo informisane ljude.

U svakom slucaju i sut u dupe je korak napred.

Citat:
Nesh-co: Braksi, ti bizmismenu sve znaš ko učiteljica pred penzijom.


a ti mi vise licis na nekog dedu koji plasi decu babarogom i Hanibalom. Pun si nekih psiho prica kako je neko nadrljao sa sansom nula koma nula nula promila. Ajde idi se malo provozaj. Ako imas cime :-)

Citat:
zokiruma: ajde razmislite zbog cega i kome treba psiholosko testiranje.


haha, pa da utvrde sa kim imaju posla.
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
95.180.118.*



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 20:49 - pre 125 meseci
Citat:
Braksi:
Citat:
zokiruma:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
katt:
Da li je neko cuo za agenciju SENO Resources iz Novog Sada?


Druze citaj forum i dobro se upoznajs a pravilima ljudi van EU,jer to smo mi i onda kada odes na taj intervju kod njih uporedi sta ti oni nude u odnosu na pravila koja su nezaobilazna.
Ono sto pise u clanku lici na prevaru ali naravno ja ne mogu garantovati da je prevara...


pa prvo imaju psihilosko testiranje koje cirka 3000 din po osobi, neka se upeca mesecno 30-40 ljudi eto ti vec parica a da se ne oznojis, onda skola jezika a na kraju ces dobiti i diplomu da je okacis na zid pored uverenja da si polozio i prosao psiholosko ispitivanje.


otkud znas kakva je to skola ? Da nisi mozda bio tamo. Cool off people.

Nasli ste vas put pustite i druge. Setite se samo vasih prvih ideja o odlasku u Norje i uporedite sa ovim sto sada znate.

Sacuvaj boze kakav smo narod (ja sam mislio da su najgori gastosi iz CH)




Izvini, ali ja da sam htela komentare poput tvojih, ne bih postavila pitanje ovde na forumu

 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 21:01 - pre 125 meseci
pa ako za 190 dana nisi posetila UDI nema tog foruma i te Mirjane koji ce ti pomoci.
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 21:08 - pre 125 meseci
Ovako: za moje kolege koji su pročitali ovo danas u Blicu i pisali mi na pp ( i oprezne...)

1.Prvo sam nešto iščitala ovde o svom zanimanju

2. I pored hvatanja beleški pobrkala babe i žabe

3.Kad sam shvatila odakle da krenem sledilo je pisanje mejlova: Nokut, Udir, Udi, Utrdanningsforbundet (Buskerud), razne Kommune, styreri vrtića. Sve što me je zanimalo pitala i dobila odgovor odmah istog dana ili sutradan.Pitaš, ljudi lepo objasne i svaki korak je jasan.


O ovome se govori ovde, znaju se koraci kojim redom ide šta, gde i kada. I naravno što kaže Mira ono što ne znaš je da li ćeš u zid da tresneš ili da ga preskočiš.

I još nešto ovaj Forum je baš dokaz kakvi smo mi ljudi ja sam jako ponosna na sve ljude ovde.Tako da ako je neko ljut na nas što kažemo svoja iskustva (svako svoje),pa ok neka je. Nek se ljuti na one koji kažu da budeš opezan a ne da ne dođeš i uzmeš mi posao u No.Ljudi u prosveti toliko ima posla da se ja pitam nekad u čemu je trik? Pa eto izvolite prosvetari krenite da učite jezik ima posla potvrđeno www.nav.no (barnehager og skolen)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 21:56 - pre 125 meseci
najveci problem u celoj prici je sto kosta da krenes, nije to besplatna pomoc vec nesto za sta moras da platis i da ne dobijes nista, sto se neko prestavio imenom i prezimenom ne znaci nista, sto ima agenciju legalnu ne znaci nista jer takvih agencija ima desetine u srbiji. problem je nepostojanje pravila i zakona u srbiji koji prevare sprecavaju, recimo kazu ti CV je malo losiji, smanjuju ti se sanse za posao, ali evo mi mozemo za 1000 din da ti to sredimo i da imas vece sanse za posao. i uvek ce tako pricati, nikada nece garantovati posao vec ce ti se samo povecavati sanse da nadjes posao, a ti to sve placas i na kraju ne dobijes nista jer realno ni ne mogu da ti pomognu. mislim pola mog radnog vremena provedem radeci na tenderu i znam koliko je vazno da je sa druge strane norveska firma ili makar EU firma, mislim da vecina nece ni hteti da prica sa bilo kojom nasom agencijom. u norveskoj ako ides preko agencije imas 2 pravila, prvo ne placas nista i sve placa poslodavac, posle raskida ugovora si duzan da odredjeno vreme ne mozes da se zaposlis u firmu gde te je slala agencija. vidis ovde nista ne kosta da se smaras sa agencijama, testovi i sve ostalo snosi poslodavac cak u vecini slucajeva i troskove prevoza, smestaja, hrane. to samo u srbiji covek koji nema posao placa kojekakve budalastine da bi nasao posao. pa i neke psiholoske testove koji su nebuloza. ali sam igrom slucaja upoznat sa tim ''agencijama'' zna i kako uzimaju pare.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-127.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 22:43 - pre 125 meseci
Tresla se gora rodio se mis.
Videcete kada vide da mora da se sredjuje papirologija, da se uci jezik i da nema mutljavine preko agencija 90% ima da ostane na Blicu.
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

Boban i Biljana
Slobodan Popovic
Postprodaja
Grand Motors d.o.o.
Beograd

Član broj: 321079
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 22:58 - pre 125 meseci
Pozdrav svima.

Vidim da je tema vrlo interesantna, "vruća" i da se forum bavi svim i svačim što je vezano za odlazak ili život u Norveškoj. I ja sam kao i mnogi zagrejan za odlazak tamo, posebno posle teksta u Blicu. Iskren da budem, ja sam zagrejan da odem bilo gde gde su uslovi života humani i gde postoji perspektiva življenja i "održivog razvoja" osoba koje žele nešto da stvore za života i svojoj deci omoguće malo bolju budućnost. Nakon intenzivnog trodnevnog lutanja po raznim sajtovima, što norveškim, što po forumima, čovek može naučiti puno toga ali se stvara jedna situacija da od čitave šume počinjem da ne vidim drveće i da što više saznajem sve manje znam.

Moja supruga i ja smo dobro zašli u srednje godine (45/44) ali ne odustajemo od ideje da emigriramo. Molim da nam neko pomogne u razrešenju misterije zvane "ponuda za posao!". Koliko sam shvatio, ukoliko imate ponudu za posao, niste iz EU, već iz j...ne zemlje TREĆEG sveta, postoji šansa da se na osnovu tog ugovora koji sklapate sa poslodavcem dobije D karta (poreski karton) i faktički ozakoni vaš boravak u Norveškoj na neki određeni period. Da li je to tako i koliko je realno proći na internet portalima (norveškim) za traženje posla sa engleskim CV-jem. Nismo ni doktori, a nismo ni nepismeni. Ne pucamo na visoke pozicije jer jezik ne znamo ali želimo da počnemo od nule negde gde mi to niko neće zameriti i čime ću svojoj deci obezbediti bolju budućnost.
Slobodan D. Popovic
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 23:01 - pre 125 meseci
Pa sa jedne strane nije tolko lose ova glupost sto je blic objavio, mozda nekome sine ideja da eto moda bi mogao za Norvesku.
Meni je bilo sasvim dovoljna informacija da norveska nije u EU i da je dovoljno dobiti ponudu za poso koji je u skladu sa tvojm diplomom i sve ostalo ide nekako.
I onda sam izrovario ostale tacne informacije.

S drugde strane to da treba nekome platiti 3500 dinara za neke budalastine tipa psiholosko testiranje ...to sve govori o cemu se radi.

U normalnom svetu nijedna agencijia ne uzima pare od tebe vec od poslodavca. To sve govori o uspesnosti te agencije.

Pre dok sam radio u prosloj firmi video sam kako izgleda to kada se naruci ljudstvo od manpower.no , fakturu i slicno...
Znaci moja firma plati njima tu uslugu cimanja jer jednostavno nema vremena da se zamlacuje i trazi ljude.
Agencija je ta koja snosi sve troskove cimanja i testiranja. Nikavo placanje od strane radnika koji trazi posao.
I zato jos norveskoj agenciji vredi i poslati CV i cimati se sa njima posto postoje ljudi koji su stvarno tako i nasli posao... mislim na inzenjerske profesije.



 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 23:05 - pre 125 meseci
^ ajde da probamo nesto Bobane.

Idi na sajt www.udi.no i tamo imas apsolutno sve informacije i to direktno od norveske drzave. Iscitaj(te) to lepo i onda se vratite sa nekim konkretnim pitanjima.

Mozete pre toga skinuti i brosuru http://www.nyinorge.no/en/ koja je vrlo osnovni nivo.

 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2014. u 23:06 - pre 125 meseci
Citat:
Boban i Biljana:
Pozdrav svima.

Vidim da je tema vrlo interesantna, "vruća" i da se forum bavi svim i svačim što je vezano za odlazak ili život u Norveškoj. I ja sam kao i mnogi zagrejan za odlazak tamo, posebno posle teksta u Blicu. Iskren da budem, ja sam zagrejan da odem bilo gde gde su uslovi života humani i gde postoji perspektiva življenja i "održivog razvoja" osoba koje žele nešto da stvore za života i svojoj deci omoguće malo bolju budućnost. Nakon intenzivnog trodnevnog lutanja po raznim sajtovima, što norveškim, što po forumima, čovek može naučiti puno toga ali se stvara jedna situacija da od čitave šume počinjem da ne vidim drveće i da što više saznajem sve manje znam.

Moja supruga i ja smo dobro zašli u srednje godine (45/44) ali ne odustajemo od ideje da emigriramo. Molim da nam neko pomogne u razrešenju misterije zvane "ponuda za posao!". Koliko sam shvatio, ukoliko imate ponudu za posao, niste iz EU, već iz j...ne zemlje TREĆEG sveta, postoji šansa da se na osnovu tog ugovora koji sklapate sa poslodavcem dobije D karta (poreski karton) i faktički ozakoni vaš boravak u Norveškoj na neki određeni period. Da li je to tako i koliko je realno proći na internet portalima (norveškim) za traženje posla sa engleskim CV-jem. Nismo ni doktori, a nismo ni nepismeni. Ne pucamo na visoke pozicije jer jezik ne znamo ali želimo da počnemo od nule negde gde mi to niko neće zameriti i čime ću svojoj deci obezbediti bolju budućnost.



Treba ti ponuda od poslodavca na zvanicnom UDI papiru za posao koji je u skladu sa tvojm skolskom diplomom. Znaci jedan zavarivac,masinski inzenjer,medicinska sestra.. treba da ima diplomu za to.. da je zavrsio skolu za bas to. Znaci za svaku profesiju je tako trebas da imas diplomu u skladu sa poslom. Ne moze profesor matematike sa svojm diplomom da cisti ulicu cak i ako mu neko ponudi taj poso.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7952559 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.